Rapport gemengd ontvangen Aruba maakt formatie Antillen gecompliceerd Ziekenhuizen passen vaak euthanasie toe -C D Meer politie op straat door nieuw systeem van bekeuren Opgravingen bij KEMA verontrusten provincie Werkgevers enthousiast over commissie-Wagner Hans Wiegel geïnstalleerd Arrest WDM'ers verlengd Rode Kruis in grote financiële problemen DONDERDAG 1 JULI 1982 Binnenland DEN HAAG (ANP) - De kabinets formatie op de Nederlandse An tillen na de Statenverkiezingen van vorige week zal uiterst moei lijk worden. De zaak is gecompli ceerd door de eis van de Aru baanse MEP-leider Betico Croes, dat er tijdens de formatie van een kabinet met de MEP duidelijke afspraken moeten worden ge maakt over het tijdstip dat Aruba uit het Antilliaanse staatsver band treedt. De Curagaose partij en voelen daar echter niets voor. Dit de mening van de Antilliaan se gevolmachtigde minister in Nederland, Casserés. Casserés is lid van de Curagaose partij MAN van premier Martina. Volgens Betico Croes moet de uit treding van Aruba uit het Antil liaanse staatsverband binnen ui terlijk twee jaar zijn gerealiseerd. Aruba zal dan een "status apar te" moeten krijgen binnen het koninkrijk, waarvoor wijziging van het koninkrijksbesluit nodig is. Aruba zou in dat geval de open gevallen plaats van Surina me innemen. Bovendien wil Croes een overeenkomst met Ne derland, waarin tussen Aruba en de koninkrijksregenng zaken kunnen worden geregeld. De overgangsperiode van ongeveer tien jaar, die daarna volgt, moet worden benut om de onafhanke lijkheid van Aruba voor te berei den en om de andere Antilliaan se eilanden gestalte te geven. Casserés zei dat de Curagaose MAN en ook de andere partijen op dit eiland geen stappen zullen ondernemen die de desintegratie van de Antillen dichterbij bren gen. Er bestaat namelijk gerede vrees dat zodra Aruba zich los maakt véin de rest, de kleine Bo venwindse eilanden niet bereid zijn nog langer samen met Cura- <bos samen te werken. Op Cura- gaosewordt het streven naar zelf standigheid van Aruba als reali teit onderkend, aldus Casserés, maar de Curagaose partijen wil len daar pas echt actief aan mee werken als vast staat wat de ge volgen voor Curagao zyn van het uittreden van Aruba. Die duidelijk zou moeten worden verschaft door de rapportage van de commissie-Biesheuvel. Casse rés heeft de indruk dat de bevol king van Aruba nog niet goed doordrongen is van de gevolgen, die het verlaten van het Antil liaanse staatsverband met zich meebrengt. Ook voor dat eiland zal het rapport van de commis sie, gecombineerd met de wijze waarop de Nederlandse regering daarop wil inspelen, de gevolgen van hun keuze duidelijk voor ogen moeten stellen, zo meent hy. Casserés acht het uitgesloten, dat er nu een tussenkabinet aan treedt dat, in afwachting van het rapport van de commissie-Bies heuvel, de Arubaanse conflict stof even laat liggen. Aan vrijwel alle beslissingen die het kabinet zal moeten nemen, of het nu gaat om economische kwesties of om onderwijs, zitten "Arubaanse as pecten". aldus Casserés. DEN HAAG (GPD) - politieke partijen en de organisa ties van werkgevers en werknemers hebben verdeeld gereageerd op de drastische wijzigingen die voor het sociaal-economische leven worden voorgesteld in het gisteren uitgekomen tussentijdse rapport van de Ad viescommissie inzake de Voortgang van het Industrie beleid (de zogenoemde commissie-Wagner II). De commissie wil onder meer de automatische prijscompensatie verboden zien. De hoogte van de sociale uitkeringen zou minder direct verbonden moeten zijn aan de loonontwikkeling in het bedrijfsleven en voor haar amb tenaren zal de overheid een ge heel eigen loonbeleid moeten gaan voeren. Werkgevers In werkgeverskring is zeer positief op het rapport gereageerd. Vol gens het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) geeft het aan „hoezeer het sociale en economische bestel is verstoord door regelgeving en automati sche koppelingen". Het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) vindt het „verheu gend dat er nu een rapport op ta fel ligt, dat op termijn uitzicht biedt op herstel van de grondsla gen van onze welvaartsstaat". Vakbonden De vakbeweging blijft hechten aan de koppeling tussen lonen in het bedrijfsleven, de uitkeringen en de ambtenarensalarissen. Zij wil ook de automatische prijscom pensatie niet laten schieten. Of schoon de Industriebond FNV deze week liet weten dat de prijs compensatie ten behoeve van de werkgelegenheid ter discussie moet staan, zegt de FNV-centrale „niet in te zien waarom aan vrije vakbonden en ondernemingsor ganisaties verboden zou moeten worden de stijgende kosten van Onderzoek naar speciale taxi DEN HAAG (ANP) - Minister Zeevalking (verkeer en water staat) laat nagaan of het mogelijk is in Nederland een speciale taxi in te voeren die de chauffeur be tere beveiliging tegen geweldple gingen biedt. De minister heeft dit gisteren toegezegd aan verte genwoordigers van de Amster damse Vereniging Centraal Bu reau van Taxi's. Onlangs werd een Amsterdamse taxichauffeur om het leven gebracht. Er komt een commissie die óp kor te termijn gaat bekijken wat de technische en juridische moge lijkheden en de Financiële gevol gen zijn van de invoering van een taxi, zoals die bijvoorbeeld in Engeland is ontworpen en daar in 1984 op de weg komt. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palm as Tunis zwaar bew. 18 11 0 licht bew. 20 11 0 onbew. 19 9 0 mist 19 8 0 licht bew. 20 10 0 zwaar bew. 17 12 0 zwaar bew 20 13 0 zwaar bew. 19 9 0 zwaar bew. 19 12 0 half bew. 20 9 0 regen 17 10 04 onbew. 32 21 0 onbew. 26 14 0 licht bew. 19 12 06 onbew. 25 12 0 half bew. 21 9 0 licht bew. 21 10 - onbew. 23 10 0 geheel bew. 17 11 02 licht bew. 17 11 02 regenbui 23 10 5 zwaar bew. 19 12 4 zwaar bew. 34 21 0 onbew. 27 13 0 regen 22 13 04 zwaar bew. 18 7 0 half bew. 26 17 0 onbew. 30 17 0 zwaar bew. 19 11 01 onbew. 25 18 geheel bew. - 13 - zwaar bew. 21 13 0 licht bew. 17 0 onbew. 30 22 0 motregen 12 11 9 regen 20 12 2 onbew. 20 10 0 half bew. 33 24 0 onbew. 27 17 0 onbew. 27 20 0 onbew. 32 21 0 levensonderhoud in de lonen te compenseren". De FNV spreekt van een „zeer eenzijdig rapport". Ook het CNV zit het niet lekker wat de commissie-Wagner over de automatische prijscompensa tie voorstelt. Een wettelijk ver bod is voor het CNV „onaan vaardbaar in het licht van de sug gestie in het rapport om de vrij heid bij loononderhandelingen te vergroten". Grote politieke steun In de Tweede Kamer lijken de meeste van de ideeën van de commissie-Wagner grote steun te gaan krijgen. De WD juicht de conclusies van het rapport en de daaruit voortvloeiende voor stellen van harte toe. Instem mende geluiden komen ook uit het CDA. De christen-democra ten zeggen op een groot aantal punten hun eigen wensen te her kennen en „hopen dat de aanpak goed doorwerkt in het beleid van de overheid en van de sociale partners". De PvdA heeft daarentegen grote bezwaren. De Tweede-Kamer fractie van de partij vindt dat de overheid niet haar sturings- en regelingsinstrumenten uit han den moet geven, waarmee ze „in het nationale belang" processen van loon-, inkomens- en prijsvor ming kan beïnvloeden. De PvdA wijst suggesties uit het rapport voor het doorsnijden van de banden tussen de lonen en de uitkeringen „volstrekt van de hand". De fractie vindt boven dien dat vakbeweging en werk gevers wel degelijk afspraken moeten kunnen maken over au tomatische prijscompensatie. De Democraten '66 zeggen te wil len vasthouden aan de koppeling die er bestaat tussen de ontwik keling van het minimumloon en de hoogte van de uitkeringen. Zij voegen er echter dadelijk aan toe, dat dit niet betekent dat er in de sfeer van de sociale zekerheid niets zou hoeven veranderen. „Integendeel". Waar het om de prijscompensatie gaat, ziet D'66 meer in het zogenoemde plan- Schouten; dat voorziet in een vervanging van de prijscompen satie door verlaging van belas ting. Basis kabinetsformatie FNV en CNV hebben zich geër gerd aan minister-president Van Agt die vorige week vrijdag in zijn wekelijkse gesprek met de pers al vooruitliep op het ver schijnen van het rapport. De voorzitter van de commissie, mr. Wagner, toonde zich er gisteren trouwens ook niet gelukkig mee dat de premier er al enigszins mee op de loop was gegaan. WD-fractievoorzitter Nijpels heeft overigens al laten weten dat hij de mening van premier Van Agt deelt „dat het rapport basis dient te zijn van de komen de kabinetsformatie". De commissie bepleit onder meer versoepeling van de ontslagpro cedures. De sociaal-democraten zeggen niet in te zien hoe dat kan bijdragen tot herstel van de werkgelegenheid in de markt sector (in het algemeen het be drijfsleven). De commissie wijst er in haar rapport onder meer op dat „veel (kleinere) bedrijven op zien tegen risico's van het in dienst nemen van personeel in dien bij het teruglopen van de bedrijvigheid moet worden over gegaan tot ontslag. De langduri ge procedure bij beëindiging van de dienstbetrekking brengt te hoge extra loonkosten met zich LEEUWARDEM (ANP) - "We zijn hier niet op doorreis. We worden hier ook niet gepar keerd. We hopen alleen dat we ons hier thuisvoelen". Dat zei de nieuwe commissaris van de koningin van Fries land, Hans Wiegel, gisteren bij zijn intrede in het Friese provinciehuis. "Ik ben hier met gemengde ge voelens ontvangen", zo had Wiegel uit de vele Friese woorden van de diverse frac tievoorzitters in de Staten be grepen. Vooral de gang van zaken rond zijn benoeming riep nogal wat wrevel op, "en dat staken de statenleden niet onder stoelen of ban ken". Alle statenfracties en met name de kleine linkse partijen heb ben nog geen vertrouwen in Wiegel. "Voor mij is dat een extra uitdaging en inspan ning om dat vertrouwen wel te verwerven", zo zei de nieu we commissaris. Wiegel deed een beroep op Den Haag Friese initiatieven mee te helpen ontwikkelen. Hij gaf nu ook al enkele voor zetjes waavoor hij zich zal in zetten: Friese taal en cultuur, het recht op een eigen vol waardig hoger onderwijs en het aanvaarden door het par lement van de gemeentelijke herindeling. Op de foto: Wiegel en echtgeno te luisteren naar de toespra ken, terwijl hun dochtertje een tekening maakt. ARNHEM (GPD ANP) De pro vincie Gelderland overweegt om beroep bij de Raad van State aan te tekenen tegen het verlenen van een vergunning aan de KE MA in Arnhem, waarmee het dat bedrijf mogelijk wordt gemaakt om met radioactieve stoffen te werken en - op beperkte schaal - daarvan voorraden te hebben. Gedeputeerde Staten zullen daar over voor het verstrijken van de beroepstermijn op 12 juli een be sluit nemen. Eerder al besloot het college van B en W van Arn hem om bij de Raad van State een voorlopig beroep aan te teke nen tegen de vergunningverle ning. Indien de provincie in beroep gaat gebeurt dat wegens de vondsten van verrijkt maar niet bestraald uranium in de KEMA-bodem aan de Utrechtseweg in Arnhem. In de afgelopen tien opgraafwe- ken kwam in totaal 155 gram ver rijkt uranium omhoog. In de vergadering van de Gelderse provinciale Staten is gisteren een interpellatie over het KEMA-af- val van de PSP-CPN-fractie naar 22 september verschoven. De PSP-CPN-combinatie wil het college van Gedeputeerde Staten een aantal vragen stellen over de gang van zaken rond het begra ven van het KEMA-afval en de opgravingen daarvan. Naald De 2 millicurie radium 226, die en kele weken geleden tussen het KEMA-afval werd aangetroffen, blijkt afkomstig te zyn van een beschadigde radiumnaald, ver pakt in een glazen potje. De radiumnaalden werden tot in het begin van de jaren zestig in ziekenhuizen gebruikt voor in wendige stralingsbehandelin gen. De naald is vermoedelijk af komstig van een van de vijftien ziekenhuizen in en rond Arn hem, die tot in de jaren zestig ac tief afval konden inleveren bij de toenmalige TNO-vestiging op het KEMA-terrein. Hoewel in die tijd via een serie nummersysteem de herkomst van de naalden precies werd vastgelegd, is de herkomst van de nu aangetroffen naald niet meer te achterhalen. De naald bleek beschadigd en het serie nummer is daarmeer verloren gegaan. UTRECHT (GPD) - Passieve eu thanasie komt in ziekenhuizen relatief vaak voor, in tegenstel ling tot vormen van actieve eu thanasie. Er is geen reden om de wet over deze problematiek te wijzigen of te verruimen, omdat de meeste artsen, die euthanasie willen toepassen, binnen de be staande grenzen kunnen werken. Wettelijke strafbaarheid is voor deze artsen niet het hete hangij zer van de euthanasieproblema tiek. Dit is de belangrijkste conclusie van een onderzoek „Euthanasie in ziekenhuizen" door dr. Henny Hilhorst in samenwerking met de rijksuniversiteit Utrecht. Exacte aantallen over euthanasie in Nederland worden niet gege ven. Volgens onderzoeker Hil horst is het onderwerp met zo veel voorzichtigheid omgeven, dat het onmogelijk is hierover een duidelijk cijfermatig beeld te verschaffen. Uit het onderzoek in een aantal ziekenhuizen is echter komen vast te staan dat zich enkele gevallen per jaar voordoen op iedere ziekenhuis afdeling, waar patiënten zijn op genomen die in aanmerking zou den kunnen komen voor eutha- Het onderzoek is uitgevoerd in acht ziekenhuizen waar 82 art sen, verpleegkundigen en geestelijke verzorgers over het onderwerp zyn ondervraagd. Dr. Hilhorst gelooft dat misbruik van euthanasie niet in de hand wordt gewerkt door het ontbre ken van wettelijke bepalingen waardoor de arts gedwongen is met eigen normen te werken. Hilhorst: „Ik ben ervan overtuigd dat artsen dit met eer en geweten doen". De meeste artsen vinden een wettelijke norm bovendien onnodig, om praktische redenen omdat de verworvenheden van de laatste jaren daarmee teniet gedaan zouden worden. Uit het onderzoek blijkt dat er een verscheidenheid van vormen is, waarmee passieve euthanasie wordt toegepast. Het varieert van het stopzetten van de behan deling tot een via een infuus toe dienen van een zekere hoeveel heid morfine. Opvallend is dat het in één keer toedienen van een dodelijke dosis morfine nau welijks voorkomt Geleidelijk heid en onopvallendheid zijn de sleutelbegrippen bij het toepas sen van euthanasie in ziekenhui- Opvallend is verder dat zogeheten levenstestamenten vaak niet se rieus worden genomen, omdat artsen betwijfelen of een patiënt eenzelfde verklaring weer zou geven wanneer deze in de reële situatie verkeert van het komen de sterven. Meer waarde wordt gehecht aan een dergelijke ver klaring, wanneer deze aan een medisch dossier zou zijn bijge voegd. Uit het onderzoek blijkt dat artsen alleen ingaan op euthanasievra gen van patiënten die lijden aan een ongeneeslijke ziekte en waarvan het zeker is dat deze binnen afzienbare tijd zullen sterven. Meestal gaat het hierbij om patiënten met kanker die in de eindfase van hun leven in het ziekenhuis zijn opgenomen. Verzoeken om euthanasie van tiënten, die bijvoorbeeld geen valide willen zijn na een v keersongeluk, worden afgewe zen. Belangrijk is volgens Hil horst dat kankerpatiënten in het volle bewustzijn over euthanasie kunnen praten. Bij de arts kan er dan geen enkele twijfel ontstaan over de waarde van een dergelijk verzoek. DEN HAAG (GPD) - Tot grote verbazing van hun advocaat moeten de twee WDM-bestuur- ders die worden verdacht van diefstal van staatsgeheimen voorlopig nog in voorarrest blij ven. De krijgsraad in Arnhem be sloot gisteren het arrest met der tig dagen te verlengen om het on derzoek voort te kunnen zetten. Mr. E. Hummels, raadsman van een van de verdachte WDM'ers, noemde het „uitermate vreemd" dat het voorarrest niet is opgehe ven, zoals hij had verzocht. Hij betwijfelt de noodzaak het twee tal nog langer vast te houden, nu een veiligheidsofficier van de landmacht heeft verklaard dat de bewuste documenten niet het stempel „staatsgeheim" verdie- Hummels vindt het „bijzonder ver velend" dat hij tegen de beslis sing van de krijgsraad niets kan ondernemen. Tegen het verlen gen van voorarrest is in militaire strafzaken geen beroep mogelijk, zoals dat bij de burgerrechter wel het geval is. Weer verrijkt uranium De tiende opgraafweek heeft op nieuw verrijkt maar niet be straald uranium boven de grond gebracht. Dit keer was het 15 gram, waarmee het totaal op 155 gram is gekomen. De opgraafma- chine haalde in totaal 134 kubie ke meter grond omhoog waarvan 1 kubieke meter als radioactief afval zal worden behandeld. Er is 2 kubieke meter afval aangetrof fen. waarin 0,9 kilogram natuur lijk uranium en thorium bleek te zitten. Verder werd nog circa 0.1 millicurie cesium-137 in de bo dem gevonden. To nu toe is er aanzienlijk minder radio-actiefafval opgegraven dan werd verwacht. Drie kwart van het terrein is afgegraven, waarbij slechts een derde van het veron derstelde aantal zakken met ra dio-actiefafval werd opgegraven en slechts een zevende van de veronderstelde hoeveelheid gro ter afval. Wel is de hoeveelheid verrijkt uranium die tot nu toe werd gevonden groter dan werd verwacht. Dit hebben KEMA-directeuren ïr. R. van Erpers Royaards en de Gelderse inspecteur van volks gezondheid dr. H. Sol gisteren gezegd tijdens een door de ge meente Arnhem georganiseerde bijeenkomst voor omwonenden van het KEMA-terrein. Verwacht wordt dat de afgraafwerkzaam- heden eind juli klaar zijn. DEN HAAG (GPD) De straatcol lecte van het Rode Kruis heeft dit jaar 40 procent minder opge bracht dan vorig jaar. De girocol lecte liep ook aanzienlijk terug met 25 procent. In totaal werd slechts 9.6 miljoen opgehaald, één miljoen minder dan waar over het Rode Kruis vorig jaar kon beschikken. „We kunnen niet meer overal hulp bieden in landen die het nodig hebben. We zullen nog meer dan voorheen prioriteiten moeten stellen", al- <Jps Dolf Anema, woordvoerder van het Rode Kruis. De financiële situatie is nu zo slecht dat een verbouwing van het Rode Kruis vakantieoord de IJsselvliet in Weesp voorlopig niet doorgaat. Daarmee spaart de organisatie drie- tot vierhonderd duizend gulden Voor de financiering van de hoofd organisatie in Den Haag, waar 280 mensen werken, wordt niet gevreesd. „Want die wordt be taald uit de contributies van de leden en die brachten wel iets meer op dan vorig jaar", aldus Dolf Anema. Echt verrassend vindt het Rode Kruis de sterk tegenvallende col lectes niet Voor hulpacties aan Polen is door Nederlanders afge lopen jaar 64 miljoen gulden (ze venmaal meer dan de opbrengst van de Rode Kruiscollecte) uit gegeven. Het Rode Kruis gaf uit eigen middelen ook nog ander half miljoen aan Polen. „Ik weet dat veel mensen voor die acties naar Polen zelfs geld van hun spaarbankboekjes hebben ge haald. De mensen heben daar veel voor gegeven. Er was ge woon niet veel over voor onze collectes daarna, zeker in deze tijd dat alles terugloopt", ver klaart Anema. Als het Rode Kruis op de oude voet doorgaat dan verwacht de orga nisatie de tegenvallende collec tes niet aanzienlek te kunnen verbeteren. Gehoopt wordt dat de PTT een andere manier van girocollecteren toestaat, name lijk het huis aan huis verspreiden van acceptgirokaarten. Anema: „We weten dat veel men sen graag op die manier betalen, waarschijnlijk in verband met belastingaftrek. We mogen nu echter niet huis aan huis giro kaarten verspreiden, maar alleen kaarten versturen aan relaties". DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe systeem van bekeuringen bij de rijks- en gemeentepolitie, dat vandaag wordt ingevoerd, kan tot gevolg hebben dat er meer haarlommerstraat 58 leiden-071-140148 I#1 lidANVC politie op straat verschijnt. De administratieve afhandeling van de door de politieman uitge schreven bekeuringen hoeft hij niet meer zelf te doen. Ook is het vanaf die datum niet meer moge lijk boetes direct bij de betrok ken politieman te betalen. Dat kan vanaf 1 juli per bank, giro of aan het bureau worden gedaan, tot 14 dagen na de overtreding. Volgens Jaap Pruis, die het nieuwe systeem bij de rijkspolitie coör dineert, betekent dit voor de po litie een enorme vereenvoudi ging van de afhandeling van overtredingen. 'Temeer daar het aantal overtredingen die met het betalen van een boete kunnen worden afgedaan, sterk toe neemt. Ook zyn de boetes stuk ken hoger en dat betekent dat een politieman tijdens zijn dienst met enkele honderden guldens op zak loopt. En dan praat ik nog niet eens over het probleem van het wisselgeld". Uit een boekje, waarin alle geval len vermeld staan die met een schikking kunnen worden afge daan, kan de politieman meteen de hoogte van de boete bepalen. In plaats van de huidige bekeu ring schrijft hij nu een "mini-pro ces verbaal" uit. De administra tieve dienst van de politie zorgt voor de afhandeling. De politie man heeft daardoor meer tijd om de straat op te gaan en bekeurin gen uit te schrijven voor gevallen waar hij nu niet aan toekomt Ook heeft hy nu meer mogelijk heden om zich bezig te houden met de kleine criminaliteit. LELYSTAD - Zeekoning Neptunus overhandigde premier Van Agt gis teren de sleutels bestemd voor de vijftigduizendste inwoners uan de stad.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7