Plannen regionale omroep onduidelijk "Ui zeg: dat oude baasje, dat zal ik dan wel zijn" "We hopen in 83 te beginnen waltoren blootgelegd Eerste paal gebouw bedrijven Merenwijk Opvangcentrum voor vrouwen is verhuisd Bedrijfsgeneeskundige Dienst: nieuw gebouw EEN REISJE LANGS DE RIJNv DONDERDAG 1 JULI 1982 DEN HAAG/LEIDEN - Er is nog weinig duidelijkheid over de positie die de regio Leiden gaat innemen bü de realisering van een regionale omroep hier in het westen. Dat bleek gisteren tijdens de presentatie van een concept-nota Omroepstructuur Omroep West in Den Haag. Het is volgens het bestuur van Omroep West, "een nog wat schimmige zaak, maar in een volgende nota zullen de plannen duidelijker zijn". Voor het echter zo ver is moeten eerst de gemeentebesturen in de regio, de provincie, CRM, de NOS, de PTT en de andere be trokkenen reageren op de nota van Omroep West. De bedoeling is dat een definitieve versie van de nota in oktober wordt uitge bracht. In elke geval werd giste ren wel duidelijk dat de omroep zo snel mogelijk wil beginnen met uitzenden. In tegenstelling tot wat Omroep West had aangekondigd is er in de concept-nota niet veel terug te vinden van de plannen die de omroep voor deze regio in petto heeft. "We beogen met de inte gratie met beperkte middelen, een medium te creeëren, dat aan sluit op de behoefte van de be volking", aldus Omroep West in een persbericht. Discussie Met de nota wil het stichtingsbe stuur van de regionale omroep, dat onlangs drie uur zendtijd per dag heeft aangevraagd, een dis cussie op gang brengen over de omroepstructuur. In een toelich ting kwam het bestuur gisteren niet verder dan te melden dat on der meer trampolinespringen in Scheveningen, touwtrekken in Ter Aar en het optreden van fan faregezelschappen in Leiden ze ker in de uitzendingen zullen worden opgenomen. Hoe de overige drie uur zendtijd verder zou moeten worden ge vuld, "moet in de discussie die nu volgt worden besproken", al dus het bestuur van Omroep West. Het allerbelangrijkste vindt Omroep West dat er eerst wordt begonnen aan radio-uit zendingen via de ether. "Uit gangspunt is bovendien dat re gionale omroep, gezien haar functies en plaats in het media landschap, een professionele aanpak dient te hebben". Het komt er met andere woorden op neer dat de omroep eerst wil beginnen met uitzenden en dat daarna moet worden bekeken wót er zal worden uitgezonden. In de nota worden drie modellen aangedragen. Daarin wordt ge werkt met deelredacties en mini male studio-faciliteiten in onder andere Leiden, Delft, Zoeter- meer en het Westland. Samen met Den Haag, waar de centrale redactie moet komen, zijn dat vijf lokaties. Iedereen kan volgens het bestuur solliciteren naar onder meer de baan voor hoofdredacteur of di recteur van de omroep. Een van de bestuursleden vertelde zelf voor een van de banen in aan merking te willen komen. Hoewel Omroep West de hoogste prioriteit geeft aan radio ("We hopen in 1983 te kunnen begin nen") wordt in de nota een aantal mogelijkheden opgesomd voor het gebruik van televisie op lo kaal niveau. Een van de voor beelden voor het gebruik van tv op lokaal niveau is een experi ment met kabeltekst. De stichting Omroep West zegt niet op de hoogte te zijn van an dere organisaties in de regio, die met zendplannen rondlopen. LEIDEN - Bü werkzaamheden T7\J 4^»-. aan de kademuur van de Oude UnCiamenten Vest zijn gisteren de fundamen ten blootgelegd van een oude waltoren. De waltoren is in 1355 gebouwd en in 1611 gesloopt Hij was een van de drie torens die tussen de Mare en de Turfmarkt stonden. Bij de stadsuitleg in de veertiende eeuw werden de torens opge richt. Bij een volgende stadsuit leg werd de gehele walm uur in de richting van de Zijlpoort ge sloopt. De waltorens, zo leert de geschiedschrijving. werden daarbij gespaard en aan particu lieren verkocht. In de zeventien de eeuw sneuvelden uiteindelijk ook de torens. De fundamenten bleven wel bewaard. Tot giste ren, want ze waren bij de aanleg van een nieuwe walmuur langs de Oude Vest niet te handhaven. n Leiden is ook een voorbeeld te zien van een waltoren die alle stadsontwikkelingen heeft we ten te doorstaan: de toren aan de oever bij de Jan van Houtkade. Gebroken kaak na botsing van fietsers LEIDEN - By een botsing tussen twee fietsen heeft een 57-jarige vrouw uit Leiderdorp gistermid dag een gebroken kaak opgelo pen. Op het fietspad tussen de Apollolaan en Voorschoterweg botste ze tegen een 18-jarige Lei derdorper op; de twee hadden el kaar in een onoverzichtelijke bocht niet kunnen zien. De vrouw moest naar het AZL wor den vervoerd. De jonge Leider dorper bleef ongedeerd. Vakantie- bezigheden in Slaaghbuurt LEIDEN - De stichting Slaagh buurt organiseert in buurthuis Op Eigen Wieken (Valkenpand 2) in de maand juli vakantie-activi teiten voor jongeren van 14 tot 24 jaar. Het buurthuis is dagelijks van tien tot vgf uur geopend. Er kan van alles gedaan worden: ta feltennis, dammen, schaken, le zen. praten. Bü voldoende be langstelling worden er dagjes- uit, fietstochten of kam peer kam pen georganiseerd. Voor meer informatie: tel. 212893, vragen naar Saskia Complex aan Stadspolderweg LEIDEN - In augustus gaat de eer ste paal de grond in voor de bouw van een bedrijfsverzamel gebouw aan de Stadspolderweg in de Merenwyk. In dit gebouw kunnen bedrijfjes zich vestigen die om verschillende redenen weg moeten uit woonwijken in de stad. In de verschillende stadsvernieu wingsgebieden in Leiden moet een groot aantal kleine bedrijfjes verdwynen om plaats te maken voor woningbouw of groen- en speelgelegenheid. In veel geval len is verplaatsing van deze be drijfjes ook gewenst omdat zü de buurt overlast bezorgen. Het pro bleem dat zich hierby voordoet is dat er geen vervangende be drijfsruimten beschikbaar is met acceptabele koopprijzen voor de ze kleine bedrijfjes. Aan de Stadspolderweg komt nu een bedrijfsverzamelgebouw, met een oppervlak van circa 1600 vierkante meter, waarin zich een aantal eenheden bevinden van ongeveer 50 vierkante meter of een drievoud hiervan. Door subsidie van het ministerie van Economische Zaken kan de koopprijs van de bedrijfseenhe- den betrekkelyk laag worden ge houden. Ongeveer twintig bedrijfjes heb ben op dit moment al belangstel ling om zich in het bedrijfsverza melgebouw in de Merenwük te vestigen. De bouw, die vermoe- dehjk in augustus begint, zal on geveer zes maanden duren. Een vrouw van het opvangcentrum van het vrouwenopvangcentrum gisteren huize St. Maarten. gebouw. Evenals het project "begeleid i Naar Boerhaavelaan LEIDEN - Van zowel het Vrouwenopvangcentnim als het project Bege leid Wonen voor Vrouwen is gistermiddag de nieuwe huisvesting ge opend. Voor het Vrouwenopvangcentrum gingen de deuren van het pand Boerhaavelaan 1 officieel open; de vrouwen van 'begeleid wonen' trokken in hun nieuwe huis aan dc Rünsburgerweg. Beide instellingen waren tot voor kort gehuisvest in Huize St. Maarten aan de St Jacobs- gracht. Dit pand was echter te oud, gevaarlük en onleefbaar geworden. Ter gelegenheid van de opening waren er gistermiddag een fototentoon stelling en een theaterprogramma georganiseerd. De vrouwen maakten echter ook van de gelegenheid gebruik om aandacht te vragen voor de problemen waarmee vrouwen in opvanghuizen te kampen hebben. Aan onder andere wethouder Schoute en ambtenaar Kleine van de sociale dienst werd een nota overhandigd. In deze nota vragen de vrouwen de aandacht voor het soort vrouwenop vanghuizen dat niet onder de FIOM of'Blijf van m'n Lüf valt. Erzyn in Nederland vier van die huizen waartoe ook het Leidse Vrouwenop vangcentrum behoort. "Wanneer het rijk een algemeen beleid voor vrouwenopvanghuizen maakt, de hulpverlening aan vrouwen wil stroomlijnen, dan mag dat er niet toe leiden dat die vier huizen buiten de boot vallen. Wü hebben een verschillende aanpak van de problemen en dat moet zo bhjven. Vermindering van vrouwenopvang is boven dien uit den boze". Duivensport PV Leiderdorp hield en wed vlucht met jonge duiven van uit Roosendaal. De uitslag: 1., .5. en 6. T. Habraken2,8. en 9. M. Reijerse; 3.. J. v.d. Laar; 4. H. Bonneur; 7. comb. B. en G10. D. van Seggelen. Met oude duiven werd vanuit Compiegne gevlogen. De uit slag: 1. en 3. J. van Alphen; 2. W. de Roode; 4. M. Reijerse; 5. T. Habraken; 6. en 10. P. Sloos; 7. en 8. H. van Laar; 9. W. Jacobi. Hengelsport Visvereniging De Brasem viste haar tweede wedstrijd in het Ogestgeesterkanaal. De uit slag: l.W. den Dubbelden 25 stuks-2900 gram; 2. P. v.d. Hulst 11-800; 3. B. Vogelen zang 8-700; 4. K. Keijzer 11- 650; 5. G Crama sr. 9-610; 6. B. Erades 5-610; 7. P. Eradus jr. 9-540; 8. J. Blikman 5-340; 9. G den Dubbelden 4-260; 10. S. Goumans 4-240. Aan Opaalstraat LEIDEN - Aan de Opaalstraat in Leiden zal een nieuw kantoorgebouw worden gebouwd voor de Bedrijfsgeneeskundige Dienst voor de regio Leiden. De vereniging verricht bedrijfsgezondheidszorg ten behoeve van werk nemers in de bouwny verheid en is thans gevestigd in een pand aan de Hoge Ründük. Door de uitbreiding in de afgelopen en de verwachtte uitbreiding in de komende jaren is de verhuizing naar een groter pand gewenst. Doordat de Dr. Lelylaan thans bescheidener wordt aangelegd dan enkele jaren geleden het plan was, is er tussen deze weg en de Opaalstraat ruimte ontstaan voor een kantoor met een oppervlak van by na 1.100 vierkante meter. ADVERTENTIE C. van Berge Henegou wen: na 45 jaar geen smid meer Een 18-jarige bromfietster uit Lei derdorp heeft gistermiddag haar pink gebroken bü een botsing op het Levendaal. Met haar brom fiets klapte ze bovenop een per sonenauto die juist bezig was weg te rijden. De 21-jarige be stuurder van de auto bleef onge deerd, wel werden bromfiets en auto beschadigd. door Kees Klerks, direkteur van slijterij-wijnhandel De Rijn, de rivier die ontspringt in de ijzige koelten van de gletsjers in het Zwitserse kanton Graubünden vanaf een hoogte van 2902 meter en zich naar de Noordzee kronkelt over een afstand van 1162 kilometer, deze veel bezongen rivier is voor mij in de eerste plaats de rivier van de witte wijn. In Duitsland vindt praktisch langs de gehele Rijn en z'n zijarmen wijnbouw plaats, welke is onderverdeeld in 11 geselecteerde wijnbouwgebieden. Een van de belangrijkste is RHEINHESSEN. gelegen in de grote bocht van dc rivier tussen Bingen. Mainz en Worms. Rheinhessen en speciaal het dorpje 'SAULHEIM heeft zich de stroom van Duitse wijnschandalen, die dc laatste jaren regelmatig de wijnwereld in opschudding brachten, sterk aangetrok ken. De wijnboeren van Saulheim hebben dan ook de handen ineen geslagen en zich verenigd in een ERZEUGERGEMEINSCHAFT. genaamd "Ritter- Hund". Een van de eerste zaken die men aanpakte was te stoppen met hun wijnen te verkopen aan de grote wijnfirma's uit de stad Mainz. Men is om een optimale kwaliteitscontrole uit te kunnen oefenen de wijn zelf gaan bottelen, een zogenaamde ERZEUGER ABFÜLLUNG, welke te vergelij ken is met de Franse benaming "Mis en bouteilles au chateau". Verder werd het dc leden verboden om verschillende druivensoorten met elkaar te ver mengen. Op het etiket van een wijn van de Saulheimcr Erzeugengcmcin- schaft staat dan ook altijd de naam van dc gebruikte druivensoort vermeld. In februari van dit jaar werd ik op dit in Duitsland unieke projekt geatten deerd en het was dan ook voor mij de reden om eens persoonlijk met deze Saulheimer wijnen kennis te maken. De wijnen die ik geproefd heb hadden alle ec volstrekt eigen karakter en waren kwalitatief duidelijk beter dan de gemiddelde wijnen uit Rheinhessen. Verreweg dc meeste indruk maakte op mij een wijn afkomstig van de SYLVANER DRUIF. Dc wijn was fris en geurig en had een zeer eigen zachtaardige smaak, maar wat mij het meest bekoorde was de prachtige harmonische samenstelling van dc zoet- en dc zuurgraad. Bovengenoemde wijn, dc 1980 SAULHEIMER HE1LIGENHAUS SYLVANER Q.B.A. heb ik exclusief voor Nederland geïmporteerd en is vanaf heden verkrijgbaar in mijn drie filialen. De prijs bedraagt f 6,45, terwijl bij een doosje 6 flessen de prijs f 5,95 per fles is. Kennedylaan - Bevrijdingsplein - Kopermolen. Donderdag in alle filialen koopavond. LEIDEN - Eigenhjk heeft hü hele maal geen tijd voor een gesprek je. Voor de deur hebben buurbe- woners slingers opgehangen en een bordje waarop: 'na 45 jaar eindehjk de laatste dag'. Smede rij en lasbedrijf C. van Berge He negouwen sloot gisteren aan de Narmstraat een geschiedenis van 25 jaar af. Ter verduidelyking: Van Berge Henegouwen zet voor zich zelf een punt achter een ar beidzaam leven van 45 jaar. Het hek-met-slot waarmee hy lastige klanten na vele uren werken van zich af moest houden, staat er nu voorgoed. C. van Berge Henegouwen zelf: "Is dat nodig om daar over te praten. Ik heb daar eerlyk gezegd geen tüd voor. Het is de laatste dag en er moet nog zoveel gebeuren". Trouwens, zegt hy, "ik ben hele maal geen verteller". Na enige aarzelen laat hü toch even het werk voor wat het is, maar waar schuwt nog even: "Ik ben wel een ouwehoer, maar geen vertel ler". Eenmaal gezeten is snel dui- delyk wat hy bedoelt. Herinne ringen en anekdotes volgen el kaar kriskras op. Als veertienjarige belandde de nu 58-jarige Van Berge Henegou wen in het bedrijf van zün vader. Een 'burgerbedrüfzoals hy zelf zegt. Geen grote klanten. "De mensen hadden voor de oorlog geen geld, dus dat was altyd re pareren". Kleine klusjes, een "zware leerschool". Na de oorlog eigenhjk net zo. 'Toen waren er geen onderdelen. Had je van die Amerikaanse wielen en omdat die andere naven hadden dan de auto's hier, moest daar ook weer aan gesleuteld worden". Zestien jaar werkte hy voor zy n va der. daarna nog een paar jaar met wat broers om vervolgens in 1957 in de Narmstraat te belanden. "Waarom ik voor mü zelf begon? Omdat de mentaliteit van het personeel zo moeihjk is. In de fa brieken heb je die jaloezie, hè. En daar moet je tegen kunnen. Maar voor mü is het niks, dat el lebogenwerk". woon zitten wachten, hoor. Ze gaan niet weg voordat het klaar is. Laatst was er ook zo'n vent Ik zeg: sorry, maar ik moet nog even een paar boodschappen doen. Ja, dat is goed, zegt-ie. Afijn, ik loop een ommetje en ga op de Steenstraat een kopje kof fie drinken. Kom ik teru'g na een uur, staat die vent nog voor de deur In al die jaren heeft Van Berge He negouwen dan ook wel een naam opgebouwd. "Ze komen van overal, Katwyk, Noordwyk. Zelfs uit Wateringen. Die man had via een vriend gehoord van ene Oudshoorn, een oud baasje in Leiden dat schroeven kon op lassen. Ik sta hier voor de deur, komt die kerel langs en vraagt of ik ene Oudshoorn ken. Nou, ken ik praktisch de hele Narmstraat maar er woont geen Oudshoorn. Ja. zegt die man: die Oudshoorn, dat is een oud baasje die alumi nium kan lassen. Ik zeg: nou dat oude baasje, dat zal ik dan wel zün. Duizenden excuses, die man. Maar ach, dat kan me niet zoveel schelen. Ze geven me zo veel namen". Geen spijt Van Berge Henegouwen i bogen werk, dat was niks v r zijn smederij in de Narmstraat: "dat elle- Een eigen zaak betekende wel hard werken. "De eerste vüf zes jaar was ik nooit voor twaalven thuis. M'n kinderen zag ik niet. Ik ging weg als ze nog sliepen en als ik thuis kwam, sliepen ze ook. Op een gegeven moment ben ik dat gaan drukken. Eerst elf uur, toen tien uur, negen uur tot uiteindc- Ujk zes uur. Ach, als je wilt, kun je wel dag en nacht werken Toch heeft hy nooit voor zich zelf reclame gemaakt. "Nee. maar als je zo in de binnenstad zit. word je voortdurend aangesproken. Vroeger had ik een grote klant, maar die is nu failliet Nu al dat burgerwerk. Ze komen steeds vragen: kun je dit efïe doen, kun je dat effe doen. Voor al die klei ne klusjes komen ze bü mü. want ja: die stuurt ze door en die stuurt ze door. En ze gaan ge- Spyt dat hy nu "in de sanering gaat" (een regeling waarmee overtollige bedryven kunnen af vloeien), heeft Van Berge Hene gouwen niet. "Nee, ik ben blü toe. De lasten zün toch veel te hoog voor iemand die alleen staat Al die verzekeringen. Er komen heus wel mensen naar my toe. die vragen of ik met ze door wil gaan. Maar ik begin er niet meer aan, zeker niet. Het ri sico dat ze er na een jaar uitstap pen. neem ik niet Dat is toch lo gisch'7 Gelukkig ook geen zoon du- het over wil nemen Dat klinkt misschien een beetje egós- tisch. Maar je bent dan zelf ook gedwongen om door te gaan. Je moet zo'n jongen tenslotte hel pen, begeleiden. Nee hoor, ik vind het best zo". BART JUNGMANN

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3