"Ik kan er nu nog uitstappen" PZ wil derde wethouder in nieuw college ,f{\sqnK [Le/cfee agenda Groene veld, directeur christelijke mavo met vervroegd pensioen Verhuizing Perquin is zo goed als rond DONDERDAG 1 JULI 1982 LEIDERDORP - Na 43 jaar in het onderwijs te hebben doorgebracht valt morgen voor het laatst de school deur achter D. Groeneveld in het slot. Hij gaat dan met vervroegd pensioen. De directeur van de christelijke mavo verlaat het toneel vroegtijdig omdat in het on derwijs grote veranderingen op stapel staan. Van zijn loopbaan in het onderwijs heeft de 61-jarige in Sneek geboren Groeneveld, er 32 in Leiderdorp versleten. "Nee het is nooit de bedoeling geweest dat dit m'n beroep zou worden. De belangrijkste reden dat het wel zo is ge gaan, was de financiële situatie waarin we toen verkeer den. De kweekschool vroeg toentertijd het laagste school geld en dat was tijdens de crisisjaren waarin we zaten bepalend. Als ik toen zelf had mogen kiezen dan was ik theologie gaan studeren. Ik heb de kweekschool in Gro ningen bezocht en ben, nadat ik daar was afgestudeerd, vervangend hoofd geweest van een lagere school in een dorp in Friesland. Gedurende de oorlog heb ik twee jaar ondergedoken gezeten, omdat ik de regels van de Duitsers niet wilde respecteren. Na de oorlog ben ik via relaties in Vlaardingen terechtgekomen "In 1950 ben ik uileindelijk op de christelijke ulo in Leiderdorp te rechtgekomen, waar de leiding toen nog in handen was van Wis sel. Die school telde toen 34 leer lingen. We zaten in het pand waar nu die rijwielhandel van Steef van Rossum is gevestigd. Na zeven jaar ben ik Wissel opge volgd en we zijn in datzelfde jaar in de nieuwbouw getrokken aan de Van Geerstraat, het gebouw dat nu dienst doet als dependan ce van de Louise de Coligny scholengemeenschap. We waren toen inmiddels uitgegroeid tot een school met 157 leerlingen en zes leerkrachten. We hadden echter veel last van de snelweg langs het schoolgebouw en bo vendien groeiden we eruit. Het schoolgebouw werd vanwege het lawaai afgekeurd en we be trokken in 1976 ons huidige on derkomen aan de Vossiuslaan". "In het jaar 78/79 hebben we ons grootste leerlingenaantal bereikt van 364. Daarna is dat iets terug gelopen, maar nu gaan we weer diezelfde kant uit. Dat komt, denk ik, vooral omdat onze lera ren speciaal gericht zijn op het mavo-onderwas Dat is voor sommige leerlingen veel beter. We zitten wat onze capaciteit be treft praktisch vol. We krijgen onder andere veel leerlingen uit de Merenwijk, maar ook vanuit Zoeterwoude komen ze naar Lei derdorp. Na de mavo-opleiding stromen ze meestal door naar de havo of het middelbaar beroeps onderwijs. Ik beschouw de mavo dan ook als een startpunt van waaruit je verder kunt studeren. Er zijn maar weinig kinderen die direct na hun mavo-opleiding gaan werken. Tegen hen die dat wel doen zeg ik: "Je kunt hier niet blijven staan, je moet 's avonds verder studeren". Ik vind dan ook dat je geen genoegen moet nemen met de kennis die de mavo biedt. Kijk het grootste Directeur Groeneveld: "Als ik de keuze heb tussen een leraar die duidelijk humanist i protestantse leer aanhangt, dan zal ik mijn keuze laten vallen op de laatste". i een docent, die de probleem voor die mensen die nu van school komen is om het werk te vinden; daarom is het be langrijk dat ze niet op dat mavo niveau blijven staan. Het is be langrijk om meer te gaan doen". Evangelie "Ja de christelijke overtuiging speelt natuurlijk een belangrijke rol op onze school. We proberen onze leerlingen met het evange lie in contact te brengen en ho pen dat ze er iets van oppikken. Dat is natuurlijk het kenmerken de aan een christelijke school. Ik vind alleen dat je het niet moet opdringen, zoiets is nutteloos. In het algemeen hecht ik erg veel waarde aan christelijk onderwijs, maar ik vind dat naarmate de leerlingen verder komen christe lijk onderwijs geen 'must' meer moet zijn. Mensen van zestien of zeventien jaar en ouder hebben al een mening bepaald. Alleen de periode voordat de puberteit is beëindigd vind ik het wel erg be langrijk. Overigens vind ik dat christelyke scholen niet mogen discrimineren op basis van huidskleur en/of sexuele geaard heid. Dat geldt zowel voor de leerlingen als voor de leraren. Iets anders is het als het gaat om de overtuiging van de persoon. Als ik de keuze heb tussen een leraar die duidelijk humanist is en een docent, die de protestant se leer aanhangt, dan zal ik mijn keuze laten vallen op de laatste, waarbij we er natuurlijk wel even vanuit gaan dat ze dezelfde kwaliteiten bezitten. Kijk die zaak met die anti-discriminatie- wet is toen wel erg overtrokken. Ik moet wel zeggen dat het standpunt van de vereniging 'school en evangelie' ook wel erg ongenuanceerd naar voren is ge bracht. Homosexualiteit is een gegeven en moeten we als zoda nig accepteren. Ikzelf sta op het standpunt, dat de levensovertui ging en de vakbekwaamheid geldt en niets anders. We vragen trouwens tijdens een sollicitatie nooit naar dat soort aangelegen heden". Werkgelegenheid "Wat mij wel bezig houdt is de ont wikkeling van de werkgelegen heid binnen het onderwijs. Ik heb daar erg veel zorgen over. Ik vrees in de toekomst een grote werkloosheid onder het onder wijzend personeel. Ik ben er ook van overtuigd dat de mavo-scho len als aparte opleidingen zullen gaan verdwijnen. We krijgen bin nenkort te maken met het uitge- ZOETERWOUDE - Progressief Zoeterwoude heeft in de onderhandelingen over het nieuwe college voorgesteld geen twee maar drie wethouders te benoemen. CDA, WD en Progressief Zoeterwoude zouden ieder een wethouder moeten leveren. Volgens fractieleider De Graaff biedt dit idee alleen maar voordelen. De derde wethouder zou geen extra geld mogen kosten. De vergoeding die Zoeterwoude krijgt voor de twee wethouders zou gewoon door drie gedeeld moeten worden. Pluspunten van een derde wethou der zijn er genoeg, aldus De Graaff. De gehele raad is verte genwoordigd in het college van B en W en iedere partij kan dan ook direct invloed uitoefenen op het beleid. Er zou dan ook geen «oppositiepartij meer zijn Daarnaast kan de kwaliteit van het bestuur verbeterd worden, aldus De Graaff. Op dit moment staat voor het werk wat een wethou der moet doen één dag in de week. maar in de praktijk komt het zeker neer op anderhalve dag. Hierdoor wordt het steeds moeilijker kandidaten voor een wethoudersschap te vinden. De kosten van een derde wethouder zullen door de andere twee be taald moeten worden. Of met an dere woorden: het bedrag voor de huidige wethouders moet dan door drie in plaats van twee wet houders gedeeld worden Het aanstellen van een derde wet houder is overigens door de ge meentewet toegestaan. Gemeen ten die minder dan twintigdui zend inwoners hebben, mogen in principe maar twee wethou ders op na houden. Artikel 8( van de gemeentewet biedt echte de mogelijkheid meer wethou ders të benoemen. De raad zou een dergelijk besluit moeten ne men en Gedeputeerde Staten zouden dat besluit moeten goed keuren. Leiderdorp heeft die goedkeuring (voor een vierde wethouder) vier jaar geleden ge kregen. De reactie van het CDA op het PZ- voorstel is ietwat aarzelend. "Ze hebben zich er niet echt mee be zig gehouden", aldus een woord voerder. De WD-fractieleider Kremer wil nu nog geen oordeel geven over de derde wethouder. Hij is nog niet officieel op de hoogte gebracht van het voor stel. Voor de gesprekken met PZ leek het de liberaal niet raad zaam al een mening te geven. Hij wist niet wat er nog meer achter de plannen kon steken en in wel ke context hij ze moest plaatsen. In principe had de WD geen be hoefte aan een derde wethouder, aldus Kremer. Volgende week zal de samenstel ling van het nieuwe Zoeterwoud- se college overigens bekend zijn. De eerste gesprekken hebben af gelopen maandag plaatsgevon den. Toen sprak het CDA met PZ en de WD. Een dag later was er overleg tussen PZ en de WD. De gesprekken hadden nog een zuiver informatief karakter. Het is echter nu al duidelijk dat de CDA'er Van der Heijden (als WD en PZ niet samen in een college gaan zitten) een van de wethouderszetels gaat bezetten. Hij was in de vorige periode ook wethouder en beheerde de porte feuilles van milieubeheer, sport, recreatie, jeugdzaken, openbare werken, ruimtelijke ordening, verkeer en welstand. Welke par tij de tweede wethouder levert (als het plan van PZ niet door gaat) is nog onbekend. De WD en PZ hebben beiden te kennen gegeven die wethouderspost te willen bezetten. De WD heeft in de nieuwe raad drie zetels en PZ vier. De afgelopen vier jaar lever de de WD de wethouder. De VVD had toen twee raadszetels, PZ drie. De drie partijen hebben afgesproken dat in de gesprek ken van volgende week de knoop doorgehakt moet worden. WASSENAAR De ooievaars die dit jaar weer in Wassenaar zijn neergestre ken, maken het uitstekend. Er zijn nu al vier jonge ooievaars in het tien me ter hoge paal- nest in het kan- goeroeverblijf van het Wasse- naarse Dieren park geboren. Ze zijn inmid dels door biolo gen geringd, om ze te kun nen volgen als zij binnenkort uitvliegen. Een paar maan den geleden kwam ook in Voorschoten al om het nest voor te berei den voor het vrouwtjesdier dat nog uit war me streken on derweg was. Hij bleek echter te vroeg gekomen te zijn, want het slechte weer en de daarmee noodzakelijke extra inspan ningen kostten het dier het le- Zomersluiting Gastheer/vrouw De Stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest organiseert vanaf september weer nieuwe activiteiten. Voor de SJJO-kel- der wordt nu een gastheer of gastvrouw gezocht, die het leuk vindt om met jongeren om te gaan. Wie zin heeft moet bellen 071-154773 en vragen naar Jan Merkenstein. Volksdansen Voor de nieuwe volksdanscursus van de Stichting Jeugd- en Jon gerenwerk Oegstgeest, kan men zich nu al opgeven. De cursus begint overigens pas in septem ber. Belangstellenden voor het volksdansen kunnen bellen met SJJO, telefoonnummer 071- 154773. De cursus wordt gege ven op de woensdagmiddag van 16.30 tot 17.30 uur. WW-café In de Lindehoeve in Voorschoten is vrijdagmiddag het WW-café weer geopend van twee tot ze ven uur. De werklozen kunnen dan terecht in café 'Q', terwijl de scholieren zich kunnen ver maken in de stal van de Linde hoeve, waar disco muziek wordt gedraaid. Vanaf acht uur 's avonds is er weer de traditio nele swingavond. Disco-video Op zaterdagavond 3 juli is er we derom disco in de Lindehoeve Voorschoten. Zo ook de zondag middag van twee tot vijf. Vanaf negen uur 's avonds is het video café weer geopend. Dit maal wordt de film High Anxienty op de beeldbuis gebracht. Rommelen Op zaterdag 3 juli organiseren de Koningin Julianaschool en kleuterschool 'De Ruigenhoek" een rommelmarkt en fancy fair op het schoolterrein aan de Kom van Aaiweg in Leiderdorp. Het geheel begint om negen uur. Naast rommel-kopen, kunnen er door de kinderen spelletjes ge- De Lindehoeve in Voorschoten gaat van 12 juli tot 13 augustus dicht. Het laatste weekend voor deze zomersluiting staat echter nog bol van de activiteiten. Donderdag 8 juli treedt Power- play op, vrijdagmiddag relaxca fé en 's avonds het midzomer nachtfeest in de boomgaard met de Invaders Steelband. Zater dag 10 juli is er 's avonds weer disco met de discofilms 'Satur day Night Fever en 'Grease' op video. De zondagmiddag wordt verzorgt door PIMO-disco en de zondagavond staat in het teken van een Videonacht. Met onder meer de finale van het wereld kampioenschap voetbal, Aste- rix en de helden, en de film de Stine. SASSENHEIM/LEIDEN - De ge meenteraad van Leiden beslist volgende week over de aankoop van het bedrijfsterrein van het Zweeds ML-station Perquin aan de Haagweg in Leiden. Mocht de koop doorgaan dan zal het tecty- leringsbedrijf verhuizen naar Sassenheim. Directeur Perquin is al in ver gevorderde onderhandeling met de Sassenheimse mandenmaker Van Biezen aan de Warmonder- weg. Op een deel van het terrein van Van Biezen wil hij zijn be drijf voortzetten. breid basisonderwijs, dat eigen lijk in de plaats is gekomen voor de middenschool. Het is een driejarige opleiding, die iedere leerling na de lagere school doet. Pas daarna moet er worden ge kozen voor de vervolgopleiding. Dat heeft natuurlijk wel als voor deel dat de schoolkeuze niet plaatsvindt als zo'n kind elf of twaalf jaar is, maar driejaar later. Voor de mavo blijft dan alleen nog maar een 'bovenbouw' over, waardoor het bestaan van de vol ledige opleiding dus verloren gaat. Wat je wellicht krijgt, is dat de verschillende mavo-opleidin gen met elkaar gaan samenwer ken. Zo iets vereist dan wel com promissen, omdat ze veelal een verschillende levensovertuiging nastreven. Ik vind het wel erg jammer dat die opleidingen ver dwijnen, maar er valt niet aan te ontkomen want de eerste experi- menteerscholen met die drie-ja rige opleiding zijn er al. Het is de bedoeling dat die opleiding bin nen tien jaar algemeen is". "Die omschakeling op dat nieuwe onderwijssysteem brengt wel grote financiële problemen met zich mee. Kijk, die nieuwe opzet mag namelijk niet meer gaan kosten dan de huidige regeling. Ik voorzie dan ook dat er grote klappen gaan vallen. Die zullen zowel voor de grote als kleine scholengemeenschappen hard aankomen. Nee, al die verande ringen die ons staan te wachten maak ik liever niet meer mee. Tijdens de invoering van de mammoetwet heb ik er veel van mijn collega's onderdoor zien gaan. Ik ben blij dat ik er nu nog gezond en wel kan uitstappen. Ik blijf nog wel betrokken bij het onderwijs omdat ik bestuurlid ben van de Vereniging Christe lijk Beroepsonderwijs Leiden. En natuurlijk zal ik bij mijn oude school nog wel eens om het hoekje kijken, zoiets verlaat je niet zomaar". RONALD STEVENS DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissies voor volkhuisvesting, bouwzaken, sport en recreatie en ruimtelijke orde ning, openbare werken en verkeer, 20 Groenoordhallen - optreden Talking Heads en voorprogramma, 18.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film The Big Sleep' - Howard Hawks, dond. en vrijd. Koorgedeelte Pieterskerk - Prof. Ir. S.A. Hempenius Teledetektie, voor m(j en voor u'. 20 uur; Drs. C.J. v.d. Ham, Teledektie, verkenning van de atmo sfeer', 21 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en be geleiding dienstweigeren, tel. 216180/ 149324. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. 19-20 uur. Voorschoten - Lindhoeve, Clover Bleu- grass, muziekcafé, 21.30 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, gecombi neerde commissie vergadering, 19 De verhuizing zal betekenen dat Perquin vlak naast zijn grootste klant, de importeur van het Ja panse automerk Mitsubishi, -komt te zitten. "De hierdoor te besparen transportkosten op de auto's maakt het mogelijk om de extra-investering te doen die door de verhuizing nodig is", zo heeft directeur Perquin medege deeld. Het is niet de bedoeling dat het be drijf een personeelswisseling zal ondergaan als gevolg van de ver huizing. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 25 juni tot 2 juli door: Zuider Apotheek. Lammenschansweg 7, tel. 12"" lenburg, 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, weo, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 1, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Jongen (19) aangehouden na doorrijden bij aanrijding LEIDERDORP - Een 19-jarige Leiderdorpse jongen is gisteren aangehouden omdat hij vorige week in Leiderdorp een aanrij ding had veroorzaakt en vervol gens was doorgereden. Bij de aanrijding op de kruising Per- sant Snoepweg/Van der Valk Boumanweg botste de Leider dorper tegen een taxi waarbij de passagiere licht werd gewond. Bij de surveillance zagen agen ten gisteren de betrokken auto van de Leiderdorper staan. De bij de aanrijding veroorzaakte schade was al bijna weggewerkt. De auto van de Leiderdorper, die zei uit een schrikreactie te zijn doorgereden, is in beslag geno- Forse straffen na overval op bedrijfsleider DEN HAAG/ZOETERWOUDE - De Haagse rechtbank heeft van morgen twee Rotterdammers veroordeeld tot een gevangenis straf van zeseneenhalf jaar. Offi cier van justitie mr.' Dek had veertien dagen geleden acht jaar geëist tegen de twee voor hun aandeel in een roofoverval op de assistent-bedrijfsleider van het grootwinkelbedrijf Lijnbaan in Zoeterwoude. Het tweetal ging er op 5 februari met twee geldcassettes vandoor met een inhoud van ruim 25.000 gulden. Mr. Dek vroeg de recht bank twee andere Rotterdam mers vrij te spreken wegens ge brek aan bewijs. Hij vond echter wel dat dat tweetaL zich aan een reeks andere misdrijven had schuldig gemaakt, onder andere in Rotterdam. De beroving van de bedrijfsleider is er één in een lange reeks van overvallen. De Rotterdammers maakten zich verder ook nog schuldig aan onder andere een poging tot moord, inbraken en wapenhandel. Volgens de presi dent van de rechtbank stond de zaak bol van intimidatie en onge rechtigheid. Vooral angst voor repressailles onder getuigen voerde in het proces de boven toon. LEIDSCH 2S: DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Sinqel t. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teietoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nab^zorging na 19 30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Abonnementsgelden b«j vooruitbetaling te voldoen overschnjving geen administratie- en incassokosten abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217.90 Per post 307,30 Losse nummers 0.80 Directie G Koopman Comments W F J W

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2