LEIDSCH DAGBLAD Bank bijna failliet h Alphenaar tegenkandidaat voor Terlouw Reagan: beleid niet gewijzigd D'66: iedereen basisuitkering Overheid poogt bedrijf te redden EISEN VLIEGTUIGKAPER INGEWILLIGD V Na vertrek Haig Bu \aeuK* de beu* Frankrijk bemiddelt in kwestie Libanon Politie in geldnood Man ramt huis van ex-vriendin WAGNER '11 WERELD,77 UWD.n STREEK LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 JULI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36818 Directeur 6 Koopman Ek/eau Wfle Sngei Adj.-hooldredacteur R.D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PvdA en WD praten samen over toekomst DEN HAAG (GPD) - De weten schappelijke instituten van PvdA en WD gaan samen pra ten over de mogelijkheden en problemen van eventuele toe komstige regeringssamenwer king tussen deze twee partijen. Directeur Van den Berg van de Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, heeft van zijn partijbe stuur toestemming gekregen om met collega Voorhoeve van de li berale Teldersstichting bespre kingen te gaan voeren. Volgens Voorhoeve moet daarvan overigens niet te veel worden verwacht. Het gaat naar zijn zeg gen om een kennismakingsge sprek, waarbij enkele punten van overeenkomst en verschil tussen beide partijen op papier worden gezet. ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG (GPD) - D'66-leider Jan Terlouw krijgt concurrentie. De eerste tegenkandidaat voor het lijsttrekkerschap van D'66 heeft zich aangediend. Het Zuidhollandse Provinciale Staten-lid Harry van Woerden (32) uit Alphen aan de Rijn wil graag lijsttrekker van de Demo craten worden en zijn partij „nieuw leven inblazen", zo stelt de ex-judokampioen, organi satieadviseur en reserve-kapitein in een vandaag verspreid persbe richt. Op 17 juli kiest D'66 een lijsttrek ker. Zijn opvattingen bevinden zich nog verder naar de rechterzijde van D'66 dan die van Terlouw: D'66 moet niet op voorhand met de PvdA in zee gaan, aan de ni vellering van inkomens moet een einde komen, de industrie moet versterkt en de collectieve sector kritisch bekeken. Zijn verkiezingsstrategie is simpel: D'66 moet helemaal geen uit spraken vooraf doen over samen werking met wie dan ook na de verkiezingen. Hij is van mening dat zijn kandi daatstelling "een opluchtend ef fect kan veroorzaken nu de partij op springen staat Van Woerden zegt in de wandelgangen te heb ben vernomen dat ook zijn (linkse) partijgenoten Mik en Veldhuizen voornemens zijn zich kandidaat te stellen, in het geval Terlouw om welke reden dan ook zou afhaken. 1ULIVSI WASHINGTON (GPD)- Volgens de Amerikaanse president Reagan zal er met het vertrek van minis ter van buitenlandse za ken, Alexander Haig, geen wijziging komen in het Amerikaanse beleid. Reagan verklaarde gisteren tijdens een persconferentie tevens, dat de VS van te voren niet op de hoogte waren van de Israêlishe plannen om Libanon binnen te vallen. Reagan zei dat de Russische inval in Afghanistan niet vergelijkbaar is met Israels ingrijpen in Liba non. En dat er verschil moet wor den gemaakt tussen de PLO en de Palestijnen. Voort zei hij van mening te zijn, dat de Palestijnse toekomst nu eens en vooral moet worden geregeld binnen het raam van de Camp David-ak- koorden, die tussen Israël en Egypte vrede hebben gebracht. voegde er aan toe dat buiten lands beleid in het presidentiële kantoor wordt gemaakt met bij stand van een goede minister van buitenlandse zaken, zoals Haig was en Shultz zal worden. Pijplijn De Amerikaanse houding tegen over de Europese plannen om mee te werken aan de bouw van een pijplijn voor aardgas tussen de Sowjet-Unie en West-Europa, verklaarde Reagan als 'een zaak van beginsel'. De sancties zijn in gesteld omdat de Russen verant woordelijk waren voor de onder drukking in Polen. Wanneer de Sowjet-Unie daaraan niets doet, is er in de visie van Reagan ook geen reden om van sancties af te erin zie Nieuwsweek a.s. zondag Haig Reagan weigerde antwoord op vra gen naar de achtergronden van Haigs vertrek, ontkende dat deze hem meer dan eenmaal eerder met ontslag had gedreigd, maar Kans op een bui KI en toe zon en later kans op een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 13 rraden. middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Zwakke tot matige zuiden wind. 2 juli 1982 Zon op: 05.24 uur, zon onder: 22.03 uur. Maan op: 18.29 uur, maan onder: 03.10 AMSTERDAM (ANP) De Nederlandsche Bank zal van daag de rechtbank in Breda verzoeken uitstel van beta ling te geven aan de Tilburgsche Hypotheekbank. Zij maakt daarbij gebruik van een noodregeling in de Wet Toezicht Kre dietwezen, die ingrijpen door de Nederlandse Bank mogelijk maakt als het belang van de gezamenlijke schuldeisers dat vereist. BANGKOK (AP) - De kaper van het gisteren gekaapte Italiaans verkeersvliegtuig heeft vanoch tend de gijzelaars vrijgelaten na dat zijn eisen waren ingewilligd. Volgens de Thaise autoriteiten heeft de man 300.000 dollar los geld gekregen en een vrije aftocht met zijn vrouw en zoontje naar zijn geboorteland Sri Lanka is gegarandeerd. Eerder al was een gedeelte van de verlangens van de kaper inge willigd toen zijn gescheiden van hem levende vrouw en zoontje van Italië naar Bangkok vlogen, waar het gekaapte toestel sinds gistermorgen aan de grond stond. De kaper met zijn gezin zou later op de dag naar Sri Lanka ver trékken. Bovenstaande telefoto werd geno men toen de kaper (links) het vliegtuig net had verlaten. Zijn vrouw en de gezagvoerder van het toestel volgen hem. Doel is een faillissement te voorko men. De 90 jaar oude Tilburg sche Hypotheekbank balanceert op de rand van een bankroet na een verlies van ruim 33 miljoen gulden in 1981. In 1980 was er nog een winst van 5,3 miljoen. Het concern heeft zijn betalingen inmiddels moeten opschorten, terwijl besprekingen met de schuldeisers over de toekomsti ge structuur van de bank zonder resultaat zijn gebleven. De Til burgsche is met een aandelenka pitaal van 14 miljard gulden de vierde in grootte van de normale Nederlandse hypotheekbanken. Tegenvallende resultaten leidden een jaar geleden al tot bijstand van de Westland-Utrecht, de Friesch-Groningse en de Rabo- hypotheekbank in de vorm van een obligatielening van één mil joen. In totaal staat een obligatie lening van 18 miljoen uit bij de drie collega-hypotheekbanken. De diverse schulden bedragen 93 miljoen gulden. In een buitengewone aandeelhou dersvergadering vorig jaar ver klaarde tijdelijk bestuurslid J. van der Driest (namens Volker- Stevin) dat van de totale hypo theekportefeuille van 800 mil joen van de Tilburgsche 550 mil joen bestond uit kleine posten die geen reden tot zorg gaven. De echte problemen zaten bij hypo theken (omvang 150 miljoen) met een betalingsachterstand van in totaal 20 miljoen gulden. PARIJS (GPD/UPI) - Frankrijk heeft vandaag twee hoge diplomaten naar Beiroet gestuurd om te pogen een einde te maken aan de Libanese crisis. Het zijn Gutman, secretaris-generaal van het ministerie van bui tenlandse zaken en Delaye, adviseur van minister Cheysson. Het tweetal zal overleg plegen met de Libanese president Sarkis, premier Wazzar en de Amerikaanse diplomaat Habib. Vervolgens zullen ze Is raël, Jordanië en Syrië aandoen. De Egyptische minister van buitenlandse zaken Ghali heeft gisteren in Parijs besprekingen gevoerd met president Mitterrand en zijn ambtge noot Cheysson. De bedoeling is dat Egypte en Frankrijk gezamenlijk pogingen ondernemen om de identiteit van de Palestijnse onafhanke lijkheidsbeweging PLO te redden. In een radio-interview zei Ghali dat Amerika en Israël een grote fout maken wanneer ze denken Israël te dienen met het elimineren van de PLO Israëlische straaljagers hebben vanmorgen een schijnaanval uitgevoerd op Beiroet. Hoewel de afgeworpen projectielen niet meer waren dan rookbommen en lichtkogels, brak er een enorme paniek uit toen dui zenden mensen trachtten de schuilkelders te bereiken. De schijnaanval werd gezien als een poging om extra druk uit te oefenen op de voortdurende onderhandelingen over het lot van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. AMSTERDAM (ANP) - Vijf moorden in korte tijd. De Amsterdamse politie kan het organisatorisch en fi nancieel niet aan. Die moor den brengen naast de toch al toenemende criminaliteit zoveel werk met zich mee dat de pot waaruit overuren moeten worden betaald al bijna leeg is. De rechercheurs mogen teza men jaarlijks 120.000 overu ren draaien. Door de drukte van de laatste maanden zijn er al 80.000 gebruikt. "De overuren vliegen de pan uit", aldus voorlichter Hoornstra. NIEUWESCHANS (ANP) - Een 26-jarige man uit Win schoten heeft vanmorgen het huis van zijn ex-vriendin met zijn auto geramd. De man reed met zijn wagen enkele keren tegen het huis van zijn ex-vriendin in Nieuweschans aan tot hij in de woonkamer tot stilstand kwam. Zijn ex- vriendin raakte niet gewond, omdat ze boven lag te slapen. Wel liep ze een shock op. De man verklaarde zijn daad als wraakoefening, Hij was kwaad, omdat zijn ex-vrien- din zeven weken na het ver breken van de verkering nog goederen in haar huis had staan die hij had betaald. Tijdens die vergadering bleek ook dat vooral gebrek aan toezicht van de kant van de commissaris sen op de voormalige directeur, die diverse risico's zou hebben onderschat, de bank in moeilijk heden heeft gebracht. De direc teur had pas bij kredieten boven 2,5 miljoen toestemming van de commissarissen nodig, terwijl het voorkwam dat ook die toe stemming pas achteraf werd ge geven. Twee miljoen subsidie voor veiling Flora (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG - De veiling Flora in Rijnsburg heeft van de EG en het rijk een subsidie gekregen van ruim twee miljoen gulden. De subsidie is bedoeld voor de in middels gerealiseerde uitbrei ding van de kopersaccommoda tie, de plaats waar de handelaren onder meer hun koelboxen heb ben. De veiling wil de kopersaccommo datie overigens met nog eens tienduizend vierkante meter ver groten. De werkzaamheden kun nen volgens T. Langerak, secre taris van het bestuur van Flora, vrij snel beginnen. Op 14 juli buigt de ledenraad van de veiling zich over de plannen. 20 PAGINA'S ANWB-directeur D.J. Engelen: Run op Frankrijk is vroeg begonnen PAGINA 11 Verdeelde reacties op rapport-Wagner Britten willen VS- boycot negeren PAGINA 13 Boerinnen eisen beroepserkenning DEN HAAG (GPD/ANP) - D'66 wil het stelsel van sociale voorzie ningen sterk vereenvoudigen. In plaats van verschillende regelin gen, zoals ww, wwv, wao, en aaw, moet er één regeling komen. Dat houdt in dat iedereen die geen werk heeft in aanmerking komt voor een basisuitkering, gekop peld aan het minimumloon en aan het aantal uren dat men werkte. De basisuitkering kan tijdelijk worden aangevuld om plotseling inkomensverlies op te vangen. Dit staat in het nieuwe verkiezingsprogramma van D'66, dat vandaag is gepresenteerd. De Democraten bepleiten een be vriezing van alle inkomens en lo nen voor een periode van vier jaar en een gelijktijdige verla ging van loon- en inkomensbe lasting. Daarnaast wil D'66 een versterking van het bedrijfsle ven, onder meer door halvering van de vennootschapsbelasting, en een tijdelijke verlaging van de aardgastarieven. Vooral kleine en middelgrote bedrijven zou den extra moeten worden ge steund. Een 'zeer optimistische schatting' wijst volgens D'66 uit dat dit be leid de komende vier jaar hoog uit 100.000 nieuwe banen in het bedrijfsleven zal opleveren, ter wijl er eigenlijk 650 000 arbeids plaatsen nodig zijn. Arbeidstijd verkorting en deeltijdarbeid moeten daarin soelaas brengen. Tussen het minimuminkomen en dat van twee keer modaal ziet de partij weinig ruimte voor verdere verkleining van inkomensver schillen. Vanaf twee keer modaal echter willen de Democraten we zenlek meer laten inleveren dan mensen met een minimuminko men. De partij wil de koppeling tussen minimumloon en laagste uitkeringen handhaven. De algemene ledenvergadering van D'66 zal op 16 en 17 juli een uitspraak doen over het nieuwe verkiezingsprogramma. Het nationaal gezel- schapsspel voor het economisch herstel jjBXt' van het Koninkrijk der Nederlanden heeft er weer een variant bij. Het rapport van de commissie Wag ner De voornaamste conclusies heb ben verdeelde reacties opgeroe pen. Ruwweg gesproken is men ter rechterzijde opgetogen en ter linkerzijde bedroefd. Niemand had anders kunnen verwachten. Het rapport tast moeizaam bevoch ten verworvenheden aan. De au tomatische pnjscompensatie. het trendbeleid (ambtenarensalaris sen) en natuurlijk de koppeling van de sociale uitkeringen aan het minimumloon. Het spel der vrije krachten moet volgens de commissie Wagner Nederland uit het moeras halen, voordat het enn verzinkt. Vooropgesteld dat men niet kan gaan staan juichen wanneer uit keringstrekkers het slachtoffer worden van de desastreuze si tuatie waarin de Nederlandse economie zich bevindt, moet men aan de andere kant de realiteit niet uit het oog verliezen. ledereen is het erover eens dat het huidige sociale verzekeringskas teel onbetaalbaar is geworden. Bij ongewijzigd beleid zal het straks vanzelf in elkaar zakken en daar is niemand bij gebaat. Er zal iets moeten gebeuren Wel nu de commissie komt met aan zetten om iets aan die situatie te doen. De PvdA en D 66 wijzen met name de ontkoppeling van de sociale uitkeringen van de hand De FNV vreest dat de mini mum-inkomens, de werknemers in de collectieve sector en zij die van een uitkering moeten leven worden gedegradeerd tot sluit post van het beleid. Een terechte constatering. Ter linkerzijde wordt eveneens te recht geconstateerd dat econo mische motieven de inkomens verhouding tussen actieven en niet-actieven zullen gaan bepa len in plaats van (of mede) socia le overwegingen. Maar dan moet ook worden gesteld dat de vakbonden zelf mede kun nen bepalen in hoeverre de niet- actieven de sluitpost zullen wor den. Zij maken namelijk (zo stelt de commissie zich dat voor) in overleg met de werkgevers uit hoeveel loonruimte er is en wat er dan beschikbaar blijft voor socia le uitkeringen. Een idealere mo gelijkheid om echte solidariteit te laten blijken is er niet. Premier Van Agt heeft gesteld de aanbevelingen van de commissie Wagner tot uitgangspunt van be leid te willen maken. Dat betekent in elk geval meer duidelijkheid in het politieke kamp met het oog op de komende verkiezingen. De politieke verschillen tussen met name het CDA en de PvdA wor den door het rapport van de com missie sterker geaccentueerd. Een combinatie CDA-WD lijkt al in de startblokken te liggen. Het ligt aan de kiezer of zij aan de race zullen kunnen gaan begin nen, of niet. Er zijn uiteraard be tere regeringscombinaties denk baar, maar de tijd van compro missen is voorbij. Dat toont de commissie Wagner glashelder aan. S. Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één. Twee goede redenen voor één abonnement. Noleer mi) voor een kwartaalabonnement (I 57,35) Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis. Stuur de bon naar Leidsch Dagblad B VAntwoord nummer 10050, 2300 VB Leiden In plaats van ons de bon te sturen kunt u ook even bellen (071-144941)

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1