Ziekenhuis aangeklaagd De Philips P2000 microcomputer vraagt niet naar diploma's. Boerinnen eisen beroepserkenning NS ruimen knelpunten op Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Boete Boeing voor betalen van smeergeld C Politiek rijdt NOM in wielen Hypotheekrente naar 11 pet Geen afdracht pensioenpremies door schulden m PHILIPS Beursoverzicht DONDERDAG 1 JULI 1982 Peugeot Het Franse automobielconcern Peugeot (Peugeot, Citroen en Talbot) heeft verleden jaar een netto verlies van 2,03 miljard frank of ongeveer 812 miljoen gulden geleden. In het voorgaan de jaar bedroeg het netto verlies 1,47 miljard frank of 588 miljoen gulden. De cijfers zijn gisteren bekendgemaakt in de jaarverga dering. De president van het concern, Jean Paul Parayre, verzekerde de aan deelhouders dat Peugeot nog steeds goede hoop heeft volgend jaar uit de rode cijfers te komen. De verliezen van de laatste jaren hadden vooral te maken met de arbeidsproblemen bij Citroen en met de negatieve resultaten van Talbot, de fabriek die Peugeot in 1979 van Chrysler heeft overge nomen. Sigaar Het bedrijf Patent Machinebouw PMB in Best heeft een nieuwe machine gepresenteerd voor de sigarenindustrie. Het betreft een machine die volledig automa tisch het omblad snijdt. De ontwikkeling van de machine heeft vijftien miljoen gulden ge kost. Het rijk heeft daarvan on geveer de helft betaald. Volgens de directie van PMB kan de ma chine een personele besparing opleveren van 50 tot 75 procent. Afval TNO in Apeldoorn begint een on derzoek naar het nuttiger herge bruik van huishoudelijk afval door middel van verbranding in een wervelbedvuurhaard. Het i onderzoek, dat ongeveer drie miljoen gulden gaat kosten, wordt gefinancierd door de Eu ropese Gemeenschap, de minis teries van volksgezondheid en milieuhygiëne en economische zaken. TNO zelf en Esmil BV be talen ook een deel van het onder zoek. Het onderzoekinstituut gaat het in een scheidingsinstallatie verkre gen brandbare deel van het huis houdelijk afval gebruiken. Dit zal worden verbrand in een wer velbedoven, die aanvankelijk was ontwikkeld voor de verbran ding van steenkool. Medicopharma Op 7 juli wordt de Parallelmarkt van de Amsterdamse effecten beurs weer een fonds rijker, Me dicopharma in Zaandam. Het be drijf houdt zich bezig met de pro- iduktie en de verkoop van ge- neesmiddelen aan apotheekhou- dende artsen, apothekers en zie kenhuizen. In de sector behoort Medicopharma tot de grote vier in Nederland. De produktie vindt plaats bij de dochter Phar- bita, een van de grote producen ten in ons land van de zgn. gene- rics, geneesmiddelen die niet (meer) door een actrooi worden beschermd. Gouda Koninklijke Gouda Garen NV heeft 1981 afgesloten met een verlies van 386.061 (1980: winst 23.525), dat ten laste van de al gemene reserve wordt gebracht. De omzet daalde van 6 min naar ƒ4,6 min, zo blijkt uit het jaarverslag. De verplaatsing van het bedrijf van Gouda naar een nieuw fabrieks complex in Waddinxveen bracht vooral een groot produktiever- lies met zich mee. In de eerste negen maanden van 1981 ont stond een zeer groot verlies. De markt voor vezelprodukten wordt sterk beïnvloed door het aanbod van produkten- tegen zeer lage prijzen uit Oost Europa. Ook de concurrentie vanuit de ontwikkelingslanden met harde vezels is volgens de directie voor de Westeuropese producent fnui kend. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 30 juni 1982. Bospeen II 0,67-0,95, waspeen Al-per kist 8,90-10,40, All 3,40-9,40, BI 11,00- 13,60. Aanvoer: 71 ton. Rabarber 0,34, uien per kg 0,34, peterse- WASHINGTON (ANP) - De Ame rikaanse vliegtuigfabriek Boeing heeft woensdag toegegeven dat zij meer dan zeven miljoen dollar aan steekpenningen tussen 1971 en 1974 betaald om orders los te krijgen uit Spanje, Libanon, Honduras en de Dominicaanse Republiek, heeft verzwegen voor de Amerikaanse Export-Import Bank. Tegenover een rechtbank in Was hington verklaarde de maatscha- pij schuldig te zijn aan de aan klacht die het Amerikaanse mi nisterie van financiën tegen haar had ingediend. De advocaten van Boeing deelden mee dat de maatschappij instemt met de be taling van een boete van 400.000 dollar en de kosten van het ge ding, ongeveer 50.000 dollar. Bij Boeing in Seattle was gisteren niemand beschikbaar voor com mentaar. Economie GRONINGEN AKKRUM (ANP) - De huidige politieke regionale wensen zullen de Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij (NOM) vervreemden van het be drijfsleven en haar alleen nog in teressant laten zijn voor het kunstmatig rekken van levens en het ter wereld brengen van niet levensvatbaar broedsel. Hoe moet trouwens het bedrijfsle ven zijn geloof bewaren in een NOM, waarover de politiek een zijdig gaat oordelen. Het is ook een poütiek handelen, waarbij men kennelijk geen oog heeft voor geslaagde projecten. Dit waren enige verzuchtingen die directeur ïr. H A. Wisman van de NOM slaakte bij de presentatie van het jaarverslag van de maat schappij. Juist de geslaagde projecten zou den volgens de heer Wisman veel meer bepalend moeten zijn voor de boordeling van gevolgde en het aangeven van te volgen we gen. Als voorbeelden van ge slaagde projecten noemde hij Brons Industrie in Appingedam, waar de NOM zelfs weerstand AMSTERDAM - De Postgiro-RPS zal met ingang van 2 juli haar hypo theektarieven met 0,3 pet. verhogen. De rente voor gewone hypotheken met maandelijkse betalingen wordt hiermee 10,7 pet. en voor hypothe ken 10,9 pet. De rente voor gewone hypotheken met halfjaarlijkse betalingen wordt 10,9 pet. en voor tophypotheken 11,1 pet. De rente voor een standaardhypotheek voor vijf jaar vast bij de ABN en de Amrobank wordt 11 pet. met gemeentegarantie en 11,2 pet. zonder gemeentegarantie. Voor een standaardhypotheek van twee jaar vast gelden nu tarieven van 10,7 pet. met gemeentegarantie en 10,9 pet. zonder gemeentegarantie. van de centrale overheid moest overwinnen om via contracten met de Duitse MAN (ondermeer door protesten van Stork in Hen gelo) een hechtere basis voor dit bedrijf te vinden. Verder is in middels de Noord Nederland- sche Machinefabriek in Win schoten uit de rode cijfers geko men. Dankzij een ingrijpende sa nering, die ook leidde tot een be drijfsbezetting. Tenslotte is de Ijzergieterij W. ten Cate en Zoon in Heerenveen nu een van de beste gieterijen van ons land en geven de nieuwe gro te projecten Delamine en Kata- listiks in Delfzijl en ITL in Leek aanleiding tot vertrouwen voor de toekomst. Vorig jaar behandelde de NOM 24 vestigingsprojecten. Daarvan hadden twee een positief resul taat met een werkgelegenheids effect van 115 arbeidsplaatsen. Daarnaast werden 96 projecten op het gebied van ontwikkeling en begeleiding uitgevoerd met een totaal bestand van 4.000 ar beidsplaatsen. Er werden 22 ver zoeken tot deelneming inge diend. Uiteindelijk kwamen er tien deelnemingen bij, waaraan 17,8 min. ter beschikking werd gesteld. Eind van het jaar be droeg het aantal deelnemingen 33. In deze bedrijven werken in totaal ruim 4.700 man Het ex ploitatieverlies van de NOM liep op van 38 min. tot 51,5 min. AMSTERDAM (GPD) - Tussen de vakbonden en het Academisch Medisch Centrum van de Universi teit van Amsterdam is een ernstige vertrouwenscri sis ontstaan. Uit overleg dat gisteren tussen de bonden en het bestuur van het AMC werd ge voerd, is gebleken dat het medisch centrum al vanaf begin dit jaar geen pen sioenpremie voor haar werknemers afdraagt aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in Heer len. Op die manier probeert het be stuur van het AMC een schuld van 42 miljoen gulden weg te werken. Een schuld die volgens het bestuur is ontstaan door niet- nagekomen beloftes van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen om de verhuizing van het Wilhelmina Gasthuis en hel Binnengasthuis naar het Acade misch Medisch Centrum in de Bijlmermeer te betalen. Aanvankelijk zou het overleg met de bonden gaan over de persone le gevolgen van de samenvoe ging van de twee Amsterdamse ziekenhuizen in het AMC, waar door 700 personeelsleden moe- ADVERTENTIE is belast, staat klaar om u volledig te infor meren over de P2000 en de 1000 en 1 toepassingen. Een intelligente duizendpoot. De Philips P2000 microcomputer is een veelzijdig hulpmiddel voor talloze gebruikersgroepen in het bedrijfs leven, bij de vrije beroepen, verenigingen en onderwijs. Boven-1 dien blijkt de P2000 in zijn kleinste uitvoering een plezierige uitdaging 1 voor hobbyisten te zijn. De P2000 met z'n vertrouwde schrijfmachine-toetsenbord is eenvoudig te bedienen en vergt geen grote investering. U kunt pra fiteren van vele kant en klare toe- I passingen op administratief gebied Naam maar ook zelf programmeren. De P2000 is tevens een efficiënte tekstverwerker en in kombinatie met een TV te gebruiken als een kleurrijk hulpmiddel om professio neel presentaties te verzorgen. Voorlichting. Het netwerk van 1300 van*PhilipsTdKommunicatie en Informatie- Philips dealers, dat met de verkoop LSy™ B12-°- ™agM070_762805_ j ten afvloeien. Woordvoerders van de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel en de amb tenarenbond AbvaKabo noem den de maatregel van het be stuur „ten hemel schreiend". „Het is onverteerbaar dat een werkgever met liquiditeitspro blemen aan de pensioencenten van de werknemer zit. Het is schandelijk dat dit pas in het overleg van gisteren werd mee gedeeld", aldus woordvoerders van de twee bonden. De vakbonden hebben als eerste eis gesteld dat het bestuur van het medisch centrum vanaf van daag weer de premie afdraagt aan het pensioenfonds. Vervol gens willen de bonden weten wie van het bestuur en de directie verantwoordelijk is voor deze „beleidskeus". Ieder gesprek over werkgelegenheid in de toe komst bij het AMC hebben de bonden afhankelijk gesteld van een bevredigend antwoord op deze eisen. Volgens de CFO is de schuld ont staan door een jarenlang gevoerd wanbeleid. Een woordvoerder van het medisch centrum gaf toe dat er een schuld van ongeveer 40 miljoen gulden bestaat. „We dragen inderdaad de pensioen premies sinds begin dit jaar niet meer af om uit de problemen te komen. De schuld ligt echter niet bij een door ons gevoerd wanbe leid, maar bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen, dat al vanaf '80 belooft met geld voor de verhuizing over te brug te komen. Tot nu toe hebben wij nog niets van dat geld gezien en om toch alvast met het betalen van de schulden te kunnen be ginnen, worden de pensioenpre mies niet meer afgedragen". Door het niet-afdragen van de pre mie staat het AMC bij het pen sioenfonds al voor f 12 miljoen gulden in het krijt. Het uitblijven van de premie-afdracht betekent per dag een toename van de schuld met f 4000. BIDDINGHUIZEN (ANP) - Een zaal. helemaal vol met 450 vrouwen, meest boerin nen, en een stuk of wat man nen. Op de vraag: vindt u het eigenlijk wel lekker dat uw man baas op het bedrijf »s en de beslissingen neemt?, steekt ongeveer 10 procent van de vrouwen bevestigend de vinger op. De andere 90 procent wil dus kennelijk wel wat meer in de melk te brok kelen hebben. Het gebeurde gisteren in de Flevohof te Biddinghuizen op het symposium "vrouw in de land- en tuinbouw", ter ge legenheid van de manifesta tie "Landbouw '82" georgani seerd door de drie landelijke organisaties van plattelands vrouwen. Eén van de inleid- sters, de NCRV-journaliste Legien Kromkamp, had de vraag aan het gehoor be dacht. Een andere inleidster, het lid van het Europese parlement, mevrouw Hanja R H. Maij- Weggen, legde uit waar bij veel boeren- en tuindersvrou wen in Nederland en Europa de pijn zit. In de hele EG doen miljoenen vrouwen als meewerkend gezinslid mee m het midden- en kleinbe drijf, vooral de land- en tuin bouw, zonder dat deze be roepsarbeid als zodanig wordt erkend. In de Neder landse agrarische sector werken 60.000 waarvan 85 procent, onge veer 51.000 dus. als meewer kend gezinslid. Die meewerkende vrouwen hier en elders in Europa werken gemiddeld zo'n 45 uur per week in het bedrijf, maar in veel gevallen ont breekt een officiële beroeps- status. Doordat ze ook nog hun gezin moeten verzorgen zijn werkdagen van 10 tot 12 uur, vaak zeven dagen per week, geen uitzondering. Veel van die vrouwen waarde ren het werk in eigen bedrijf positief, maar overbelasting komt toch veelvuldig voor. Iedere boerin boven de 45 jaar, zo heeft een onderzoek onlangs uitgewezen, is wel eens in meerdere of mindere mate overwerkt geweest. Gezinsuitbreiding Eén van de grootste problemen van die agrarisch werkende vrouwen is het gebrek aan vervanging wanneer die ei genlijk nodig zou zijn. Bg ge zinsuitbreiding bijvoorbeeld is de boerin meestal tien da gen na de bevalling al weer aan het werk. Op de boerderij meewerkende vrouwen verzorgen vaak het secretariaat, het beheer en de boekhouding van het bednjf. Worden er leningen aange gaan. dan tekenen ze samen met hun echtgenoot. Toch mogen de vrouwen hun bedrijf niet vertegenwoordi gen bg allerlei instanties, de len ze formeel niet in de fi nanciën van het bednjf, krg- gen ze geen zelfstandige belo ning. Bg overigden van de bedrijfsvoerende echtgenoot of bij echtscheiding kan hun positie zeer kwetsbaar wor den. De meeste sociale zeker heidsvoorzieningen gelden met voor hen persoonlgk. Onder meer ontbreken uitke- nngsregelingen bg zwanger schap en moederschap vaak. Rechtspositie In het onlangs door de EG-mi- nisterraad aanvaarde actie programma voor gelgke kan sen voor de vrouw, vertelde mevrouw Mag. staat nu ook een speciaal hoofdstuk over de positie van de vrouwen op de gezinsbedrijven, vooral in de landbouw. Daarin wordt voorgesteld een Europees rechtsinstrument te ontwik kelen om de positie van deze groep te verbeteren. Mevrouw Mag wekte de agrari sche vrouwen en hun organi saties op. zelf met initatieven te komen inzake vakoplei ding en niet lijdzaam te wachten waar de ministeries van sociale zaken van land bouw - die wel tot iets bereid lijken te zgn mee komen. Veel boeren- en tuinders-' vrouwen, aldus mevrouw Mag, hebben belangstelling voor het beheer van de be- drgfscomputer. Maar dat ver eist wel wat basiskennis. Voor het aankweken daarvan zal men via de beroepsorga nisaties wat moeten doen. Een opmerking uit de zaal: dat de vrouw in het bedrijf moet meewerken is een aanpas sing aan het landbouwbeleid. Door een opleiding moet ze zich nog meer aanpassen. Zou het niet juist andersom moeten: het beleid past zich bg de vrouw aan? Terwijl 450 boerinnen de rechteloosheid ran de vrouw in het boerenbedrijf bespraken, paradeerden hun echtgenoten op de Fle vohof met de veestapel. De heer 1. Hellinga uit het Friese Oudkerk eiste met "Martha" de eerste plaats op in de categorie oudere koeien. WESTERVOORT (ANP) - Na volledige opruiming van de acht grote knelpunten in het Nederlandse spoorwegnet stijgt de capaciteit van de NS tot 12,5 miljard reizigerskilometers per jaar. Dan komt er een einde aan de situatie waarin de rek uit het net is en de kwaliteit van de dienst te gauw in de verdruk king komt. Momenteel bedraagt het aantal reizigers kilometers ruim 9,25 miljard per jaar. Als de knelpunten zijn opgeruimd kan de treindienst gemakkelijker ademhalen en ontstaat er zelfs een flinke capaciteitsbuffer in de infrastructuur. Voor 1990 houdt NS rekening met een vervoersvraag van 10,5 miljard reizigerskilometers. Dat zei president-directeur drs L. Ploeger van de Ne derlandse Spoorwegen gisteren in Westervoort, waar minister Zeevalking van Verkeer en Water staat het startsein gaf voor de verdubbeling van de enkelsporige brug over de IJssel Andere knelpunten die binnen enkele jaren worden aangepakt zyn de Delfshavense Schiebruggen bij Rotterdam en Schiedam, de aansluiting by Lage Zwaluwe. de Gouwebrug btj Gouda, de spoorkrui- sing in Boxtel, de beperkte capaciteit rond Utrecht, het tekort aan sporen tussen Leiden en Den Haag en de Vinkbrug bij Leiden. DONDERDAG 1 JULI 1982 ACTIEVE AANDELEN nut BracUn Nedlloyd Groep 36.20 36.00 197.00 197.50 Volkrr SWvln BINNENLANDSE AANDELEN ACP ADM AmTm Aod. Robber A*d. Rijtuig Dell MIJ Drtuoi 140.00 136.00 48.00 52.50 104.50 104.50 195.00 198.00 Ned. Scbeepohyp. 95.00e 95.50e 200.00 203.50 4450.00 4430.00 950.00 930.00 165.00 165.00 735.00 745.00 07,00* 65.00a 34,00 33.20 135.00* 135.00* 68.50 68.50 HO.OOf 105.00f 298.00 298.00 ■•UehJ Ram» R8V 109,00 103,00d Vb alten» Smit la tern Telegraaf Tcstlel Tw. Ttlb. Hyp Bk. Tw Kabel H TwIJaatra ea G Ubblak Verw Glaa nb VMF Verto 76.10 78,00 127.50 130.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 140 00 142 00 177.00 177.00 330.00 329.00 Cd. Growth GOUD EN ZILVER Goud onbew 27290 - 27790 Zilvrr nnbr, 470 - S40 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM Op de Amster damse effectenbeurs stonden de pand bneven donderdag in de be langstelling op het verzoek van de Ncderlandsche Bank om een noodregehng voor de Tilburg- sche Hypotheekbank. De markt trok zich echter weinig hiervan aan De pandbrieven waren on veranderd tot iets hoger De beurshandelaren waren dan ook niet geschrokken van de noodre gehng. al vonden zei het een trieste zaak "We wisten dat voor 1 juli een beslissing moest wor den genomen, omdat op die da tum 27 min aan pandbrieven van de Tilburgsche moest wor den afgelost", aldus de beurs. De bank heeft nu haar betalingen opgeschort. In de strgd tussen crediteuren is blijkbaar zo be slist, zo werd op de vloed opge merkt. Bg de institutionele be leggers had de Tilburgsche eind vong jaar 386.5 min. aan onder handse leningen opgenomen en 24,4 min. aan bankcredieten

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17