c OESO: minder geld van rijke naar arme landen D- i "V Hoe maakt u geld over van uw postrekening naar een bankrekening? F raudebestrijding steeds moeilijker "Schaf legbatterij niet eenzijdig af" NederlandFrankrijk en Italië uitzondering Rechtszaak tegen Shell rond "benzine- vingerhoed" Beatdansen in De Regenboog Britten willen actie Greenpeace dwarsbomen De gezamenlijke banken en spaarbanken zorgen er graag voor dat 't goed gebeurt. Regering Ierland wankelt ELSEVIERS DE TIJD DONDERDAG 1 JULI 1982 Varia t FIOD: te weinig medewerking ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse handelsmaat schappij Tredis heeft giste ren in een kort geding voor de president van de recht bank in Rotterdam, mr. Ni- vard, van de Shell rectificatie gëeist van uitlatingen in re clamefolders dat brandstof- besparende middelen voor auto's meestal niet werken. Tredis meent dat dit voor een groot aantal apparaten in het verleden misschien wel het geval is geweest, maar dat dit voor de eigen uit Frankrijk overgenomen 'vingerhoed', met een besparing van tien tot twintig procent aan brandstof, niet geldt. De uitlatingen van Shell in de folders "Shell helpt" en in de begeleidende dagbladad vertenties zijn daarom mis leidend, krenkend en gedeel telijk onwaar, zo stelde mr. J.A.M. Verwaijen namens Tredis in het kort geding. Hij verweet de Shell verder dat de maatschappij op deze wij ze de weg vrij wil maken voor een eigen brandstofbespa- rende motorolie. In de adver tenties van de oliemaatschap pij werd gesteld dat deze mo torolie in tegenstelling tot al lerlei zogenaamde brandstof- besparende apparaten wel benzine spaart, namelijk ma ximaal zeven procent. Volgens mr. Verwaijen onder zoekt de TH in Eindhoven momenteel de werkzaamheid van het apparaat van Tredis (in de vorm van een vinger hoed die bij de carburateur wordt aangebracht). Inmid dels zijn achtduizend appara ten (145 gulden per stuk) ver kocht, maar de verkoop stag neert na de advertentiecam pagne van Shell medio juni. Om te voorkomen dat Shell zelf moet rectificeren stelde mr. Verwaijen voor dat de olie maatschappij tredis een re clamebudget van 300.000 gul den ter beschikking stelt om zelf het gedeukte imago op te kunnen krikken. DEN HAAG/PARIJS (ANP) - De Nederlandse uitgaven voor hulp aan ontwikkelingslanden heb ben in 1981 voor het zevende achtereenvolgende jaar de 0,7 procent van het bruto nationale produkt overschreden. Het to taalbedrag dat Nederland vorig jaar besteedde, bedroeg ruim 1,5 miljard dollar, ruim tien procent meer dan in het jaar daarvoor, al dus de Voorlichtingsdienst Ont wikkelingssamenwerking van daag in Den Haag. Tegenover deze sty ging tot 1,08 van het bruto nationale produkt in 1982, staat een daling van het gemiddelde percentage voor de landen van de OESO, de organi satie voor economische samen werking en ontwikkeling. De voorzitter van de voor ontwikkelingsbijstand van de OESO, de Amerikaan Ruther- ford M. Poats, zei gisteren in Pa rijs dat percentagegewijs vooral de Verenigde Staten een belang rijke daling van de ontwikke lingshulp te zien gaven. Een aan zienlijke stijging vertoonden de percentages van Frankrijk, Italië en Nederland. Het percentage van 0,7 procent werd tien jaar ge leden door de Verenigde Naties vastgesteld als doelstelling voor het tweede ontwikkelingsdecen nium (1971-1980). droeg 25,5 miljard dollar, vier procent minder dan in 1980, al dus Poats. Niettemin toonde hij nog enig optimisme voor de ko mende jaren. Het secretariaat van de OESO heeft berekend dat in de periode 1981/82-1985 de hulpverlening door de betrokken landen, in re latie tot hun gezamenlijke bruto nationale produkt, een jaarlijkse stijging van 3,1 procent kan ver tonen. zei de voorzitter van de OESO-commissie voor ontwik kelingsbijstand. gesteld dat ae betrokken huipge- vende landen meerjarenplannen opstellen om de inspanningen op het gebied van de ontwikkelings samenwerking zeker te stellen. Verder zou volgens ons land meer aandacht moeten worden besteed aan de effectiviteit van de hulpverlening. Voor de minst- ontwikkelde landen moeten maatregelen worden genomen op het gebied van de ontbinding van de hulp, de financiering van lokale kosten en de verminde ring van de schuldenlast, aldus de voorlichter van ontwikke lingssamenwerking. LONDEN - Prinses Diana is vandaag 21 jaar geworden. Lord Snowdon maakte de foto speciaal voor deze gelegenheid. Diana draagt een antieke, kanten blouse en oorbellen van bloedkoraal en diamanten. DEN HAAG (GPD) - De Fiscale inlichtingen- en opsporings dienst (FIOD) van het ministerie van financien klaagt over gebrek aan medewerking bij de uitoefe ning van zijn taak, niet alleen door het bedrijfsleven, ook door overheidsdiensten. Tot deze overheidsinstellingen behoort volgens de FIOD zelfs de belas tingdienst. Blijkens het jaarverslag van deze in Haarlem gevestigde dienst is „de weerstand tegen het ver strekken van gegevens omtrent derden aan de belastingdienst duidelijk groeiende". Het hoofd van de dienst, E. J. Eshuis, ver klaart dit uit vrees bij het be drijfsleven om klanten te verlie zen aan concurrenten met een minder zorgvuldige admimstra- ♦imaar hii constateert een zelf de argument bij overheidsinstel lingen. Eshuis stelt dat zolang de sancties Optimisme In 1980 gaven de 24 OESO-landen 0,38 procent van hun gezamenlij ke bruto nationale produkt aan ontwikkelingssamenwerking uit: vorig jaar daalde dit percen tage tot 0,35. Het totale bedrag dat hiermee gemoeid was, be- ZEIST (ANP) - De Nederlandse eierexporteurs zullen een ge duchte veer moeten laten als Ne derland op eigen houtje de leg batterijen zou gaan afschaffen en niet afwacht wat daarover de EG in Brussel voor regelingen treft. "Dat zou een levensgevaarlijke zaak zijn pluimveehouderij", waarschuw de voorzitter K. Boonen van de Nederlandse organisatie van pluimveehouders (NOP) gisteren op de bestuursvergadering van het produktschap voor pluimvee en eieren in Zeist. Hoewel het produktschap zijn defi nitieve standpunt nog moet be palen bleek in Zeist overduide lijk, dat de pluimveehouders uit sluitend onheil verwachten van een door de Kamerleden Taze- laar (PvdA) en Van Noord (CDA) ingediend wetsvoorstel om bin nen tien jaar alle legbatterijen in ons land te laten verdwijnen. °ok produktschapsvoorzitter J.T. Mellema constateerde, dat in het wetsontwerp wordt voorbijge gaan aan de concurrentiepositie van ons land dat jaarlijks voor ongeveer een miljard gulden aan eieren over de grenzen slijt en daarmee de grootste eierexpor- teur ter wereld is. LEIDEN - Geen orgelklanken, maar een stevige discodreun galmde gisteravond door ker kelijk centrum De Regen boog in de Meren wijk. Veel ouders (en bekenden) zagen goedkeurend toe hoe de jon ge meisjes (tussen de 7 en 12 jaar oud) van de balletschool van Inge v.d. Broek zich moeiteloos door de beatdan sen heensloegen. Soms kon er even een glimlach vanaf als één van hen een va der of moeder tussen de toe schouwers ontdekte, maar meestal waren de gezichtjes strak van spanning en con centratie. De dansen werden gebracht met een ernst alsof het een auditie was. In de ritmische dansen bleek dat vooral het maat- en tem- pogevoel al goed ontwikkeld is. In een folkloristische dans werd getoond dat je met de beatbewegingen meer kan doen dan alleen de "Toppop- dans". Die dans zat er nog niet by allemaal even goed in, maar de opzet ervan was leuk. Een andere uitschieter was de dans op een stukje muziek uit een James-bondfilm. Daar zaten moeilijke langza me passages in, maar de vyf hiervoor uitverkoren 'balleri na's' namen de hindernissen heel vlot. Toch blyft het een onwennig gezicht om zulke jonge meisjes aan het werk te zien met uitdagende disco- bewegingen. Maar je wordt er in elk geval lenig van. En wie weet komt het later in de dis cotheek nog van pas. ARIEJAN KORTEWEG. op het niet of onvolledig admini streren in veel gevallen eerder lachwekkend dan afschrikwek kend is, tegen dat argument wei nig kan worden ingebracht Maar de FIOD vindt dat moet worden opgepast dat het gewoon wordt gevonden de belastingdienst ge gevens te onthouden omdat men zelf nadeel zou ondervinden van de verstrekking ervan. Het gebrek aan medewerking van de belastingdienst schrijft Es huis toe aan communicatiestoor- AMSTERDAM (ANP) - Het Britse atoomcentrum in Londen spant een gerechtelijke procedure aan tegen Greenpeace Nederland om te voorkomen dat deze organisa tie het dumpen van atoomafval in de Atlantische Oceaan, eind juli, niet opnieuw zal belemme- Het atoomcentrum heeft vergun ning om op 25 juli met de boot "Gem" uit te varen en vervol gens ongeveer 400 mijl ten noordwesten van Spanje 2700 ton kernafval te dumpen. Vorig jaar heeft Greenpeace Ne derland die dumpmg trachten te verhinderen. Vanaf het actieschip "Sirius" gin gen actievoerders in rubbervlot- ten onder de dumpings-plat forms van dc "Gom" varen om het storten te verhinderen. De bemanning van de "Gem" richt te toen hogedrukstralen op de vlotten en wierp haken uit om de actievoerders af te schrikken. ADVERTENTIE Leden Solidariteit vragen asiel aan WENEN (DEN HAAG/GPD) - In Warschau blijkt dat steeds meer geïnterneerde leden van de Pool se vakvereniging Solidariteit de mogelijkheid aangrijpen om bij Westerse ambassades toestem ming te vragen tot immigratie. Het Poolse militaire regime heeft zes maanden geleden verklaard dat geïnterneerden die naar het buitenland willen vertrekken, dat mogen doen, mits zij geen strafbaar feit hebben gepleegd. Zo'n twintig leden van Solidari teit hebben tot dusver bij de Ne derlandse ambassade in War schau toestemming gevraagd naar Nederland te mogen emi greren. Als u geld wilt overmaken van uw postreke ning naar een bankrekening, denk er dan vooral aan dat u twee nummers invult. Eén: het postrekeningnummer van de be treffende bank. Twee: het bankrekeningnummer van degene voor wie het geld bestemd is. Ontbreekt in de omschrijving het bank rekeningnummer (de 9 cijfers dus), dan komt uw postgiro-overschrijving bij u terug. En dat kost tijd. Let daarom altijd op die twee nummers. Dan is uw geld op tijd waar 't zijn moet. Let wel: als u zelf ook een bankrekening hebt, is het raadzaam om het bedrag van uw bankreke ning te laten overboeken. Dan gaat 't nog sneller. Postrekeningnummer van de bank van Jan Jansen b.v. Naam en bankrekeningnummer van Jan Jansen b.v. DUBLIN (Reuter) - De Ierse rege ring van premier Charles Haug- hey heeft gisteravond een neder laag geleden in het parlement. Daarmee is de kans gestegen op nieuwe verkiezingen, de derde binnen een jaar. De Ierse oppositiepartijen kondig den onmiddellijk aan dat zij van daag een motie van wantrouwen tegen de regering zullen indie nen. Als Haughev deze stem ming verliest moet hij het parle ment ontbinden of zijn ontslag indienen. De stemming van gisteren ging over het sluiten van een fabriek in County Kilkenny waardoor 600 arbeiders hun werk verlie zen. In de steek gelaten door een kleine groep onafhankelijke linkse parlementariërs, die "op de wip" zitten sinds de onbeshs te verkiezingen van maart, ver loor het Ierse kabinet met twee stemmen. Haughey, leider van de Fianna Fail, werd in december 1979 pro- mier maar verloor de verkiezin gen in juni 1981 Zijn opvolger, Garret Fitzgerald van de Fine Gael, had geen meerderheid in het parlement en zijn regering werd naar huis gestuurd waar door verkiezingen in maart no dig werden. Haughey won die maar kon ook geen meerderheid verkrijgen. Vrij Nederland trekt twee pagina's uit voor een onderzoek naar het waarheidsgehalte van de in het verleden ook door het blad zelf de wereld in geholpen suggestie dat het Centraal Plan Bureau wordt beheerst door een complot van CDA-sympathisanten. Ge rard Mulder en Frans Peeters schetsen een beeld van de werk zaamheden en van de top (met mensen als Weitenburg en Van den Beid), maar moeten uitein delijk toch concluderen dat "niets er op wijst dat hier sprake zou zijn van een komplot of een machtsgreep van topambtena- Jan Stoof geeft een analyse van de Israëlische inval in de Libanon en twee collega's belichten de te genstrijdigheden in de opstelling van de drie kabinetten van Agt inzake de levering van F-16's aan de regering Begin. Nederland le vert (compensatieorders) zijn aandeel in de bouw en de vraag is of dat formeel wel kan. Om po litieke redenen werd destijds af gezien van medewerking aan de toestellen voor Chili en Zuid- Afrika, actueel is nu de vraag of de levering aan Israël wel te rij men valt met het wapenexport beleid waarop de achtereenvol gende regeringen Van Agt zich hebben vastgelegd. Van Agt heeft er in elk geval geen moeite Sicco Mansholt laat zijn licht schij nen over de crisis in de PvdA: "De PvdA voerde een beleid dat haaks kwam te staan op dat van de vakbeweging en dat is het al lerlaatste dat we moeten heb ben". Voorts de kwestie rond de schrij- versstippendia. Piet Grijs en de spraakverwarrende polemiek met Tamar over Amerika, bewa pening en de vredesbeweging en een kleurkatern over een Drents natuurreservaat. M\CA7INF "De informateur is er al. Het re geerakkoord is deels geschreven. Nu nog de vraag: wie wenst er eigenlijk mee te doen?" EM vindt dat met de totstandko ming van het rapport van de commissie-Wagner het concept regeerakkoord in feite al is opge steld. Een positief rapport, waar alle partijen, behalve misschien het CDA. zich in kunnen vinden, aldus de Haagse redacteur "Wagner stelt een daadkrachtig beleid voor van schoon schip maken (-) maar al kakelend en ontwijkend zal het CDA het rap port trachten weg te moffelen" De PvdA zal er volgens het weekblad "geluiden in ontdek ken die tegenwoordig op de werkvloeren meer worden ge hoord" en de WD zal uitroepen "Dat hebben wij al jaren ge zegd". Het omslagartikel gaat over de he dendaagse jeugd: "Nieuwe Rea listen zijn het. de tieners van '82. Niet idealistisch, onderling sterk verdeeld, doorgaans ongeënga geerd, zo mogelijk nog materia- listischer dan hun ouders, maar ondanks hun opvoeding geen doemdenkers". Alleen de com mercie reageert ad rem op het le vensgevoel van de jeugd. "Nu de samenleving nog', sporen de schrijvers van het artikel aan. Malversaties met sociale uitkerin gen komen niet alleen in werkne mers-kringen voor. Mijnheer de directeur weet ook van wanten. EM licht dit toe aan de hand van een aantal (extreme) voorbeel den. Herman Emmink is weg bij de AVRO. "Bij de Avro zat hij niet goed. Nee toch"? Daarom wei gerde hij ook enkele maanden geleden een radio-spotje te ma ken waarin hij met eigen woor den zou vertellen "hoe goed hij wel zat bij de AVRO". "Aan hy pocrisie wenste hij niet mee te doen", aldus EM. Angst en walging in de wachtka mer; werken bij de Gemeentelij ke Sociale Dienst is het omslag artikel van HP deze week. Ver slaggever Ton van Dijk bracht vier weken door bij de GSD en schreef een verhaal van uitzicht loosheid en ellende. Dit betreft zowel de ambtenaren achter de loketten, als degenen die ervoor staan te wachten. Uitzichtloos omdat je "nooit een schoon bu reau hebt". De ene dag staan er vierhonderd wachtenden voor je en de volgende dag honderd Ellende ook voor de cliënten, die vaak uren moeten wachten. De laatste tijd leidt dit steeds meer tot agressie. De ambtenaren zit ten nu achter ruitjes van ple xiglas. Soms komt er een vuist doorheen, dan weer een asbak. "Kogelvrij glas moeten we heb ben, maar het zal er wel pas van komen als er eerst een dooie is gevallen". Verder in HP: De verontrusten binnen D'66. Heeft Jan Terlouw zijn langste tijd gehad? HP in ge sprek met D'66-partij-ideoloog Peter Fokking over de onrust bij de democraten. Een reportage van Inez Polak uit Libanon. Een Palestijnse moeder: "Mijn zoon is twee jaar oud. Zijn eerste woordje was niet pappa, of mam ma, maar Leger!" "De strijd om de overuren" gaat over leraren die hun overuren hebben moeten inleveren. Vol gens meneer Pais schept dit ba nen voor werkloze collega's. De leraren vragen zich nu af in hoe verre deze maatregel de kwaliteit van het onderwijs kan aantasten. Een interview met de Ameri kaanse popzanger Jackson Browne Terug van weggeweest en Jaap Goedegebuure over "Mijn huis staat nergens meer" van Paul de Wispelaere. Daags na de devaluatie van de Franse frank, brengt De Tijd een speciaal Frankrijk-nummer, compleet met een ingevouwen 'Bison futé: de indianenkaart die de toerist om de beruchte ver keersopstoppingen loodst. De Tijd dus (goeddeels) toegesne den op de francofiele vakantie ganger, die onder meer kan lezen dat het uit stalen buizen en glas opgebouwde Centre Pompidou de Eiffeltoren heeft verdrongen als Parijse publicktrekker: 39 miljoen bezoekers sinds de ope ning in 1977. President Mitterrand lijkt na één jaar socialistisch bewind op ro zen te zitten, constateert Corine Spoor. Ondanks de duikeling van de waarde van de frank, een ingrijpend soberheidsplan en een eigen nucleaire afschrik- kingspolitiek neemt het vertrou wen alleen maar toe, zo blijkt uit opiniepeilingen. De gemiddelde Fransman vindt het staatshoofd "natuurlijker, meer ontspannen, minder stijf dan zijn voorgan gers". Jaap van Wesel beschrijft hoe de Franse geheime dienst het terro risme in de kaart speelt door een rol te willen spelen in het Mid den-Oosten De kunstzinnige zijde van Frank rijk wordt belicht in een inter view met schrijfster Marguerite Yourcenar (79) en een beschou wing van Hans Bronknorst over de (socialistische) cultuurpoli tiek van minister Jack Lang: "Cultuur is niemands persoon lijk eigendom. Zy behoort aan het volk". Bronkhorst geeft voorts een kleurrijk beeld van 'het wereldgebeuren in de Fran se provincie" aan de hand van de vele regionale dagbladen. Paul van Engen en columnist Jan Mulder nemen het sport tel kil deel voor hun rekening met be richten over de Tour de France respectievelijk de verrichtingen van het Franse voetbalelftal in Spanje "Sinds Jean Francois Larios er met de vrouw van Mi chel Platini vandoor ging rom melt het in de gelederen van de haantjes". hervormd nederland Wie maakt zich nog druk om de ge beurtenissen in Polen'' vraagt Hervormd Nederland zich af Po len is van dc voorpagina s ver dwenen. de belangstelling is weggeebt Het verzet van de be volking tegen de militaire ma h thebbers en dc onderdrukking van Solidariteit duurt echter on verminderd voort. De Poolse lei ders hebben weinig vat op de spontane demonstraties tegen hun beleid, de talloze illegale pamfletten en het ondergronds voortzette verzets- en vakbonds werk. De bescheiden rol die de kerk speelt in het ver/< t fu P da Polen teleurgesteld, en hun fru straties nemen toe naarmate de levensomstandigheden verslech teren. Het draait uit op een cata strofe als er niet tydig wordt in gegrepen. meent een groep Pool se intellectuelen, die over de hui dige situatie in hun land een rap port heeft uitgebracht. De enige manier om de crisis op te lossen is een nationaal compromis tus sen partij, kerk en Solidariteit, dat uiteindelijk moet leiden tot 'echte' democratisering, aldus het rapport. Minister Van Dijk van ontwikke lingssamenwerking heeft aange kondigd de financiële steun aan Vietnam terug te brengen tot 'humanitaire hulp'. Een verwar rend begrip volgens het week blad, want in hoeverre is een ont wikkelingsproject humanitair te noemen' De minister toont zich bezorgd om de besteding van het geld en weet zich gesteund door een deel van de Tweede Kamer De financiële hulp zou wel eens gebruikt kunnen worden 'voor heropvoeding van tegenstanders van het regime, gedwongen te werkstelling van protitueës en wat dies meer zy'.. Dit mogelyke misbruik schrikt niet alleen Ne derland af, maar veel Wi landen, evenals de Verenigde Staten De Vietnamese bevol king lykt van deze angst dc dupe te worden. Tal van projecten zyn net de kinderziekten te boven en zien er veelbelovend uit Harde bewijzen van misbruik van ont wikkelingsgelden otnbrekcn vol gens het weekblad. De door ka merleden veel geciteerde berich ten van Amnesty International over schendingen van mensen rechten en heropvoedingskam pen worden door Amnesty zelf afgezwakt.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15