VS akkoord met rol PLO Westduitse coalitie voorlopig behouden C D Britse politie zoekt meervoudig moordenaar Britten willen VS-boycot naast zich neerleggen Meer macht Europarlement Blijvende politieke aanwezigheid in Turkse regering geeft details van referendum DONDERDAG 1 JULI 1982 (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN (GPD) - De Britse poli tie is nu al bijna twee weken be zig met een grootscheepse klop jacht op een 37-jarige man, die ervan wordt verdacht zeker drie moorden op zijn geweten te heb ben. De man houdt zich op in Noord-Yorkshire, in het noorden van Engeland. Hij is bekend bij naam, zijn portret verschijnt avond aan avond op de televisie, zijn achtergronden zijn ook be kend, en zelfs staat zo goed als vast dat hij zich in een klein ge bied rond het plaatsje Malton be vindt. dat aan drie zijden wordt afgesloten door water Niettemin, de politie, die sinds de laatste drie dagen met 800 man en twee helikopters op zoek naar hem is, heeft geen spoor van de man kunnen vinden. Dat wordt toegeschreven aan het onwaar schijnlijke vermogen tot overle- Buitenland ven van de zonder twijfel diep gestoorde moordenaar. Hij heeft een opleiding gehad bij de SAS. de speciale troepen, die onder meer in de Falkland-crisis een aantal spectaculaire acties op hun naam wisten te brengen. Vermoed wordt dat de man als huurling een aantal jaren in vreemde krijgsdienst heeft door gebracht. Het drama begon toen bijna twee weken geleden de verdachte, Barry Prudom, in het Noorden gelse Harrogate een politieman doodschoot toen deze zijn auto wilde controleren. Enige dagen later werd Prudom in het plaats je Girton gesignaleerd, even ten zuiden van Harrogate, waar hij een echtpaar gedurende korte tijd in gijzeling hield omdat hij hun auto nodig had. De gijzeling eindigde in een drama: de man werd doodgeschoten en zijn vrouw werd zwaar gewond. Prudom vluchtte weer naar het noorden, waar hij zeven schoten afvuurde op een politieman die met een hond sporen van de ver dachte aan het onderzoeken was. De politieman overleefde deze schietpartij. Minder gelukkig was de agent David Winter, die afgelopen maandag in het plaats je Malton door Prudom werd doodgeschoten. De dood van de ze agent zette een van de grootst grote zoekacties in werking die ooit in Engeland is gehouden. De politiemensen hebben op dracht gekregen Prudom neer te schieten zodra ze hem in het oog krijgen. De drievoudige moode- naar, die in zijn diensttijd de re putatie kreeg scherpschutter te zijn, wordt als een van de gevaar lijkste mensen in het noorden van Engeland beschouwd sinds de vangst van de Yorkshire Rip per. nu ongeveer een jaar gele den. De bevolking van Malton, waar Prudom volgens de politie nog steeds moet zijn, is door de gang van zaken verbijsterd. Het ge woonlijk vredige stadje is in een vesting omgetoverd, met dag-in, dag-uit het geluid van de pa trouillerende helikopters. JERUZALEM(GPD) Premier Begin heeft gisteren een brief van de aftredende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Haig ge kregen, waarin deze op de laatste dag dat hij nog in func tie is de belangrijkste Israëlische eisen onderschrijft: Amerika staat op het standpunt dat alle vreemde troepen Libanon moeten verlaten, zowel de PLO als de Syrische. Er moet een sterke centrale Libanese regering komen en een buffer van 40 kilometer langs de Israëlische grens. Op éen belangrijk punt wijkt het Amerikaanse standpunt van dat van Israël af. Amerika gaat ak koord met een blijvende politie ke aanwezigheid van de PLO in Libanon, als de Libanese rege ring daar tenminste mee instemt. Israël verzet zich ook tegen deze politieke rol, die in de toekomst wel eens zeer belangrijk zou kun nen worden. Want het duidt erop dat Amerika de PLO in de toe komst een politieke rol toebe deelt, en wellicht - paradoxaal genoeg - ondanks de steun aan Israël in de Libanese crisis, in de toekomst een dialoog zal openen met een 'politieke PLO' die tot dusver taboe was volgens afspra ken met Israël die nog van 1975 dateren, toen door Kissinger het tweede Sinai-akkoord werd ge sloten. Het lijkt erop dat meer dan ooit te voren Amerika en Europa wat het Midden-Oosten betreft nu op één lijn zitten. De Europeanen veroordelen Israël weliswaar in felle woorden in de EG-verkla- ring, maar de politieke conclu sies zijn niet in overeenstem ming met die veroordeling. Inte gendeel: de Europeanen steunen ondanks die veroordeling de Is- raëlischej eisen dat alle vreemde troepen uit Libanon moeten ver dwijnen. Vandaar dat men op het ministerie van buitenlandse za ken in Jeruzalem ondanks de scherpe veroordeling helemaal niet zo ontevreden is over de Eu ropese verklaring. Het opnieuw opvoeren van de PLO, evenals destijds in de EG- verklaring van Venetië, wijst er op dat ook Europa vindt dat er in de toekomst voor de PLO een politieke rol is weggelegd, nadat de PLO militair uit Beiroet is vertrokken. De voormalige Libanese premier Saib Slaam, die als tussenper soon dienst doet voor PLO-leider Arafat en de Amerikaanse be middelaar Habib, zegt dat de PLO een besluit heeft genomen om Beiroet te verlaten. Nochtans wordt dit door de PLO officieel tegengesproken. De vraag is vol gens Slaam, op welke i Irak wil een vredesmacht BAGDAD (Reuter) - Irak heeft gisteren gepleit voor de statione ring van een neutrale vredes macht aan de Iraakse-Iraanse grens. Het is een nieuwe Iraakse poging de oorlog met Iran te beëindigen. Volgens een verklaring van het Iraakse ministerie van buiten landse zaken zou een dergelijke vredesmacht tot taak moeten hebben toe te zien op de naleving van het eenzijdig door Bagdad afgekondigde staakt-het-vuren. waarheen de 8000 gewapende Palestijnen zullen vertrekken en aan wie zij hun wapens zullen overdragen. Volgens sommige berichten zou den de Palestijnen niet alleen hun lichte wapens willen meene men, iets waarmee Israëls pre mier Begin akkoord gaat, maar ook hun zware wapens, waar Is raël bezwaar tegen maakt. Inmiddels heeft de Israëlische re gering besloten de Amerikanen nog twee dagen de tijd te geven om langs diplomatieke weg de Palestijnen uit Beiroet te krijgen. Regeringswoordvoerders zeggen dat de tijd voor de Amerikaanse diplomatie nog maar heel kort is. Bestand In Libanon zelf wordt het bestand goed nageleefd. Voor het eerst gingen gisteravond in West-Bei- roet de lichten weer aan, zelfs in de vluchtelingenkampen die de afgelopen week onder zwaar Is raëlisch vuur hebben gelegen. Grote zorg baart het optreden van de christelijke falangisten tegen over de Druzenbevolking van Li banon. Maronieten en Druzen hebben eert bloedvete die tot meer dan 100 jaar teruggaat, en de falangisten van Beshier Ge- mayel willen nu van de gelegen heid gebruik maken om de reke ning te vereffenen. In dorpen als Aley aan de hoofdweg Beiroet- Damascus met een Druzenbevol king zijn de falangisten binnen getrokken en hebben plaatselij ke bewoners gemolesteerd en vermoord. De Druzen hebben zich tot de Is raëli's gewend om de falangisten buiten de deur te houden. Bo vendien willen zij toestemming van de Israëli's hun wapens te mogen behouden voor zelfverde diging tegen de falangisten. De Israëli's hadden orders gegeven alle wapens in te leveren. Merkwaardigerwijs is het voor het eerst, dat het Israëlische publiek wordt ingelicht over wreedhe den die door hun christelijk Li banese bondgenoten worden be gaan in Libanon. Premier Begin spreekt altijd over ,,het bescher men van de christelijke bescha ving" als het om de Libanese christenen gaat, waardoor zij in Israël het imago van de brave Hendriken hebben. De houding tegenover de Druzen is overigens een voorproefje van het 'stabiele' Libanon van de toe komst, als het land onder het be wind zou komen van de christe nen, met een man als Beshir Ge- mayel tot president. advertentie SPD en FDP akkoord over begroting BONN - De Westduitse regerings coalitie van sociaal-democraten en liberalen is voorlopig gered. Na dagenlange en buitengewoon moeizaam verlopen onderhande lingen bereikten SPD en FDP gisteravond een compromis over de begroting voor 1983. Dit wordt omschreven als "je kunt ermee omgaan". In de SPD-frac- tie stemden slechts acht leden te gen, in de FDP vier. Woordvoer ders van zowel sociaal-democra ten als liberalen verzekerden dat nu de vaste wil bestaat om in elk geval tot de bondsdagverkiezin gen van 1984 met elkaar te blij ven regeren. De Westduitse begroting voor het volgend jaar zal met ruim 2 pro cent stijgen tot 250,5 miljard mark. Dat houdt in dat er circa 8 miljard gespaard moet worden en dat de nette-kredietopname niet hoger mag zijn dan 28,5 mil jard mark. De bijdragen voor de werkloosheidsverzekering zul len opnieuw worden verhoogd met 0,5 procent tot 4.5 procent. Verder streeft de coalitie ernaar de bijdrage voor de pensioen- en ziektekostenverzekering van werklozen niet meer te baseren op het laatst genoten bruto inko men, maar slechts op 70 procent hiervan. De afgelopen dagen is in Bonn nog uitsluitend gepraat over de vraag of de coalitie uit elkaar valt of niet. Nadat vorige week in het kabinet geen akkoord over de zo genoemde 'Eckwerte' (hoekste- Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten erkrijgbaar bij aile banken en spaarbanken van Nederland. ANKARA (UPI) - Het militaire re gime in Turkije heeft gisteren bijzonderheden bekendgemaakt van een nationaal referendum voor een nieuwe democratische grondwet die volgens critici de uitslag al bij voorbaat tot een uit gemaakte zaak maken. De rege ring zei dat een op 5 september te houden volksstemming als inlei ding tot het referendum ver plicht zal zijn voor allen die 20 Uitgaansverbod in Warschau ook opgeheven WARSCHAU (DPA) - Het nachtelijk uitgaansverbod tus sen middernacht en vijf uur in Warschau, dat na de ongeregeld heden op 1 en 3 mei opnieuw was afgekondigd, is gisteren opgehe ven. Naar het persbureau PAP bekendmaakte, mogen studen tensociëteiten, discotheken en andere amusementsgelegenhe den hun deuren weer openen In andere Poolse steden waren de beperkingen al eerder opgehe- jaar en ouder zijn. Er zal dan een of andere vorm van een uitgaans verbod van kracht zijn. Vorige week maakte de regering bekend dat het referendum over een nieuwe grondwet uiterlijk in november zou worden gehouden waardoor de weg gebaand wordt voor een gekozen democratie te gen de herfst van 1984 Generaal Nurettin Ersin, lid van de regerende nationale veiligheids raad. die de grondwet voorbe reidde, zei dat degenen die aan het referendum weigeren deel te nemen, zich blootstellen aan ge vangenisstraffen tot zes maan den en een verbod tot deelne ming aan te houden verkiezin gen. Ook maakte hij verkiezingsproce dures bekend die het volgens cri tici onmogelijk zouden maken de door de regering voorgestelde grondwet te verwerpen. Deelne ming aan het referendum zal ge beuren door middel van twee soorten kaarten - een witte voor een positieve en een blauwe voor een negatieve stem Het stelsel van gekleurde kaarten zonder gebruik van enveloppen zou sterke invloed op de uitslag heb ben als mensen straffen vrezen voor het gebruiken van een blau we kaart (voor een negatieve stem). nen) van de begroting 1983 kon worden bereikt, besloot bonds kanselier Helmut Schmidt zelf met een compromisvoorstel te komen. Dat legde hij, na terug keer van de Europese top in Brussel, in eerste instantie dins dagavond voor aan vice-kanse- lier en FDP-chef Hans-Dielrich Genscher. De heren kwamen niet tot overeen stemming. Gisterochtend kwam het kabinet bijeen om zich over een in de nacht door Schmidt bij gewerkt plan te beraden. In to taal duurde het twaalf uur voor dat de bondskanselier tegenover de SPD-fractie kon verklaren dat er inderdaad een overeenkomst was bereikt. De kabinetszitting was overigens onderbroken voor overleg met de leiders van de partijen SPD en FPD en de rege ringsfracties. Dat alles geeft aan hoe de grote lijnen voor de begroting van volgend jaar tot stand zijn gekomen, waarbij moet worden opgemerkt dat er nu al politici zijn die beweren dat die begro ting veel te optimistisch is. De economische verwachting waar op men zich baseerde, zou nu al achterhaald zijn. Dat zou inhou den dat over enige tijd de zaken weer bijgesteld moeten worden, omdat de inkomsten lager zijn geraamd Russische pijpleiding-kwestie LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft gisteren maat regelen genomen, die het mo gelijk maken Britse bedrij ven te verbieden om zich te houden aan de Amerikaanse maatregelen tegen de aanleg van een gasleiding van de Sowjet-Unie naar West-Euro pa. Dit heeft het ministerie van handel gisteren meege deeld Engeland is hiermee het eerste land dat zich opmaakt om het Amerikaanse embargo op de levering van materiaal voor de pijpleiding te negeren. In de verklaring van het minis terie wordt gezegd, dat de Amerikaanse boycot op de le vering van onderdelen voor de gasleiding een voorbeeld is van Amerikaanse pogingen om de Britse export te beper ken in het belang van het bui tenlandse beleid van Was hington De verklaring van het Britse ministerie spreekt nog niet van de manier waarop de re gering gebruik zal maken van deze bevoegdheden. Als de regering van Thatcher Britse bedrijven inderdaad verbiedt de Amerikaanse richtlijnen op te volgen betekent dat een ernstig conflict met de rege- nng-Reagan. Engeland heeft zich net als de andere EG-lan- den aangesloten bij de ver oordeling van het Ameri kaanse beleid door de minis terraad van de EG. In een eerste reactie op de me dedeling van de Britse rege ring dat zij zich de bevoegd heid heeft verschaft om Brit se bedrijven medewerking aan het Amerikaanse embar go op de levering van mate riaal voor de gasleiding te verbieden heeft de Ameri kaanse onderminister van handel. Lionel Olmer. giste ren gezegd te hopen dat Lon den daarvan geen gebruik zal maken. Hij zei te hopen dat "Engeland zich zijn toezeg ging zal herinneren om de Amerikaanse sancties niet te ondermijnen". Belang De maatregel is onder meer van groot belang voor het con cern John Brown, dat anders zwaar door het Amerikaanse beleid wordt getroffen. Het heeft een Russische bestel ling voor gasturbines binnen waarmee 104 miljoen pond sterling (492 miljoen gulden) is gemoeid. De rotors van de turbines worden gemaakt by General Electric in de VS. In Londen John Brown al zes van de be stelde 21 turbines heeft ge bouwd maar niet meer verder kan bij gebrek aan rotors. Er zijn in West-Europa verschei dene fabrieken die over een licentie van General Electric beschikken om de rotors te vervaardigen Maar daarvan mogen ze volgens de be schikking van Reagan geen gebruik maken om te leveren aan bedrijven als John Brown, die turbines voor de gasleiding vanuit Sibene naar de Westduits-Tsjecho- slowaakse grens maken. Andere landen in West-Europa die door de Amerikaanse maatregelen worden getrof fen zijn minder vlot met het beramen '/an maatregelen om het beleid van Reagan te torpederen West-Duitsland bijvoorbeeld is volgens een regeringswoordvoerder in Bonn niet van plan de be schikking van Washington juridisch aan te vechten. Bondskanselier Helmut Schmidt en minister van eco nomische zaken Otto Lambs dorff brengen volgende maand een bezoek aan Was hington en zullen de kwestie ongetwijfeld ter sprake bren gen, maar juridische stappen worden niet overwogen In Brussel is vernomen dat juri dische stappen van de Euro pese Gemeenschap ook niet één twee drie te verwachten zijn omdat by bestudering van de contracten tussen de Amerikaanse bedrijven en hun buitenlandse afnemers is gebleken dat het niet gemak kelijk zal zijn van de rechters gelyk te krijgen. In Parijs hebben ambtenaren van het Franse ministerie van industrie gezegd dat bestude ring van de juridische aspec ten van de Amerikaanse maatregelen nog weken of zelfs maanden kan vergen. Een eventueel aan te span nen juridische procedure kan jaren gaan duren en het zoe ken naar een politieke oplos sing voor het geschil is de enige manier om te bereiken dat de pypleiding op tijd klaar komt. dat wil zeggen eind 1984. Praten De Verenigde Staten zijn wel bereid met de Europese Ge meenschap te praten over handelskwesties zoals de be perking van de Amerikaanse staalinvoer en de bezwaren van Washington tegen de aanleg van een pijpleiding voor de import van Russisch gas in West-Europa. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken. Dean Fischer, heeft dit gisteren meege deeld. 4 Paraaf Ondertussen is gisteren in Mos kou de raamovereenkomst voor de gedeeltelijke finan ciering van de aanleg van de Russische aardgasleiding ge parafeerd. De Westduitse on dernemingen die by de aan leg zyn betrokken willen daarmee aantonen dat zy zich aan hun woord houden, on danks het verscherpte em bargo van de Verenigde Sta ten. zo heeft Hans Fndenchs. topman van Dresdner Bank. verklaard. Vermoedelijk wordt de overeenkomst half juli officieel ondertekend ty- dens een bijeenkomst van de Westduits-Russische bank- commissie in Leningrad. Volgens Fndenchs is de Sow- jet-Unie vastbesloten de aardgasleiding van Urengoi naar West-Europa aan te leg gen. De leiding is voor de Sowjet-Unie niet alleen van economisch belang, zo ver klaarde hy. Een consortium van Westduitse banken heeft zich garant gesteld voor ma ximaal vyf miljard mark. Fn denchs twyfelt niet aan de kredietwaardigheid van de Sowjet-Unie. "De Oostblok landen moeten wat dat be treft niet op één hoop worden gegooidzei hy De Amerikaanse maatregelen treffen ook het Westduitse concern AEG. Deze onderne ming heeft al contracten voor de levering van de rotors voor 47 gasturbunes. waar mee een bedrag van 700 mil joen mark is gemoeid. Fnde nchs is ook voorzitter van de raad van commissarissen van AEG. Hij verklaarde dat AEG nu moet beslissen of zy de produktie van de rotors Voortzet en do onderdelen in voorraad houdt totdat het Amerikaanse verbod op de levering eventueel wordt op geheven Fndenchs denkt ovengens niet dat de VS hun standpunt de komende maanden zullen veranderen. Alleen een dui- delyk teken van verbetering van de situatie in Polen kan de Amerikanen van gedach ten doen veranderen, byvoor- beeld de vnjlating van Lech Walesa, zo zei hy Fndenchs merkte nog op dat een werkelijk embargo op het ga sproject pas werkt als het gas erby wordt betrokken en niet alleen de uitrusting voor de leiding. BRUSSEL (ANP) - De voorzitters van de Europese ministerraad, de EG-commissie en het Europees Parlement hebben gistermiddag in Brussel een do cument getekend dat een einde kan maken aan de elk jaar opnieuw weer tussen raad en parlement op komende ruzies over de Europese begroting Als het parlement volgende week in Straatsburg in zijn ple naire byeenkomst akkoord gaat met de gezamenlij ke verklaring die zyn voorzitter. Piet Dankert. gete kend heeft, trekt de raad een klacht in die het tegen het parlement heeft lopen Die klacht zei dat het parlement zijn bevoegdheid had overschreden door ongeveer een miljard gulden mei begroting voor 1982 in te schryv raad vond dat het Europese Hof xemburg uit moest maken wie er had, de raad of het parlement De overeenkomst die raad. parlerr nu bereikt hebben en die is neergelegd in de giste ren getekende verklaring omvat in de eerste plaat* regels voor de indeling van de Europese uitgaven Die moeten voorkomen dat in de toekomst nog ru zies ontstaan over wat nu verplichte en onverplichte Europese uitgaven zyn By onverplichte uitgaven heeft het parlement het laatste woord. Verder voor ziet de verklaring in overlegprocedures tussen de drie Europese instellingen en ook krijgt het parle ment betere kansen om geld te bestemmen voor acties in de gemeenschap op de Europe: dan mocht De n Justitie in Lu deze zaak gelyk Piet Dankert. de (Nederlandse) voorzitter van het Eu ropees Parlement, zei gisteren dat de verklanng een belangrijke bijdrage kan leveren tot een minder controversieel en een doorzichtiger verloop van de begrotingsprocedure. De raad heeft volgens Dan kert nu erkend dat het parlement, via de begroting, een aanzet kan geven tot Europese wetgeving De parlementsvoorzitter vindt ook bclangryk dat nu de mogelijkheid geschapen is van een permanent over leg tussen raads-, parlements- en commissievoorzit ter "waardoor tussentyds ontstane conflicten tydig kunnen worden besproken en opgelost".

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13