Run op Frankrijk MedgP Klassenstrijd omwille van trouw aan armen DONDERDAG 1 JULI 1982 Varia PAGINA II Door Jan Westerlaken In Engeland verschijnt zo nu en dan een sympathiek soort bestsel lers waarvan de royalty's naar een goed doel gaan. Ik heb vroe ger al eens geschreven over The Book of Bricks, waarin de acteur en schrijver Robert Morley aller hande blunders van merendeels bekende persoonlijkheden had verzameld. De opbrengst van het boek ging naar het Nationale Ge nootschap voor Autistische Kin deren. dat Robert Morley een goed hart toedraagt omdat hij zelf een autistische dochter heeft. En nu is er weer een pocketje ver schenen, getiteld „Could do bet ter" („Het kon beter"), waarin Patrick Dickinson van bekende persoonlijkheden schoolrappor ten, opmerkingen van leraren en schoolherinneringen heeft verza meld. Dickinson begint zijn voor woord aldus: „In een van mijn schoolrapporten schreef een waarnemend leraar: „Wat het huiswerk betreft, is Pa trick zo verstandig om het meeste ervan aan anderen over te la ten". Mocht hij dit boekje in handen krij gen, dan zal hij zien hoe weinig ik veranderd ben. Ik geef graag toe, dat ik ook nu zo verstandig ben geweest het schrijven van dit boek aan de beroemde medewer kers te hebben overgelaten, die zo bereidwillig en royaal geant woord hebben met citaten en be moedigende brieven". Even verderop schrijft hij dat hij in een armenbuurt bij Tyneside met kinderen werkt en dat het idee om iets voor het Save the Child ren Fund (Red de Kinderen Fonds) te doen bij hem opkwam na het zien van een tv-documen- taire over een team Britse artsen in Zuidoost-Azië, dat met beperk te middelen honderden stervende of zieke kinderen aan medicijnen en voedsel trachtte te helpen. De opbrengst van het boekje zal daarbij helpen te helpen, schrijft hij hoopvol, en hij bedankt allen die aan de tekst bijdroegen, maar ook de uitgever die de royalty's verhoogde en de druk ker die eerst 350 brieven gratis drukte, en later nog eens 100 her- inneringskaarten. Van die 350 aangeschreven be roemdheden hebben er 156 iets gestuurd, het boekje loopt dus on geveer 1 op 2,3. Die beroemde me dewerkers (voor het merendeel Engelsen, enkele Amerikanen) zijn mij voor een groot deel onbe kend, maar ik ben dan ook een Hollander die alleen maar de be roemdste beroemde Engelsen hoeft te kennen: Norman Wis dom, Frederick Forsyth, Alec Guinness, en dat soort typetjes. In zijn voorwoord jokt Patrick Dickinson ook nog een beetje. Hij zegt dat het hem ontzettend spijt dat hij in een boekje van deze om vang (70 ruim bedrukte pagi na's) helaas niet alle citaten en commentaren kon opnemen. In werkelijkheid is het duidelijk dat hij alles wat maar binnenkwam heeft laten afdrukken, gelet bij voorbeeld op deze broodmagere bijdrage van de cricketter Geoff Boycott: „Ik heb heel erg genoten van alle dagen die ik op school zat - Ze waren heel plezierig - Ik hield van iedere schooldag". Maar er zitten ook een paar bij die veelzeggender zijn, bijvoorbeeld deze van Max Bygraves: „Het hoofd der school schreef: „By graves is een steenpuist op de achterkant van de mensheid en zal nooit enige successen boe ken". Een paar weken geleden zag ik hem in Piccadilly staan - Ik was in mijn Rolls-Royce. Ik zei mijn chauffeur te stoppen, wan delde terug naar de plek waar hij in de goot stond en schopte zijn blad met luciferdoosjes de lucht in". De cartoonist Giles schrijft dat zijn ouders heel gefascineerd waren door deze opmerking in zijn rap port: „Bij tijd en wijlen heel in telligent", en de tekenaar Reg Smythe herinnert zich dat hij bij het hoofdrekenen zijn vinger op stak en de meester toen zei: „Kom op, als Smythe het antwoord weet, moet iederéén het weten!" En als we Lord Soper mogen gelo ven, schreef de leraar m zijn rap port: „Zijn handschrift is nu vol doende verbeterd om ons voor het eerst in staat te stellen te consta teren hoe slecht zijn huiswerk is". Van het Engels van de schrijfster Beryl Bainbridge werd gezegd: „Ofschoon haar opstellen het pro- dukt blijken te zijn van een klaarblijkelijk levendige fanta sie, is het jammer dat haar spel ling uit dezelfde bron afkomstig is". En van J illy Cooper werd ge zegd: „Jilly heeft zich zelf een bij zonder lage norm gesteld, maar is er niet in geslaagd die te hand haven". En Ron Greenwood, de trainer van het Engelse voetbal elftal, meldt: „De meeste van mijn schoolrapporten wezen op het feit dat als ik wat meer tijd besteedde aan de studie en wat minder tijd aan voetbal, ik een betere toekomst tegemoet ging". Nog net voor de grote vakantietrek begint hebben Frank rijk en Italië besloten hun munten (franc en lirein waarde te laten dalen (devalueren). Wellicht een goed en bewust gekozen moment van beide regeringen. Bovendien heeft Frankrijk een ioon- en prijzenstop inge voerd. Om de trek naar de zon nog eens extra aantrek kelijk te maken voor de toerist. Hoewel 'La douce France' een tikkeltje uit de gunst van de vakantieganger begon te raken (in 1981 daalde het bezoek met drie procent in vergelijking met het jaar ervoor), mag nu een flinke opleving worden verwacht. Vooral de campings aan de zuidkust zullen het merken. Wat Italië betreft, de trek zal óók hierheen toenemen. De gedevalueerde lire zal daarvoor borg staan. Alleen Ita lië heeft géén loon- en prijzenstop. En dit kan beteke nen dat er voor een hapje en een drankje 'enkele' lires meer moeten worden neergeteld. De ANWB, zowel de alarmcentrale in Den Haag als de steunpost in Lyon, staat op scherp. De nodige maatre gelen zijn genomen. Over de voor- en nadelen van een vakantie in het zonnige zuiden vertellen directeur D.J. Engelen (hij houdt zich bij de ANWB met het toerisme bezig) en S. Beems, hoofd van de alarmcentrale. ANWB-directeur Engelen: "Vakantiedrukte is Om de druk wat van de ketel te nemen over weegt de ANWB de be zetting van de alarm centrale 's nachts uit te breiden. Nu werken twee mensen de ver zoeken om nachtelijke hulp af. Omdat steeds meer vakantiegangers 'met donker' rijden krijgt het tweetal soms té veel hooi op zijn vork. Dit jaar kijkt de alarmcentrale de kat nog uit de boom. Blijkt dat het 's nachts inder daad de spuigaten uit loopt, dan zullen er meer telefoons worden bemand. Vooral de drukte op de Franse wegen zal deze vakantie in de kleine uurtjes wel eens onge kend groot kunnen zijn. Ne derland zoekt massaal de zon op, omdat onze zomers jaren achter elkaar slecht zijn ge weest. Maar Spanje (WK- voetbal) en Italië (bezinebon- nen) mogen, wat de verkeers drukte betreft, beslist niet worden onderschat. Positief voor Italië is daarnaast de goede afloop van de gijze ling van de Amerikaanse ge neraal Dozier. Italië heeft, zij het nu in mindere mate, de naam een onveilig land te zijn. Acties van terroristen drongen het vakantiebezoek drastisch terug. Met het op lossen van de zaak Dozier mag Italië zich in een groeiende belangstelling ver heugen. Maar Frankrijk krijgt het dit jaar écht voor zijn kiezen. Heel wat erger dan een jaar geleden. Chaotische taferelen ontstonden er toen. Toeristen die dagenlang langs de kant van de weg, in de gloeiend hete zon, stonden, omdat de campings overvol waren. Zoeken naar een legaal plek je leverde soms pas na een week wat op. Of men week uit naar een ander land, of men was zó gedesillusio neerd, dat men besloot maar weer op huis aan te koersen. Herhaling Herhaalt deze situatie zich? De verwachting is dat zich meer dan één miljoen Nederlan ders richting Cóte d'Azur zul len begeven. Minimaal hon derdduizend toeristen meer dan in 1981 zullen zich op de Franse stranden in de zon koesteren. Dat betekent, grofweg, zo'n twintigduizend auto's meer op de weg dan vorig jaar. Allemaal als ge volg van de 'goedkopere' franc plus de loon- en prijs- stop. Daar willen we met z'n allen wel van profiteren. Heel wat landgenoten zullen, ondanks slechte ervaringen, ook nu weer op de bonnefooi gaan rijden. Een plek reser veren is er niet bij. Dom? "Welnee", relativeert direc- teur-toerisme D.J. Engelen van de ANWB. "Je moet ge woon gaan. Zeker in Frank rijk vind je altijd wel een plaatsje. Camperen gaat hier gemakkelijker dan bij ons. Langs de weg mag je best een paar dagen je tent of caravan neerzetten. In die tijd kun je rustig naar een plek op het één of andere kampeerterrein zoeken." Hoewel juli en augustus de top- maanden voor de vakantie- trek zijn, is er toch sprake van een verschuiving. Met name in mei en juni is een be hoorlijk deel van Nederland al op stap geweest. Hoe dat komt? Directeur Engelen heeft er deze verklaring voor: "Dit heeft alles met inleveren te maken. De vakanties wor den korter, reisbureaus ver huren bungalows niet meer uitsluitend voor hele weken maar per dag en de toerist geeft niet zoveel geld meer uit. Nee, er gaan niet minder mensen met vakantie, maar men doet het wel een stuk zuiniger aan." De alarmcentrale heeft heel duidelijk kunnen merken dat behoorlijk wat Nederlanders vroeger met vakantie zijn ge gaan dan het afgelopen jaar. Staf Beems, hoofd van de centrale: "We hebben het nu vijftien procent drukker ge had dan ooit tevoren. In mei zaten we al middenin het hoogseizoen. De ANWB heeft al drie ambulancevluchten achter de rug. Zo vroeg is dat nooit eerder voorgekomen." De vraag die zich dan opdringt is: kan men zich nog wel een vakantie in het buitenland veroorloven? Het vakantie geld wordt lager, de reizen duurder. Goedkopere vakan- tievormen kunnen van dat geld dikwijls ook niet meer worden betaald. En sparen wordt steeds moeilijker. Toch trekken we er met z'n allen weer massaal op uit? Levensbehoefte Engelen: "Ik ben écht optimis tisch. Vakantie, waar ieder een recht op heeft, is een eer ste levensbehoefte. Je kunt er vanzelfsprekend op bespa ren door, bijvoorbeeld, wat minder comfort te eisen of je gaat korter of je blijft wat dichterbij huis. Belangrijk is, datje wél met vakantie gaat." Besparen is hét sleutelwoord. Dus wat doen we9 Inder daad, overnachten in een ho telletje is er voor de meesten niet meer bij. 's Nachts achter het stuur kruipen en gas ge ven. Juist Staf Beems maakt zich daarover zorgen. Van daar dat hij overweegt de alarmcentrale 's nachts zwaarder te bemannen. Het jachten en jagen om zo vlug mogelijk op de plaats van be stemming te zun zal hand over hand toenemen. Met alle gevolgen vandien. We zijn het niet meer gewend om met hoge snelheden te rijden. Honderd kilometer per uur is op onze wegen wettelijk toe gestaan. Maar in het buiten land trappen we het gaspe daal in. gaat het verstand op nul en de blik op oneindig. De gevolgen zijn soms heel triest. De ANWB heeft samen met Veilig Verkeer Nederland uitgerekend, dat jonge, oner varen bestuurders. met vakantie m het buitenland tweemaal zoveel kans lopen een ongeval te krijgen als de gemiddelde toerist Veel van die ongelukken gebeuren, omdat de eerste rustpauze aan de laars wordt gelapt. Re sultaat: 31 procent van die ongevallen gebeurt op de heenreis na 250 kilometer, terwijl op de terugreis binnen deze afstand 55 procent van de ongelukken plaats vindt. 'We rijden met z'n tweeën' hoor je nogal eens. Een misvat ting. menen de ANWB en de WN. Je moet dan onderweg net zoveel keren stoppen als wanneer er maar één chauf-, feur is. De passagier die de bestuurder moet aflossen is na uren rijden ook niet zo fit meer als aan het begin van de reis. Die bijrijder stuurt mee, remt mee en voelt zich inten sief betrokken bij alles wat zich op de weg afspeelt. Acht uur Wat moet die vakantieganger dan doen om de risico's tot een minimum te beperken? Een kwartier rust na elke twee uur, dat is bekend. Be langrijk daarnaast is. dat men niet langer dan een uur of ze ven, acht achter het stuur zit. Jonge, onervaren, automobi listen doen er goed aan na zes uur rijden de wagen aan de kant te zetten. Argument voor deze stelling: iedereen weet dat beroeps chauffeurs maximaal acht uur per dag mogen rijden; een volledige werkdag dus. Als niet-bcroepschauffeur is de gemiddelde vakantiegan ger na zo'n 'werkdag' even eens aan rust toe. Een onderzoek heeft duidelijk gemaakt, dat een van de vyf verongelukte toeristen met een geringe rij-ervanng acht uur of zelfs langer had gere den. Zaanse predikanten reageren ADVERTENTIE De kerk mag zich niet aanpas sen aan de heersende ideologie van de machthebbers, niet in Latijns-Amerika, niet in Zuid- Afrika, niet in Oost-Europa, maar evenmin in de kapitalisti sche westerse landen. Acht hervormde predikanten in de Zaanstreek roepen in een brief aan de synode hun kerk op zich los te maken van de ideologische bindingen en de kant van zen. Hun brief het pleidooi vai le Vereniging Kerk het kapitalisme de armen te kie- s een reactie op de Confessione- in de Hervormde 'kerkelijke koers verandering'. De confessionelen waarschuwen in dat pleidooi hun kerk ervoor, het evangelie van Christus niet in te ruilen voor een politieke ideologie, zo als het marxisme. De kritiek van de Zaanse predikan ten op dit confessionele stuk is vooral dat het onderscheid maakt tussen 'de blijde bood schap van genade, geloof en be kering' en de politieke solidari teit met armen en verdrukten. Politieke solidariteit is, volgens hen, geen gevolg van het evange lie maar behoort tot het centrum van de 'boodschap van bevrij ding'. "In Jezus Christus heeft God zelf zich in diepe solidariteit met de mensen in hun ellende verbonden". "Zonder de verkon diging van deze goddelijke soli dariteit (verbondenheid) wordt, naar onze mening, tekort gedaan aan het belijden van Jezus Chris tus als waarachtig God, waarach tig mens". Hun spreken over 'klassenstrijd' betekent niet, dat de Zaanse pre dikanten het evangelie hebben ingeruild voor het marxisme. Zij doen dat "omwille van de trouw aan de armen, die het evangelie ons in deze tijd gebiedt". De pre dikanten vragen de kerk, oog te krijgen voor deze klassenstrijd, "die ook in onze eigen samenle ving in alle hevigheid wordt ge- 'voerd". "Daar moeten wij ons ke ren tegen de oorzaken van de ar moede in de wereld". De brief gaat ook in op de taak van de overheid. "Juist de overheid is geroepen - zie psalm 72 - om ter wille van de armen een tegen macht te zijn tegen machtigen en rijken die het recht der armen vertrappen". De kerk moet de overheid daaraan herinneren, "en dat des te nadrukkelijker naarmate de kerk ziet en uit de mond van de armen verneemt. dat de westerse overheden uit sluitend het belang van de rijken beschermen". Beroepen ADVERTENTIE TT biljetten - met 20% korting op trein en toegang - verkrijgbaar bij alle grotere stations. Hervormde Kerk: beroepen te Vreeland J. J. van der Wal Arum- Kimswerd (Fr); aangenomen naar Harderwijk-Ermelo (zieken huizen Boerhaave en Salem) B M. Meijndert Voorthuizen, be dankt voor Baarn R. E. da Costa Wolfaartsdijk. Gereformeerde Kerken beroep baar M. de Geus Westmaas en M. Kroon Papendrecht. Overleden. In Leiden is op 82- jarige ds. E. H. Broekema overle den. Hij was predikant achter eenvolgens in Opende (Gr.), Bolsward. Doorwerth en Waar denburg. In 1965 ging ds Broe kema met emeritaat (pensioen) Daarna ging hij in Leiden wo nen, waar hij nog vaak in kerk diensten is voorgegaan, evenals in de omgeving. De oud-katholieke theoloog pro fessor dr. J. Visser zal een benoe ming tot bisschop van Deventer niet aanvaarden. Deze bis schopszetel bestaat alleen omdat men drie oud katholieke bis schoppen wil hebben. Parochies zijn daar niet. De zetel la laag sinds de benoeming van bis- mm schop A. J. Glazemaker tot aarts bisschop van Utrecht Dr. Visser vindt twee oud-katholie ke bisschoppen genoeg Of de pogingen om een derde bisschop te benoemen nu worden voortge zet. is nog niet zeker. Het is mo gelijk. dat de kerkleiding eerst een brede discussie wil over het al of niet vasthouden aan de zetel in Deventer. Gesprek In Munchen is gisteren een vol tallige vergadering begonnen van de rooms-katholiek-ortho- doxe commissie die de weg moet effenen voor herstel van de een heid tussen de Rooms-Katholie ke Kerk en de Orthodoxe ki ken. De voorbereidingen voor deze vergadering vergden twee jaar I)e p.m „ff,, dialoog van München' als een Ruim 18 procent van de wereld bevolking staat als dooplid inge- raven bij de Rooms -Kat h« lin ke Kerk. zo vermeldt het statis tisch jaarboek van deze kerk over 1980 Het aantal rooms-ka- tholieke gelovigen neemt in de zelfde mate toe als de wereldbe volking. De Vatikaansc bibliotheek heeft geld geleend bij de Westduitse bisschoppen om de bouw te kun nen beginnen ran een gedeelte lijk ondergrondse bergruimte uoor het zeer grote boekenbezit De bisschoppen willen nu, dat de bibliotheek stukken uit het bezit gaat verkopen om de lening te rug te betalen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11