S D T KNVB moet kampioen amateurs kiezen C Leidse sporters gaan liever niet overhaast te werk Rusland wil in halve finale revanche nemen 3- Pezzey: "In Gijon is niet geknoeid" Nancy Toole schat Maureen Meyer op juiste waarde LSF-voorzitter Pries: "Wij hebben de stoute schoenen aangetrokken" Marine zet MVKV op straat Beslissingsduel Vogels-RKC gestaakt Restaurant "Maradona' Gross "de grootste" PAGINA 10 Sport DONDERDAG 1 JULI 1982 LEIDEN - Het dilemma. Formeel blij ven en niks doen, lijdzaam alle klap pen opvangen die door de (centrale) overheid aan de sportwereld worden uitgereikt. Of zélf kiezen welke beper kingen je je moet laten opleggen. Je zelf zo snel mogelijk wapenen en dus niet eerst allerlei tijdvretende in spraakprocedures afwachten. Voor de één een klare zaak, voor de an der een gewetensvraag, zo bleek gis teravond tijdens de hoorzitting van de Leidse Sportfederatie (LSF) in de broei-/broedkamer in zwembad De Zijl. Het hoeft geen betoog dat ook de sportbeoefenaren in deze tijden pijn moeten lijden, niet op de laatste plaats die in de Sleutelstad Per 1 januari van dit jaar al hield om meer bezuinigende dan praktische maatregelen de Leidse Sportstichting op te bestaan. Direct klonk toen al de noodzaak door om een ander adviesli chaam voor de sport in het leven te roepen. Een vyflal vooraanstaande lie den uit de 115 verenigingen tellende Leidse sportgemeenschap spande zich, namens een zeer brede achterban (met name voetballers, tennissers, zwemmers, gymnasten en hockeyers) voor deze kar zonder wielen en kwam tot de oprichting van de LSF. In de wetenschap dat de gemeentelijke overheid, in dit geval de commissie sport en recreatie, alleen wil luisteren naar en onderhandelen met rechtsgel dige organen, stapten de vijf voorlopi ge bestuurders onder voorzitterschap van Carl Pries naar de notaris om de vereniging Leidse Sportfederatie (LSF) aan te melden bij de Kamer van Koophandel. "Wij hebben de stoute schoenen aange trokken", verdedigde Pries gister avond deze stap ten overstaan van be trekkelijk weinig toehoorders. "Een goed initiatief', prees korfbal-af gevaardigde De Bruin, maar met name in zijn hoek viel veel ongenoegen te bespeuren over het feit dat de Leidse verenigingen zich niet hebben mogen later horen toen de statuten werden opgemaakt. "Een overhaaste stap", "inspraak achteraf is geen inspraak", "Een misser", bekritiseerde men, toch 'constructief meedenkend' in de op bouw van een Leids sportbeleid. De Bruin somde vervolgens op waar de statuten niet voldoende duidelijkheid verschaften. Pries zou later herhaaldelijk benadruk ken dat de statuten, zoals hij die met zijn companen aan de notaris heeft voorgelegd, vooral als basis gelden om op voort te kunnen borduren. "De ver enigingen mogen nu zeggen: 'Wij wor den geen lid', of: 'Wij worden lid, mits...'," aldus de LSF-praeses. Tot 15 september hebben alle (adspirant-)le- den de gelegenheid schriftelijk sug gesties tot wijzigingen in te dienen voor de statuten en voor het straks op te stellen huishoudelijk reglement. In oktober wil het voorlopige bestuur dan de eerste algemene federatiever gadering houden. Staande die bijeen komst kunnen verenigingen zich des gewenst nog opgeven als lid van de LSF, waarna statutenwijzigingen ter stemming worden gebracht en het fe deratiebestuur wordt gekozen. Grootste struikelblok gisteravond was de verdeling van het aantal stemmen, zoals de vijf (voorlopige) bestuursle den (Pries, Kallenberg, Van Leeuwen, Pannekoek en Verstraaten) zich die hadden voorgesteld, evenredig aan het aantal leden dat een federatielid vol gens opgave aan de gemeentelijke overheid heeft. Bij monde van De Bruin, voorzitter van het onlangs in het leven geroepen overkoepelende korfbal-orgaan, maakte de vergade ring gisteravond duidelijk dat een ge ring aantal grote verenigingen de kleintjes niet zullen mogen overvleu gelen. Tevens heerste er verwarring over wie zich nu wel of geen lid mag noemen van een bij de LSF aangeslo ten vereniging. Een donateur die al leen op gezellige avondjes komt, telt niet zo zwaar als een actief sporter. Het LSF-bestuur meende een juiste sleutel te hebben gevonden. Voorzit ter Pries stak tegen het einde van de ontmoeting niet onder stoelen of ban ken iedereen van de zijns inziens rechtvaardige verdeling te kunnen overtuigen. Gisteravond liet hij die ge legenheid aan zich voorbijgaan. Voor de korfbal-afvaardiging een reden te meer zich nog niet direct aan te mel den als lid van de Leidse Sportfedera tie. "Wij nemen niet die verantwoor ding ons nu al in te schrijven, terwijl wij ons tegenover onze achterban niet kunnen verantwoorden wat de LSF zal moeten gaan doen". Zij zullen zich pas na nader overleg met hun vereni gingsleden uitspreken over het lid maatschap. De korfballers trokken re presentanten van andere verenigingen in hun spoor van twijfels mee. Jahn-afgevaardigde De Vries dacht er heel anders over. Onlangs is door de centrale overheid een huurverhoging van 27% boven de hoofden van de gymnasten uitgestrooid. Geen gymnastiekvereniging die in de be sluitvorming werd gekend. Terwijl al heel lang plannen sluimerden om tot een overkoepelende organisatie bin nen deze sector te komen is nu vaart gezet achter de daadwerkelijke op richting ervan. "Omdat wij weten dat gemeenten slechts praten met officièle, rechtsgel dige instanties vinden wij dat het een goede gedachte is geweest om direct statuten te maken", liet De Vries we ten. Zo'n vijftien verenigingen schonken gis teravond het vertrouwen waar het LSF-bestuur om had gevraagd en meldden zich als lid. "Gezamenlijk moeten we op zoek naar de knelpun ten in de Leidse sport", riep Pries op, waarbij hij werd aangemoedigd door Saturnus-lid Peter Waalwijk, die vond dat men maar moest ophouden met het muggenziften over punten en komma's in de statuten. Er moet garen van de klos komen. GERARD HAVERKAMP KATWIJK - De Katwijkse voet balvereniging MVKV staat op straat. De zaterdagclub mag met onmiddelijke ingang geen gebruik meer maken van de ac commodatie, die is gelegen op het vliegkamp Valkenburg. Dat stond vermeld in een door com mandant Peeters van het MVK Valkenburg verstuurde brief, die het bestuur van de afde lingstweedeklasser gisteroch tend ontving. Eerder deze week moest MVKV al met lede ogen toezien dat het hoofdveld door de plaatsing van zendmast werd opgeeist. Het schrijven van de Marine werd door MVKV-voorzitter De Goey bepaald niet met gejuich ont vangen. "Die commandant pleegt verraad. Er was afgepro- ken dat we gebruik mochten maken van het bijveld, maar nu zetten ze ons gewoon op straat. Ze hebben ons niet eens de gele genheid gegeven om fusiebe sprekingen met een andere ver eniging te voeren", aldus De Goey. "Inderdaad is besloten dat MVKV geen gebruik meer mag maken van de accommodatie", beves tigt Marine-voorlichter Willems (Peeters was gisteren niet voor commentaar bereikbaar). "Maar dat mag de voetbalclub toch niet als nieuws in de oren klinken. Al eerder was de club medegedeeld dat het veld in de toekomst opgeeist zou worden". Een afspraak tussen MVKV en Opnieuw tumult in de strijd om het algeheel amateurkampioenschap van Nederland. De RKC'ers Van Bladel en Stolzenbach proberen samen met "Vogel" Henk de Grqaf scheidsrechter Hartland te bewegen de wedstrijd uit te laten spelen. Het publiek gooide roet in het eten. VEENENDAAL - Het bestuur van de amateursectie van de KNVB zal binnenkort moeten beslissen wie zich algemeen amateurkampioen van Neder land mag noemen. Nadat de eer ste twee duels tussen zaterdag- kampioen IJsselmeervogels en zondagkampioen RKC in gelijke spelen van 1-1 en 4-4 waren geëindigd, stonden de twee clubs gisteravond in Veenendaal op het terrein van GVW voor 5000 toeschouwers voor een be slissingswedstrijd opnieuw te genover elkaar. Na negentig mi nuten stond er opnieuw een ge lijke stand op het scorebord (2-2), waardoor een verlenging van Defensie over het gebruik van het bijveld, was Willems niet bekend. "Daarvoor moet toch een privaatrechterlijke vergun ning worden verleend. Die moet de vereniging bij de Marine aanvragen". Overigens speelt de vereniging al 16 jaar zonder vergunning. "We hebben al maanden geleden een aanvraag verstuurd", zegt De Goey, "maar die is nooit ge honoreerd". Met de hulp van een advocaat probeert MVKV via de rechter tegenstander Ma rine 'terug te fluiten'. SEGOVIA - De twee 0-1 nederla gen die Oostenrijk achtereenvol gens leed tegen West-Duitsland en Frankrijk zijn hard aangeko men bij de ploeg van coach Georg Schmidt. Met ijzeren hand heeft hij ingegrepen en met het Hintermaier is hij als het ware opgetreden als een sloper van monumenten. Het duel tegen Noord-Ierland zal het drietal op de tribunes mogen meemaken. Middenveldspeler Bruno Pezzey hoopt in zijn laatste wedstrijd op een afscheid "als in Cordoba". Oostenrijk, zelf kansloos, ver stoorde daar in 1978 een droom van West-Duitsland. Nu zullen de op zo verrassende wijze tot de tweede ronde doorgedrongen Noordieren zich kapot moeten lopen op Oostenrijk. "In Gijon is niet geknoeid. Het ging eenvoudig niet beter" voert de Oostenrijker opnieuw als ver ontschuldiging aan. Het tweede, gevoeliger, verlies tegen Frank rijk kan hij niet verklaren. "Ik ben al blij dat ik na mijn ernstige blessure heb kunnen spelen. Maar wij hebben de moed nog BARCELONA - Nog voordat Die- go Maradona zich officieel bij de FC Barcelona gemeld heeft, heeft de Argentijnse vedette al een uit stekende bestemming gevonden voor een deel van de miljoenen die hij met zijn historische trans fer opstrijkt. Maradona heeft een restaurant in Barcelona gekocht, dat gespecialiseerd zal zijn in de Argentijnse keuken. Het vlees denkt Maradona speciaal uit Ar gentinië te importeren. Voor Maradona is het maar te ho pen, datJohan Cruijffhem in het oriënterende gesprek, voordat hij zijn contract ondertekende, ook even heeft gewezen op het feit dat de Spaanse fiscus met vedetten weinig mededogen toont, als zij hun fiscale verplichtingen niet na komen. niet opgegeven. De terugreis is althans nog niet geboekt", zegt hij berustend. Billy Bingham, de 50-jarige trainer van Noord-Ierland die evenals in 1958 de ploeg naar de tweede ronde heeft geloodst, ziet moge lijkheden. "Tegen Frankrijk maakten de Oostenrijkers een vermoeide indruk. Mogelijk heeft deze nederlaag ook een psychologisch effect en dat kan voor ons alleen maar gunstig zijn. De Oostenrijkers hebben misschien betere solisten, maar als ploeg geloof ik dat wij sterker zijn", aldus Bingham. Hij heeft echter toch een wijziging in zijn team moeten aanbrengen. Voor Mal Donaghy, die in de ont moeting tegen Spanje van het veld werd gezonden, moet John Oneill opdraven. Bingham ver wacht een open wedstrijd, omdat beide ploegen van gelijke kracht zijn. "Het wordt geen wedstrijd met drie doelpunten verschil. Wij winnen met één treffer ver schil". De vermoedelijke opstellingen: Oostenrijk: Koncilia, Obermayer, Krauss, Pezzey en Degeorgi, Hat- tenberger, Prohaska. Baumeister en Jara, Welzl en Hagmayr. Noord-Ierland: Jennings, Jimmy Nicholl, Chris Nicholl, McLel- land en John Oneill, Martin On eill, Mcllroy, McCreery en Arm- stong, Whiteside en Hamilton. BARCELONA - De Belgische coach heeft voor het treffen te gen de Sowjet-Unie grote zorgen. Naast Pfaff en aanvoerder Gerets zal hij nu ook zijn verdediger Plessers moeten vervangen. In de strijd tegen Polen, die de Bel gen met liefst 3-0 verloren, werd hij ernstig geblesseerd. België berust in de eliminatie die tegen de Russen zal volgen. De terug reis is reeds voor morgen ge boekt. Dan begint voor Thys de voorbereiding op het toernooi om het Europees kampioen schap 1984 in Frankrijk. Hij zal dan zijn ploeg, die nu was inge steld op counteren moeten om bouwen tot een meer aanvallend geheel met speelse impulsen. "Het is duidelijk geweest dat wij zwakke plekken bezaten als wij het spel moesten maken. Daarin moet verandering aangebracht worden", aldus de Belgische bondscoach. In tegenstelling met Thys kent de Russische coach Konstantin Beskow (61) dergelijke zorgen niet. Hij zal voor de eerste maal in dit toernooi Leonid Boerjak van Dynamo Kiew op het mid denveld kunnen posteren. Zijn achillespees is helemaal her steld. Overigens heerst er in het Sowjet- kamp een strenge discipline en is een soort "rood gordijn" neer ge laten rond de spelersgroep die vanavond in "Nou Camp" moet aantreden tegen België. Er komt geen mens bij nadat in het oude kwartier in Estepona pijnlijke fo to's waren gemaakt van drie Rus sische spelers die zich bij het zwembad "vermaakten" met plaatselijke schoonheden. Vol gens chef d'equipe Iwanow zul len "dergelijke ontsporingen" niet meer plaats vinden. Ook de echtgenotes van de spelers, die bijzonder verrast waren door hun komst, zijn alweer naar huis vertrokken. Het plan om de acht dagen pauze die de ploeg kende in de Sowjet-Unie te gaan door brengen, werd door de trainers- raad verworpen. "Opnieuw een klimaatwisseling mee te maken leek niet juist", aldus Beskow. "Wij willen in de halve finale spe len en dan revanche nemen op Brazilië", vervolgde hij. DARMSTADT - Mikhael Gross doet zijn naam tijdens de West- duitse zwemkampioenschappen alle eer aan. De 19-jarige zwem mer uit Offenbach steekt met zijn 1 meter 99 lange gestalte niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk met kop en schouders bo ven de anderen uit. Dinsdag verwezenlijkte Gross onder niet optimale omstandighe den in het buitenland van Darmstadt de beste wereldseizoen- prestatie op de 200 meter vrije slag met 1.50.40. Gisteren, op de derde dag. presteerde hij hetzelfde op de 100 meter vlinderslag. Hij zwom de tijd van 54.58 seconden en onttroonde daarmee de Rus Markovski (54.65) als 's werelds snelste in dit seizoen. Bo vendien zakte Edward Maasdijk (met 54.87 nu derde) en Kees Vervoorn (vierde met 54.95) een plaatsje op de wereldseizoen- ranglijst. Het wereldrecord op deze afstand is in handen van de Amerikaan Paulus met 53.81. twee keer vijftien minuten nood zakelijk werd. In de 108e minuut was scheids rechter Hartland uit Heerhugo- waard genoodzaakt de wedstrijd te staken omdat het publiek op nieuw op het veld kwam. Eerder had de arbiter het duel ook al voor een kwartier moeten onder breken omdat het publiek op het veld was gekomen. Dat gebeurde in de 62e minuut. Voorzitter Jo van Marie van de KNVB was na afloop van mening: "Dit is een schandalige zaak. Het publiek heeft de wedstrijd bedorven". Over wat er nu verder dient te ge beuren wilde Van Marle zich niet uitlaten. "Dat is een zaak van het amateu rbestuur' In de vijftiende minuut had IJssel meervogels door een doelpunt van Jan Muys de leiding geno men. Via Ton van den Bosch kwam RKC in de 36ste minuut op gelijke hoogte. Dat was ook de ruststand. Negen minuten na de rust namen de Vogels door een strafschop van Henk de Graaf opnieuw de leiding. RKC werd langszij gebracht door Ton van den Bosch, die in de 63e mi nuut doelman De Harder voor de tweede keer verschalkte: 2-2. Deze stand bleef tot het einde ge handhaafd. In de noodzakelijk geworden verlenging scoorde Ton van den Bosch al in de eer- ste minui\t voor de derde keer. Zijn doelpunt bracht RKC op de drempel van de titel. IJsselmeer vogels toog massaal ten aanval. Dat gaf de Waalwijkers de gele genheid met snelle uitvallen ge vaarlijk voor het doel van De Harder op te duiken. In een van die counters werd Janus van Gelder in de 108e minuut binnen het zestienmetergebied neerge legd. De door scheidsrechter Hartland toegekende, zwaar be twiste strafschop werd door Ton van den Bosch in de armen van doelman De Harder geschoten. Dat was het sein voor het publiek in groten getale het veld op te ko men. Arbiter Hartland moest in de chaos snel een goed heenko men zoeken. Hij was voor vele toeschouwers de gebeten hond. Onder begeleiding van de politie werd hij de bestuurskamer bin nengeloodst. LEIDEN - Nancy Toole heeft tijdens het tennis-toernooi van Sasen- heim een voortreffelijke prestatie geleverd door de als tweede ge plaatste Maureen Meyer uit te schakelen. De OLTC-speelster klopte haar opponente, die zichzelf met een notering als tweede te hoog gewaardeerd vond op dit toernooi, met 6-2, 6-0. Bij de mannen in B won favoriet, Marco Winter, Van Roy Mooy- man in twee korte sets met 6-0, 6-2 en klopte Freek van der Ca- pellen de Amsterdammer Bonno Meddens met 6-3, 6-2. Beide spe lers ontmoeten elkaar in de kwartfinale. Tijdens het Masters- toernooi van vorig jaar won Win ter in drie sets. Frans Grimbergen, als tweede ge plaatst, liet Robbert Haye alle hoeken van de baan zien getuige de setstanden: 6-1, 6-0. Benjamin Ruysenaars gunde de twee tur ven grote Michael Dijkstra slechts vijf games: 6-2, 6-3. Mark Nije, die voor het eerste sinds zijn terugkeer uit Engeland zijn gezicht weer op de regionale toernooien liet zien, kwam sterk voor de dag. De Unicum-speler wees de talentvolle Stefan Faas in drie sets terug: 6-3, 4-6, 6-4. Peter Klein kwam tweemaal in ac tie. Met Leon Damen in de he- rendubbel had hij zeer veel moei te met het Hillegomse duo Mar cel Vink/Michael Dijkstra: 7-6, 4- 6, 6-4. In de mixed met Ingelise Driehuis kwam hij conditie te kort tegen Henny Fehling en Frans Grimbergen: 4-6, 6-4, 0-6. Patricia Lafay handhaafde zich wel in C - een 2-6, 6-2, 6-4 zege op Lizette van Noort -, maar ging in B onderuit tegen Liz Weare: 4-6, 6-1, 6-1. In Hazerswoude zijn drie halve fi nalisten bekend. Arnold van der Capellen won van Valentijn We ber: 6-2, 7-5. Ivar de Jong beves tigde zijn goedex vorm door de goed serverende Bart van der Velde met 6-1, 6-1 te verslaan. Jasper van Marwijk bereikte de laatste vier dankzij een zege op Luike Tjebbes: 6-2, 6-2. Bij de vrouwen won Christel Ver woerd gemakkelijk van Ingrid Chaudron: 6-3, 6-1. Petra Velzel speelde goed tegen Bngit van der Maarel: 6-2, 6-3. Hanneke van der Klis had het één set moeilijk tegen S. Flens: 6-0, 7-5. Bij de he ren in C speelde Robbert Lepe laar een bekeken spelletje tegen Rob Lucas, eerste geplaatst, na in beide sets een achterstand te hebben goedgemaakt: 6-4, 6-4. Bij de vrouwen in C verraste An ne Jongkind, die in de D-catego- ne was uitgeloot, door de favo riete Thea de Gunst met 6-3, 6-3 aan de kant te zetten.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 10