Gematigd slotcommuniqué D Gelijkheid sleutel woord Start-overleg Franse kabinet gewijzigd Britse SDP moet nu leider kiezen contactlenzen, da's pas fijn Nieuw voorstel: meer makreel voor de EG van der WIEL -C Eurotop eindigt weinig spectacukdr Boycot van oefeningen Jenkins of Owen? WOENSDAG 30 JUNI 1982 BRUSSEL (ANP) - De landen van de Europese Gemeenschap mo gen 375.000 ton makreel gaan vangen. Dit staat in het nieuwe voorstel van de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG, aan de raad van visserij ministers. Het is ruim 100.000 ton meer dan tot nu toe door de com missie was voorgesteld. De tien ministers in de visserijraad hebben gisteravond in Brussel met gemengde gevoelens gerea geerd op de verhoging van het maximaal te vangen bestand aan makreel. Zowel de Nederlandse minister De Koning als zijn Brit se ambtgenoot Walker lieten na afloop van de vergadering weten geen idee te hebben hoeveel van de in totaal 375.000 ton makreel zij voor hun land in de wacht zul len slepen. De Europese com missie heeft gisteravond ook voor andere vissoorten dan ma kreel nieuwe vangsthoeveelhe- Buitenland den aan de visserijraad voorge steld, jnaar cijfers zijn niet be kendgemaakt. Minister de Ko ning zei wel een "vaag idee" te hebben, maar hij wilde er niet nader op in gaan. De commissie heeft een nieuwe voorstel inzake vangsthoeveel- heden per vissoort aan de minis ters voorgelegd, omdat zij geen overeenstemming konden berei ken over het oude voorstel. Voor al Nederland, Denemarken, Bel gië, de Bondsrepubliek en Groot-Brittannië willen meer vis dan de commissie tot nu toe voor gezond hield. Het oude voorstel was vooral gebaseerd op advie zen van biologen. Het nieuwe voorstel is ook in be langrijke mate tot stand geko men doordat de Denen voortdu rend dwars lagen in de visserij raad. Zij willen alleen quota (vangsthoeveelheid per vissoort per land) voor haring en makreel. Bovendien is er hun veel aan ge legen gezamenlijke afspraken met de negen andere lidstaten onder eigen voorzitterschap te maken. Denemarken neemt mor gen het voorzitterschap van de visserijraad van België over. Een werkgroep uit de verschillen de delegaties gaat nu bekijken hoe de 375.000 ton makreel en de andere nieuw voorgestelde vangsthoeveelheden over de tien EG-landen moeten worden ver deeld. Over die verdeling gaat de visserijraad zich in zijn volgende vergadering op 20 juli buigen. Dat de totaal te vangen hoeveel heid makreel nu in één klap met ruim 100.000 ton is verhoogd, heeft volgens minister De Ko ning geen nadelige gevolgen voor de makreelstand. "Integen deel", zo zei hij in Brussel, "de stand kan best nog wel licht groeien De Europese Commissaris en lid van de visserijraad Contogeorgis (Griekenland) heeft gisteravond het tegendeel beweerd. Maar de Europese Commissie heeft vol gens hem toch besloten tot ver hoging van de vangsthoeveel heid omdat er anders nooit een EG-beleid voor de visserij komt Minister de Koning heeft desge vraagd nog verklaard te ver wachten dat hij met zijn Britse collega Walker onder vier ogen een afspraak kan maken over het vissen in de 12-mijlszóne van Groot-Bnttannie. Nadere bijzon derheden wilde hij niet geven. (Van correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De topconferentie van regeringsleiders en mi nisters van buitenlandse zaken van de Europese Ge meenschap, de zgn. Europese Raad, is gisteren in Brus sel geëindigd met weinig spectaculaire resulaten op de twee hoofdpunten van de bijeenkomst: de ontwikkelin gen in Libanon en de gespannen handelsbetrekkingen met de Verenigde Staten. De gematigde stellingname van Europa in het Midden-Oosten- vraagstuk, zoals werd overeenge komen op de Europese top van 1980 in Venetië, is in feite onver anderd gebleven. Pogingen van vooral Franse en Griekse zijde om Israël door middel van sanc ties harder aan te pakken en de positie van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO te verste vigen, haalden het niet in het Eu ropese beraad. Algemeen werd erkend dat de Eu ropese landen, zoals de Britse minister van buitenlandse zaken Pym zei, „weinig invloed hebben in deze kwestie". Europa zal ech ter in de huidige situatie geen wapens leveren aan Israël en ook is de ministersbijeenkomst die half juli voorzien was in het ka der van het Europees-Israëlisch samenwerkingsverdrag, voor on bepaalde tijd uitgesteld. Veroordeling In hun verklaring veroordelen de tien Europese lidstaten nog eens scherp de Israëlische invasie in Libanon. Zij roepen voorts op, het staakt-het-vuren in Libanon tot elke prijs te handhaven en dit te laten vergezellen door een on middellijk vertrek van de Israëli sche troepen rond Beiroet en een gelijktijdige terugtrekking van de Palestijnse troepen, waarover dan nog nadere afspraken moe ten worden gemaakt (de EG-lei- ders zeggen dus niet waar die Pa- lestijnen precies naar toe moe ten). Officiële Libanese troepen en ver tegenwoordigers van de Verenig de Naties zouden de scheiding van Israëlische en Palestijnse strijdkrachten moeten controle- De EG benadrukt dat een volledige terugtrekking van zowel Israëli sche als andere vreemde troepen uit Libanon vereist is om de vre de in het land definitief te her stellen. Voorts wordt erop gewe zen dat Israël „de veiligheid, waarop het recht heeft, niet zal NORFOLK (AFP) Een zestal La- tijnsamerikaanse landen boycot ten de gezamenlijke oefeningen met de Amerikaanse marine van wege de steun van Washington aan Groot-Brittannië in het con flict rond de Falkland-eilanden. Dit is gisteren in Amerikaanse marineluingen in Norfolk verno men. Alleen Chili en Colombia hebben laten weten dat ze zullen deelne men aan de oefeningen, die van daag onder de naam "Unitas" in het Caribisch gebied zijn begon nen. Argentinië, Brazilië, Equa- dor, Peru, Venezuela en Uruguay die normaal altijd meedoen aan de oefeningen hebben de uitno diging van de Amerikaanse mari ne afgeslagen. ADVERTENTIE bereiken door het gebruik van geweld, maar door de bevredi ging van de legitieme rechten van het Palestijnse volk. Dit moet de mogelijkheid hebben het recht op zelfbeschikking uit te oefenen met alles wat dit in houdt", aldus de verklaring. (Een verdergaand voorstel om hierbij het recht op een eigen Palestijn se staat te noemen, haalde het niet in Brussel). „De positie van de tien EG-lidsta- ten blijft dat de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO be trokken wordt bij de onderhan delingen", zo vervolgt de verkla ring. Frankrijk met name had de PLO hier een wezenlijke rol in de onderhandelingen willen toe kennen, maar andere landen, zo als Nederland, voelden daar niet Gematigdheid bestond ook in de Europese uitspraken over de dreigende handelsoorlog met de Verenigde Staten. Vooral de Franse president Mitterrand had krachtige taal willen spreken, omdat de Amerikanen zijns in ziens de dialoog met Europa nu hebben verruild voor een 'mono loog', die niet aanvaardbaar is. Andere landen zagen echter geen nut in 'schoolmeesterachtige' teksten, zoals de Duitse bonds kanselier Schmidt zei. „Ik wil geen handelsoorlog met de Sow- jet-Unie, maar ook niet met de Verenigde Staten", aldus Schmidt. De Europese verkla ring werd uiteindelijk „van alle agressiviteit geschoond", zei pre mier Van Agt. Bezorgdheid In de verklaring waarschuwt de Gemeenschap dat het stelsel van wereldhandel ernstig in gevaar wordt gebracht door de eenzijdi ge Amerikaanse besluiten over belemmering van de Europese staalimport, de problemen rond de landbouw en het verbod voor Amerikaanse firma's om mee te werken aan de Europees-Russi sche aardgasleiding. De lidstaten uiten hun bezorgdheid „over de ze recente ontwikkelingen, die nadelige gevolgen zouden kun nen hebben voor de betrekkin gen met de Verenigde Staten". Europa wil via klachtenprocedures bij de aangewezen internationale organisaties (OESO en GATT) de problemen aanpakken, maar te vens een „echte en efficiënte dia loog met de Verenigde Staten tot stand brengen", om het klimaat te klaren. Verwacht wordt dat de nieuwe voorzitter van de Euro pese ministerraad, de Deense mi nister van buitenlandse zaken Olesen, en de voorzitter van de Europese Commissie Thorn bin nen afzienbare tijd naar Washig- ton afreizen. De Amerikaanse onderhandelaar bij het overleg in Genève, Edward Rowny (links), begon gisteren goedge mutst aan de onderhandelingen. Ook de Russische onderhandelaar Victor Karpov ging opgewekt het ongetwij feld langdurige overleg tegemoet. (Van onze correspondent Willem Offenberg) GENEVE - Gelijkheid op alle ni veaus, dat is het sleutelwoord waarmee de Amerikanen giste ren zijn begonnen aan de ontwa peningsonderhandelingen met de Russen, bekend onder de naam 'Start'. Na afloop van de eerste ontmoeting tussen onder handelaar Rowny en zijn Sowjet- tegenpool Karpov in de Villa Ro sa, de Russische vertegenwoor diging bij de Verenigde Naties in Genève, benadrukte Rowny: ,.Wij geloven dat het duidelijk is dat deze overeenkomst gelijk heid zal opleveren voor alle sys temen, want geen enkel wapen systeem zal van onderhandeling worden uitgesloten". De Amerikaanse delegatieleider zei dat er bij de Russen op zal worden aangedrongen de meest destabiliserende elementen te ontmantelen. Hiermee bedoelde Rowny de te land gestationeerde raketten, waarvan de aantallen met een derde moeten worden teruggebracht tot 5000 elk. Het arsenaal van de Sowjet-Unie be staat voor 70 procent uit deze ra ketten, terwijl de Amerikanen het overgrote deel kunnen lance ren vanaf onderzeeërs of bom-; menwerpers. „Een vermindering van deze wapens is, en dat zullen de Russen beseffen, niet alleen in hun belang maar ook in het Over de invloed van de vredesbe weging op de onderhandelingen zei Rowny: „Ongetwijfeld kijken de Russen over onze schouder mee". En hij zei erop te vertrou wen dat de vredesbeweging de zelfde oogmerken heeft als die van president Reagan. Op de vraag of voor het einde van presi dent Reagans ambtstermijn re sultaat geboekt moet zijn, zei Rowny zich niet te willen wagen aan voorspellingen. Hij citeerde een brief van president Reagan waarin deze de onder handelingen de belangrijkste ontwapeningsbesprekingen van deze eeuw noemt. Reagan be schrijft daarin de beide groot machten als de krachten waar aan de mensheid is toevertrouwd in het volle besef van de wereld wijde bezorgdheid over de wa penrace. Vandaag begint het eigenlijke overleg. De beide voltallige dele gaties ontmoeten elkaar in een Amerikaans paviljoen dat ook al dienst deed bij vorige ontwape ningsgesprekken over strategi sche wapens, Salt-1 en Salt-2. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - In het Franse kabinet-Mauroy is de vrouwelijke minister voor 'nationale solida riteit', Questiaux, vervangen door de rech terhand van president Mitterrand op het Elysée, Beregovoy. Voortaan heet het minis terie weer gewoon 'sociale zaken'. Ook op het ministerie voor de industrie is de wacht afgelost. De zieke oud-directeur van de Re- nault-fabrieken Dreyfuss is vervangen door de minister voor wetenschappelijk onder zoek Chevenement. Premier Mauroy heeft laten weten dat deze mutaties de voofbode zijn van een verdere wijziging van kabinetsfuncties aan het eind van het jaar. Dat is nodig geworden - aldus de premier - om de 'tweede fase' van het so cialistische regeerprogram te verwezenlij ken. Deze fase wordt gekenmerkt door een hernieuwde devaluatie van de Franse franc en een verdergaande mislukking van het so cialistische economische project tot stimule ring van koopkracht en investering, en be teugeling van de werkloosheid. Minister Questiaux komt uit dezelfde linker vleugel van de socialistische party als minis ter Chevenement, die altijd de aanvoerder van deze stroming-Ceres is geweest. Ques tiaux wilde haar sociale plannen doorvoeren zonder al te veel rekening te houden met de realiteit van de staatsbegroting. Bovendien had zij zich ongelukkig opgesteld in de kwestie-Lucet, eens de leider van het bureau voor sociale uitkeringen in de Provence, die - naar men aanneemt - zelfmoord heeft ge pleegd. Hij was door madame Questiaux ontslagen, beweerd wordt op aandringen van de communistische vakbond de CGT, tegen wiens streven om de hegemonie op het regionale verzekeringsfront Lucet zich altijd en met alle middelen had verzet. De opvolger van madame Questiaux is de hui dige secretaris-generaal op het presidentiële paleis, Pierre Beregovoy. Hij heeft tot taak het vastgelopen apparaat van de sociale ze kerheid weer vlot te krijgen. Tevens krygt hij onder zich de huidige minister voor ar beid, Auroux, die daarmee in rang wordt te ruggezet. Auroux was verantwoordelijk voor de wetten die de werknemers meer in spraak dienen te geven in de beslissingen van de werkgevers. Het gebied dat Mitter rands vertrouweling Beregovoy voortaan zal bestrijken, is binnen het kabinet nu van doorslaggevend belang geworden in de stryd om de sociale stabiliteit. Ceres-leider Chevenement wordt gepromo veerd, doordat bij zijn ministerie van weten schappelijk onderzoek dat van industrie wordt gevoegd. Chevenement behoorde in de jaren van de oppositie tot de meest linkse vleugel in de partij. Sinds zyn ministerschap echter betoont hij zieh een van de meest ge matigde leden van het kabinet. Chevene- ments plaats op het ogenblik is dan ook dichter bij die van president Mitterrand dan hij in de jaren van de oppositie ooit was Premier Mauroy heeft na de onverwacht gis teravond bekend geworden kabinetsherzie ning verklaard dat „de strijd zal worden voortgezet" en dat men zich na de „herstruc turering aaneen zal sluiten om het socialisti sche doel te bereiken". Uit deze woorden is afgeleid dat verdergaande kabinetsverande- nngen tegen het eind van het jaar kunnen worden verwacht. Al maanden echter had den de Franse kranten over deze mogelijk heid gespeculeerd Met name de val van ma dame Questiaux lag algemeen in de ver wachting. De 65.000 leden van de Britse Sociaal Democratische Party (SDP) zullen vrijdag weten wie hun leider zal zyn. Hun stemmen zullen dan zyn ge teld. en de gelukkige winnaar zal óf David Owen, óf Roy Jenkins heten. In de vloedgolf van nieuws die de afgelopen maanden Enge land heeft overstroomd (Falkland-crisis. bezoek paus. bezoek Reagan, ge boorte prins William, stakin gen), is de stryd om het lei derschap van de SDP vrywel onopgemerkt gebleven. Ten onrechte. Het zal zeer van de leider van deze uit de gele deren van Labour voortgeko men party afhangen, of de SDP, in samenwerking met de Liberalen, erin zal slagen een derde, en een grote stro ming in de Britse politiek te worden. Dank zij het Thatcher-effect is er momenteel, naast de Con servatieve Party, natuurlyk nauwelijks plaats voor welke grote politieke stroming dan ook, althans een veel stem men tellende stroming. La bour heeft zijn aanhang ge weldig zien teruglopen, en de alliantie SDP-Liberalen doet het in opiniepeilingen ook niet erg best. Maar de tijden kunnen veran deren. Het woord Falkland- eilanden staat al veel minder op de voorpagina's van de kranten, er is grote sociale onrust, stakingen en geruch ten van stakingen, en er zijn meer dan dne miljoen werk lozen, de vrucht van That chers monetaristische poli tiek. Het is dus helemaal niet gezegd dat de Conservatieve Partij het, ondanks de succesvolle kloppartij tegen de Argenty- nen, eind volgend jaar by de algemene verkiezingen zo goed zal doen als de peilin gen nu nog doen geloven. Tegelijkertijd staat wèl vast. dat Labour, onder leiding van de niet erg sterk optre dende Michael Foot, er niet in zal slagen tijdig de ruzies in de eigen gelederen tot be daren te brengen, en zo de kiezer een aantrekkelijk al ternatief te bieden. Alle reden dus om de alliantie SDP-Liberalen, ondanks hun momenteel tegenvallende aantrekkingskracht, goed in de gaten te blijven houden. Alle reden dus ook, om met warme belangstelling de ver kiezing van de partyleider te volgen. Tot voor enkele maanden twij felde memand eraan, of deze leider zou Roy Jenkins heten. David Owen botte gelijkheb ber. Hij had het meeste gezag in de party, had de meeste poli tieke ervaring en lag boven dien zeer goed bij de liberale Alliantie-partner Zelfs had de liberale leider. David Steel, al laten weten voor Jenkins een stapje terug te willen doen als de twee par tijen samen één lijsttrekker zouden aanwijzen. De door de wol geverfde Roy Jenkins, die in maart in het Schotse district Hillhead nog zo briljant in het Lagerhuis werd gekozen, als toekomstig minister-president Zo'n aan sprekende. populaire figuur; kon het mooier voor een nieuwe party'' Maar toen Toen kwam de Falk land-crisis. Roy Jenkins kwam door deze ensis, die maar net na zijn herintreden in het Lagerhuis begon, niet erg uit de verf. De belangstel ling was noodzakelykerwys gericht op de woordvoerders voor defensie en buitenland se zaken, en het noodlot voor Jenkins was. dat dit in de SDP-fractie nu eenmaal de uiterst ambitieuze David Owen is. Het moet gezegd: Owen maak te er, in de schaduw van me vrouw Thatcher, van wat er van te maken viel. Hij her haalde in het begin van de ensis keer op keer dat, toen hij nog in de Labour-rege- nng-Callaghan minister van buitenlandse zaken was. Ar gentinië door kordaat optre den al eens van een inval op de eilanden was afgehouden En toen de oorlogsvloot een maal was gestuurd, en de stemming in het land snel oorlogszuchtiger werd, was dat door de pragmatische Owen terdege begrepen. Hij schaarde zich bliksemsnel achter het militaire optreden op de Falkland-eilanden, en zorgde ervoor dat hy steeds als verstandig, redelyk en po sitief meedenkend oppositie- lid op de televisie kwam. Dat legde hem geen windeie ren. Hy won aan populariteit, op het moment dat van Jen kins maar nauwelyks iets werd vernomen. Voor Owen was daarmee het moment aangebroken om Roy Jen kins voor het tweegevecht om het partyleiderschap uit te dagen En zie: ny kreeg heel wat steun. Shirley Williams, immens po pulair in de SDP-gelederen. ging achter hem staan Dat zeilde deden 12 van de 29 SDP-parlementsleden En in de jongste opiniepeiling on der SDP'ers. afgelopen zon dag gepubliceerd in de Ob server, kwam Owen als de overduidelijke winnaar te voorschijn Owen moge momenteel door zyn slimme, energieke optre den wat hoger in de kiezers gunst staan, dat geldt niet voor de leden van de Liberale Partij. Die bezien Owen, die nooit onder stoelen of ban ken heeft gestoken dat hij sa menwerking met de liberalen hooguit handig vindt omdat dit meer zetels in het Lager huis oplevert, met groot wan trouwen. Gevreesd wordt, dat hy de sa menwerking zal opzeggen als dat hem en zyn party zo uit komt. Bovendien, de liberale leider David Stee!. BOfl bereid voor een vaderfiguur als Jenkins opzij te stappen, zal dat nooit willen doen voor zyn leeftydgenoot Owen. Owen, die in zyn politieke loop baan (hy was onder meer staatssecretaris voor sociale zaken, en van 1977 tot 1979 minister van buitenlandse za ken) de reputatie heeft opge lopen een nogal botte, autori taire gelykhebber te zyn, ligt dus slecht by de liberalen Zou dat het einde van de met zoveel enthousiasme begon nen Alliantie kunnen inlui den? Zeer zeker, en de cen trum-linkse kiezer, op wie de alliantie mikt, zal het geruzie dan zeker afstraften De po ging een derde stroming in de Bntse politiek tot stand te brengen, zal dan andermaal zijn mislukt HENK DAM ADVERTENTIE maar dan wel van een A N VC-con tactlensspecial ist Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9