Scholen willen samengaan Drie dagen volksdansen Werkzoekende student krijgt geen uitkering Witte vlieg te lijf met sluipwesp Lucas van Leijden en Drie Oktober voor gebouw op Garenmarkt Verkeerd bezorgd 'Klein Links' wil snel een geprek met PvdA WOENSDAG 30 JUNI 1982 Internationaal evenement in Leiden LEIDEN Voor de achtste keer in Leiden en voor de dertiende keer in totaal organiseert de Neder landse Volksdansvereniging (Nevo) op 13, 14 en 15 augustus een groots opgezet volksdansfes- tival. Dit tweejaarlijks spektakel wordt, zoals gebruikelijk is ge worden, in de Groenoordhallen gehouden. Deelnemende volksdansgroepen zijn ditmaal: Resiteana uit Roe menië, Cedoreck uit Cambodja, Folk-Tur halk oyunlari toplulu- gu uit Turkije, Varna uit Bulga rije, Gvanim uit Israël, Golfo degli Angeli uit Italië en drie Ne derlandse groepen: Radostan (Rotterdam), Phoenix (Apel doorn) en de kindergroep De Babbelaars (Heinkenszand). Het traditionele volksdansfestival is hét grote evenement van de Nevo. Het driedaagse festival wordt betaald uit subsidies van de gemeente, de provincie, de VW en het ministerie van CRM, alsmede uit de entreegelden. De teruglopende economie en het daarmee gepaard gaande bezui nigingsmes heeft het organise ren van het internationaal volks dansfestival er niet eenvoudiger op gemaakt. Vaker dan eens in de twee jaar is al niet mogelijk, ook vanwege de belasting op de organisatoren, die voor het over grote deel uit vrijwilligers be staan. 'Toch", zegt Dick van de Vooren, coördinator bij de Nevo, "ben ik over de toekomst niet al te pessimistisch gestemd. Dit evenement is zo'n traditie gewor den, dat er altijd een manier te vinden moet zijn om het door te laten gaan". Hij weet zich daarbij gesteund door de wetenschap dat het festi val twee jaar geleden bijna twaalfduizend bezoekers naar de Groenoordhallen trok. De inter nationale groep van volksdan sers arriveert vrijdag 13 augustus in Leiden en maakt dan een rondwandeling in klederdracht door de binnenstad, terwijl er ook een ontvangst ten stadhuize op het programma staat, 's Avonds om acht uur is er in de Groenoordhallen een eerste op treden van de volksdansgroepen. Zaterdag wordt een volledig dag- pogramma afgewerkt. Vanaf half tien zijn er gelijktijdig allerlei ac tiviteiten. Om acht uur 's avonds is er opnieuw een optreden van aii° groepen, met bal na. Die micu'ag maakt de KRO-televisie opnamen voor een programma dat op b september zal worden uitgezonden. De kaartverkoop voor het volks dansfestival begint morgen bij de VW. Tot de activiteiten van het volksdansfestival behoort ook dat het publiek zelf bij het gebeuren wordt betrokken. Zoals twee jaar geleden massaal gebeurde in de Groenoordhallen. LEIDEN - De Drie Oktoberschool en de Lucas van Ley- denschool willen zichzelf opheffen. De twee openbare scholen zijn vóór de plannen van wethouder Van Dam (onderwijs) om een nieuwe school aan de Garenmarkt te bouwen. De belangrijkste reden voor het samengaan is het teruglopend leerlingenaantal in de Leidse binnen stad. De school aan de Drie Octoberstraat wordt al met sluiting bedreigd. Ook de school aan de Aalmarkt kampt met terugloop van het aantal leerlingen. vengenoemde wijziging van de plannen te voelen. Waal zei toen: "Er zullen zwaarwegende argu menten moeten komen, uit de hoek van het onderwijs, om het plan voor de bouw van een school aan de Kaasmarkt te wij zigen". Toekomst De voordelen van een nieuwe cen trumschool aan de Garenmarkt zijn onder andere de bereikbaar heid voor zowel leerlingen uit Tuinstad-Staalwijk als uit de bin nenstad. "Ook de ligging van de school tegen het Van der Werf- park aan heeft zo zijn voorde len", zegt S. van Oosten, hoofd Vein de Lucas van Leyden. "De kinderen uit de binnenstad heb ben nu eindelijk eens groen om zich heen in plaats van blik". Het oorspronkelijk plan was dat er voor de Lucas van Leyden een nieuwe school zou worden ge bouwd aan de Kaasmarkt, waar dan ook nog een parkeergarage zou verrijzen. Het nieuwe voor stel, afkomstig van ambtenaar Eggenkamp, luidt: een nieuwe school aan de Garenmarkt, zodat de parkeergarage aan de Kaas markt groter kan uitvallen. De parkeerruimte die dan op de Ga renmarkt wegvalt, zou in het nieuwe plan gecompenseerd kunnen worden door een par keergarage op het terrein van de voormalige zeepfabriek Sanders aan het Levendaal. De beide scholen steunen dit voor stel. Zij willen dit nog eens sterk benadrukken omdat wethouder Waal (ruimtelijke ordening) twee weken geleden in de raadscomis- sie ruimtelijke ordening kenbaar maakte vooralsnog niets voor bo- Die zwaarwegende argumenten zijn er, meent Van Oosten. "Een gezonde openbare school en toe komst voor de leerkrachten en de kinderen. De teams passen uitstekend bij elkaar. En de ou ders verkeren niet langer in on zekerheid over het voortbestaan van de school. Wat willen we nog meer?". De nog te bouwen school aan de Garenmarkt zou 320 kinderen moeten herbergen, die nu ver spreid zitten over vier gebou wen. Ook is het de bedoeling dat de kleuterscholen Margriet en Boterbloem opgaan in de nieuwe basisschool. De fusie zou in '83 tot stand moeten komen. In dat jaar moet volgens schoolhoofd W. Roeland van de Drie Oktober school ook de eerste paal de grond in gaan. "Het mag alle maal niet te lang gaan duren. De ouders moeten weten waar ze aan toe zijn als ze hun kinderen opgeven. Wij staan in de start blokken". DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse theologiestudent Freek Boon krijgt voorlopig geen bijstands uitkering om in zijn levensbe hoefte te voorzien. Dat besliste de Raad van State vanmorgen op het verzoek van Boon om een voorlopige regeling voor een uit kering. De gemeentelijke sociale dienst in Leiden en de voorzitter van het college van gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben de bij standsaanvrage naast zich neer gelegd. omdat Boon als student staat ingeschreven en daarom geen recht op een uitkering heeft van de sociale dienst. Freek Boon. die onder meer twee jaar lid is geweest van de Leidse universiteitsraad voor de Leidse Studenten Bond (LSB) heeft tot voor kort op kosten van zijn ou ders gestudeerd Toen hy bijna met zijn studie klaar was, kregen die geen kinderbijslag meer om dat Boon 27 jaar was geworden. Boon ging toen op zoek naar een baan en omdat hij geen betrek king zocht die in het verlengde ligt van zijn theologiestudie, is hij van mening dat hy in aanmer king kan komen voor een bij standsuitkering. Temeer omdat hij naar een groot aantal functies had gesolliciteerd in het wel zijnswerk. Functies die door gaans onder zijn niveau lagen. LEIDEN - Een man uit Leiden zag gistermorgen tot zijn gro te schrik in de Breestraat zijn auto voorbijrijden met achter het stuur een olijke politie agent. Een uur daarvoor had hij de wagen voor een repera- tie op de Hoge Rijndijk neer gezet en de sleutels door de brievenbus van de automon teur gegooid. Tenminste dat dacht hij. Echter niet de mon teur, maar een vrouw die niets van auto's afwist, vond de sleutels. Zij belde de poli tie. Nadat de agent én de Leidenaar elkaar het één en ander had den verklaard kon de auto weer naar de Hoge Rijndijk worden gebracht en de sleu tels in de juiste brievenbus worden geworpen. Door het grote aantal mensen dat in aanmerking wil komen voor een dergelyke baan, viel hy naar zyn zeggen steeds af. Boon houdt vol een „werkloze werk zoeker" te zyn. ..Dat ik als stu dent sta ingeschreven, doet daar aan niets af. Bovendien kan ik die inschryving niet ongedaan maken". Volgens Boon zit hy door deze si tuatie goed klem en dreigt hy binnenkort in financiële moei lijkheden te komen. „Ik kan my niet voor een paar uur per week als student laten inschryven. Om af te studeren, heb ik aan onge veer een uur begeleiding per week voldoende. Dat wordt als ik mij als student laat uitschrij ven onmogelyk". Voor staatsraad Van der Hoeven zei Boon onder meer dat zyn stu die moest worden vergeleken met het verzamelen van postze gels. „Dat doe je immers ook in je vrije tijd". Volgens Van der Hoeven gaat deze vergelijking niet op. „Voor het verzamelen van postzegels kryg je geen extra kinderbyslag". Volgens een woordvoerder van de provincie is het verzoek van Boon afgewezen omdat „by- stand en studie niet samen gaan. Hij is gewoon student en er zyn geen mogelykheden om van de regels af te wyken. Het is niet de gewoonte om studenten tegen het eind van hun studie een bij standsuitkering te geven". Dat Boon werk zoekt is volgens de zegsman van de provincie niet vreemd .Alle werkstudenten doen dat. Ze hebben het geld wel nodig, maar worden geacht stu dent te ziin". Doorgeslagen transformator: geen stroom LEIDEN - De omgeving van de Roomburgerlaan. Levendaal, Oosterstraat. Gooimeerlaan en Langebrug heeft gisteravond een uur zonder stroom gezeten. De oorzaak hiervan was een doorge slagen transformator in het elek- tnciteitshuisje van het Kamer- lingh Onneslaboratonum aan de Steenschuur. Het brandje dat daardoor onstond, kon door het personeel van Energiebedrijf Rijnland zelf worden geblust. Over "zo links mogelijk" college LEIDEN - De kleine linkse partyen (PSP, PPR en CPN) betreuren het dat geen gesprek tot stand is gekomen tussen de zes linkse partijen over het schrijven van een concept-programma voor het te vormen college van B en W. In een brief aan de raadsfractie van de Party van de Arbeid schryven PSP, PPR en CPN dat, nu een links college welhaast onmogelijk is geworden, zij zeer hechten aan de vorming van een zo links mogelijk college. De drie partijen hebben er op aangedrongen om met de zes linkse partijen (PvdA, D'66, PSP, PPR, CPN en SP) in een gesprek hierover van gedachten te wisselen. Zo mogelijk zouden de progressie ve partijen samen een concept-programma kunnen schrijven. De drie partijen menen dat juist de PvdA als grootste progressieve partij het initiatief van PSP, PPR en CPN met beide handen had moeten aangrijpen. Zij zeggen zeer te betreuren dat de PvdA zich op een essen tieel moment niets gelegen laat liggen aan progressieve samenwerking en hopen dat de PvdA in elk volgend stadium zich eerst en meer zal richten op haar progressieve partners. De PvdA heeft in een brief aan alle partijen verkondigt dat de meeste partijen van mening zijn dat de PvdA het initiatief moet nemen tot het schrijven van een ontwerp-programma voor een nieuw college. De drie partijen menen dat de PvdA wel een zeer bescheiden rol lijkt te willen spelen als het gaat om het verkondigen van een eigen visie op de te voeren strategie. De Partij van de Arbeid heeft laten weten tot 7 juli de tijd te nemen voor het schrijven van een ontwerp-programma dat aan alle partyen zal wor den toegezonden. Daarna kunnen de andere partyen drie weken lang wijzigingen voorstellen. Begin augustus zal de PvdA dan een voorstel doen over de verdere gang van zaken. ADVERTENTIE METEEN NAAR DIXONS! s* PRIMAFOTO KLEURENFOTO'S 1 vanaf 49 cent per foto 2 gratis primapunten 3 niet goed. geld terug 4 binnen 3 dagen klaar SONY ICF 5 goedkope dixons films 3860 RADIO 6 totaalservice Waar u ook gaat, dit radiootje brengt het laatste zorgt muziekje' Weekend-voordeelprijs Prof. Van Lenteren: pleitbezorger biologische insecten bestrijding LEIDEN - Nee, prof. van Len teren heeft er eerst wel een nachtje over moeten slapen alvorens hij de AKZO-prys voor wetenschappelijk on derzoek accepteerde. De acti viteiten van het Arnhemse bedrijf vallen toch niet te rij men met het onderzoek dat de Leidse hoogleraar oecolo- gie de afgelopen tien jaar heeft verricht op het gebied van de biologische insecten- bestrijding. Toch nam hij die twintigduizend gulden uit eindelijk aan. "In de eerste plaats wordt de prijs toegekend door de Hol- landsche Maatschappij der Wetenschappen; de AKZO stelt alleen het geld beschik baar. De tweede reden is ech ter belangrijker. Die prijs winnen houdt tegelijkertijd in dat je veel publiciteit krijgt; en al zeg ik het zelf: dat is een goede zaak". Tien jaar geleden begon prof. van Lenteren met zijn onder zoek (Oecologie is de weten schap die de betrekkingen bestudeert van levende orga nismen ten opzichte van de levende en niet-levende bui tenwereld.) "Er werd mij hier, aan de universiteit, ge vraagd of ik de zogenaamde parasiet-gastheer-relaties wilde onderzoeken. Belang rijke vraag was: is de parasiet in staat om het aantal gasthe ren te regelen. Al lezend in de vakliteratuur kwam ik veel toegepaste regelingen tegen op het terrein van de biologi sche bestrijding. Ik ben ver volgens tot de slotsom geko men dat het goed zou zijn als ik mijn wetenchappelijke on derzoek zou kunnen combi neren met werkzaamheden in de praktijk". Dat kon, want in Naaldwijk bleek ir. Woets experimenten uit te voeren in het proefsta tion voor tuinbouw onder glas. Van Lenteren was wel kom. Ook de firma Koppert vervulde een belangrijke rol in het onderzoek. Deze firma houdt zich namelijk bezig met het kweken van parasie- Hoogleraar Van Lenteren "biologisch bestrijden vergt minder risico's m minder tijd ten voor de verkoop, zodat tuinders in sommige gevallen niet meer hoeven te spuiten met chemische middelen Wat de Leidse hoogleraar doet, ziet er globaal genomen als volgt uit. Heerst er een plaag, dan wordt in de eerste plaats onderzocht hoe ernstig die is. Vervolgens wordt er gezocht naar natuurlijke vijanden van de insecten die de oogst van de tuinder naar de bliksem helpen. Soms worden er wel vyflien tot twintig van die vij anden gevonden; het is dan zaak net zo lang te selecteren totdat de meest geschikte in secten zyn ontdekt. Vervol gens verplaatst het onder zoek zich van het laborato rium naar de kassen van de tuinder. Hier wordt bepaald welke insect het beste losge laten kan worden Een 'ancc- dotisch' terzyde in het begin wilden de tuinders nog wel eens roepen dat ze helemaal niet op insecten zaten te wachten, want daar hadden ze tenslotte al last van. Honingdauw Het bestrijden van de witte vlieg, die de tomaat teistert, is een aardige illustratie van het toegepaste onderzoek van Van Lenteren. Deze vlieg boort in de nerven van de bla deren van de tomaat. Het deel van het voedsel dat de insect niet nodig heeft, wordt weggespoten. Deze substan tie heeft een poëtische naam honingdauw. Helaas zyn de resultaten nadelig voor de to maat. De dauw komt zowel op de vrucht als op de blade ren, met als gevolg dat de to maat kleverig wordt en de bladeren niet meer in staat zijn om voedsel aan te ma ken. Resultaat: slechte toma ten. Nu heeft gelukkig elk organis me een natuurlyke vijand. Zo is de sluipwesp dol op witte vliegen. Eenmaal losgelaten in een kas gaat deze sluip moordenaar dan ook direct op zoek naar zyn prooi. Wordt er aan de onderkant van het blad een larf gevon den. dan onderzoekt de wesp eerst of een soortgenoot al eerder ter plaatse was. Is dat niet het geval, dan wordt er in de larf van de witte vlieg een ei gelegd. Dit ei ontwikkelt zich en eet de witte vlieg op, die uiteindelyk zwart wordt Al dertig procent van de tuin ders in het Westland maakt gebruik van de sluipwesp om de witte vlieg te bestryden volgens Van Lenteren Dat wil zeggen: als de plant niet door meer insecten wordt ge teisterd. want in die gevallen moet hij toch spuiten. Dertig procent is niet gering. Dat dit resultaat inmiddels is bereikt is volgens Van Lente ren te danken aan het feit dat ook tuinders steeds meer de nadelen van de chemische bestrijding gaan inzien. Die nadelen liegen er tenslotte niet om: er zijn gevallen be kend van mensen die chro nisch ziek werden door het chemisch spuiten; bovendien wordt het produkt er ook niet beter op. "By biologisch be stryden loop je die risico's vanzelfsprekend niet", zegt Van Lenteren. "Daar komt nog eens by dat deze metho de veel minder tyd vergt. Chemisch bestrijden moet je tenslotte wekelyks of twee wekelijks doen". Selectief Dat de chemische industrie niet warm loopt voor het on derzoek. kan Van Lenteren zich voorstellen. In het geval van biologische bestryding kun je tenslotte geen patent aanvragen Wel vindt hy het vreemd dat het ministerie van landbouw niet echt en thousiast is, om het maar eens zacht uit te drukken. Van Lenteren: "We hadden wel verwacht dat zij meer geld zouden geven voor onder zoek op dit gebied Is niet ge beurd. Bovendien lichten zy op conservatieve wyze voor Kyk. als ze zien dat iets goed gaat, beginnen ze pas serieus met voorlichten. Dat moeten ze natuurlyk in een veel eer der stadium doen. We vinden het erg dat ze niet zeggen: heeft u last van deze plaag, dan kunt ook biologisch be strijden. Ze kunnen dat na mely k makkclyk doen. Op die manier zou je alleen nog maar selectief gebruik mo gen maken van chemische middelen en dat is vanzelf sprekend het allerbeste' Ondertussen zitten Van Lente ren c.s. niet stil. Ook insecten die andere gewassen dan de nu al onderzochte teisteren worden aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Zo dat ook op deze beesten een natuurlyke vyand kan wor den losgelaten Bloemen zul len pas in een later stadium aan de beurt komen, niet in de laatste plaats omdat er toch maar weinig mensen zullen zyn die een tulp als ontbyt verorberen WIM BRANDS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3