Zwitsers pakken bankgeheim aan Omroep: voorlopig geen acties Beurs Amsterdam Muggen-middel vaak erger dan de "kwaal" Controle klant beperkt misbruik Ikort zakelijk marktberichten Nu staking van Britse machinisten Strijd om prijs van medicijnen bij rechter Onenigheid directie Data Systems en bond Beursoverzicht Economie DEN HAAG (GPD) - Bij het kopen van muggenverdrijvers moet men oppassen, want een aantal van die apparaten is gevaarlijker dan de muggen zelf. Dit zegt de Consumentenbond, die vooral waarschuwt tegen elektrische insecten verdelgers. Bij onder zoek bleken die namelijk allemaal onveilig in het gebruik Wat de werking betreft; ze kunnen nooit een hele kamer bestrijken en van sommige wordt de werking ernstig betwijfeld Het apparaatje Sonix-Muggen-Stop, waarvan de bond vorig jaar al bleek dat het geen bescherming biedt, is weer op de markt, nu onder de naam „Z-Stop" en dat vindt de bond ..zeer kwalijk". Voorbeelden van onveiligheid: bij twee zogenaamde insecten lampen kan men de soldeerpunten aanraken, waarop een span ning staat van 220 Volt. Een ander apparaat kan met de hand worden geopend, zodat delen die onder spanning staan dan open en bloot komen te liggen. Chemische insectenbestrijdingsmiddelen zijn veelal schadelijk voor de gezondheid. De CB adviseert dan liever een stift te ge bruiken (strepen zetten waar insecten vaak neerstrijken) dan een spuitbus. De stoffen pyrethroiden en pyrethrinen worden aanbevolen als doeltreffend, meestal in combinatie met pipero- nylbutoxide. Schadelijke werkingen zijn niet bekend. Dit in te genstelling tot dichloorvos, die nog steeds in spuitbussen wordt aangetroffen. ZURICH (ANP) - In Zwitserland zijn de Nationale Bank en de bankiersvereniging tot overeenstemming gekomen over een aantal nieuwe regels die misbruik van het in Zwi- tersland geldende-bankgeheim zoveel mogelijk moeten beperken. WOENSDAG 30 JUNI 1982 Onderzoekbureaus t)e particuliere opdrachten aan on derzoekinstituten voor industrie- Ie technologie lopen terug. Het gevolg is, dat deze om steun van de overheid vragen. De overheid heeft in deze tijd van economi sche teruggang evenwel liever dat de instituten zich meer op de markt richten. Dat deze instituten met één been binnen de overheid en met het andere op de markt staan, vin den zij een problematische toe stand, zo blijkt uit 'onderzoekin stituten onderzocht', dat gisteren aan de directeur-generaal van het wetenschapsbeleid is aange boden. Het rapport is uitge bracht door het instituut voor onderzoek van overheidsuitga- Staatslening Het bedrag van de 11 procent staatslening 1982 met aflossing per 1988-1992 is vastgesteld op I.250 miljoen gulden. Dit heeft het ministerie van financiën meegedeeld. De koers van uitgif te van de lening is bepaald op 100,5 procent, wat betekent dat de lening een effectief rende ment van 10,9 procent oplevert. Dit is de zevende lening met stor ting in 1982. Door de zeven lenin gen samen komt een bedrag van II,5 miljard uit openbare in schrijvingen ter beschikking voor de financiering in '82. RSV-de Schelde De koninklijke maatschappij De Schelde in Vlissingen, onderdeel van het RSV-concern, heeft van de Finse werf Waertsila opdracht gekregen voor de levering van twee tandwieloverbrengingen voor het grootste cruiseschip ter wereld, dat de Britse rederij P O bij deze werf heeft besteld. Volgens RSV betekent de op dracht een werkgelegenheid van ongeveer 30.000 manuren. Over de waarde van de order wil het concern geen mededeling doen. j De opdracht wordt, aldus RSV, wellicht nog gevolgd door een zelfde order. Jodium-Zout De hoeveelheid jodium in keuken zout gaat per 1 september flink omhoog. De ministerraad is met een voorstel daartoe van de mi nisters van volksgezondheid, economiche zaken en landbouw akkoord gegaan. Dat heeft het ministerie van volksgezondheid laten weten. In augustus vorig jaar bracht de ge zondheidsraad een advies uit, waarin de raad constateerde dat de hoeveelheid jodium in zout niet voldoende is om struma of 'krop' te voorkomen. Nu zit in een kilo jodiumhoudend keu kenzout minstens 3 en hoogstens 8 milligram jodium. Op aanraden van de gezondheidsraad wordt dat minimaal 23 en maximaal 29 milligram per kilo. LEIDEN Groenteveiling: Datum 30-6- 1982. Andijvie 0.20-0.33, Doperwten 3 30. Peu len 15.00-16.50, Snijbonen 5.30-7.00. Stambonen 4.90-6.90. Tuinbonen 0.55- 0.77. Kroten 0.43-0.50. Rode kool 0.23- "0.36, Spitskool 0.14-0.31, Postelein 0.99- 1.76. Prei 1.10-2.30, Rabarber 0.30-0.31. Spinazie 1.73-2.19. Capucijners 2.70- 3.50, Champions 1.11-1.50, Uien 0.66. Waspeen 0.70, Winterpeen 0.45-0.50. Bloemkool 1 x 6 1.90-3.00, Bloemkool 8 st. 1.45. Bloemkool 10 st. 1 10. Sla 0.17- 0.28, Bleekselderij 1.09-1.81. Bospeen 1.25-1.59, Peterselie 0.15-0.90, Radijs 0.66-0.72. Selderij 0.37-0.61. Bos uien 0.09-0.18. Paprika kg. 0.75, st. 0.21-0.46. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 29 juni 1982. Andijvie per kg 0,27-0.39, sperziebonen .3,90-4,20, tuinbonen 0,63-0,67, kroten A 0,37, rode kool 0,35-0,46. groene kool 0,17. spitskool 0,34-0,38, bospeen II 0,60 1,15, waspeen Al-per kist 8,20-4,00, All 6,00-9,80, BI 17,20-21,20, rabarber 0.44, uien per kg 0,12-0,18, peterselie (krul) 0,15-0,32, selderij 0,32, bloemkool 6 per bak I 1,95-2,36, 6 II 0,89-2,31, 8 I 1,25- 1,97. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Terwijl het Britse spoorwegpersoneel zich gister avond gereed maakte om van daag het werk na een staking van twee dagen te hervatten, werd bekend dat de treinmachinisten zondag het werk zullen neerleg gen. Het gevolg zal zijn. dat vanaf zon dag opnieuw het gehele Britse spoorwegnet plat zal liggen. De bond van de treinmachinisten, de ASLEF, heeft tot een staking van onbeperkte duur besloten uit protest tegen de invoering van andere dienstroosters. Begin van dit jaar legden de tren- machinisten ook al het werk neer, omdat ze het niet eens wa ren met de flexibele dienstroos ters die British Rail wil hanteren. Deze roosters hebben tot doel de produktiviteit van de machinis ten te verhogen. De staking van begin dit jaar, waar door het spoorwegnet gedurende een periode van enkele weken zo ongeveer om de dag kwam stil te liggen, eindigde toen British Rail en de ASLEf elkaar uiteindelijk vonden in een opschorting van de invoering van de roosters. Volgens de ASLEF wil British Rail nu zondag toch weer met de nieuwe roosters van start gaan en dat vindt deze vanwege haar halsstarrigheid bekend gewor den bond onaanvaardbaar. De vanaf zondag uitgeschreven staking is een zeer bittere pil, voor British Rail, voor de foren zen die dagelijks met de trein naar hun werk plegen te gaan, en voor de National Union of Rail- waymen (NUR). die maandag avond besloot met de door haar uitgeschreven staking te stop pen. Voor de Londense forens is er bij al deze deprimerende berichten één troost: het personeel van de ondergrondse, dat sinds begin vorige week in staking was, heeft besloten met ingang van van daag het werk weer te hervatten. De NUR, waarbij de meeste per soneelsleden van de Londense ondergrondse zijn aangesloten, besloot gisteren de staking uit te stellen en besprekingen te her vatten met London Transport over het snijden in de bestaande dienstregelingen. London Transport moet bezuini gen en wil dat bereiken door minder frequent de ondergrond se te laten rijden. De bonden zijn hiertegen gekant, omdat dit on vermijdelijk op verlies van ar beidsplaatsen zal komen te staan. Dat was ook de reden waarom het personeel van de on dergrondse vorige week in sta king ging. Het opschorten van de staking be tekent niet, dat er nu een oplos sing is gevonden, of zelfs maar voor de hand ligt. HILVERSUM (GPD) - Er komen tot oktober van dit jaar in ieder geval geen acties meer in de om roep. Dat is gisteravond duide lijk geworden tijdens een leden vergadering van de Omroepbon- den FNV. De 50 aanwezige om roepmedewerkers gaven hun on derhandelaars opdracht zo snel mogelijk met de werkgevers een akkoord te sluiten over de pun ten waarop in het laatste ge sprek, direct na de staking van 15 juni, overeenstemming bereikt De onopgelost problematiek, waar van de kwestie van arbeidstijd verkorting en de financiering daarvan het belangrijkste is, moet volgens de vakbondsleden worden verschoven naar het vas te werkgelegenheidsoverleg dat dit najaar tussen werkgevers en werknemers gehouden wordt. Op voorstel van de onderhande- Voor het eerst gaan de Zwitserse banken de identiteit controleren van mensen die meer dan een half miljoen Zwitserse frank (on geveer 647.500 gulden) tegelijk opnemen of storten en ook van klanten die een rekening willen openen of een kluisje willen hu- De nieuwe conventie tussen de Na tionale Bank en de handelsban ken waarover nu overeenstem ming is bereikt vervangt de ou- laars zelf besloot de vergadering dinsdagavond op korte termijn met de werkgevers om de tafel te gaan zitten om de punten van overeenstemming vast te leggen. Dit zijn: De garantie dat werkgevers er al les aan zullen doen om te voorko men dat als gevolg van het ver krijgen van de B-status door Ver onica arbeidsplaatsen bij andere omroepen verloren gaan; handhaving van de prijscompen satie voor dit jaar, doordat de 5e mei als vrije dag wordt uitbe taald en dc premiegrens van de aow voor '82 op hetzelfde niveau blijft; 15 nieuwe arbeidsplaatsen als ge volg van de toekenning van de 5e mei als vrije dag; de toezegging van de NOS en de Wereldomroep dat zij zich in de cao zullen verplichten tot het in stellen van een programmasta tuut en dit als aanbeveling aan de, die dateert van 1977. binds dat jaar is herhaaldelijk misbruik gemaakt van het Zwiterse bank geheim voor kapitaalvlucht, be lastingontduiking en het 'witten' van geld afkomstig van misdaad. De nieuwe conventie, die 1 oktober van kracht wordt, dicht een aan tal mazen in de oude wet op het bankwezen in Zwitserland maar handhaaft het principe van het bankgeheim, aldus ambtenaren van de Nationale Bank. Het nieuwe voorschrift betreffen de omroepen in de cao zullen op- Aan de overeenkomst die over de ze punten met de werkgevers ge sloten kan gaan worden, moet volgens de leden van de Omroep- bonden een zogenaamd protocol gehecht worden. Daarin wordt dan vastgelegd dat in het werk gelegenheidsoverleg van okto ber het punt van de arbeidstijd verkorting en zaken als verho ging van het minimum van de prijscompensatie zullen worden besproken. Tevens zal in zo'n protocol moeten worden opge nomen wat op dit moment de verschillende posities van de partijen zijn, zodat men in het na jaar een duidelijk vertrekpunt voor de onderhandelingen heeft Arbeidsplaatsen De aanwezige vakbondsleden ble ken in ruime meerderheid berbid DEN HAAG (ANP) - De Farma ceutische indusne in Nederland vindt het onjuist dat importeurs van geneesmiddelen voortaan zijn gebonden aan de pryzenbe schikking registergeneesmidde- len. Deze beschikking van het ministerie van economische za ken houdt in dat de importpnjs niet hoger mag zijn dan de prijs die de groothandel in het betref fende land voor hetzelfde pro- dukt betaalt. In sommige ons omringende landen, zoals Frank rijk. België en Italië ligt deze prijs ver beneden de tot nu toe geldende ïmportprijs Voor de fabrikanten was de be schikking aanleiding om naar de rechter te stappen. Het geding diende gisteren by de Haagse rechtbank. De raadsman van de fabrikanten, mr. B H. ter Kuile, betoogde dat de prijsbeschikking onverbin dend moest worden verklaard omdat de minister zich op grond van de prijzenwet niet mag be moeien met het prijspeil van arti kelen in andere landen. Verder biedt de prijzenwet alleen de mo de controle van de identiteit van een klant heeft ook betrekking op contante aankopen van vreemde valuta, edele metalen en effecten alsmede op het incas seren van cheques. De banken hebben toegezegd geen kluisjes te zullen verhuren aan klanten waarvan niet zeker is dat ze betrouwbaar zijn. Betrouwbaarheid zal worden aan genomen als er geen redenen zijn om te veronderstellen dat de kluisjes voor illegale doeleinden worden gebruikt De nieuwe conventie verbiedt de banken actief mee te werken aan kapitaalvlucht of belastingont duiking. Voor het eerst worden zogenoemde compensatietrans acties verboden. Dat zijn ver plaatsingen van kapitaal uitslui tend door boekhoudkundige aanpassingen in plaats van door de werkelijke overmaking van geld over een grens. Er is een commissie van toezicht ingesteld die uit bestuursleden van de Nationale Bank en van de bankiersvereniging bestaat. De commissie heeft de bevoegdheid gekregen om boetes van maxi maal tien miljoen frank (onge veer 12,95 miljoen gulden) uit te delen voor overtredingen van de nieuwe regels. mee te betalen aan de financie ring van arbeidstijdverkorting, mits daarbij harde afspraken over nieuwe arbeidsplaatsen ge maakt kunnen worden. Wat dat betreft week de mening van de achterban niet af van de voorstel len van de onderhandelaars, zij het dat de leden tevens uitspra ken dat die medefinanciering geen nadelige gevolgen mag heb ben voor de laagste inkomens bij de omroep, de cao-klassen 1 tot en met 4. De vergadering reageerde afwij zend op het voorstel, een deel van het aldus ingeleverde loon niet te gebruiken voor arbeids tijdverkorting. maar om knel punten in de werksituatie bij de omroep op te lossen. Dit com pro mis was de werkgevers in het laatste onderhandelingsgesprek aangeboden, maar zal nu dus weer ingetrokken moeten wor den. gelijkheid om maatregelen van conjunctuurpolitieke aard te ne men. zoals het bestrijden van in flatie. Van inflatie is echter geen sprake, aldus mr. Ter Kuile Tenslotte heeft de prijsmaatregel een discriminerend karakter om dat hij alleen van toepassing is op ingevoerde produkten. zo meent Ter Kuile Juist in de far maceutische industrie echter zijn veel nationale produkten in feite importprodukten omdat het APELDOORN (ANP) - De direc tie van Philips Data Systems en de vakbonden zijn het gisteren niet eens geworden over een so ciaal plan voor de 200 werkne mers die bij de komende reorga nisatie van het Apeldoornse be drijf overbodig worden. De bon den zijn boos uit het overleg weggelopen en hebben een af spraak voor een nader gesprek met de directie, morgen, afge zegd. Dat meldde bestuurder Frans Plomp van de industrie bond FNV. De Industnebond heeft besloten over te gaan tot de vorming van een actiecomité, dat eventuele acties tegen de herstructure ringsplannen by Philips Data Systems moet gaan voorberei den. Daarover zal de bond mor gen met zijn kaderleden by het bedrijf vergaderen Het gesprek met de directie van Data Systems is afgebroken op drie geschilpunten Philips wei gert gedwongen ontslagen uit de sluiten, de bemiddeltngspenode van drie maanden die Philips voorstelt om de afgevloeide me dewerkers aan nieuw werk te helpen vinden de bonden te kort en Philips zou niet bereid zyn het natuurlijk verloop te stimule ren. Frans Plomp: "zoals de sfeer nu is heeft verder praten met de directie geen enkele zin. We zul len ons eerst eens intern gaan be raden over het hele herstructure- ringsplaatje. In principe zijn we daarna, op 12 juli, weer beschik baar voor onderhandelingen met het bedrijf Volgens Philips behelst het sociaal plan dat nu op tafel ligt een groot aantal maatregelen die tot doel hebben de overbodig geworden werknemers te helpen bij het vinden van ander werk. In janua- PAGINA 19 grootste deel van de produktie zich in het buitenland afspeelt Die produkten vallen echter niet onder de pryzenbeschikking Dit betekent een inbreuk op het vrye verkeer van goederen en dien sten dat door het EG-verdrag wordt gegarandiird Landsadvocaat mr L.A.D. Keus bestreed dat er van enige discri minatie sprake is Het effect van de pryzenbeschikking is volgens hem juist dat aan een bestaande concurrentievervalsing een ein de wordt gemaakt Doordat artsen geneesmiddelen voorschryven en ziekenfondsen meestal voor de vergoeding zor gen is er onvoldoende pryscon- currentie op de markt Boven dien komt 80 procent van de hier verbruikte geneesmiddelen uit het buitenland Deze import is voor een overwegend deel in handen van importeurs die af hankelijk zijn van hun leveran ciers. Dat heeft tot gevolg dat de prys niet op normale wijze tot stand komt. maar wordt bepaald door interne concernpryspoli- tiek. aldus mr. Keus ri 1983 zouden de bonden en de directie van Data Systems op nieuw by elkaar moeten komen als blijkt dat de arbeidsbemidde ling van Philips weinig resultaat oplevert. In dat geval moet ge dwongen ontslag bespreekbaar zijn, aldus een bekendmaking van Philips. Plantaardige margarines: ook "dierlijk1 DEN HAAG (GPD) - In plantaardige margarines zit ten wel degelyk ook bestand delen van dierlijke oor sprong. Aldus een van de uit komsten van een onderzoek van de Consumentenbond, die vindt dat dc prysverschil- lcn tussen .1.' ttWtlOtn BMT ken dc moeite waard zyn om op te letten Smeerbaarhcid «n zoutgehalte zyn van be lang by de keuze van de aan koop Geadviseerd wordt in de eerste plaats op prys en smaak te letten Dc kuipjes zyn het meest geschikt voor het sme ren van brood, bevatten meestal aardig wat meervou dige onverzadigde vetzuren en weinig zout De pakjes ko men in aanmerking voor bak ken en braden, al zyn sommi ge merken ook als broods meersel bruikbaar. De term ..plantaardig" suggereert meer dan wordt waarge maakt en mag wel van de ver pakkingen. aldus de CB Bonden stellen strijd korter werken uit Zuivelfusie Domo en Frico LEEUWARDEN/HAREN (ANP) - Negen grote zuivelcoöperaties in het Noorden des lands waaronder Frico (Friesland) en Domo (Groningen) gaan met ingang van 1 januari 1983 fuseren. Woordvoerders van Frico en Domo hebben dit gisteravond meegedeeld na afloop van de respet tievelijke ledenvergaderingen. Volgens hen werd in de vergaderingen met zeer ruime meerderheid be sloten de betrokken besturen het mandaat te verlenen tot het aangaan van deze economische overeenkomst. Bij deze fusie zijn in totaal de belangen van ongeveer 8000 melkveehouders en 3000 medewerkers be trokken, samen ongeveer tweederde van de zuivelindustrie in de drie noordelijke provincies. Directeur Meihuizen van de Domo verklaarde gisteravond dat er van de kant van de vakorganisaties noch een positief noch een negatief advies is gegeven. "Er zal met deze nog verder overleg gevoerd moeten wor den. maar de centrale ondernemingsraad van de Domo heeft zich in middels unaniem achter de samenwerkingsplannen gesteld", aldus Meihuizen. Prinses Margriet heeft gisteren de nationale manifestatie Landbouw '82 in de Flevohof geopend Zij deed dat door eigenhandig enige aardappels te rooien. De manifestatie loopt nog tot 3 juli. WOENSDAG 30 JUNI 1982 ACTIEVE AANDELEN 219.50 218.00 215.50 214.00 150,50 151.00 52.70 53.00 D nJ lever mjïfrSU 198.30 151.80 55.00 BINNENLANDSE AANDELEN Hall Tnut HVA Myrnc 76.50 a 104.50 19.20 172.00 155.00d 32.50 32,50 7650 76.10 127.00 127.50 BELEGGINGS INSTITUTEN Obajn Tefcyo PI Tokyo PI lol luw Vtfclof JepeaPood MoJloooF TrrkMlofW P 112.00 113.00 327.00 330.00 1630 20.20 21J20 GOUD EN ZILVER Goud onbew 27070 27570 BUITENLANDS GELD sterdamse effectenbeurs was vandaag ongeïnspireerd Dc ani mo om zaken tc doen was gering en de aandelenkoersen weken maar weinig af Dc obligatie- markt was in zyn geheel geno men wat beter De jongste 11 pet staatslening, die gisteren tegen 100,5 werd uitgegeven, deed 100,3. Volgens de handdlkren is dit een normaal beeld, omdat er zoals gewoonlijk wat is blyven liggen dat in de markt komt De internationals hadden te maken met een lager Wall Street en een goedkopen dollar Kon Olie leed hierbij een klein verliesje van 30 cent op 84.70 Unilever werd 80 cent goedkoper op 143.50 KLM wist daarentegen nog een winstje te boeken en wel van 30 cent op 88.80 De overige internationals waren onveran derd De banken maakten pas op de plaats, evenals de hypotheek banken Dc verzekeraars lagen cr iets beter by.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19