DUSOSWA BV Zo koud als ijs FIETS NIEUWS Breng sfeer in uw huis met Manau tiet f&cetiek -c Wij kraken alle prijzen Wij gaan in de prijzenslag Uw voordeel 20-30% Alles over sportblessures Een berging voor gereedschap maken BLOM CV Super sportfiets geheel kompleet NU 299,- 0p alle Raleigh modellen 10% korting 319,- 399,- 769,- 199,- 399,- 469,- 249,- 699,- 79.95 145,- 179,- 235,- 249,- 499,- 599,- 319,- 479,- 269, RIJWIEL CASH CARRY TURFMARKT 1-3-LEIDEN LEIDEN - Aan de chr. school voor la ger en middelbaar beroepsonderwijs Boshuizen zijn geslaagd voor het di ploma BEJAARDKNVERZORGENDE: R. Bakker-Borst, K. van den Haak. A. den Hertog, Ch. Jacobse, L. van Lier. M. Rip. C. Segaar. A. Thomassen. J. Ver- hoef-Hermsen. A Vonk-Borst, H. Vos- selman, A. Vrisekoop. Geslaagd voor het diploma BEJAAR- DENHELPENDE: A.H. Abbink-Kuneken, G. Boekholt- Sint Nicolaas, W.M. Boeter, C.G.J. Dnessen-Claassen. H.P. Eijk-van Bek, C. de Haas-Boekei, J. Kamper-Galjaard, A.C.W Lynzaat-Passchier. J Mare-van Hemert, C.C.H.M. Noordhuizen-Brui nes. D.C.W. Selier-Kranenburg, J.M. Stamper-Mergera. C. Stokkel-Hartevelt, J.J. Timan-Kruijer. C. Winter-Blikman, J.M. Zoet-Zoet, C. Bergers. A. Boek, A. van Dijk, D. v.d. Heyden, C. Hollander, R. v.d. Kerkhof. T Maaskant, D. Pinas- v.d. Berg, W. du Prie, J. Rijsbergen, C. Schouten. E. v. Steyn, S. Straathof. A. van Styn, H. van Wetten. S. Zonneveld, R. de Bruin. C. van Dijk, E. van Haar lem, R. Veelenturf. wijs "Prinses Margrietschool" i wijk zijn geslaagd voor het diploma L.H.N.O.: J. van Beelen, A. Aanhanen, A. van Bee- len, C. Blonk. A. v.d. Boon, K. de Bruin, L. Brussee, M. Brussee, J. v.d. Does. A. Durieux, C. van Duyn. W. van Duyn, Y van Duyn, T. v. Duyvenbode, L. van Dijk. M. van Egmond, D. Frederiks, C. Godwaldt, E. Groenendijk, A Guyt. J. Guyt, K. Guyt, J. de Haas. L. Haasnoot, J. Haasnoot, K. Haasnoot, J. Heems kerk, P. Heemskerk, A. Hoek, P. Hou wer, A. Imthorn, M. de Jong, J. Ketting, L. Korpershoek, A. Kraayenoord, A. Kromhout, C. Kromhout. J. Kromhout. N. Kuyt, L. v.d. Linden, I. v.d. Mey, M. v.d. Mey, J. Meyvogel, S. Meyvogel, R. v.d. Oever, E. Oudshoorn, C. Ouwe hand, A. v.d. Plas. C. v.d. Plas, M. v.d. Plas, C. van Rijn, M. van Rijn, Y. van Rijn, P. Ruwaard, F. Schijff, T v. Star- kenburg, A. Varkevisser, B. Viergever, S. Vlasman, A. Vletter. M. de Vreugd, M. Zandbergen, M. van 't Zelfde, N. Zwart, W. Molenaar. KATWIJK - Aan de Chr. School voor Lager en Middelbaar Beroepsonder wijs "Prinses Margrietschool" in Kat wijk zijn voor het diploma MHNO ge slaagd: L. v.d Anker, S. v.d. Ham, A. Kloos, J. v.d. Marei, E. Ouwehand, M. Ravensber- gen, N. Rozema, J. Verhaegh, C. v.d. Peet. G. Schoneveld, F. van Dam, L. van Duyvenbode, I. Haasnoot, J. Pluim- graaff, A. Rous, R. Tavenier, C. de Vreugd, E. v.d. Zwan, A. v.d. Graaf. S. de Mooy, M. Nobel. D. Kuyt. M. Be rends, H. van Beveren, K. Turk, M. v.d. Zalm. KATWIJK - Geslaagd aan de Christe lijke technische school "Katwijk", af deling Mechanische Techniek: N. de Best, K. de Boer, K. Guyt, K. Guyt, J. Haasnoot. J van der Meij, J. van der Niet, N. van den Oever, K. van der Plas. D. Roggeveen, P. Schalkers, J. Vermeer, G. Vlieland, L. Westgeest, P. Zondervan. J. Aanhane. M. Anholts, A. Balk. K. van Beelen, H. van Bemmelen, A. van Duin, A. van Egmond, J van Eg- mond. R. Heemskerk. M. Herbert, K. van der Marei, J. Monster, A. Ouwe hand, M. Remmelzwaal, D. Schonen- Varia WOENSDAG 30 JUNI 1981 Op een warme dag is er niets verfrissender dan ijs, ijskoud ijs. Het is echter een onui troeibaar misverstand dat een ijsje (consumptie-ijs dus) ook dorstlessend zou zijn. Daarvoor zit er veel te veel suiker door. Toch wisten reeds de oude Chinezen een ijs-gerecht naar waarde te schatten. Een Noorditaliaanse kok uit de hofhouding van Catharina de Medici introduceerde het ijs in Franse kringen. Dat was in 1533. Zo'n 140 jaar later, in 1670, werd de eerste jjssalon in Parijs geopend Natuurlijk gedreven door Italianen. Sinds die jaren is Italiaanse ijs altijd beroemd gebleven. Ze ker als we bedenken dat nog in de jaren '60 van deze eeuw bijvoorbeeld in Spanje vrij wel geen fatsoenlijk ijsje was te krijgen. Want bij vakkun dig gemaakt ijs moeten de af zonderlijke ijskristalletjes zo! klein mogelijk zijn. Harde brokjes zijn uit den boze. En die ontstaan maar al te ge makkelijk als de bevriezende vloeistof niet voortdurend in regelmatige beweging wordt gehouden. Elektrische machines maken ijsproduktie tegenwoordig tot kinderspel. We moeten er niet aan denken dat die Italia nen dat vroeger allemaal met de hand in beweging moes ten houden. Toch hebben ze vier eeuwen lang op die ma nier hun fameuze ijs ge maakt. Er zijn veel verschillende soor ten ijs. Denk niet dat alle roomijs dat u koopt werkelijk room bevat. Volgens de wet moet er minstens 12 procent melkvet in zitten, maar room is natuurlijk iets anders. Echt banketbakkersijs telt per li ter vloeistof bovendien acht eierdooiers, volgens het offi ciële recept. Voeg daar dan nog eens 250 gram suiker aan toe en u begrijpt dat het re sultaat nu niet bepaald bevorderlijk is voor de slanke lijn. Waterijs, gemaakt van vruch tenpuree en suikersiroop, is eigenlijk veel lekkerder. Sor bets zijn heel lichte, zachte ijssoorten, gemaakt van pure, gefiltreerde vruchtensappen, opgeklopt met zoet eiwit schuim. Een sorbet hoort ge serveerd te worden in een hoog glas. Dat kan als nage recht. maar de klassieke ge woonte om in het midden van het diner, voor het ge braad, een verkoelend sorbet te serveren, maar weer op gang. Thuis zelf ijs maken in het vriesvak van de koelkast is helemaal niet moeilijk. Overi gens is de kwaliteit van dat in het grootbedrijf vervaardigde ijs over het algemeen heel goed. En met enige fantasie kunt u er de heerlijkste nage rechten mee samenstellen. Vruchtjes, nootjes, slagroom, chocolade, wafels, cake, li keur of limonadesiroop zijn de ideale versierders. Nog mooier maakt u het door ijs uit de grill te serveren. De truc is, dat u een blok heel hard bevroren consumptie ijs op een plak cake legt en het geheel aan alle kanten be dekt onder stevig met suiker opgeklopt eiwitschuim. Als u dat niet langer dan drie minu ten onder de roodgloeiende grill zet, is het schuim goud bruin geworden en het ijs nog niet gesmolten. Zo'n toetje heet een Omelette Si- berienne. Een Amerikaanse vinding is „The Pillow", een hoofdkus sen dat speciaal werd ont worpen om een juiste li chaamshouding tijdens het slapen te bevorderen. Een or thopedist in de VS heeft het ontworpen, John Downing uit San Francisco, die zijn idee baseerde op oude Chine se en Japanse hoofdkussens. Bij een conventioneel hoofd kussen worden de bovenste wervels onvoldoende onder steund, aldus de argumenta tie. Spierspanningen, stijf heid en pijn in hoofd, nek, schouders en armen en de hogere delen van de rug kun nen het gevolg zijn. „The Pil low" wordt een „orthope disch kussen" genoemd, dat nek en hoofd goed opvangt en ook de wervelkolom goed steunt. Handelsonderneming L. M. Meijers uit Roosteren, die het produkt vervaardigt voor ons Beter rusten tijdens het slapen met "The Pillow" land en het bekendheid gaf bij artsen, fysiotherapeuten, apotheken, reformzaken e.d., zegt dat „The Pillow" ervoor zorgt dat geen spanningen ontstaan als het lichaam tij dens de nacht in rustpositie is. De voorzijde wordt ge vormd door een rol. Men ligt goed als die rol de nek onder steunt en contact maakt met de schouders. „The Pillow" heeft een zachte bovenkant en een hardere onderkant, het middenstuk is lager dan de zijkanten. Men ligt bij slaap op de rug op het middenstuk, de zijkanten dienen voor het slapen op een der zijden. Tijdens de slaap maakt het lichaam vaak onverwachte bewegingen als men vanuit de heupen op een zij rolt. Dit kussen stelt de ge bruiker in staat om op vloeiende wijze het hoofd met het lichaam te laten mee draaien zonder dat plotselin ge spanningen in de nek ont staan. Het kussen heeft een vulling van twee lagen schuimplas- tic. Een zachte bovenlaag en een hardere onderlaag zorgen er samen voor dat het kussen nooit meer dan 30 procent wordt ingedrukt. De vulling is anti-allergisch. ,The Pil low" is voorzien van een hoes, men kan er een norma le kussensloop omheen doen (Inlichtingen: Handelsonder neming L. M. Meijers, Kok kelerthof 6, 6116 AR Rooste ren, tel. 04745-322). i tijd waarin steeds meer i gaan trimmen of an derszins in hun vrije tijd sport bedrijven, neemt het aantal sportblessures evenre dig toe. Een groot deel van die blessures had voorkomen kunnen worden wanneer men enige kennis zou hebben ge had van de gevaren die bij el ke sport op de loer liggen. Vooral de onervaren sporter wil nog wel eens te roekeloos met zijn lichaam omsprin gen. In het boek „Alles over sport blessures", geschreven door de Amerikaanse orthopedisch chirurg Richard H. Domin- guez, wordt uiteengezet op welke wijze sportblessures kunnen worden behandeld en wordt vooral ook aangegeven hoe blessures door een juiste training kunnen worden voorkomen. Zaken als „welke takken van sport zijn gunstig en welke niet voor mensen die lijden aan astma, suikerziek te, zwakke rug enz.", „wan neer is massage nuttig?", „wat moet u eten?", „sport en kinderen" al_ deze onderwer pen komen uitvoerig aan de orde. In de praktijk blijkt dat veel mensen weinig of geen aan dacht schenken aan een bles sure. .Ach, een beetje pijn in de knie. Dat gaat vanzelf wel weer over", wordt vaak gere deneerd. Dominguez waar schuwt hiervoor. Vaak kan zo'n onschuldig pijntje tot ernstige blessures leiden. Het bijna pagina's tellende boek Alles over sportblessures" is uitgegeven door Bignot en Van Rossum BV en kost f24,50. Zo doe je dat 1. Eenvoudig zelf te maken opbergsysteempjes voor allerlei ge reedschap is een voordelige oplossing voor uw werkplaatspro blemen Een reeks boren bijvoorbeeld: maak van 'terrasvormig' opgebouwde blokjes hout een overzichtelijke houder. Boor langs een rechte lijn gaatjes, voor elke boor 0.5 mm groter dan de eigen diameter, een rij voor houtboren, een rij voor steenboren, 2. Een vuren plank, 10 cm breed en zo lang als nodig is, met een aantal doorgeboorde gaten, gemonteerd tegen een even lange en brede strook triplex van 10 mm die tegen de wand bevestigd wordt, kan schroevedraaiers, priemen, vijlen en (qua vorm) ge lijksoortige gereedschappen bevatten. Bepaal voor elk stuk ge reedschap de vereiste gatdiameter. 3. Een zelfde constructie geeft uw beitels een veilige en overzichte lijke berging. De langwerpige sleuven maakt u door eerst een aantal gaatjes, dicht naast elkaar, te boren. Steek de sleuf verder uit met een beitel en werk de binnenkant gaaf af met schuurpa pier. De lengte van de sleuven kan aangepast worden aan de breedte van de beitelbladen. 4. Een variant op het sleuvenprincipe: maakt voor tangen en der gelijke 'open sleuven', door de geboorde en uitgestoken sleuf dicht lang de voorkant van het plankje aan te brengen (ca. 1,5 cm). Zaag daarna in het midden van de sleuf een derde deel uit. Stem de afmetingen van deze open sleuvel op de afmetingen en vorm van de gereedschappen af. 5. Zo hangt u zagen 'val-veilig' op: twee troken triplex va bijv. 8 mm dik, op de uiteinden en op regelmatige afstanden met latjes (ca. 2x2 cm) gemonteerd. Zo vormt u compartimenten voor de diverse zagen; pas de breedte daarvan aan bij de zaagblad breedte aan de bovenkant, direct onder de handgreep. Bevestig het geheel tegen de wand. 6. Een stuk multiplex (als achterwand) en enkele vuren plankjes vormen samen een opbergrekje voor diverse gereedschappen. Maak gaten en sleuvel voor schrijfhaak, kruishout, zweihaak, enz., en reserveer een plankje met opstaande rand voor kleine spulletjes. Een aantal van de hier geschetste rekjes kan tot een 'totale bergwand' worden geformeerd. berg, J. van Son, W. Valk, D. Anderson. H. Jansen, G. van Klaveren, P. Nijgh, M. van den Oever, P. van der Plas, R. van den Berg, Chin Chan Sen, G. van Duyn, W. van Duyn, T. Guijt, H. de Jong, H. van Klaveren, R. van der Niet, W. Schaap, S. van Schie, L. Star, R. van Vegten, R. Zwanenburg. Afdeling Bouwkunde (timmeren!: G. Barnhoorn, K. van Beelen, L. van der Bent, A. van Duijn, C. van Duijn, W. Haasnoot, J. Hoek, M. Hoek, P. Hoek, W. Hoek, A. Klaasen, P. Klinkenberg, W. Kuyt, K. van der Meij, S. van der Meij, J. van Ryn, M. Schaap, J. Varke visser, H. de Vries. B. Barnhoorn, D. Berkheij, R. Bouter, D. Bouwman, A. van Duijn, K. van Duijn, J. van Duijn, G. van Egmond. A. Freke, M. Guijt, E. Hoek. A. Ouwehand, W. Verburg. K. Verloop, A. Driebergen, J. van Duijn, G. Kagenaar, E. Kardol, W. Marquenie, P. van der Mey, W. van der Plas, J. de Vo gel, P. van Wolferen, W. de Best, J. van D. Vooijs, A. Westgeest. Afdeling Bouwkunde (schilderen): J. Aandewiel, B. van Duijn, H. van der Gugten, J. Guijt, H. van der Meij. L. van der Plas. E. Schaap, A. de Visser. J. Zwaan, B. Zwanenburg, G. Duijvenbo- de. Afdeling Elektrotechniek: J. van Beelen, T. van Beelen, H. Berk heij, H. Botermans, H. Cornelissen, N. van Egmond, K. Haasnoot, H. Kraai, G. Limburg, F. Marchand, J. van der Mey, J. Parlevliet, J. Ravensbergen, H. van Rhijn, J. Talakua, J. Varkevisser, H. Vis ser, R. Zomerveld, J. van Duijn, W. van Dijk, M. Guijt, T. Holwerda. J. Klinken berg, B. Mulder. P. Noorlander. D. Ou wehand. J Ouwehand. J. Ouwehand, R. Ruiten, H. Snijder. R. van der Bent, B. Driebergen, G. van Duyvenboden, E. Gerritsen, K. Heemskerk, H. Kaak, J. van der Meij, A. Noort, R. Snelder- waard, M. Stein, A. Varkevisser, J. Var kevisser, J. van Vliet, E. Vooijs. Afdeling Installatietechniek: H. van Alphen, M. Anderson, H. Barn hoorn, K. van Duijn, J. van Duiven voorde, A. Emmerik, A. Hogewoning, J. Huber, J. de Mooij, H. van den Oever, R. Oudshoorn, N. Ouwehand, K. van der Plas, H. van der Plas, H. Plug, R. Terru- we, H. Varkevisser, M. Verburg, K. Zweistra. Geslaagd voor een 2e diploma: afdeling Bouwkunde (timmeren): P. Arnoldus, A. van der Niet. Afdeling Elektrotechniek: G. Bremer, R. Hooijmans. Afdeling Installatietechniek: H. Spierenburg. Afdeling Mechanische Techniek: L. Kunst, W. Kuijt, B. Nieuwenhuis, E. van Roon, J. van Rijn, W. van Rijn, A. de Winter, J. Zuijderduin, S. Arnoldus, G. Bakker, B. Barnhoorn, N. Guijt, P. Ko ning, C. Leinberger, F. Leinberger, G. van der Plas, T. van der Plas, F. Schaap, K. Zuijderduin. OAF FA 2105 DM met 153 pk motor. 16,5 ton G.V.W. DAF FA 2305 DHU met 230 pk motor. 16.5 ton G.V.W. Deze beide nieuwe trucks te koop voor de prijs van een goede gebruikte truck. Industrieweg 21, Zoeterwoude. 071-899222 Stavorenweg 2, Gouda, 01820-29144. Videobanden te buur bij de eerste Katwljkse leesportefeuille, f 7,50 per 3 dagen, f 10,- per E.K.L.'s Videotheek, Korte Voorhouterweg 8, Rijnsburg. Telefoon 01718-29218. Model Polen leverbaar als 1 -2-3 zits met 50 dessins stoften bekleding of met leer prijs 2-zits met stof Kom gerust eens langs in onze 650 m2 showroom Lange Mare 106 Leiden. Tel. 071—134357 5 VERSNELLINGEN leverbaar in dames- en heren Op alle rijwielen 1 jaar Bovag-garantie 2 jaar op frame en vork Wij ruilen uw oude fiets in Opoe fiets Race fiets 10 versn. Geheel compl. Shimano racefiets Sportfiets met verlichting Romein rijwiel Sparta fabr. v.a. Luxe fiets trommelrem - 3 versn. rvs velgen Holl. merkrijwiel compl. Union racefiets 3 buis Columbus 950,- NU Kinderfiets v.a. 3 jaar met zijwielen Kinderfiets v.a. 6 jaar Kinderfiets v.a. 9 jaar Kinderracefiets met versnelling Cross-fiets va. Bata/us racefiets Gitane racefiets Sportfiets 3 versnellingen, zilver, geheel compl. Damesracefiets 5 versnellingen Vouwfiets knljprem, zilver, geheel compl. Balavus - Gitane Raleigh Verkoop van Sparta - Nishiki Koga Mivata - Jan Jansen Union WIJ HEBBEN GEEN FlllALEN TELEFOON 071-12.44.09 UW WARENHUIS OP FlhTSGEBfED MET EIGEN WERKPLAATS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 18