Mafia-voetbal viert Anti-propaganda Europese 'topper' Vakmanschap herken je zo. ZAALVOETBALTOERNOOI Chaos in Sarria-stadion Kissinger: beleefd of dom? "Clown" Rainea laat Italië-Argentinië ontsporen Standen WOENSDAG 30 JUNI 1982 MADRID GPD- Henry Kis singer, de voormalige minis ter van buitenlandse zaken van de VS en momenteel ere voorzitter van de Ameri kaanse voetbalbond, heeft Spanje toch nog een hart on der de riem gestoken. Volgens Kissinger, die de laatste fase van het WK bijwoont op spe ciale uitnodiging van Rai- mundo Saporta. verklaarde beleefd dat zijns inziens Spanje een van de grote kans hebbers is voor de wereldtitel. Er blijft weinig keus over: of Kissinger heeft de afgang van de Spaanse selectie in de eerste ronde niet op de tv ge zien of de ex-minister van buitenlandse zaken heeft geen verstand van voetbal. Want zelfs de eigen Spaanse aanhang, doorgaans super- chauvinistisch, geeft dit keer ronduit toe dat Spanje tot nu toe de meest armzalige in druk heeft achtergelaten van alle 24 deelnemende landen. Na Bilbao beginnen de Engel se supporters ook in Madrid hun slechte reputatie waar te maken. Eergisteren stootten twee groepjes Engelsen en Spanjaarden op elkaar in het holst van de nacht in de buurt van het Bemabeu-stadion. Na de gebruikelijke discus sies over en weer snedende Spanjaarden het gevoelige onderwerp van de Falkland- eilanden aan. Op de door de Spanjaarden gescandeerde EngelandW est-Duitsland verdient geen winnaar MADRID (GPD) Ooit werden Engeland en West-Duitsland bijna unaniem aan de Euro pese voetbalwereld ten voorbeeld gesteld voor het smaakvolle voetbal, dat de club teams alom propageerden. Dat gold evenzeer voor de landenploegen, die ook niet louter op basis van nationalistische gevoelens bijna steevast volle stadions trekken wanneer de vedetten van de Engelse league en de Westduitse Bundesliga zich in het nationale tricot hullen. Rummenigge en Mills zijn verwikkeld in een duel om de bal. Verder dan vechtvoetbal kwamen beiden, en hun ploeggenoten overigens niet. Het werd een kleurloze 0-0. leuzen 'Falkland-eilanden Argentijns, Gibraltar Spaans', raakten de Engelse supporters enigszins over hun toeren. De discussie ontaard de in een fikse vechtpartij waarbij een van de Span jaarden zo ernstig aan zijn oog gewond werd dat hij waarschijnlijk blind zal blij ven, terwijl aan de andere kant een Engelse supporter diverse kneuzingen opliep. Met oog op dergelijk incidenten heeft de Spaanse politie al een aantal overvalwagens ge stationeerd bij de pub tegen over het Bemabeu-stadion, dat min of meer als verzamel plaats van de Engelsen geko zen is. Voor de eigenaar van de pub breken gouden tijden aan. Bij een temperatuur van 34 graden ligt het bierver- bruik van de Engelsen op'on- geveer vijftig liter per half uur. Glasschade heeft de café houder niet omdat hij uit voorzorg alleen bier serveert uit plastic bekertjes. Des te bitter was daarom dinsdag avond in het niet uitverkochte Bernabeu-stadion van Madrid de gewaarwording, dat noch West- Duitsland noch Engeland (0-0) zelfs maar de intentie hadden om deze ontmoeting winnend af te sluiten. De angst om te verliezen overheerste zo nadrukkelijk, dat beide in de voetbalwereld hoog aangeschreven naties een wan prestatie van het zuiverste water leverden. Want ook de hoge tem peratuur mag daarvoor niet als excuus gelden. En daarmee bewezen beide ploe gen het toch al danig in de ver sukkeling geraakte profvoetbal een wel erg slechte dienst. Over duidelijk werd gisteravond in de ze stomvervelende karikatuur van een voetbalwedstrijd ook aangetoond hoezeer de klad is gekomen in het internatonale topvoetbal. En dat kon er alle maal nog net bij na de bescha mende vertoning van vier dagen eerder in Gijon en de schoppartij enkele uren daarvoor in Barcelo na tussen Italië en Argentinië. Het is dat het wedstrijd rooster voorziet in de finale over ander halve week in Madrid. Je zou echter wensen dat de FIFA zo snel mogelijk een einde maakt aan een wereldkampioenschap dat deze kwalificatie volstrekt onwaardig is. Enkele uitzonde ringen als Frankrijk, Brazilië en misschien Polen daargelaten, maar ook die landen zullen het op deze manier onvermijdelyke faillissement van het profvoetbal niet kunnen afwenden Hoe zwartgallig dat op zich mis schien ook mag klinken, wan neer zelfs Engeland en West- Duitsland niet meer bereid en in staat zijn hun medewerking te verlenen aan de stopzetting van de neerwaartse spiraal, ziet de toekomst er wel erg somber uit. Tot die ondergang van het voet bal als publiekstrekker hebben West-Duitsland en Engeland dinsdagavond een gênante als banale bijdrage geleverd. Verdedigers Terecht kende het duel ook geen want daarvoor waren rkcliik serieus op de aanval BARCELONA (ANP) - Sommige clowns gaan in het zwart gekleed. De FIFA noemt hen dan scheidsrechters en stuurt hen af op wedstrijden als Italië-Argentinië (2-1), een sleutelduel in het toernooi om de twaalfde wereldtitel. Nicolai Rainea was er zo een. Hij liet de wedstrijd geheel volgens de zin van de Italianen ontaarden, gaf vijf gele kaarten en één rode. Drie van de gele kaarten voor praten tegen de scheidsrechter (Rossi, Passarella en Maradona) en slechts twee voor aanslagen op spelers (Kempes en Gentile). Gallego werd negen minuten voor het einde uit het veld gestuurd na een aanslag op Tardelli. Toen echter was al het leed al ge schied, was voetbal - met goed vinden van de vrijwel alles weg wuivende Roemeen al bijna anderhalf uur lang onmogelijk gemaakt door de Italianen, die zich overigens niet veel schur- kachtiger gedroegen dan de Ar gentijnen. Maar Italië had wel de slechtste van allemaal in zijn ploeg, Claudio Gentile. Deze voorstopper was een voorschop per, die vrijwel geen duel van Maradona verloor omdat hij af en toe de bal, maar altijd de tegen stander trapte. Voor slechts een overtreding pakte Rainea Genti le aan. De rest onttrok zich aan de waarneming van de scheids rechter, of wilde door hem niet gezien worden. Het optreden van de Italianen was zo ver buiten alle normen, dat zelfs coach Enzo Bearzot toegaf dat zijn ploeg hard had gespeeld, maar pas nadat hij had gezegd dat het een grove wedstrijd was geweest, vooral door toedoen van de tegenstander. Bitter Verliezer Ceasar Louis Menotti was, uiteraard, na afloop bitter der. "Wij hebben geen geluk ge had en de pech dat Italië niet op het veld was gekomen om te voetballen, maar om niet te voet ballen. De spelregels van deze sport zijn duidelijk. Geschreven staat dat een speler die herhaal delijk overtredingen maakt een waarschuwing dient te ontvan gen en vervolgens uit het veld moet worden gestuurd. Tegen Maradona zijn twintig, ernstige, overtredingen gemaakt". Het gevecht dat onder de dekman tel van de voetbalsport werd af gewerkt op het gras van het Sta dion Sarria, voor 40.000 toe schouwers, werd overigens inge zet door de Argentijnen. Daar over kan geen misverstand be staan. Gallego, Tarantini en Ol- guin begonnen met hun gebrui kelijke portie schopwerk om te intimideren. Rainea liet op dat moment de kansen voorbij gaan om te tonen dat zuiver voetbal voor hem een hoofdzaak was. Hij deed niets. Zijn eerste reactie kwam pas nadat Rossi zich be klaagde over een bijna-dood- schop die Tarantini aan Tardelli had uitgedeeld. Het kostte Rossi geel, maar het hielp het slachtof fer toch enigszins, want Kempes kreeg voor een zelfde vergrijp, weer op Tardelli, wel een kaart. Werkelijk belachelijk maakte de Roemeen zich met een kaart voor Maradona, die terecht meende recht te hebben op êén ADVERTENTIE keer zich in opperste veront waardiging tot de scheidsrechter te wenden na weer een brok grof geweld van Claudio Gentile. Argentinië had plannen om van het duel een voetbalwedstrijd te maken. Menotti stuurde Marado na naar de spits en zette ook Ber- toni en Diaz voorin. Hij liet bo vendien Ardiles, Kempes en Gal- van kort aansluiten. Bearzot dacht voor Italië slechts aan twee spitsen, Rossi en Graziani, met aanvullende aanvalsopdrachten voor Conti en de sterk spelende Antognoni. Doel De taktiek, voor Argentinië een middel, voor de Italianen het doel, leidde voor rust tot een dui delijk Argentijns overwicht. Bearzot deed het na afloop af met de bewering: "De Argentij nen hadden wel gedurende grote perioden balbezit, maar werkelijk superieur waren zy niet". Weinig anders dan een leu gen, in elk geval een verdraaiing van de werkelijkheid. Had Rai nea zijn werk naar behoren ge daan dan zou Gentile zijn groot ste gevaar, Maradona, niet heb ben kunnen beteugelen. Had Zoff niet zo geweldig staan kee pen - natuurlijk ook de doelver- dediger behoort tot het elftal - dan zou het overwicht van de Ar gentijnen wel degelijk gevolgen hebben gehad. De doelpuntloze eerste helft deed de Argentijnen enig onrecht, maar verleidde hen vooral tot nonchalance aan het begin van de tweede periode. Graziani en Tardelli zetten Fillol aan het werk. Tardelli plaatste hem in de tiende minuut, na een vloeiende i Argentinië Hier haalt Gentile tegenstander actie van Oriali en Antognoni, zelfs voor een probleem dat hy niet kon oplossen. Argentinië moest, met die achter stand nog aanvallender gaan spe len. Ardiles ("de scheidsrechter heeft ons de wedstrijd ontstolen, de Italianen hebben als gang sters gevoetbald") probeerde op nieuw plannen te ontdekken om door de donkerblauwe muur voor Zoff te komen. Het lukte hem niet omdat zijn ploeggeno ten zelf de speelruim»*» h*»n*>rk- ten. Alles werd door het midden gericht, waar Maradona dan wel al zyn vaardigheid in bracht, maar Gentile ook het complete scala van overtredingen. Mogelijkheden Niettemin waren een vrije trap van Maradona op de paal en een kop bal van Passarella tegen de lat, via de handen van Zoff, aanwij zingen dat er nog mogelijkheden waren voor de wereldkampioen. Al meer dan 300 jaar brouwl Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je. Vakmanschap is Mccstcrscl BARCELONA (GPD) - Indi rect is België verantwoorde lijk voor de klappen die in de vooravond vielen in de catacomben van het Sarria- stadion in Barcelona. De mannen van Thijs zorgden door een eerste plaats in groep drie voor de verban ning van wereldkampioen Argentinië uit het Nou Camp-stadion en verstoorde de plannen van de organisa tie daarmee danig. Want Brazilië moest volgens die planning zijn wedstrijden voor de tweede ronde in het veel te kleine optrekje van Espanol afwerken en ter vergroting van de ellende kwam daar ook nog eens Ita lië bij. De chaos was com pleet, 1600 Braziliaanse journalisten, een kleine 1000 uit Argentinië, daarij nog eens zo'n aantal driftige Ita lianen, de pers uit het thuis land en dat allemaal in een stadion dat de toeloop bij een competitiewedstrijd aardig kan verwerken, maar niet een bestorming van de wereldpers. De Policia Nacional had zijn handen vol om in het gedrag niet ten onder te gaan, klap pen konden niet uitblijven. Technici van de televisie werden in de houdgreep ge nomen, een blonde commen- tatrice van de Argentijnse televisie werd met zachte drang afgevoerd en keerde weer terug bij haar micro foon toen de spelers allang waren verdwenen. In de persruimte mochten 120 journalisten luisteren naar de commentaren van Enzo Bearzot en Cesar Luis Me notti, kandidaten voor een toegangsbewijs voor de persconferentie, zo'n kleine 1000. Een gesloten tv-circuit was het alternatief, toestel len stonden opgesteld in de gang waar duizenden men sen stonden te kwebbelen. Bearzot en Menotti, je zag ze wel, maar hoorde ze niet. Die overtuiging leidde ertoe dat alle voorzichtigheid over boord werd gezet en de Italianen coun terden zoals Polen een dag eer der tegen Belgie had gedaan. Rossi werd in zo'n actie de aan stichter van de tweede treffer, die Cabrini tenslotte binnen schoot Er restten de Argentijnen nog 23 minuten om de achterstand van 0-2 weg te werken. Zy slaagden slechts half, zeven minuten voor tyd, door Passarella. In de zelfde minuut kreeg Conti nog een gele kaart en Gallego een rode. De wedstryd was toen afgelopen Voor het begin van het duel werd één minuut stilte in acht geno men, omdat éên van de politie mannen uit het detachement dat de Argentijnen begeleidt, was overleden. Die minuut stilte had ook na de wedstryd moeten plaatsvinden wegens het bewust om het leven brengen van de voetbalsport. ADVERTENTIE WILMS FL0ET SPORT LEIDEN organiseert hedenavond 30 juni in de Vijf Meihal, aanvang 19.00 uur. met o a.: Wilms Floet Sport - Nepla Muda - M.S.V. Tiet (met gebrs. Tahamata) Toegang gratis Deze advertentie is aangeboden door AANNEMERSBEDRIJF ARBOUW B V. Spimterlaan 156 Leiderdorp gerichte Duitse acties op de vin gers van één hand te tellen, ter- wyl Engeland simpelweg kwali teit en de kracht ontbeerde om de Duitse mammoetverdediging te ontregelen Met uitzondering van een kopbal van Robson en een schot van Breitner voor de rust alsmede een schot tegen de lat kort voor afloop van Rum menigge gebeurde er helemaal nuts Ter illustratie: pas na 23 minuten had doelman Shilton voor de eerste keer balcontact Alleen op basis daarvan was het byna een zegen dat de bondscoa- ches Ron Greenwood en Jupp Derwall het gelyk van een schaakspel niet bevestigd kre gen De druk waaronder beide bonds- coaches moeten presteren is ken nelijk zo groot dat zy ook alle middelen aangrypen om het suc ces na te streven. En waartoe een dergelijk verfoeilijke speelwyze leidt, werd gisteravond pynlijk in praktijk gebracht. Het moet de Westduitse bondscoach ook al by voorbaat dun door de broek zyn gelopen, want anders is er nauwelyks een plausibele ver klaring voor het 5-4-1-systeem waarmee de Westduitsers in feite begonnen. Vermoedens Op het middenveld was Magath conform zijn eigen bange ver moedens vervangen door Muller, kreeg Reinders in de aanval de voorkeur boven Littbarski en was Hrubesch gepasseerd ten koste van een verdediger (Bernd Forster). Op papier zou Bnegel opschuiven naar het midden veld. maar in de praktijk bleek hy de vaste bewaker van Man ner Pas halverwege de tweede helft durfde Reinders het ook aan om de eenzaam vooruitge schoven Rummenigge even over de middellyn gezelschap te hou den. In de tweede penode poogde Der wall de schyn op te houden dat de Westduitsers op winst wilden spelen door twee verse krachten (Littbarski en Fischer) in te zet ten voor de kleurloze Reinders en de volkomen uitgebluste Mul ler Een volslagen misgreep, want de eerste (Littbarski) is vol ledig uit vorm en de tweede fFi scher) is onder Rinus Michels by FC Koln allang gedegradeerd tot bankzitter. Kritiek Maar ook Engeland zal de ferme kritiek in eigen land niet be spaard blijven. Ondanks de ma ximale puntenwinst in de eerste finaleronde is Ron Greenwood de laatste week ook bij herhaling verweten dat hy met de on-En- gelse speelstyl het Britse voetbal geweld aandoet. De switch naar de conditionele speelstyl ligt de Britten ook zwaarder op de maag dan Greenwood wil toegeven. Net zo mm als de Engelsen er to taal geen begrip voor kunnen op brengen dat hy Glenn Hoddle niet in de ploeg opneemt. „Willen we wereldkampioen wor den". zo klinkt het verweer van de scheidende bondscoach, „dan kunnen we dat alleen worden met een team en niet met elf voetballers". En daarmee is voor Greenwood het thema-Hoddle afgesloten Maar gelet op de min achting voor het spel dat zowel West-Duitsland als Engeland gis teravond aan de dag legden, moet de technisch begaafde Glenn Hoddle opgelucht het sta dion hebben verlaten. Want in deze Engelse ploeg was gister avond weinig eer te behalen Uitzicht De anti-propaganda die Engeland en West Duitsland voor het voet bal maakten, speelde echter wel duidelyk in de kaart van gast land Spanje. Vrydagavond is West-Duitsland de tegenstander van Sparye. dat by eventuele winst een nant uitzicht heeft op de halve finale in Sevilla Die schande zou het internationale aanzien van het voetbal bespaard moeten blyven. Maar of de voet balwereld beter af is met West- Duitsl.md «.I Krigi kind al halvr finalist, is na gisteravond hoogst twyfelachtig Want zo droevig is het met dit wereldkampioen schap gesteld. Stand In groep B: 1. Engeland 10 10 10-4 2. W Duitsland 10 10 100 3. Spanje 0 0 0 0 0 00 Resterende wedstrijden Vrijdag 2 Juli Spanje-West-Duitsland, maandag S juli: Spanje-Engeland. De stand in groep C' 1. Italië 2. Brazilië 3 Argentinië Resterende programma in groep Vrijdag 2 juli <17 15 uuri Brazil!* centime, maandag 5 Juli (17.15 i Italië Brazilië 1 0 0 2 M 0 0 0 0 00 0 0 10 12

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11