c "Wij zijn met ons spelleke gevangen Bommelsdi Pils Vrij-uit Genghini in voetspoor van Platini Zbigrdew Boniek schrik van Belgen 'Voetzoekers' Fransen verslaan Oostenrijk Hondurezen bewierookt; Joegoslaven uitgescholden DROMMELS LEKKER DINSDAG 29 JUNI 1982 Sport door Ruud Paayw Moeder, wat een woede na West- Duitsland-Oostenrijk. Op een Duits tv-net zei iemand verbeten: "Ze moesten ze ar resterenalle tweeentwintig. En ook die lui in de dug-out". Dat zou inderdaad heel leuk zijn geweest. Ik had dan graag willen lezen wat er in het proces-verbaal was ko men te staan. Vermoedelijk iets in de geest van: Ver dachte Breitner heeft zich bij voortduring op duistere wijze in de middencirkel opgehou den en geen poot uitgestoken om de score verder te verho gen...". Zoiets geeft een hoop papier werk. Dat vond de Spaanse politie kennelijk ook. Die ramde dan ook maar liever in op verbolgen supporters. Verrast heeft die on-vertoning me allerminst. Veertien da gen geleden schreef ik op deze plek dat dit wel eens het WK van de pure berekening zou kunnen worden, zeker in de eerste ronde. Nou. er is heel wat afgerekend in de diverse poules. De Italianen kwamen meer als boekhouders dan als voetballers een ronde verder. Maar West-Duitsland-Oosten- rijk sloeg in dit opzicht dlies. Goed, het is een stommiteit van de organisatie dat ze de wedstrijden van dezelfde groep niet op dezelfde dag en hetzelfde uur liet spelen. Maar dan nog. Wat je nu kreeg was resultaatvoetbal in extremis. De Duitsers moes ten winnen en de Oostenrij kers met niet meer dan twee doelpunten verliezen om in het toernooi te blijven. Je kon op je vingers natellen dat het potje leuk zou blijven zo lang het 0-0 was, want daar had West-Duitsland niets aan. Zo dra de Duitsers met 1-0 voor kwamen en die score was er al heel snel) zou van beide kanten de deur in het slot worden gegooid. Dat gebeurde prompt en vervol gens hebben de duizenden in het stadion en miljoenen voor de tv naar een slecht geregis seerde, absurde klucht zitten kijken. Schakers kunnen op eigen gelegenheid een eind aan een partij maken (opge ven. remise aanbieden), voet ballers kunnen dat niet, die moeten 90 minuten doorgaan. En bij zo'n gelegenheid zie je pas goed dat topvoetbailers geen artiesten zijn, hoezeer ze er ook voor poseren. Want dan zouden ze de menigte wel béter hebben zoetgehouden. Armzalig prutswerk - dat was al waartoe ze in staat waren. Zonder al te veel pijn werden de laatste restjes beroepstrots op het offerblok van het pseu- do)prestige en de commercie gelegd. "Niemand kan een ploeg die met 1-0 voorstaat dwingen om te blijven aanvallen", zei de hoge Duitse official Neu- berger afgemeten. "We hadden er alle belang bij dat de score 1-0 bleef en dan neem je geen risico", meldde de Oostenrijkse trainer. Ach ja, zeg maar eens dat het niet waar is wat deze hekke- teerders beweren. Je kunt er geen speld tussenkrijgen. Het rekensommetje klopt als een bus. En daarmee is tevens het ziektebeeld van het Westeuro- pese voetbal blootgelegd. Niet langer drijft het spel op spontaniteit, vindingrijkheid en sportieve waarden, maar op gemakzucht en zielloos klerkewerk. Rommel In de eerste twee weken van het WK was er op de tv veel voet bal geprogrammeerd, maar viel er ook veel voetbal te zien? Als u begrijpt wat ik be doel. Ik heb niet alles onder ogen gehad, maar zeer veel wedstrijden bestonden voor mij maar voor 30% uit voet bal (interessante bewegingen, mooie passes, leuke combina ties en af en toe een doelpunt) en voor 70% uit verveling (doelloos heen en weer ge schuif, misbakselig spel). Evenals politieke debatten leent voetbal er zich steeds minder voor om volledig te worden uitgezonden. Er zit veel te veel rommel bij die het bekijken niet waard is. Al leen goeie samenvattingen zijn nog pruimbaar. Je houdt dan ook de illusie dat voetbal best aardig is. De wedstrijden van Brazilië waren een genoegen apart, omdat hun optreden nog dat speelse heeft dat in de rest van de wereld al lang ver dord is in de systemen. Maar hun tegenstanders waren te zwak om goed partij te bie den, met uitzondering van de Russen. Nee. van alle wed strijden heb ik er maar naar één de volle negentig minuten geboeid ziten kijken: Sowjet- Unie-Schotland. Gelijk waardige tegenstanders, re delijk voetbal, optimale inzet. Geen moment werd er getrut- tebold met de bal. Eén op de 36 een treurig moyenne. Voorbeeld Voor bondscoach Kees Rijvers staat nu al vast wat het grote voorbeeld van dit WK voor ons moet zijn: Brazilië. Zó moet voetbal gespeeld wor den. Hij gaat er zijn kompas op richten. Mooi toch, zal ie dereen roepen, want wat wil je nou nog meer. Ach. Ik vrees dat het niks wordt, om dat wij Nederlanders geen Brazilianen zijn. Vorige keer heb ik het al eens over de kwa liteit van de lijven van die Zuidamerikanen gehad. Al les lijkt uitschuifbaar. Zelfs bij allerberoerdst aangege ven ballen is er niets aan de hand. Dan neemt die kof fiekleurige gestalte even de houding aan voor een samba, tango of mambo en het leer is onder controle. Dat lukt Ne derlanders met hun knoestige botten nooit, een paar uitzon deringen daargelaten. Nee, wij zullen nimmer op die techniek kunnen steunen. Wij moeten het van heel andere dingen hebben, ontwikkeld in weer en wind. in de polders en achter de dijken: weerbar stigheid, gedegenheid, in zicht. inzet. Hollandse kwar tiertjes (hoe lang liggen die al weer niet achter ons?) enz. Je moet wel goed in de gaten houden wat anderen doen, maar of je ze nou moet copië- ren. ik denk niet dat dat het goede antwoord is. Wimbledon Als je deze dagen wat over Wimbledon leest, krijg je eerst een steeds erger wordende klaagzang over het weer en dan pas iets over de spelers. Wimbledon is nu eenmaal groter dan de spelers en speel sters die er aan meedoen. Het meest opzienbarende nieuws van de eerste dag was dat de even beroemde als be ruchte John McEnroe aardi ger" zou zijn geworden. Hij had geen lijnrechter uitge scholden en zelfs een keer ge lachen. Nou geloof ik niet erg in beker ingen op zo'n korte termijn. Mensen met een rot karakter worden niet ineens keurig. Daar gaan jóren over heen. Een goed voorbeeld is Con nors, die ouder en wijzer werd. Dus dat aardige van McEnroe wantrouw ik tvat. Toevallig zag ik op de BBC de partij waarin McEnroe even gela chen had. Nou. het was me het lachje wel. Hij deed dat uit ongeloof over een beslissing van de netrechter en er kwa men plooien in zijn gezicht voor in actie die. zo leek het, jarenlang ongebruikt tvaren geweest. Het was niet om aan te zien. Zo lachen ze i*ermoedelijk op Mars. Hij kan maar beter boos worden en zo'n man voor vuile vis uitmaken. Dan blijft het tenminste óórds. BARCELONA (GPD) „Ongelooflijk", jubilaris Grzegorz Lato kon het enige Nderlandse woord dat hij kent uit een verblijf van twaalf maanden in Vlaanderen, eindelijk eens op de juiste manier gebruiken. Voor de prestatie van de Poolse ploeg, voor de verrichtingen van de man die hij deze week nog tot de orde moest roepen in het bijzonder. Drie keer flitste de naam van Zbigniew Boniek aan op het gigantische scorebord, derde, zesentwintigste en drieënvijftigste minuut. En daar kwam geen enkele Belgische naam aan de andere zijde tegenover te staan. 3-0 voor Polen, een vrijwel zekere uitschakeling van onze zuiderburen. In het klooster nabij het gehucht Collbato, hoog in de Catalaanse heuvels, werd de afgelopen da gen het meningsverschil uige- sproken tussen de spelmaker van de Poolse ploeg en de rest van de equipe, waarbij Lato als meest geroutineerde het woord voerde. Het verwijt aan Boniek: te veel uit op eigen succes. Gisteravond kwam de roem die de 26-jarige speler in de eerste ron de wilde oogsten, zomaar aan waaien. In de derde minuut leg de Lato zelf de bal op de schoen van Boniek; ontstellend hard knalde hij het leer achter Theo Custers, nummer twee kopte hij na een grove organisatiefout in de Belgische defensie achter de De Spaanse aanhang is nog steeds niet hersteld van de psychologische klap van het teleurstellende spel van de Spaanse selectie, met als dieptepunt de nederlaag te gen Noord-Ierland. Bij aan komst in het nieuwe trai ningskamp in Navacerrada, gelegen in de bergen op 60 kilometer buiten Madrid, werden de Spaanse spelers en bondscoach Santamaria onthaald op een enorm fluit concert van de honderden gedesillusioneerde suppor ters. De spelers werden bo vendien nog eens uitge maakt voor 'petardos' (voet zoekers). Een ander verwijt dat de Spaanse internationals te slikken kregen, was dat ze te veel in de watten werden ge legd. Aan de vooravond van hun intrek in het hotel maakte een official van de Spaanse voetbalbond een laatste inspectieronde door het hotel. Omdat naar zijn oordeel de handdoeken te hard waren, gaf hij de hotel eigenaar opdracht deze te vervangen door nieuwe voordat de spelers arriveer den. De al geruime tijd gespannen relaties tussen de Spaanse bondscoach en de Spaanse pers is er door de tegenval lende resultaten ook niet be ter op geworden. Santama ria stelt de pers namelijk als hoofdschuldige verantwoor delijk voor het debacle in de eerste ronde omdat zij de Spaanse selectie onvoldoen de zou hebben gesteund. Sommige kranten eisen openlijk het vertrek van Santamaria, die zij verant woordelijk stellen voor het gebrek aan een tactisch con cept, terwijl zij hem ook ver wijten dat de conditie van de spelers onder de maat is. doelman van Espagnol, die voor eigen publiek wilde schitteren, maar nog geen knikker gevan gen had toen het scorebord 2-0 aanwees, bij de derde treffer van zijn voet omspeelde hij Custers en plaatste de bal in het doel. Het riekte naar buitenspel - dat was de vierde door scheidsrech ter Siles ut Costarica wel afge keurde treffer niet - zodat het evenwicht daarmee gevonden was.Onopvallend in de eerste ronde, omdat de griep hem te pakken had en ook omdat de Po len door de toestanden in hun va derland het contact met gere nommeerde tegenstanders ge mist hebben. „Daarom hebben we de eerste wedstrijden zwak gespeeld." Voorrecht. Slotwoorden die een veel diepere betekenis hadden toen het leven van Zbigniew Boniek een drasti sche wending nam. Hij kreeg van de Poolse voetbalbond, lees de regering, toestemming over de grens te gaan spelen, een voor recht dat normaal voorbehouden is aan spelers boven de dertig. Vanwaar die voorkeursposiie? In het verleden heeft Boniek weinig reden gegeven om de partijchefs in zijn vaderland mild te stem men. Zes maanden schorsing na dat hij kritiek spuide op de bondscoach, na de verloren kwa- lificatewedstrijd voor het Euro pees kampioenschap tegen Ne derland, een jaar aan de kant toen hij dronken op het vliegveld van de Poolse sterspeler op deze avond.„Als je na drie minuten zo'n goal scoort, krijg je vleugels. En dan de tegenstand van de Belgen!" De Poolse coach verraste de oppo nent door Boniek een aanvallen der opdracht te geven dan nor maal. De rol van spelverdeler werd uitstekend volbracht door jubilaris Lato, die ook bij de der de treffer van Boniek het voorbe reidende werk deed. De Juven- tus-aanwinst vertoonde zich zel den op het middenveld, loerde op counter-mogelijkheden. „We zijn met ons eigen spelleke ge vangen", verklaarde Walter Meeuws. „Een doelpunt na vier minuten, ze konden terugblijven en ons laten razen. De tweede aanval was opnieuw raak, we konden toen weinig anders dan op zoek gaan naar het redden van de eer. We hebben die Bo niek veel te veel vrijheid gege ven, en hem niet alleen. Ik geloof dat ik wel zes keer één-tegen-één ben komen te staan". MADRID (GPD) - Michel Platini is een gerenommeerd specialist in het nemen van vrye schoppen van even bui ten het strafschopgebied. De tegenstander loopt al bij voorbaat de koude rillingen over de rug wanneer Frank- rijks voetbalvedette nummer één zich in dergelijke situa ties achter de bal plaatst. Zbigniew Boniek tekent tot ongenoegen van Wilfried van Moer (rechts) de tweede Poolse treffer aan. De niet zichtbare Belgische doelman Theo Custers dook onder de kopbal door. Vijf minuten voor de rust bij Oos tenrijk-Frankrijk (0-1) was het gisteravond weer eens zover. Zo'n tien meter buiten het zes tienmetergebied wist Roland Hintermaier niets beters te be denken dan de getructe Domini que Rocheteau tegen de grasmat te werken. Terecht kende de voortreffelijk leidende Hongaar Palotai de Fransen een vrije schop toe. De kardinale vraag op dat moment was echter wie zich daarmee zou belasten, want Mi chel Platini was afwezig vanwe ge een blessure aan het boven been. Vanaf de tribune kreeg de toekom stige werknemer van Juventus nogmaals in dit toernooi de be vestiging dat hij in Bernard Genghini zijn evenknie heeft ge vonden. Conform het recept van Platini. die ooit het patent had op dergelijke treffers, joeg de mid denvelder van Sochaux het speeltuig net als in de wedstrijd tegen Koeweit mathematisch zuiver in de uiterste bovenhoek. Waarmee de pas elfvoudige in ternational nog eens ten over vloede aantoonde hoe voorbeel dig de traptcchniek van de mees te Franse voetballers is. Lof Frankrijk verdient alle lof voor de ongekend otlensieve speelwijze die Michel Hidalgo in de verzen gende hitte van Madrid voor stond. Welke trainer immers zou het aandurven om met in feite zes aanvallers te spelen. Want als zodanig diende het puur aanval lend ingestelde middentrio Genghini-Tigana-Giresse te wor den beschouwd. Hidalgo pieker de er ook niet over om de al na een kwartier met een blessure naar de kant gehaalde centrum spits Lacombe te vervangen door een defensieve middenvel der, maar zond ogenblikkelijk Rocheteau naar de frontlinie Achteraf bleek ook dat een gouden greep. De Oostenrijkers, die be houdens een korte opleving kort na de rust volstrekt kansloos wa ren. kwamen vaak handen en voeten te kort om het zondags kind van Paris St. Germain een halt toe te roepen. Terecht mag Hidalgo zijn spelers echter verwijten dat zij ander maal verzuimden de vaak oog strelende combinaties niet te be kronen. De kansen daartoe kre gen Soler. Genghini, Six en Ro cheteau ruimschoots, maar meer dan een schot tegen de paal le verde het niet op. ADVERTENTIE TEGUCIGALPA (ANP) - Als nationale helden keerden de voetballers van Honduras gisteren terug in eigen land. Ongeveer 100.000 Hondure- se voetballiefhebbers zwaaiden op de luchthaven van Tegucigalpa het nationale elftal hulde toe. Het ging er nogal verhit aan toe, de brand weer moest er aan te pas moest komen om de oververhitte menigte achter de dranghekken te spuiten. De aankomsthal van het vliegveld was toen al 'verbouwd'. a^ivêerde kórt voor dè trip"naar Het mocht de pret niet drukken, in het nationale stadion koesterde presi- Malta, waar een kwalificatiewed- dent Roberto Suazo Cordoba de voetballers als "helden". Met instem- strijd voor deze WK afgewerkt ming van 30.000'onderdanen'schonk Cordoba'zijn jongens'niet zon- moest worden. Een straf die later der pathos een mondelinge troostprijs. "Een ruiter van de Apocalyps ingekort werd omdat coach heeft u met zÜn trompet het succes ontnomen" Piechniczek zijn bonzen kon En dat laatste sloeg dan op de Chileense scheidsrechter Makuc, die drie overtuigen dat de geschorste niet minuten voor het einde van het duel met Joegoslavië een overtreding gemist kon worden. van de Hondurese verdediger Villegas met een penalty bestrafte. De Joegoslaven werden gisteren minder 'warm' onthaald. Voor doelman Pantelic en de spelers Stojkovic, Gudelj, Zéóec en Sestic hadden de Een positieve aantekening kreeg 2000 boze fans op het vliegveld van Belgrado nog wel een applausje hij toen de onlusten in Polen op over. De anderen moesten het doen met kreten als "verraders" en "lui- zijn hevigst waren. Boniek ver- lakken", bleef met zijn vrouw in Italië voor een vakantie, hij had asiel kunnen vragen, zoals vele Hon gaarse voetballers in 1956 deden, maar koos voor een snelle terug reis. De bijna vijf miljoen gulden die Juventus neer wilde tellen voor het Poolse talent vormen de hoofdreden een uitzondering te maken. Boniek, de schrik van de Belgen op deze avond. Sinds Deyna uit de Poolse ploeg verdwenen is, zorgt hij voor het hersenwerk. Wim Jansen, op de tribune met nog vier mensen die aan het Ne derlandse WK-succes in 1974 bij droegen (Treytel Michels, Krol, Rep) herinnerde zich dat hij als bewaker van Boniek enkele ma len knap in de problemen geko men is. Toch wenste hij vraagte kens te plaatsen bij de prestatie Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744. WAT 'MSUtóES KBJMQJ DTE. Z£TOP'\ CE. MAT&I K UêeR-1 AL U£R-,t eesówgJ' 'W /A7E£AL£ #)SS I 'riSTE zecEcew. 'm &d£3yrE-r*&s £1 fX5£7A WAÖC /&&DO

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9