Kamer: geen pensioenbreuk Oppervlakkige memoires van M. W. Schakel C Radarstations in gebruik genomen Politieverhoor zonder advocaat Nieuw Hoe jetook draait: Drumvloei. WDM'er vrijgelaten Financieel nadeel werknemers moet verdwijnen fc c Agent stuurt medaille terug Minister ligt dwars ■\foor de dikke en de dunne fe Verkiezingen Antillen DINSDAG 29 JUNI 1982 UTRECHT (ANP) - WDM-be- stuurder Frans Maas uit Bre da, die vorige week donder dag werd aangehouden op verdenking van medeplich tigheid aan het verduisteren van geheime militaire stuk ken, is gisteren weer op vrije voeten gesteld. Volgens de advocaat van Maas, mr. M. Panis, heeft de mare chaussee tijdens het vooron derzoek geen aanwijzingen kunnen vinden dat zijn cliënt iets met de zaak te maken heeft. Binnenland GEILENKIRCHEN (GPD) - NA- VO-secretaris-generaal mr. Luns heeft gisteren op de vliegbasis Teveren bij Geilenkirchen de voor de Noord-Atlantische Ver- drags Organisatie bestemde AWACS-vliegende radarstations officieel in gebruik genomen. Met het wegtrekken van twee pa rapluhoesjes onthulde Luns de vaandels van de basis Teveren en van het vliegend gedeelte van het vooruitgeschoven snelle waarschuwingssysteem. De plechtigheid vond plaats in een van de reusachtige nieuwe han gars op de basis vlak over de grens bij Schinveld. Twee minis ters van defensie, Hans van Mier- lo van ons land en Nott van Groot-Brittannië, woonden de raakt van de prestaties van de AWACS-vliegtuigen. Hij had een vlucht meegemaakt langs de grenzen van het Warschaupact en vastgesteld met hoeveel ge mak vliegtuigen, die zich op hon derden kilometers afstand be vonden, niet alleen werden ont dekt, maar ook gëdentificeerd. plechtigheid bij, evenals de op perbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, de Amerikaanse generaal Rogers. Luns liet duidelijk blijken dat het totstandkomen van het tot nu toe enige volledig gëntegreerde on derdeel van de NAVO „niet altijd even soepel was verlopen". „Ver scheidene keizersneden waren nodig voor de baby was gebo ren", verduidelijkte hij later op Falkland een persconferentie. Maar hij stelde tevreden vast dat de kos ten binnen de in 1978 vastgestel de grenzen waren gebleven. „De totstandkoming van dit onder deel heeft onze defensiemoge lijkheden sterk verbeterd", aldus Luns. De NAVO-secretaris-general zei zeer onder de indruk te zijn ge Luns toonde zich zeer tevreden over de prestaties van het Britse leger in de Falkland-oorlog. „Ik heb zeer veel bewondering voor wat de Engelsen daar hebben ge daan, met alle improvisatie die nodig was. Alles heeft veel soe peler gewerkt dan ooit was ver wacht", aldus Luns. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer vindt dat minister De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) zo spoedig mogelijk met wetsvoorstellen moet komen om een einde te maken aan de zogenaamde pensioen breuk. Dit is het financiële nadeel voor hun pensioen uitkering dat werknemers ondervinden, als zij van werkgever veranderen. De Kamer is van mening dat het kabinet er naar moet streven om nog voor het einde van dit jaar de nodige voorstellen op tafel te hebben. De CDA'er Weijers zei gisteren tij dens overleg over de door voor malig staatssecretaris Dales (PvdA) uitgebrachte nota over deze zaak, dat een eventuele langdurige kabinetsformatie na de verkiezingen het demissionai re kabinet er niet van mag weer houden met een wetsontwerp te komen. Mevrouw Groenman (D'66) rekende uit, dat het veran deren van baan op 35-jarige leef tijd iemand bijna 25 procent van zijn uiteindelijke pensioen kan kosten, en een verandering van werkgever op 45-jarige leeftijd bijna 50 procent. De Kamer is algemeen van mening dat het aanpassen van bevroren pensioenaanspraken gereali seerd kan worden uit de rente winsten die er over de betaalde premies worden behaald door de pensioenfondsen. Het opheffen van de pensioen- breuk zal moeten gebeuren door een aantal voorstellen, die het karakter hebben van een voorlo pige regeling, in afwachting van een geheel nieuw pensioensys teem. De CDA'er Weijers vindt dat er op den duur een pensioen systeem moet komen, waarbij het verschil tussen werknemers bij de overheid en in het particu liere bedrijfsleven komt te ver vallen. Ook zal er meer rekening Lij stverbinding "klein rechts" DEN HAAG (GPD) - De kleine christelijke partijen SGP, GPV en RPF zullen bij de ko mende verkiezingen voor de Tweede Kamer een lij stver binding aangaan. Het is voor het eerst dat de drie partijen op deze wijze samenwerken. Bij de kamerverkiezingen van vorig jaar hadden alleen de Staatkundig Gereformeerde Partij en het Gereformeerd Politiek Verbond een lijstver- binding. Het GPV had toen bezwaren tegen samenwer king met de Reformatorische Politieke Federatie, omdat het er aan twijfelde of die nieuwe partij wel levensvat baar zou blijken. Inmiddels is de nieuwkomer RPF groter dan de GPV. In de Tweede Kamer heeft het GPV één zetel, de RPF heeft twee zetels en de SGP zit met drie man in de Kamer. gehouden moeten worden met deeltijdwerkers, die nu nog een achterstand hebben bij hun pen sioenaanspraken. De WD'er Rietkerk wil dat eerst werkgevers en werknemers in de stichting van de arbeid tot over eenstemming komen over een pensioenregeling voor de toe komst, voordat de politiek zich erover gaat buigen. Rietkerk voelt er weinig voor om al te kie zen voor het zogeheten dienstja- rensysteem, zoals de nota van Dales en ook de fracties van PvdA, CDA en D'66 doen. Nogal kwaad reageerden verschei dene kamerleden op een brief die door de Adviescommissie Pensioenen van de werkgevers organisatie VNO aan de pen sioenfondsen was geschreven. Daarin werd gevraagd wel mede werking te verlenen aan de en quête van het ministerie van so ciale zaken, maar de vragenlijst slechts gedeeltelijk in te vullen. De brief roept op alleen die vragen die op de pensioenbreuk betrek king hebben in te vullen, en niet te vragen die betrekking hebben op de keuze van het pensioensys teem voor de algemene pen sioenplicht. Minister De Graaf zegde toe alles in het werk te zullen stellen per 1 januari 1983 wettelijke maatrege len ter opheffing van de pen sioenbreuk van kracht te doen zijn. Dit hangt volgens hem me de af van de vraag hoe snel de sociale partners hun advies zul len uitbrengen. „Ik heb nu een maal toegezegd hen bij de wets- voorbereiding te zullen betrek ken", aldus De Graaf. Vut Minister De Graaf vindt, dat er de nodige terughoudendheid in acht moet worden genomen bij het verlagen van de leeftijd waar op werknemers gebruik kunnen maken van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden, de zoge naamde vut. Bij het beoordelen of iemand voor vervroegde uit treding in aanmerking komt zou meer gekeken moeten worden naar het totaal aantal jaren dat hij gewerkt heeft, dan naar de leeftijd op dat moment, aldus De Graaf. WEERRAPPORTEN lijf t-i i 1 6 £13 Amsterdam zwaar bew. 19 14 3 De Bilt regenbui 18 14 3 19 13 4 Eelde 19 13 5 Eindhoven 19 13 1 Den Helder 18 14 19 Rotterdam 20 15 Twente geheel bew. 18 12 10 Vlissingen 18 14 1 Zd. Limburg geheel bew. 19 0 1 Aberdeen 17 11 1 Athene onbewolkt 34 24 0 Barcelona onbewolkt 25 17 0 half bew. 21 13 1 Bordeaux licht bew. 23 16 0 19 11 07 Frankfort licht bew. 21 11 05 Genève 23 14 1 Helsinki geheel bew. 19 11 0 Innsbrück 22 13 4 Klagenfurt geheel bew. 24 10 0 Kopenhagen 13 Lissabon onbewolkt 30 17 0 Locamo licht bew. 27 15 0 Londen half bew. 19 11 3 Luxemburg zwaar bew. 16 9 9 Madrid onbewolkt 33 16 0 Malaga onbewolkt 27 14 0 München licht bew. 20 12 7 Nice licht bew. 25 17 0 Oslo 18 11 05 Parijs half bew. 22 12 1 27 15 0 Split onbewolkt 28 18 0 Stockholm regen 18 12 02 Wenen regen 22 12 14 Zurich zwaar bew. 20 13 10 Casa Blanca zwaar bew. 26 19 0 Istanbul onbewolkt 37 21 0 Las Palmas half bew. 25 19 0 Tel-Aviv onbewolkt 29 21 0 Tunis hrif bew. 29 18 0 CU^E^B,0R?r7 In c"lembor9 wordt momenteel hard gewerkt aan de vervanging van de oudste spoorbrug van Nederland Het steeds zwaardere spoorvervoer in ons land stelt eisen aan de brug die ingrijpende aanpas singen noodzakelijk maken. Eind 1983 zal de oude brug geheel zijn vervangen door een nieuwe. RENKUM (ANP) - Hoofd agent van politie Jan de Goe de uit Renkum, vorig jaar ge schorst wegens voortduren de kritiek op het optreden van de mobiele eenheid, heeft gisteren een hem ver leende medaille terugge stuurd naar de koningin. Het betrefLde inhuldigingsme daille 1980, die inmiddels aan een groot aantal politiemen sen is toegekend wegens in zet tijdens de kroningsplech tigheid in Amsterdam. "Van een monarch, mede verant woordelijk voor het hardhan dig in elkaar slaan van dui zenden Nederlanders die de monstreerden tegen de kro ning in de tot vesting omge bouwde stad Amsterdam, wil ik geen toekenning van de in huldigingsmedaille", aldus De Goede in een begeleiden de brief aan koningin Bea trix. De kritsche hoofdagent schrijft dat zijn medewerking aan de inhuldigingsplechtigheden zeker niet van harte was. "Uw kroning was een wan staltige schertsvertoning. De ze miljoenen verslindende vertoning past niet meer in een land als het onze, waarin woningnood heerst en het werkeloosheidscijfer de 500.000 ruim overschrijdt", aldus De Goede. ADVERTENTIE ip5t| wiÈsKiiiïa AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse Orde van Advocaten is boos op minister De Ruiter van justitie, die in een nota heeft la ten blijken er niets voor te voe len, dat raadslieden bij politie verhoren van verdachten aanwe zig zijn. Dit heeft de orde giste ren in een brief aan de bewinds man laten weten. De orde is van mening dat juist tij dens dat eerste verhoor op het politiebureau de basis wordt ge legd voor het gehele verdere ver loop van het strafproces, en dat daar ook de positie van de ver dachte in belangrijke mate wordt bepaald. Daarom is er alle reden de verdachte in het opsporings onderzoek een sterkere rechts positie te geven. Het lijkt er ech ter op alsof de minister uitslui tend heeft gelet op het kostenas pect, zonder dit af te wegen te gen het belang van de verdachte bij de deugdelijke rechtsbijstand in alle fasen van het strafproceé, aldus de Orde van Advocaten. De advocaten dringen er al jaren lang op aan, dat zij politieverho ren kunnen bijwonen. Toen in 1980 in de Tweede Kamer een motie werd aangenomen, waarin NW-jongeren boos AMSTERDAM/ALKMAAR (ANP) Het NW-jongerencontact Noord-Holland heeft gisteren in een brief aan minister De Graaf (sociale zaken) geprotesteerd te gen uitspraken van de bewinds man over een mogelijk verlagen van de jeugdlonen en het instel len van een verplichte werkweek van 32 uur. 'Het is ongehoord om voor de zo veelste keer een aanval op de jongeren uit te voeren. Uw me ning, dat jongeren met minder geld toekunnen is onzin. Er zijn wel jeugdlonen, maar geen jeugdprijzen. Probeert u zelf maar eens met een minimum jeugdloon rond te komeh, zo staat in de brief aan De Graaf. de minister werd gevraagd hie- mee in enkele arrondissementen te gaan experimenteren, dachten zij het pleit gewonnen te hebben. De nota, die De Ruiter vorige week de Tweede Kamer aanbood en waaruit blijkt dat de minister aanwezigheid van raadslieden bij politieverhoren niet zo ziet zitten zet weer een domper op die vreugde. Na 41 jaar: Beatrix neemt bul Wilhelmina in ontvangst NEW BRUNSWICK (ANP) - Op de laatste dag van het staatsbe zoek van het koninklijk paar aan de Verenigde Staten heeft konin gin Beatrix op de beroemde Rut- geruniversiteit in New Bruns wick de bul in ontvangst geno men, die hoort bij het eredocto raat dat haar grootmoeder (wij len koningin Wilhelmina) in 1941 kreeg. Hendrik Edelman, sinds 1979 universiteitsbibliothecaris, die op het idee kwam, vertelt: "toen ik hoorde dat de koningin van ons geen eredoctoraat wen ste, stuitte ik in ons archief op deze bul. Ik ben blij dat de ko ningin er mee akkoord ging om deze bul, 41 jaar later, nu voor haar overleden grootmoeder in ontvangst te nemen". In 1941, vlak voor de aanval van de Japanners op de Amerikaanse vloot in Pearl Harbor, stuitte het plan van de toenmalige Ameri kaanse president Roosevelt om de geallieerden in Europa te hulp komen, op veel weerstand by landse emigranten werd ge sticht, wilde met het uitreiken van het eredoctoraat aan konin gin Wilhelmina druk uitoefenen op de publieke opinie in de VS. Drumvloei. Vijftig goed gegomde vloeitjes die rollen en roken zoals 't moet: goed. In een verdraaid mooi Drumjasje. WILLEMSTAD (ANP) - Bij de verkiezingen voor het parlement (Staten) van de Nederlandse Antillen die eind vorige week zijn gehouden, is de partij van demissionair premier Don Martina, de MAN, de grootste gebleven. Dit ondanks het verlies dat deze partij leed in het nieuwe parlement raakt de MAN één van haar zeven zetels kwijt. De Cura^aose partij MAN haalde ruim 27 procent van de stemmen, één procent min der dan bij de verkiezingen voor de Staten in 1979 De partij die het meest vooruitging is de, eveneens Curacoase. NVP. Zij behaalde ruim 16 procent van de stemmen. De NVP krygt drie zetels in de Staten, waar 22 plaatsen zijn. Ook de DP op Curagao krygt dne zetels. Op Aruba heeft de MEP van Betico Croes haar positie als sterkste party behouden en hebben de verkiezingen weinig verandering gebracht in het politieke beeld. De MEP krygt vyf van de acht Arubaanse zetels in het Antilliaanse parlement. De AVP van Henny Eman behield haar twee zetels en ook de PPA blyft m de Staten met één zetel. In totaal heeft 84,2 procent van de stemgerechtigden op Aruba zyn stem uitge bracht. Op Bonaire behield de party van Rudy Ellis (PPB) de statenzetel voor zijn eiland. DEN HAAG - Maarten Willem Schakel, jarenlang een ge ducht kamerlid, heeft over zijn jaren in de landelijke po litiek een zeer gezellig maar tegelijk nogal oninteressant boek geschreven. De anti-revolutionair Schakel zat in de Tweede Kamer van najaar 1964 tot de zomer van 1981. Een periode waarin er op het terrein van de binnen landse politiek erg veel is ge beurd. Het is een tijdvak waarin op zijn minst twee 'historische kabinetsforma ties vielen (1973, Den Uyl en 1977 Van Agt I), waarin de drie gevestigde christelijke partyen KVP. ARP en CHU zichzelf ophieven en het CDA oprichtten, waarin andere nieuwe politieke groeperin gen als PPR. DS'70 en D'66 hun opkomst (en ondergang) beleefden. Een periode waar in Schakels eigen anti-revo lutionairen van de ene crisis naar de andere rolden en mannenbroeders als Smal- lenbroek, Roolvink en Bies heuvel zagen sneuvelen en veelbelovende zonen als Boersma, Vermaat, Schouten en Goudzwaard het nest za gen verlaten, en waarin ze ook nog eens de dramatische val van Wim Aantjes beleef den. Bij deze en nog veel meer bele venissen zat Schakel op de eerste rang of speelde zelfs een hoofdrol. Als zo'n poli tiek dier zo kort na zijn af scheid al van de landelijke politiek zijn herinneringen op papier zet onder de titel 'De laatste der mannebroe- ders' ben je geneigd naar het puntje van de stoel te gaan. Niet nodig: Schakel heeft zijn 'memoires' niet aangegrepen om nog eens zyn visie te ge ven op al die belangwekken de ontwikkelingen of een po litiek testament achter te la ten. Hy gunt de lezer nauwe lijks een kijkje achter de schermen. Hy stipt de grote affaires wel aan, maar houdt het gezellig. Hy stopt als het echt interessant dreigt te worden. Aantjes Hoe aardig het boek had kun nen zijn, bewijst Schakel zelf met het hoofdstuk over de val van CDA-leider Wim Aan tjes. één van de affaires waar over hij wat uitvoeriger en persoonlijker schrijft. Scha kel was als leider van de ille galiteit in de Alblasserwaard direct verantwoordelijk voor de beslissing in 1945 de toen nog jeugdige streekgenoot Wim Aantjes te schrappen van de lijst van collabora teurs. De tegen hem inge brachte feiten waren te ge ring. Ruim 33 jaar later kwa men diezelfde feiten in de openbaarheid met voor Scha kel slechts één nieuwigheid: Aantjes was na zijn tewerk stelling in Duitsland naar Ne derland terug gekeerd niet via een 'wachtbataljon', maar door zich aan te melden by de SS. Hoe oud-verzetsman Schakel dat nieuws ervoer, heeft hij destijds heet van de naald verteld in een interview met de NCRV-televisie. Hij heeft dat gesprek nu opgenomen in zijn boek en beschrijft daar omheen nog eens de emotio nele gebeurtenissen van die twee dagen waarin Aantjes voor goed uit het politieke machtscentrum verdween. Eén van de 'zwaarst getroffen mensen uit de bezettingstijd oordeelt Schakel nu over Aantjes. Een veelzeggend oordeel, maar er is over de zaak-Aantjes nog zoveel meer te vertellen en hier laat Scha kel het dan weer afweten Kan hy verklaren waarom het oorlogsverleden van Aantjes, waarvan verscheidene 'anti's' op de hoogte waren, juist op dat moment zo vernietigend naar buiten werd gebracht? Had het iets te maken met de vyanden die Aantjes had ge maakt. ook onder de anti-re volutionairen? (Schakel noemt er bij een andere gele genheid twee: Ge int van Dam en Hannie van Leeu wen). Heeft hij een oordeel over de wyze waarop de rege ring de zaak destijds aanpak te? Vragen waaraan Schakel zich niet waagt. CDA Dat is het grote bezwaar tegen zijn memoires: Schakel ver telt van alles en nog wat, maar gaat op de belangrijkste vragen niet in. Wat heeft deze anti-revolutionair bijvoor beeld te zeggen over het ont staan van het CDA? Hoe ver klaart hij dat juist onder de protestanten die traditioneel het meest 'anti-paaps' waren later zulke sterke supporters van het CDA en de zo door en door katholieke Van Agt te vinden waren? Schakel zelf is daar een mooi voorbeeld van. De eerste keer dat hij bij ka merverkiezingen (1963) op de kandidatenlijst van de ARP stond, is er voor hem een voorkeursactie gevoerd door een groep 'verontrusten' die zich kwaad maakten over de 'linkse' koers die de party on der Berghuis en Bruins Slot was gaan varen. Onder die verontrusten zaten de latere oprichters van de Evangeli sche Omroep. Het is de hoek waarin je nu veel aanhangers van de Reformatorische Poli tieke Federatie mag verwach ten. Hoe staat Schakel nu tegenover die voormalige fanclub die hem destyds ruim 16.000 voorkeursstemmen bezorg de? Heeft hij enig idee hoe veel van die stemmen nu bij de RPF terecht zyn geko men? Over zijn eigen keuze voor het CDA is hij duidelijk: het moest wel omdat er van de confessionele stroming in de Nederlandse politiek niets was overgebleven. Maar kan zo'n eenvoudige keuze voor de macht van de gezamen lijkheid alle principiële be zwaren tegen het katholicis me opzy zetten? Tot op het laatst is er juist vanuit de ARP sterk verzet geweest te gen het CDA. Schakel noemt het maar spreekt zich er niet over uit "Miezerig" Zijn oordeel over de formatie van 1973 waarbij het kabinet- Den Uyl werd gewrocht na dat twee bekende anti-revo lutionairen (Boersma en De Gaay Fortman sr.) waren 'overgelopen' steekt hij niet onder stoelen en banken: een 'miezerige episode'. Over wat er zich in die tyd binnen zyn fractie heeft afgespeeld, is hij echter weer zeer karig. Hoe kon een krachtpatser als Biesheuvel met secondanten van het kaliber Roolvink en Schakel de greep op de frac tie verliezen ten gunste van Aantjes? Zat die laatste in een complot met Boersma en de in (formateurs Ruppert en Burgers? Schakel suggereert wel dat er zoiets bestond maar werkt het niet uit Hy meldt de uitslag van de be slissende stemming in de fractie en springt vervolgens naar de bruiloft die hy die avond mocht meemaken. Het is typerend voor de memoi res van Schakel. Net als je denkt dat er nog heel wat komt. zit de auteur alweer in dc auto naar de Alblasser waard op weg naar de echte lijke woning. Misschien dat een uitgever of een journalist hem er toch eens toe kan be wegen ook eens het achterste van de tong te laten zien. De penode die hij beschrijft én hijzelf verdienen dat. Hij is per slot van rekening een markant vertegenwoordiger van een uitstervend soort "De laatste der mannenbroe ders". Maarten Schakel, uitg. Unieboek. RIMMER MULDER

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7