c Zachte aanpak Israël en VS Levenslang voor twee Westduitse neo-nazi's Pessimisme in Beiroet D6JUU M/D-LOTTOSHOW Start-overleg begint vandaag Ravage in Belfast door bom Twintig jaar van onderhandelingen EG ziet nut economische sancties niet in Kernproef van VS en SU Buitenland STUTTGART - In het eerste moordproces in de Bondsrepu bliek Duitsland tegen rechts-ex- tremisten zijn de 26-jarige me- disch-assistente Sybille Vorder- brugge en de 52-jarige voorman Raymund Hornle veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank in Stuttgart-Stammheim achtte on der meer bewezen dat de twee verdachten een aanslag hadden gepleegd op een huis voor asiel zoekenden in Hamburg, waarbij twee Vietnamezen in 1980 om het leven kwamen. De andere aangeklaagden in het proces, de 53-jarige ex-advocaat "Brein" krijgt slechts 13 jaar Manfred Röder en de 52-jarige arts Heinz Colditz, kregen res pectievelijk 13 en 6 jaar gevange nisstraf, wegens het lidmaat schap van een verboden rechts- terroristische vereniging. Dat Manfred Röder, die zich tij dens de 41 zittingsdagen van het proces in Stuttgart-Stammheim heeft ontpopt als een onverbeter lijke neo-nazi, 'slechts' 13 jaar heeft gekregen, heeft hier en daar in de Bondsrepubliek tot felle protesten geleid. Röder was namelijk zonder twijfel het 'brein' van de neo-nazistische 'Deutsche Aktions Gruppe' (zo als Röder zijn beweging noem de), die er vooral voor ijverde om via een hetze tegen buitenlan ders, waarbij zelfs voor moord niet werd teruggeschrokken, 'Duitslands bevrijding' in te lui den. Gedurende de bijna zes maanden die het proces heeft geduurd, is gebleken dat zowel Sybille Vor- derbrugge als Raymund Hornle eigenlijk in volledige afhanke lijkheid van Röder hebben ge handeld. De nu 26-jarige Sybille was destijds verliefd op Röder geraakt en hem zowel geestelijk als seksueel horig geworden. Hornle had op zijn beurt met bommen gesmeten uit liefde voor Sybille. (Van onze correspondent Ferry Mingelen) BRUSSEL - De Europese Gemeenschap zal geen econo mische sancties treffen tegen Israël wegens de situatie in Libanon. De regeringsleiders van de tien lidstaten van de EG waren het er gisteren, op de eerste dag van hun top conferentie in Brussel, over eens dat economische sanc ties praktisch onmogelijk zijn en ook weinig zullen hel pen. Sancties tegen Israël zijn veel moeilijker te nemen dan bijvoorbeeld tegen Argentinië, omdat er sinds 1975 een samenwerkingsverdrag tussen Europa en Israël be staat. Volgens premier Van Agt zou het een jaar duren voordat er, na op zegging van dit verdrag, werkelijk economische straf maatregelen mogelijk zijn. Wel zal de ministersvergadering in het kader van het samenwer kingsverdrag, die half juli plaats zou vinden, voorlopig niet door gaan. „Misschien kun je dit een lichte sanctie noemen", aldus premier Van Agt in Brussel. De premier trok in twijfel of even tuele economische maatregelen nu wel het gewenste effect zou den hebben op de bereidheid van Israël aan een oplossing van het probleem mee te werken. De Europese Gemeenschap wil vol gens Van Agt „naar de mate van het mogelijke" bijdragen tot een staakt-het-vuren en een vertrek op langere termijn van alle vreemde troepen uit Libanon. Er bestond tussen de regeringslei ders kennelijk overeenstemming dat de mogelijkheden om daar toe invloed uit te oefenen zeer beperkt zijn. Dit ondanks een dringende oproep van de Egypti sche president Moebarak aan de Europese topconferentie. „In dit kader kunnen en zouden de Europese landen een belangrijke rol moeten spelen, om.te verze keren dat agressie niet beloond wordt (een zin die de Britten steeds tegen Argentinië gebruik ten - red.), dat de onafhankelijk heid, de territoriale integriteit en de soevereiniteit van Libanon worden gerespecteerd en dat er een rechtvaardige politieke op- Chomeini wil vuist zien van Arabieren LONDEN (Reuter) - Ajatollah CJhomeini, Irans geestelijke lei der, heeft de Arbische landen gisteren scherp aangevallen om dat ze falen een gemeenschappe lijke vuist te maken tegen Israël. "De dodelijke stilte" zal tot de to tale vernietiging van Libanon lei den, zo zei hij in een boodschap. Ter gelegenheid van de eerste ver jaardag van de zogenoemde der de revolutie, zei de imam, dat als Iran niet in de oorlog met Irak was verwikkeld, het veel fanatie ker in actie zou zijn gekomen te gen de Israëlische invasie van Li banon. Hij riep de landen van het Midden-Oosten op met de Pale stij nen en de regeringen van Sy rië en Iran de eer en de waar digheid van de islam en de Ara bieren te verdedigen tegen mis dadigers als het zionistische regi- Iran zond als enig islamitisch land vrijwilligers naar Syrië om te hel pen met de strijd tegen Israël in Libanon. Het is niet bekend of deze vrijwilligers al in Libanon zijn, maar wel zijn Iraanse vrij willigers gesignaleerd in de gele deren van de Palestijnse strijd krachten. lossing wordt gezocht voor het Palestijnse probleem, in plaats van te proberen het Palestijnse leiderschap te vernietigen", al dus de Egyptische president Meningsverschillen De Europese partners waren het gisteravond overigens nog niet eens over een gemeenschappelij ke verklaring over het Midden- Oosten. De positie van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO in komende onderhandelin gen en de mate waarin Israël ver oordeeld moet worden, leidden tot meningsverschillen. Neder land, Duitsland en Denemarken bepleitten hierbij een „zachtere koers" dan bijvoorbeeld Frank rijk, Groot-Brittannië en Grie kenland. Een zachte koers wil de Europese Gemeenschap ook volgen tegen over de Verenigde Staten. De re geringsleiders willen vóór alles voorkomen dat de huidige ge spannen handelsrelaties uit groeien tot een diepe politieke crisis in het westerse bondge nootschap. Ze hebben tijdens hun vertrouwelijk beraad in Brussel in soms 'dramatische' bewoordingen, zoals in Brussel werd gezegd, de huidige anti-Eu- ropese handelspolitiek van de Verenigde Staten besproken. Daarbij is echter gewaarschuwd, aldus premier Van Agt, „het niet zover te laten komen dat er een vertrouwensbreuk tussen de Verenigde Staten en Europa ont staat, waarvan de effecten veel verder gaan dan de handelsrela ties". „De Europese Gemeenschap zal de Amerikanen", aldus Van Agt, „wel ferm toespreken over hun handelspolitiek in een taal die door Californiërs wordt ver staan". Maar, zo voegde de pre mier er gisteravond laat aan toe: „We moeten op ons tellen passen dat deze Europese raad niet over komt als een anti-Amerikaanse raad. Een handelsoorlog is niet in het belang van Europa, daar lijden wij toch meer schade van dan de Amerikanen", aldus de premier. Om die reden wil Europa een han delsoorlog met de Verenigde Staten vermijden en zullen er geen Europese handelsbelem meringen tegen Amerikaanse produktcn worden getroffen. Wel zullen de eerder aangekon digde klachtenprocedures in de internationale organisaties (OE SO en GATT) worden voortgezet tegen de Amerikaanse belemme ring van de Europese staalexport en het Amerikaanse verbod voor Amerikaanse firma's in Europa om mee te werken aan de zo om streden aardgasleiding tussen de Sowjet-Unie en West-Europa. Volgens de Europese Commissie heeft dit verbod juridisch overi gens een zwakke basis en zullen de betrokken bedrijven met re delijke kans op succes een be roep op de rechter kunnen doen tegen dit verbod. BELFAST (UPI) - De politie in Belfast heeft gisteren honderden mensen uit hun huizen geëva cueerd terwijl legerdeskundigen trachtten een van de grootste bommen die ooit in Noord-Ier- land is gevonden onschadelijk te maken. De bom kwam tot ontploffing na dat deze pogingen waren mis lukt. Niemand raakte gewond maar zeker 300 huizen in de om geving liepen deels zeer grote schade op. Zeker 400 mensen waren geëvacueerd en veel van hen hadden de nacht doorge bracht in een kerk. Door het ge weld van de explosie werden da ken van huizen geblazen en sneuvelden talrijke ruiten. Enke le huizen vlak bij de plaats waar de bom explodeerde zijn waar schijnlijk volledig verwoest. Volgens een woordvoerder van de politie probeerde men de bom onschadelijk te maken door met een kleine lading de ontsteking eruit te blazen maar deed zich ongeveer tegelijkertijd een enor me ontploffing voor. Onduidelijkheid over vertrek PLO (Van onze* correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Het is nog steeds onduidelijk of de Palstijnen vrij willig uit Beiroet zullen vertrek ken. De Israëlische regering heeft via de Amerikaanse bemid delaar Habib uit Beiroet voor stellen gekregen van de PLO als zou deze bereid zijn Libanon over zee te verlaten. Dit wordt door de Libanese staatsradio be vestigd, maar van PLO-zijde hef tig ontkend. Een Palestijnse woordvoerder herhaalde giste ren dat de PLO tot het einde zal doorvechten. De stemming in Beiroet is niet op timistisch. In Libanese rege ringskringen wordt aangenomen dat de PLO de zaak probeert te rekken via tactische manoeu vres, in de hoop dat uitstel afstel betekent. Israël heeft laten we ten een eervolle aftocht van de Palestijnen te zullen toestaan, maar tegeUjkertijd zeggen rege ringswoordvoerders dat Israël het resultaat van de onderhande lingen niet oneindig zal afwach ten. Pamfletten „Als blijkt dat de PLO een spelletje speelt, zullen wij tot andere mid delen overgaan", aldus een zegs man. Tegelijkertijd hebben Is raëlische vliegtuigen opnieuw pamfletten boven Beiroet ver spreid waarin de bewoners wor den opgeroepen Beiroet te verla ten voor het te laat is. De onderhandelingen zitten bui tengewoon ingewikkeld in el kaar. Israël, Egypte, Saoedi-Ara- bië, Libanon, de PLO en Ameri ka doen mee, waarbij Israël en Amerika weigeren rechtstreeks met de PLO te praten. Dat ge beurt dus via de Libanezen en Saoedi's. Naar het schijnt drin gen zowel Saoedi-Arabië als Li banon er bij de PLO op aan Bei- ADVÊRTENTIE Deze week al inleveren Vele duizenden gratis extra prijzen Paus wil wel naar Libanon VATICAANSTAD (AFP/DPA) Paus Johannes Paulus 2 is bereid onmiddellijk naar het "gepijnigde" Libanon te gaan als dat de zaak van de vrede kan dienen. Dat heeft hij gis teren ten overstaan van de curie verklaard. De paus beklemtoonde dat hij bij een eventuele reis alles zou doen om de problemen van het gebied op te lossen. De paus wees er in zijn toe spraak op dat elk initiatief om de bevolking van dit zwaar geteisterde land te hel pen welkom is. Aan zijn aanbod om onmiddel lijk naar Libanon te reizen gingen verschillende verzoe ken van de paus aan de strij dende partijen in Libanon vooraf om een einde te ma ken aan de gevechten. Over het bestaan van plannen van de paus om zeer binnenkort naar Libanon te vertrekken kon in het Vaticaan geen be vestiging worden verkregen. In zijn toespraak onderstreepte de paus dat de rooms-katho- lieke kerk met elk volk en el ke cultuur een permanente dialoog wenst en hij herin nerde aan de betrekkingen van de rooms-katholieke kerk met andere christelijke kerken en met de islam en het jodendom. roet te verlaten en daarmee de to tale verwoesting en een bloed bad in West-Beiroet te voorko- Egypte draagt ook zijn steentje bij. Een vijftal schepen zou de haven van Alexandrië hebben verlaten richting Beiroet, om de Palestijn se leiders op te pikken. Volgens een ander bericht zou de PLO onder Frans toezicht uit Beiroet vertrekken. Egypte ontkent dat er schepen zijn vertrokken naar Libanon, en Aboe Ayad, Arafats plaatsvervanger, zegt dat de schepen Egyptische gastarbei- ders komen ophalen. Klachten Intussen neemt in Israël de onvre de toe, een onvrede die zich met name uit tegen minister van de fensie Sharon. Het gezaghebben de blad Haaretz klaagt dat de mi litaire censuur de strekking van een artikel van haar militaire me dewerker heeft verdraaid. De mi litaire correspondent had ge schreven dat Israël en niet Syrië het bestand heeft geschonden, en de censor heeft daarvan ge maakt dat Syrië verantwoorde lijk was voor de schending. De Jerusalem Post meldt gelijksoor tige klachten over belemmerin gen bij de rapportage van het front, terwijl de legerwoordvoer- der ongeloofwaardiger is dan ooit te voren, aldus de Post. Ook de Arbeiderspartij voert lang zaam maar zeker de kritiek op. Oud-opperbevelhebber Goer be toogt dat het niet Israëls taak is in Libanon orde op zaken te stel len, een discussie die hij volgens eigen zeggen al geruime tijd met Sharon voert. En Sharon ant woordt in het algemeen met insi nuaties, als zouden de critici het nationaal belang ondermijnen. Het inschakelen van de militaire censuur is bedoeld om al te hefti ge kritiek te zeven, waardoor meer dan ooit tevoren de cen suur een politiek instrument is geworden. Vandaag zal de regering over de oorlog rekening en verantwoor ding moeten afleggen in het par lement, de Knesset. Begin en Sharon zullen stevige kritiek te horen krijgen, met name van mensen die aanvankelijk achter de doelstellingen stonden de PLO in Libanon 40 kilometer van de grens terug te dringen. Maar dat oorspronkelijke doel is iedereen al vergeten. (Van onze correspondent Willem Offenberg) GENEVE - „Dit keer zal de we reld een situatie bespaard blijven waarbij beide ontwa peningsonderhandelaars el kaar handenschuddend laten fotograferen terwijl tegelij kertijd de raketten in aantal toenemen". Met een duidelij ke verwijzing naar vorig overleg over strategische wa pens (SALT), verzekert een hoge functionaris van presi dent Reagans ontwapenings agentschap ACDA dat het vandaag in Genève te begin nen ontwapeningsoverleg voor het eerst een werkelijke vermindering zal opleveren van het aantal raketten. Van daar de naam Start. De Amerikanen streven ernaar het aantal atoomkoppen van te land gestationeerde lange- afstandsraketten wederzijds te verminderen met een der de, tot 5000. Daarna zal ge sproken worden over de in tercontinentale raketten zelf, die van 850 tot de helft in aan tal moeten worden terugge bracht. Het gaat dus uitslui tend om raketten die vanaf land gelanceerd worden en niet om lange-afstandsraket- ten die door onderzeeërs of bommenwerpers worden af gevuurd. Waarom de Amerikanen zo ge brand zijn op beperking van deze zogenaamde ballistische raketten, laat zich raden: 70 procent van Moskou's arse naal bestaat uit dit soort wa pens. Staand onder een portret van de ex-minister van buiten landse zaken Alexander Haig, legt de ACDA-specia- list de aanwezige wereldpers uit dat Washington vooral de ze raketten ziet als een be dreiging omdat ze doeltref fender zijn, een kortere vluchttijd hebben en moeilij ker zijn te onderscheppen dan de overige wapensyste- SALT-2, het tweede verdrag over strategische wapens dat nooit door de Amerikanen is geratificeerd, heeft geen ech te beperking opgeleverd, zegt hij: „Hoewel we niet hele maal van voren af aan willen beginnen, is dit overleg wel de eerste stap in de richting van werkelijke verminde ring". Roulerend met de eind vorig jaar begonnen besprekingen over middellange-afstandsra- ketten (INF) zullen de Rus sen en de Amerikanen op dinsdag en donderdag verga deren, beurtelings in de Sow- jet-vertegenwoordiging bij de VN in Genève en in een speciale dependance van de Amerikaanse VN-missie, waar ook de SALT-1- en -2- gesprekken zijn gevoerd. Beide onderhandelaars kennen elkaar van dit vorige overleg; ze noemen elkaar bij de voor naam. Zowel de Amerikaan se generaal b.d. Edward Rowny als de Russische dele gatieleider Viktor Karpov is ontwapeningsveteraan, en voorstander van de harde lijn; ofwel onderhandelen vanuit een sterke positie. Edward Rowny werd zelfs te hard bevonden om ACDA aan te voeren. Critici menen dat de 64-jarige Rowny geen zwaargewicht is, ondanks zijn jarenlange ervaring. Maar dit moet de komende jaren blijken, want net als voor het Geneefse INF-over- leg over middellange-af- standsraketten voorspellen deskundigen dat START ja renlang zal voortslepen. De voornaamste resultaten zul len niet worden geboekt aan de onderhandelingstafel tij dens de formele gesprekken van twee keer per week, maar tijdens de privé-onderhande- lingen, van man tot man bui ten de vergaderzaal. HAGFORS (DPA) - In het afgelopen weekeinde is zowel in de Sowjet- Unie als in de Verenigde Staten een ondergrondse kernproef geno men, zo heeft het Zweedse militaire observatorium te Hagfors giste ren bekendgemaakt. De explosie in het gebied van Semipalatinsk in Siberië had een kracht van 5 op de schaal van Richter, terwijl de proef in de woestijn van Nevada een sterkte had van 5,9. GENÈVE (Reuter) De besprekingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten die vandaag beginnen, volgen na 20 jaar onderhandelingen tot beperking van het risico van oorlog tus sen Oost en West. 1962-63 - na de Cubaanse raketcrisis werd overeenstemming be reikt over installatie van de "hete lijn" tussen het Witte Huis en het Kremlin om snel contact in internationale noodsituaties mo gelijk te maken. 1963 - de VS en de Sowjet-Unie scharen zich achter Groot-Brit tannië voor een verbod van kernproeven in de atmosfeer, in de ruimte en onder water. 1967 - De VS, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië verbieden kernwapens in de ruimte. 1968 - de VS, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië tekenen het verdrag inzake niet-verspreiding van kernwapens over andere staten. Het verdrag wordt later gesteund door 115 andere lan den. 1969 - het overleg over beperking van de strategische bewape ning (Salt) begint. 1971 - de VS en de Sowjet-Unie tekenen een akkoord tot vermin dering van het risico van een kernoorlog door waarborgen en een systeem van waarschuwing tevoren. Samen met Groot-Brit tannië verbieden zij ook kernwapens op de zeebodem. 1972 - president Nixon en Sowjet-leider Leonid Breqpjev ont moeten elkaar in Moskou, tekenen het verdrag ter beperking van anti-ballistische raketsystemen en het Salt-1-interim-ak koord, dat het aantal strategische, ballistische raketlanceerders op de bestaande niveaus bevriest. 1973 - De NAVO en het Warschau-Pact beginnen in Wenen be sprekingen over troepenverminderingen in Midden-Europa. Het overleg duurt nog voort. 1974 - de VS en de Sowjet-Unie beginnen besprekingen over het beperken van ondergrondse kernproeven waarbij de explosie de kracht van 150 kiloton niet teboven gaan. 1975 - 35 staten, waaronder de VS en de Sowjet-Unie, tekenen de verklaring van Helsinki, die een gedragscode inhoudt inzake de relaties in Europa en die voorziet in waarschuwing tevoren voor het houden van militaire oefeningen. 1976 - de VS en de Sowjet-Unie beginnen besprekingen inzake een verbod van chemische wapens. De besprekingen worden in 1980 opgeschort. 1977 - de VS, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië beginnen be sprekingen over kernwapenproeven. De besprekingen worden in 1980 opgeschort. 1977 - president Carter en Leonid Bregnjev tekenen Salt-2 in Wenen. Dit stelt een plafond van 2.400 strategische raketten en bommenwerpers aan beide zijden, dat tegen 1981 tot 2.250 moet zijn verminderd. Vanwege de Sowjet-interventie in Afghanistan wordt Salt-2 niet door de Amerikaanse Senaat geratificeerd. President Reagan noemt het verdrag naderhand een verdrag dat fatale leemten heeft, maar beide regeringen zeggen dat zij zich aan de bepalin gen zullen houden zolang de ander dat doet. 1980 - de Europese veiligheidsconferentie in Madrid overweegt het bijeenroepen van een speciale bijeenkomst over ontwape ning in Europa. De eerste taak zou zijn de vermindering van het risico voor een verrassingsaanval. De besprekingen hebben geen resultaat door de Poolse crisis in 1981 en zullen in novem ber 1982 worden hervat. November 1981 - de VS en de Sowjet-Unie openen besprekingen in Genève over beperking van raketten voor middellange af stand in Europa. De VS bieden de "nul-optie" aan volgens welke Moskou zijn SS-raketten moet ontmantelen waartegenover de VS geen nieuwe kruisraketten en Pershings in Europa zou plaatsen. mei 1982 - president Reagan stelt voor de intercontinentale kern koppen met éénderde te verminderen, waarbij de raketten van beide zijden zouden moeten worden verminderd tot minder dan het huidige totaal van 1700 die de VS hebben. Bre^jpjev biedt een bevriezing van strategische wapens aan en noemt het plan van Reagan eenzijdig. De VS verwerpen het bevriezingsvoorstel. De regeringen van de VS en de Sowjet-Unie besluiten tot het Start-overleg (strategic arms reduction talks) op 29 juni in Genè- juni 1982 - de Sowjet-Unie belooft op een „peciale VN-zitting over ontwapening niet als eerste kernwapens te gebruiken. Doe óók mee aan het Cijferspel. Kans op hoofdprijs van f 100.000,--. Voor maar f 1,50 mag u die kans toch niet laten liggen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 6