Fraudebestrijding moet beter worden aangepakt Blanken moeten apartheid 'zonde' noemen LEZERS SCHRIJVEN Rabobank Koerskaartje Zuidafrikaanse Raad van Kerken: Rabobank Reisverzekering Safe-loket Varia rapport tale Stuu DEN HAAG (ANP) - Een intensieve aanpak van de fraudebestrijding is nood zakelijk. Daarbij zal voor rang moeten worden ge geven aan de aanpak van grootschalige fraudes bo ven het geleidelijk ont wikkelen van een strate gie voor de fraudebestrij ding op het gehele terrein van sociale zekerheid en belastingen. Deze mening bracht de Federatie van Bedrijfsverenigingen - een vrijwillig samenwerkingsver band van 26 bedrijfsverenigin gen - gisteren over aan de ka mercommissie die zich bezig houdt met misbruik en oneigen lijk gebruik van belastingen, so ciale zekerheid en subsidies. Met stond op de agenda het t van de Interdepartemen- e Stuurgroep Misbruik en On eigenlijk Gebruik (ISMO). In dit rapport worden maatregelen be pleit, die er op zijn gericht de ge legenheid tot het plegen van fraude weg te nemen. Vooral wordt aandacht besteed aan het verschijnsel "koppel baas". Ook wordt er gepleit voor de vorming van samenwerkings verbanden, om te kunnen komen tot goede uitgangspunten die aangifte opsporings- en vervol gingsbeleid moeten verbeteren. Volgens de Federatie van Bedrijfs verenigingen is, met het oog op de rechtsgelijkheid, bestrijding van werkgeversfraude en van werknemersfraude op gelijke voet noodzakelijk. Het moet zo zijn dat bij constatering van werkgeversfraude het onderzoek zich óók uitstrekt tot de werkne merskant. Voor de bestrijding van fraude op het gebied van sociale zekerheid en de belastingwetgeving is pri mair samenwerking tussen be drijfsverenigingen, de belasting dienst, de gemeenten en het openbaar ministerie noodzake lijk. Het is nodig de sanctiemogelijkhe den in de sociale verzekerings wetgeving te verscherpen, om dat deze voor de bestrijding van werkgeversfraude te weinig be dreigend zijn. Vanuit de federatie kwam de klacht, dat een aantal gemeenten het laat afweten als het er om gaat medewerking te verlenen bij gesignaleerde fraude. Een be letsel bij het uitwisselen van ge gevens tussen verschillende diensten is de geheimhoudings plicht. Zo zou de belastingdienst de bedrijfsvereniging moeten in lichten als iemand naast een so- ciale-verzekeringsuitkering nog een inkomen ontvangt. ROTTERDAM (ANP) - De Indus triebond FNV in Rotterdam heeft ernstige kritiek op de vol gens de bond wel erg gemakke lijke wijze waarop de Arbeids inspectie omspringt met verzoe ken van bedrijven om werktijd verkorting. D« bond heeft sterke aanwijzin gen, dat in een concreet geval - dat van de kunstmestfabriek Windmill in Vlaardingen - op deze manier uitkeringen uit de werkloosheidspot zijn gebruikt .om de ieder jaar terugkerende slappe tijd in dit seizoengevoe- lige bedrijf op te vangen. Windmill vroeg in april werktijd verkorting aan voor twee maal tweehonderd personeelsleden, omdat het bedrijf problemen had met de afzet van voederfos faten en kunstmest door een te ruglopende vraag van boeren in West- en Oost-Europa. Het ver zoek om werktijdverkorting "Verkorting werktijd te snel gegeven' werd toegewezen voor twee pe riodes van zes weken. Districts bestuurder Piet Janssen van de Industriebond betwijfelt of de werktijdverkorting bij Wind mill wel terecht is geweest. Volgens hem is nu gebleken, dat het Vlaardingse bedrijf in de eerste drie maanden van dit jaar 2,5 keer zo veel heeft gepro duceerd en afgezet als het jaar ervoor. De Arbeidsinspectie gaat bij de behandeling van de aanvragen uit van de leegloopu ren, de produktie van de afgelo pen tijd en de toekomstver- DINSDAG 29 JUNI 1982 wachtingen van het bedrijf. "Als je het geval Windmill be kijkt, dan kun je je afvragen of het met alle aanvragen zo gaat", aldus Piet Janssen. De directeur-hoofdinspecteur van de Arbeidsinspectie in Rotter dam, drs. FJ. Janssen, wijst alle kritiek van zijn naamgenoot van de hand. Wel geeft hij toe, dat nu er sprake is van een eco nomische crisis de normen voor het toekennen van werktijdver korting aanzienlijk soepeler worden gehanteerd. Daarbij worden volgens hem wel degelijk de richtlijnen in de ga ten gehouden, die er van uit gaan dat de teruglopende acti viteiten bij een bedrijf van con juncturele aard moeten zijn en dat het bedrijf zelf al een rede lijk eigen risico heeft gedragen. Drs. Janssen stelt nadrukkelijk, dat seizoensschommelingen hier buiten vallen. ADVERTENTIE een rustig vakantie-gevoel. WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan heeft zijn kapsel enigszins gewijzigd. Tot voor kort droeg hij het achterovergekamd rechts), maar sinds zondag draagt hij een frivole lok op het voorhoofd. Wat moet ik betalen? Word ik niet afgezet? Begrijpelijke vragen, wanneer u snel in vreemd geld moet rekenen. Steek 't Rabobank Koerskaartje op zak. De Rabobank verzorgt 't. Ook uw Reisverzekering, Reis- of Eurocheques, Buitenlands geld, Europeesche Automobilistenhulp Verzekering of Internationale Reis- Batlflhaitt? FQ en Kredietbrief, tijdelijke Auto Cascoverzekering of Safe-loket. nOllUUOllVl LêêêÊ Weer onrust in Polen POZNAN (UPI) - In Poznan is gisteren tot 10.000 mensen aangegroeide bijeenkomst ter herdenking van de slacht offers van de voedselrellen van 1956 in de stad verspreid door de politie. De mensen stroomden 's middags uit fa brieken en bedrijven naar het plein om bloemen neer te leg gen, maar verspreidden zich meest vreedzaam na het aan rukken van een forse politie macht, al kwam het eerst tot kleine schermutselingen tus sen politie en een groepje jongeren aan de rand van de menigte. Terwijl de Poolse kerk in een boodschap tot kalmte maande om de kans op een bezoek van de paus in augustus niet te verspelen werd evenwel ook onrust ge meld uit Wroclaw, een andere industriestad 160 kilometer ten zuiden van Poznan, dat zelf ruim 300 kilometer ten westen van Warschau ligt. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken zal zijn contacten met de (blanke) Nederduits Gerefor meerde Kerk en twee kleine boerenkerken in Zuid-Afrika verbreken. In een resolutie zegt de raad, dat deze kerken eerst de apartheid als in strijd met de bijbel moeten afwijzen, voordat het contact kan worden her steld. Voorzitter bisschop Desmond Tu tu zei: "Ons volk lijdt. W(j heb ben nog altijd de blanke kerk lief. Het enige wat zü moet doen is, zeggen dat apartheid zonde Door de pogingen de apartheid theologisch en moreel te rechtvaardigen, levert deze niet alleen maatschappelijk-politieke maar ook theologische vragen op, stelt de Raad van Kerken in zijn resolutie vast. "Apartheid is ketters". In rapport over de Britse be trekkingen met Zuid-Afrika komt de Anglikaanse Kerk van Engeland tot de conclusie, dat de ADVERTENTIE een rustig vakantie-gevoel. Ook in de vakantie kan 'n ongelukje in 'n klein hoekje liggen. Neem een Rabobank Reisverzekering. Verzekert tegen ongeval, ziekte, buitengewone kosten en diefstal. De Rabobank maakt 'm in orde. Ook uw Reis- of Eurocheques, Buitenlands geld, Europeesche Automobilistenhulp Verzekering of Internationale Reis- en Kredietbrief, tijdelijke AutoCasco- Oa||nll3llk Q verzekeringof Safe-loket. Vraag ook eens naar het handige Koerskaartje. IKIUUUailli UB Engelse politiek heeft gefaald. "Ze heeft geen enkel positief ef fect gehad op de rassenverhou dingen in dat land". "Engeland zal zijn economische banden met Zuid-Afrika dienen te verbre ken". Tot dusver stond de Anglikaanse Kerk op het standpunt dat Enge land zijn aanzienlijke investerin gen in Zuid-Afrika zou moeten gebruiken als een hefboom om veranderingen in de maatschap pelijke verhoudingen te bewer ken. "Dit beleid zal echter geen enkele uitwerking hebben", zegt de kerk nu in haar rapport. Kernwapens Een commissie van voorberei ding heeft de rooms-katholieke bisschoppen van Amerika een ontwerp voor een verklaring voorgelegd waarin dezen het ge bruik van kernwapens onder strenge voorwaarden toestaan. Deze voorwaarden zijn: ze mo gen alleen tegen militaire doelen worden gebruikt en ook alleen als antwoord op een nucleaire aanval. Tegelijk spreekt de com missie uit, dat een situatie waar in aan deze strikte voorwaarden wordt voldaan zich vrijwel nooit zal voordoen. In de verklaring worden de landen die over deze wapens beschik ken opgeroepen, het aantal kern wapens te bevriezen en te stop pen met het ontwikkelen van systemen om ze te gebruiken. De bisschoppen hebben tot 10 juli de tijd om op de ontwerp-verlda- ring te reageren. In november willen zij tot een definitief stand punt komen. Maatschappij Veel meer dan vroeger zullen evangelische christenen zich moeten bezig houden met de maatschappelijke problemen in deze wereld. Dat is een van de conclusies van een wereldconfe rentie over 'evangelieverkondi ging en maatschappelijke ver antwoordelijkheid' die vorige week in Grand Rapids (Canada) werd gehouden. Ondanks verschillen van inzicht wisten de honderden afgevaar digden de conferentie toch met een gemeenschappelijke verkla ring af te sluiten. Evangelische christenen (hun internationale benaming is 'evangelicals') heb ben al heel veel gedaan aan leni ging van menselijke nood, vooral in zendingsgebieden, maar, zegt de verklaring, wij hebben, wel eens vergeten te letten op de diepere achtergronden van die nood. "En die liggen vaak in on rechtvaardige verhoudingen". "De kerk heeft een profetische taak. Waar de bijbel duidelijk is en de situatie niet voor tweëerlei uitleg vatbaar, zal de kerk ook over deze zaken moeten spre ken". Toch manen de evangelischen - die wel als 'rechts' of'fundamen talistisch' worden aangeduid - tot voorzichtigheid, vooral wan neer onder christenen over be paalde onderwerpen grote ver schillen bestaan. De verklaring doet een dringend beroep op christenen om waar dat maar mogelijk is te werken aan verbe tering van de samenleving. "Niet om door menselijke inspannin gen een soort Godsrijk te kun nen maken, maar omdat het een bijbelse opdracht is. En dan al tijd in de wetenschap'dat het uit eindelijke Koninkrijk van God pas door het gericht heen op aar de zal worden gevestigd. Maat schappelijke verantwoordelijk heid kan geen evangelieverkon diging worden genoemd. Ze heeft wél een evangelische di- Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Rotterdam-Zuid J. Kok Zoeter- meer; bedankt voor Eindhoven (voor bejaarden- e'n ziekenzorg) J. A. Wiersma-Verkerk Den Bosch, voor Huizen J. Smit Hil versum, voor Wierden R. van Kooten Zeist. Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Haar lem J. P. Bos (legerpredikant) Hoevalaken. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Emmeloord A. de Jager Enk huizen; aangenomen naar Neede kandidaat A. J. Mol Zwijndrecht. Ds. H. Rijksen, voorheen predi kant van de Gereformeerde Ge meenten, heeft zijn intrede ge daan in de hervormde gemeente te Raamsdonk, waar hij de op volger werd van dr. A. van de Beek, die aan de Leidse universi teit de plaats innam van profes sor H. Berkhof. Dr. Van de Beek bevestigde ds. Rijksen ook in Raamsdonk. Ruim 27 jaar diende ds. Rijksen de Gereformeerde Gemeenten. Zijn overgang naar de Hervormde Kerk was een heel moeilijke be slissing geweest, zo bleek uit zijn' woorden. In perioden van ver twijfeling zijn velen hem tot steun geweest. Koster Barend Favier van de Bethlehemkerk in Leiden kreeg voor zijn vele jaren trouwe dienst de gouden speld van de Vereni ging van Kerkvoogdijen. Hoofd- bestuurslid.mr. B. Plomp, tevens voorzitter van de Leidse kerk voogdij, reikte hem de onder scheiding uit. ADVERTENTIE een rustig vakantie-gevoel. Gauwdieven slaan vaak toe wanneer u lang buitenshuis vertoeft. Neem geen risico. Stal uw kost baarheden in 'n Safe-loket bij de bank.Wij regelen 't.Ook uw Reisver zekering, Reis- of Eurocheques, Buitenlands geld, Europeesche Automobilistenhulp Verzekering of Internationale Reis- en Kredietbrief, tijdelijke 0"»|if|||Q|||» Auto Cascoverzekering. Vraag ook eens naar het handige Koerskaartje. llQUUIIIllllft UB Fietstocht (2) Als je met mensen omgaat, moetje voorzichtigheid betrachten. Voorkomen moet worden dat mensen in een hoek gedrukt worden. Zo is dat. Daarom ook was het misschien verstandig ge weest wanneer dominee Danis ms eerst contact had gezocht met iemand van het comité 'Te gen atoomtaken Valkenburg'. De demonstratieve fietstocht is niet gericht tegen de vliegbasis. Zij is gericht tegen de atoomta ken. De Neptune, die de Orion gaat vervangen, heeft die nog niet. Dat moet ook niet, daarom drukken wij op de pedalen en brengen wjj onze eisen over aan regering en parlement. Van uit stel moet afstel komen. Den Haag moet een definitief nee la ten horen. In het belang van ie der afzonderlijk mens in de hele Leidse regio. Valkenburg is al een doelwit in een crisissituatie. Poorten, hekken, het tegenover el kaar staan. Het gaat om begrip, gesprek en luisteren schrijft ds. Damsma. Precies, wij doorbre ken poorten en hekken door be grip en gesprek, zou ik zeggen. In een vroeg stadium hebben wij contact gezocht met de comman dant van het vliegkamp. In de or ganisatie hebben we een goede samenwerking. Bovendien heb ben we een middag uitgebreid met o.a. de commandant gepraat over kernbewapening en vredes beweging. De plaatsvervanger van de com mandant op zaterdag 3 juli zal onze eisen overigens niet in ont vangst nemen. Nee, het ludieke monumentje zal gepaard gaan met een tekst waarin wij duide lijk maken dat wij discussie bin nen de krijgsmacht noodzakelijk achten en dat op onze manier willen stimuleren. Onontbeerlijk voor de democratie, denk ik. Het avondprogramma zal ook in het teken staan van krijgsmacht en kernwapens. Naast een arts van uit polemologische hoek en ie mand van de vredesbeweging hebben er ook twee militairen in het forum zitting. Ik bemerk bij de brievenschrijver een soort weerzin tegen mensen massa's en spandoeken. Massa's zijn niet zomaar massa's. Mensen die deel uit maken van een vre desdemonstratie zijn individuen die vanuit hun eigen denken, be wustzijn en voelen, vanuit hun eigen achtergrond en overwegin gen samen laten zien dat ze sa men iets willen doen tegen atoomdreiging en vernietiging. Dét is waar miljoenen mensen over de, hele wereld de straat voor op 'gaan. Inderdaad, macht Een vredesmacht. Evert Blankesteijn Hoge Rijndijk 244 Leiden Politie In eén tijd waarin nog al vaak kri tiek wordt geuit op de politie, wil ik toch graag eens iets positiefs schrijven. Op dinsdag 22 juni j.l. te ongeveer 21.30 uur, tijdens zeer slechte weersomstandigheden kwam ik met mijn auto onder het viaduct aan de Oegstgeesterweg in Lei den tot stilstand. Oorzaak: er stond naar mijn mening door de enorme regenval 35 40 cm. wa ter in dit viaduct. Ik was nog maar kort tot stilstand gekomen toen twee jonge politiemannen, zonder daarop gekleed te zijn, zij droegen geen laarzen of andere regenkleding, mij uit mijn benar de positie hebben weggeduwd. De service hield buiten het via duct niet op, nee zij duwden mijn auto tot garage Auto-Leithon al waar ik verder werd geholpen, zodat ik toch nog van het voet ballen op de t.v. kon genieten. Nogmaals jongens bedankt. J. Kapaan Soembastraat 81 Leiden Klussen Als eigenaar en oprichter van de KLUSSENBUS die sinds okto ber 1981 in en rond Leiden diver se klussen en klusjes doet, wil ik reageren op de verschillende ar tikelen die in enkele bladen ge staan hebben en in Leiden en omgeving zijn verschenen over de heer Hans Wensveen als op richter van het concurrerende klussenbedrijf "De 12 ambach ten". Over klussenbedrijf of klussen be staan verschillende opvattingen. Wanneer ik langer dan een week op een klus zit, ga ik concurreren tegen een van de 130 bestaan de grote en kleine aannemers in Leiden. Dit is een vorm van con currentievervalsing net als wat de gemeente Leiden doet met haar klussenbank. Hans zegt: "Wij komen met z'n tweeën voor f25,00 per uur ex. B.T.W.", want volgens Hans wil hij alleen maar kiet spelen. Sorry Hans, dat vliegertje gaat niet op. Voor f 12,50 de man kan dat niet. Alleen al je wagenverzekering, belasting, afschrijving en inves tering kosten meer per uur. Maar ja, jij als medewerker van een hulpverleningsorganisatie hebt natuurlijk al droog brood op je bord als je wakker wordt. Tevens ben jij verplicht verzekerd, wat jou als gemeente-arbeider ook al heel wat "God zij met onsies" scheelt. Maar wij zijn met ons in komen vrijwillig verzekerd of je wel of niet klanten hebt. Tevens kan jij wanneer er je iets gebeurt trekken van onze uitstekende so ciale verzekeringspot, ook daar grijpen wij naast. Voor de prijzen die jij en de klussenbank bereke nen, krijg je nog niet eens een zwartwerker. En ze hebben nog gelijk ook. Sociaal Info geeft ons om de aantal weken de laatste richtlijnen omtrent het bereke nen van de lonen. Een timmer man in dienst van de gemeente kost tegenwoordig al een 30,00 gulden kostprijs. Als jij en de klussenbank op deze voet door blijven gaan kunnen diverse Leidse aannemers en an dere bedrijven hun kop beter nu al in de strop steken, dan hoeven ze er tenminste niet op te wach ten dat jullie het doen. Gemeente Leiden en "12 ambachten", jullie doen met jullie prijzen aan con currentievervalsing. Sorry Hans, dit moest er uit. Toch wens ik jou en je klussenvroww goede zaken toe, want ik wil geen vijand zijn van jou en je bedrijf. D. de la Rie Alexanderstraat 36a Leiden

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4