"Regelingen zijn vaak abacadabra voor de mensen I) 66: Zo min mogelijk activiteiten strafbaar" Leiden opnieuw decor tv-serie -c Burgerraadsvrouw Coby Kroon: Krefeld: geen geld voor uitwisseling Bewoners: oversteek op Zijlsingel onveilig DINSDAG 29 JUNI 1982 Leiden Griezels in bibliotheek LEIDEN - "Ik word achter volgd, het wezen heeft mij bijna te pakken, oh, ik word wakker". Dit soort gedichtjes vormt samen met tekeningen en poppen de tentoonstelling die op het moment in de bi bliotheek aan de Nieuwstraat is te zien. 'Droomwereld' heet de expositie die gemaakt werd door de leerlingen van de lagere Banneuxschool uit Hazerswoude. En wie denkt dat kinderdro men bestaan uit witte watten wolken met daarop lieflijke wezentjes, komt bedrogen uit. De expositieruimte moest verduisterd worden om een geschikte entourage te vormen voor de meest vreemdsoortige wezens, groen met gele stippen, ga pende monden en vervaarlij ke voelsprieten. Griezels dus, die knap gemaakte poppen van papier-maché. "Een klein wezen heeft mij bij na, mijn wekker loopt af' en "Daar komt snoepkees aan, hij hippelt op me af, help! Ik val uit mijn bed". Het is te ho pen dat deze kinderdromen r "Daar komt de snoepkees aan, hij hippelt op me af, help nooit werkelijkheid worden... De tentoonstelling, met op aan vraag ook een dia-voorstel ling, is nog tot augustus te Partij wil verordening wijzigen LEIDEN De D'66-fractie heeft de gemeenteraad een voorstel gedaan om de algemene plaatse lijke verordening (APV) te wijzi gen. Uitgangspunt van D'66 is dat de gemeente zo min mogelijk activiteiten als strafbaar moet bestempelen. Er kunnen volgens de fractie verschillende bepalin gen uit de huidige APV worden geschrapt of gewijzigd, zonder dat dit een bedreiging voor de openbare orde zou betekenen. Vooral wat betreft de vrijheid van meningsuiting vindt de D'66-f- ractie dat de gemeente wat terug houdender zou kunnen zijn. "Vrijheid van meningsuiting is niet slechts binnen zekere gren zen te tolereren, het zou juist ge stimuleerd moeten worden" De fractie stelt dan ook voor de de monstratievrijheid en plakvrij- heid te vergroten. "Geen verschil meer tussen betoging en op tocht. en voor een demonstratie van minder dan twintig mensen geen vergunning meer nodig. De gemeente moet voor voldoende plakruimte zorgen". Bovendien wil D'66 minder eisen stellen aan collectes en ideele straathandel dan nu gebeurt. Boetes Straffen moeten verder zo veel mo gelijk tot boetes worden beperkt; hechtenis als straf moet zo veel mogelijk worden teruggedron gen. Bij rellen moet het poli tieoptreden in eerste instantie gericht zijn op bescherming vam meningsuiters, pas op het laatst op het beeindigen daarvan. Het 'tippelverbod' vindt D'66 discri minerend: "Waarom zou een prostitueé met in de deurope ning mogen staan en een ander wel?". In de door D'66 gewijzig de APV zijn bovendien bepalin gen als 'vervoer plakmatenaal', 'vervoer ïnbrekerswerktuigen' en het 'anti-homo-artikel' geheel verdwenen. Het initiatiefvoorstel van de D'66- fractie wordt nog voor oktober voorzien van het commentaar van ambtenaren en het college van burgemeester en wethou ders. Daarna zullen de wijzigin gen de inspraak ingaan en wor den besproken door de andere gemeenteraadspartyen. Al met al zullen we al 1983 schryven wan neer de voorstellen door de ge meenteraad kunnen worden be sproken. LEIDEN Twee maanden nadat ze als burgerraadsvrouw in Leiden begon, weet Coby Kroon het al vrij zeker: "Ik heb hier gevonden wat ik leuk vind in het werk, individuele hulp aan mensen en daarbij de mogelijkheid om eventuele misstanden recht te trek ken". Een combinatie die Coby Kroon altijd heeft aangesproken: "Toen ik rechten studeerde deed ik dat met het idee gewone mensen te gaan helpen. Ik heb nooit de bedoeling gehad op een duur advocatenkantoor terecht te komen". Burgemeester Goekoop. LEIDEN - De gemeente Leiden zal nog eens mondeling aan de zustergemeente Krefeld vragen waarom er dit jaar geen sprake kan zijn van een jeugduitwisse ling. Eerder al vroeg de gemeen te schriftelijk naar de reden en toen werd geantwoord dat Kre feld te weinig geld heeft om een goed programma te organiseren. Enige leden van de commissie bestuurlijke aangelegenheden vermoedden gisteravond echter dat Krefeld gërriteerd zou zijn door de briefwisselingen tussen fractievoorzitters van beide zus- tergemeenten. De Stichting Welzijn, die ook vorig jaar organisator van een zeer ge slaagde jeugduitwisseling was, had de gemeente verzocht uit te zoeken waarom Krefeld dit jaar niet mee wil werken. Burge meester Goekoop zei gisteren niet anders te weten dan dat Kre feld inderdaad te krap in het geld zit. Van irritatie was hem niets ter ore gekomen van de kant van Krefeld. Wel is bekend dat één enkele ambtenaar daar het be sluit had genomen niet aan de uitwisseling mee te werken. De gemeenteraad van Krefeld zou niet over de zaak geraadpleegd zijn. ADVERTENTIE Met Coby Kroon (29 jaar) is het In stituut Burgerraadslieden weer op sterkte. Naast Joset Mons en Truus Bronkhorst werkt ze in het kantoortje aan de Koorn- brugsteeg dat als het ware tegen het stadhuis aangeplakt is. Bij de burgerraadslieden kunnen Lei- denaars terecht wanneer ze in formatie willen of vinden dat ze bij instellingen onrechtvaardig zijn behandeld. Het kan dan gaan om huurkwesties, leningen, uitkeringen, gemeentelijke ver ordeningen, etc. Wat betreft de visie op het werk als raadsvrouw lijkt Coby Kroon een geschikte opvolgster van Cor Last, de burgerraadsman die het binnen enkele maanden al voor gezien hield. Vond Last het werk als burgerraadsman té individu eel - hij deed liever werk waar mee alle consumenten gebaat zijn - Coby legt juist de nadruk op persoonlijk contact met de hulpvragers. In haar vorige werkkring heeft ze dan ook al de nodige ervaring opgedaan in het werken met mensen. Zigeuners Na de HBS werkte Coby Kroon drie jaar op het gemeentehuis van haar geboortestad Baarn, waarna ze als beleidsmedewerk ster terecht kwam op de afdeling welzijn van de gemeente Nieu- wegein. De laatste driejaar werk te ze als projectleidster voor de honderd zigeuners die in Nieu- wegein gehuisvest moesten wor den en voor wie een goed leefkli maat moest worden geschapen. Een studie rechten en vrijwilli gerswerk voor de rechtswinkel en buitenlanders deed ze daar nog bij. "Dat was best zwaar ja, maar het was te doen". Toen het project voor zigeuners na drie jaar zo'n beetje was afge rond, ging Coby Kroon op zoek naar ander werk. Alvorens de baan bij het Leidse Instituut Burgerraadslieden te accepte ren, had ze echter nog wel enige twijfels: "In Nieuwegein had ik als ambtenares invloed op het beleid, kon het afstemmen op de wensen van de mensen zelf'. In Leiden moeten de burgerraads lieden het doen met de signale ringsbevoegdheid. Eenvoudig gesteld: zodra ze stuiten op pro blemen die steeds uit dezelfde hoek komen, moeten de raadslie den aankloppen bij gemeente of betrokken instanties. Op die ma nier kunnen ze proberen zaken te verbeteren om zo de oorzaak van de problemen weg te nemen. Coby Kroon, net een rondgang langs alle Leidse instellingen achter de rug hebbend: "Ik ge loof wel dat we door de instellin gen serieus worden genomen. Bij de gemeente zeiden ze wel: als je wat hebt kun je altijd bel- LEIDEN - Bewoners van de Zee heldenbuurt en de wijk tussen Herengracht en Zijlsingel heb ben verkeerswethouder Waal ge vraagd maatregelen te nemen om de oversteeksplaats op de Zijlsingel, nabij de Oosterker- straat, beter te beveiligen. Volgens buurtbewoners is het kruispunt zeer gevaarlijk en is het vooral voor kinderen en be jaarden moeilijk om veilig over te steken. De buurtbewoners wil den van de wethouder de toezeg- LEIDEN - Van drie auto's, die ge parkeerd stonden aan de Kanaal- weg, zijn de tochtraampjes ver nield. Voorts werden de auto's doorzocht, maar niets werd mee genomen Hetzelfde gebeurde met een geparkeerde auto aan Medusastraat. Ook daar werd door de eigenaar niets vermist. Een auto aan de Hartmanstraat voldeed wel aan de 'vereisten'. Uit deze wagen werd vakkundig de achterruit gesneden en twee luidsprekerboxen meegenomen. ging dat er in de toekomst ver keerslichten zullen komen om het kruispunt veiliger te maken. Omwonenden boden Waal gister middag een petitie aan om hun eisen kracht by te zetten. De vraag om een veilige oversteek plaats werd behalve door beide buurtcomités onder meer ge steund door de bejaarde bewo ners van Nieuw Groenhoven, het dienstencentrum uit de Zeehel- denwijk, de oudercommissie van de Julianaschool en de speel tuinvereniging 'Ons Eiland'. Wethouder Waal zegde toe te zul len onderzoeken of er een tijde lijke oplossing gevonden kan worden om het kruispunt al op korte termyn veiliger te maken. Gedacht wordt aan een betere verlichting en aan een vlucht heuvel zodat de weg in tweeen kan worden overgestoken. Op de lange duur is het misschien mo gelijk geld te vinden voor ver keerslichten by de oversteek plaats. Op korte termyn zou zo'n oplossing te kostbaar zyn. Coby Kroon: "Steeds meer len, maar doe het vriendelijk. Blaas niet direct hoog van de to ren, van wat maak je me nou. Dat vind ik logisch. We gaan ervan uit dat iemand hier op het spreekuur de waarheid zegt, maar we gaan natuurlijk altijd eerst de andere partij horen. We proberen in overleg tot een op lossing te komen. Meestal zullen we ook pas opspelen wanneer we meerdere klachten over een mis stand hebben, maar als er één heel schrijnend geval is, dan zeg ik: daar moeten we meteen op af'. Onafhankelijk In Leiden komen veel mensen met financiële problemen, of proble men rond uitkeringen, huurprij zen of huisvesting bij de raadslie den: "Steeds meer mensen zitten tot over hun oren in de schuld". Coby Kroon ziet als misschien wel belangrijkste taak echter de onafhankelijke informatieverle- ning. "Alle bestaande regelingen zijn vaak abacadabra voor de mensen. Het is dan goed dat ze eerst onafhankelijk advies kun nen krijgen voor ze vragen gaan stellen aan de aangewezen instel lingen. Ze staan daar dan veel sterker in de schoenen". Dat het Instituut Burgerraadslie den volkomen onafhankelijk is van de gemeente, is een zaak die vooral.duidelijk moet zijn. "Nie mand hoeft bang te zijn dat het twee handen op één buik zijn Wij zullen nooit informatie aan anderen doorgeven". Doet de huisvesting, onder de rook van het gemeentehuis, daar niets aan af? Coby Kroon: "Op zich is het een geschikte huisvesting wat betreft de centrale ligging. De ruimte is echter erg klein, dus we zijn wel op zoek naar een nieuw onderkomen. Probleem is echter dat die niet veel meer extra geld mag kosten". Het Instituut Burgerraadslieden houdt op maandag, dinsdag en woensdag van elf tot twaalf uur spreekuur en op donderdag van half zeven tot acht uur aan de Koornbrugsteeg 2. Telefoon tij dens de kantooruren 143171 of CONNY SMITS Hengelsport (1) Rijnland viste zijn derde wed strijd in de Vinkeveense Plas sen. Uitslag: 1 D de Wit 5630 gram-43 stuks, 2 W. Schild 5200-12. 3 Th Westra 3360-11, 4 J. Blikman 2930-20,5 P. van Velzen 2580-27, 6 Th. Kramp 2540-14, 7 W de Bruin 2380- 11. 8 J Koolhaas 2300-18, 9 J van Oosten 2180-22,10 P. v.d. Plas 1670-6. Hengelsport (2) DW viste in de Rijn. Uitslag 1 L. Waltman 6100 gram-31 stuks, 2 W Smit 3350-42, 3 P. Wondergem 3250-36, 4 J. l'A- mi 2750-24, 5 P Blonk 2275- 18, 6 A. Laterveer 2000-16, 7 H. Laterveer 1625-13, 8 P. Leuering 1550-15, 9 M. v.d. Kaaij 1325-11, 10 K. Later veer 1325-11. Hengelsport (3) V isvereniging Hengelsport hield een wedstrijd in de Rijn. Uitslag 1 A Levahrt 2020 gram-25 stuks. 2 R. van Egmond 1920-17. 3 W den Edel 1790-19. 4 Ph Verstraten sr. 1770-21.5 D Boon 1700-10, 6 W van Westbroek 1670-27, 7 1. Jansen 1670-11, 8 P. Ouwer- kerk 1330-9, 9 Ph. Verstraten jr. 1200-13, 10 T. Blansjaar 830-14 Duivensport Postduivenvereniging De Rijnklievers hield een wed vlucht met 173 duinen uit Chantilly. Uitslag: 1, 2, 9, 10 J Kok: 3 K van Leyden; 4 P. Veelenturf; 5, 8 P. v.<L Wal6. 7 A. de Mey. Ook hield De Rijnklievers een wedvlucht met 385 duiven uit Duffel. Uitsla®. 1 G. Brandt; 2, 9 J. Kok3 S. van Goozen, 4 H. Sladek; 5 C. Kop6 S. v.d. Heyden; 7, 10 J. v.d. Wal; 8 J. Zevenhoven. Muziek In sociëteit The Jam aan de 2e Binnenvestgracht treedt woensdagavond de rock groep Fair Play op. De aan vang is om ongeveer half elf. Het concert wordt georgani seerd door de Leidse Vereni ging van Popmuzikanten. toonzalen leid f/|phai rietschans 67 cieba gebouw ^lt-UD> bedri|fsterrein "de baanderii" 1.(071) -413 414 open op werkdagen van 9-17 uur vrijdags tot 15 30 uur NCRV brengt Armoede LEIDEN - En weer is Leiden het decor voor een tv-serie. Verdween er in de Hansenstraat begin deze maand in opdracht van de NCRV een steen door de ruiten, gisteren moest voor dezelfde omroep (inderdaad, óók NCRV) brood uit een mand donderen. Ditmaal is regisseur Bram van Erkel met zijn, zoals dat in vakkringen heet, crew hier neergestreken om opnamen te maken voor 'Armoede', een nieuwe tv-serie. Gisteren speelde het geheel zich af aan een stukje Herengracht, terwijl in de verdere week nog 'evergreens' als de Hooglandse Kerkgracht, Ra penburg en Lokhorststraat aan de beurt zijn. Dan ook mogen hoofdrol spelers als Ellen Vogel en Jan Retèl opdraven, terwijl het gisteren - op Gees Linnebank na - de beurt was van het gemene volk. Hoofdmoot was een klein sfeerbeeldje dat in de derde aflevering wordt uitgezon den en waarbij de suggestie van de eeuwwisseling wordt geschapen. De tv-kyker blikt mee door de ogen van Linnebank, die al ijsberend - vrouw krijgt kind - even naar buiten blikt. Op dat moment denderen over de klinkers van de Herengracht een paar koetsjes, wordt een schip gelost en verliest een vrouw het genoemde 'heel wit ongesneden' uit haar mandje. Haar bijdehande zoontje moet het oprapen. Nu duurde Het nog wel even voordat dat alles keurig volgens script verliep. Soms brak de zon door (mocht niet van script) en soms viel het brood te vroeg en dus buiten beeld. Pas de vijfde keer liep het volgens plan. Begin volgend jaar moet dit tafereeltje ons scherm verrijken als 'Armoe de' geschreven door Ina Boudier Bakker - wordt uitgezonden. 'Ar moede' gaat niet, zoals de titel doet geloven, over financiële perikelen. Boudier Bakker schetst daarentegen een rijke Amsterdamse familie die in haar gevoelens en onderlinge relaties te kort schiet. "Omdat het in Amsterdam moeilijk filmen is en je hier alle medewerking krijgt en toch ook mooie statige huizen hebt, zijn we naar Leiden en ook Dor drecht uitgeweken". Herengracht. 28 juni 1982 een koets rijdt over straat, een dekschuit wordt gelost Brood ooit uit een mand maar - helaas - bu

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3