c Huizen Doeslaan worden verkocht Gemeente koopt zelf huizen Deel verenigingen vraagt extra geld e/cfee agenda Leiderdorp zoekt voor huirrwoiiingen belegger Ondanks bezwaren WD en CDA9er In Voorschoten DINSDAG 29 JUNI 1982 LEIDERDORP - De ge meente Leiderdorp gaat optreden als huizenhan delaar om het verliezen met gemeentegaranties op huizen te beperken. De gemeente zal, als een eige naar die een huis heeft ge kocht waarop een hypo theek zit met gemeente garantie in de financiële problemen komt en dat huis - verplicht - open baar moet verkopen, de woning opkopen als de prijs teveel daalt en het verlies voor de gemeente daardoor te groot zou wor den. De raad machtigde gisteravond B en W tot de ze handelswijze. Stad en rand Leiderdorp: verliezen op garantie beperken Duidelijk werd ook dat B en W de gemeentegaranties in het geheel ter discussie willen gaan stellen. "We moeten ons afvragen of we wel alle garanties kunnen dra gen", zei wethouder Bezemer. In het raadsvoorstel staat letterlijk dat de openbare verkoping van huizen "voor een aantal gemeen ten aanleiding is geweest de garanties te beperken door het stellen van aanvullende voor waarden of zelfs in het geheel geen garanties meer te verstrek ken. Wij beraden ons nog hier- Haast De raad werd nogal verrast door het voorstel van B en W. Pas een kwartier voor de vergadering kregen de raadsleden het in hun bezit. Reden voor veel aarzelin gen. "Waarom zo'n haast", vroeg het PPR-raadslid Gordijn zich af. "Waarom is de normale procedu re niet gevolgd en zijn niet ge woon de commissies om advie zen gevraagd?". Ook het PvdA- raadslid De Water had zo zijn twijfels. Hij ging echter nog een stapje verder: "Het is niet erg rat- soenlijk om dit zo bam neer te leggen en er doorheen te scheu ren". Wethouder Bezemer legde uit dat het voorstel op het allerlaatste moment was ingediend omdat juist nu zich een geval voordoet waarbij de gemeente een flink fi nancieel verlies zou kunnen lei den. Om dat verlies te kunnen beperken moet het college mid delen in handen hebben om bij voorbeeld de woning te kunnen opkopen. Het is de bedoeling dat de gemeen te een makelaar inhuurt die de openbare verkopingen op last van de banken die de hypotheek verstrekt hebben bijwoont en in het uiterste geval de woning op koopt. Gaat een woning namelijk ver onder het bedrag van de ver strekte hypotheek van de hand, dan zal de gemeente moeten bij passen. De helft van het verlies wordt wel gedragen door het rijk maar toch kan het flink oplopen. De makelaar van de gemeente zal eerst - als dat nodig is - pro beren de prijs op te drijven door met de andere kopers mee te bie den. "We leggen zo een bodem in de markt", aldus wethouder Be zemer. Wordt de woning gekocht door de gemeente Leiderdorp dan zal geprobeerd worden hem zo snel mogelijk weer te verko pen zonder verlies te lijden. Vooral het WD-raadslid Scheffer had veel angst dat de gemeente door deze handelwijze eigenaar zou worden van een groot aantal woningen. "We moeten oppas sen dat we niet een voorraad hui zen krijgen", waarschuwde hij. Wethouder Bezmer probeerde hem gerust te stellen. Een ver groting van het gemeentelijk wo- ningbezit mocht niet plaatsvin den, aldus de wethouder. De raad ging - schoorvoetend - akkoord met het voorstel. Na de vakantie zal het onderwerp op nieuw ter discussie worden ge steld in de diverse commissies, evenals het verlenen van ge meentegaranties in het alge- LEIDERDORP - De tien woningen in de Doeslaan (nummer 39 tot en met 57) worden verkocht met opknapverplichting. De raad ging gisteravond met een kleine meerder heid (acht voor, zes tegen) akkoord met het B en W-voorstel. De WD en het CDA- raadslid Roest stemden tegen. De tien woningen zullen nu net als de andere zeven, waar de op knapbeurt al eerder begonnen is, woeden hersteld. De tien hui zen zouden gesloopt worden, maar door het grote succes van de renovatie van de eerste ze ven koos men ook voor die op lossing. Een raadsbesluit van twee jaar geleden moest wor den gewijzigd en toezeggingen aan oud-bewoners en de Alge mene Woningbouwvereninging Leiderdorp, die op die plaats nieuwe huurwoningen zou bou wen, moesten worden ingetrok ken. Een niet zo fraai beleid, concludeerde de raad. Vooral het CDA-raadslid Roest ging ver in zijn negatieve kwalifi caties. Het voorstel (van zijn par tijgenoot wethouder Meerburg) had bij hem "grote teleurstelling opgeroepen". Twee jaar geleden was de beslissing om te slopen genomen en werden de toezeg gingen gedaan. "U bent die toe zeggingen wel erg snel verge ten", hield hij zijn eigen wethou der voor. "Dit lijkt op onbehoor lijk bestuur en ik denk dat het door de burgers niet begrepen wordt. En dat vind ik een kwalij ke zaak". Na zijn mededeling dat de gemeente "geen rommel moest verkopen" en de constate ring dat na de renovatie de wo ningen over tien jaar toch weer gebreken zouden vertonen voeg de hij de wethouder nog toe: "Ik heb er geen goed woord voor Een heel ander geluid liet zijn frac tiegenoot Van der Kwaak horen. "De eerste resultaten van de eer ste woningen worden nu zicht baar. Die zijn alleszins redelijk". Hij vond het dan ook niet erg om terug te keren op het eerder ge nomen besluit. Ook de PvdA en de PPR gingen met zijn stand punt mee. Persoonlijk De WD-fractie keerde zich zoals werd verwacht ook tegen het voorstel. De WD-woordvoerder, fractieleider Stuivenberg, begon met een opmerkelijke verkla ring. "Het feit dat ik persoonlijk bij deze zaak betrokken ben, zij het indirect, is voor mijn fractie geen reden om een andere woordvoerder aan te wijzen" Stuivenberg is de architect van de woningen die door de AWL gebouwd zouden worden in de Doeslaan. Fractieleider Stuiven berg had ook geen goed woord over voor het voorstel. "De tijden kunnen veranderen, het beleid kan worden omgebogen, ja zelfs omvergeworpen", aldus Stuiven- i de feiten zijn of als de om standigheden drastisch veran derd zijn. En dat was niet het ge val, aldus Stuivenberg. Hij con stateerde dat het verzet van het CDA tegen dit voorstel nu "ge broken" was. Vooral Tieken - de "kaalslagspecialist" van het CDA, aldus zijn fractiegenoot Van der Kwaak - die gisteren niet aanwezig was (evenals CDA- fractieleider Den Boeft en de PvdA'er Hewitt op vakantie), heeft zich altijd met hand en tand verzet tegen de renovatie plannen. Wethouder Meerburg wees de kri tiek op zijn beleid niet van de hand, maar verbond er andere conclusies aan. "Het is bestuur lijk niet het fraaiste voorbeeld van voorstellen die de raad berei ken", begon hij zijn antwoord. Gelijk erna zei hy echter tegen de WD en Roest: "Je moet niet zo eigenwijs zijn om te zeggen: het kon toen niet, het kan nu nog niet. Je moet de feiten onder ogen durven te zienu. Meerburg deelde verder nog mee dat er al twaalf kandidaat-kopers zijn voor de woningen. Verder wil hij de woningen voor dezelfde prijs (15.000 gulden) verkopen aan de toekomstige bewoners met uit zondering van de twee door de gemeente later aangekochte wo ningen omdat die kwalitatief be ter zijn. Voor die twee woningen moet de koper waarschijnlijk de marktwaarde betalen. VOORSCHOTEN - De hoorzitting over het sociaal-cultureelplan voor 1983 in Voor schoten, stond gisteravond in het teken van de verenigingen die meer subsidie willen krijgen. Dit ondanks de mededeling van het gemeentebestuur dat alle subsidianten op de nullijn moeten gaan zitten. Voor 1 mei moesten alle verenigin gen, stichtingen, instellingen en zovoorts bij de gemeente hun subsidieverzoek voor 1983 indie nen. Uit deze verzoeken bleek al snel dat voor 1983 meer gevraagd werd, dan dat de gemeente ooit zou kunnen toezeggen. De mede deling van de gemeente aan alle subsidievragers dat het gevraag de subsidiebedrag voor 1983 ge lijk moest zijn aan dat van 1982, werd door een tiental instellin gen in de wind geslagen. Tijdens de hoorzitting betoogden deze instellingen dat er veran derde omstandigheden waren, waardoor de gevraagde subsidie hoger zou uitvallen dan voor gaande jaren. Zodra die verho ging loonkosten betreffen, is er nog wel een oplossing te vinden, maar de meeste verhogingen be treffen echter een uitbreiding van de activiteiten. Het buurt huis 'Bloemenwijk-Boschgeest' vroeg maar liefst tienduizend gulden meer dan vorig jaar. Het buurthuis draait nu twee jaar, heeft negentien activiteiten en wekelijks komen enige honder den wijkbewoners naar het buurthuis. Stichting Kinderspeelzalen vroeg ook, onder andere door de stijging van de loonkosten, bijna tienduizend gulden meer. Het een jaar draaiende buurthuis Vlietwijk diende ook een extra subsidie-aanvraag in van ruim tweeduizend gulden. De muziek school van Otto Wolthuis heeft ook dit jaar weer een subsidie verzoek ingediend, ditmaal van 24.000 gulden. Vorig jaar werd het verzoek van de muziekschool in zijn geheel afgewezen, ook dit jaar is de school nog niet in het sociaal-cultureelplan opgeno- Er werd dus veel extra geld ge vraagd voor de jeugdopvang in Voorschoten, maar ook de be jaarden willen graag uitbreiden. De schatting is dat er in 1985 evenveel Voorschotenaren zul len zijn boven de 65 jaar als bene den de 15 jaar. Die bejaarden krijgen maar heel weinig subsi die, via hun ANBO-bond, met als gevolg dat zij de 650 leden niet altijd even goed kunnen opvan gen. De commissie welzijn zal al deze gegevens en aanvragen nu moe ten gaan beoordelen. Verwacht wordt dat deze commissie in no vember of december een advies uitbrengt aan de gemeenteraad. De nieuwe gemeenteraad zal dan de uiteindeljke beslissingen moeten nemen. Meisjes winnen tekenwedstrijd Voorschotense paardenmarkt VOORSCHOTEN - "Maak een tekening over de Voorscho tense paardenmarkt". Een uitdaging die door 120 leer lingen van de vijfde en zesde klas van de lagere scholen in Voorschoten werd aangeno men. De opdracht stond in het kader van de feestelijkhe den rond de 700 jaar markt- rechten. Een 'deskundige' jury, bestaan de uit burgemeester Canne- gieter, kunstenaar Bertus de Korte en cultureel ambtenaar Tim Bonhof, boog zich over de vele tekeningen. Gister middag werden de acht prijs winnaars uitgenodigd om in de raadszaal van het ge meentehuis te komen. Met zichtbaar plezier nam de bur gemeester daar de taak van 'prijsuitreiker' op zich (zie fo to). Cannegieter constateerde dat in dit geval de jongens volko men weggetekend zijn door de meisjes, want er viel geen jongen in de prijzen. De prijsuitreiking vond nu al plaats en niet tijdens de jaar lijkse paardenmarkt op 28 ju li. Dit omdat minstens zeven prijswinnaartjes die dag met vakantie waren. Het bleek toeval, want alle kinderen be weerden dat zij regelmatig de Voorschotense paarden markt bezochten. De tekeningen kunnen de laat- se week van juli, tijdens de tentoonstelling "Paarden markt en Voorschoten in verleden tot het heden", be keken worden. Burgemeester Kret rechtsoverhandigt de voorzitter Koninklijke Christelijke Zangersbond "Exultate Deo" de bronzen legpenning 1 VOORSCHOTEN - Honderd jaar zingen, van •Lof- stem' tot 'Exultate Deo', bleek gisteravond in Voor schoten goed voor een koninklijke onderscheiding en de bronzen legpenning van de Koninklijke Christelijke Zangersbond. De Voorschotense oratorium vereniging Exultate Deo' vierde gisteravond haar honderdjarig bestaan. Tijdens een druk bezocht receptie deelde burge meester Cannegieter het bestuur mee dat "Hare Ma jesteit de Koningin de vereniging koninlyk heeft on derscheiden met de Koninklijke Erepenning". De zangvereniging was danig verrast met deze medede ling Daarvoor had de voorzitter van de Koninklijke Christelijke Zangersbond. burgemeester Kret van Sassenheim, al het bestuur verblijd met de bronzen legpenning van de zangersbond (zie foto). Voorzitter Kret noemde de negentiende eeuw een merkwaardige eeuw. omdat tijdens die allerminst plezierige periode, de burger toch kans zag om zijn weinige vrije tijd te besteden aan zingen. Tal van zangverenigingen hebben de respectabele leeftijd bereikt van honderd jaar. Voor 'Exultate Deo' bete kent dat een ledental van ver boven de honderd en nog is de vereniging springlevend. Alle leden kre gen van het bestuur een geschenk, te weten een his torisch boekwerkje gemaakt door de Voorschote naar Jan Sloof. In het boekje geeft Sloof de lezer een indruk van Voorschoten in 1882 en met behulp van foto's en naslagwerk komt het beeld van honderd jaar zingen naar voren. Burgemeester Cannegieter noemde 'Exultate Deo' de ambassadeur van Voorschoten. Ook buiten Voor schoten heeft het koor een grote bekendheid en lan delijk zelfs door televisieoptredens. De burgemees ter kreeg gisteravond het eerste historisch boek werkje aangeboden. LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp gaat zelf een beleg ger zoeken die de zeventig huur woningen van Noorlander bv in Buitenhof-Oost wil financieren. De raad was gisteravond verbol gen over de mededeling dat de potentiële belegger niet akkoord wil gaan met de garantie dat de huurprijs ongeveer zevenhon derd gulden gaat bedragen. De belegger wil een dergelijke garantie niet geven. Noorlander bv zou eerst koopwo ningen bouwen, maar hij ver wachtte daarvoor te weinig be langstelling en toen een belegger zich aandiende ging hij naar de gemeente met het verzoek huur woningen te mogen bouwen. De raad ging daar mee akkoord op voorwaarde dat de huur tussen de zes- en zevenhonderd gulden zou schommelen. Wesseling (PvdA) voelde zich door het college en de aannemer/be legger "genomen". Als de huur prijs boven de zevenhonderd gulden uit komt, is het plan voor de PvdA niet acceptabel meer, zei hij. De mededeling van wet houder Meerburg dat in "de naaste omgeving dezelfde aanne mer met belegger wel met de voorwaarde" akkoord was ge gaan deed ook de WD'er Stui venberg twijfelen. Hij pleitte er voor evenals de PPR en het CDA de aannemer en de belegger geen carte-blanche te verstrekken. Wethouder Meerburg zegde dat toe en deelde gelijk mee dat de ge meente zelf een belegger zal gaan zoeken, die wel met de voorwaar de akkoord gaat. Mocht die niet gevonden worden dan zou als nog besloten kunnen worden, al dus Meerburg, de huurwoningen weer in de koopsector terug te brengen. DINSDAG Leiden - Rapenburg 100, ledenvergade- I ring PPR. 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Eboli' met Gian Maria Volente, NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend I op werkdagen van 14-16 uur en dins dags van 20-21 uur Stats jongerencentrum - Haarlemmer- j straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur, aan sluitend soos, muziek of film; woe. soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67. ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, be- reikbaar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerder jarigen (vanaf 18 jaar), die problemen in conflict zijn of dreigen te komen politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café- I avond, 21-1 uur. LVC - vrouwenfilm 'Een vrouw als Eva', Nouscka van Brakel, 20 uur plus dis- Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Ver eniging Leiden, adviesbureau, woe- ochtend van 10-12 uur. Beweging van werkende en werklozen jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2, klachten- informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen in de bijstand, woe-ochtend. Warmond - gemeentehuis, i ruimtelijke ordening, 20 uu Wassenaar - gemeentehuis technische diensten en financiën, 19.30 uur. WOENSDAG tie, financiën, 2 Stadhuis - raadscommissie onderwas en samenlevingsopbouw, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; dond. soos met films en informatie-pro gramma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- tel. 213490. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, commissie beroep en bezwaren, 19.30 uur. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissies voor volkhuisvesting, bouwzaken, sport en recreatie en ruimtelijke orde ning, openbare werken en verkeer, 20 Groenoordhallen - optreden Talking Heads en voorprogramma, 18.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'The Big Sleep' - Howard Hawks, dond. en vrijd. Koorgedeelte Pieterskerk - Prof. Ir. S.A. Hempenius Teledetektie, voor mij en voor u', 20 uur; Drs. C.J. v.d. Ham. 'Teledektie, verkenning van de atmo sfeer', 21 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Troef Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en be geleiding dienstweigeren, tel. 216180/ 149324 Leidse .Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 't Spoortje - Bemhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO WSW. 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Voorschoten - Lindhoeve, Clover Bleu- grass, muziekcafé, 21.30 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, gecombi neerde commissie vergadering, 19 APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den. wordt waargenomen van: vr 25 juni t 2 juli door: lenburg, J^oevestein 6, Leiderdorp, tel. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma. weo. vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Ljjtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Subsidie voor regio-omroep WASSENAAR - De 'Omroep West' - die streeft naar een regio nale omroep voor de Haagse en Leidse regio - krijgt van Wasse naar een subsidie van 5000 gul den. De raadscommissie voor on derwijs, cultuur en recreatie had gisteravond geen problemen met dit voorstel van B en W. Wethou der Dijkstal verzekerde de com missie dat deze bijdrage niet tot verdere verplichtingen leidt. "We steunen alleen de grondge dachte". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IMIgave Uitgeversmaatschappij Ufctoch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Singel 1.2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Gaan krant ontvangen lal 07M23143 tussen 18 00-19 30 uur (nabf zorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur vooruitbetaling te voldoen Bt| automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van uitsluitend giro 3203571 t n v Damiate Holding BV ie Haarlem Kwartaalabonnement 57,35 Per post 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307,30 Loeae nummers 0.80 Directie: G. Koopman Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a. in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs, Washington, Qairg, tel. 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2