Staking British Rail afgestemd "Toezicht Warenwet onvoldoende Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten "Westen nog steeds te afhankelijk van olie" Werknemers beginnen zelf kledingfabriek Cao Martinair regelt opleiding 12 jongeren Actie FNV-bond tegen laadbedrijf Benzine pas in augustus 'vrij' Egypte in het krijt bij KLM Cohsumentenbonden willen juridische armslag Beursoverzicht DINSDAG 29 JUNI 1982 "Time Sharing" De Scheeps- en Jachtwerf Kem- pers BV gaat als eerste in Neder land op grote schaal het principe van "time sharing" toepassen op de verkoop van dure jachten. Verkoop volgens "time-sharing" houdt in dat een jacht in het bezit is van meer mensen, waarbij de deelnemers voor een bepaalde periode van het jaar eigenaar en gebruiker van de boot zijn. Op deze wijze hoopt de werf de ver koop van luxe jachten te bevor deren en daarmee de toekomst van de werf te waarborgen, aldus directeur J.T. Kempers op een persconferentie. De eerste reacties op de plannen zijn beslist positief, aldus de heer Kempers. Er is sprake van vele tientallen belangstellenden, waarvan een aantal de eerste voor dit doel gebouwde, onlangs gereedgekomen, boot (waarde 160.000) al heeft bekeken. Krupp/Hoesch De raden van bestuur van de West- duitse staalbedüjven Krupp Stahl en Hoesch zijn het eens ge worden over de investeringen in het nieuw op te richten concern Ruhrstahl, zo hebben de twee ondernemingen gisteren laten weten. Daarmee is een belangrij ke voorwaarde vervuld voor een definitief samengaan van Hoesch en Krupp. Hoesch zit nu nog met de Nederlandse Hoogo vens in het staalconcern Estel. De overeenstemming over de in vesteringen is bereikt kort voor de uiterste datum van 30 juni die de Westduitse minister van eco nomische zaken, Otto Lambs- dorff, had vastgesteld voor het indienen van aanvragen voor overheidshulp. Bedriifscentrum In Enschede heeft staatssecretaris W. dik van economische zaken vanochtend de "hoeksteen" ge legd van het bedrijfstechnolo- gisch centrum. Dit centrum - het eerste in Europa - gaat naar Ame rikaans model jonge bedrijven ondersteunen. Het centrum geeft die ondernemingen niet alleen ruimte (voor kantoor, produktie en vergadering), maar verstrekt ook adviezen over onder meer management. Het gaat veelal om voorzieningen en diensten die de bedrijfjes afzonderlijk (nog) niet kunnen betalen. Cao detailhandel Er is overeenstemming bereikt over een cao voor 60.000 werk- nemrs in de bedrijven van de zelfstandige levensmiddelende taillisten en de verbruikerscoöp eraties. De overeenkomst loopt van 1 april 1982 tot en met 31 maart 1983. Vergeleken met de vorige cao is het minimum in de prijscompen satie voor de laagste categorieën verhoogd van 245 tot 270 gulden per procent per jaar. De mini mum vakantietoeslag voor werk nemers van 23 jaar en ouder en voor kostwinners beneden de 23 jaar wordt tot 2100 gulden per jaar verhoogd. LEIDEN - Leidse veemarkt, dinsdag. Weekaanvoer 5755 stuks, waarvan van daag 4496 die als volgt te specificeren zijn: 100 slachtrunderen, 299 stuks ge- bruiksvee. 15 graskalveren. 2274 nuch tere kalveren, 780 varkens, 40 biggen. 911 schapen of lammeren. 117 bokken of geiten. Prijsnoteringen slachtvee. Slachtrunderen zelfde als maandag en vorige week; nuchtere slachtkalveren 1.25-2.00; slachtzeugen 3.25-3.35. Prijs noteringen gebruiksvee. Kalf- en melk koeien 2325-3125; varekoeien 1900-2600; pinken 1200-1700; graskalveren 800- 1300; nuchtere kalveren voor fok of mesterij rood 350-620, idem zwart 275- 500; biggen 130-135; schapen 190-225; lammeren 190-215; geiten 20-100. Toe lichtingen (resp. aanvoer-handel-prü- zen): slachtrunderen matig-goed-sta- biel; kalf- en melkkoeien matig-rustig- stabiel; varekoeien idem; pinken idem; graskalveren idem; nuchtere kalveren redelijk-goed-hoger; varkens redelijk- goed-stabiel; biggen matig-goed-stabiel; schapen en lammeren rcdelijk-vlot-sta- biel; geiten redelyk-redelgk-stabiel. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. Andijvie per kg. 45-49; rode kool 0,29-0,52; bospeen II 38-1,01; waspeen lie (krul) 15-38; selderij 51; bloemkool 6 per bak I 1,80-2,23; 6 II 75-96; 8 I 1,15-1,89. Economie PARIJS (Reuter) - Het Inter nationaal Energiebureau (IEA) van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) vindt dat de industrielanden in het Westen nog te afhanke lijk van de invoer van olie zijn, ook al is er sinds het Ara bische olie-embargo van 1973 veel verbetering in de situatie gekomen. In zijn jaarverslag waarschuwt het bureau dat vermindering van de investeringen in alter natieve energiebronnen en de opsporing van olie in de industrielanden zelf tegen het einde van de jaren tachtig opnieuw een prijsschok te weeg zou kunnen brengen. Het bureau heeft berekend dat de prijsverhoging van 170 procent in 1979 en 1980 de in komsten van de grote indus trielanden in 1980 met vijf procent heeft doen dalen en in 1981 met acht procent. Tegen het einde van de jaren tachtig zullen de 21 landen die bij het bureau zijn aange sloten nog 38 procent van hun energiebehoefte met geïmporteerde olie moeten dekken tegen nu 48 procent. Van de rest van de behoefte zal 42 procent worden gedekt door kolen, 32 procent door kernenergie, 13 procent door aardgas en 13 procent door andere energiebronnen. Na faillissement ASSEN (ANP) - In Assen is gisteren de produktie van de pantalonfa- briek Slenderman bv begonnen. De fabriek is eigendom van vier voor malige werknemers van de Union herenkledingfabriek in Groningen, die als onderdeel van de Stijlgroep Groningen in december 1981 failliet ging. Daardoor kwamen 150 werknemers op straat te staan. De vier werknemers slaagden erin de moderne apparatuur van Union op een veiling te kopen maar konden in Groningen niet aan bedrijfsruimte komen. In januari van dit jaar kon in Assen de bouw beginnen van een bedrijfs- en kantoorgebouw. Het bedrijf telt thans 21 werknemers, van wie er 18 werkten bij de voor malige Unionfabriek. Slenderman bv kan thans 20.000 herenpantalons per jaar produceren. Het bedrijf hoopt dat zo snel mogelijk op 100.000 per jaar te brengen waarvoor het personeel tot 45 werknemers zal wor den uitgebreid. Slenderman bv richt zich op de markt van de iets betere pantalons, waar voor volgens directeur W. van Goor in Nederland ruimte bestaat. Voor deze markt worden thans volgens Van Goor, in Nederland 1,2 miljoen pantalons vanuit West-Duitsland ingevoerd. SCHIPHOL (ANP) - In over leg met de Vervoersbonden FNV en CNV zal de charter- luchtvaartmaatschappij Mar tinair Holland een plan uit werken om een twaalftal werkloze jongeren op te lei den voor een op de luchtvaart gerichte functie. De financie ring van deze opleidingen zal deels uit eigen middelen van Martinair, deels met gebruik making van de overheidssub sidies geschieden. Dit is tussen de bonden en de luchtvaartmaatschappij over eengekomen tijdens de af spraken over de cao voor 1982 voor het grondperso neel. Een woordvoerder van Martinair heeft dit gisteren meegedeeld. Verder zal Martinair samen met de bonden en met de onder nemingsraad de invoering van deeltijdarbeid gaan be vorderen. Bij Martinair be staan op dit moment nog geen deeltijdbanen. In de nieuwe cao voor het grondpersoneel, waarover af gelopen week een akkoord is bereikt, is het stelsel van de prijscompensatie gehand haafd. Er is volgens een Mar tinair-woordvoerder ook veel aandacht besteed aan de ar beidsomstandigheden. Het aantal extra vrye dagen voor oudere werknemers zal worden uitgebreid. De nieu we cao geldt voor ongeveer 480 Martinair-medewerkers. (Van onze correspondent Henk Dam) LONDEN - Een langdurige staking bij de Britse spoorwegen is van de baan. De spoor wegmensen, die in de nacht van zondag op maandag zonder veel enthousiasme aan de staking begonnen, gaan vanaf morgen weer aan de slag. De beslissing om het werk weer te hervatten, werd gisteravond in Plymouth genomen tijdens een conferentie van de landelijke af gevaardigden van de National Union of Railwaymen. Met 47 te gen 30 stemmen werd het besluit genomen dat het geschil zal wor den voorgelegd aan de zoge naamde arbitragecommissie, die bij arbeidsgeschillen bemiddelt. Deze commissie zal zich de ko mende weken moeten buigen over het salarisaanbod dat Bri tish Rail heeft gedaan, en een aantal eisen van de spoorwegen om de produktiviteit te verho gen. De uitslag van de stemming in Ply mouth is een forse klap in het ge zicht van het bestuur van de NUR, dat enige weken geleden de staking uitschreef. De tradi tioneel gematigde afgevaardig den hebben beter de stemming in het land aangevoeld dan het als links bekend staande be stuur. Gisterochtend bleek namelijk dat een fors deel van de tienduizen den bij de NUR aangesloten spoorwegmensen helemaal niet voor een staking voelde. Duizen- Wegens "malafide praktijken" VLISSINGEN (GPD) - De Ver- voersbond FNV heeft gistermor gen actie ondernomen tegen het Stuwadoorsbedrijf Vlissingen- Oost (SVO). De Vervoersbond beschuldigt dat bedrijf van mala fide praktijken. Op initiatief van de bond verhinderden zo'n tach tig werknemers van de NV Ha ven van Vlissingen en van het stuwadoorsbedrijf Westerschel- de BV dat het SVO-personeel aan de slag kon. De actievoerende havenarbeiders blokkeerden rond half acht de kade van de Sloehaven. Daarmee maakten zij het de SVO-werkne- mers onmogelijk een omvangrij ke lading boter, bestemd voor Turkije, aan boord van het schip de Oceanic te brengen. De blok- DEN HAAG (ANP) - Minister Ter louw van economische zaken wil de benzineprijzen niet per 1 juli vrijlaten, maar heeft besloten tot uitstel tot 1 augustus, aldus een woordvoerder van zijn ministe rie. De minister blijft bij zijn uit gangspunt dat er een vrijer sys teem moet komen dan het huidi ge met maximumprijzen. Inmiddels zijn er echter zoveel be zwaren naar voren gekomen, met name van de olie-industrie en -handel, dat die opmerkingen na der moeten worden bestudeerd, aldus de woordvoerder. kade leidde tot heftige woorden wisselingen tussen actievoerders en SVO-werknemers. Tot ernsti ge incidenten kwam het echter niet. De actievoerders bereikten gisteren hun doel. De SVO raak te de opdracht kwijt. Het karwei werd overgenomen door NV de Haven van Vlissingen. De Vervoersbond FNV ligt al ge ruime tijd overhoop met het stu wadoorsbedrijf Vlissingen-Oost. Volgens FN V-bestuurder Nico Sannes houdt het bedrijf er kop pelbaaspraktijken op na. De pamfletten die de Vervoersbond gistermorgen vroeg in het Vlis- singse havengebied verspreidde, lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. Voor het door SVO ingehuurde personeel zou geen collectieve arbeidsovereenkomst van kracht zijn. Ook de werkom standigheden zijn allerbedroe vendst. De meest elementaire voorzieningen, zoals kantine, kleed- en toiletruimte ontbreken De actie van de Vervoersbond beoogt niet alleen een boycot van het bedrijf. Ook wil de bond de moeilijkheden rond de SVO nog eens extra onder de aan dacht brengen van een aantal be trokken instanties, zoals het GAK en het GAB, Arbeidsin spectie, Havenschap en gemeen- tebstuur van Vlissingen. FNV- bestuurder Sannes vindt het on begrijpelijk dat de verantwoor delijke autoriteiten niet ingrij pen. SVO-directeur C. A. J. van Aken wijst alle beschuldigingen van de hand. den hadden zich, ondanks de op roep van hun bond, toch gewoon op hun werk gemeld. Volgens schattingen van British Rail kwam in de verschillende regio's 10 tot soms zelfs 40 pro cent van de werknemers opda gen. De treinenloop in Engeland lag niettemin voor het overgrote deel stil, omdat werknemers op sleutelposten (de grote regionale seinposten bijvoorbeeld) zich wèl aan de stakingsoproep had den gehouden. Het gevolg was, dat alleen op enke le kleinere routes, waar men niet afhankelijk is van de regionale seinposten, op ongeregeldetij den treinen reden. Het gevolg was ook, dat in een aantal grote steden een verkeerschaos ont stond, doordat forensen zich ge dwongen zagen de auto te ne- Met name in Londen was de situa tie rampzalig. Woordvoerders van de politie spraken gister avond over de grootste catastrofe die de hoofdstad ooit op ver keersgebied heeft gekend. Och tend- en avondspits leidden tot tientallen kilometers lange files, 's Ochtends liep het totale aantal kilometers file in Londen zelfs op tot 120. Dat kwam in hoofd zaak doordat, naast de treinen, ook de ondergrondse, als gevolg van een vorige week begonnen staking, niet reed. Via de spoor wegen en de ondergrondse ko men dagelijks 700.000 forensen naar hun werk. Stilstaande treinen bepaalden gisteren het beeld van Waterloo Station in Londen. De eerste landelijke spoor wegstaking sinds een halve eeuw geleden is morgen weer voorbij. SCHIPHOL (ANP) - De Egypti sche staat staat momenteel voor een bedrag van in totaal 265 mil joen gulden in het krijt bij 21 bui tenlandse luchtvaartmaatschap pijen, die regelmatige diensten van en naar Egypte onderhou den. Deze maatschappijen heb ben vorige week gezamenlijk een aantal maatregelen genomen, dat een verdere toename van hun te goeden moet beperken. Deze maatregelen houden beperkin gen in ten aanzien van het ver krijgen van vliegtickets in Egyp te. De KLM is een van deze maat schappijen. Een woordvoerder van de KLM in Amstelveen heeft dit gisteren desgevraagd beves tigd. Hoe groot de tegoeden van zijn eigen maatschappij zijn wil de hij niet meedelen. De tegoeden van de luchtvaart maatschappijen zijn ontstaan door een opgelopen achterstand bij de betalingen door de Egypti- sche Nationale Bank aan, de luchtvaartmaatschappijen, die Egyptische ponden daar ter om wisseling in vreemde valuta heb ben aangeboden. Het totale te goed van 265 miljoen gulden (81 miljoen Egyptische ponden) is ontstaan in de afgelopen negen maanden. "Een dergelijke ach terstand is vanwege het rentever lies, koersfluctuaties en de deva luatie van het Egyptische pond vorig jaar zeer nadelig voor de luchtvaartmaatschappije", aldus de KLM-woordvoerder. Geen resultaten Onderhandelingen gevoerd door de internationale organisatie van burgerluchtvaartmaatschappij en IATA en stappen onderno men door ambassadeurs van EG- landen bij de Egyptische autori teiten hebben volgens de KLM- woordvoerder tot dusver geen resultaten opgeleverd. Daarom hebben de 21 maatschappijen vorige week tot maatregelen be sloten, waartegen de Egyptische Raad voor de Burgerluchtvaart inmiddels gedreigd heeft juridi sche stappen te zullen gaan ne- De maatschappijen zijn echter van mening niet in strijd met de Egyptische deviezenwet te han delen. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse consumentenorganisaties moeten naar de rechter kunnen stappen om de consumentenbe langen te verdedigen. Hoewel de Nederlandse wetgeving groeps- acties kent, zijn de consumen tenbonden vrijwel van de zoge noemde procesbevoegdheid uit gesloten, wat de belangenbehar tiging van de consument op de tocht zet. Dat menen de besturen van de Consumentenbond en van Kon- sumenten Kontakt, die daarmee de conclusies onderschrijven van het gisteren gepubliceerde rapport "kollektieve akties" van de Europese Consumenten Ju risten Groep. De opstellers me nen dat de consumentenorgani saties van de rechter een verbod op bepaalde handelspraktijken moeten kunnen vragen of scha devergoeding voor groepen con sumenten moeten kunnen innen. De Consumentenbond en Konsu- menten Kontakt menen dat de consumentenwetgeving onvol doende effect heeft, zolang de naleving alleen afhankelijk is van overheidsinstanties en van initiatieven van individuele con sumenten. Volgens de organisaties worden tal van wetten onvoldoende nage leefd. Overtreding van prijsbe- schikkingen en prijsaandui dingsvoorschriften komt op gro te schaal voor. Over het gebrek- king toezicht op de Warenwet wordt al jaren geklaagd, evenals over de onvoldoende controle op de veiligheid van elektrische ap paraten. Reclamevoorschriften op het terrein van krediet en ge neesmiddelen worden vrijwel geheel door particuliere organi saties gehandhaafd. De verwijtende vinger van de orga nisaties wijst in dat laatste geval in de richting van de overheid die - menen zij - de wettelijke voorschriften op dit terrein ken nelijk niet op naleving conro- leert. Groepsactie Volgens de Consumentenbond en Konsumenten Kontakt is geble ken dat een groepsactie een ef fectief middel kan zijn om de be langen van de consumenten te behartigen. Volgens de juristen- groep heeft de groepsactie in West-Duitsland en Frankrijk veel succes gehad. Het consu mentenbelang wordt door de be trokkenheid van de belangenor ganisaties beter behartigd en er gaat een duidelijk preventief ef fect vanuit, zeggen de onderzoe kers. Op één terrein mogen de consu mentenorganisaties in Neder land naar de rechter, daar waar adverteerders zich schuldig ma ken aan misleidende reclame. Volgens de organisaties zijn eer ste ervaringen met de wet mislei dende reklame niet ongunstig. Zij vinden dan ook dat dit actie- recht moet worden uitgebreid tot het hele gebied van de consu mentenbescherming. Zolang het Nederlandse procen- recht geen algemene procesbe voegdheid van organisaties kent, zouden in wetten die toch moe ten worden herzien groepsacties moeten worden opgenomen. Het gaat volgens de organisaties om de Warenwet, de Colportagewet, de Prijzenwet, de Vestigingswet Bedrijven, de Mededingingswet ten en de Kredietwetten. 149.00 150.50 Nudlloytf Groep ÏSSS""* Pakhoed eert. Phlllpu DINSDAG 29 JUNI 1982 ACTIEVE AANDELEN 48.70 49.30 44.80 44.10 219.00 219.50 BINNENLANDSE AANDELEN acp AmTaj Aad. Rubber Aud. Rljtulf 130.50 130.00 Beek vaa BÏjO'MI •r Drul Bote Ceutr Suiker ld. eert Ceteco ld. eert. ChamotU Ctado Kry Clalmlodo Dell MU. Dorp en co Gel. Dein Cert. HaljTV«at HVA^Myeu cei I.H.C. tater lad. MaaUeb IBBKondor KcJi'o Bef 35.50 161.00 29.40 36,00 194.50 29.00 76.50 39,50 85,00 145.00a 135.00a ld.cum. 6,00a Koa.Ned.Pap. 27.50 Kraaaapolaky92.00 Laadre Lelach Wol Maclutoob Mn» Pelr Meaeba Moeara Eo Mulder Ned. Sc bee pub yp. 21.50e 27,40 10,90 308,00 22.70 140,0 22,20 3350,00a 3350.00a 70.00a 68,00a 52,00 KleaeS BELEGGINGS INSTITUTEN Aad. Belef fD. 141,50 Btaa.Beir.Vf ns.50 115,50 B.OG. 136.00 134.00 Goldmlaee 820.00 840.00 Hullaad F 102,50 102.50 GOUD EN ZILVER GOUD EN ZILVER Goud onbew. 26.670 - 27.170 Zilver onbew. 415 - 485 BUITENLANDS GELD 45,25 1537 AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak heeft vandaag een wat ver deeld beeld te zien gegeven, waarbij langzamerhand de stij gingen de overhand begonnen te krijgen. Van erg grote verschui vingen was nauwelijks sprake. In een kalme markt gleed NMB in de ochtenduren nog wat ver der terug, waarna een herstel in trad, zodat het verlies rond het middaguur was teruggebracht tot ƒ0,50 op 119. Van de internationale waarden was KLM op dat moment 1 hoger op 88,50, maar Koninklijke Olie 0,70 lager op 84,70. Akzo en Philips waren iets beter, maar Unilever moest licht terrein prijsgeven. Hoogovens noteerde onveranderd 14,20. Amro bank steeg 0,80 naar 49,50. Nationale Nederlanden werd 1,30 duurder op 114,30. De aanne mers zakten iets terug. Gist Bro cades verwisselde ƒ0,90 hoger van eigenaar op ƒ71 en Heine- ken was 0,80 beter op 58,40.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 12