Wolkbreuk teistert Asser TT 5 0 T King treedt nog niet af "Hij wil niet meer" -C 3 Roberts prijst Van Duimen Uncini in tweede instantie winnaar 500cc Presentatie Wil Hartog,. Nederlaag Van der Ven Veterane geeft jeugd tennisles Borg mag toch weer meedoen MAANDAG 28 JUNI 1982 Sport ASSEN - Niet Boet van Dui men, zesde in de 500 cc klas se, maar het duo Streuer/ Schnieders behaalde in de zijspanklasse voor Neder land in Assen de hoogste klassering. In de laatste bocht liet het tweetal zich nog verrassen door de Fran sen Thomas en Fresc anders had een fraaie vierde plaats acht punten opgeleverd voor de strijd om de we reldtitel. Rolf Biland en Kurt Waltis- perg voerden eerst nog een aardige show op. Na kilom- ters afstand genomen te heb ben van de rest brachten zij hun combinatie in de laatste ronde pal voor de streep tot stilstand. "Hij wil niet meer", gebaarden zij de man met de geblokte vlag, die eerst ongeduldig en vervol gens nerveus werd. Pas toen de Zwitserse wereldkam pioenen hun fraai gestroom lijnde driewieler over de streep duwden en zich ver volgens op de knieën sloe gen van pret ontdooide de kamprechter. Tijdens die vanwege de regen ingekorte race (tien inplaats van twaalf ronden) brak de Japanse bakkenist Takashi- ma na een crash zijn been op twee plaatsen. Hij was één van de drie pechvogels die zich zaterdag in het zieken huis moest laten behande len. Didier de Radigues stap te, op kop liggend in de 350 cc klasse, hard af en brak een sleutelbeen waardoor het Belgische talent zater dag niet voor zijn thuispu bliek kan schitteren. De Ve nezolaan Carlos Lavado werd na een valpartij met inwendige kneuzingen opge nomen. In de 50 cc klasse was van eni ge spanning geen sprake. Stefan Dörflinger leidde het veld der bromvliegen van start tot finish. Theo Tim mer legde beslag op een enigszins teleurstellende ze vende plaats. In de 125 cc klasse dolde veel voudig wereldkampioen An gel Nieto met de concurren tie. Hij liet Auiger, Bianchi en Lazzarini om beurten de kop nemen om er vervolgens met laatstgenoemde keihard vandoor te gaan. Met wat ir ritante schijnbewegingen en gebaren wees hij vervolgens teamgenoot Lazzarini zijn (tweede) plaats. Vrienden zullen de kemphanen wel nooit meer worden. De ei genzinnige Spanjaard even aarde door zijn zege in Assen de legendarische Mike Hail- wood met 76 Grand Prix- overwinningen. Giacomo Agostini is koploper in het klassement der besten met 122 overwinningen. Anton Mang verraste de tien duizenden Duitse suppor ters op en fraaie inhaalrace bij de kwartliters. Op zijn gifgroene Kawasaki rukte hij ronde na ronde op en pas seerde vervolgens de koplo pers van het eerste uur, Guignabodet en Sayle. In zijn spoor voltooide de Fransman Tournadre, leider in het WK-klassement, een misschien nog fraaiere op mars door van de vijftiende naar de tweede plaats op te klimmen. Mang moest in de 350 cc klasse eerst wel een toontje lager zingen. Ex-lange afstandsra cer Jean Francois Baldé be schikte over net iets meer durf dan zijn teamgenoot. Prive-rijder Alan North vocht lange tijd een schitte rende strijd uit met de fa- brieksjongens, maar kwam op de streep toch een meter tekort. Mar Schouten stapte af zonder geblesseerd te ra ken. ASSEN - Boet van Duimen rijdt ook volgende week tij dens de GP van Belgie op een fabrieksmachine van Kenny Roberts. De Amerikaan, die zijn supersnelle Yamaha waarmee hij in Argentinië won voor Assen afstond aan Den Boet, is zeer te spreken over de steun die de Neder lander hem geeft. Roberts: "Boet hield in de tweede manche Randy Ma- mola goed uit mijn buurt waardoor ik belangrijke pun ten kon pakken. Wat dat be treft is hij loyaler dan Sheene en Crosby die uitsluitend voor hun eigen kansen rij den. Ik moet niet alleen de concurrenten van Suzuki en Honda verslaan, maar ook nog voor rijders van mijn ei- Uncini heeft het daarmee veel gemakkelijker Die krijgt alle steun", aldus de kopman met kopzorgen. De Amerikaan kreeg het bij zijn bazen dan in elk geval nog wel voor elkaar om ook aanstaande zaterdag op Fran- corchamps een machine te reserveren voor Van Duimen. 'Hij doet het erg goed. ik heb er al meer opaan gedrongen om hem beter te steunen. Maar ze kyken m Japan blijk baar liever naar 'namen'. Ze vergeten evenwel dat dat ten koste gaat van het resultaat mokte Roberts na afloop. Of Van Duimen ook na Belgie kan beschikken over de fa- brieksfiets kon Roberts voor alsnog niet zeggen. "Dat zal afhangen van de resultaten". ASSEN - Het was of de duivel ermee speelde. De hele dag baadden precies die paar strepen asfalt op de Drentse hei in overvloedig zonlicht en alsof het een soort eretribuut betrof aan het recordaantal van 141.000 toeschouwers bleven de grauwe wolkenmassa's eerbiedig op afstand van de plaats waar voor de 52ste maal de TT van Assen zijn beslag kreeg. De races kenden dan ook een vlekkeloos en fraai verloop. Totdat, het klapstuk van de dag zou aanvangen. Uitgerekend op het moment dat de ranglijstaanvoerders in het WK-klassement, Uncini en Roberts, hun pole-posities voor de 500 cc klasse inna men deed iemand de lamp boven uit. Als door een magneet aangetrokken regen de grauwsluiers zich in razend tempo aaneen. De chaos was groot, zeven ronden nadat het groene licht het sein op veilig had gezet voor 's werelds topcoureürs die zonder uitzonde ring hun grommende motoren op slickbanden aan de startlijn brachten. Toen, en dat was ei genlijk vantevoren wel te voor zien, kwam de regen plotseling met bakken tegelijk uit de hemel vallen. Het is dan, dat het onmo gelijk wordt om op profielloze banden de monsters met hun vermogen dat soms de 140 pk te boven gaat in bedwang te hou den. Maar pas toen drie van de zes aanvankelijke leiders, Kenny Roberts, Graeme Crosby en Freddie Spencer, van de spekgladde en levengevaarlijk geworden baan het gras in gle den besloot de organisatie de strijd te staken. Wolkbreuk Paniek alom daarop. Bij de cou reurs omdat ze niet wisten wat er vervolgens stond te gebeuren, bij de monteurs van de geslipten omdat er volgens het reglement maar één motor per race is toege staan en bij de toeschouwers die totaal niet berekend waren op de wolkbreuk die zich boven hen ontlaadde. Geen verwarring evenwel bij de jury die binnen een kwartier en in samenspraak met de Japanse fabrieksbonzen met een oplossing kwam. Een klassement na zes ronden een startopstelling navenant daaraan en gewoon een tweede manche van tien ronden. En verder geen gezeur. Kenny Roberts, de Amerikaan die zijn aan Marco Luchinelli verlo ren wereldtitel tracht te verove ren, was het eens met de ziens wijze van de jury. Logisch, want hij lag na zes ronden op kop en kreeg, terwijl hij daarna onvrij willig afstapte, dus toch nog een punt meer dan zijn grote concur rent Franco Uncini die overigens wel de zeven ronden volmaakte en daarbij hulp kreeg van Jack Middelburg die zijn kopman van Suzuki op de meet nog even snel voorrang verleende. "Ze hadden alleen twee ronden eerder moe ten afvlaggen", merkte Roberts op. "Nu zijn er rijders zoals ik on nodig gevallen. Er was niet meer te rijden. Ik werd gewoon opge tild door het water." Dubbele mazzel dus voor de dit maal trouwens zeer spraakzame Roberts wiens machine door het spontaan ontstane brandje nau welijks was beschadigd. Toch zou niet hij, maar zijn rivaal Franco Uncini uiteindelijk als winnaar van deze merkwaardige regendans naar voren komen. Gebroederlijk namen ze op nieuw de beste startposities in, zich elk verzekerd wetend van een teammaat. Barry Sheene voor Roberts (Yamaha) en Jack Middelburg voor Uncini (Suzu ki). Herstart Die twee namen, na de herstart en tot grote vreugde van het pu bliek, in een ongelooflijk tempo meteen ver afstand op de snel drogende piste. Opnieuw was ge kozen voor slicks en omdat i boven voorlopig even de adem inhield leek die gok ook rende ment op te gaan leveren. Zo niet voor de lievelingen van het pu bliek, Middelburg en Sheene. Die elkaar zo hard over het asfalt joegen dat het wel mis moest gaan. Middelburg was het eerste slacht offer. De Westlander, die twee jaar geleden op Assen triomfeer de, deed zijn bijnaam - Jumping Jack - weer eens alle eer aan. In een poging Sheene van zich af te houden nam hij iets teveel risico en duikelde tot afgrijzen van het thuispubliek over zijn splinter nieuwe fabrieksmachine die hij desalniettemin van zijn Japanse bazen voorlopig mag houden. De voortrazende playboy Sheene moest vier ronden later de tol be talen voor zijn dadendrang. Hij had teveel van zijn machine geeist. "In elke bocht voelde ik hem zomaar wegtrekken", ver klaarde de op Assen nog immer populaire Engelse ex-wereld- kampioen later. "Ik moest wel gas terugnemen" Franco Uncini Geruisloos Zo onopvallend als Franco Uncini dit seizoen naar de top van het klassement om de wereldtitel is geslopen, zo geruisloos (nou ja) nam hij in de zevende ronde de leiding van Sheene over. Nie mand kon dc Italiaan in zijn vloeiende stijl bijbenen, ook Ro berts niet. Die had al moeite ge noeg om zijn teamgenoten Shee ne en Crosby te passeren, iets wat hem met laatstgenoemde uiteindelijk niet eens lukte en waardoor hij middels een eerste en derde plaats toch weer terrein verloor op Uncini, die eerste en tweede werd. Boet van Duimen daarentegen, uit stekend meedraaiend bij de al- lerbesten, bezorgde zijn kopman geen extra zorgen. Hij hield con current Randy Mamola keurig van een vijfde plaats af en 'liet' zelfs Yamaha-maat Barry Shee ne nog net even voorgaan. Het 'nog net' gold, zij het in andere zin, ook voor Rini van Kasteren die als negenentwintigste en laatste de finishlijn passeerde. Hij had de pits nauwelijks be reikt of wederom scheurde het zwerk open. De race in zij spanklasse moest, om een nieu we catastrofe te voorkomen, een dik uur worden uitgesteld. De helft van de drijfnatte toeschou wers had toen inmiddels de be nen genomen. AD VAN KAAM ASSEN (ANP) - Wil Hartog. als eerste Nederlandse winnaar van de Asser TT aanwezig op het cir cuit in de rol van ere gast, ont popte zich zaterdag als een zeer talentvol radioverslaggever. Door een commentator van de NOS gevraagd naar zijn mening omtrent een bepaalde zaak gaf de inmiddels gestopte Witte Reus niet alleen een direkt ant woord. maar tevens een pasklaar resumé omtrent de verwikkelin gen rond de gestaakte race m de 500 cc klasse. Tekst en presenta tie waren van een dermate goed niveau dat Hartogs' naam ter plaatse door de regisseur werd genoteerd. Of de Abbekerker ooit aan een carrière als verslag gever begint valt evenwel te be twijfelen gezien diens drukke werkzaamheden op de grasdro gerij. REUSEL (ANP) - Een week voor de Grote Prijs van Nederland heef! de WK ranglijstaanvoerder Kees van der Veen zyn eerste ne derlaag geleden in de stryd om het Nederlands kampioenschap 250 cc De motorcrosser uit Ba- kel moest op circuit „De Wiele waal" in Reusel Henk van Mierlo voorlaten. Van Mierlo dankte zijn zege aan een bliksemstart in de eerste manche. Van der Ven ging in de eerste bocht in de fout Zijn ach terstand op winnaar van Mierlo bedroeg een halve minuut. In de tweede manche won Van der Ven met twaalf seconden voor sprong. LONDEN (GPD) - Billy Jean King en Tanya Harford heb ben zaterdag in de derde ronde op Wimbledon bijna zes uur nodig gehad om tot een beslissing te komen. Vier maal verschenen ze op de baan, drie keer moesten ze voortijdig de kleedkamer opzoeken, omdat het ritme van de regen ook op de zesde dag de traagheid bepaalde waarmee dit tennistoernooi wordt afgewerkt. Toen er Deze gang van zaken is niet alleen schreven is. Een jaar geleden tekenend voor de manier waarop leek dat moment aangebroken, dit jaar aan de Church Road in toen ze verwikkeld was in de ge- Londen sport wordt bedreven, ruchtmakende affaire met Mari- maar zegt ook genoeg over de in lyn Barrett, Wimbledon vermeed stelling van King Met haar 38 en ze nauwelijks nog een bal jaar is de recordhoudster van sloeg. „Ik ging het wedstrijdten Wimbledon nog even eerzuchtig nis echter missen Ik werd ook als toen ze in 1962 met Karin steeds dikker en mijn conditie Hantze de eerste van 20 titels in ging snel achteruit Daarom ben de Engelse hoofdstad veroverde. ik toch maar weer begonnen". „Toen ik na die verloren eerste set met 4-5 en 0-40 achterstond, 1 ik tegen mezelf, 'je komt hier Zelfspot De oude dame. zoals ze zich met de nodige zelfspot pleegt te noe- men. hervatte de training (onder „Tijdens een van die onderbrekin. meer met gewichten om haar gen heb ik naar opnamen zitten knieën, waaraan ze al dnemaal is kUken van de Wimbledon-finale geopereerd, weer te versterken! in 197- tussen Stan Smith en Ilie met enthousiasme dat ze Nastase. Smith kon daarin een kort gt.leden in Birmingham doorbraak op een belangrijk mo- voor het e,,r st ,n ,wet. r ment met ongelooflijk veel geluk KII toernooi won. Op Wimble- voorkomen. Hij sloeg de bal na- d0n is ze deze week toegejuicht melok met het hout van zyn rac- als ,emand die vanuit de historie ket terug. Dat deed me beseffen teruggekeerd in het heden, een dat ook in myn wedstryd alles rentree d,e ze aangreep om haar mogelijk was King won de totaal aantal opredens in dit toer- tweede set in de verlenging en nooI op honderd te brengen „Ik besloot haar demonstratie van heb me laten vertellen dat er onverzettelykheid in de derde sprake was van een centenary. Ik reeks met een overwinning van dacht eerst aan cricket, omdat ik 6'3 zelf niet wist hoe vaak ik hier De kleurrijke Amerikaanse toont nou H'^P'r ki daarmee eens temeer aan dat zy ttin haar zoveelste tennisleven" nog met wil worden opgeborgen moct King het idee hebben dal in het Wimbledon-museum Zy 2e geschiedenisles geeft aan kin beslist zelf wel wanneer zy afge- deren. Dat geldt niet zozeer voor van bovenaf eindelijk geen pressie meer werd uitgeoe fend en de vrije slag weer kon worden ingewisseld voor de tennisslag, nep de Amerikaanse zichzelf uit tot winna res. King had dat voornamelijk te danken aan het feit dat zij haar naam en reputatie alle eer aandeed op het mo ment dat zij met drie wedstrtjdpunten werd geconfron teerd. Sü»r JEEXÏÏÏÏÏL Turn buil ontmoet „Ik denk 20%^™; wdvoó^i die da< 'k d' Ameriks sbloemen de grond uitschieten en zich als 15- en 16-jangcn al Fovnripf kunnen afvragen hoe hun leven er straks als miljonaire uit zal Die onderscheiding lukt op Wim- zien. bledon zonder meer weggelegd Dit jaar wordt aan die sprookjes- voor Martina Navratilova, sinds achüge film ook meegewerkt een jaar Amerikaans staatsbur- door uiterst jonge Oosteuropea- gcr en op 19 jub in Los Angelos nen. Tot die categorie behoren debuterend in M K. de 16-jarige Manuela Malleva, de Cup-team van dc Verenigde Sta- eerste Bulgaarse die ooit op ten. Zij is niet alleen favoriet om- Wimbledon in actie is gekomen. dat zu vóór de winnares van de een jaar oudere Helena Suko- 1981, Chris Lloyd-Evert, als eer- va uit Tsjechoslowakije en dc 16 ste is geplaatst, maar vooral om- jarige Andrea Temesvan uit dat zij dit jaar pas één duel heeft Hongarije, die vorig jaar niet verloren. Bovendien heeft ze ge door de kwalificatie kwam. maar durende de afgelopen twaalf zaterdag in het hoofdtoernooi de maanden in alle achttien toer- derde ronde bereikte. nooien waaraan li <l.-.'!gr Al die jongeren hebben met King nomen de finale bereikt In der- gemeen dat zu over buzonder tien gevallen heeft ze die eind- veel talent beschikken, maar niet stnjd gewonnen in aanmerking komen voor de hoofdprijs. Twee jaar geleden Bij de heren kwam zaterag maar voelde King zich nog niet te oud een klein gedeelte in actie, reden om Wimbledon te winnen „Ik waarom de als winnaar getipte weet dat ik niet meer de nummer John McEnroe kritiek uitoefen een van de wereld kan zun. om- de op de organisatie „Ik vind het dat ik niet meer het hele jaar op belacheluk dat er op zondag niet mijn tenen kan lopen, maar ik wordt gespeeld Dan had men kan Wimbledon nog wel win- tenminste een gedeelte van dc nen". zo liet ze destijds weten achterstand kunnen wegwerken. Toen werden haar illusies met 8 Op deze manier komt het pro 10 in de derde set van haar partij gramma nooit op rijd klaar" Iro in de kwartfinale tegen Navrati nisch genoeg bleef het zondag lova verstoord Nu zegt King, die voor het eerst in een weck Ujd de in de volgende ronde de Australi- gehele dag droog. LONDEN (GPD) - Björn Borg kan volgend jaar aan het toernooi van Wimbledon deel nemen, ook al schrijft hij niet in voor het vereiste aantal Grand Pnx-toemooien. De Zweed ontbreekt dit jaar in Londen omdat hij weigerde om kwalificatiewedstrijden te spelen. Borg was daartoe verplicht omdat hij niet aan de minimumeisen van de overkoepelende Tennisraad (het spelen van tien GP-toer- nooien per jaar) had vol daan. De Tennisraad heeft zaterdag tijdens de vergadering in Londen besloten om de top- spelers tegemoet te komen. De organisatoren van de vier Grand Slam-toernooien (Mel bourne, Parijs, Londen en New York) worden namelijk in de gelegenheid gesteld om een zogenoemde Wild Card te geven aan die spelers, die het toernooi in 1980, 1981 of 1982 hebben gewonnen. Voor Borg houdt dat in dat hij op die manier kan deelnemen aan de Open Franse kampioen schappen, die hij vorig jaar voor het laatst won, en aan het toernooi van Wimbledon, dat hij in 1980 voor de laatste keer op zijn naam schreef, ook al komt hij verder niet in actie. Alle spelers moeten vóór 7 september van dit jaar laten weten of zij met deze nieuwe opzet akkoord gaan. Billy Jean King haast zich terug bij i veterane gaat door. i lob van Tanya Harford. De Borg heeft vanuit zijn vakan tieverblijf in Griekenland la ten weten dat hij deze ontwik keling toejuicht, maar dat hij het tegelijkertijd betreurt dat deze regeling pas volgend jaar van kracht wordt. „Waarom heeft dit allemaal zo lang geduurd? Als er wat sneller was gewerkt, had ik dit jaar op Wimbledon kun nen spelen", aldus de Zweed.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11