Opnieuw tekort van 10 miljard bloed donors wordt verspild Aardgaswinsten in apart fonds -C Meer tandheelkundige hulp vergoed Anafalbeet bestolen Order defensie voor Nederlandse industrie Soüdariteitsheffing kost arbeidsplaatsen Van Agt toch op partijraad Jeugdloon wellicht omlaag Voorstel PvdA: Kritiek bloedbanken: Onderscheiding ex-topman Shell roept protesten op I li STAAT DER NEDERLANDEN 11% LENING 1982 PER 1988/1992 Ziekenfondsen zullen pakket uitbreiden VRIJDAG 25 JUNI 1982 LEEUWARDEN (GPD) - De poli tie van Leeuwarden heeft giste ren de 43-jarige mevrouw A. B. aangehouden. Zij liet voor 12.000 gulden van de postgirorekening van haar neef op haar eigen reke ning overschrijven. De overschrijvingskaarten waren gestolen, maar haar neef heeft volgens de politie niets van haar praktijken gemerkt, omdat hij niet kan lezen. Een vriend van hem ontdekte dit en schakelde de politie in. DEN HAAG (GPD) - Binnen een maand krijgen de Nederlandse bedrijven Philips USFA en Oude Delft een opdracht voor de ont wikkeling van zogenoemde warmtebeeldapparatuur voor het leger. Het gaat om nacht- zichtapparatuur voor tanks van het type Leopard I en voor pant servoertuigen. Tegelijkertijd zal defensie de Westduitse firma Zeiss een gelijke opdracht ge ven. Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) zei dit gisteren in een bespreking met de defensiespe cialisten in de Tweede Kamer. Deze waren bezorgd, dat de le gerorder de neus van het Neder landse bedrijfsleven voorbij zou gaan. Dat willen de kamerleden voorkomen. De Nederlandse bedrijven willen Binnenland de opdracht dolgraag hebben, omdat er honderden miljoenen mee zijn gemoeid. Bovendien geeft het kansen op het ontwik kelen van een civiele toepassing voor onder meer de scheepvaart en off-shore-industrie. Daardoor zou een markt van nog eens een miljard gulden kunnen worden aangeboord. Van Houwelingen bestreed de op vatting van de WD. dat het niet netjes was om ook de Duitsers een ontwikkelingsopdracht te geven. Van Eekelen (voorganger van Van Houwelingen als staats secretaris) verwees naar een „he renafspraak" met de Nederland se bedrijven. Die dateert van een paar jaar geleden, toen defensie voor de Leopard II nachtzichtap- paratuur kocht bij Zeiss. Dat gebeurde toen, omdat de Ne derlandse industrie achter liep. Philips USFA en Oude Delft zou den de benogigde apparatuur niet tijdig kunnen leveren, waar door de nieuwe tanks onverant woord lang „nachtblind" zouden moeten rondrijden. Bij die gele genheid heeft defensie echter be loofd te proberen een order voor soortgelijke apparatuur in de ou de Leopard I en in de pantserwa gens wel bij de Nederlandse in dustrie te plaatsen. Warmtebeeldtechniek is momen teel de meest geavanceerde ma nier om in het donker toch de vij and te kunnen zien naderen. Temperatuurverschillen in de omgeving worden daarbij op een beeldscherm zichtbaar gemaakt. Op die wijze ziji> warmbloedige soldaten en naderende gevechts voertuigen van de „dode" omge ving te onderscheiden. DEN HAAG (ANP/GPD) Minister van der Stee heeft gisteren de Tweede Kamer meegedeeld dat er een extra bezuiniging nodig is van 10 miljard gulden. Dit bedrag komt bovenop de 8 miljard gulden aan ombuigingen, waarover in het kabinet al afspraken zijn gemaakt. Dit bleek tijdens het debat over de voorjaarsnota. Daar mee bevestigde Van der Stee de uitlatingen van thesau rier-generaal van het ministerie van financiën, prof. dr. Korteweg. Minister Van der Stee zei dat de te genvallers uit de voorjaarsnota voor bijna f7 miljard in 1983 zul len doorwerken. Daarnaast moet er ook extra geld worden gevon den voor de woningbouw en stadsvernieuwing, terwijl ver dere tegenvallers worden ver wacht bij de aardgasopbreng sten. Het kabinet blijft voorts streven naar een verlaging van het overheidstekort met 1 pro cent. Tijdens de presentatie van de voor jaarsnota noemde minister Van der Stee nog de mogelijkheid dat de tegenvallers ongeveer f2 mil jard zouden bedragen. Met name door de tegenvallende aardgas opbrengsten zijn de schattingen inmiddels fors bijgesteld. Maar ook de doelstelling om het tekort - dat momenteel de recordhoogte van f 30 miljard (9,75 procent) be reikt heeft - met 1 procent te ver minderen verzwaard de de pro blemen voor het kabinet. Plan Schouten Minister Van der Stee verwierp op het einde van het debat nog een motie van de D'66-woord voerder Engwirda, waarin deze aandringt op uitvoering van het plan- Schouten. Volgens dat plan moet gedurende vier jaar de prijscom pensatie vervangen worden door belastingverlaging. Volgens Van der Stee is de Sociaal Economische Raad bezig met het opstellen van een advies over deze materie. Daarbij worden vier verschillende modellen beoordeeld. Hij gelooft dat de Tweede Kamer zich nu nog niet dient uit te spreken over een van deze mogelijke oplossingen. Van der Stee verwierp verder een motie van de PvdA, waarin aan gedrongen werd op een verho ging van de ziekenfondsgrens. DEN HAAG (GPD) - Minister president Van Agt zal toch aanwezig zijn op de partij raad van het CDA, die hem i op 3 juli moet aanwijzen als CDA-lijsttrekker. De reis die Van Agt als minister van bui tenlandse zaken naar Egypte zou maken, wordt daarvoor enkele dagen uitgesteld. De top van het CDA heeft de afgelopen week Van Agt be wogen alles te doen om zijn reis naar Egypte te verschui ven. CDA-voorzitter Bukman vond dat Van Agt als kandi daat niet kon ontbreken op de partijraad die hem tot lijst trekker moet benoemen. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam VLissingen Zd.Limburg Brussel Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Mallorca München Oslo Stockholm Wenen Zurich Las Palm as mist mist licht bew. half bew. half bew. half bew. licht bew. half bew. zwaar bew. licht bew. half bew. half bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. on bew. zwaar bew. licht bew. De bewindsman gelooft dat een dergelijke maatregel leidt tot een verdere druk van de collectieve lasten. Ook minister Rood (binnenlandse zaken) stemde niet in met een voorstel van de PvdA, waarin het kabinet gevraagd werd de totale opbrengst in 1983 van de extra- loonmatiging van ambtenaren te besteden voor werkgelegenheid. Een voorstel van de WD, om bij overheidstaken meer gebruik te maken van het profijtbeginsel, werd door minister Van der Stee afgewezen. Hij gelooft dat een dergelijke verschuiving ingebed moet worden in een totaal pak ket en niet afzonderlijk beoor deeld dient te worden. Een twee de motie van de WD, om al dit jaar de lasten voor bedrijven te verlichten, wees de minister ook af. Dat zou leiden tot een verdere vergroting van het tekort, waar tegen hij zich „ongelooflijk scherp" zal verzetten. Selidariteitsheffïng De verhoging van de belastingen in de vorm van een solidariteits- heffing leidt tot een fors verlies aan banen. Het ministerie van so ciale zaken komt tot een geschat verlies van totaal 6000 tot 7000 banen als gevolg van de belas tingmaatregel en de verlaging van de investeringspremies. Mi nister De Graaf (sociale zaken) deelde dit gisteren mee tijdens het debat over de vooij aarsnota. Een meerderheid van de Tweede Kamer (CDA, PvdA en D'66) gaat akkoord met de tijdelijke verho ging van de loon- en inkomsten belasting. De maatregel moet dit jaar nog 500 miljoen gulden ople veren. Gelijktijdig heeft het kabi net voorgesteld om de investe ringspremies met 250 miljoen te verlagen. Beide maatregelen zijn bedoeld om het werkgelegen heidsplan te financieren. De departementen mogen hun per soneel dit jaar niet uitbreiden. Er geldt een tijdelijke vacaturestop tot het einde van het jaar. Het gaat hier om maximaal duizend arbeidsplaatsen. Nieuwe ar beidsplaatsen mogen niet voor 1 januari 1983 worden vervuld. FNV De FNV vindt dat de prijscompen satie moet blijven. Zij voelt niets voor het idee van de Tiburgse hoogleraar Schouten om de prijscompensatie te vervangen door belastingverlichting. Ter wijl politici enthousiast zijn over het plan en ook de top van het CNV er nogal van gecharmeerd is, moet de grootste vakcentrale er niet veel van hebben, zo blijkt uit de FNV-vakbondskrant. DEN HAAG - Vandaag en morgen worden op het Lange Voorhout in Den Haag de Haagsche Paardendagen gehouden. Het festijn werd geopend met het traditionele paarde-ontbijt, aangeboden door een Haags hotel. DEN HAAG (GPD) - De jeugd lonen moeten en kunnen om laag. Minister van sociale za ken en werkgelegenheid De Graaf gaf dat gisteren aan bij de behandeling van de voor jaarsnota in de Tweede Ka mer. Het is volgens de minis ter aanvaardbaar „om bij jon geren een afweging te maken tussen werkgelegenheid en inkomen". De Graaf hield de Kamer voor dat zeker wanneer het nieuw komers op de arbeidsmarkt betreft, er geen sprake is van inkomensachteruitgang wan neer de jeugdlonen zouden worden verlaagd. „Boven dien hebben jongeren meest al nog geen omvangrijke fi nanciële verplichtingen op zich genomen", aldus De Graaf. Belangrijk in zijn overwegin gen vindt de minister ook dat „veel jonge mensen op de een of andere manier samenwo nen en elk een inkomen in brengen", Het Sociaal en Cul tureel Plan Bureau heeft on langs ook al uitgerekend dat de minima „in de meer strik te zin van het woord" (huis houdens waarin niet meer dan één minimuminkomen binnenkomt) in mindere ma te moeten worden gezocht by jongeren. De minister kondigde aan dat hij daar voor zijn beleid zijn conclusie uit zou trekken. Des te meer omdat er „toch wel duidelijke aanwijzingen zijn dat de inkomenspositie van jongeren vanwege de veel voorkomende dubbele inkomens per stel niet de slechtste is". DEN HAAG (GPD) - De winst die Shell en Esso maken op de ver koop van het Nederlandse aard gas, zou naar het oordeel van de Partij van de Arbeid in een fonds moeten worden gestort, waar over de twee maatschappijen niet zelf het beheer voeren. Daar mee zou beter te controleren zijn of het geld inderdaad wordt be steed aan investeringen waar mee de Nederlandse economie en de Nederlandse energievoor ziening gebaat zijn. PvdA's woordvoerder Van der Hek diende er gisteravond in de' Tweede Kamer een motie over in, tijdens de behandeling van het rapport van minister van eco nomische zaken Terlouw over het zogenoemde gentlemen's agreement (heren-akkoord). Ter- louws voorganger Van Aardenne (WD) heeft dit akkoord over de aardgaswinsten met Shell en Es so afgesloten. In het akkoord zeggen de twee maatschappijen toe dat zij hun winst uit het Ne derlandse aardgas zullen investe ren ten behoeve van de economi sche structuur en de versterking van de energievoorziening in ons land. In zyn rapportage, waarom de Tweede Kamer enige maanden geleden had gevraagd, komt Ter louw tot de slotsom dat de twee ondernemingen ruimschoots hun beloften nakomen. Hij re kent de Kamer voor dat de twee maatschappijen tot en met 1984 een gezamenlijke winst aan het Nederlandse aardgas overhou den van naar schatting 13,8 mil jard gulden, overigens belangrijk minder dan bij het afsluiten van het akkoord nog werd verwacht. Er staan investeringsplannen te genover tot een bedrag van 16,4 miljard gulden. Van de kant van de oppositie wordt betwijfeld of alle toegezeg de investeringen er wel zullen komen. Met name werd het be sluit van Shell genoemd om een kolenvergassingsinstallatie die zij in Moerdijk van plan was te zetten, niet door te laten gaan. De oppositie wil het beter in de hand kunnen houden. Vandaar Van der Heks verzoek om beheer van de winst door derden. Uit dat fonds zouden Esso en Shell pas geld voor een investering kunnen ontvangen, wanneer het onderhavige project is goedge keurd, met name ook de instem ming heeft van de regering. Minister Terlouw antwoordt van middag. Het ziet er overigens niet naar uit dat Van der Heks idee een meerderheid in de Tweede Kamer zal vinden. WD, CDA en D'66 waren in het alge meen redelyk tevreden met de handelwijze van de minister te genover de oliemaatschappijen. FNV De FNV vindt dat het beleid van minister Terlouw van economi sche zaken rond de aardgaswin sten de mogelijkheden ernstig belemmert om op centraal ni veau tussen werkgevers, werk nemers en overheid tot afspra ken te komen over het sociaal- economisch beleid. Dit schrijft de FNV aan de Tweede Kamer. De FNV vindt dat de minister vol strekt onduidelijk is over de in vesteringsverplichtingen die zijn aangegaan en of er al iets is ge realiseerd van de afspraken. Het Centraal Laboratorium voor de Bloedtransfusie dienst van het Rode Kruis (CLB) in Amsterdam zit met een groot overschot aan bloedplasma, dat bederft of aan functieverlies onderhe vig is. Het CLB gooit onnodig enorme partyen waardevolle, uit bloed van plasma-avond en afkomstige cellen weg. Het CLB levert soms albumi- ne - een uit bloed gewonnen medicijn voor mensen met een shock, brandwonden of een nierziekte - dat min of meer ernstige bijwerkingen vertoont. Andere door het CLB uit bloed gemaakte medicijnen, zoals factor 8 (tegen bloederziekte). PPSB en gammaglobulines, zijn evenmin van topkwali teit of worden door het CLB in onvoldoende hoeveelhe den geproduceerd waardoor sommige ziekenhuizen ge noodzaakt zijn deze prepara ten in het buitenland te ko pen. Dat zijn enkele harde punten van kritiek op het functione ren van het Centraal Labora torium voor de Bloedtransfu siedienst, die leven in krin gen van bestuursleden en di recties van de negentien bloedbanken in Nederland, onder wie dr. C. Th. Smit Si- binga, medisch directeur van de Rode Kruis Bloedbank Groningen-Drenthe in de stad Groningen. Dr. Smit Sibinga en zijn colle ga's vinden dat de werkwijze van het CLB (jaaromzet 95 miljoen gulden, aantal perso neelsleden 850) op korte ter mijn drastisch moet verbete ren. Zo niet, dan zou de ver werking van bloedplasma tot derivaten (het zogeheten fractioneren) moeten worden opgedragen aan een staatsin stelling, een grote industrie of. beter nog, aan een of twee grote Europese laboratoria. Gevolgen Het gevolg van het kennelijk slechte functioneren van het CLB is dat de Bloedbank Groningen-Drenthe gaat pro beren om zelf het medicijn factor 8 te produceren. De Bloedbank is daarmee al in een vergevorderd stadium. Een ander gevolg is dat zie kenhuizen al sinds 1976 fac tor 8 en PPSB in het buiten land kopen, en van plan zijn om ook albumine en gam- f maglobulines te gaan impor teren. Een aantal bloedban ken overweegt burgerlijke ongehoorzaamheid door ei gen bloedplasma in het bui tenland tot derivaten te laten verwerken, hetgeen in strijd is met de Wet op Menselijk Bloed. Er ligt in vrieshuizen aan de Handelskade in Am sterdam ten minste 140.000 li ter plasma (200.000 donoreen heden). In feite werken de regionale bloedbanken er zelf aan mee dat de hoeveelheid plasma in Amsterdam steeds groter wordt. Immers, een deel van hun inkomen putten zy uit de leverantie van bloedplasma aan het CLB. dat er medicij nen van maakt die uiteinde lijk naar de ziekenhuizen gaan. Het Centraal Laborato rium voor de Bloedtransfu siedienst is van plan eenzij dig de prijs die zy voor het bloedplasma betaalt te verla gen. Het gevolg daarvan is dat de bloedbanken minder inkomsten krijgen. waardoor zij de prijs van het 'gewone' bloed dat zij aan ziekenhui zen leveren zouden moeten verhogen. Daar protesteren op hun beurt de ziekenhui zen weer tegen, want de bloedbanken brengen de zie kenhuizen al ruwweg 95 gul den in rekening voor elke halve liter onbewerkt bloed. Kritiek De medisch directeur van de Bloedbank Groningen-Dren the is het eens met de kritiek van zijn bestuur op het ad vies dat dr. L. Ginjaar, oud minister van volksgezond heid. heeft uitgebracht aan het Rode Kruis. Dr. Giryaar bepleit een reorganisatie van de structuur van het bloed transfusiewezen. Het bestuur vindt het volstrekt oryuist dat de bestuursstructuren van de regionale bloedban ken zouden moeten worden opgeheven waardoor de bin ding met bijvoorbeeld de zie kenhuizen en met de dono ren wordt verzwakt. Het be stuur zegt in een bnef aan Giryaar dat de problemen vooral by het Centraal Labo ratorium moeten worden ge zocht Eigen plan De negentien bloedbanken zul len nu een eigen reorganisa tieplan opstellen om de eigen belangen en die van de dono ren veilig te stellen. Desge vraagd zegt dr. Smit Sibinga te verwachten dat de politiek zich met de kwestie-CLB gaat bemoeien „omdat het om een nationale zaak gaat". „Dat het CLB onvoldoende functioneert is voor iedereen frustrerend. Voor de dono ren, voor de bloedbanken en voor de ziekenhuizen Er wordt voldoende donorbloed verzameld. Wy doen ons best om dat zo goed mogelijk te verwerken, maar in Am ster dam blijft plasma liggen en er komen preparaten terug in onvoldoende hoeveelheden, die niet aan alle kwaliteitsei sen voldoen waardoor zie kenhuizen die preparaten in het buitenland moeten ko pen. Dat is een onhoudbare toestand". HENK KUIPERS DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderdtwintig Nederlandse juristen hebben zich aangesloten by het protest van Novib, Pax Christi, de werkgroep Kairos en het Komitee Zuidelyk Afnka tegen het verlenen van een hoge koninklijke ondrscheiding aan drs D. de Bruyne by zyn afscheid als president-directeur van de Koninklijke Nederlandse Petro leum Maatschappij Shell Groep. Ter gelegenheid van het afscheid van De Bruyne (op 25 juni) hebben de vier genoemde organisaties een "Bruinboek" uitgegeven, waarin staat geschreven dat drs. De Bruyne betrokken is geweest by illegale oliele- veranties aan het blanke minderheidsregime in Rhodesie In een tele gram aan premier Van Agt en minister Terlouw van economische za ken protesteerden de organisties tegen de benoeming van de Shell- topman tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. ADVERTENTIE 19 9 3 19 11 1 18 11 04 19 12 0 20 11 1 18 15 1 18 11 2 - 16 0 20 14 2 19 13 02 23 10 0 25 13 0 24 12 0 24 14 0 27 16 0 19 11 0 30-0 28 18 0 32 18 0 23 9 0 20 13 0 18 11 0 26 15 0 23 1*2 0 25 19 0 open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 29 juni 1982 vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 1 augustus in 5 jaarlijkse termijnen van 1 augustus 1988 af 29 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 2 augustus 1982 kosteloos bij banken en commissionairs bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus AMSTELVEEN (GPD) - De Zie kenfondsraad is gisteren ak koord gegaan met een advies aan de regering tot uitbreiding van het pakket tandheelkundige hulp aan ziekenfondsverzeker den. In een volledig gewijzigde opzet van de tandheelkundige voorzieningen zullen ook zieken fondsleden aanspraak kunnen maken op de "duurdere" vorm van hulpverlening. In de huidige staat verrichten de tandartsen al leen eenvoudige behandelingen gratis. De Ziekenfondsraad heeft zich fel gekant tegen (eventuele) invoe ring van zogenaamde inkomen- safhankelyke bijdragen voor mensen, die langdurig m een in richting moeten worden ver pleegd. Het gaat hierbij om een bezuinigingsmaatregel, waar over het vorige kabinet advies had gevraagd. De Sociaal-Econo mische Raad heeft al eerder af wijzend gereageerd In het advies staat overigens dat voor vaststelling van een maxi male bijdrage niet kan worden uitgegaan van gemiddelden van verpleegkosten. zoals het kabi net had voorgesteld. De bijdra gen dreigen dan hoger te worden dan de werkelijke kosten, waar door het begrip "eigen bydrage" niet langer van toepassing is. Premiekwestie Over de kwestie van de premies voor de verplichte ziekenfonds verzekering en de AWBZ in de (nabije) toekomst besloot de ZFR zich niet uit te spreken. Ge zien de ontwikkeling van de geldmiddelen (eind dit jaar wordt een tekort van 1.300 mil joen verwacht in de ziekenfonds kas) lijkt een verhoging van de premie van 9,1 tot zeker 10 pro cent noodzakelijk. Maar de be slissing daarover moet een poli tieke zyn. zo werd gesteld. Vol staan werd nu de ongunstige ont wikkeling van de financiën on der aandacht van het kabinet te brengen De Ziekenfondsraad wil niet mee werken aan het regenngsplan om een "negatieve lyst" van me dicynen op te stellen, die artsen niet mogen voorschrijven omdat ze te duur zyn. De raad voelt er meer voor dat ziekenfondsen met artsen e.d. overeenkomsten sluiten, waarin regels staan over de soorten geneesmiddelen die kunnen worden voorgeschreven Minister Gardeniers (volksgezond heid) is van plan voor te dure ge neesmiddelen een soort "uitslui ting" in te voeren op grond van de geneesmiddelen lyst die de Ziekenfondsraad zelf heeft doen samenstellen.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7