Berichten over 'zadel- impotentie' niet hard te maken Geen priesterlijk ambt zonder wijding Fietsers kunnen gerust zijn \nt6We Door Weert Schenk Huisarts!wielrenner Arie Bos: "Fietsen is altijd nog beter dan voetballen" VRIJDAG 25 JUNI 1982 Koningin Beatrix heeft een zaken reis naar de Verenigde Staten ge maakt, met in haar kielzog onze minister van economische zaken Jan Terlouw, de voorzitter van het VNO Chris van Veen, en de staatssecretaris Wim Dik. Deze heren werden op een ongebruike lijke manier, namelijk via de ad vertentiepagina van de Interna tional Herald Tribune, welkom geheten, in een tweetalige annon ce onder het kopje 'Personals', dat me als een Rottumeroogje in een zee van Engels tegenlachte: „VEEL SUCCES To The Ministry of Economie Affairs Mr. Jan Ter- louw State Secretary Mr. Wim Dik The President of the VNO Mr. Chris van Veen and all the repre sentatives of Government Agen cies and the Business Community on the event of the Bicentennial Trade Mission to the USA. Alfons J. V. Grim". Pal daaronder stond een drierege lige advertentie, die mooi op de bovenstaande aansloot: „KNUFFEL, it was again a won derful year. Happy returns toge ther. Bless you. Ever lovingly, Beertje". Is Chris van Veen Beertje, is Jan Terlouw Knuffel? Ik denk van niet, maar je hoort veel fluisteren in de Haagse wandelgangen. Hoe dan ook, in Los Angeles werd ter ere van Beatrix een groot banket gehouden, waar veel be roemde gasten aanzaten, onder wie de oliemagnaat Armand Hammer. Hé, Armand Hammer! Dat is in enkele jaren tijd nu al de derde keer dat ik zijn naam tegenkom! De tweede keer was onlangs in Parijs, toen ik daar de tentoonstelling 'Le Codex Hammer de Léonard de Vinei' bezocht. De Codex Hammer heet te tot 12 december 1980, toen Hammer het stapeltje aanteke ningen van Leonardo voor 2 mil joen 200 pond op een veiling kocht, nog de Codex Leicester, maar zoals Fyffes zijn naam in Chiquita, Marijke haar naam in Christina, Simca haar naam in Talbot en Stalingrad zijn naam in Wolgograd veranderde, zo was Hammer er als de kippen bij om de Codex naar zichzelf te noemen zodra hij deze in handen had. De vellen van ongeveer 30 bij 45 cen timeter zijn door Leonardo tus sen 1506 en 1513 met bruine inkt volgeschreven en volgetekend. Hij legde er zijn theorieën in vast over 'de wateren, de aarde, het universum', en deed dat 'alle mancina', dat wil zeggen van rechts naar links in spiegelschrift geschreven. Zonder deze voorken nis begonnen wij onbevangen te kijken, ik probeerde iets van het kriebelige handschrift te ontcijfe ren al ken ik geen Italiaans, maar ik kon geen woord lezen. Tot mijn vrouw opeens ontdekte dat het spiegelschrift was! Die schrijfmethode kende ik, een stu diegenoot, Sander Zweers, kon door kinderverlamming alleen links schrijven, -en deed dat ook 'alla mancina' van rechts naar links in spiegelschrift, zodat onze bejaarde prof. Bruno Becker ge noodzaakt wasSanders proef werken met behulp van een scheerspiegeltje te ontcijferen. Leonardo da Vinei schijnt al zijn theoretische werken 'alla manci na' te hebben geschreven. Waar om? Ik lees dat hij, toen hij als 61-jarige in 1513 naar Frankrijk vertrok, aan zijn rechterhand verlamd was, maar al snel met zijn linkerhand had leren schil deren. Maar hij schreef toen al 'ruim 20 jaar 'alla mancina': Bij voorbaat? De 72 bladzijden van de Codex Hammer vormen niet de enige en ook niet de grootste verzameling handschriften van Leonardo (de Codex Atlanticus in Milaan telt ongeveer 1000 pagina's), maar het is wel de enige die nog in par ticuliere handen is. Dank zij Ar mand Hammer kunt u haar nog enige tijd bezichtigen in Musee Jacquemart-André in ParijsWe mogen Armand Hammer daar om wel als een weldoener der mensheid beschouwen, hoewel... De eerste keer dat ik zijn naam te genkwam was in 1980, toen ik in Moskou van de vrouw van prof. Sacharov (nu al jaren zonder enige aanklacht verbannen naar Gorki!) de kopie van een brief meekreeg, die Sacharov aan Ar mand Hammer had geschreven met het verzoek bij Brezjnjev te interveniëren ten gunste van een uitreisvisum voor zijn schoon dochter. Hammer, die over een ei gen appartement in het Kremlin beschikt(!), is namelijk persoon lijk bevriend met Brezjnjev. en is ook dank zij zijn handel met de Sowjet-Unie multi-miljardair ge worden! Het 'smeekschrift' van Sacharov maakte blijkbaar min der indruk op Hammer dan de Codex Leicester, want hij heeft Sacharov nooit een antwoord waardig gekeurd, laat staan dat hij een goed woordje voor diens schoondochter heeft gedaan. Dus volgens mij deugt die man voor geen cent. Het nieuws op vele voor pagina's dat harde, smalle racefietszadels impotentie kunnen ver oorzaken, heeft veel op winding onder het volk veroorzaakt. „Pas maar op met dat gefiets", roepen humoristen nu naar fietsers. Of: „Staat je zadel wel recht?" En: „Is je vrouw thuis?". Betekent dit eindelijk de nek slag voor de trim-u-fit-bewe- ging? Het is wellicht een mooi argument voor vele gezond heidsfietsers om hun vaak veel te dure karretje voortaan in de schuur te laten. Zij fiet sen immers niet omdat fietsen leuk is, maar omdat het er gens goed voor is. Het is een therapie. Voor het hart, voor het buikje of voor de zenu- De wielrennende Amsterdam se huisarts Arie Bos kijkt ook met een scheef oog naar deze uitwassen van de fietssport. „Hoogstwaarschijnlijk fiet sen deze mensen niet omdat het fijn is. Ze doen het in het kader van alle gezonde din gen die ze tegen hun zin doen. Daarom zijn ze ook ge stopt met roken, want ze rookten naar hun zin". Bos begrijpt die mensen niet. „Het is een illusie dat deze manier van fietsen goed voor de gezondheid is. Ze stappen op de fiets en willen meteen zo hard mogelijk. Op de fiets moetje immers lijden, afzien. Dat is het heldendom van het fietsen, weten ze. Ze fietsen wel alleen in het weekeinde. Alsof dat de conditie verbe tert". Auto Hij vervolgt: „Doordeweeks zijn ze de auto niet uit te slaan, terwijl het juist gezond is om elke dag te fietsen. De auto zo weinig mogelijk ge bruiken, dat is pas gezond. Niet alleen voor henzelf, maar ook voor hun omge ving. Maar het is net als met hun voeding: in plaats van dat ze volkorenbrood eten, blijven ze witbrood nemen en kopen ze een handvol zeme len om te kunnen poepen". Bewegen met regelmaat, daar gaat het om. Uit onderzoeken is volgens de Amsterdammer gebleken dat wandelen of het schoffelen van een tuintje al voldoende is om een hartin farct te voorkomen. Dat is nog veiliger ook, want hoe vaak gebeurt het niet dat die trimmers door vermoeidheid ten val komen of tegen ie mand anders oprijden? Zonder dat kan het fietsen ave rechts werken op de gezond heid, zegt Bos. „Ongetraind stappen ze op de racefiets en trappen een zwaar verzet, een grote versnelling. Dat is erg slecht voor de knieën, slecht voor de bloeddruk en slecht voor het hart". Nu mag niet begrepen worden dat Arie Bos een hekel aan fietsen heeft. Integendeel, hij is aan de sport verslaafd. Hij bezoekt zijn patiënten in Os dorp op de fiets en was tot voor kort in het bezit van een wielrennerslicentie voor de categorie liefhebbers. In De Vogelvrije Fietser, het orgaan van de ENFB, de Echte Ne derlandse Fietsersbond, ver zorgt hij een Lieve Lita-ru- briek: Met De Dokter Op De Fiets. Impotent? Als deskundige geeft Bos eerst zijn commentaar op het be richt over impotentie als ge volg van een niet waterpas- staand zadel. Hij kent de oor sprong van het nieuws en noemt de manier waarop het tenslotte de voorpagina's haalde een blamage voor de journalistiek. De uroloog dr. J. C. van Goos- willigen schreef eerst in Af zien, het blad van de Medi sche Wielerkring, en later in^ het Tijdschrift voor de Ge neeskunde dat hij in zijn praktijk regelmatig mensen tegenkwam met problemen aan de pisbuis. Deze patiën ten klaagden over branderig heid en pijn bij plassen, klachten die sterk doen den ken aan blaasontsteking. Omdat Van Gooswilligen zelf een enthousiast fietser is, ontdekte hij de vernauwin gen of verwijdingen van de pisbuis dikwijls hadden te maken met een verkeerde za delstand van de racefiets. De punt van het ranke zadel stond te ver omhoog. Omdat de fietser verkeerd zit, kan niet alleen de pisbuis moeilijkheden opleveren. Ook bestaat de kans dat een zenuw in het kruis wordt af- gekneld, waarvan een tijde lijk tintelende of slapende pe nis het gevolg is. De fietser is dan impotent, maar zo'n gro- Varia 1 te ramp lijkt dat niet tijdens het pedaleren. Om zijn ver haal leesbaarder te maken, had de uroloog eraan toege voegd eens in een Ameri kaans fietsblad te hebben ge lezen dat iemand hierdoor maandenlang impotent- was gebleven, hetgeen ernstiger Ter geruststelling liet Van Gooswilligens weten dat hij op zijn tocht door de fietslite- ratuur daarentegen ook ver halen was tegengekomen, waarin beweerd werd dat goed getrainde wielrenners vaak een grote geslachtsdrift hebben. Dat was bevestigd door profwielrenner Gerry Knetemann, aldus de uroloog in een vrolijke noot De Kneet had zich immers ooit eens laten ontvallen: „Een vrouw kan zich geen beter echtgenoot voorstellen dan een wielrenner". De Stichting Fiets wijdde in haar bulletin een alinea aan het artikel van Van Gooswil ligen. Daarvan maakte het ANP vervolgens een bericht dat eerst op de meeste kran teredacties en daarna onder vele lezers een giechelstem ming teweeg bracht. Dokter Arie Bos zegt, op dat ene geval in Amerika na, nooit te hebben gehoord van langdurige impotentie. Dat is nooit onderzocht, net zo min als onderzoek gedaan is naar de potentie van wielrenners. En het valt ook nooit hard te maken, voegt hij er schalks aan toe. Wel stelt Bos dat de afkoeling in het kruis door de wind een onschadelijke meenschrom- peling van de piemel veroor zaakt. Eveneens is bekend dat diezelfde koeling goed is voor de werking van de testi kels. „Maar ik zou niet dur ven beweren dat het met het seksleven van automobilis ten droevig is gesteld" Gezond? De fietsende dokter heeft er geen idee van of het voorpa- ginabericht voor veel „krab bers" aanleiding is om de fiets maar te laten staan. .Mis schien hoopt hij het als ware fietser, maar zegt: „Ach, fiet sen is voor hun gezondheid nog altijd beter dan voetbal len. 's Maandags zit hier de wachtkamer vol met voetbal lers met de ergste blessures. Dat is helemaal niks. Het ge zonde van sport is nogal rela tief. Sport is zo „gezond" dat er al een aparte sportgenees kunde is ontstaan In de zes jaar dat hij voor De Vogelvrije Fietser schrijft, ontving hij vele brieven met vragen. Ze betroffen meestal problemen met verkoudhe den, rug, zadel en knieën. Bij fietsers is het een regelmatig voorkomende klacht dat het kraakbeen aan de achterzijde van de knieschijven slijt De oorzaak is meestal een te lage stand van het zadel en het ge bruik van een te groot verzet. Bos: „De trimmers denken dat zwaar ryden moet. Dat staat stoer en misschien heeft het zwaar rijden van Hinault ook wel invloed. Het is veel beter om heel licht te spinnen. Is bovendien minder ver moeiend. Voor kenners is dat licht rijden juist veel stoer der". Het zadel moet vrij hoog staan. De hoogte van het zadel kan berekend worden door het been op te meten van blote voet tot binnenkant lies. Wanneer dit getal wordt ver menigvuldigd met 1,08, krijgt men de afstand van boven kant zadel tot trapper in on derste stand. Een kleine af wijking naar wens van de in- PAGINA 19 dividuele fietser is altijd mo gelijk. Een ander probleem met de knieën ontstaat door de toe clips die de voeten vastzetten op de pedalen. Wanneer de voet verkeerd vaststaat, kun nen de knieën gaan wringen. Gevolg: een meniscus-be schadiging of andere klach ten met de pezen rond de knie. Door snelle afkoeling en lucht vervuiling hebben fietsers vaak last van verkoudheden. Ane Bos adviseert dat te voorkomen door na een fiets tocht niet zomaar ergens te gaan staan, maar meteen dro ge kleren aan te trekken. Tij dens het fietsen raadt hij fietskledmg aan, omdat die zeer doelmatig is. Dat bete kent nooit met ontbloot bo venlichaam fietsen. Het zadel geeft de grootste na righeid. Alleen al die zadel pijn. Daaraan valt niets te doen. De steeds toenemende pijn moet worden doorstaan, dan wordt het vanzelf min der. Over de problemen rond om de pisbuis is hierboven al gesproken: let op de horizon tale stand van het zadel. Andere ergenissen in die omge ving zijn: exceem in de bils pleet, steenpuisten en bij vrouwen daarenboven af scheiding. Het ontstaan van dit soort klachten is niet on logisch, zegt dokter Bos. In het kruis leven veel bacteriën en tijdens het fietsen wordt het vochtig en warm door wrijving. Goed schoonhouden, is de eni ge raad van Bos. Daarbij het liefst geen zeep gebruiken, omdat dat de zuurgraad en daarmee de weerstand van de huid vermindert. Bij het fiet sen geen nylon onderbroek aan. Beter is een koersbroek, met zeemlederen kruis. En daarin niet, zoals velen blij ken te doen, nog een onder broek dragen. Veel tnm fietsers dragen ver keerde schoenen, doceert de fietsende dokter verder. Ze moeten schoenen met een harde zool dragen. Gewone sportschoenen zorgen op den duur voor branderige en sterk vermoeide voeten. Tot slot geeft Arie Bos de jog gers het advies rustig te be ginnen met fietsen. „De jog gers rijden altijd fanatiek met een gezicht van: uit de weg, hier wordt getrimd. Echte wielrenners keuvelen altijd met elkaar. Wielrennen is een gezellige sport. In tegenstel ling tot voetballen wekt het daarom geen agressie op. ie dereen rijdt dezelfde kant uit. Dat is normaler en past meer bij het gewone leven". „Bij voetbal gaat men tegen el kaar in. Vandaar ook: voetbal is oorlog. Voetbal wekt agres sie op. Trappen tegen iets is ook typisch het gebaar van antipathie, van verachting. Het logisch dat in de psyche van mensen die tweemaal drie kwartier met voetbal be zig zijn, iets verandert Het is bekend wat er tijdens en na voetbalwedstrijden gebeurt. Fietswedstnjden geven vrg- wel nooit moeilijkheden." In de geest van de fietser ge beurt echter ook iets, maar dat is positief. Arie Bos: „Als je rustig fietst, geraak je in een dromenland. Het is heel opvallend hoe vaak fietsers, die rustig over de dijk bij mijn huis rijden, in zich zelf praten. Dat is dan wel bg de gratie van het alleen rgden Kennelijk stimuleert fietsen de fantasie of stemt het tot nadenken. Ik vind het posi tief dat mensen op die manier eindelijk tyd voor dat soort dingen krggen. Pas dan heeft fietsen zin. Dan ga je je fan tastisch voelen" Kardinaal WiUebrands in brief: "De geloofsgemeenschap heeft recht op de viering van de eu charistie. Maar niet tot elke prijs. Het betekent zeker niét, dat een plaatselijke gemeen schap het recht in eigen hand kan nemen en zelf voorgangers kan aanwijzen buiten de bis schop om. Dat druist in tegen de geloofsvisie op kerk en ambt, zoals die door het Tweede Vati- kaans Concilie, in trouw aan heel de traditie, is verwoord". Kardinaal Willebrands schrijft dit in zijn vandaag gepubliceerde brief over het priesterlijke ambt in de Rooms-Katholieke Kerk. Als voorzitter van het bisschop pencollege neemt hij, mede na mens de andere bisschoppen, stelling tegen een praktijk zoals die bijvoorbeeld in kritische ba sisgemeenten voorkomt, waar de gemeenschap zelf haar voorgan ger aanstelt. De kardinaal erkent, dat in het kielzog van het concilie nieuwe i kerkelijke dienst tot ontwikkeling komen. "Het is nog een zoeken en tasten". In de pu- blikaties hierover speelt de Nij meegse theoloog professor Schil- lebeeckx een belangrijke rol. De ze pleit voor een nieuwe ambts- vorm, opkomend uit de gemeen te zelf, naast het priesterambt zo als het nu functioneert. Verwarring Willebrands en bisschop Bluyssen van Den Bisch hebben 'een dui delijk en goed' gesprek met Schillebeeckx over dit onder werp gehad. In zijn brief zegt de kardinaal, dat er onderscheid moet worden gemaakt tussen wat Schillebeeckx schrijft en het gebruik of misbruik dat hiervan soms wordt gemaakt. "De beoordeling van de vele publi- katies over het ambt in de kerk is verre van eenvoudig, maar intus sen laten deze publikaties wel vragen achter, die ons gevoelens van verwarring kunnen bezor gen met betrekking tot het ge loof waarin wij zijn gevormd en dat de kerk blijft verkondigen". "Die verwarring tast ook het ver trouwen aan, dat wij juist zo hard nodig hebben om onze priester lijke bediening blijmoedig te be leven". Veel tijd om de grote problemen rond het priesterambt op te los sen is er niet. De kardinaal waar schuwt echter voor 'al te gemak kelijke en zelfs bedrieglijke op lossingen". Uitvoerig bespreekt hij, wat het concilie over het ker kelijke ambt zegt. "Met zijn uitspraken w het concilie geheel in de traditie van de kerk gebleven". Voortgaand theolo gisch onderzoek is nodig, maar dit moet, volgens de kardinaal, wel voortbouwen "in de lijn van het concilie en in harmonie met de traditie zoals deze ook op an dere concilies, bij de kerkvaders en in gezagvolle documenten van de Heilige Stoel is uitgesproken". Willebrands gaat in zgn brief ook Geen sprake "Zonder de sacramentele wijding door de bisschop is er geen pries terlijk ambt. Door de handopleg ging en het gebed van de bisschop ontvangt de wijdeling de gai>e van de Geest, die aan het ambt in op het onderscheid tussen de voordracht van een kandidaat voor het kerkelijke ambt en zgn aanstelling en wijding. Bij de voordracht speelt de geloofsge meenschap een rol, maar de bis schop beslist wie hij kiest en aan stelt, en alleen door zgn handop legging wordt de kandidaat ge wijd en in het ambt gesteld. eigen is en hem de volmacht geeft tot bepaalde taken in de kerk, sa- LibanOÜ men met de andere priesters on der leiding van de bisschop". Er bestaat hiervoor geen alterna tief. zegt de kardinaal met na druk. "De kerk zal op dit punt niet worden omgevormd. Er kan hier dan ook geen sprake zgn van een onwettige toestand, die door de kerk zou kunnen worden gewettigd" Werelddiakonaat van de Generale Diakonale Raad van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft f230.000 be schikbaar gesteld voor hulpver lening aan slachtoffers van de oorlog in Libanon. De kardinaal besluit met een vraag. Deze: of men in de discus sies en bij het poneren van me ningen niet te eenzijdig wordt geleid door - op zichzelf redelij ke - sociologische of psycholo gische nchtlgnen. Kerkelgke saamhorigheid is behalve een in stitutioneel ook een 'bovenzinne- 111k gebeuren' Ben .-aak van ge loofservaring, geloofsvisie en ge loofsvertrouwen. Willebrands vraagt zich af, of juist dit aspect wel de aandacht krggt die het verdient Beroepingswerk. Hervormde Kerk: bedankt voor Welsrgp- Bag urn (Fr T Tgsma Ootmar- sum; toegelaten tot de evangelie bediening en beroepbaar gesteld K W F Borsje Lunteren en J. L. Brevet Nuns peet Gereformeerde Kerken: beroepen te Middelburg J. Slotman En schede. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Boskoop cn te Katwgk aan Zee kandidaat G. Mouw El- speet

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19