Spoorwegovergangen Morsweg en Haagweg krijgen toch Ahob's mnruiiö Motorensloopauto's een levende vlag en 'Tereukstelling': een expositie van geuren fêOnderzoek provincie _naar behoefte aan verpleeghuisbedden Stuntfestival: "Uw applaus graag" Ondanks verzet buurt en scholen 1 ELAMB.V. ^liÜDONDERDAG 24 JUNI 1982 Leiden DEN HAAG - Er moet zo snel mo lt gelijk een antwoord worden ge geven op de vraag hoe het komt dat er in deze regio op papier meer dan genoeg verpleeghuis- v bedden zijn, maar dat er in de praktijk een groot tekort aan is. Het dagelijks bestuur van de pro vincie Zuid-Holland wil daarom niet langer wachten met een on- derzoek naar de verpleeghuissi- tuatie in Leiden en omgeving en Alphen aan den Rijn en omge- H ving. i Vooruitlopend op een antwoord van de minister van volksge- 1 zondheid over het houden van l een regio-onderzoek, trekt het 'i provinciebestuur zelf de regio in om meer inzicht te krijgen in de i behoefte van verpleeghuisbed den. De Provinciale Raad voor de 1 Volksgezondheid in Zuid-Hol land (een adviesorgaan) is met een notitie gekomen waarin on der meer wordt aangegeven op welke zaken bij dit "diepgaand" onderzoek moet worden gelet. In het kort zijn dat onder meer de doorstroming van en naar zie kenhuizen en verzorgingstehui zen, de opname van patiënten van buiten de regio en de aard en de opzet van het opnamebeleid. De raad wil tevens een "beperkt advies" geven inzake de renova tie van het verpleeghuis Over- duin in Katwijk aan Zee, de ge deeltelijke nieuwbouw en reno vatie van het verpleeghuis De Wilbert in Katwijk aan den Rijn en de ruimtelijke herindeling van het verpleeghuis St. Elisa beth Gasthuishof in Leiden. De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid boog zich gis teren over de verpleeghuissitua- tie in de regio. Het renovatieplan Overduin moet volgens de prov- cinciale raad voorlopig worden uitgesteld. Met het bestuur van het verpleeghuis moet worden besproken welke maatregelen nu nodig zijn, "die tegen zo min mogelijk kosten de ergste knel punten oplossen voor de eerstko mende jaren". Volgens de raad is het niet denkbeeldig dat het ver pleeghuis na het onderzoek moet verdwijnen en dat een "andere lokatie niet zal worden uitgeslo ten". De raad vindt dat de gedeeltelijke nieuwbouw en renovatie voor de eerste fase van het verpleeghuis De Wilbert in Katwijk mag door gaan. Het gaat hier om de bouw van een paviljoen voor negentig patiënten. (Volgens de raad zou den het er ook honderd mogen zijn). Met het begin van de twee de fase moet in elk geval worden gewacht totdat bekend is voor hoeveel patiënten deze afdeling gaat dienen. "Dan moet ook uit sluitsel worden gegeven over de vraag of hiervoor nieuwbouw of renovatie gewenst is". Opdoeken De grote slaapzaal van het Elisa beth Gasthuishof, die door acht tien patiënten wordt gebruikt, moet volgens de raad worden op gedoekt. Het gaat hierbij om ver plaatsing naar te verbouwen be staande ruimten in het gebouw. De kerkzaal kan dan worden ge bruikt voor gemeenschappelijke doeleinden. De bestaande bed denverdeling wil men herzien, waarbij de bestaande zes- en vijf- bedskamers worden terugge bracht tot maximaal vier bedden per kamer. r motorrijder Marcel Lemoine die u zojuist door deze brandende gen lemoine stort applaus graag". r beneden nadat een auto zijn 'platform' uiteen heeft gereden. 'Uw LEIDEN - In plaats van wate roverlast, zoals dinsdag avond het geval was, hadden de bewoners van Groenoord gisteren te kampen met ge luidsoverlast. De knetteren de motoren en schelle disco- muziek die het 'internationa le stuntcircus' veroorzaakte, deden tot ver in de omgeving van de Groenoordhallen ho ren en zien vergaan. Gisteravond even voor achten: een kleine tweehonderd Lei- denaars passeren de kassa op het parkeerterrein van de veehal, nieuwsgierig naar de spectaculaire stunts van de families Lemoine en Klaas uit Frankrijk en Duitsland. Twee families met één en de zelfde kwaal: stalen zenu- Voorbij de kassa worden de op sensatie beluste 'circusgan- gers' opgewacht door een met programma's leurend meisje: "programma's voor ein goelden". Hetzelfde meis je zien we even later met een zestal lotgenoten achter een springplank liggen waar even later een motorfiets van af zeilt om een paar meter voor bij de menselijke hindernis op de keien te kletteren. Een speciaal voor deze gelegen heid ingehuurde 'ker misklant' schijnt het een ge weldige prestatie te vinden want via de microfoon vraagt hij de "dames, heren en jon gelui" om een hartelijk ap plaus voor de motorrijder die "voor uw vermaak z'n leven waagt"... De 'stalmeester' raakt trou wens voortdurend in vervoe ring van de soms krankzinni ge stunts die het 'familiecir cus' verricht: "Dames, heren en jongelui, uw applaus graag voor motorrijder Mar cel Lemoine die u zojuist door deze brandende hinder nis zag rijden". Een broer of neef van deze Mar cel rijdt even later een hele serie tl-balken aan splinters terwijl uit de luidspeakers het discogeluid van 'ons ei gen' Spargo knettert. Dezelfde muziek dient als ach tergrond voor een zo moge lijk nog dwazer staaltje ge motoriseerde acrobatiek. Een sloopauto scheurt richting houten stellage: vier bran dende palen waarop een zwaar ingepakt lid van de fa milie Lemoine staat. De auto ramt de palen uiteen waarop LEIDEN - De Nederlandse Spoorwegen (NS) zullen deze maand een begin maken met de plaatsing van automatische halve overwegbomen (Ahob's) bij de spoorwegovergang van de Haagweg en de Morsweg. Dachten bewoners uit Transvaal, het Haagwegkwartier en omge ving dat de plannen om de be waakte spoorwegovergangen te vervangen door Ahob's eindelijk van de baan waren, deze week bleek dat de NS wel degelijk van plan zijn de automatiserings plannen door te voeren. Bij de buurtvereniging en de gemeente is dit enigszins in het verkeerde keelgat geschoten omdat zij niet door de NS op de hoogte zijn ge- Meer Leids nieuws op pagina 19 steld van het toch door gaan van de automatisering. Het conflict tussen de NS enerzijds en de buurtvereniging en ge meente anderzijds duurt nu al een paar jaar. Protesten uit de buurt, gesteund door een aantal scholen in de omgeving, leidden er een aantal jaren geleden toe dat de NS haar Ahob-plannen in de ijskast moest zetten. De mi nister van verkeer en waterstaat besloot vorig jaar echter dat de NS door mogen gaan met de plannen. De buurt is tegen die beslissing in beroep gegaan maar heeft daarover nooit iets ge hoord. Dezer dagen werd plotse ling een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamhe den. De automatisering komt er op neer dat de bewaking van de overwe gen op het baanvak Leiden- Utrecht vanuit Den Haag per computer wordt geregeld. Het voordeel daarvan is, volgens de NS, dat de wachttijden sterk worden beperkt. Bovendien zou er sprake zijn van een grotere veiligheid doordat de menselijke factor (momenteel moet een spoorwegwachter vier keer per uur de bomen dicht draaien) wordt uitgeschakeld. Een woordvoerder van de NS zegt dat de scholen in de buurt bin nenkort bezocht worden om de De spoorwegovergang aan de Haagweg. Nu nog ouderwetse bomen, maar als het c Ahob's. De buurt en de scholen zijn het daar niet mee eens. gens de buurtvereniging is de veiligheid in de wijk niet ge diend met de plaatsing van Ahob's. Bij de gemeente gaat men er vanuit dat de plaatsing niet meer kan worden tegen ge houden. Men zal er bij de NS op aandringen dat de verkeersover- gangen zo veilig mogelijk wor den door plaatsing van bomen op de voetgangersoversteek plaatsen en het maken van ge scheiden fietspaden. Volgens de i de NS ligt worden dat Schorsen De bedoeling is dat de Ahob's er aan het eind van de volgende maand zullen staan. De buurt vereniging heeft de Raad van State echter gevraagd de werk zaamheden te schorsen in af wachting van de behandeling van de beroepsprocedure. Vol de Lemoine naar beneden stort, in de vuurzee: "Fantas tisch! Uw applaus graag"... Vervolgens rijden twee leden van de stuntgroep 'Hell Dri vers' op twee wielen de piste rond. Uit een van de twee au to's zien we plotseling het meisje van de programma's klimmen die even op de zij kant van de auto balanceert en dan weer snel naar binnen klimt Het is pauze. "Bij onze restau ratiewagen kunt u een con sumptie kopen: bier, limona de of een suikerspin". Het tweede deel van de stunt voorstelling is bij vlagen adembenemend. Koorddan sers op twintig meter hoogte en een acrobaat die in een mast van veertig meter hoog de meest halsbrekende toe ren uithaalt. We voelen een kriebelig gevoel in onze maag en het water staat in onze handen wanneer de waaghals opeens aan de zijkant van de mast bungelt "Uw applaus graag voor Marcel Lemoine. een levende vlag op veertig meter hoogte". Dan scheurt er een motorfiets waaronder een trapeze bun gelt langs de staalkabel van de koorddansers omhoog. Tussen de dne vrouwelyke acrobaten die op de trapeze zitten, ontdekken we het meisje van de programma's. Onder de rokende uitlaat van de motorfiets maakt zy een vogelnestje Luttele minuten later staat ze met een rammelende collec tebus voor onze neus. De irri tante stem van de stalmeester klinkt door de luidspeakers. Hij vertelt dat geen verzeke ringsmaatschappij ter wereld het aandurft om deze stunt heden te verzekeren. Van daar dat zij zelf een steun fonds in het leven hebben ge roepen om na een dodelijk ongeval, de nabestaanden een geringe uitkering te kun nen geven. "Uw vrijwillige bijdrage voor dit steunfonds graag Vanavond wordt de circusvoor stelling op dezelfde plaats op dezelfde tijd herhaald. Be langstellenden moeten dus niet vergeten om wat extra's mee te nemen voor het steun fonds van "onze stuntlieden die hun leven wagen voor uw vermaak"... JAAP VISSER kanfcemnergeur Tot 11 juli in Burchtzaal RENAULT Geachte AiiluiiniliiliilCj) iil'lll - Of i*' Leiden, juni 1982 Ook de komkommer is in een flesje vertegenwoordigd. LEIDEN - Iedereen kent de situa tie waarin je ineens iets ruikt en denkt: hé, nu ben ik daar terug. Dat betekent dat geuren herinne ringen kunnen losmaken, die je vaak niet onder woorden kunt brengen. Geuren kunnen zelfs worden verbonden aan ervarin gen in de vroegste jeugd, nog voor we konden praten. Enkele studenten van de Rein- wardt Academie in Leiden zijn met de begrippen reuk en geur aan de slag gegaan. Resultaat: een 'tereukstelling' in de Burcht zaal, aan de voet van de Leidse burcht. Een tereukstelling is een tentoonstelling, waarbij niet de ogen maar de neus de grootste rol speelt. Geuren spelen in ons leven een veel grotere rol dan we door gaans vermoeden. We ruiken de hele dag, maar weinig bewust. Toch hebben geuren een belang rijke invloed op sfeer en stem ming en bepalen ze voor een groot deel onze vertrouwdheid met de omgeving. Wie bij een an der in huis komt. ruikt meestal een vreemde geur. Het eigen huis ruiken we niet meer, maar toch is de geur van het eigen huis een heel belangrijk onderdeel van het echte thuiskomen. Ook heeft elk mens zelf een uitge sproken eigen geur De organisatoren van de tereuk stelling hebben dat allemaal heel goed begrepen. De bezoekers worden al direct onthaald door een sterk geurende Lady Ply mouth en een Blandfordianum, die de verslaggever onmiddellijk in hoger sferen brachten. Ja, pre cies. er is haast geen geur zonder herinnering. Een schrijver als Proust heeft bijna alles aan de hand van geuren geschreven. De combinatie geur en herinnering bhikt enorm sterk te zijn Padvinders Dat lees je ook uit de reacties van bezoekers in het gastenboek- Een meneer schreef. "Citronella bracht me terug naar de vakan tiekampen van de padvinderij" Een ander meldde het fijn te vin den nu eens de gelegenheid te hebben om te onderzoeken of zijn reukorgaan nog in orde is. En daar is alle gelegenheid voor. De meest vreemde geuren zijn in flesjes gestopt, waar de neus in kan worden gestoken. De leerüngen van de Rein ward t Academie hebben ervoor ge zorgd dat het geheel is voorzien van eenvoudige en duidelijke teksten, die uitleg geven over de mogelijkheden van ons reukor gaan en de invloed van geurstof fen by de mens. En natuurlijk komen ook de parfums aan bod Maar zoals al eerder is gezegd, on derga het in de Burchtzaal. Om met professor Koster, de hoogle raar in Nederland die zich bezig houdt met reuk en de studenten van de Reinwardt Academie de nodige informatie heeft ver schaft, te spreken "Je kunt er zo slecht over praten. We kennen maar een paar woorden als 'muf, 'fris' en al heel gauw weetje niks anders meer te bedenken dan 'prettig' of 'onprettig" De tentoonstelling duurt tot 11 juli en is geopend op woensdag t/m vrijdag van 10.00 tot 20.30 uur Zaterdag en zondag van 12 00 tot 17.00 uur. v auto Die willen we U zult wel vreemd opkijken Opsporing verzocht? Natuurlijk niet voor U persoonlijk' Maar wij hebben het oog laten vallen op l hebben Wellicht was u nog niet van plan om uw auto in te ruilen omdat u toch dacht dat U teveel zou moeten bi/betalen op een nieuwe Renault Wij zijn van plan om daar samen een oplossing voor te vinden Wij willen u nu zelf eens laten bepalen wat uw auto redelijkerwijs waard zal zijn Dat gaat als volgt U vult op onderstaande coupon uw inruilpnjs in U komt naar ons toe met uw auto en de coupon De coupon laat U ons niet zien"' Wij taxeren uw auto en noemen onze inruilpnjs Dan pas haalt U uw coupon te voorschijn' De hoogste van de twee pnjzen is uw mruilprijs (mits het verschil niet groter is dan 11000. Is dat met de moeite van het proberen waard' Graag tot ziens, Off. Renault dealer HAARLEMMERWEG 2-4 LEIDEN TELEFOON 071-121210 - 143163 - 213341 LEIDSEWEG 422 VOORSCHOTEN TEL 071-763854 Met deze coupon ontvangt u in ieder geval een nieuwe wettelijk goedgekeurde parkeerschi|l Naam: Adres Type auto: Mijn inruilpri|S is

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3