Zeeheldenbuurt tegen vestiging (Uitstel besluit LWS gewenst Huidige weg van staat Israël 'heilloos' Kort geding tegen Ahlsell brengt geen duidelijkheid "Te weinig inspraak gehad Raadsleden erkennen vrijwilligerscentrale PvdA: links college van de baan Thatcher even bij Reagan )NDERDAG 24 JUNI 1982 ST ^EIDEN - De Zeeheldenbuurt is tegen de vestiging van de gemeentelijke reinigings- dienst en een aantal bedrijfjes op het terrein van de voormalige Olga-fabriek aan de Evertsenstraat. Dit schrijft het wijkcomité Zeeheldenbuurt in een brief aan de gemeen teraad. Het comité meldt dat er in korte tijd ruim honderd handtekeningen tegen de t plannen van de gemeente zijn opgehaald. de bewuste informatie-avond had gedaan: de vuilniswagens zullen niet door de Zeehelden buurt rijden, maar via de Lage Rijndijk, de Sumatrabrug en de Admiraalsweg. Het wijkcomité Zeeheldenbuurt doet de suggestie om de reini gingsdienst te vestigen op het terrein vlak naast de Sumatra brug. Volgens Tol heeft de reini gingsdienst daar geen direct be zwaar tegen. "Het maakt ons in principe niet zoveel uit waar we komen". Maar de suggestie van het wijkcomité stuit op andere problemen. De grond naast de brug is bij onderhandelingen toegezegd aan bedrijven, metdt gemeente-ambtenaar Van Mui- lem (grondzaken). "Daar zijn af spraken over gemaakt. En aan af spraken moetje je houden". Oe buurt heeft liever dat er (goed- kope) woningen en een groen voorziening op het fabriekster rein komen. Het comité laakt het feit dat de buurt nauwelijks be- trokken is geweest bij het maken van de plannen. Op een gemeen- I telijke informatie-avond vorige maand zou gebleken zijn dat de plannen al min of meer definitief I zijn. Dat is lijnrecht in tegen spraak met inspraakverordening van de gemeente, die onlangs door de gemeenteraad is vastge steld, zegt het wijkcomité. "Het belangrijkste bezwaar ligt in het feit dat onze wijk onverhoeds wordt geconfronteerd met be drijfsvestigingen, met de daaruit voortvloeiende geluids-, stank en verkeersoverlast", schrijft het comité aan de gemeenteraad. Het laat tevens weten dat de buurt geen grote bezwaren heeft tegen de voorgenomen bouw van woningen voor jongeren op de hoek van de Tasmanstraat en de Evertstenstraat, mits de wonin gen niet hoger worden dan de omringende panden. De reinigingsdienst reageert te leurgesteld op de brief van het comité, met name over het ver meende gebrek aan inspraak. Reinigingsvoorlichter Tol: "Na tuurlijk moet je eerst een plan maken om ergens over te kun nen praten. Dat plan is nog niet ter visie gelegd, het is nog niet naar de gemeenteraad gestuurd, maar het is wel aan de buurt voorgelegd. Wat moetje dan nog meer doen?" Hij herhaalt de toe zegging die directeur Van Over- meire van de reinigingsdienst op de Evertsenstraat, r de reinigingsdienst z De reinigingsdienst zit nu in een gebouw aan de Noorderstraat (bij de Langegracht), een com plex dat te klem en te slecht is. De gemeente heeft na bijna twee ëneenhalf jaar onderhandelen onlangs overeenstemming be reikt met Olga/Vredestein over de aankoop van de matrassenfa- briek en het aangrenzend terrein. (Olga is naar Maastricht ver huisd, maar ook zonder dat was de gemeente van plan het terrein aan de Evertsenstraat te verwer ven). De bedoeling is een deel van de fabriek te slopen om ruimte te maken voor de reini gingsdienst. Het resterende deel van het fabriekscomplex kan ge bruikt worden als verzamelge bouw voor kleine bedrijven die bijvoorbeeld uit de binnenstad (moeten) worden verplaatst Bewoners krijgen meer bedenktijd LEIDEN - De bewoners van wo ningen van de Leidse Woning Stichting (LWS) krijgen meer be denktijd om een mening te vor men over de toekomst van de LWS. Wethouder Tesselaar zeg de gisteravond - tijdens een bij eenkomst over dit onderwerp in buurthuis 't Spoortje - toe om de minister een brief te schrij ven, waarin wordt gevraagd de beslissing te mogen uitstellen. De toezegging van de wethouder kwam nadat vrijwel elke verte genwoordiger van een bewoners commissie voor uitstel had ge pleit en ook de aanwezige ge meenteraadsleden Kokxhoorn (CDA), Ponsen (namens PSP, PPR en CPN). Van der Pluijm (PvdA) en Hoekema (D'66) in verschillende bewoordingen hadden beaamd dat de inspraak van de bewoners "erg haastig" gebeurde. Er bestond bij de bewoners nog veel onduidelijkheid over de mo gelijkheden van de toekomstige organisatie van de LWS. Met na me de samenstelling en de be voegdheden van een commissie op basis van artikel 61 van de ge meentewet bleken onvoldoende bekend. Daarnaast spraken vele aanwezi gen toch een principe-keuze uit in de richting van een gemeente lijke instelling. De ervaringen met woningbouwverenigingen waren klaarblijkelijk niet best. Wethouder Tesselaar zei dat een vereniging toch de meest demo cratische vorm is. De leden (be woners) maken de dienst uit, ter wijl bij een gemeentelijke instel ling, ook als er bepaalde be voegdheden zijn afgestaan aan een artikel 61 commissie, de ge meenteraad uiteindelijk beslist. Vanuit de zaal werd daar tegenin gebracht dat woningbouwver enigingen failliet kunnen gaan en een gemeente niet. Bovendien zorgt een gemeente ervoor dat al le woningzoekenden worden ge holpen, terwijl woningbouwver enigingen geneigd zouden zijn om bepaalde bewoners af te wij zen, zo werd gezegd. PSP-raadslid Ponsen merkte daar bij nog op dat het omvormen tot een particuliere instelling voor het personeel altijd een verslech- Verder werd er nog gesproken over de zaken waarop bewoners invloed zouden kunnen uitoefe nen en over de door de gemeente voorgestelde fusie van woning bouwverenigingen. Volgens Tes selaar is er tenminste één vereni ging (van de acht) die voor een fusie voelt. Eén ding werd gisteravond duide lijk: er is nog veel onduidelijk. De bewoners krijgen daarom nog wat tijd om over de toe komst van de LWS na te denken. De beslissing erover kan volgens de wethouder tenminste met een maand - tot 1 oktober - worden uitgesteld. Of verder uitstel mo gelijk is, zal afhangen van de mi nister van volkshuisvesting. LEIDEN - De vrijwilligerscentra le aan de Langegracht moet be middelaar blijven tussen vraag en aanbod van vrijwilligerswerk Vanaf volgend jaar zal de ge meente de centrale dan ook sub sidiëren voor vijftig procent. De andere helft van het subsidiegeld komt van het rijk. Dat staat in de discussienota 'vrijwilligersbe- leid' die de gemeente Leiden heeft uitgebracht en die gister avond aan de orde kwam in de commissie maatschappelijke aangelegenheden. De raadsleden stemden er gister avond mee in dat de centrale be middelaar blijft. Dat betekent dan een erkenning van het be staansrecht van de vrijwilligers centrale. Eind vorig jaar nog dreigde de centrale de deuren te moeten sluiten omdat de ge meente niet meer dan 25 procent subsidie wilde verlenen. Omdat van het rijk maar vijftig procent te verwachten was, moest de Hervormde Diakonie bijsprin gen om de resterende 25 procent op tafel te krijgen. Wel was de in de nota voorgestelde 'toetsingscommissie' gisteren een punt van discussie. Deze ïou moeten beoorde- werk voor een vrij williger is of wanneer het werk door een beroepskracht moet worden gedaan De vrees is na melijk groot dat juist in deze slechte tijden vrijwilligers werk gaan doen dat altijd door be roepskrachten is gedaan. Fallaux (PvdA): "Vrijwilligerswerk mag absoluut geen vervanging van betaald werk worden. Dan ga je weer terug naar de situatie dat mannen betaald werk doen en vrouwen nog wat vrywillgers- werk mogen doen. Herverdeling van het werk moet altijd voorop staan". De Vries (WD) merkte op dat ver goedingen voor vrijwilligers be perkt moeten blijven tot echte onkosten. Ook in de nota staat trouwens al dat vergoedingen voor de vrijwilligers niet gesub sidieerd moeten worden om on gelijkheid te voorkomen. Niet al le instellingen geven nu namelijk een even hoge vergoeding. De Vries wilde verder ook een vry- willigersbeleid voor de sectoren sport en gezondheidszorg. Nu komen alleen het sociaal—cultu reel werk en maatschappelijke dienstverlening in de nota aan de orde. Dat vrijwilligers verzekerd moeten worden tijdens het uitoefenen van hun werk stond voor de raadsleden buiten kijf. Of er ook meer cursussen voor vrijwilli gers moeten komen, moet nog nader worden onderzocht. Kramp (CDA) "Je moet er geen beroepskrachten van maken". In de nota laat men overigens al wel doorschemeren dat het opzetten van dergelijke trainingen niet te veel geld mag vergen LEIDEN - Een links college lykt definitief van de baan. Dat con cludeert de PvdA-fractie vooral op grond van de gesprekken met de SP en D'66. In een bnef aan alle partijen kondigt de PvdA aan vóór 7 juli een ontwerp-pro gramma voor een nieuw college te zullen schrijven De SP stelt twee voorwaarden aan een links college geen lastenver hoging voor de Leidse bevolking en wegwerken van al het achter stallig onderhoud aan huurwo ningen zonder extra huurverho ging Deze voorwaarden zijn voor de SP niet onderhandelbaar, zo schrijft de PvdA-fractie. De SP wees ook de trendmatige tariefsverhoging (in verband met inflatie) af. De kosten van het verhelpen van achterstallig onderhoud zou vol gens de SP door het ryk dan wel door de woningbouwverenigin gen gedragen moeten worden. Mocht het rijk dit niet willen en de woningbouwverenigingen met kunnen, dan zou de gemeente deze lasten voor haar rekening moeten nemen. Het daarvoor be nodigde geld zou volgens de SF' door verschuivingen in de begro ting moeten worden vrijge maakt. De PvdA-fractie merkt hierbij op dat de SP niet heeft aangegeven ten laste van welke posten dit verschuiven zou moeten geschie den. In het gesprek met D'66 zou zijn gebleken dat de democraten het aantal progressieve raadszetels (20) een onvoldoende meerder heid vindt. Een college zou ten minste op 22 zetels moeten steu- Fractieleider Hoekema (D'66) be strijdt dit overigens. Hij vindt dat een links college weliswaar op een onvoldoende werkbare meerderheid zou steunen, maar dat is meer gebaseerd op de hou ding van de SP, dan op aantallen zetels. De PvdA schrijft verder dat alle partijen, behoudens de WD, een voorkeur hebben uitgesproken voor deelname door de PvdA aan een college en dat met uitzonde ring van PPR en PSP de partijen van mening zyn dat de PvdA het initiatief moet nemen tot het schrijven van een ontwerp-pro gram ma. De PvdA neemt tot 7 juli de tijd om een ontwerp in hoofdlijnen te schrijven. Daarna kunnen de an dere partijen drie weken lang wgzigingen voorstellen. Begin augustus zal de PvdA dan een voorstel doen over de verdere gang van zaken LEIDEN - De schrijfavond die Am nesty International vanavond houdt (Rapenburg 100, acht uur) is niet speciaal aan Marokko ge wijd, zoals eerder gemeld. In principe kan er geschreven wor den naar alle landen waar men sen wegens hun politieke over tuiging gevangen zitten of ver mist zun. Varia WASHINGTON (UPI/DPA) - De Britse premier Margaret That cher heeft gisteren in Washing ton een onderhoud gehad met de Amerikaanse president Ronald Reagan. Na afloop van het ge sprek, dat ongeveer een uur duurde, verklaarden beiden dat zij hadden gesproken over uit eenlopende zaken als wapenbe perking, economie en Reagans recente bezoek aan Europa. De regeringsleiders verklaarden dat de Britse overwinning in het conflict met Argentinië om de Falkland-eilanden heeft aange toond dat het onwettig gebruik van geweld niets oplost. Thatcher heeft in een rede tot de ontwapeningsconferentie van de Verenigde Naties een lans gebro ken voor afschrikking. Zij noem de het aanbod van Sowjet-presi- dent Brezjnjev om niet als eerste kernwapens te gebruiken onbe trouwbaar en ze verklaarden zich tegenstander van wapenbeheer sing als dit ten koste gaat van de vooruitzichten op vrede. Thatcher die elke toespeling op de Brits-Argentijnse oorlog om de Falkland-eilanden vermeed, ver klaarde dat het bekend is dat mi litaire zwakte even vaak een oor zaak is van oorlog als militaire sterkte. Afschrikking door sterk te kan het gevaar van militaire conflicten afwenden en "poten tiële agressors" tegenhouden, al dus de Britse premier in haar toespraak tot de conferentie. De delegatie van Argentinië had de zaal verlaten. Groot-Brittannie heeft het recht en de plicht zijn eigen volk te verde digen als zijn Vrijheid wordt be dreigd. Kernwapens kunnen als middelen tot afschrikking wor den gezien. Ze hebben al 37 jaar een oorlog tussen Oost en West verhindercL zo verklaarde That cher. "Een kernoorlog is inder Raad van Kerken in Nederland: daad een verschrikkelijke drei ging, maar conventionele oorlo gen zijn de verschrikkelijke werkelijkheid". Ze sprak zich uit door Margaret Thatcher en Ronald voor vermindering van de con ventionele bewapening. Me vrouw Thatcher kreeg voor haar toespraak een beleefd applausje. Het bestuur van de Raad van Kerken in Nederland zegt in een verklaring geschokt en verbij sterd te zijn door de keten van gewelddaden tussen Israel en de Palestijnen. De weg die Is rael nü gaat wordt 'heilloos' ge noemd en leidt, volgens de raad, hoogstens tot een schijnoplos sing. "De gevoelens van verbittering zullen zich verdiepen en geweld en tegengeweld zullen op den duur weer toenemen. Staat en volk van Libanon zijn op dit ogenblik weer het onschuldige slachtoffer van strijd tussen Is rael en de Palestijnen". Onlangs nog heeft de Raad van Kerken zich in een verklaring uitgesproken voor het recht van Israel op een staatkundig be staan en op veiligheid en voor het recht van de Palestijnen op zelfbeschikking en een staatkun dig bestaan. De raad ziet weder- ROTTERDAM (ANP) - Het is nog steeds niet duidelijk waarom het Zweedse concern Ahlsell zijn openbare bod op de aandelen van de technische groothandel Vihamij-Buttinger in Arnhem, met o.m. een vestiging in Sassen- heim, niet gestand heeft gedaan. In een gisteren in Rotterdam te gen Ahlsell gehouden kort ge ding bleef advocaat mr. Wiersma namens het Zweedse bedrijf op het formele standpunt staan, dat bij het sluiten van de aanmel dingstermijn niet de vereiste 90 pet. van het aandelenkapitaal was aangeboden. Het kort geding was aangespannen door de heer Verhoeven, groot aandeelhouder in Vihamij-But- tinger, die van Ahlsell eist dat de onderneming alsnog zgn 10.000 aandelen overneemt en hiermee het bod gestand doet. Mr. A. Voute stelde als raadsman van de heer Verhoeven, dat bij het sluiten van de aanmeldings termijn inderdaad slechts 60 pet. van de aandelen was aangemeld, maar dat het Ahlsell tevens be kend was dat ook nog een pakket van 14 pet. waarschijnlijk zou worden aangeboden. Dit pakket was in handen van een aandeel houder, die het als onderpand van een lening bij de Nederiand- sche Middenstandsbank had ge deponeerd. De aandeelhouder weigerde het pakket te verkopen. De NMB liet weten het pakket waarschijnlijk te zullen veilen. Dit gebeurde in derdaad. De bank kocht de aan delen zelf in. Vlak voordat Ahl sell bekend maakte dat het bod niet gestand zou worden gedaan meldde de NMB aan de ABN. dat zij bereid was het pakket tegen de biedingsprijs van Ahlsell van 23,- per aandeel te verkopen. De ABN begeleidde het bod van Ahlsell. Het is in Nederland gebruik, aldus de heer Voute, dat buiten de aan meldingstermijn aangeboden aandelen ook worden meegeteld bij de bekendmaking of een bod al of niet gestand wordt gedaan Hu werd in deze mening beves tigd door mr. H. de Ruiter, hoofd emissies en syndicaten van de ABN, die als getuige werd ge hoord. zijdse erkenning van Israel en de PLO als de enige weg die een kans biedt om dc spiraal van ge weld in het Midden-Oosten te doorbreken. "Juist vanuit onze verbondenheid met Israel mogen wij niet ver zwijgen. dat wij op grond van ons verstaan van wet en profeten de huidige weg van de staat Is rael als heilloos moeten beschou wen". De Raad van Kerken be tuigt zijn verbondenheid met de Raad van Kerken in het Midden- Oosten. die aanhoudend pro beert bevolkingsgroepen bij el kaar te brengen, en roept de ker ken en christenen in Nederland op tot solidariteit met het Liba nese volk 'door krachtige hulp verlening aan de slachtoffers' Ontwikkeling De rooms-katholieke ontwikke lingsorganisatie 'Cebemo' is door gebrek aan geld niet in staat haar programma geheel uit te voeren. Zij kreeg vorig jaar van de overheid 2.9 procent meer te besteden, terwijl alleen een ver hoging van 15 procent de inflatie in de armste landen had kunnen opvangen Dat staat in het jaarverslag van 'Ce bemo'. In samenwerking met plaatselijke groepen in de ont wikkelingslanden financierde 'Cebemo' 542 projekten. Die wa ren gericht op vorming en trai ning van mensen, verbetering van leefomstandigheden en ver hoging van de voedselproduktie. Met fondsen voor noodsituaties en speciale voedselprogramma's steeg het totaal door Cebemo' te besteden bedrag in 1981 boven de 100 miljoen gulden Bezoek Gisteren hebben 35 bestuurs- en kaderleden van de Stichting Her vormd Beraad Vredesvraagstuk ken. het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (IC- TO). de stichting Comité Stop de SS20-raket en de Stichting Vre despolitiek een 'studiebezoek' gebracht aan het Navo-hoofd kwartier in Brussel De Stichting Vredespolitiek had het bezoek kom E. K. Teygeler Schevemn- gen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Grootegast-Sebaldeburen (Gr.) A. Groenewegen Nieuw Amsterdam. Geweigerd voorbereid. Deze stichting heeft ten doel een tegenwicht te vor men tegen, wat wordt genoemd, 'het eenzijdige publiciteitsbeleid van organisaties als het Interker kelijk Vredesberaad en Pax Chnsti' Naar aanleiding van dit bezoek verklaarden de organisaties, het bondgenootschap van West- Europa met de Verenigde Sta ten nog steeds de beste con structie te vinden om op den duur stabiliteit en een redelijke mate van rechtsorde in de we reld te bewerken. Zij willen een uitholling van dit bondgenoot schap helpen bestrijden. Vertrek Ploni en Jan Robbers (Leider dorp), jeugdwerkleiders in dienst van de op dit gebied sa menwerkende hervormde ge meenten te Leiden. Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten, zul len binnenkort hun werk beëin digen Ploni Robbers If met in gang van 1 september benoemd tot stafmedewerker van de Gene rale Diakonale Raad van de Her vormde Kerk in Utrecht, spe ciaal voor jeugdwelzijn en kin derbescherming. en Jan is van plan zjjn theologische studie aan de Vrge Universiteit in Amster dam voort te zetten Het echtpaar Robbers heeft dit jeugdwerk in de Leidse regio ruim acht jaar gedaan Op 3 sep tember zullen zij officieel af scheid nemen met een receptie in het Gemeentecentrum te Oegstgeest. Er zyn besprekingen gaande over hun opvolging. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: benoemd tot directeur van het recreatiecentrum 'De Rogge- berg' te Appelscha A Pronk Pur- merend; bedankt voor Benne- De Tsjechoslo waakse autoritei ten hebben inreisvergunningen geweigerd aan WfImppf» El schoppen, die waren uitgeno digd om enkele kerkelijke hu eenkomsten in Praag n ander, plaatsen bg te wonen Een reden voor de afwijzing is niet gegeven De veroordeling door een Brazi liaanse rechtbank van twee Franse paters tot vijftien en tien jaar gevangenisstraf bMÜ dende reacties opgeleverd van de hoogste kerkelgke leiders De tweede voorzitter van dc Brazi liaanse bisschoppenconferentie Clemente Isnard, zei dat niet al leen de paters zijn veroordeeld maar ook het pastorale werk van de kerk Het proces hield verband met de strnd om het grondbezit Vong jaar augustus vielen er voor het eerst slachtoffers onder de nauw samenwerkende grootgrondbe zitters en politietroepen, toen dertien landloze boeren zich ver dedigden tegen agressie van mensen die aanspraak maakten op gronden die zij bSMltli Kort daarvoor hadden de twee paters de gelovigen in de kerk gewezen op het zelfverdedi gingsrecht van de boeren tegen acties van gewapende huurlin gen De kerk gaat nu een campagne be ginnen tegen de omstreden 'na tionale veiligheidswet'. op grond waarvan de paters zijn veroordeeld tot tien en vijftien jaar en de boeren lot acht of nr gen jaar. Ook de politieke oppo sitie heeft fel gereageerd op het vonnis. Volgens de leider van de regerings partij. Gioia Junior, tevens doopsgezind predikant, kozen de paters niet voor de armen maar voor dc zondaars Zij verkondig den een 'vervormde versie van het christendom

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19