NBM in moeilijkheden Reagan wil einde aan rentestijging C Britse spoor gaat plat Staking op til; dan maar ontslag Beurs Amsterdam kort zakelijk marktberichten Ruim 400 banen op de helling Lonen grootste knelpunt Ver vliegen wellicht duurder Beufsoverzlcht DONDERDAG 24 JUNI 1982 Bouwfonds Het vorige jaar is geen slecht jaar geweest voor het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten en op grond van het gegeven dat de voorraad onverkochte woningen thans is verkocht, is de verwach ting dat 1982 beter wordt. Deze conclusie trekt F.J. Hermsen, president-commissaris van het Bouwfonds en burgemeester van Nijmegen, uit het jaarverslag 1981 van deze instelling. Heeft het Bouwfonds vorig jaar bij na 4500 nieuwe woningen in aan bouw genomen, dit jaar zullen het er naar schatting 3800 zijn. Hoogovens Hoogovens-IJmuiden heeft in ver band met de gewijzigde afzetver- wachtingen uitbreiding van de werktijdverkorting aangevraagd bij de arbeidsinspectie in Haar lem. De huidige periode van zes weken werktijdverkorting wil Hoogovens verhoogd zien tot 4300 personeelsleden met gemid- dels 20 procent werktijdverkor ting. Aanvankelijk was met in gang van 20 juni jl. voor duizend personeelsleden gemiddeld 25 procent werktijdverkorting aan- Economie Goed suiker jaar BREDA (ANP) Er lijkt dit jaar weer zo'n grote suikerbieten- oogst op komst te zijn, dat nu al rekening moet worden gehou den met een tijdig begin van de bietencampagne. De coöperatie Suiker Unie in Breda heeft dit gisteren meegedeeld. Om voor Kerstmis alle bieten te kunnen verwerken, zo meent de Suiker Unie, zullen de fabrieken half september of nog iets eerder moeten gaan draaien. De Suiker Unie baseert haar verwachting op twee feiten: de ingezaaide op pervlakte suikerbieten is dit jaar naar schatting ongeveer twee procent groter dan vorig jaar. Het bietengewas staat er, on danks hagelschade in enkele ge bieden, landelijk gezien erg goed ADVERTENTIE [Nu bij Foxy, mini-jurk met blote rug 1 1 KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 23 juni 1982. Andijvie per kg 0.35-0,43, sperziebonen 2,90-3,30, tuinbonen 0,83-0,86, spitskool 0,53-0,56, bospeen II 0,69-1,40, waspeen Al-per kist 12,50-13,50, all 9.80-13,00, BI 25,00-28.00. Aanvoer: 66 ton. Sla (natuur) I 0,20-0,31, uien per kg 0,38- 0,39, peterselie (krul) 0,43-0,46, bloem kool 6 per bak 1 1,60-2.38,6 II 0,95-0,99.8 I 1.42-1.88, 8 II 0.38-1,23, 10 I 1,28-1,30. Aanvoer: 1962 stuks. ROTTERDAM (ANP) - Zestien zeelieden op het Panamese vrachtschip "John A" zijn door hun rederij ontslagen om een sta king aan boord te voorkomen. Volgens de internationale ver- voersfederatie ITF zijn zij 's nachts van boord gehaald en ge dwongen een verklaring te teke nen tegen de vakbond. Daarna zijn zij op het vliegtuig naar huis gezet. De ITF is hier achter geko men, doordat twee van de zestien zeelieden in het thuisland zijn opgespoord en tegenover de plaatselijke ITF-advocaat een verklaring hebben afgelegd. Het schip dat van Griekse eigenaars is, ligt nog in reparatie bij de Am sterdamse werf ADM. De rederij heeft met de Griekse zeeliedenbond een cao afgeslo ten voor de bemanning van de Panamees. Volgens die cao moe ten ook de niet-Grieken aan boord de normale Griekse gages krijgen. De zestien kregen echter maandsalarissen van ongeveer 550 gulden, terwijl het basissala ris voor Griekse zeelieden op 1400 gulden ligt. De zestien zee lieden hebben zo volgens ITF- berekening een loonvordering opgebouwd van om en nabij de 200.000 gulden. De Griekse eigenaars van het vrachtschip hebben volgens ITF- inspecteur J. Putter gebruik ge maakt van een recente uitspraak van het gerechtshof in Den Haag. Het hof overweegt in die uit spraak dat in haven: a. de reder op de hoogte moet worden ge bracht van de komende actie in haven; b. zo worden spontane ac ties verboden. Tot nu toe heeft de ITF maar enke le van de zeelieden kunnen op sporen in hun thuisland, de Fi lippijnen. Het gaat om in totaal vier Filippijnen, elf Hondurezen en een matroos uit de Domini caanse republiek. De verklarin gen van de twee zijn volgens Put ter zo duidelijk, dat de ITF over weegt hen naar Nederland te la ten overkomen. Zij kunnen dan tegenover een Nederlandse rechtbank hun getuigenis herha len en daarmee de anti-vak bondsverklaringen weerleggen. De ITF hoopt dan alsnog hun achterstallige loon te kunnen vorderen. Het vrachtschip krijgt bij de ADM een nieuwe hoofdmotor inge bouwd. Deze reparatie neemt en kele weken in beslag. Putter deelde bij een bezoek aan het schip de kapitein mee dat "som mige bemanningsleden moeite hadden met hun arbeidsovereen komst". De kapitein beloofde dat door te geven aan de reder. Twee dagen later waren de zestien van het schip verdwenen en kreeg Putter de anti-vakbondsverkla- ring onder ogen. Het vooraf waarschuwen van de re der voor ophanden zijnde acties bemoeilijkt volgens Putter het ITF-werk aanzienlijk. Volgens de ITF-inspecteur kan de reder op vele manieren een actie voor komen door bijvoorbeeld de vol gende haven te ontwijken of een deel van de bemanning te wisse len. AMSTERDAM (GPD) - Een van de grootste bouwgiganten van Neder land de Verenigde NBM- bedrijven heeft gisteren uitstel van betaling aange vraagd. Een consortium van banken heeft maan dagavond duidelijk ge maakt dat het concern niet langer gefinancierd kon worden. De aandelen van de Verenigde NBM-bedrijven zijn in pand ge geven aan de banken, overigens zonder dat deze stemrecht heb ben. De groep banken onder aanvoe ring van de ABN heeft met 14 goedlopende werkmaatschappij en van het concern rechtstreeks kredietovereenkomsten gesloten waardoor de werkgelegenheid van 2500 mensen voorlopig is ge waarborgd. Bij Delta Baksteen Unie en NBM-leidingbouw ko men echter 400 arbeidsplaatsen op de tocht. Ook bij de holding zelf zal waarschijnlijk een dertig tal mensen worden ontslagen. De Verenigde NBM-bedrijven heb ben in 1981 32 miljoen gulden verlies geleden. Het vermogen van het concern, dat ook in het Midden-Oosten belangen had, is uitgehold door grote verliezen in de jaren '74 en '75. Enkele jaren werden daarna winsten van 4 tot 6 miljoen gulden gemaakt, maar in 1980 kwam het concern op nieuw in de rode cijfers. In totaal heeft het consortium van banken (ABN, Amro, Mees en Hope, Banque de Paris et des Pays Bas, Middenstandsbank en Van Lan- schot) dit jaar voor 120 miljoen gulden aan krediet verleend, maar dit bedrag is helemaal ge bruikt en het concern heeft een tekort van 15 miljoen gulden aan kasmiddelen. De raad van bestuur heeft de laat ste tijd zelf verschillende oplos singen aangedragen om uit de problemen te komen. De geldge vers op lange termijn, onder wie de Nederlandse Investerings bank alsmede het ministerie van economische zaken, waren be reid tot steun. Het consortium dat enkele maanden een door al len geadverteerde waarnemer bij het NBM-hoofdkantoor had ge stationeerd besliste echter nega tief. In overleg met de onderne mingsraad en de vakbonden is toen besloten om uitstel van be taling aan te vragen. Vice-voorzitter Van der Lippen zegt optimistisch „surséance van betaling behoeft niet op een fail lissement uit te draaien. Dat heb ben we maandag ook tegen de banken gezegd. We willen probe ren er nog wat van te maken. Op de Amsterdamse beurs is woensdag de notering van de Verenigde NBM geschorst nadat het aandeel een dag eerder nog slechts „een dubbeltje" deed. In middels hebben de vakbonden een gesprek aangevraagd over de afvloeiingsregelingen die als ge volg van de surséance moeten worden getroffen. AMSTERDAM Bedrukte gezichten op de persconferentie i van dit concern. V.l.n.r.: A.Th. Beun (lid directie), ir. J.C. 1 bestuur) en M.C. Stoel lid raad van bestuur). i de Verenigde NBM-bedrijven over de situatie n der Lippe (vice-president van de raad van (Van onze corresponent Henk Dam) LONDEN Het gehele Britse spoorwegnet zal met ingang van maandag vrijwel zeker komen plat te liggen. Een algemene sta king lijkt onvermijdelijk, nu ook de laatste pogingen om de direc tie van British Rail en de vak bonden van de spoorwegwerkers dichter bij elkaar te brengen, zijn mislukt. Als de plannen van de bonden in derdaad doorgaan, zal het de eer ste algemene staking bij de Brit se Spoorwegen zijn sinds 1926. Het resultaat van een staking zal zowel voor British Rail als zijn werknemers zonder twijfel desa streus zijn. British Rail had begin dit jaar al te kampen met prikacties van trein machinisten die het niet eens wa ren met voorstellen de produkti- viteit te verhogen. Dat leidde tot grote verliezen (in totaal 500 mil joen gulden) voor de toch al zwaar in de rode cijfers verkeren de Spoorwegen. Door de prikacties zegden boven dien enige grote bedrijven hun vervoerscontracten met British Rail op. Het staat wel vast dat de Spoorwegen, bij een nieuwe en nu algemene en langdurige sta king, ook hun laatste grote klan ten zullen kwijtraken. Het nationale postbedrijf heeft al laten weten, het voortaan geheel met vracht- en bestelauto's te zullen doen, als het regelmatige vervoer van brieven en pakjes niet langer door British Rail kan worden gegarandeerd. Dagblad bedrijven en de genationaliseer de staalindustrie hebben soort gelijke geluiden laten horen. De directie van British Rail is vast besloten de bonden op hun knieën te krijgen. Uitgelekt is, dat de directie desnoods bereid is het spoorwegnet maandenlang ongebruikt te laten, om daarna in een sterk afgeslankte vorm weer door te gaan. Er zijn twee strijdpunten. British Rail heeft in de eerste plaats een salarisaanbod gedaan, dat voor de bonden van de spoorwegwer kers onvoldoende is. Het aanbod van British Rail komt neer op drie procent per jaar, bij een in flatie van 9,5 procent. Bovendien wil British Rail al jaren lang een drastisch einde maken aan de bestaande overbeman- ning, en heeft met het oog daar op nu een aantal voorstellen ge daan die op den duur zullen lei den tot het verlies van enkele duizenden arbeidsplaatsen. Voor de bonden van de 200.000 spoor wegwerkers, waaronder conduc teurs, machinisten en perron- werkers, zijn deze plannen vol strekt onacceptabel. Sinds drie dagen zijn er al stakin gen bij de ondergrondse, die er toe hebben geleid dat vrijwel geen enkele metro meer rijdt. Als de spoorwegen, die een zeer uitgebreid netwerk in en rond Londen hebben, nu maandag ook nog dichtgaan, zullen de ge volgen voor het verkeer niet meer te overzien zijn. GENÈVE (ANP) - De Europese en Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen die zijn aangesloten bij de International Air Transport Associa tion (IATA) vergaderen in Genève over een prijsverhoging op de Noordatlantische en andere routes per 1 november. De hoge brandstof kosten en de koersstijging van de dollar, die voor de Europese maat schappijen een ernstig nadeel vormt, maken dat noodzakeliik. De IATA heeft berekend dat de aangesloten maatschappijen verleden jaar een half miljard dollar verlies hebben geleden op de Noordatlanti sche routes. Om dat goed te maken zou het passagiersvervoer dit jaar met vijftien a twintig procent moeten toenemen. Daar zal geen sprake van zijn. Twee maatschappijen die op de Noordatlantische routes vlo gen hebben het loodje moeten leggen, de Britse Laker Airways en de Amerikaanse Braniff. Voor al die Nederlanders die zuchten onder de populaire stelling dat niets zo onvoor spelbaar is als de economie, is er goed nieuws. De dollar en de rente stijgen weer. Ei genlijk een zorgwekkend ge geven. Leningen worden duurder, energie ook en dat is lastig voor vrijwel ieder een. Het trekt een zware wis sel op de huishoudportemon nee en de investeringsmoge lijkheden van bedrijfsleven en overheid en is daarmee de zoveelste tegenvaller voor werkloosheidbestrijders. Het enige aardige er aan is dat het al een half jaar geleden werd voorspeld: alleen toen wilde niemand het geloven. Begin dit jaar leek immers al les op juist een daling van de rente te wijzen. Het enthou siasme van politici en zelfs van bankiers kende geen grenzen. Het moest wel raar lopen als de rente in Neder land dit jaar niet tenminste twee procent lager uit zou ko men dan het vorig jaar. Maar na de maanden van afkoe ling aan het rentefront, keer de het tij een paar weken ge leden weer. Voor die wen ding zijn begin dit jaar de oorzaken aangegeven. Alles bepalende factor was en is de situatie in de Verenigde Sta ten. Vermoed werd dat mid den dit jaar de effecten naar buiten zouden komen van de begrotingsvoorstellen van de regering Reagan (het begro tingsjaar loopt in de VS van oktober tot oktober). De ont- werp-begroting toonde een tekort van honderd miljard dollar, twee keer zo groot als het tekort op de nu lopende en op 30 september af te slui ten begroting. Afgewacht moest worden wat daarop de reactie van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat zou zijn. Niet al leen in het kamp van de de mocraten, maar zeker ook in republikeinse kring klonk het onaanvaardbaar over Reagans onvermogen om zijn verkiezingsbelofte (forse be zuinigingen bij de overheid) in te Tossen. Maar na vijf maanden van de batten ging het Huis van Af gevaardigden afgelopen dins dag toch akkoord en woens dag volgde de Senaat. Uit komst van dat verhitte debat is overigens niet een lager be grotingstekort, maar zelfs het tegendeel. Het Amerikaanse begrotingsbureau gaat er vanuit dat de nu gepresen teerde voorstellen tot een te kort van 116 miljard dollar zullen leiden. Niemand moet raar opkijken als volgend jaar oktober bij het sluiten van de boeken, de cijfers nog meer tegenvallen, want het reke nen met tegenvallers is niet alleen in Nederland een moeilijke klus, dat is het voor de Amerikanen ook. Gevolg van zo'n gigantisch te kort is dat de regering flink moet lenen op de kapitaal markt en bij een grote vraag naar geld en een gelijk geble ven aanbod stijgt de rente en de waarde van de betreffende valuta, in dit geval de dollar. Dat laatste is een verantwoor delijkheid van de centrale bank, de Federal Reserve Board, waar de Amerikaanse Duisenberg, Paul Volcker, de dienst uitmaakt. Volcker is nog door de vorige president Carter benoemd in een tijd dat inflatie in Amerika ge spreksonderwerp nummer één was. Het terugdringen van de geldontwaarding noemde hij bij zijn aantreden een "cruciale zaak", die al leen bereikt kon worden als de overheid de uitgaven zou matigen en de centrale bank zou waken over de omvang van de geldhoeveelheid. Volcker heeft het niet bij mooie woorden gelaten. Gevolg van zijn "krap-geld-politiek" is een rente die in de VS nu al geruime tijd als regel hoog is. Dat kost de overheid veel geld (lenen is duurder), maar het heeft er ook toe geleid dat de resultaten van het Ameri kaanse bedrijfsleven onder zware druk staan. De effec tenbeurs in Wall Street is "verlamd door pessimisme", schreef het Britse weekblad "The Economist" van de week. In rond Hollands: de aandelenhandel ligt op zijn achterste. Europa sukkelt mee. Beleggers krijgen in Amerika een zo ho ge vergoeding voor hun geld, dat de rente hier wel hoog moet blijven, wil er tenmin ste nog iemand zijn centjes in Europese leningen beleggen. En dat is nodig, want de over heden hier hebben ook nog al wat tekorten te dekken en het bedrijfsleven zit te sprin gen om betaalbaar investe ringskapitaal. Om uit het dal te komen staan twee wegen open. De geld hoeveelheid wordt opge voerd, waardoor vraag en aanbod elkaar minder ontlo pen en de rente kan dalen. Dat heeft wel geldontwaar ding tot gevolg, maar presi dent Reagan is bereid dat ri sico tijdelijk te nemen. Paul Volcker daarentegen voelt er niets voor. Hij kiest voor de tweede weg: de overheid moet meer bezuinigen. Het al geruime tijd broeiende conflict tussen beide heren neemt steeds meer de vorm aan van een ordinaire buren ruzie. Reagan en Volcker vechten om de macht en wil len beide de sterkste zijn. Aanvankelijk pleitte er veel voor het gelijk van Paul Volc ker. De inflatie in Amerika was buitengewoon hoog en het is aan zijn politiek te dan ken dat dat cijfer nu is ge drukt. Inmiddels valt echter vast te stellen dat de weeg schaal wel erg naar de andere kant is doorgeslagen, want de reële rente dat is het rente percentage dat over blijft, na aftrek van het inflatiepercen tage) bedraagt in de VS nu tien procent en dat is nog nooit vertoond. In het Witte Huis is de bom deze week ge barsten. Daar worden plan nen gesmeed om de vrijheid van Paul Volcker en zijn cen trale bank aan banden te leg gen, óf door de benoeming in het bankbestuur van een re geringsfunctionaris met veto recht öf door de centrale bank in te lijven bij het mi nisterie van financiën. Dat laatst voorstel zou heel ver gaand zijn en lijkt niet erg realistisch. Algemeen wordt aangenomen dat een rege ringsbestuurder met veto recht voldoende moet kun nen zijn om het beleid van de centrale bank bij te sturen. Gebeurt dat, dan is er pas echt enige reden om aan te nemen dat de rente wat zal gaan da len. Dan zal ook een einde ko men aan de overwaardering van de dollar. Een munt, die gezien de staat van de over heidsfinanciën en het gebrek aan veerkracht van het Ame rikaanse bedrijfsleven op dit moment wat al te hoog ge prijsd is. TON VAN BRUSSEL DONDERDAG 24 JUNI 1982 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN OI»t Brocidn Heiseken Hcloeken Hold. Pkkhoed ei Philip* Robeco ACF ADM A*d Rubber AjxLRIJtulf Ast. Brouw Ant. Verf Au St.R'Dka Audet Abt. Ind. Rt. Ballast Nedai Batenburg Beek van Beer* Begemann Bellndo BertelP Blydenst. eert ;r Druk Bol» BorusmU W... 335,50 334.50 Centr. Suiker 165.00 165.00 34,50e 3570 .28,80 29.00 H8.00 150;00 14.20 14i2o 13,20 i34o 113,00 114.00 50.00 50.00 49.10 49.60 146,00 150.00 39,00 39.20 Ned. Scheepshyp. Rees Ink ld. eert. 91.50 92.00 104.20 105.20 53.50 53.20 4420.00 4420.00 305.00 305.00d 22.20 22.50e 30.30 30.50 750.00 750,00 57.00 56.30 102,00 101.50 126.00 126,00 35,00 34,50 45,00 45.00 68.50 68.50 125.00a 120.00a Rothe ft Jlak Textiel Tw. Tilb. Hyp. Bk. Tw. Kabel H. Twijn»Ir* en G 40,00 172.10 32.50 68.00e 126,50 44,00 26,60 27.00 68^00 105,50 BELEGGINGS INSTITUTEN Japan Fund Madison F. Technologie F. 261,00 257.00 175.50 175.50 21,10 21.30 23.40 23.80 GOUD EN ZILVER Zilver: ftjnmetaal 4 BUITENLANDS GELD I AMSTERDAM (ANP) - De beurs® heeft zich vandaag maar weinig aangetrokken van de forse uit schieter die Wall Street gisteren te zien gaf. Grote koersstijgingen waren voor de markt in het alge meen niet weggelegd en na een wat beter voorbeurs moesten veel fondsen genoegen nemen met minimale winstjes. Uitzonderingen werden gevormd door Ahold, ABN en Elsevier- NDU. Voor Ahold werd bij het begin van de handel ruim 2 meer neergeteld op 79,50. KLM begon veelbelovend 2,50 hoger op 90 maar rond het middaguur was van deze winst nog maar een halve gulden overgebleven. Unilever moest het voorshands stellen met 0,20 vooruitgang op 145,70 en Kon. Olie liet het bij 0,40 winst op 87,20. Akzo gleed na een opening op 24 te rug naar 23,80 en Hoogovens verloor 0,20 op 14,20. Duide lijk was dat er geen vertrouwen bestaat bij het publiek, waaraan de opnieuw gestegen rente niet vreemd zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17