Zoeken naar zuinigheid AUTO Ontwerpen van auto's beetje als kijken in koffiedik... nieuwe midden klasser versie Metro heet "MG" ELSEVIERS DE TIJD PAGINA 16 Extra DONDERDAG 24 JUNI 1982 Samengesteld door Koos Post Het experimentele model van Ford "Probe III". r Uwe Bahnsen Zuinig - zuiniger - zui nigst. "Brandstofbesparing", het woord ligt vandaag de dag nagenoeg alle automensen voor in de mond. Ook bij Uwe Bahnsen, een goedlachse man die volgens zijn eigen zeggen na vele ja ren nog steeds met plezier lei ding geeft aan het ontwerpen van de Europese Fords. Hij was de verantwoordelijke fi guur achter de ontwerpen van de Taunus, de Fiesta en de Granada. En over enkele maanden wordt dat lijstje aangevuld met de Sierra, die de plaats van de Taunus moet gaan innemen. De fabriek zorgt er dan natuur lijk wel voor dat zo'n gebeur tenis zijn schaduw vooruit werpt. Want het kan nauwe lijks toeval zijn dat Uwe Bahnsen juist dezer dagen naar Nederland kwam om geinteresseerde journalisten eens iets te vertellen over "auto's van de toekomst". Temeer omdat zijn praatje voor een groot gedeelte was geënt op de ontwikkelingen die in Fords "Probe III" gestalte hebben gekregen, een experi mentele wagen die volgens ingewijden verdacht veel lijkt op die in september te verwachten Sierra. Desondanks is het aardig even te worden meegenomen ach ter de schermen van de auto- ontwerpers. Die mensen heb ben het niet gemakkelijk om dat ze altijd een beetje aan koffiedik-kijken doen. Ze zijn op dit moment bezig met auto's die rond de eeuwwis seling nog in produktie zul len zijn. Dus moeten zij NU aanvoelen wat de klant DAN wil. Dat schept tal van onzekerhe den. Maar niet ten aanzien van het verbruik. De benzine is en blijft duur. De toekom stige klanten zullen net als de huidige zo goedkoop moge lijk willen autorijden. Maar wèl zo dat er niet aan de pres taties wordt getornd. Dat ne men ze niet. Natuurlijk wordt er steeds ge streefd naar meer comfort en grotere doelmatigheid. Dat is een altijd voortdurend pro ces. Maar de nadruk van het onderzoek ligt nu toch op het terugdringen van de ver bruikscijfers. De middelen daartoe zijn echter beperkt. Mogelijkheden zijn onder meer minder gewicht en min der luchtweerstand. De computer heeft de laatste ja ren nog enkele punten aan het licht gebracht waarop ge wicht kon worden gewon nen, maar een verdergaande vermindering is volledig af hankelijk van de ontwikke ling van nieuwe materialen. Dat kan overigens snel gaan want er worden nu ook mate rialen gebruikt waarvan men tien jaar geleden nog niet had durven dromen. Maar meer is er nog te winnen op het gebied van de lucht weerstand. Het is veelal een compromis. Een lange wagen bv is ideaal voor de lucht stroom maar is onbruikbaar in de praktijk. Een lage voor zijde is prachtig, maar waar moet de constructeur dan met de motor en de koplam pen heen? Motorkoeling vereist openin gen aan de voorzijde maar die passen dan weer niet in het luchtcircuit. En bovenal: het frontoppervlak van een auto wordt bepaald door het com fort van de inzittenden. Want zonder comfort kan men de verkoop uiteraard wel verge ten. Bij de "Probe III" hebben de constructeurs van Ford de luchtweerstand tot de helft weten te reduceren. Van een CW-waarde van 0.44 naar een van 0.22. Dat gebeurde door de basis vorm van de wagen zoveel mogelijk aan de door de windtunnel gevraagde nor men aan te passen. Door glas en stijlen als het ware in el kaar te laten overvloeien. Door gladde wieldoppen en aangepaste wielkuipen. Door twee achterspoilers. Door glad gestileerde in de carros serie overlopen buitenspie gels. Door een schuin toelo pende plaat aan de voorzijde onder de wagen. Door een ge heel gesloten vloerplaat. Het zou me te ver voeren alle technische bewijsvoeringen die Uwe Bahnsen liet opdra ven hier te herhalen. Maar bij de Probe III - dat gaf hij grif toe - was hij van een ideale startpositie kunnen vertrek ken. De moeilijkheden voor de praktijk komen pas later. Om er één te noemen. Het is he lemaal niet zeker dat in alle landen die sierlijke in de car rosserie geïntegreerde bui tenspiegels zullen worden ge tolereerd. Want wat goed is voor de luchtstroom behoeft bij een aanrijding nog niet al tijd het beste te zijn voor het slachtoffer. De afbreekbare spiegels die nu worden ge bruikt zouden wel eens de voorkeur kunnen blijven krijgen. En daarmee is net hele reken sommetje van die ideale CW- waarde op uiterst losse schroeven komen te staan. Want alles hangt zo beetje met elkaar samen. Boven dien zijn nog niet alle hier op gesomde constructies volle dig uitgekristalliseerd. Daar om zullen we nog niet alles tegenkomen in de Sierra. Maar ongetwijfeld veel wel. Citroen Nederland heeft mij deze foto toegezonden van de nieuwe BX, een model dat tussen de GSA en de CX moet komen. De wagen wordt 4,23 meter lang, krijgt vijf zit plaatsen, vijf deuren, voorwielaandrijving, de befaamde hydropneumatische vering en schijf remmen op alle wielen. De koper kan kiezen uit drie motoren: 1360 cc met een vermogen van 62 of 72 pk en 1580 cc, die 90 pk kan leveren. De laatste twee zijn gecombineerd met een vijfversnellingsbak. De wagens zullen na de RAI-tentoonstelling in februari 1983 in ons land leverbaar worden. Ze hebben me op het hart geboden alleen maar over "MG" te spreken, maar het valt niet te ontkennen dat het in feite een aardig aangeklede Austin Me tro is met een MG-embleem erop. Is het een brokje nostalgie omdat er na ruim een halve eeuw een eind was gekomen aan het roem ruchte merk MG? Of is het een leuke manier om de Metro extra te pousseren? Misschien een combinatie van de twee, maar er staat nu een attractief "scheurijzer". Zeven paar- dekrachten meer in de 1300 cc krachtbron. In elf seconden op 100 km snelheid. Met een top van 155 km per uur. Leuk opgedirkt met een leren sportstuur, achterspoi ler, getint glas, kuipstoeltjes en dergelijke. Lekker vinnig sturen in een kittig karretje voor 18.590. Nog duurder is de nu meest luxueuze versie van de Metro-lijn: de Metro Vanden Plas kost f 19.290. Met dik tapijt, houten portierlij sten en dure be kleding op stoelen en bank. En natuurlijk met het Vanden Pias-embleem. Maar of hij nu gewoon Metro of MG of Vanden Plas j heet, in alle gevallen blijft het karretje aantrekke lijk zuinig. Dat is en blijft het sterke punt van dit BL-produkt. Mazda heeft zijn grootste mo del de 929 een grondige beurt gegeven. Uiterlijk is de wagen onherkenbaar ver nieuwd, de techniek is op tal van punten ingrijpend verbe terd en de uitvoering gemo derniseerd. Alleen de motor is dezelfde ge bleven al hebben de Japanse constructeurs door het ge bruik van lichter materiaal zo'n tien kilo aan gewicht kunnen winnen. Wat dan weer een slokje op de dure benzineborrel scheelt. Dat laatste is niet onbelangrijk omdat bij deze restauratie na tuurlijk weer alles is gericht geweest op het thema zuinig heid. Daarom ook is in de vormgeving van het model eigenlijk weinig origineels naar boven gekomen, in dat opzicht is alles zichtbaar door de windtunnel gedicteerd. Om maar zo min mogelijk luchtweerstand te bereiken. Dat is goed gelukt: een CW- waarde van 0.39 voor zo'n au to is prachtig. Het gevolg is dat er een keurig net gesti leerde wagen is ontstaan zo als we er vandaag de dag zo veel zien rijden. Erg Euro pees voor een Japanner, dat wél. Maar de strakke lijnen ogen goed en wat meer is, de wa gen is prettig ruim. Hoewel hij in feite niet langer is dan zijn voorganger (ook 4.67 me ter) heeft men door de vorm geving bijvoorbeeld been- en hoofdruimte voor de achter passagiers kunnen winnen. Men zit daar achterin dan ook uitstekend. Evenals voorin trouwens waar de wagen is uitgerust met royale en in ve- v le standen verstelbare stoe len. In de twee meest luxueu ze versies bestaan de leunin gen van de stoelen zelfs uit twee delen waardoor het aan tal verstel-mogelijkheden op acht is gekomen. Ik had voor mijn rij-impressie echter gekozen voor de 929 DX-sedan, de simpelste van de drie op de markt zijnde uitvoeringen. Deze versie kost 26.355. De met veel meer luxe aangeklede LTD komt op twee mille meer, voor de coupé moet men 32V2 mille neertellen. Ik heb overigens de luxe van die duurdere edities niet ge mist tijdens mijn ritten met de DX. Hij is wat soberder maar daarom nog niet min der compleet uitgerust. Technisch zijn er zoals gezegd ingrijpende wijzigingen doorgevoerd. Zeer belangrijk is dat alle vier de wielen nu onafhankelijk zijn opgehan gen, wat een duidelijke en goed voelbare bijdrage aan Jammer, dat hy zo kort is ge veerd. Grote oneffenheden worden gladjes verwerkt, maar kleine bobbels en hob bels komen met onevenredi ge nadruk naar boven door. De tandheugelbesturing is di rect en nauwkeurig. De wa gen is rondom uitgerust met schijfremmen, de voorste ge ventileerd. Het was niet moeilijk de rempedalen goed gedoseerd te bespelen. Goede wegligging, rustige be diening, eenvoudige handel- baarheid worden aangevuld met. een glad functionerende twee liter motor, die dank zij de negentig beschikbare paardekrachten de bijna 1200 kilo wegende kolos prettig venijnig uit de startblokken kan jagen. De acceleratie blijft tot onge veer 120 km per uur zeer vin nig. Maar als de wijzer van de snelheidsmeter dat punt een maal is gepasseerd gaat hij steeds moeizamer vooruit tot hij in de buurt van de 170 in ruste gaat. En dan laat de mo tor duidelijk horen dat hij voor die prestatie stevig moet knokken. Dat merkt men trouwens ook goed aan de brandstof. Zo'n hoge snelheid kost heel wat. Als de wijzer lang in de hoog ste regionen blijft en dan kan nog altijd bv op de Auto bahn) dan mag men blij zijn als men aan de pomp één op acht haalt. Maar doet men het rustiger aan dan is één op elf ook haal baar. Ik heb dat zelf ervaren. En dat vind ik voor zo'n bak toch een bijzonder goede sco re. De Japanse automerken zitten niet meer op de rozen waarop ze in ons land zo lang hebben gebivakkeerd. Ze ondervin den nu ook de kracht van de recessie, de kracht van de goed wakker geschudde Eu ropese concurrentie en als laatste maar niet als minste de kracht van ongunstiger wisselkoersen. Want hun teruglopende ver koopresultaten zijn niet te wijten aan de kwaliteit van hun produkten. Integendeel, de Japanners bouwen uitste kende auto's. Deze Mazda 929 is er het zoveelste bewiis van. De wraak op Jaap Boersma of hoe niemand in Nederland de VNO- macht durft te trotseren. Zo start Jeroen Terlingen in Vrij Neder land een 'wordt vervolgd'-serie op het geruchtmakende inter view met de vroegere minister van sociale zaken over het inmid dels failliete Ogem. Ditmaal de nasleep van dat vraaggesprek: het bedrijfsleven slaat terug. Di recteur van de staatsuitgeverij of de Consumentenbond? Boersma kan het vergeten. De narcotica-brigade van Amster dam gaat op de Rotterdam-toer, de Zeedijk wordt schoonge veegd. Dat betekent gniffelen in Rotterdam: "Wij hebben hier de Kruiskade. Zo'n gebied moet je kortere of langere tijd verzuipen met politiemensen. Doe je dat niet, dan zal je daar later de prijs voor moeten betalen. Kijk maar naar de Zeedijk". Joop van Tijn en Max van Wesel ondervragen Max van der Stoel, die niet als minister of Kamerlid zal terugkeren. "Over het kern wapenstandpunt van de PvdA wordt niet meer gediscussieerd. Het is een soort artikel 31 gewor den". In de ^erie weglopers praat Frits Abrahams met de 17-jarige Jac queline. "...ik wilde het niet lan ger. Het is een gevoel dat moei lijk uit te leggen is... Een opeen stapeling van kleine lullige din getjes". Ab van Ieperen interviewt de actri ce Geraldine Chaplin. "Het is nooit bij me opgekomen om me Geraldine Smith te noemen, ik was toch de dochter van Charlie Chaplin gebleven". De VN-bijlage is gewijd aan 'het helse paradijs' van Malcolm Lowry, de schrijver van 'Onder de vulkaan' die 25 jaar geleden zijn zelfvernietiging voltooide door na het drinken van zijn laat ste fles gin vijftig slaapmiddelen te slikken. MAGAZINE "De gezichten van de omroep", heet het omslagartikel van EM, waarin de vraag centraal staat in hoeverre het huidige NOS-jour- naal de grenzen van zijn taak overschrijdt en daardoor een concurrent is voor de actualitei tenrubrieken van de omroepen. Vier hoofdredacteuren discus siëren mee: Ed van Westerlo (NOS), René Eijbersen (NCRV), Jaap van Meekren (AVRO) en Wibo van der Linde (TROS). Eij bersen heeft geen moeite met het Journaal ("Wij doen nu minder onderwerpen, grondiger"), maar Van Meekren ("Het terrein wordt te veel afgegraasd") en Van der Linde ("het is een actualiteiten rubriek, maar een voorspelbare") hebben wel problemen. Het vier tal vindt eensgezind dat de Ne derlandse berichtgeving rond de moord op de IKON-journalisten "overtrokken" is geweest en vindt ook dat het "bestel moet blijven wat het is". De verkiezingsprogramma's van CDA en PvdA werden vergele ken en verslaggeefster Ten Ber ge ziet nog immer gapende ver schillen. "De PvdA weet niet wat realiteit is", concludeert ze. EM constateert daf de overheid geen cent over heeft voor inter naten die "moeilijke jongeren" tot betere resultaten kunnen brengen. Het blad toont zich in een com mentaar tevreden over een even tuele samenwerking op landelijk niveau van de liberalen en chris ten-democraten in West-Duits- land. Dat zou voor West-Europa ook prima zijn, aldus hoofdre dacteur Van Rosmalen. Van a-sociaal monster tot de Britse variatie op Jeanne d'Arc. De Tijd heeft het dan over de Britse pre mier Maggie Thatcher. Niet zo heel lang geleden had Thatcher het bijna gehad. Haar populari teit daalde met de dag. De door haar gevoerde politiek ter be strijding van de werkloosheid maakte, dat zij door velen werd gehaat. Toen kwam de Falkland-crisis. Ko ren op de molen van de IJzeren Maagd, die letterlijk en Figuurlijk al haar wapens in de strijd gooi de. Na de capitulatie van de "Ar- gies" wachtte haar een uitzinnige meningte. Ze had het gemaakt "We knew what we had to do and we went about it and did it". Maar ze liggen er nog de proble men: inflatie, werkloosheid, sta kingen. Thatcher lijkt voorlopig wel een potje te kunnen breken bij de Engelsen. Alleen, hoelang zal het duren als alles straks weer wat rustiger is geworden en het leven van alle dag weer wordt opgepakt? De Tijd besteedt ook aandacht aan "het drama van Fatma". Fatma staat model voor honderden Turkse en Marokkaanse meisjes die van school worden thuisge houden. Daar zijn verschillende redenen voor: ze moeten moeder helpen in de huishouding; of ze mogen niet samen met jongens in één klas zitten, of ze worden uitgehuwelijkt in hun geboorte land. Een groot probleem voor de kinderen van buitenlandse werknemers. Vaak van jongsaf in Nederland voelen zij zich meer westers dan hun ouders. Dit botst niet alleen in de gezin nen, maar ook daarbuiten. De kinderen leven in twee werelden, hebbeh twee gezichten. Problemen ook voor bijvoorbeeld de leerplichtambtenaar. Aan de ene kant kan je bijna niet toezien hoe de kinderen zich -moeten houden aan normen en waarden uit een voor ons lang vervlogen tijd. Maar wat geeft je het recht de ouders op te zadelen met onze westerse gebruiken, die meestal recht tegen de Islam indruisen? Door de sociale wetgeving in ons land moet drastisch de bezem. In een gedegen artikel noemt de Haagse Post de sociale zekerheid in Nederland 'een samenraapsel van wetten, verbrokkeld en onlo gisch'. Meer dan een kwart van het nationale inkomen wordt be steed aan sociale uitkeringen: in deze tijd van drastisch bezuini gen een onhoudbare zaak. De HP geeft een eigen analyse van de sociale wetgeving en mogelijke wijzigingen. Ook de politieke partijen werd om hun mening gevraagd. Het ontbreekt echter aan een duidelijke visie bij de di verse partijen. De oplossingen die worden aangedragen maken een chaotische indruk meent HP. Toch moeten er zo snel mo gelijk spijkers met koppen wor den geslagen, er móet bezuinigd worden, 'anders krijgen we gran dioze problemen'. Het omslagartikel gaat over de schoolstrijd in Neder land. Bijzonder (confessioneel) en openbaar onderwijs kampen met de weerslag van een sterke geboortedaling en vechten met alle geoorloofde - en minder geoorloofde - middelen om leer lingen binnen te halen. Het open baar onderwijs in de positie van underdog: wat komt er in prak tijk terecht van de vrijheid van onderwijs in ons land? vraagt het weekblad zich af. Verder in HP een interview met Yvonne Keuls, schrijfster van bestsellers als De moeder van David S. en Floortje Bloem. Me vrouw Keuls blijkt een gedreven mens - 'Ik moet godverdomme mijn boodschap kwijt' - met veel gevoel voor drama. Helpen wil ze: 'Ik hou van helpen daar krijg je een kick van'. En over het schrijven zelf: 'Ik maak mensen, geen mooie woorden. To hell met alle mooie woorden. Ik breng emoties'. Deze week heeft het weekblad een fïlmbijlage met als dramatisch intro 'overleeft de Duitse cinema de dood van Fassbinder' en een gesprek met Bob - Voor een briefkaart op de eerste rang - Bouma. hervormd nederland Govert Bach is onder meer in de Bijlmerbajes als geestelijk ver zorger werkzaam geweest. Nu kijkt hij terug op die tijd, waarin hij vaak met de autoriteiten in botsing kwam wegens zijn kriti sche houding ten opzichte van het gevangeniswezen. "Ik sta er nu weer verder vanaf en merk dat er weer een muur tussen ons is. Het zal je vrouw of kind maar zijn die ze hebben vermoord. (-) Het blijft daar constante koude oorlog, van groepen tegen elkaar. Het gaat er steeds om: wie niet voor ons is, is tegen ons". Eurotransplant in Leiden heeft nog steeds te kampen met een gebrek aan donornieren. Dat komt mede door de moeilijke se lectie omdat niet alleen bloed groep, maar ook weefselgroepen van donor en ontvanger moeten combineren. "Wil je succes heb ben, dan moet je optimaal selec teren tussen donor en ontvan ger", aldus Guido Persijn van Eurotransplant. Hij toont zich voorstander van een in 1975 door de Gezondheidsraad geadvi seerd systeem waarbij "men het als normaal gaat beschouwen dat zijn organen na de dood worden gebruikt ten bate van lijdende medemensen". Een centraal re gister met de namen van ieder een die bezwaar heeft tegen uit- name van organen zou dan door de desbetreffende arts verplicht moeten worden nagetrokken. Frank Barnaby, oud-directeur van het Zweedse instituut voor vre desonderzoek en thans hoogle raar aan de VU in Amsterdam, breekt een lans voor een duidelij ke algemene strategie voor de vredesbeweging. De discussie over het omstreden begrip 'preventieve hechtenis' wordt in Hervormd Nederland leven ingeblazen met een artikel onder de kop "Mag je mensen oppakken die nog niets hebben gedaan?"

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 16