Fransman met twee Russen de ruimte in Nederland zal Turkse regering aanklagen "Ontkoppeling een feit' DONDERDAG 24 JUNI 1982 in Zijn literaire columm in De Volkskrant schreef Kees Fens on langs over een brief die de com ponist Alphons Diepenbrock op 22 januari 1889 aan zijn ouders schreef, en waarin hij een negen tal regels uit „Mei" van Gorter ci teerde. Dat had hij toen pas enke le dagen in huis, niet in boek vorm, maar met de hand overge schreven door Gorters moeder. Hij kende Gorters beroemdste ge dicht echter al dankzij de frag menten die Gorter ervan had voorgelezen op Diepenbrocks ka mertje aan de Amsterdamse He rengracht. Ik citeer nu Kees Fens: „Lezing brengt alles weer terug. Misschien heeft hij de rest van zijn leven altijd bij lezing van ,Mci" aan het kamertje en de roggebroodetende Gorter moeten denken". Ik heb eens over deze „associatie- dwang" geschreven (een ding, een plek, een handeling waar door je, iedere keer weer, of je nu wilt of niet, even aan een be paald persoon of een bepaalde si tuatie moet denken), en enkele le zers en lezeressen hebben daarop gereageerd door mij hun dwan- gassociaties te schrijven. "Elke keer als ik met de trein (schrijft Patry O. L. Jansen uit Haarlem), moet ik denken aan een mij onbekend gebleven man, die ongeveer achttien jaar gele den, tijdens een treinrit van Til burg naar een plaats ergens in de buurt van Wezep, tegenover me zat". ,J<ladat de conducteur bij de con trole van het betaalbewijs mijn vraag, of er nog een restauratie wagen aangekoppeld zou wor den, negdtief beantwoord had, merkte mijn overbuurman vra gend op: „U heeft waarschijnlijk dorst?", en hij overhandigde mij een sinaasappel. Verlegen met die situatie, antwoordde ik aarze lend ja" en nam de sinaasappel onder een bedankje mompelend aan. De hele rit heb ik niets meer tegen hem gezegd, want alle „goe de raadgevingen" van mijn va der speelden op de cadans van de treinwielen door mijn hoofd: „Laat je nooit door mannen aan spreken in de trein". - „Als een man je iets geeft, doet hij dit nooit voor niets". ,Je moet je te genover 'n man gereserveerd (hooghartig) gedragen, anders legt hij dit uit als een uitnodi ging", enz. enz. enz". „En ik maar gespannen zitten wachten tot hij mij kenbaar zou maken wat of hij wilde, een ge sprek, een afspraak, of mijn va der mag weten wat" ,fllijn reisgezel voelde waarschijn lijk dit ijsblokken-bouwsel heel goed aan, want we hebben alleen nog met een hoofdknik-glimlach je afscheid genomen. Pas een paar jaar later realiseerde ik mij hoe bijzonder aardig zijn gebaar was, en ik vind het nog steeds jammer, het spijt mij nog steeds, dat ik hier zo krampachtig op reageerde". „Het overkomt me nu al jaren" (schrijft Eva te Velde uit Via- nen), dat ik, wanneer, ik net vol daan de tuinslang, waarmee ik m'n dorstende tuin tot geuren van genot heb gesproeid, aan z'n haak in de schuur heb gehangen, het tik... tik... tik tik tik tik tik tik van een forse stortbui hoor. Van binnen golft dan een machteloze razernij naar m'n keel en... blijft daar steken! Want elke keer komt dan m'n opa uit de mist van m'n verleden opdoemen: een kleine man in een zwarte jas met pand jes, kaal, grijze borstelwenkbrau wen boven blinde ogen luiste rend, fronsend, rechterhand ge bobbeld van de reumatiek naar boven, de linker naar zesjarige mij naar beneden: „Heur, God ge ft regen, kom, wie boan noar Spaarbankakker, kiek'n of boon tjes Hom dankboar bin'n" Hoor, God geeft regen, kom, wij gaan naar de Spaarbankakker, kijken of de boontjes Hem dank baar zijn... „En dan gingen we, hij vond z'n weg feilloos in dat toen nog auto loze dorp, naar de akker die veel mensen in 't dorp in Noordoosl- Groningen van de plaatselijke spaarbank huurden, en voelden op onze knieën op de natte grond de boontjes blij wezen". ,Joa wicntje, ze bin'n dankboar en wie ook. want wie kin'n ja zulf niks grui'n loat'n". Ja, meiske, ze zijn dankbaar en wij ook, want wij kunnen immers zelf niks laten groeien... „En nog elke keer ziet hij kans mij m'n wrok over alle vergeefse moeite mèt de regen de grond in te laten zakken én dankbaar te wezen. En ook elke keer ben ik, zoals nu ook nu ik dit opschrijf, ontroerd tot tranen; ook al geloof ik niet meer dat God de regen stuurt, nog steeds geloof ik in een „hogere macht" in de mensen, die de „lagere macht" in diezelfde mensen overklast en die mens juist doet handelen als die mens dat wil". Vanavond om 19.00 uur Nederlandse tijd zal de Franse kosmonaut Jean-Loup Chretién in de Rus sische Sojoez-T 6 capsule vanaf de basis Baiko- noer de aarde verlaten. Chretién gaat samen met twee Russische collega's een week op bezoek bij de kosmonauten Berezovoi en Lebedev, die sedert 14 mei in het ruimtestation Saljoet-7 wonen. De Fransman wordt op 2 juli terugverwacht op de aarde. Frankrijk heeft het nooit goed kunnen verkroppen dat er geen Fransman in de uiteindelijke selectie van Europese ruimtevaar ders zat. Toen vier jaar geleden de Europese ruimteorganisatie ESA, nota bene in Parijs, de eindselectie, bestaande uit een Ita liaan (die later nog afviel), een Zwitser, een Duitser en onze landgenoot Wubbo Öckels, bekendmaakte was in Franse ruimte vaartkringen de boot aan. Frankrijk had nog wel een vrouw ingezet voor de eindselectie en zelfs dat bleek een onvoldoende krachtig wapen te zijn. Teleurgesteld over de gang van zaken begon de Franse nationale ruimtevaartorganisatie CNES een alternatief te bedenken. In die tijd was Rusland bezig met het uitvoeren van bemande ruim- tevluchten met een internationale bemanning. Alle Oostblok landen kwamen, in volgorde van de beginletters van deze lan den in het Russische alfabet, een keer aan de beurt. De opzet van dit programma was niet zozeer om buitenlandse ruimtevaarders te werven alswel om de saamhorigheid in het communistische kamp te vergroten en om de communistische pers aardige en kleurrijke kopij te leveren. Frankrijk, dat op ruimtevaart- gebied al jarenlang goede re laties met Rusland onder hield, zag zijn kans schoon. Frankrijk hoort weliswaar niet tot het Oostblok, maar waarom zou er ook niet een keer een Fransman in een So- joez-capsule kunnen stap pen? Een akkoord met Rus land was snel gesloten. Hier na deed zich de aardige situa tie voor dat de Fransman waarschijnlijk eerder zou vliegen dan de Europese Spa celabastronaut. Spacelab moest immers met de Ameri kaanse Space Shuttle wor den gelanceerd en dat project verliep niet zo soepel. De Fransman kon desnoods binnen één jaar een spoedop leiding hebben voltooid. Rus land had dit, onder meer met de Cubaan en de Vietnamees, eerder gedaan in het genoem de uitwisselingsprogramma. Bij zo'n spoedopleiding is de kosmonaut echter veroor deeld om een soort bijrijder te zijn, hij bedient niet werkelijk de capsule of de wetenschappelijke instru menten, doch hij ziet slechts toe hoe anderen hun werk doen. Twee Franse kosmonau ten in het Russische oplei dingscentrum "Sterren- stad" bij Moskou. Links Jean-Loup Chrétien, die uiteindelijk nog eerder dan onze landgenoot Wub- be Ockels de ruimte in gaat. Volwaardig Frankrijk vond het erg belang rijk dat de Fransman de eer ste Westeuropeaan in de ruimte zou worden. Des- ADVERTENTIE noods zou een spoedoplei ding en een bijnjdersrol zijn geaccepteerd. De vertragin gen in het Space-Shuttlepro- ject maakten deze haast over bodig: de Fransman kreeg een volledige en zelfs zeer grondige opleiding. Als de Sojoez-T 6 vanavond de aar de verlaat is de Fransman een volwaardig lid van de beman ning. Voor de Frans-Russische ruim- tevlucht zijn, zoals gebruike lijk, twee bemanningen aan gewezen. De primaire be manning bestaat uit Jean- Loup Chretién Vladimir Dja- nibekov Alexander Ivant- chenkov. Deze drie beman ningsleden waren samen met de reservebemanning aanwe zig op Baikonoer toen op 13 mei om 11.58 uur (Nederland se tijd) de Sojoez-T 5 werd be- lanceerd. Aan boord van deze driepersoonscapsule bevon den zich slechts twee kosmo nauten: de Russen Anatoli Berezovoi (commandant) en Valentin Lebedev. Berezovoi en Lebedev koppelden hun Sojoez-T 5 capsule op 14 mei om 13.36 uur vast aan het voorstuk van de Safioet-7. In de Russische Sojoez-capsule mogen we in de nabije toe komst overigens ook vrou wen verwachten. Onlangs maakte de Sowjet-Unie be kend dat de opleiding van vrouwelijke ruimtevaarders was hervat. Tot nu toe heeft slechts één vrouw een ruim- tevlucht gemaakt: de Russin Valentina Teresjkova, die in juni 1963 met de Wostok-6 capsule bijna drie dagen om de aarde cirkelde. Valentina huwde na haar vlucht met kosmonaut Andrian Nikola- jev. Het ruimtevaardersecht paar kreeg een (gezonde) ba by: Selena. Saljoet-7 De ruimtevaarders gaan wonen in het ruimtestation Saijoet- 7, dat op 19 april 1982 werd gelanceerd. De Saljoet-7 moet de Safjoet-6 gaan ver vangen, nadat dit laatste toe stel vier jaar intensief is ge bruikt. De Saljoet-7 is niet groter dan de Saljoet-6. doch het ruimtestation wordt door de Russen bestempeld als een moderne versie van de Saljoet-6. Het modeme slaat in de eerste plaats op de tech niek: vooral op het gebied van de automatisering zijn er de laatste jaren veel vorderin gen gemaakt De Russen lijken overigens in dit opzicht nog een achter stand te hebben op de Ameri kanen: zo heeft de boordcom puter een geheugen met een capaciteit van 32k (dat is evenveel als mijn kleine huis- computer!). De modernise ring van de Saljoet slaat ver der op het instrumentarium en op het comfort dat de be manning geboden kan wor den. De Russen hebben in tegenstel ling tot de Amerikanen nooit dramatische wijzigingen in hun raketten en capsules aangebracht De raket die vanavond voor de lancering van de Sojoez-T 6 wordt ge bruikt heeft in wezen nog de zelfde eerste en tweede trap als de Wostok-vaarder Joeri Gagarin omhoog bracht. De capsule die Rusland voor de eerste zes ruimtevluchten ge bruikte, de Wostok. diende als model voor de Sojoezcap- sule. Na zes Wostokvluchten voerde Rusland twee Wo- schodvluchten uit en daarna begon de Sojoezreeks. Hoe wel de eerste bemande So- joezvlucht in 1967 werd uit gevoerd mogen we zeg;en dat de Sojoezcapsule al 20 jaar oud is, omdat de gelijke nis tussen Sojoez en Wostok frappant is. Problemen Rusland heeft in totaal 48 be mande ruimtevluchten uitge voerd, en de 49e is gaande Helemaal probleemloos zal de vlucht van de Fransman niet verlopen. In Frankryk is er kritiek op deze vlucht, omdat hu alleen uit politieke over wegingen uitgevoerd zou worden. Mensen die proteste ren tegen de gang van zaken in Polen, Afghanistan of die ijveren voor meer vrijheid van bepaalde groepen in de Sowjet-Unie. hebben de ruimtevaartorganisatie CNES onder druk gezet. De eis om af te zien van Franse deelneming in een Russische vlucht is echter afgewezen. De CNES wijst erop dat de vlucht wel degelyk een we tenschappelijk doel dient De Franse televisie zal zich wat inhouden in het commentaar. Men probeert een al te hoge juichtoon in de vele recht streekse televisie-uitzendin gen te onderdrukken. In Ne derland zal men overigens verstoken blijven van deze li ve-beelden uit de ruimte (be halve als men toevallig de Horizont kan ontvangen'). Met de Sojoez-T 5 en 6-Saljoet-7 vlucht bouwt Rusland verder aan een permanent bemand ruimtestation: een plan dat de VS na 1990 pas zullen rea liseren. Het lijkt erop dat Rusland alleen op het gebied van een „Shuttle" achter is. Volgens ruimtevaartdeskun digen is er in juni 1982 echter ook een proefvlucht met een Russische Shuttle gemaakt DEN HAAG (ANP) - Nederland zal bij de Europese commissie voor de rechten van de mens in Staatsburg een klacht indienen tegen Turkije wegens schending van de Europese conventie over de rechten van de mens. Dit heeft premier Van Agt in zijn hoedanigheid van minister van buitenlandse zaken gisteren in de Tweede Kamercommissie voor buitenlandse zaken meege deeld. De premier noemde geen datum voor het indienen van de klacht, maar verklaarde dat men thans in "de eindfase van voor bereiding" verkeert, en dat het definiteve besluit "zo spoedig UTRECHT (ANP) - "Een bescha mende vertoning". Zo kwalifi ceerde een woordvoerder van de FNV gisteren de afloop van de Kamerdebatten over de jongste bezuinigingsplannen van het ka binet. Wat de FNV het hoogst zit is het feit dat de uitkeringen er per 1 juli niet dik vier maar slechts 2,46 procent op vooruit gaan. De ontkoppeling van lonen en uitkeringen is daarmee een feit en de solidariteit tussen werkenden en niet-werkenden wordt losgelaten, constateert de FNV -woordvoerder. "Ondanks allerlei verdoezelingen is nu de ontkoppeling een feit. Als je een keer de i achterstand zet dat blijft dan on herroepelijk doorwerken. We zit ten met een regeerclub en met een politieke achterban in de Ka mer opgescheept die voortdu rend sociale zekerheid tot sluit post van het financieel econo misch beleid maakt". Hij beaamde dat de vakbeweging, zeker op korte termijn er feitelijk weinig aan kan doen om de ont koppeling ongedaan te maken. De cao-onderhandelingen voor 1982 zijn langzamerhand achter de rug, dus het arbeidsvoorwaar denbeleid biedt geen soelaas. mogelijk" zal worden genomen. Zou de commissie op grond van een eigen onderzoek tot de con clusie komen dat in Turkije de rechten van de mens worden ge schonden, dan kunnen de assem blee en het ministerscomité van de Raad van Europa in feite niets anders doen dan het land uit de raad stoten. Sinds de militaire staatsgreep van bijna twee jaar geleden zijn in Turkije tienduizenden mensen om politieke redenen gearres teerd, politieke partuen en vak bonden verboden en ontbonden en velen - de getallen lopen uit een van enkele tientallen tot an derhalf duizend doodgemar teld. Turkuke heeft als lid van de Raad van Europa de conventie over de rechten van de mens getekend, maar het erkent niet het indivi dueel klachtrecht, d w.z. het recht van zijn onderdanen om zich als persoon en Turks staats burger tot de commissie voor de rechten van de mens te wenden. DEN HAAG (ANP) - Met in gang van 1 augustus '84 kun nen hoorleraren niet langer tot hun zeventigste jaar aan blijven. Ze moeten dan met 65 jaar met pensioen. Voor wie op 1 juni van dit jaar hoogleraar was, op 1-8-'84 wel 65 is geweest, maar dan nog geen twintig jaar in over heidsdienst is, zal gelden, dat hij of zij langer in functie mag blijven tot de twintig 'pen- sioenjaren' zijn bereikt of tot de leeftijd van 70. Tot deze overeenstemming is Hoogleraar: pensioen op 65ste jaar minister Deelman van onder wijs en wetenschappen geko- overleg over personeelszaken voor het wetenschappeluk onderwus. De bewindsman had voorgesteld de bijzonde re functionele leeftudsgrens van zeventig jaar voor hoog leraren al met ingang van vol gend jaar op te heffen. Daar mee gingen de ambtenaren bonden niet akkoord Dit oordeel van de ambtenaren- centrales trof ook de kernno ta over de herstructurering van het wetenschappeluk personeel. Op dit punt kwa men partuen niet tot elkaar. De bonden wachten nu de voorstellen voor afzonderlij- ke concrete maatregelen af ADVERTENTIE O Voorverkoop met 20%korting t/m 30 juni 1982 bij alle kantoren van de Nederlandse Credietbank.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15