c Welzl alweer de dupe? Mesker beloond P Nieuwe taktiek Post mislukt Oostenrijk: twee of drie spitsen tegen Duitsers Waarschuwingen voor McEnroe CRM blijft profvoetbal steunen Uitslagen Wimbledon Boks-medailles in Athene DONDERDAG 24 JUNI 1982 CANDAZ (GPD) - Zelfs de Guardia Civil knijpt voor een keer de ogen toe en legt een handtekeningenjager geen strobreed in de weg. Wel of geen pasje, in hotel Marsol is vandaag iedereen welkom en men kan gaan en staan waar hij wil. Alsof het een toeristenhotel betreft en niet het tijdelijk onderkomen van de Oostenrijkse ploeg. Er heerst typisch zo'n sfeer die past bij een ploeg die gewonnen heeft. De stemming waarin Kurt Welzl (26) daags na die belang rijke triomf op Algerije verkeert is daaraan navenant. Toch al min of meer overtuigd van zijn niet geringe aandeel in de overwinning wordt de voormalige AZ- speler daarin nog eens gesterkt door de opmerkelijk grote belangstelling die ook de buitenlandse pers voor hem aan de dag legt. Toch is de voor Valencia spelende Oostenrijker er aller minst zeker van dat het trainersduo Schmidt-Latzke hem over twee dagen andermaal zal oproepen voor het prestigegevecht tegen de Westduitsers. „Het zal", zo vermoedt Welzl, „allereerst afhangen van de uitslag bij Algerije-Chili. Pas daarna zal er beslist worden of we met twee of drie spitsen gaan spelen". Maar met Rummenigge in een te ruggetrokken positie kan Oos tenrijk het zich nauwelijks per mitteren met drie aanvallers ten strijde te trekken. Tenzij er nog louter prestigebelangen op het spel staan. Maar in het geval Al gerije ruim zou winnen, heeft Oostenrijk tenminste een gelijk spel nodig. Zo'n vaart zal het vol gens Welzl echter niet lopen. „Als je het mij vraagt, zitten die Al gerijnen volkomen stuk. Tegen ons was dat al duidelijk te mer ken. Die ploegen zijn niet ge wend om binnen drie dagen twee belangrijke wedstrijden te spe len. Spelers als Assad, Belloumi en Madjer zijn vreselijk goede voetballers, van wie ik ook echt heb genoten. Tactisch en condi tioneel hebben die kleine landen de laatste jaren ook enorm veel bijgeleerd, maar in zo'n toernooi als dit komen ze toch tekort". Niettemin dreigt Welzl andermaal de dupe te worden van de strijd vraag omtrent het systeem van twee of drie spitsen. In feite was dat ook de reden waarom hij AZ'67 vorig jaar inruilde voor Valencia, met welke transfer een bedrag gemoeid was van 1,6 mil joen gulden. „In die drie jaar bij AZ heb ik het prima naar mijn zin gehad, maar met de WK in het vooruitzicht wilde ik niet het risico lopen dat ik de laatste twee Sport CANDAZ(GPD) - De soms tro pische hitte en daardoor ijle lucht in Spanje beschouwt Fe lix Latzke vooralsnog als de voornaamste tegenstander van het Oostenrijkse elftal. „We willen daarom ook per sé groepswinnaar worden". lichtte de rechterhand van bondscoach Georg Schmidt dinsdagmiddag toe. ..Want i dat geval spelen we 11 drid onze wedstrijden c Ma gen i Tegelijkertijd vermeed Latzke daarmee de schijn die in de Westduitse pers is gewektdat Oostenrijk eventueel bereid zou zijn West-Duitsland de helpende hand toe te steken in het geval Algerije van Chili zal winnen. In de Bondsrepu bliek. overdacht Latzke. zal de wens wel de vader van de gedachte zijn. ..Laat iedereen nou van mij aannemen", zo hield hij de pers voor. ..dat er geen sprake kan zijn van presentjes. Trouwens, dat kunnen wij ons ook niet permitteren". Ze ker in het geval Algerije on verhoopt mocht winnen, het geen allerminst denkbeeldig is. ..Zoals de zaken er nu voor staan. kan West-Duitsland ons ook naar huis sturen" En: „Zouden wij de Westduit sers evenals vier jaar geleden in Cordoba verslaan. dan be tekent dat voor ons zoiets als een nationale feestdag" Een tikkeltje geergerd reageer de Latzke op het sensationele verlies van West-Duitsland tegen Algerije. ..Zouden de Duitsers dezelfde werklust aan de dag hebben gelegd als tegen Chili en die ploeg niet hebben onderschat, dan was er niks aan de hand geweest en waren we nu beiden zeker geweest van de volgende ron de Nooit eerder heb ik de Duitsers zo slecht zien spelen als tegen Algerije Felur Latzke zal pas op de dag van de wedstrijd de ploeg be kendmaken Tot zolang zal Kurt Welzl ook moeten af wachten of ht? andermaal wordt opgesteld. Latzke: ..Veel veranderingen zullen er niet komen, maar ik wil de Duitsers ook niks wijzer ma ken dan ze al zijn. Met een nieuwe rol voor Rummenig ge. die ons zonder twijfel pro blemen zal opleveren, heo ik ook al een verrassing in petto voor Deru all" maanden op de bank zou zitten. Bovendien voelde ik toen ook al aankomen dat het met zo weinig toeschouwers nooit meer lang goed kon gaan bij AZ". Zijn eerste seizoen in Spaanse dienst verliep echter allerminst naar wens, doordat hij de gehele seizoenvoorbereiding miste door een spierscheuring. Blessurege- voelig als hij is, raakte de 20-vou- dige international, die zeven jaar geleden als speler van Wacker Innsbruck zijn interlanddebuut maakte tegen Luxemburg, tij dens dit seizoen nogmaals ge blesseerd. In Valencia kwam de geboren Wener desondanks tot een beduidend groter aantal wedstrijden dan in zijn eerste seizoen bij AZ'67, dat door twee beenbreuken volledig verloren ging. „Maar dit eerste seizoen bij Valen cia was zeker niet mijn beste jaar als voetballer. Het zou ook beter zijn geweest wanneer ik de eer ste competitiewedstrijden niet had gespeeld. Maar je weet hoe dat gaat: je bent buitenlander en net nieuw aangetrokken. Dan wil het publiek zo'n speler aan het werk zien. Vooral in het begin heb ik het daarom maar een beetje in de combinatie gezocht. Maar één goeie wedstrijd hier en de rest van het seizoen kan je niets meer gebeuren". Zijn oordeel over het Spaanse voetbal is weinig vleiend. Vanuit tactisch oogpunt bezien is het in de visie van Welzl pure armoe. „Maar dat geldt niet alleen voor Valencia. Er zouden meer bui tenlandse trainers moeten ko men, die daarin verandering brengen. Een Spaanse voetballer loopt voortdurend met de bal te pielen. Een balletje aannemen en een mannetje omspelen kunnen ze wel. Maar het is geen elftal. Ie dereen loopt voor zichzelf en het publiek te voetballen. Bij AZ kwam die bal blind van Nygaard. Dat mis je gewoon. Hier schieten ze liever zelf en dan vaak ook nog vanuit de meest onmogelijke hoeken". In de Oostenrijkse ploeg is Hans Krankl er zo een, die zijn voor liefde voor individuele acties moet hebben ontleend aan zijn Spaanse periode bij Barcelona. Niet alleen Welzl, eerder ook al Schachner ergerden zich mate loos aan het egoisme van de cen trumspits. Welzl: „Zijn manier van spelen is soms knap irritant, maar wat koop ik ervoor als ik tien minuten kwaad rondloop?" Geheimen voor de buitenwereld zijn levensgenieter Welzl vol strekt vreemd, ook niet waar het gaat om de Oostenrijkse ploeg. Zonder enige aansporing erkent hij ook grif dat een aantal spelers allerminst in topvorm steekt. Ze ker waar het gaat om Pezzey en Prohaska, toch de draagbalken van de Oostenrijkse ploeg. „Pezzey heeft als excuus dat hij door een blessure anderhalve maand geen wedstrijd heeft ge speeld en daardoor ritme mist. Prohaska heeft problemen bij In- Kurf Welzl dupe van systeem ter die misschien wel de oorzaak zijn van zijn zwakke spel tot dus ver. Dat zou ook de reden zijn waarom Pezzey en Prohaska het rustig aan doen. Maar die vorm kan er ook van de ene op de an dere dag zijn. Zeker als je blijft In dat geval zal ook Welzl steeds meer tegenstanders ontmoeten die het gemunt hebben op zyn gezondheid. Maar ook daarvan schrikt hij amper terug, gehard als hij is in het Oostenrijkse en Spaanse voetbal. „Als je in deze landen hebt gespeeld", aldus Welzl. „weet je pas wat hard en gemeen is. Het voetbal in Neder land heb ik nooit hard gevonden Het is toch normaal dat je wordt geattaqueerd wanneer je aan de bal bent. Daar heb ik totaal geen moeite mee". „In Spanje", zo weet Welzl inmid dels. „gaat het er ruwer toe Dat zie je nu ook aan het Spaanse elf tal. Als aanvaller moet je dan maar zorgen dat je net iets snel Ier en slimmer bent. Je weet dat een speler als Camacho met alles wat hij heeft erin komt. Als aan valler kun je je daarop instellen" „De scheidsrechters in Spanje doen daar ook weinig tegen", al dus Welzl. „Voor een opmerking krijg je hier een gele kaart, maar als je natrapt gebeurt er zelden iets. Dat is onvoorstelbaar De thuisclubs kunnen zich ook bij na alles veroorloven en zijn ook altijd in het voordeel Een straf schop heb je zo versiert, want daarin zijn de scheidsrechters heel humaan. Logisch toch. dat de thuisclub zich daarop instelt". LONDEN - Het urenlange wachten van Marcella Mesker is gisteren op Wimbledon beloond met een overwinning in de openingsronde op de Amerikaanse Elisa Burgin. De Nederlandse won in één uur en vijf minuten met tweemaal 6-2 en moet nu via de als zesde geplaatste Wendy Turnbull, die in de eerste ronde vrij duf was, zien te proberen om verder te komen. De eerste keer dat Mesker en Turn bull elkaar tegenkwamen, in no vember vorig jaar op gravel in Tokio, won de Australische in drie sets met 6-7, 7-6, 6-2. Omdat Turnbull de laatste tijd weinig heeft gepresteerd en bovendien tobt met een elleboogblessure, die het haar onmogelijk maakt om aan het toernooi in Eastbour ne deel te nemen, ziet Mesker wel mogelijkheden: „Ik geef me zelf een kans, al is die niet groot. Ik heb in ieder geval het voor deel dat ik nu eindelijk op gras heb kunnen spelen. Dinsdag is er door de regen niets van terecht gekomen en vandaag leek het de zelfde kant op te gaan. Om twaalf uur was ik hier al op Wimbledon en pas om zes uur kon' ik tennis sen. Ik heb daarvoor nog wel twintig minuten met Petra Del hees uit Zwitserland op een oe- fenbaan gespeeld, maar dat stel de niet veel voor. Ik verveelde me dood en wilde per sé een bal letje slaan. We stonden in de stro- Buitenlanders moeten eruit LONDEN (ANP) - Nu de Falk- land-eilanden weer Brits zijn, is het wel haast onvermijde lijk dat ook Wimbledon een poging doet de buitenlanders eruit te gooien. Het spelers- veld kreeg een uitgesproken Amerikaans karakter en zelfs de laatste vluchter voor Brit se superioriteit: het official- dom, werd bedreigd. Steeds meer buitenlandse scheidsrechters maakten hun entree en zij deden het zo goed dat vanuit de hoge stoel op het centercourt Engels met een Australisch, Frans, Duits en zelfs Nederlands ac cent te beluisteren viel. Met die infiltratie moet het af gelopen zijn, zo heeft de Brit se tennisbond besloten. In maart ging er een schrijven van de nieuwgevormde Brit se scheidsrechtersfederatie uit, waarbij werd aangkon- digd dat de arbitrage in 1983 geheel Brits zal zijn. Om de buitenlanders duidelijk te maken dat zij niet langer wel kom zijn, werden alvast en kele prikacties bedacht. Zo krijgen Britse scheidsrech ters een dagvergoeding van twintig pond per dag. de res terende buitenlanders een pond en een warme maaltijd. mende regen. Veel zin had dat natuurlijk niet, daarom zijn we maar weer gauw naar binnen ge gaan. Nee, leuk is het allemaal niet". De partij tegen Burgin stelde al even weinig voor. De 20-jarige Amerikaanse die op de wereld ranglijst dertig plaatsen lager staat dan de momenteel als 46e genoteerde Mesker maakte erg veel fouten zodat de 23-jarige Haagse gemakkelijk naar winst kon afwikkelen. „Ik ben mentaal sterker geworden. Ik voel me nu wat meer thuis in dit wereldje", zo verklaarde de enige Neder landse vertegenwoordigster in het enkelspel op Wimbledon haar simpele overwinning. Mes ker behoorde woensdag in Lon den tot de uitzonderingen die een partij kon uitspelen. Voor de derde achtereenvolgende dag viel het programma namelijk min of meer in het water. Bij de heren bereikte de als eerste geplaatste John McEnroe zoals verwacht de derde ronde. De eni ge schade die de Amerikaan in zijn duel tegen zijn landgenoot Eddy Edwards opliep was een waarschuwing omdat hij op een gegeven moment een bal in het publiek sloeg. „Ik was kwaad omdat een paar maal verkeerde beslissingen werden genomen. Ik probeer echter zoveel moge lijk om die dingen te lachen om dat ik niet dezelfde ellende wil meemaken als vorig jaar", aldus McEnroe. Ilie Nastase kreeg dinsdag een strafpunt toen hij tij dens zijn partij tegen de Ameri kaan Lloyd Bourne zijn trai ningspak niet wilde uittrekken. Bourne zorgde er voor dat Nasta se erger bespaard bleef door hem woensdag in het vervolg van de een dag eerder wegens de regen afgebroken ontmoeting te ver slaan. In Ronde van Zwitserland ETOY (ANP) - Na de opgave van Jan Raas in de zevende etappe werd de taktiek van de ploeg van Peter Post in de ronde van Zwitserland noodgedwongen gewijzigd. Tot nu toe heeft de formatie, die enkele seizoenen lang als de beste ter wereld gold, geen successen kunnen boeken in Zwitserland, dat als laatste voorbereiding geldt voor de Ronde van Frankrijk. John McEnroe plaatste zich gemakkelijk voor de derde ronde. De enige schade die de Amerikaan opliep was een waarschuwing. Johan van der Velde is gedurende de ronde beter gaan rijden maar in de bergetappe verloor ook hij zo'n tien minuten op winnaar De Rooy. Om het zelfvertrouwen iets op te vijzelen ging de Post- bngade op weg naar een etappe zege in de achtste rit. Na het uit vallen van Raas demarreerden Lubberding. Hanegraaf en Pi- rard in de finale van de achtste Herenenkelspel, eerste ronde: Buster Mottram (Gbr) - Anders Jarryd (Zwe) 6-7 6-1 6-3 6-2, Francisco Gonzalez (Vst) - Scott Mccain (Vst) 6-3 6-2 6-7 5-7 6-1, Mark Edmondson (Aus) - Martin Davis (Vst) 7-6 7-5 7-5, Victor Amaya (Vst) - Nick Brown (Gbr) 7-6 6-3 6-3, Pascal Portes (Fra) - John Austin (Vst) 7-6 6-4 6-2, Neduka Odizor (Nig) - Jose Lopez-Maeso (Spa) 4-6 7-6 7-5 7-6, Pascal Portes (Fra) - John Austin (Vst) 7-6 6-2 6-2, Lloyd Bourne (Gbr) - Ilie Nastase (Roe) 6-1 6-3 3-6 6-4, Stanislav Birner (Tsj) - Rand Evett (Vst) 6-4 6-4 2-6 6-2. Tweede ronde: John McEnroe (Vst) - Eddie Edwards (Zaf) 6-3 6-3 7-5. Damesenkelspel, eerste ronde: Leslie Allen (Vst) Catherine Tanvier (Fra) 6-4 4-6 8-6, Pam Casale (Vst) Kathleen Horvath (Vst) 6-4 6-1, Claudia Pasquala (Zwi) - Marie Pinterova (Tsj) 7-6 6-2, Beth Norton (Vst) - Elizabetj Jo nes (Gbr) 6-2 4-6 6-4, Alycia Moulton (Vst) - Helena Sukova (Tsj) 3-6 6-3 6-4, Candy Reyunolds (Vst) - Renee Blount (Vst) 7-6 6-3, Zina Garrison (Vst) - Leigh Thompson (Vst) 6-0 6-2, Paula (Vst) 6-4 6-3. Joanne Russell (Vst) san Mascarin (Vst) 4-6 7-5 6-2, Eva Pfaff (Wdl) - Elizabeth Sayers (Aus) 7-6 6-0. Ann White (Vst) Laura Dupont (Vst) 2-6 7-6 9-7, Rosalyn Fairbank (Zaf) - 6-2. Tweede ronde Kathy Rinaldi (Vst) - Betsy Nagelsen (Vst) 6-2 6-3, Partijen afgebroken we gens invallende duisternis: Herenenkelspel, eerste ronde: Bernard Fritz (Fra) - Sergio Casal (Spa) 6-2 7-5 4-6 6-7, Matt Dovle (Ier) Paul McNamee (Aus) 7-5 3-3, Tomas Smid (Tsj) - Richard Lewis (Gbr) 6-3 7-6 2-0, Hank Pfister (Vst) - Mel Purcell (Vst) 6-2 6-3, Rod Frawley (Aus) - Pat Dupre (Vst) 6-7 6-3 7-6. Damesenkelspel, eerste ronde: Andrea Temesvari (Hon) Dianne Des- for (Vst) 7-6, Claudia Kohde (Wdl) - Debbie Jevans (Gbr) 6-1, Susan Leo (Aus) - Claudia Monteiro (Bra) 6-3 DEN HAAG (ANP) - De overheid blijft het betaalde voetbal steu nen, ook nu met ingang van het nieuwe seizoen shirtreclame is ingevoerd. Gisteren besteedde de vaste commissie voor CRM in de tweede kamer twee en een half uur aan de binnenkomst van de shirtreclame in het betaalde voetbal. De afgevaardigden Hen- nekam (CDA), Keja (WD) en Worrell (PvdA), vertegenwoordi gers van een meerderheid in de volksvertegenwoordiging, kon den zich vinden in de voorstellen van CRM-minister De Boer. Hij gaf overigens vorige week al te kennen de lijnen van zijn voor ganger Van der Louw te zullen bepleiten, ook al was hij zelf een tegenstander van overheids steun aan het betaalde voetbal. Voor de van rijkswege verstrekte gelden moet het betaalde voetbal met ingang van de nieuwe com petitie het vereveningsfonds in werking stellen. De clubs staan een deel van hun recettes af om daar aan het eind van het jaar hun tekorten mee te dekken. De meest noodlijdende clubs krij gen het meest. In de vaste twee de kamercommissie van CRM was het een discussiepunt of het Budget Bewakings Instituut, dan wel de KNVB die pot moet gaan beheren. Als voornaamste voorwaarde noemden alle verte genwoordigers de afschaffing van het vergoedingssysteem. De socialist Worrell stond erop, dat dit op zo'n kort mogelijke ter mijn gebeurt, hoewel hij net als CD A-er Hennekam begreep, dat dit niet van de ene op de andere dag in werking kan treden. Wor rell vond het niet nodig het door ATHENE (ANP) - Op de laatste dag van het internationale Acropolis bokstoernooi in Athene was er voor de Nederlandse afvaardiging een gouden en een zilveren medaille weggelegd Het goud ging naar half zwaargewicht René van de IJssel (Rotterdam), die in de finale de Griek Constantinos Spindiakis op punten versloeg John Vos (Hoorn) was minder gelukkig in de finale middengcwicht tegen de Griek Stamatios Kazas. In een sensationele partij verloor Vos door knock out in de tweede ronde. In totaal behaalde de Nederlandse equi pe eenmaal goud, eenmaal zilver en drie keer brons rit om beurten, want in een mas sasprint zouden zij kansloos zfjn. De taktiek faalde. De achtste etappe eindigde in een massa- print en de Italiaan Picnno Ga- vazzi werd de minister voorgestelde onder zoek af te wachten. Volgens Hennekam (CDA) ver diende het betaalde voetbal nog een kans. "We zijn in de rust van een speeltijd van acht jaar om het betaalde voetbal gezond te maken Na vier jaar waren de re sultaten minder dan we ver wachtten, maar toch zijn er stap pen naar herstel gezet. Er is een cao, het voetbal is vermaatschap- pelijkt, de vergoedingen zijn aan gepast en er is een stringenter begrotingsbeleid, waardoor dc tekorten kleiner werden" Het peloton hield zich onderweg naar Etoy rustig na de helse rit op de voorgaande dag Langs de steeds breder wordende Rhone mochten de mindere goden hun gang gaan. De Belg Lue Go- vaerts profiteerde daarvan Hij reed 130 kilometer lang alleen aan de leiding. Dat leverde hem een groot aantal premies op, maar bij voorbaat stond het vast, dat hij de eindstreep niet alleen zou bereiken Dat gebeurde ook niet. Veertig kilometer voor de fi nishlijn raakte het peloton op drift. De Italiaanse ploegen van Giuseppe Saronni en van d. Zwitser Urs Freuler hielden het tempo hoog om ontspanningen tegen te gaan Dit met het oog op de massasprint, waarin beide renners kansrijk zouden zijn In eerste instantie trachtte Jacques Hanegraaf uit de greep van de hoofdm.Kht t- komen. De Ne derlandse kampioen ontsnapte zeven kilometer voor het einde, maar werd al snel weer ingelo pen. Op dat moment deed Henk Lubberding een poging, maar ook hij redde het niet Tenslotte was het Frits Pirard, die drie ki lometer voor de finishlijn de aan valsgolf van de Raleigh-ploeg voortzette. Ook Pirard kon niet alleen wcgblij ven Het was weer niet gelukt een dagprfts binnen te halen. Lubberding „Wij hebben de aanval geopend We moeten toch eens een rit winnen. Het tempo dat door de Italianen werd ont wikkeld was echter te hoog. Vol gende keer beter" Saronni be hield dc leiderstrui De i i%lac i dr arhlvle etappe i Pierino Gavani (Ita) dr 197 km i 1 11 O. 2 Gilbert Glaus (Zwi) tt 3. Stefan Mutter (Zwll i.t. 4 Klaus Peter Thaler iWdll tl. i .in BafMrt 0M) 1 6 Albert Zweifel (Zwll tl. 7. Urs Freuler (Zwll tl. 8. l,eo van Vliet iNrdi i t 9. Johan van der Velde iNrdi i t 10 Silvano Hu t illai t Algemeen klassement 1. Giuseppe Saronni (Ita) 32.45,51. 2. Theo de Rooy (Ned) op 1,22. 3 Guido van alslrr (Brli op 5,34. I Beat Breu <Zw)i op 6.33. 5. Jostein Wilmann iNooi op 7,37. 6 Daniel Mueller (Zwi) op 9.02 7. Stefan Mutter (Zwll op 9,03 8. Roberto Vtsentini (Ita) op 1 1 (irrzrl (Zwll op 9.41

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13