Elke ploeg is te kloppen" D Argentinië maakt werk af Zico lichtpunt bij Brazilië ©ommeted) Pite Italië zonder zege verder Belgische middenvelder Frank Vercauteren (25) Topper in Nou Camp? WK-standen Indeling tweede ronde Ramadan 'ruïneert' Koeweit.... DROMMELS LEKKER Chileen moet boeten DONDERDAG 24 JUNI 1982 ELCHE (GPD) - De clowns in de Belgische kleedkamer hielden hun grappen en grol len voor zich. „Wij hebben een paar makkers die nog aan het dollen zijn als we het veld opgaan, maar voor het duel tegen de Hongaren hoorde je niets, alleen de verschrikke lijke stilte, af en toe onder broken door: heb je ook zo veel schik?" Frank Vercaute ren, linkermiddenvelder van het Belgische voetbalteam, beschrijft de sfeer vooraf aan de beslissende confrontatie tegen het Oostblokland. „We waren veel nerveuzer dan voor de wedstrijd tegen Ar gentinië, wat hadden we toen te verliezen. De zwakke partij tegen El Salvador heeft ons zelfvertrouwen aangetast. Frank Vercauteren, 25 jaar oud, afgelopen zaterdag vader ge worden. Het gezonde knul letje heeft hij gezien op foto's en het zal in ieder geval nog veertien dagen duren voor de eigenaar van drie sportzaken in Brussel zijn zoon in de ar men kan nemen. België mag op de Mundial in ieder geval nog twee keer het veld op, maandag tegen Polen en ver volgens tegen Rusland. „Kansloos zijn we niet, we hebben een goede, maar geen grote ploeg. Welk Europees land heeft dat wel, West- Duitsland is ook te verslaan. In het huidige voetbal is ie dereen te kloppen, een nivel lering in het internationale voetbal is mogelijk geworden omdat ieder land zich goed kan voorbereiden, buiten landse trainers hebben disci pline gebracht. Je zag het in de openingswedstrijd, zij een slechte dag, wij een goeie en we pakken de punten". Brazilië is de uitzondering vol gens Vercauteren en hij is dan ook erg blij met de eerste plaats in poule III, waardoor -C Sport Belgie dat Zuidamerikaanse land hoogstens in de halve fi nale tegen kan komen. Rus land en Polen moeten dan verslagen worden. „Rusland, die heeft op mij toch een goe de indruk gemaakt, talentvol le ploeg, veel inzicht. Polen, ik denk dat we die aankun- Uitblinker Vercauteren was de onbetwiste uitblinker in de eerste wed strijd, maar imponeerde te gen El Salvador en tegen Hongarije veel minder, straalde toen even weinig zelfvertrouwen uit als zijn ploeggenoten. „Een Belg heeft van nature niet veel ge loof in eigen kunnen, Hollan ders zijn anders, meer van: die pakken we wel even. Wij zijn pessimisten en dat uit zich vaak in ons spel". Hij heeft in het Belgische elftal veel problemen met de om schakeling. Bij zijn dagelijk se werkgever de strakke re gels van Tomislav Ivic, bij de nationale equipe de vierende teugels van Guy Thijs. Ver cauteren: „Bij de Joegoslaaf is alles beredeneerd, je krijgt een opdracht mee en daar mag je niet van afwijken. Zo moet ik alle voorzetten neer leggen bij de eerste paal, ook de spits weet dat ze daar ko men. In de nationale ploeg wordt meer gevoetbald, heb je meer eigen inbreng, het ge volg is wel dat ik de ballen 1 I j. - <jM V m i ^4 «L - if t j:;.V Aan de wat onbezonnen actie van z'n keeper Pfaff hield Eric Gerets een hersenschudding over. Nadat hij uit het ziekenhuis werd ontslagen, kreeg de aanvoerder van het Belgische elftal te horen dat hij 5 dagen rust moet houden. Z'n meespelen tegen het Poolse team (maandag) is daardoor on zeker geworden. Ook onzeker is de transfer van de Belg naar FC Köln. De Duitse club schrok nogal van de transfersom (2 miljoen). keurig bij de eerste paal neer leg en Vandenberg staat te wachten bij de tweede. Ach, ik kan Ivic wel begrijpen. An- derlecht heeft jaren het spec taculairste en mooiste voet bal gespeeld, maar zonder re sultaat. Nu voetballen we vanuit de defensie en zijn de successen er wel". Ivic-Thijs, de verschillen zijn niet alleen binnen de lijnen opvallend. „Twee uitersten", zegt Vercauteren, „we mogen van Ivic geen bier drinken, geen cola, tijdens de midda grust mogen we de kamers niet af, 's avonds direct sla pen gaan, de boetepot wordt nog wel eens gespekt. Onder Thijs is het veel vrijer, we krijgen bij Anderlecht nu ook Erwin Vandenberg en Alex Czerniatinsky in de ploeg, hebben ze niet de juiste in stelling, dan kunnen ze veel problemen krijgen met Ivic". Frank Vercauteren heeft de strakke teugel niet nodig, een voorbeeldige prof, zo blijkt. Dan duikt ook de naam van Arie Haan weer op. Een gren zeloze bewondering bij hem voor de voormalige Neder landse international, op trai ningskampen met Ander lecht steevast zijn kamerge noot. „Na de trainingen bij Anderlecht bleven Arie en ik achter, gingen we samen schietoefeningen doorne men. Ik hou van voetballen, ik ben er altijd mee bezig. Met Haan kon ik daar fijn over praten, we gingen wed strijden bekijken, namen die door. Ik heb van hem veel ge leerd, hij heeft in het voetbal natuurlijk ook alles meege maakt, gewerkt onder de bes te trainers". Jeugd Bij Anderlecht is Vercauteren de enige speler die uit de ei gen jeugdopleiding voortge komen is. „Ik zeg wel eens dat ze mij voor een koopje hebben, maar dan zegt het bestuur: jij bent een hele du re, jij betaalt voor al die dui zenden uit de jeugdopleiding die het niet gehaald hebben". Zeven jaar staat Vercauteren als voetbalprof bij de Brus selse club genoteerd, 22 maal droeg hij het shirt van de Ro de Duivels, een offensief in gestelde middenvelder die zijn plichten in het Belgische collectief trouw vervult. „On der Ivic richten we ons weke lijks op de tegenstander. Bij Thijs voetballen we vrijuit, steeds hetzelfde systeem. Vandaar ook dat Maradona geen mandekking kreeg. We hebben het in twee oefen wedstrijden geprobeerd. Het deed niks. Zo'n jongen als Lothar Matthaus bij de Duit sers hebben wij niet". Niet veel Vercauteren is het ermee eens dat België in de eerste ronde bitter weinig heeft laten zien. „Eén goede wedstrijd en nog eens tien minuten tegen Hon garije. Ik geef toe dat dat niet veel is. Tegen Argentinië hebben we bewezen dat we iets kunnen. El Salvador en Hongarije waren onder de maat. Omstandigheden tellen natuurlijk wel mee, de verde digende instelling van de Zuidamerikanen, de nervosi teit tegen de Hongaren, de blessures. We hadden op een bepaald moment drie men sen aan de zijlijn met kwetsu ren". En dan wordt de blessu- relijst doorgenomen. „Pfaff mankeert niets, hij liep in het ziekenhuis al weer foto's uit te delen". Een glimlach kan Vercauteren niet onderdrukken. „Voor Gerets is het kampioenschap gedaan. Een ongelukkig mo ment, hij moest gaan onder handelen over zijn transfer naar FC Koln, de transfersom was vastgesteld, maar nu heeft Standard meer ge vraagd. We zullen hem de ko mende duels missen. Hij is een echte leider binnen onze selectie, niet alleen in het veld, ook daarbuiten als er za ken met het bestuur doorge sproken moesten worden. Bovendien kan hij niet tegen zijn verlies, daarom wilde hij niet het veld uit. De dokter gaf opdracht hem te wisse len, ze hielden hem vast, toen zag hij de assistent van het ar bitrale trio de wissel aankon digen, rukte zich los en ging het veld weer in. Op een ge geven moment vroeg Meeuws aan hem hoe de stand was en toen zei hij dat we met 2-1 voorstonden. Zou je in werkelijkheid met 1-0 achterstaan, dan was het hoog tijd zo'n man te wisse len". ALICANTE (ANP) - De FIFA doet niet slecht met ont wikkelingswerk buiten Europa en Zuid-Amerika. De „kleintjes", op El Salvador na, hebben opmerkelijke din gen gedaan in het twaalfde wereldkampioenschap. Maar het aantrekken van scheidsrechters uit die streken is op nieuw een vierkante misgreep gebleken. MADRID (ANP) - In FIFA- kringen heerst onvrede over het feit dat de wedstrijd tus sen Brazilië en wereldkam pioen Argentinië voor de tweede ronde moet worden gespeeld in het kleine Sar- riastadion in Barcelona. De capaciteit van dit stadion is slechts 40.400 toeschouwers. Neuberger, voorzitter van het WK-comité van de FIFA, zei gisteravond na een ver gadering in Madrid: "nie mand zou het begrijpen als een dergelijke attractieve wedstrijd uitgerekend in het kleinste stadion gehouden moet worden. Normaal ge sproken mag een duel eigen lijk niet verschoven worden, maar ik ben bereid een uit zondering te maken voor dit treffen, dat Nou Camp met zijn capaciteit van 102.000 toeschouwers waard is". De Spaanse organisatoren hebben tot vrijdag de tijd gekregen uit te zoeken of het duel, dat voor 5 juli is vast gesteld, naar Nou Camp kan verhuizen. Het grootste pro bleem zullen de toegangs kaarten vormen. Neuberger gaat er van uit dat de andere landen, die zich hebben geplaatst voor de tweede finaleronde, geen be zwaar tegen de omzetting zullen maken. "De afspraak is dat alle recette-inkomsten worden gedeeld. De andere teams profiteren dus ook van de verplaatsing naar Nou Camp". Scheidsrechter Barrancos Alvarez leverde een nieuw bewijs. De kleine Boliviaan stond toe dat Argentinië - El Salvador (2-0) een ongekende schoppartij werd, geanimeerd door de Salvadoria- nen. Zij meenden duidelijk niet, zoals hun trainer Pipo Rodri- quez, dat het goed voor het La- tijnsamerikaanse voetbal zou zijn als Argentinië de tweede eindronde bereikte. De genadeloze afweerslag van El Salvador werd door de scheids rechter onderbroken. Eerst floot hij Rivas terug, die volgens grensrechter Lamo Castillo (ook geen hoogvlieger) in niet buiten spel-positie alleen op de Argen tijnse doelman Fillol afging. In de 21e minuut schonk Alvarez de Argentijnen een strafschop na dat Calderon vlak voor doel was gestruikeld. Schaamteloos Het werd het begin van een schaamteloze vertoning met ge- sjor en getrek van alle Salvado- rianen aan de scheidsrechter, een mislukte poging om ook de arbiter een ferme schop te geven en minuten later een doelpunt van elf meter van Passarella. Het voetbalveld bleef een slagveld tot rust met nog gele kaarten voor Ramirez en Recinos van El Salvador en de Argentijnen 01- guin en Gallego die zich ook niet ombetuigd hadden gelaten. 'yV SEVILLA (ANP) Toveren op bestelling kan zelfs Brazi lië, de voornaamste favoriet voor de wereldtitel voetbal, niet. Voor de laatste groepswedstrijd tegen Nieuw-Zee- land, dat reeds uitgeschakeld was, beloofde coach Tele Santana een grandioze show te laten opvoeren door zijn spelers. Ruim 32.000 toeschouwers hebben anderhalf uur verwach tingsvol zitten wachten op wat maar niet wilde lukken. Brazilië won wel van de kansloze Nieuwzeelanders. Het werd 4-0 door doelpunten van Zico (2), Falcao en Serg- hinho. Pijnlijk Met een schitterende omhaal brengt Zico Brazilië op een 1 —0 voorsprong. Er zouden nog drie treffers volgen. Na rust maakte Argentinië het let terlijk pijnlijke werkstuk met. minder medewerking van de scheidsrechter en meer op eigen kracht af. Belangrijker dan de uitslag was het heel houden van de spelers, voorop Maradonna, die vrijwel geen duel kon aan gaan zonder tenminste één keer te worden geschopt. Maar coach Menotti liet Diego Maradonna de beker tot de bodem uitdrinken. Hij verving alleen Bertoni, ma ker van het tweede doelpunt, kort na rust en Calderon door Diaz en Santa Maria. VIGO (ANP) - Zolang Italië maar op mondiaal niveau verder voetbalt, behoeft bondscoach Béarzot niet te vrezen voor zijn positie. De manier waarop de voort zetting in het toernooi om het wereldkampioen schap wordt bewerkstelligd, is ondergeschikt. Zon der een wedstrijd te winnen bereikten de Italianen de tweede ronde. Na de 0-0 tegen Polen en de 1-1 tegen Peru speelde de ploeg van Bearzot opnieuw gelijk: 1-1. Ten gevolge van dit resultaat mag de op ponent in het stadion Balaidos, Kameroen, weer naar huis terugkeren. De treffer van Conti tegen Peru betekende enkele da gen later in feite de redding voor Italië. Of de Italianen met de tegenstanders in Barcelona in genomen zijn, is twijfelachtig. Door als tweede in de groep te finishen, krijgt men nu te maken met Brazi lië en Argentinië. Aanvallen Italiaanse voetballers hebben het niet zo op aanvallen. Was dat wel zo geweest, dan zou een poging zijn gewaagd Polen van die eerste plaats te stoten. Door de "ouderwetse" zege die Polen op Peru behaalde (5-1), moest Kameroen met een verschil van vijf doelpunten worden overrompeld. Daar begint een Italiaanse ploeg, ook in het buitenland, niet aan. In plaats van initiatieven te nemen hield Rossi zich bij voorkeur schuil achter N'djeya, Graziani leefde zich uitsluitend uit in wilde tot niets leidende tempolo pen en Conti was alleen maar ijverig. Een kopbal van Graziani en een fout van doelman N'kono lever de Italië een kwartier na rust een doelpunt op, één minuut later trok M'bida de stand gelijk. De grandioze show was niet meer dan een warming-up voor de tweede finaleronde in Barcelona, die reeds door overwinningen op Sowjet-Unie (2-1) en Schotland (4—1) bereikt was. In de tweede ronde speelt Brazilië tegen Ar gentinië en Italië. Tegen Nieuw- Zeeland kwam van de tovenarij niet veel terecht. Brazilië over kwam, wat iedereen overkomt, als het extra mooi gedaan wil worden. Op de beslissende mo menten waren de passes onzui ver. Zelfs de anders loepzuivere hoekschoppen van Eder beland den dit keer achter het doel van Van Hattum. De Braziliaanse spitsen wilden de doelman het liefst passeren met hakballetjes. Ook daar kwam niets van te recht. Zico Brazilië Nieuw-Zeeland werd de wedstrijd van Zico. De ster, die tegen de Sowjets en de Schotten nauwelijks had geschitterd, nam in alle vier doelpunten een aan deel. De twee eerste maakte hij zelf met omhalen op voorzetten van .Leandro en Socrates. De Nieuwzeelanders hadden tech nisch niets in te brengen, maar zij probeerden dat ook niet te compenseren met hardheid. Tien minuten na rust stuurde Zico Falcao een dieptepass achterna en dat betekende 3-0. Een kwar tier bediende Zico spits Sergin- ho op maat met een voorzet, waardoor de eindstand op 4-0 werd bepaald. De eindstand i 1. Polen 2. Italië 3. Kameroen 4. Peru De eindstand in groep 3 i 1. België 3 2 1 2. Argentinië 3 2 0 3. Hongarije 3 11 4. El Salvador 3 0 0 3 1 2 0 5 5-1 3 0 3 0 3 2-2 3 0 3 0 3 1-1 0 5 3-1 14 6-2 1 3 12-6 3 0 1-13 ADVERTENTIE ELCHE - De tweede ronde van het wereldkampioenschap voetbal is voor de helft in beeld verschenen en de conclusie kan zijn dat het niet zo verlopen is als de makers van het wedstrijdprogramma ge dacht hebben. De formatie die het plaatsingscomité verraste, heette België. De Rode Duivels werden als tweede' in een groep gebracht, en dat zou een indeling met Brazilië betekend hebben, terwijl wereldkampioen Argenti nië Zuid-Amerika zou vertegen woordigen in de andere groep. De nederlaag in de openings wedstrijd heeft tot gevolg dat België eerste werd, waardoor in de Catalaanse hoofdstad een Eu ropese groep strijdt om een plek in de tweede ronde en een groep met twee Zuidamerikaanse lan den (Argentinië en Brazilië) en een Zuideuropees land (Italië). „En daar ben ik erg blij mee", ver telde bondscoach Guy Thijs, waarmee het opperhoofd van de Belgische formatie wil zeggen dat de equipe van Tele Santana de eliteklasse vertegenwoordigd van dit toernooi. Het programma luidt: groep A: 28 juni (21 uur): Polen - België, 1 juli (21 uur): Sowjet-Unie - Po len, 4 juli (21 uur): België Sowjet- Unie. Groep C: 29 juni (17.15 uur): Italië - Argenti- 2 juli (17.15 uur): Brazilië - Italië, 5 juli (17.15 uur): Brazilië - Argen tinië. De eindstand in 1. Brazilië 2. Sowjet-Unie 3 3 0 0 6 10- 2 ^oiïimd5Cii £ils 3 0 0 3 0 2-12 BILBAO (ANP) Voor de wed strijd tegen Engeland zal Koeweit-trainer Carlos Al berto Perreira zijn elftal drastisch moeten wijzigen. Voornaamste oorzaak is het geloof. De Ramadan is be gonnen, de vastenmaand, waarin tussen zonsop en -on dergang niets gegeten en ge dronken mag worden. Hoe wel de spelers van Koeweit tijdens de WK vrijstelling hebben, zijn er vijf basisspe lers die hun religie toch trouw blijven en de regels gehoorzamen. Naast dat vijf tal heeft Parreira ook niet de beschikking over aanvaller Yasem Yacoub, die een be schadigde meniscus heeft opgelopen. Overigens is de kameel, de le vende mascotte van de spe lers van Koeweit, na de ne derlaag (1-4) tegen Frankrijk uit de gratie bij Sjeik Fahd Al-Ahmed. De voorzitter van de Koeweitse voetbal bond heeft het dier met pen sioen gestuurd. Hij gaf het cadeau aan de Madrileense dierentuin. Verbouwing Schotse toeschouwers hebben hun teleurstelling over de uitschakeling verhaald op Engelse supporters. In het Spaanse vakantie-oord Llo- ret de Mar raakten Schotten en Engelsen in twee disco theken slaags. Beide dans tenten werden naar vrij in zicht van de vechtjassen 'verbouwd'. Dat is natuurlijk Uw bier! Bier van vroeger voor vandaag. Ambachtelijk gebrouwen naar eeuwenoude traditie sinds 1744. De gemiste penalty tegen Oostenrijk heeft een trieste nasleep gekregen voor de Chileense spits Carlos Caszely, Caszely, die wegens zijn pro gressieve politieke ideeën en zijn voorzichtige kritiek op de Chileense junta de autoriteiten toch al een doorn in het oog was, is na zijn missen door de officiële Chileense pers afgeschilderd als de verantwoordelijke man voor de uitschakeling van Chili op het WK. De familie van Caszely is zelfs met de dood bedreigd. Caszely overweegt nu sterk om. als het leven hem in Chili onmogelijk gemaakt wordt door de gevoerde hetze maar onderdak te zoeken in Frankrijk. De Chileense tv-commentator Enrique Lafourde meende te moeten be wijzen hoe gemakkelijk het wel is om van elfmeter raak te schieten. In Santiago de Chile arrangeerde hij zijn eigen show. De doelman van Union Espanola, Enrique Enoch, opereerde als sparringpartner. Na de penalty verzilverd te hebben onthulde de tv-commentator zijn geheim Eerst de keeper enige tijd recht in de ogen kijken, dan de aanloop halverwege onderbreken om de keeper nerveus te maken. En dan een enorme punter gericht... Precies op het hoofd van de uit zijn evenwicht gebrachte doelman. Succes was (dit keer) verzekerd.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11