CDA wil één baan per gezin CPN rekent af met stalinisme Kamerleden: vliegreis in tweede-klas goed genoeg Duur geneesmiddel mag Kamer veroordeelt Israël -C Herverdeling van werk verdeelt Kamer Vacatures in kleine gemeenten lang open Delen van lijk in vuilniszak "Beatrix-chair" in Berkeley Volgens advies aan minister Na Bakker het feminisme? 23 JUNI 1982 DEN HAAG (GPD) - Tweede-Ka merleden en wellicht ook hogere ambtenaren zullen in hun reisge- woonten misschien een stap te rug moeten doen. Op officiële reizen buiten Europa mogen zij zich in de toekomst mogelijk niet meer laten verwennen in de eer ste klas (royal class bij de KLM) van de vliegtuigen waarmee zij reizen. Economy class is goed ge noeg en bovendien stukken goedkoper. Een ruime kamermeerderheid wil zichzelf en tal van hogere ambte naren van ministeries - die ge wend zijn eerste klas te vliegen - deze beperking opleggen. Ge steund door PvdA en D'66 dien de de CDA'er Van der Burg een motie ter zake in tijdens het de bat over de begroting van de Tweede Kamer voor 1983. Kamerleden mogen tot nog toe rei zen in dezelfde klasse als hogere ambtenaren. Van der Burg vond dat de Tweede Kamer nu zelf een Binnenland voorbeeld van zuinigheid moest stellen. Bovendien kan de Ka mer zo fors bezuinigen zonder haar reizenprogramma te hoeven inkrimpen. Omdat de reisvoorwaarden van ka merleden gekoppeld zijn aan die van de ambtenaren, zal eerst moeten worden afgewacht of de minister van binnenlandse zaken bereid is het Reisbesluit voor ambtenaren te wijzigen. Dat kan pas gebeuren in het najaar, bij de behandeling van de begroting voor 1983. Daarom werd de stem ming over de CDA-motie aange houden tot later dit jaar. Het presidium van de Tweede Ka mer is over deze zaak verdeeld. Een aantal presidiumleden vindt dat juist bij intercontinentale rei zen Tweede-Kamerleden vaak in zeer kort tijdsbestek veel en hard moeten werken. Het is dan wen selijk om korte tijd van „echt comfort" te kunnen genieten, al dus deze leden. Anderen vinden dit echter overdreven, zeker ge zien de kosten die ermee ge moeid zijn. De socialist Castricum sprak er voorts zijn afkeuring over uit dat kamerleden die naar verre, war me gebieden moeten reizen, een vergoeding krijgen voor de aan schaf van tropenkleding. Castri cum vindt het onjuist dat kamer leden zo hun garderobe kunnen uitbreiden. De totale post voor reis-, verblijf- en verplaatsings kosten bedraagt voor 1983 563.000 gulden. Tweede Kamer-crèche De Tweede Kamer debatteerde ge ruime tijd over een voorstel om een crèche in te richten voor de kinderen van kamerleden en hun medewerkers. Een aantal kamer leden vond dat de Kamer daar zelf gelegenheid voor moet scheppen. Maar Tweede-Kamer voorzitter Dolman verzette zich daar sterk tegen. Hij vond dat ka merleden al zeer bevoorrecht zijn en dat andere bevolkings groepen. „zoals de Turkse, Suri naamse en Hindoestaanse vrou wen in de Haagse schilderswijk" veel meer recht hebben op zo'n voorziening dan kamerleden. Wanneer de kamerleden toch een crèche in het Tweede-Ka mergebouw willen dan moeten zy daar zelf maar voor betalen, vindt Dolman. De kosten daar van zijn 13.000 gulden per kind per jaar, rekende Dolman de Ka- DEN HAAG (GPD) Als er niet snel wat terecht komt van een rechtvaardiger verde ling van de schaarse werkgelegenheid, dan zal arbeid op de bon moeten zoals in de oorlog brood en aardappelen. Met die waarschuwing benadrukte Tweede-Kamerlid Weijers (CDA) gisteren het belang van herverdeling van arbeid tijdens een debat over het werkgelegenheidsbeleid van het kabinet. De overheid en de gesubsidieerde instellingen zullen het voortouw moeten nemen, zei Weijers. In voering van algemene arbeids tijdverkorting is volgens hem voorlopig niet haalbaar. Men zou moeten beginnen met een 32-uri- ge werkweek voor nieuwkomers op de arbeidsmarkt. Op de lange duur zal de 40-urige week dan vanzelf gaan wankelen. Het CDA wil echtparen aanpak ken, waarvan zowel de man als de vrouw een volledige baan heeft. Bij de huidige werkloos heid is dat volgens Weijers „maatschappelijk niet geheel te verdedigen". Hij wil niet dat één van beiden stopt met werken, maar dat beiden korter gaan werken. Daarvoor zijn meer deel tijdbanen nodig. De overheid zou, zeker bij ambtelijke functies en gesubsidieerde instellingen, daaraan veel meer moeten doen, aldus Weijers. De CDA'ers zei voorts dat „alles uit de kast" moet worden getrokken op het gebied van om-, her- en bijscholing. Zijn fractiegenoot Gerritse benadrukte, dat het werkgelegenheidsbeleid tot mis lukken is gedoemd als er geen gezondmaking van het bedrijfs leven aan ten grondslag ligt. Ook de kwartaire sector heeft bij een gezond bedrijfsleven groot be lang en mag daarvoor best offers brengen, aldus Gerritse. PvdA De PvdA vroeg in een motie om een „Kaderwet Herverdeling Ar beid". Woordvoerder Moor zei „uiterst teleurgesteld" te zijn over het ontbreken van concrete plannen op dit punt in de eerste versie van het werkgelegen heidsplan, nog ingediend door oud-minister Den Uyl. Zonder wettelijke maatregelen en forse subsidies van het rijk komt er van arbeidstijdverkorting niets terecht, waarschuwde hij. Moor stelde verder voor om bij het AMERSFOORT (GPD) - Vacatures in circa 500 kleine gemeenten staan vaak meer dan een jaar open. Volgens de Nederlandse bond van gemeente-ambtenaren ontstaat hierdoor een verborgen verlies van werkgelegenheid. Oorzaak van dit verschijnsel is vol gens de bond dat niet alleen de grote en middelgrote gemeenten, maar ook de kleine - met inwo- ^nertaUenj^ AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politic heeft gisteren in de namiddag delen van een menselijk lichaam, zoals armen en handen, verpakt in een plastic vuilniszak aangetroffen in het Flevopark in Amsterdam-oost. Volgens de politie moeten deze lichaamsdelen gezien de toe stand waarin ze verkeerden daar al geruime tijd hebben gelegen. Het is zeker dat hier een misdrijf in het spel is. De gevonden menselijke resten zijn overgebracht naar een lij kenhuis van de politie waar sek- tie zal worden verricht. woners - in grote financiële pro blemen verkeren. Bij een onderzoek naar dit ver schijnsel is het de bond gebleken dat als gevolg van deze nood 1250 volledige arbeidsplaatsen een jaar of langer openblijven of zelfs worden afgevoerd. De helft van de vacatures in die gemeen ten wordt niet op korte termijn vervuld. De conclusie van de bond wijkt daarmee af van het Centraal Orgaan, dat de proble men van niet-vervulde vacatures alleen zag ontstaan in gemeenten met meer dan 50.000 inwoners. De Nederlandse bond van gemeen te-ambtenaren heeft de uitkom sten van het onderzoek naar de leden van de Tweede Kamer en een aantal andere bestuurlijke organisaties gezonden, opdat de ze zaak in het parlment aan de orde wordt gesteld. In gemeenten met minder dan 4000 inwoners doen zich vrijwel geen problemen voor met niet-vervul de vacatures. Deze gemeenten hebben over het algemeen ook geen grote financiële problemen, aldus de bond. vertrek van elke twee amotena- ren drie jongeren in dienst te ne men. Daardoor zou de overheid een bijdrage leveren aan de op lossing van de jeugdwerkloos heid. In het werkgelegenheids plan wordt de jeugdwerkloos heid te veel als een scholingspro bleem gezien, vindt de PvdA. De fractie van de WD vond dat de 3 miljard gulden van het werkge legenheidsplan te veel is gericht op „goedkoop korte-termijnef- fect". Uiteindelijk zal het plan meer kosten dan het oplevert, al- dus de WD, omdat het groten deels op de overheidssector is gericht. Voor bestrijding van de werkloos heid is volgens WD-woordvoer- der De Korte allereerst herstel van de bedrijfswinsten nodig. Die moet worden bereikt door af schaffing van de prijscompensa tie, gepaard aan belastingverla ging en verdergaande bezuini gingen op de sociale uitkeringen. Daarnaast wil ook De Korte ar beidstijdverkorting, vooral voor ambtenaren. Een algehele ver korting van de werkweek tot 35 uur is volgens de WD echter niet gewenst, omdat de bedrij ven dan in de toekomst proble men krijgen, wanneer het ar beidsaanbod weer terugloopt. 300.000 banen Een derde maatregel die De Korte bepleitte is het scheppen van 30.000 éénjarige opleidingsplaat sen voor jongeren bij de bedrij ven en het verhogen van de om scholingscapaciteit tot 100.000. Al met al denkt de WD moet de ze plannen de komende vier jaar 300.000 banen te kunnen schep pen. D'66 benadrukte ook de noodzaak van gezondmaking van de eco nomie en een forse herverdeling van werk. In het bedrijfsleven zou dat in de vorm van deeltijd arbeid moeten gebeuren, bij de overheid in de vorm van arbeids tijdverkorting per dag. Woord voerster Dekker legde de nadruk op vrijwilligheid. Mevrouw Dekker suggereerde om omscholing van werklozen dwin gender voor te schrijven. Ook vroeg ze het begrip „passende ar beid" ruimer toe te passen, waar door werklozen eerder verplicht kunnen worden gesteld een baan te aanvaarden. Een leerstoel in Berkeley, een zilveren Wijnkoeler in Los Angeles, aange boden door burgemeester Tom Bradley. Koningin Beatrix zal niet met lege handen uit de Verenigde Staten terugkeren. BERKELEY/SAN FRANCISCO (ANP) - De universiteit van Berkeley, in de omgeving van San Francisco, kent zijn eerste koninklijke leer stoel. Koningin Beatrix, die gisteren haar eendagsverblijf aan San Francisco begon met een bezoek aan deze universiteit (30.000 studen ten, zes miljoen studieboeken en 11.000 leraren) verklaarde dat de leer stoel Nederlands voortaan de "queen Beatrix-chair" genoemd mag worden. De zestig leerlingen, die door de Westduitse professor Snapper in de Nederlandse taal worden onderricht beantwoordden deze laatste woor den met een warm applaus. De universiteit van Berkeley werd in de jaren zestig wereldberoemd, toen studenten hier een vreedzame protestactie begonnen tegen de toenma lige president Lyndon Johnson, over diens Vietnam beleid. Ofschoon koningin Beatrix niet met zoveel woorden repte over deze "opstand van de jonge Amerikaanse intelligentsia" stipte ze wel aan dat juist op deze plaats een intensief democratiseringsproces in de jaren zestig was begonnen. Zo zelfs dat de ogen van vele studenten op andere universi teiten in de VS geopend werden. Voordat ze de leerstoel koninklijk verklaarde zei koningin Beatrix: "In een democratie komt een onafhankelijk geluid meestal onder grote druk te staan. Maar wetenschap heeft geen zin als je die niet toetst aan de behoefte van het volk dat de kennis bezit". ADVERTENTIE AMSTELVEEN (GPD) - Dure ge neesmiddelen zullen niet uit het ziekenfondspakket worden ge weerd. De Ziekenfondsraad zal de minister van volksgezondheid althans niet adviseren over te gaan tot een gedeeltelijke ver plichtstelling van het Farmaceu tisch Kompas, waarin alle in Ne derland verkrijgbare geneesmid delen staan beschreven. Het ad vies aan de minister wordt mor gen definitief vastgesteld. In het Farmaceutisch Kompas wordt artsen geadviseerd een aantal medicijnen niet voor te schrijven omdat ze te duur zijn en er goedkopere voor handen zijn waarmee even goede resulta ten te bereiken zijn. In een ont- werp-advies voor de voltallige Ziekenfondsraad wordt gekozen voor overeenkomsten tussen zie kenfondsen en organisaties van artsen en specialisten om het ge bruik van goedkopere middelen te bevorderen. Het Kompas zou daarbij wel de leidraad moeten zijn. Met dergelijke overeenkom sten zouden de ziekenfondsen een besparing op hun uitgaven aan medicijnen kunnen bereiken van 50 miljoen gulden. Ondertussen heeft de raad wel een lijst van 200 medicijnen laten op stellen die volgens het Kompas op grond van prijsvergelijking niet voor rekening van het zie kenfonds zouden moeten ko men. De minister had om zo'n lijst gevraagd. De raad zou er blijkens het ontwerp advies niet gelukkig mee zijn als de minister de lijst ook voor de praktyk zou gaan voorschrijven Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis Mahmoud Rabbani DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren in een motie de Israëlische acties in Libanon veroordeeld als „fla grante schending van het inter nationaal recht en de meest fun damentele humanitaire beginse len". De regering is voorts ge vraagd te zoeken naar maatrege len die Nederland kan nemen, wanneer Israël blijft weigeren zich terug te trekken. Tijdens het debat hierover vorige week, verklaarde minister van buitenlandse zaken Van Agt al dat de regering zich met deze uit spraken kan verenigen. Voor WD. SGP. GPV en RPF ging de veroordeling van het Israëlische optreden te ver, zo bleek gisteren bij de stemmingen in de Kamer. Deze fracties stemden tegen. Terugtrekking van de Israëlische en andere buitenlandse troepen uit Libanon is een wezenlijke voorwaarde voor een oplossing van de huidige noodsituatie in dat land, aldus een aangenomen motie die door D'66 was inge diend. Nederland moeteen actie ve rol spelen om het conflict te helpen oplossen en de Libanese soevereiniteit te helpen herstel len. De motie waarin om het zoeken naar economische of diplomatie ke sancties tegen Israel werd ge vraagd, kwam van de PvdA. Hiertegen stemden alleen de kleine rechtse partijen. Het WD-Tweede-Kamerlid Joe- kes vindt dat de consul van Koe weit. Mahmoud Rabbani. een "ondubbelzinnige en laatste waarschuwing" moet krijgen, dat hij z.ch heeft te onthouden van inmenging in de Nederland se politiek. Jockcs stelt dit in schriftelijke kamervragen aan minister Van Agt van buiten landse zaken Jockcs vindt dat Rabbani zich bemoeit met de in terne Nederlandse politiek door een brief die hij onlangs naar de Tweede Kamer heeft gezonden, naar aanleiding van de Israëli sche inval in Libanon Deze brief werd ook als advertentie in een aantal landelijke dagbladen afge drukt. Voor de Communistische Par tij van Nederland is de ver kiezingsconferentie die zy aanstaande zaterdag in Am sterdam houdt een belangrijk moment Een nieuw pro gramma, vrij van orthodoxe leerstellingen, en nieuwe kandidaten, vrij van een stali nistisch verleden, kunnen de CPN een minder gësoleerde plaats geven in de vaderland se politiek. Die gelegenheid doet zich - dankzij de kabinetscrisis en de daaruit voortvloeiende vervroegde verkiezingen - eerder voor dan de CPN zelf had verwacht. Het nieuwe beginselprogramma van de partij komt pas dit nzyaar for meel op een congres aan de orde, maar het verkiezings programma zal daar onge twijfeld op vooruit lopen. En de volledige verversing van de Tweede-Kamerfractie komt door het terugtreden van Marcus Bakker sneller dan de bedoeling was. Met het vertrek van Bakker verlaat de laatste CPN'er die nog een actieve rol heeft ge speeld in de stalinistische pe riode van de partij, het toneel van de actieve politiek. Nog maar een paar maanden gele den verliet Joop Wolff om ge zondheidsredenen de kamer fractie. Ook hij behoorde tot de oude generatie, waar me nig ex-CPN-lid minder ple zierige herinneringen aan be waart. Een „onbesmette", jongere generatie neemt het roer over. Goede dienst Hoewel Marcus Bakker door zijn populariteit nog altyd een stemmentrekker van for maat is, bewijst hy met zijn terugtreden de CPN waar schijnlijk een heel goede dienst. Officieel stapt hij al leen maar op omdat hij na ruim 25 jaar genoeg heeft van het parlementaire werk. Dat rijmt ook met uitlatingen die hij vorig jaar al deed. Maar het kan nauwelijks toeval zijn, dat zijn vertrek samen valt met een hevige partijdis- cussie over duistere praktij ken in de jaren vijftig. Daarin speelde Bakker een hoofdrol, als schrijver van een boekje over de CPN in oorlogstijd. Kopstukken uit die periode (Wagenaar, Gort zak, Reuter, Brandsen) wer den uit de partij gezet op grond van de beschuldiging in dat geschrift, dat ze tijdens de bezetting een dubbelrol hadden gespeeld en de illega le CPN om zeep hadden wil len helpen. Nu zegt de jonge re CPN-generatie dat het „laster en geschiedverval sing" betrof, bedoeld om een toen spelend conflict over de koers van de partij uit te vechten. Het CPN-bestuur heeft intus sen besloten dat het omstre den rapport van Bakker als partijdocument moet worden ingetrokken. Bakker zelf schaart zich daar achter. Hy verontschuldigt zich voor zijn toenmalige optreden met verwijzingen naar de in die periode geldende partycul tuur: interne partijstrijd maakte daar deel van uit De kille omstandigheden van de koude oorlog dwongen de CPN tot zulke gevechten met de rug tegen de muur. Formeel heeft het CPN-bestuur zich ook achter Bakker opge steld. De intrekking van het oorlogs-rapport hoefde geen gevolgen te hebben voor diens positie. Maar intussen bleek wel dat de geloofwaar digheid van de partij in hoge mate afhangt van de perso nen die haar vertegenwoordi gen. De ïndertyd geroyeer- den zeiden het, evenals ande ren: zolang mensen als Bak ker en Wolff de hoogste posi ties bekleden, blijven we ui terst wantrouwig. Dan kan je wel trachten vol te houden dat het niet om de mannetjes gaat maar om het beleid, uiteindelyk zyn het toch de kiezers en de groepen waarmee je politiek wil sa menwerken die uitmaken of dat zo is Wanneer het wan trouwen blijft, is dat een on neembare hindernis in het vernieuwingsproces van een party die ander imago wil hebben. Zo werden mensen als Bakker en Wolff, ondanks het prima werk dat ze vaak deden in het parlement, uit eindelijk toch een blok aan het been. Niet de oude Want de CPN is de oude niet meer en zal dat vermoedelyk nooit meer worden. De ge staalde kaders van dokwer kers, havenarbeiders en an dere verworpenen der aarde maken niet langer de dienst uit. Zoals ook in andere linkse partijen zijn het in toe nemende mate welzijnswer kers. academici en feminis ten die hun stempel op de partij drukken. Een laatste poging van de inmiddels in ongenade gevallen partijbons Paul de Groot om de oude lyn weer op te pakken (na het verlies van vyf van de zeven Kamerzetels in 1977) was kansloos. Sinds de onttroning van De Groot, die de nogal zwalken de koers van de CPN sinds 1945 had geleid, heeft de ver nieuwing van de partij zich explosief doorgezet. Het par tijcongres in 1980 ademde al openheid en tolerantie, het ontwerp-beginselprogramma van december jongstleden geeft het beeld van een heel nieuwe party. Niet langer met de pretentie van een voorhoedebeweging, de par lementaire democratie als doelstelling aanvaardend, strevend naar samenwerking met alle mogelijke andere progressieve bewegingen om kleine veranderingen tot stand te brengen. De CPN kiest in het nieuwe program voor een volstrekt onafhankelijke, nationale po sitie. waarbij de kritiek op Moskou byna even ongezou ten is als die op Washington. De Sovjet-Unie geldt niet lan ger als wenkend perspectief, als voorbeeld van een land waar het socialisme heeft ge zegevierd, zoals ze voor de oude CPN-generatie als in spiratiebron gold. Vrouwenstrijd Kykend naar de nieuwe CPN valt nog iets op: de belangrij ke rol die vrouwen er begin nen te spelen. Langzaam maar zeker worden steeds meer topposities door vrou wen bekleed: de nieuwe lijst trekker wordt zo goed als ze ker Ina Brouwer, vice-voor- zitter Elly Izeboud treedt te laatste tyd vaker op de voor grond dan partyvoorzitter Hoekstra en de eerste burge meester van CPN-huize in ons land was ook een vrouw Nu heeft die feminisering ook bij de andere linkse partyen plaats (zo bestaat het party- bestuur van de PvdA voor meer dan de helft uit vrou wen). Maar bij de CPN is het des te opvallender, omdat de emancipatie er pas sinds kort erkend wordt. Voordien ging de party ervan uit dat ook voor vrouwen het paradys op aarde zou aanbreken, zodra het socialisme zou zegevieren over het kapitaal. Met haar nieuwe programma en na het vertrek van de ou de, nog enigszins naar het stalinisme riekende garde, tracht de CPN zich een nieu we positie in de Nederlandse politiek te verwerven Daar by is ze vooral op zoek naar samenwerking met andere linkse partyen om de krach ten te bundelen in de stryd tegen de bewapening en „de economische monopolies" De komende tijd moet blij ken of ze daarbij in staat is het nog heersende wantrou wen te overbruggen Dat het er nog is, blykt uit het feit dat de PvdA by de ko mende verkiezingen met alle andere linkse partyen een lystverbindmg wil aangaan, behalve met de CPN Een vrij recent PvdA-rapport over de CPN signaleert veel ontwik kelingen ten goede, maar stelt vast dat de communisti sche party toch nog niet echt democratisch is geworden Misschien kan er pas werkelyk iets moois op bloeien. als ook by de PvdA de oude garde met zyn diep gewortelde anü-communisti sche gevoelens, het veld heeft geruimd CHIEL EVERS

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7