Onderzoek Buikhuisen is niet te handhaven C WD-fractie laat zich rdet het bos in sturen Delen van Leiden blank Decaan: 99Hij heeft het al die tijd geweten9 Nieuwbouw Volkshuis maakt bezuinigingen elders noodzakelijk CIEBK WOENSDAG 23 JUNI 1982 LEIDEN - De ledenvergade ring van de WD heeft vorige week in een besloten verga dering een samen-uit/samen- thuis resolutie ten behoeve van het CDA op procedurele gronden afgewezen. Een zestal leden, onder wie en kele liberale jongeren, waren naar verluidt van mening dat de winst door de WD van drie raadszetels niet onver taald mag blijven in het nieu we college. Met name de ver deling van de wethoudersze tels (nu vier PvdA en twee WD) zou moeten verande- Het zestal diende daarom een motie in, waarin de fractie werd opgedragen om met de ledenvergadering overleg te plegen over de college-vor ming. Bovendien werd in de motie uitgesproken, dat ook het CDA in het college verte genwoordigd dient te zijn. Een WD-lid, die niet met na Leiden Motie over collegevorming verworpen in besloten ledenvergadering me genoemd wenst te wor den, verklaarde dat de motie als een hinf voor de fractie was bedoeld. Hij zei dat frac tieleider Kuijers "zelfs kwaad werd" en dat de motie met een truc onder de tafel werd geveegd. Volgens de zegsman legde Kuijers vooral de nadruk op een vertaling van de winst door het verkrijgen van zwaardere portefeuilles. De motie maakte volgens hem geen kans, omdat er een dui delijke fractiediscipline be staat en "er leden waren op getrommeld als stemvee". "Iemand die nieuw was vroeg aan mij 'Ben je ook gebeld?' Nou, mij bellen ze niet in zo'n geval. De vergadering werd behoorlijk druk bezocht. Kennelijk verwachtte de fractie moeilijkheden". Fractieleider Kuijers beaamt dat de motie niet in behande ling is genomen. Dat is vol gens hem gebeurd omdat het in de WD "geen gewoonte is dat de leden de fractie met duidelijke opdrachten het bos instuurt". Ook landelijk zou dit niet de partijlijn zijn. Kuijers zei dat er wel bereid heid bestaat om met de leden van gedachten te wisselen. Voorts vindt de fractieleider dat er staatsrechterlijke be zwaren verbonden zijn aan de motie. De terugkoppeling naar de ledenvergadering zou zich niet verhouden met het wettelijk voorschrift dat raadsleden 'zonder last of ruggespraak' hun functie uit oefenen. Kuijers beaamt verder enigs zins boos te zijn geworden over de overwegingen bij de motie, waarin werd gesteld dat het beleid van de fractie de afgelopen vier jaar niet had gedeugd. "Ten eerste omdat dat eerst maar eens bewezen moet worden en ten tweede omdat men alle gele genheid heeft gehad om dit soort uitspraken te doen". Kuijers wijst erop dat met zes tegen vijfendertig stemmen werd besloten om de motié niet in behandeling te ne men. Hij verklaart verder geen behoefte te hebben aan een samen-uit/samen-thuis resolutie, zolang het CDA niet een zelfde geluid laat ho ren. De liberale leider ont kent dat hij de vier-twee ver deling van de wethoudersze tels zou hebben geaccep teerd. "Het iè nog te vroeg om als par tij zich daar over uit te spre ken. Er is ook nauwelijks over gepraat. Nee hoor, ik heb alleen uitgelegd dat er drie mogelijkheden zijn om de winst te vertalen". "In volgorde van belangrijk heid zou dat kunnen door méér wethouders voor de WD, zwaardere portefeuil les en meer invloed op het programma. Er zijn ook com binaties hiervan mogelijk", aldus Kuijers. Hij voegt eraan toe: "Men moet oppassen om te overvragen. Winst behalen is leuk. maar het omzetten is iets anders Ik heb wat dat betreft de ka binetsformatie van '77 en op de rol van D'66 bij de college- vorming van '78 gewezen". Kuijers verklaarde vernomen te hebben dat het CDA een wethouders-verdeling van vier-twee wel bij voorbaat ac cepteert. CDA-fractieleider- Walenkamp zei onlangs "uit te gaan van een vier-twee ver deling". Kuijers: 'Alle ande re partijen zijn de PvdA hui lend in de armen gevallen. Alleen de WD heeft zich op de vlakte gehouden. Mis schien vallen we daarom wel als eerste af' Buikhuisen: in de rol van underdog? culteit Rechtsgeleerd- "Wij zijn beslist niet ge heid, prof. Reugebrink. weken voor pressie". LEIDEN - Vriend en vij and van de Leidse crimi noloog Buikhuisen kun nen het over één ding eens zijn: het plan om het bio-sociaal onderzoek op te heffen komt verba zingwekkend snel. Bezui nigingen aan de Leidse universiteit zijn de oor zaak. Hoewel menigeen zich zal afvragen of men nu uiteindelijk toch niet wijkt voor de tegenstan ders van het onderzoek. Een kort overzicht ge volgd door een interview met de decaan van de fa- De kans dat Buikhuisen zijn bio- sociaal onderzoek zal uitvoeren is zeer klein geworden, nu de fa culteitsraad Rechtsgeleerdheid heeft beslist dat het onderzoek moet worden geschrapt in ver band met bezuinigingen. En zelfs als Buikhuisen naar de rechter stapt en gelijk krijgt, is het de vraag of hij er wijs aan doet om door te gaan. Vrijheid van onderzoek - het is een mooi begrip, maar wat schiet je er mee op als je geen tehuis binnen komt, omdat je wordt aangezien voor de rëncarnatie van Fran kenstein. Buikhuisen zal toch ondertussen ook wel hebben ge leerd dat hij zijn mond niet open kan doen zonder dat de stormbal wordt gehesen door actiegroe pen? Het begon al met de rede die hij hield toen hij hoogleraar werd in '79. Natuurlijk, die rookbom ont plofte nog niet, maar wat die be toger zei, in eigentijds jargon, liet aan duidelijkheid niets te wen sen over: Buikhuisen is eng. Een andere ongenode gastspreker verklaarde: "De nazi's hadden de grondigste oplossing die aan de hand van het biologisch model te vinden is. Dat deden ze ook met de joden, die waren biologisch ook al niet in orde. Dus in aanleg misdadig". Nadat het geruime tijd rustig was geweest brandde de discussie weer los toen Buikhuisen be kend maakte dat hii onderzoek wilde verrichten onder kinderen die agressief gedrag vertonen. Hij zou in één of meer kinderbe- schermings-inrichtingen agres sieve jongens tussen tien en achttien jaar bio-sociaal willen testen. Buikhuisen kon nog zo roepen dat hij goede bedoelin gen had, hij kwam er niet in. (In het derde hoofdstuk van zijn boek "Kriminologie in bio-so ciaal perspektiefwijst Buikhui sen erop dat het onjuist is om biologische en sociale factoren als gescheiden grootheden te be schouwen. Beide werken voort durend op elkaar in; het effect voor het gedrag wordt dan ook bepaald door het resultaat van deze interactie). Waarom? Zo op het eerste gezicht leek het niet bepaald een goede zet van de Leidse universiteit om Buik huisen enkele jaren geleden naar de Sleutelstad te halen. Boven dien, de jaren dat de bomen nog tot in de hemel groeiden waren voorbij, de faculteit wist ook dat het onderzoek van Buikhuisen niet zuiver juridisch was, dus: men kon toen al weten dat he( bio-sociaal onderzoek gevaar liep als er moest worden bezui nigd. Waarom werd dit pres tige-object, want dat was het, dan toch met trompetgeschal binnengehaald? Prof. Reugebrink, decaan van de universiteit: "Wij wisten wat we binnen haalden, laat ik dat voor op stellen. We hadden ook niets tegen Buikhuisen en het is ook beslist niet waar dat we zijn on derzoek node toelieten. En wat dat bezuinigen betreft: enkele ja ren geleden zwommen we inder daad niet in het geld, maar we hoefden de jas nog niet in te kor ten. Dus: dat niet zuiver juridi sche onderzoek konden we wel degelijk accepteren". Wanneer ging de schoen dan wel wringen? "We zijn in '80 begonnen met het maken van een profiel, dat in ju ni '81 is aangenomen. We hebben toen bepaald: mocht er worden bezuinigd dan zal het juridische onderzoek als laatste bolwerk sneuvelen, alles wat dat onder zoek ondersteunt zóals bijvoor beeld het Oost-Europees recht daarvoor, en het eerst zal het - wat wij noemen overige onder zoek er aan moeten geloven. In die tijd pakten de donkere wol ken zich al samen". Dat profiel is natuurlijk bespro ken? "Natuurlijk. De besprekingen heb ben maanden in beslag geno men. Tijdens de vergaderingen zaten de tribunes vaak overvol. Velen hebben zich in de debat ten gemengd en zich duchtig ge weerd. De bedrijfsrechtelijke studierichting wilden we bij- reugebrink: "bij het ontslaan moet ook de hoogleraar niet wor den ontzien". voorbeeld opheffen, maar dat is niet gelukt omdat die mensen voor stormen van protest hebben gezorgd". En al die tijd deed Buikhuisen er het zwijgen toe? Hij zag de bui toch ook wel hangen? "Nee, nee, nee..Hij dacht mis schien dat hij niet onder het ove rige onderzoek viel, dat als eerste zou sneuvelen. Kijk, in dat pro fiel hadden we alleen de grote lij nen nog maar aangegeven. Begin dit jaar is er een vervolg geko men en toen is ook de naam cri minologie gevallen. Het is dus onzin dat Buikhuisen zegt: plot seling kwamen ze aanzetten met het idee om het bio-sociale on derzoek op te heffen, want hij heeft het al die tijd geweten. En niets gezegd. Een mogelijkheid om hem te sparen onderzocht? Maar natuurlijk, alleen is er vol gens ons geen bezuinigingsmo- del denkbaar waarin het bio-so ciale onderzoek kan worden ge handhaafd. Daarom zei ik ook in die vergadering van de facul teitsraad: het zou mooi zijn als ons rapport van tafel werd ge veegd, want dat zou betekenen dat er alternatieven waren. Maar nogmaals: die zijn er niet" Iets anders. Je kunt je toch niet aan de indruk onttrekken dat de be zuinigingen worden aangegre pen om Buikhuisen te wippen0 "Die conclusie is inderdaad snel getrokken, maar het is wel onzin Ik kan me overigens wel voor stellen dat Buikhuisen daar op inspeelt. Hoe ik dat bedoel? Nou dat hij de rol van underdog gaal spelen. Zo van: iedereen is tegen mij, ik ben altijd de jongen die wordt geslagen. Dat is een sterke rol; dat zie je toch ook bij het voetballen!" Op het laatste moment heeft Buik huisen een lijst verspreid waarop 34 publicaties prijkten. Om daarmee dus aan te tonen dat hij niet bepaald stilzit U had die lijst nog nooit gezien. Dat geeft toch te denken0 'Jazeker, maar laat ik het duidelijk zeggen: het is wel een merkwaar dige zet van Buikhuisen. Toen ik namelijk bij het college van be stuur moest komen, omdat zij het onderzoek van Buikhuisen niet de Z(waartepunt)-status wilden geven, had ik die lijst niet. Dus ik zat hem daar te ver dedigen. zonder dat hij mij had ingelicht. Ik heb toen nog ge zegd: laten wij dit onderzoek niet van de tafel vegen en over een jaar nog eens bij elkaar komen Had ik Buikhuisen moeten vra gen naar die publicaties? Kom nou gauw. Er bestaat hier een re gel dat alle hoogleraren en mede werkers maandelijks of twee maandelijks laten weten wat ze zoal hebben gepubliceerd. Daar kan Buikhuisen zich toch ook aan houden! In elk geval is de on derzoekscommissie nu aan het onderzoeken hoe het zit met die lijst. En ik heb inmiddels ge hoord dat er een paar artikelen op staan die zijn geschreven voor '78. Zeer merkwaardig, want toen zat hii hier toch nog met! Bovendien, die artikelen moeten over je onderzoek gaan en het is bekend dat Buikhuisen geen m stituut binnen kwam Wat ik wil zeggen is dit: als je beschrijft wat je gaat onderzoeken, heb je nog geen verslag van je onderzoek geschreven" Laten we eens aannemen dat ook het dagelijks bestuur van de uni versiteit vindt dat het bio-sociaal onderzoek moet worden opgehe ven Wat gebeurt er dan met Buikhuisen'' "Over ontslag beslist in geval van een hoogleraar natuurlek de mi nister. En dat kan vreemde situa ties opleveren- Stel je voor: de minister zegt dat wij moeten be zuinigen. Goed. dan hef je een onderzoek op. Gevolg: de hoog leraar moet worden ontslagen Dat kan niet, zegt de ministei vervolgens. Daardoor ontstaan spanningen In het algemeen gesproken vind ik dat bij het ontslaan ook de hoog leraar niet moet worden ontzien Het is toch discriminerend om alleen de medewerkers op straal te zetten Of opheffen van het bio-sociale onderzoek ook het ontslag van Buikhuisen bete kent? Hij is hier binnen gehaald om dat onderzoek te doen. Daar mee heb ik de vraag beant woord" WIM BRANDS LEIDEN - Om de bouw van een nieuw Volkshuis aan het Ir. Driessenplein mogelijk te maken zal de komende jaren extra be knibbeld moeten worden op het sociaal-cultureel werk in de stad. Uit een voorlopig raadsvoorstel van het college van burgemees ter en wethouders blijkt dat een bedrag van 800.000 gulden be schikbaar moet komen via een nog nader uit te werken bezuini ging binnen de sociaal-culturele sector. Met de nieuwbouw van een Leids Volkshuis is een totaal bedrag gemoeid van 2,5 miljoen gulden. De gemeente verwacht van het rijk een subsidie te krijgen van 1,4 miljoen. De opbrengst van het oude Volkshuis wordt ge raamd op 300.000 gulden. De res terende 800.000 gulden moet vol- kantoorinrichters HEEFT NIEUWS toonzalen leiderdorp rietschans 67-cieba gebouw bedrijtsterrein "de baanderi)" tel. (071) - 413 414 gens het concept-raadsvoorstel beschikbaar komen via extra be zuinigingen op het sociaal-cultu reel werk. Zoals bekend zal de gemeente Lei den volgend jaar al een bezuini gingsoperatie doorvoeren die een bedrag van 16,5 miljoen gul den moet opleveren. Top-ambte- naren werken op dit moment aan een pakket maatregelen waaruit de gemeenteraad een keuze kan doen. In die optie zou het sociaal- cultureel werk een bedrag van één miljoen gulden moeten op hoesten. De bezuiniging die no dig is om de nieuwbouw van het Volkshuis mogelijk te maken komt daar nog eens bovenop. Volgens wethouder Van Dam (samenlevingsopbouw) betekent dit dat op jaarbasis een extra be zuiniging noodzakelijk is van één ton. Het bestuur van het Leidse Volks huis koos vorige maand voor nieuwbouw van het Volkshuis nadat wethouder Van Dam had laten weten voor de verbouwing van het oude gebouw aan de Apothekersdijk niet meer dan één miljoen te willen uitgeven. Van Dam beloofde anderzijds 2'/2 miljoen gulden bij elkaar te willen schrapen voor een nieuw Volkshuis aan het Ir. Driessen plein. In zo'n nieuw Volkshuis zal het buurtwerk van de halve binnenstad een plaatsje krijgen. De Leidse gemeenteraad zal nog dit jaar een beslissing nemen over het pakket maatregelen dat 16,5 miljoen aan bezuinigingen moet opleveren. Het gaat er dan ook om hoeveel het sociaal-cul tureel werk moet inleveren en hoe de centen worden verdeeld. De raad zal tevens moeten uitma ken welke sociaal-culturele in stellingen in de stad de klappen moeten opvangen om de nieuw bouw van het Volkshuis moge lijk te maken. De Hansenstraat was een van de straten waarin de rioolputten het water niet meer konden verwerken De straat werd overspoeld en het water stroomde de huizen binnen. Het mocht de pret bij sommige bewoners met drukken. (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Delen van Leiden ston den gisteravond blank als gevolg van de heftige regenval. In de Hansenstraat en 'Julianastraat bijvoorbeeld konden de rioolput ten het vele water niet meer ver werken. De straten liepen onder en het water stroomde de huizen binnen. Vooral gangen en kel ders hadden het zwaar te verdu ren, terwijl in veel woningen het water ook door het toilet naar bo ven kwam. Politie en brandweer moesten te hulp schieten bij lekkende da ken en blank staande vloeren. De brandweer kreeg alleen voor Lei den zo'n vijftig meldingen bin nen en was tot twee uur 's nachts bezig met de wateroverlast. Een aantal slachtoffers moest ervaren dat zij de brandweer daardoor niet konden bereiken. De politie had vier mensen nodig om de ve- le telefoontjes af te handelen. Vooral woningen in de Kooi, aan de Lammermarkt, de Hansen straat, de Maredijk, de Steen straat en de binnenvestgrachten kregen het zwaar te verduren. Onder het viaduct aan de Oegst- geesterweg waar een put was weggeslagen, stond het water een halve meter hoog. De weg moest worden afgesloten. In de Pieter de la Courtstraat werd ook een put uit het wegdek geslagen; een auto reed in het gat dat daar door ontstond. Ook m Oegstgeest en Leiderdorp kwamen diverse meldingen bij politie en brandweer binnen over de wateroverlast. In Oegst- Dit lot trof vele Lei denaren gisteravond laat hozen, hozen en nog eens hozen geest rukte de brandweer diver se malen uit, onder meer naar de Papelaan. Warmonderweg, Lan ge Voort en Kcmpenacrstraat. In Leiderdorp hetzelfde beeld wa ter moest worden weggepompt in onder meer de Steenbakkers laan, de Meyelaan en de Zyloord kade. De politie van Voorscho ten, Warmond. Wassenaar en Zoeterwoude melden geen noe menswaardige klachten over de waeroverlast te hebben ontvan gen

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3