WD betreurt vertrek raadslid Zeven eeuwen marktrecht in Voorschoten 0=i eidse agenda Kamp Ruigelaan wordt opgeknapt Huize Nieuw Rijksdorp voorlopig niet ontruimd -c Wethouder Blom: 99Ruziënd over straat rollen niet goed ./llzqrfh Stad en rand WOENSDAG 23 JUNI 1982 VOORSCHOTEN - Het verlenen van marktrech- ten aan de nederzetting Voorschoten, 700 jaar ge leden, is voor deze gemeente reden om in juli uitgebreid te gaan feestvieren. Het feest dat jaar lijks rond deze verlening van rechten door Graaf Floris V werd gevierd beperkte zich traditioneel tot de nog steeds druk bezochte paardenmarkt. Het comité 'Tot Instandhouding van de Voorscho- tense Paardenmarkt' heeft nu in overleg met het gemeentebestuur een programma vastgesteld waarbij het paard nog meer centraal zal staan dan anders. Dit keer zeker niet als lastdier, maar puur als huisdier. Hoewel de toekomst van het paard in deze tijd als huisdier niet erg gunstig is, wil het paardenmarktcomité toch het paard laten zien als de onmisbare vriend en hulp van de mens. Van zaterdag 24 juli tot en met zaterdag 31 juli zal het dorpsvervoer uitgebreid worden met een echte paardentram. Die zaterdag wordt er tevens een tentoonstelling geopend met de titel "Van het heden naar het verleden". De gehele week zijn er evenementen voor jong en oud zoals disco-avonden en een popconcert op de ijsbaan, de korte baanraverij, met als inzet het nationale kampioenschap. Toch moet woensdag weer de topdag worden, want dan is de jaarlijkse paardenmarkt. Verder zal de vrijdagse weekmarkt een extra feestelijk tintje krijgen. Een veertigtal rijtuigen bespannen met paarden van de vereniging 'In 't Gareel' zal diver se shows geven. Ook de rijvereniging 'Koningin Emma' uit Wassenaar geeft demonstraties. In de Voorstraat vinden de hele week de meeste evene menten plaats. Er vinden boerendansen, volks dansen en volksspelen plaats. Dit alles is te danken aan graaf Floris die Voorscho ten met de verlening van de marktrechten als handelsplaats aanzien gaf. Daarmee legaliseerde de graaf de spontaan ontstane markt, die overi gens al ouders is dan zeven eeuwen. Op de laatste duinenrij van de Noordzee was een begaanbare weg, de zogenaamde heirbaan en ter hoogte van Ter Wadding was een doorwaadbare plaats in de Rijn, tenminste als de stand van de rivier niet te hoog was. Een ideale plaats voor de handel. In de loop der eeuwen is de belangrijkheid van Voorschoten als handelsplaats trouwens sterk af genomen, maar tot aan de Tweede Wereldoorlog bezat Voorschoten nog jaarlijks een paarden markt, waar de boer na de oogsttijd, veelal hooi bouw, zijn overtollige viervoeter kwijt probeerde te raken. Na de oorlog werd eerst de paardenmarkt als tradi tie voortgezet, maar de laatste jaren is het weer een echte markt geworden met de i honderden grote en kleine paarden. paard bekijken elkaar. Tien huizen aan Doeslaan toch verkocht en opgeknapt LEIDERDORP - De tien wo ningen in de Doeslaan (39 tot en met 57) zullen toch wor den verkocht met opknap- verplichting. B en W van Lei derdorp hebben dat besloten. Alleen de gemeenteraad zal dat besluit aanstaande maan dag nog moeten goedkeuren, maar dat zal geen probleem zijn, omdat naar het zich laat aanzien alleen de WD tegen zal stemmen. Zeven woningen in de Does laan worden op dit moment door de toekomstige bewo ners opgeknapt. Dat blijkt veel goedkoper dan nieuw bouw. Daarom willen B en W (met uitzondering van VVD- wethouder Gehner) dat ook de rest van de woningen op een dergelijke manier behou den wordt. Zo kan ook het "karakteristieke aanzicht van de Doeslaan worden gehand haafd", aldus het college voorstel. Verder kan de ver traging die ontstaat bij nieuwbouw omzeild worden. Als laatste argument kondi gen B en W aan dat verkoop van de woningen aan de Doeslaan een batig saldo zal opleveren. En dat is "aan trekkelijk" gezien de huidige financiële positie van de ge meente. OEGSTGEEST - De mening van mevrouw Van Vloten, om het raadslidmaatschap voor de WD in Oegstgeest te weigeren, wordt gerespecteerd, maar gelijktijdig ook betreurd door de gemeenteraadsfractie. Dat is de tendens van een verklaring van de zijde van de fractie, die vanavond zal worden voorgelezen aan de ledenvergadering van de liberale partij. per definitie de sterkste en meest belangrijke post is. Er zijn ande re mensen die vinden 'financiën' of 'welzijn' belangrijker". De wethouder herinnert eraan dat er in deze tijd toch niet meer veel geld te besteden is, waardoor ook op het gebied van openbare werken en ruimtelijke ordening niet meer zoveel kan worden uit gevoerd. Volgens haar is het be lang van de verschillende posten afhankelijk van "de manier waarop je ze inkleedt". Rijks: "In de politiek gelijk". Blom: "Openbare werken niet per definitie belangrijkste post". Zoals maandag gemeld weigert Van Vloten haar raadszetel, om dat naar haar mening de partij, gezien de winst bij de laatste verkiezingen (de WD werd de grootste partij), aanspraak moet maken op de in haar ogen belangrijke wethouderspost voor openbare werken. Zij is van mening dat de WD deze post moet nemen om eens orde op zaken te kunnen stellen op het gebied van openbare werken en ruimtelijke orde ning, nadat het CDA acht jaar deze portefeuille heeft gehad. y.or Van Vloten acht haar coUega- Meer UlVlOea raadslid Rijks uitermate ge schikt voor deze post. Dit zou be tekenen dat de WD de huidige wethouderspost van mevrouw Blom (onderwijs en maatschap pelijke aangelegenheden) zou moeten inruilen. Wethouder Blom zegt zelf wat nu is gebeurd bijzonder jammer te vinden. Zij deelt echter geens zins de mening van Van Vloten over het belang van de post openbare werken en ruimtelijke ordening. "Ik zie niet in dat deze WOENSDAG Terrein Groenoordhal - stuntfestival 20 Stadsbouwhuis - Langegracht: ver- keerscommissie, 15.30 uur. Stadhuis - raadscommissie maatschap pelijke aangelegenheden volksgezond heid en cultuur, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen, do soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i geloof. kosteloos advies, 17-18 Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Het vlot Medusa'-Karpo Godina, woe en don, 20 en 22.15 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - film kinder film 'Het Toverstokje', 14.30 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - film 'Der Fangschuss' van Volker Schlöndorff, 21.30 uur. Leiderdorp - zwembad De Does, zwem- vierdaagse, 19.30 uur. Muzenhof - yogalezing, 21 uur. Voorschoten - zwembad Het Wedde, zwemspelen, 9 uur. DONDERDAG Leiden - Rapenburg 100, schrijfavond Amnesty International, 20 uur. Stadhuis - raadscommissies maatschap pelijke aangelegenheden, volksgezond heid en cultuur en economische aange legenheden, 20 uur. Terrein Groenoordhallen - stuntfestival, duist, '20 jaar Nederlandse ruimte vaart'. 19 30 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Nooreinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. 216180/149324. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73. disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur. tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, ïité Gasprijsverhoging In Wassenaar WASSENAAR - De gemeente Wassenaar wil de huidige woon wagenstandplaats aan de Ruige laan opknappen, nog voordat er een definitieve beslissing geno men is over een uiteindelijke plek. Alle raadspartijen willen dat, ofschoon het voortbestaan van de Ruigelaanstandplaats al lesbehalve zeker is. De staatsse- i het ministerie van 1 Ruimtelijke cretaris Volkshuisvesting Ordening heeft de gemeente al eerder laten weten dat de Ruige laan ongeschikt is voor de vesti ging van woonwagens, omdat deze te ver van winkels, scholen en het centrum van Wassenaar verwijderd is. Zoals bekend heeft het gemeente bestuur al een keuze gemaakt om zeven van de twaalf woonwa- gens die men in totaal moet op nemen aan het Ammonslaantje te vestigen. Waar de overige vijf komen is nog niet vastgesteld. De WD-raadsfractie en ook haar wethouders houden vast aan een verbetering en uitbreiding van de standplaatsen aan de Ruige laan. De CDA-ers in de raad en binnen het college van burge meester en wethouders kozen voor de Ammonslaan. Uiteindelijk kwam men begin dit jaar in de raad min of meer tot een compromis door niet alle twaalf woonwagens aan de Am monslaan te zetten, maar voor een vijftal elders in de gemeente een plaats te zoeken. Daarmee bleef ook de mogelijkheid van de Ruigelaan van gemeentewege open. Alleen het ministerie blijft afwijzend reageren op deze loka- tie. In ieder geval zal de gemeente nu 120.000 gulden gaan uittrekken. Daarvoor worden herbestra- Van Vloten verwacht dat er on danks de winst van twee zetels niets verandert in de positie van de WD in de raad, wanneer men de wethouderspost voor openba re werken niet neemt Blom is het daar niet mee eens: "Natuur- lijk heb je meer invloed met ze ven raadsleden dan met vijf. Daar hoef je niet speciaal een an dere wethouderspost voor". Argumenten voor of tegen de ver schillende portefeuilles wil Blom nu niet aanvoeren, omdat de VVD nog met de andere partijen midden in de collegebesprekin gen en postenverdeling zit Bin nen die onderhandelingen zijn wel al de kandidaten voor de wethoudersposten voorgedra gen. Naast CDA-er Van Hazel en PvdA-er Kohlbeck, welke partij en nu respectievelijk openbare werken en financiën innemen, is mevrouw Blom de derde kandi daat, waarschijnlijk weer voor onderwijs en maatschappelijke aangelegenheden. Wethouder Blom zegt trouwens helemaal niet vast de houden aan de laatstgenoemde post, die zij nu al acht jaar bezet. De nieuwe WD-fractievoorzitter Rijks, die voor de liberalen aan de college onderhandelingen deelneemt houdt zich helemaal op de vlak te: "We moeten afwachten wat voor portefeuille er voor de WD uit komt. In de politiek is alles mogelijk". De opmerking van Van Vloten, dat alle problemen zijn ontstaan door een gebrek aan openheid binnen de WD zegt Blom niet te begrijpen. "Ik begrijp niet wat zij bedoelt met te zeggen dat alles zich binnen een klein kringetje afspeelt. Ikzelf heb niet het ge voel dat er binnen de partij een groepje is dat de zaakjes bedis seld". Rijks reageert op Van Vletens be- ?,eirng\20. schuldiging over "een klein krin- getje" opnieuw voorzichtig: "Die mening laat ik graag bij me vrouw Van Vloten". Blom die evenals Van Vloten aangeeft dat APOTHEKEN het "om. een zakelijk verschil" Leiden - de avond, nacht gaat en niet om personen, meent dienst van de apotheken in de regio Lei- dat het de WD en de politiek op den, wordt waargenomen van vr 18 juni zich niet goed doet "om ruziënd 25 juni door: over straat te rollen". Apotheek Tot Hulp der Menschheid, staat, wordt noch bevestigd, WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; teL ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teL 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. ■kuur NEE. 19-20 u Informatie buro Stichting Internationa le Werkkampen SIW - Breehuys, Bree straat 19. 16-20 uur. Leiderdorp - Zwembad De Does, zwem- vierdaagse, 19.30 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, raadsver gadering 20 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, raadsverga- Lindehoeve - 'Hugo en Jos', muziekca fé, 21.30 l i zondags- noch ontkend door Rijks Blom. In een besloten fractiebe- raad werd met drie stemmen voor en vier tegen uiteindelijk gekozen voor Blom als wethou der. Zowel Rijks als Blom willen over dit laatste verder niets losla ten, omdat "het fractieberaad een vertrouwelijke aangelegen heid is". Ondanks brandgevaarlijke situatie De woonwagens voorzieningen. tingswerkzaamheden uitge voerd, wordt de beplanting ge snoeid en worden reparaties uit gevoerd aan de terreinafschei ding. Verder moet het terrein op nieuw ingedeeld worden, opdat er voldoende mogelijkheden ko men voor de plaatsing van de acht daar aanwezige gens en twee nieuwe aansluitin gen op de riolering. Ook wil de gemeente vier ver plaatsbare toiletwagentjes neer zetten, die later naar een even tuele nieuwe standplaats meege- kunnen worden. De vier huidige toiletwagentjes die in 1973 en 1976 aan de Ruigelaan zijn neergezet voldoen niet meer aan de huidige normen en zijn in een zodanige staat dat het ver vangen de enige mogelijkheid is. Deze sanitaire voorzieningen kosten rond de 100.000 gulden. WASSENAAR - Huize Nieuw Rijksdorp wordt voorlopig niet ontruimd. De jongeren mogen in het monumentale pand blijven totdat de gemeente Wassenaar beslist heeft over de toekomst van Nieuw Rijksdorp. B en W van Wassenaar heeft moge lijkheden te over om tot ontrui ming over te gaan. Het pand is brandgevaarlijk en er vindt ka- merverhuur plaats zonder toe stemming van de gemeente. Aan de andere kant, schrijft de ge meente aan de commissie techni sche diensten, zijn de plannen voor nieuw- of verbouw van Nieuw Rijksdorp nog niet klaar en wonen er jonge alleenstaan den waarvoor elders in Wasse naar geen plaats is. De laatste twee redenen vindt de gemeente zo belangrijk dat zij de sie voorstelt voorlopig niet tot ontruiming over te gaan. De ontruiming zou pas plaats moe ten vinden zodra er nieuw- of verbouw wordt gepleegd. Wan neer dat precies is, weten B en W nog niet. Daarom willen zij om het halfjaar bekijken of de huidi ge toestand nog eens zes maan den mag voortduren. Dat bete kent dat huize Nieuw Rijksdorp in ieder geval niet voor 1 januari 1983 zal worden ontruimd. De gemeente zal, als de commissie er mee akkoord gaat, dit stand punt meedelen aan de jongeren. In de brief zal de gemeente de bewoners erop wijzen dat ontrui ming in elk geval zal plaatsvin den. Ook zal in de brief komen te staan dat het verhuren van de ka mers gebeurt zonder toestem ming, dat de situatie brandge vaarlijk is en de jongeren daarom op eigen risico daar wonen en dat er vanuit wordt gegaan dat de jongeren het pand (zodra be sloten is tot ontruiming) vrijwil lig zullen verlaten. Als de raad akkoord gaat met ver bouw of nieuwbouw dan kunnen de huidige bewoners geen enkel recht laten gelden op woonruim te in huize Nieuw Rijksdorp, al dus de gemeente. Overigens heeft de kantonrechter in eerste instantie de gemeente in het gelijk gesteld. Volgens het vonnis moet Huize Nieuw Rijks dorp bv (het kamerverhuurbe drijf) het pand verlaten. Tegen dit vonnis is door Huize Nieuw Rijksdorp bv hoger beroep aan getekend. Fietsen De Zoeterwoudse afdeling van de Katholieke Plattelandsjonge ren organiseert als laatste acti viteit van dit seizoen de jaar lijkse ploegentijdrit. Deze tijd rit vindt zondag 4 juli plaats vanaf half elf. Tot 3 juli kan men zich opgeven voor deelna- me bij Peter Berg, Noord Aa 2, Fancy fair telefoon 01715-1609. ging 'Rijnegom' houdt vrijdag avond in het café met dezelfde naam aan de Hoge Rijndijk haar clubkampioenschap. Aan vang acht uur. Biljart De Zoeterwoudse biljartvereni- Op het Van Alphenplein in Lei derdorp wordt vrijdagmiddag vanaf drie uur een fancy fair ge houden. Braderie ij het winkelcentrum Santhorst vindt vrijdagmiddag een brade rie plaats. Aanvang twee uur. Zwemmen In het zwembad 'De Does' wordt vrijdagavond een eindfeest ge houden rond de zwemvierdaag- se. Vanaf half acht treden de Sweet wood Dixie Stompers in het zwembad op. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B v Hoofdkantoor Witte Singel 1.2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Geen krant ontvangen: M 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabfzorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschnjving geen administratie- en incassokosten Voor beUhng van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV to Haarlem. Kwartaalabonnement f 57.3 Per post t 79.70 Jaarabonnement 217,90 Per post 307.30 Loeae nummers 0.80 Directie: G Koopman Ptv Alg. redactiechef: Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o s. In: Bonn. Brussel. Londen. Partis. Washington, Csirg. Commentator W. F J Wirtz Redactie stad en randgemeenten tol. 071-144941 tst. 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2