Ingrijpen Hembrug nodig Philips peilt mening eigen cao-voorstel ANWB-leden relat Beurs Amsterdam -c Suiker fiks duurder Defensie wil werktxiigenfabriek reorganiseren Bedrijf in zorgen door vertrek van marktberichten Nieuwe Boeing Transavia Thuis huis bouwen Bonden verbaasd Beursovefzicht /OENSDAG 23 JUNI 1982 Economie Dollar 3e koers van de dollar is gister middag op de wisselmarkten in West-Europa onder druk komen te staan. Dat werd vooral in ver band gebracht met geruchten over het spoedige aftreden van Paul Volcker, voorzitter van de Federal Reserve Board, het be stuur van het stelsel van centrale banken in de Verenigde Staten. In Washington werden die ge ruchten omschreven als "ner gens op gebaseerd en volkomen belachelijk". Bundesbank Na twee jaar van economische stil stand beginnen zich de mogelijk heden af te tekenen van een groei van de Westduitse econo mie. De vermindering van de kostendruk voor de ondernemin gen en een stijging van de win sten kunnen een gunstige in vloed hebben op het toenemen van de economische bedrijvig heid in de Bondsrepubliek, zo schrijft de Bundesbank in haar jongste maandoverzicht. Bestrij dingsmiddel De Europese commissie heeft aan de EG-ministerraad laten weten, dat zij een EG-verbod op het on kruidbestrijdingsmiddel 2,4,5-T niet nodig vindt. Wel moet het gebruik slechts onder zeer strin gente voorwaarden worden toe gestaan. De commissie is tot de ze opvatting gekomen na advies te hebben ontvangen van het we tenschappelijk comité voor be strijdingsmiddelen van de ge meenschap. Op het gebruik van 2,4,5-T, aldus een mededeling van de Europese commissie, is zeer veel kritiek uitgeoefend. Dit vooral omdat het in Vietnam als ontblade- ringsmiddel is gebruikt en om dat ongelukken bij de produktie ervan in 1976 in Seveso (Italië) tot een grote milieuramp hebben geleid. In Italië en in Nederland is de vergunning tot gebruik als bestrijdingsmiddel ingetrokken. Vredestein Het rubberconcern Vredestein heeft een nieuwe gegadigde voor de aankoop van grond en het bouwen van woningen in Hevea dorp in de gemeente Renkum. Het Renkumse bouwbedrijf Ger ritsen heeft er gistermiddag sa men met de directie van Vredes tein een globaal plan voor gepre senteerd bij B en W van Ren kum. Palthe TILBURG (ANP/GPD) - Een steekproef onder 1.300 mensen, van wie ruim driekwart reageer de, heeft uitgewezen, dat ANWB- leden vooral worden aangetrof fen in de groep "relatief welge- stelden": bezitters van twee of meer auto's, bezitters van een ca ravan, de hogef-opgeleiden en huishoudens, waarin de huis vrouw een part-time baan heeft. Dit blijkt uit een onderzoek, dat in opdracht van de ANWB is uitge voerd door het Instituut voor So ciaal Wetenschappelijk Onder zoek in Tilburg in samenwerking met de afdeling marketing van de Toeristenbond. Aanleiding voor de ANWB was onderzoek naar de mogelijkheden van ver groting en intensivering van zijn dienstverlening. De ANWB heeft de afgelopen drie jaar zo'n 4,5 miljoen gulden moeten besteden aan het herstel len en vernieuwen van bescha digde en vernielde handwijzers. Ruim de helft daarvan kon niet worden verhaald op de daders, eenvoudig omdat ze niet werden gevonden of omdat er geen geld Stuk slaan en met verf besmeuren van borden kwam het meeste voor. De laatste tijd wordt er ook met pistolen en revolvers op de wegwijzers gemikt. De afdeling bewegwijzering van de ANWB beraadt zich al enige tijd op ver vanging van het materiaal van de borden, maar een probleem is dat de handwijzers verlicht moe ten worden en dus doorzichtig moeten zijn. Het plastic dat daar voor tot nu toe wordt gebruikt, voldoet niet helemaal, omdat het snel stuk geslagen kan worden en als het met verf is besmeurd niet schoon gemaakt kan worden zonder dat de tekst op de borden ook verdwijnt. „Twee mensen hebben dagwerk aan het noteren en bekijken van de schade", zegt schade-expert van de afdeling bewegwijzering van de ANWB. de heer C. van der Does. Volgens Van der Does staat vooral na het weekeinde de telefoon bijna niet stil. Politie, wegenwachters, mensen van wa terstaat en burgers zijn vi melijk de melders. Ook vakantieperiode wordt er buurt van campings nogal wat vernield. „Meestal is het niet één bord dat wordt besmeurd of vernield, maar meteen een spoor van be schadigingen. over een aantal ki lometers En het vervelende is dat het herstel per stuk gaat. Bij na van elk bord bestaat er maar een", aldus de heer Van der Does. die de indruk heeft dat de baldadigheid de laatste jaren enorm is toegenomen en langza merhand de pan uitrijst „Omdat we al beter materiaal heb ben dan een paar jaar geleden gaat gelukkig niet alles waarop een aanslag wordt gepleegd on middellijk kapot. Maar het ge beurt zoveel dat we wel eens te gen elkaar zeggen, de enige op lossing is borden van beton". BREDA (ANP) - De Neder landse suikerindustrie zal per 1 juli de prijs van suiker bij aflevering aan de distribue rende handel verhogen. Voor de consument zal dit tot ge volg hebben dat de winkel prijs van een kilo suiker met dertien cent omhoog gaat, van 2,10 gulden tot 2,23 gul den. De Coöperatie Suiker Unie te Breda heeft dit gister avond laten weten. Reden voor de verhoging is de verhoging van de suiker- garantieprijzen. waartoe de EG-ministerraad vorige maand heeft besloten. DEN HAAG (GPD) - Defensie wil af van de militaire ge- reedschaps- en werktuigenfabriek Hembrug in Zaan stad. Staatssecretaris Van Houwelingen heeft besloten dat het bedrijf moet „herstructureren", eventueel door fusie met of overname door een ander bedrijf. De werk gelegenheid zou dan „zo veel mogelijk" kunnen worden behouden. Om het bedrijf, dat tweehonderd mensen werk biedt en volledig eigendom is van de staat, voorlo pig overeind te houden geeft De fensie het een renteloze lening van zes miljoen gulden. Econo mische Zaken geeft één miljoen, en Sociale Zaken een zelfde be drag voor scholingsdoeleinden. Met bedrijfsleiding, commissaris sen, ondernemingsraad en vak bonden heeft Van Houwelingen over de toekomst van Hembrug gesproken. Omdat herstructure- De gang van zaken in de afgelopen illegalen maanden bij Palthe (chemische TILBtJRG (ANP) - Bij het textiel- reiniging en textielveredeling) was zodanig dat de directie haar verwachtingen voor dit jaar kan handhaven. Het betekent dat over 1982, net als over het vorig jaar, een positief resultaat ver wacht mag worden. Dat werd gistermiddag meegedeeld op de jaarlijkse aandeelhoudersverga dering van Palthe in Almelo. LEIDEN - Groenteveiling van 22 juni 1981. Andijvie 0,32-0.58, doperwten 3,80-4.10, peulen 9.80-10.70, snijbonen 4,60-6.20, stokbonen 3.70-4.00. stambonen 4,00- 4,90. tuinbonen 0,92-0,89, rode kool 0,60- 0.80, spitskool 0,14-0,36, postelein 1,39- 1,71, prei 2,15-2,40, rabarber 0,57-0,65, spinazie 1,55-2,02, caputijners 4,50-4,70, champions 1,03-1,15, waspeen 0,80-0,90, bloemkool 6 p bak 2,35-2,45, 8 p bak 1,40-2,10. 10 p bak 0,70, sla 0,38-0,46, bleekselderij 1,16-1,59, bospeen 0,85- 1,65, boskroot 0.31-0.51,-peterselie 0,20- 0,59, radijs 0,56-0,60, selderij 0,63-0,83, bos uien 0,34-0,42, paprika kg 0,60, st. 0.20-0.70. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Datum van 23-6-1982. Andijvie per kg. 0,36, Sperziebonen 3,80-4,40, Tuinbonen 83-86. Kroten A 0,43, Rode Kool 0,76, Spitskool 0,53, Bospeen II 97-1,28, Waspeen AI per kist verwerkingsbedrijf Kalfus burg staat de werkgelegenheid van negentig werknemers op het spel, omdat het ministerie van justitie erop staat dat vijfenveer tig illegale Turkse arbeiders van daag hun werkzaamheden voor het bedrijf staken. De directie van Kalfus ziet geen mogelijkhe den om zonder de illegalen de ac tiviteiten voort te zetten en heeft daarom gisteren een ontslagaan vrage ingediend voor alle werk nemers. Bij Kalfus werken al jaren in Bel gië woonachtige Turken. Het be drijf was in de veronderstelling dat buitenlanders die legaal in België verbleven ook zonder meer in het grensgebied met Ne derland mochten werken. Het ar beidsbureau was op de hoogte van hun aanwezigheid in het Til- burgse bedrijf en trouw werden steeds de sociale premies voor de Turkse werknemers afgedragen. Vier weken geleden echter greep de vreemdelingendienst in en werden de illegalen de grens overgezet. Kalfus spande daarop een kort geding aan tegen de staat, omdat het voortbestaan van het bedrijf in gevaar kwam en kreeg van de president van de rechtbank in Breda gedaan dat de buitenlanders nog drie weken mochten blijven werken. Binnen die termijn moest Kalfus zoeken naar nieuw personeel. Ondanks intensief overleg met het ar beidsbureau en het directoraat- generaal voor de arbeidsvoorzie ning is het bedrijf daarin niet ge slaagd ring veranderingen in taakstel ling en leiding met zich kan brengen, hebben de commissa rissen hun ontslag aangeboden. Ze zullen dat binnenkort ook krijgen. Hembrug is in 1972 als zelfstandige NV ontstaan, na splitsing van het Staatsbedrijf der Artillerie In richtingen. Van meet af aan is ge zocht naar een fusiepartner of koper voor het bedrijf, echter zonder succes. De daaropvolgen de poging om door het ontwikke len van nieuwe, technisch hoog waardige produkten het hoofd boven water te houden, is ook mislukt. De firma slaagde er wel in dergelij ke produkten te maken (geavan ceerde draaibanken), maar het was onvoldoende om de omzet ermee op een gezond peil te krij gen. Aan structurele maatrege len is daarom niet langer te ont komen, aldus Van Houwelingen. „Het is niet verantwoord dat de overheid blijvend zeer grote be dragen beschikbaar stelt" Een woordvoerder van het minis terie van defensie zegt desge vraagd dat nog onduidelijk is welke kant het op gaat met die structurele maatregelen. Wel staat vast dat het rijk nog enkele tientallen miljoenen guldens in het bedrijf zal moeten pompen om het „weer in het gareel te krij gen". De laatste tien jaar heeft het al 14 miljoen gekost. ROTTERDAM-EUROPOORT - Op het terrein van Shell Europoort nadert de voltooiing van een kolengestookte warmtekrachtinstallatie. Het geheel heeft 70 miljoen gulden gekost. Eind juli begmt het Pr<^/<UaojCT meldde installatie. De opgewekte elektriciteit is hoofdzakelijk aan het GEB. eigen gebruik. Een gedeelte ervan wordt geleverd SCHIPHOL (ANP) - Met enig feestelijk vertoon heeft de char terluchtvaartmaatschappij Transavia Holland gisteren op Schiphol een nieuwe Boeing 737 aan haar vloot toegevoegd. Het toestel, dat de registratie PH- TVU draagt, is maandag door Boeing in Seattle aan directeur Peter Legro overgedragen. Mor gen zal het toestel de eerste com merciële vlucht, naar het Griekse Kos, uitvoeren. Met de komst van de TVU telt de Transavia-vloot negen Boeing 737-toestellen. Gezien het feit dat deze Boeing het enige Ameri kaanse straalverkeersvliegtuig is dat dit jaar aan een Nederlandse APELDOORN (ANP) - Het Bouw- fonds Nederlandse Gemeenten heeft gisteren in Apeldoorn zijn zogenoemde keuze-conceptwo- ning gepresenteerd, die het de koper mogelijk maakt beneden de anderhalve ton zijn huis naar eigen wensen in te delen en te voorzien van kwalitaüef ver schillende soorten voorzienin gen (keukens, badkamers en toi letten). Ook de mate van afwer king bepaalt hij of zij zelf. Thuis op de bank met de catalogus in de hand stelt de koper zijn wo ning samen, is het motto van het laatste nieuwtje van het bouw fonds. Het m Hoevelaken zetelende Bouwfonds is tot de ontwikke ling van zyn keuzewoning geko men nadat onderzoeken hadden uitgewezen dat steeds meer wo ningzoekenden zelf willen uit maken hoe hun toekomstige huis er uit moet zien. Tot nu toe hebben architect en aannemer daar nog de vrije hand m. Woningzoekenden met lage inko mens zijn volgens het bouw fonds bovendien bereid om klei ner te wonen en genoegen te ne men met minder uitrusting en af werking. Volgens het Bouwfonds Neder landse Gemeenten is het idee van de premiekoop A-woning als keuzewoning de manier om de combinatie van goedkoop bou wen en meer inspraak van de toekomstige bewoner niet tot de gevreesde eenheidsworst in de bouw te laten leiden van saaie rij tjes en monotome. Of. zoals mr. Stal, van de raad van bestuur van het Bouwfonds, het gisteren in Apeldoorn uitdrukte, "enerzijds willen wij goedkope woningen bouwen en anderzijds willen w»j woningen realiseren die zoveel mogelijk zijn afge stemd op de wensen van de indi viduele bewoner. Hier dient zich een conflict aan. waarop het eni ge antwoordt luidt: geen maat werk. geen confectie, maar maat confectie". De goedkoopste uitvoenng kost 117.000 gulden, de duurste 135.000 gulden. Daar tussenin zijn tal van mogelijkheden. In een later stadium kunnen de hui zen luxueuzer worden gemaakt, maar ook worden uitgebreid. De catalogus fungeert dan weer als leidraad voor de bestelbon. de Staten memoreerde. Met de aanschaf van het toestel is een bedrag van ongeveer 35 mil joen gulden gemoeid geweest. i Transavia, na de overname ^door J^orteT WerKeil (uchtvaartmaatschappij zal wor den afgeleverd, heeft de Boeing als naam "Bicentennial" gekre gen. Bij aankomst was ook de Amerikaanse ambassadeur in ons land William J. Dyess aanwe zig, die in zijn welkomsttoe spraak nog eens het belang van de commerciële betrekkingen tussen Nederland en de Verenig- Nedlloyd van de KNSM. i procent eigendom van de Nedl- ioyd-groep. vervoert ongeveer eenderde van de Nederlandse vakantiegangers. Voor 1982 hoopt het bedrijf ongeveer 250.000 Nederlanders van en naar de vakantiebestemmingen te vliegen. Daarnaast richt Trans avia zich op het uitvoeren van zo genaamde subservices, het voor korte of langere tijd verhuren van vliegtuigen aan andere luchtvaartmaatschappijen. HEERENVEEN (ANP) - De rij- wielenfabnek Batavus te Hee renveen, dochteronderneming van Laura en Vereeniging. zal binnen enkele dagen werktijd verkorting aanvragen voor 400 a 500 mensen van de het uit 750 mensen bestaande personeelsbe stand. Oorzaak is volgens de fi nancieel directeur N. den Hartog de grote voorraden tavus kampt. 10-00-13.30, Waspeen All per kist 7,50- 12,00, Waspeen BI per kist 18,50-24,50, Aanvoer: 88 ton. Breekpeen Cl per kist 3,90-4,30, Radijs (bos) 0.47, Uien per kg. 0,39. Peterselie (krul) 33-45. Selderij 0,31. Bloemkool 6 oiaa«-w. k*L ïïi 1 nk91Ri^m?io1rRki°irIbakeï Van diverse kanten wordt nu druk ?H1104Bloemkool 8 II pertak I 60- uitgeoefend op het ministerie 74. Bloemkool 10 I per bak I 1.17-1,28. van justitie om het Tilburgse be- Bloemkool 10II per bak 10,45, Aanvoer: drijf nog twee maanden respijt te 2076 stuks. gunnen. EINDHOVEN (ANP) - Phiüps heeft 500 willekeurige werknemers gevraagd wat zij vinden van de cao-voorstellen van de onderneming. Onderhandelingen over een nieuwe cao werden op 10 juni afge broken. De industriebonden FNV en CNV en de Unie BLHP vonden de Phi- lips-voorstellen volstrekt onaanvaard baar. De weigering van de onderneming om de automatische prijscompensatie te handhaven vormde een van de voor naamste struikelblokken. Na het afbreken van die onderhandelingen gaf Philips een extra nummer uit van het personeelsblad de Philipskoerier. In dat extra nummer zette Philips haar stand punt uiteen. De enquête is er ook op ge richt om na te gaan hoe de Philipswerk- nemers die speciale uitgave hebben ge waardeerd. "Het was de eerste keer dat Philips het personeel informeerde via een extra uitgave van de Koerier. We willen weten hoe daarop is gereageerd. Vandaar de enquête", aldus een woordvoerder van Philips. De gelegenheid is volgens die woordvoer der gelijktijdig aangegrepen om de be trokken werknemers te vragen wat zij vinden van de Phiiipsvoorstellen. "Het is niet meer dan een opiniepeiling", aldus de woordvoerder. Aalko van der Veen van de Industriebond FNV bestempelde de enquête gister avond op een ledevergadering van zijn bond als een panieksprong. "De bonden vertolken immers de stem van de werk nemers". Van der Veen noemde de en quête nogal merkwaardig, omdat Philips- directeur ing. F. van den Brand meteen na het afbreken van de onderhandelingen op een persconferentie desgevraagd na drukkelijk verklaarde, dat de onderne ming niet van plan was de stemming on der het personeel gaan peilen. "Zelfs Van den Brand zei toen dat dit de taak van de bonden is", aldus FNV-bestuurder Van der Veen. De Industriebond belegt dezer dagen tal van ledenvergaderingen in verband met het vastlopen van de cao-onderhandelin gen. Van der Veen zei te verwachten dat hij begin juli aan Philips kan meedelen, dat zijn leden het Philips-voorstel afwij zen. De stemming gisteravond was duide lijk. Een van de ongeveer 25 aanwezigen drukte het zo uit: "we hoeven toch geen zelfmoord te plegen. De onderneming wil de klok 25 jaar terugdraaien". Bij de In dustriebond FNV zijn ruim 12.000 van de ongeveer 75.000 Phihps-werknemers aan gesloten. Als Philips na de verwachte definitieve af wijzing van de voorstellen niet positief reageert en de onderhandelingen hero pent moet er, naar de mening van Aalko van der Veen een landelijk actiecentrum komen. "Als we ook daarmee onze doel stellingen niet kunnen verwezenlijken ontstaat er een volstrekt chaotische situa tie. We zullen dan de belangen van onze leden moeten gaan behartigen en mis schien betere arbeidsvoorwaarden gaan bedingen per groep of per vestiging". Het valt te verwachten dat een cao-loos tijd perk ook ernstige gevolgen zal hebben voor het interne overleg in de verschillen de ondernemingsraden, aldus Van der Veen. Dat de federatie van hoger Philipsperso- neel minder moeite heeft met de voorstel len van Philips, verbaast Aalko van der Veen niet. "Philips heeft de hoger betaal den immers een aantal vette worsten voorgehouden De ruimte, die ontstaat door het afschaffen van de prijscompen satie komt voor een belangrijk deel ten goede aan het hoger personeel" Maar af schaffing van de prijscompensatie bete kent volgens hem, dat de Philips-werkne mers "aan de heidenen zyn overgele verd" WOENSDAG 23 JUNI 1982 ACTIEVE AANDELEN 78,20 77.50 DorUcbe. Pel Dome be Petr. Pref EUevfer NDU Ol«t Broc*4tt HeUeken Hclmekeo Hold. Nedlloyd Groep Pokboedei Pbillpe lUbcco 123,70 123,60 145,50 146,00 BINNENLANDSE AANDELEN ACP ADM Am/u Aod. Rubber Aod. Rijtuig Aot Verf Aoo. St R'Doai Audet Abt Ind Rt. Ballost Ned am BAM Bateoburf :r Druk Bols 340.00 335.50 Hoek Mach 125.00 129.00 125.00 129.00 1325.00 1326.00 75.50 74.20 312.00 311.20 40.00 39.80 45,00 45,10 151,00 146.00 125,00 124,50b 66,50 65.50 200,00 208.00 Palike Pool Houl Parcel Plea 103,50 104.20 4420.00 4420.00 780.00 750.00 56,80 57,00 125.00 126.00 56.50 54,10 75.00a 73.00 295.00 294.00 68.70 68.70 530 00 545.00 Vhaltcnr Smit Laura 27.00 2630 BELEGGINGS INSTITUTEN 11120 111.10 104.50 103,0i 40 00 40.50 101,50 101.50 175.50 175.50 TKhaoloelr P 23.20 23.40 Vaace Saad 12.80 12,80 GOUD EN ZILVER Goud (\|nmetaal 26220 Zilver (tjnmetaal 395 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdam se effectenbeurs heeft vandaag een enigszins verdeelde stemming te zien gegeven. De in ternationale aandelen openden met iets hogere prezen en de obligatiesector reageerden de koersen op de vanmorgen aange kondigde 11 pet staatslening met pnjzen die onveranderd tot een fractie lager waren Van dc banken stond de NMB opnieuw onder druk. Kon. Olie opende met een winst van 0,70 op 87,10 op de ople ving van de notering op de Ame rikaanse beurs en het koersher stel van de dollar met circa 2 cent tot omstreeks 2,7350 De ande re internationale aandelen bock ten winsten, uiteenlopend tot een halve gulden. De banken boekten opnieuw ver lies. waarbij de NMB midden- beurs werd verhandeld op 129, wat ten opzichte van gisteren een verlies betekende van omstreeks 3. Dc andere banken verloren ongeveer één gulden.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23