LEIDSCH m DAGBLAD Ambtenaar inleveren Maar eens per eeuw noodweer als gisteren Gevangenen gevlucht: advocaat-generaal duikt onder 3950: Uur staking bij Estec Staakt-het-vuren alweer verbroken Ook Pander in Leiden gaat dicht Plannen minister Rood vallen slecht bij bonden Hypotheek Centrumbank 0,5% hoger Bouwbedrijf NBM staat op springen UiU'.'iil 82 WOENSDAG 23 JUNI 1982 OPGERICHT 1 MAART 1860 36811 Directeur G Koopman Bureau W«e 1 Ad| hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN/ZOETERMEER - Het woninginrichtingsbedrijf Pan der gaat de vestigingen in Lei den, Eindhoven en Enschede sluiten. Dit betekent het ontslag van 32 personeelsleden. De NV Verenigde Meubileringsbedrij- ven (VMB) in Zoetermeer waar van Pander deel uitmaakt, kreeg twee weken geleden uitstel van betaling. Het bedrijf verkeert, mede als ge volg van de algemene teruggang in de sector woninginrichting, al enige tijd in financiële moeilijk heden. In de jaren '79 en '80 wer den verliezen geboekt van res pectievelijk 1,3 en 1,9 miljoen gulden. De cijfers over vorig jaar zijn nog niet gepubliceerd. Pander, sinds 1936 aan de Leidse Breestraat gevestigd, heeft ook zaken in Den Haag, Rotterdam, Groningen en Apeldoorn. Vesti gingen daar zullen samen met Pander Projectonderneming in Zoetermeer worden gehand haafd en werk bieden aan tachtig LEEUWARDEN (GPD) - De Leeuwarder advocaat-generaal mr. H. Niemeijer en zijn gezin zijn ondergedoken op een schui ladres na de ontsnapping, afgelo pen maandag, van twee gevange nen uit het huis van bewaring in Leeuwarden. Voor het hof eiste mr. Niemeijer destijds een gevangenisstraf van acht jaar tegen de 29-jarige A.D. voor de moord in december 1980 op een evenoude man. D. werd tenslotte veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling. Hij heeft tijdens de zitting voor de rechtbank en de behandeling van het hoger be roep voor het hof herhaaldelijk bedreigingen geuit aan het adres van politie-ambtenaren en verte genwoordigers van het Open baar Ministerie. De adjunct-directeur van het huis van bewaring in Leeuwarden, M. Westra, denkt overigens niet dat André D. zijn dreigementen zal uitvoeren. „Hij is te berekenend. Hij zal niet zomaar op iemand schieten", aldus Westra. D. was bij zijn ontvluchting uit de ge vangenis gewapend met een pi stool. Westra maakt zich meer zorgen over de tweede ontsnapte gedeti neerde, de 24-jarige Gerhardus H. uit Groningen. H. heeft we gens zedendelicten reeds twee langdurige gevangenisstraffen gehad. Hij zat ditmaal opnieuw voor verkrachting een straf uit van 18 maanden plus tbr. Beide gevangenen stonden op de nomi natie voor plaatsing in de tbr-in- nchting met het strengste regi me. de gevangenis van Scheve- ningen. 28 PAGINA'S De financiële moeilijkheden bij Pander leidden in november van 1980 tot een reorganisatieplan voor de Leidse vestiging. Het pand aan de Breestraat werd voor drie miljoen verkocht aan de Katwijkse beleggingsmaat schappij Damso, die het inmid dels heeft doorverkocht aan Hopman. Pander huurde een deel van het pand, aan de Boter marktzijde terug en had daar een winkel met vier personeelsleden, twee in volledige dienst en twee deeltijdwerkers. AMSTERDAM (ANP) - De Cen trumbank, de Spaarbank Rotter dam en de Bondsspaarbank te Breda, verenigd in de Stichting Centrumbank, hebben hun hy potheektarieven met een half procent verhoogd. Het tarief voor een basishypotheek met halfjaarbetaling is nu 10,75 pet. en op maandbasis 10,50 pet. DEN HAAG (GPD) - Minister Rood van binnenlandse za ken wil snoeien in de inkomens van ambtenaren door middel van "een betere afstemming van het inkomens beleid op de ontwikkelingen in de particuliere sector". Zo zal de wachtgeldregeling voor ambtenaren worden afgestemd op de werkloosheidsregelingen voor werknemers in het bedrijfsleven en gaat de overheid een eigen beloningsbeleid ontwikkelen voor zwaar en onaangenaam werk. Aanvangssalarissen voor ambtenaren zullen worden verlaagd. De vakantie-uitkering voor kinderen van ambtena ren komt te vervallen. Voorts mogen, volgens plan, ambtenaren met ingang van 1 oktober al op hun 61e jaar met vervroegd pensioen en krijgen lagere ambtena ren er een vakantiedag bij. Op die manier wil Rood banen scheppen voor jongeren. Generaal Big none Argentinië heeft rjieuwe president CDA wil slechts één baan per gezin Voor 1982 en 1983 heeft de minister de beschikking over 200 miljoen gulden voor de werkgelegen heid. Voor dit jaar wil het kabi net deze middelen in hoofdzaak aanwenden voor bouwactivitei ten. De minister heeft z(jn plannen en voorstellen in een brief aan de centrales van ambtenarenbon den voorgelegd. Volgens minis ter Rood is het herstel van de overheidsfinanciën een essentië le voorwaarde voor herstel van de werkgelegenheid. De minister stelt de bonden voor de ambtenaren per 1 juli evenals de werknemers in het bedrijfsle ven een „prijscompensatie" te geven van 2,45 procent, waarop een korting van 1 procent zal worden toegepast. Deze salaris verhoging geldt voor inkomens tot f 60.000. Daarboven worden de salarissen afgetopt, evenals in het bedrijfsleven. Ambtenaren krijgen dan niet meer prijscom- Deze foto werd in de Leidse Hansenstraat genomen maar de fotograaf had ook op vele plaatsen elders in de pensatie dan f 61,09 per maand. Randstad terecht gekund. Talrijke straten en wegen stonden onder water. En lang niet iedereen slaagde erin het water buiten de deur te In hun cerste reactie zeggen de houden. ambtenarenbonden bevreesd te zijn dat met de aangekondigde maatregelen de eerste stap wordt gezet naar het loslaten van het trendbeleid. "De stijgingen van de bouw-cao en de cao voor de uitzendbureaus mochten al niet worden doorberekend. Nu gaat minister Rood ook nog per 1 juli een prijscompensatie geven zo als in het bedrijfsleven gebeurt. Dit duidt er op, dat de overheid een trend-bepalend beleid wil gaan voeren". Aldus de bonden, die de minister verder verwijten "met geen woord te reppen over het feit dat door de bezuinigingen zeer veel ambtenarenbanen op de tocht komen te staan". De Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO) zegt dat uit berekeningen blijkt dat ambtenaren en trendvolgers veel meer moeten gaan inleveren dat de werknemers in het bedrijfsle ven. "Zij moeten nu bloeden voor de grote tekorten van de rijksoverheid", meent de CFO. In Libanon: Belgen, Russen en Polen in 2de ronde Defensie: ingrijpen bij Hembrug nodig CDA rekent op uitstel Egypte- reis Van Agt DEN HAAG (GPD) - Het par tijbestuur van het CDA re kent er op, dat premier Van Agt zaterdag 3 juli aanwezig zal zijn op de partijraad waar hij tot lijsttrekker wordt ge kozen. Van Agt heeft gisteren met de Egyptische ambassadeur ge sproken over eventueel uit stel van de reis die hij als mi nister van buitenlandse za ken naar Cairo zal maken. Die reis stond al vast, voordat de kabinetscrisis ontstond. Een woordvoerder van de Egyptische ambassade zei hoogst verbaasd te zijn over deze manoeuvre „Wij hech ten zeer veel waarde aan de goede relaties tussen onze landen en weten dat uw rege ring dat ook doet". (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Noodweer, hevige slagregens, onweer en wind stoten, zoals dat gisteravond de Randstad teisterde, komt maar één keer in de honderd jaar voor. Een woordvoer der van het KNMI in De Bilt noemde de regen die in enkele uren viel extreem. De brandweerkorpsen van Leiden en omgeving, Den Haag, Rotterdam, Delft en Gouda kregen tussen acht uur en half elf meer dan duizend meldingen van ondergelopen kelders, dakschade, verstopte rioleringen en blanke straten. De Rotterdamse brandweer kreeg het meeste werk te verstouwen. Niet minder dan zeshonderd keer werd om assistentie gevraagd. Op de grote verkeerswegen ontstond nogal wat materiële schade aan auto's die over het water gingen glijden. Zij reden met té hoge snelheid. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. Beide buizen van de Schipholtunnel moesten worden afgesloten, ook als gevolg van wateroverlast. Een Leidse amateur-metereoloog (weerdeskundige) meldde dat er in de stad niet minder dan 62 mm neerslag was gevallen. Normaal voor de héle maand juni is, aldus het KNMI, ruim 55 mm. De hoogste mm-stand die ooit op één dag werd gemeten, bedraagt 200 mm. Schitterende 2-dlg. broodkast Volledig handvervaardigd uit gedis- seld Europees eiken ALLES MASSIEF: dus óók de bodems van laden, zij kanten, de rug etc. Uit eigen meubelmakerij! Maten: 180Bx180H x50c Nieuwe Rijn 13a, Leiden. Tel.: 071-122144* ami?®?"" anibachf Enkele buien In de nacht en ochtend nog enkele re gen- of onweersbuien, in de middag en kele zonnige perioden. Minimumtem peratuur omstreeks 13 graden, mid- dagtemperatuur ongeveer 18 graden. Matige wind, in hoofdzaak uit zuid- 24 JUNI Zon op 5.20, onder 22.04 uur. Maan op 8.43, onder 0.04 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.56 en 18.33 uur. laagwater om 1.48 en 14.11 uur. NOORDWIJK - Ongeveer vijfhon derd personeelsleden van het wetenschappelijk centrum voor ruimteonderzoek Estec in Noordwijk hebben vanochtend een uur lang gestaakt. De werknemers willen met de actie bereiken dat zij voortaan recht streeks met de "budgettaire ex perts" kunnen onderhandelen over hun salaris. Dat gebeurt nu door tussenkomst van het be stuur van het centrum in Noord- wijk. De budgettaire experts zijn onaf hankelijk vertegenwoordigers van de landen die deelnemen aan de European Space Agency (ESA), de moederorganisatie van de Estec. De experts vaardigen richtlijnen uit voor onder meer salarissen. De werknemers wil len verder dat zij het door middel van toelagen voor buitenlandse technische specialisten aantrek kelijker maken om zich in Noordwijk te vestigen. Een groot deel van de technische werknemers bij Estec is afkom stig uit het buitenland. Wanneer deze specialisten niet in Noord wijk of directe omgeving willen wonen, loopt de vestiging op den duur gevaar te moeten sluiten. De actie van de Noordwijkse Es- tec-werknemers viel samen met het begin van een vergadering I i de "budgettaire experts" i Straatsburg. Estec is de grootste vestiging van de ESA. In het centrum worden ruimtevaartprogramma's ont wikkeld en getest. Er werken on geveer twaalfhonderd mensen. Achthonderd van hen zijn we tenschappelijk en technische medewerkers. Er werken bij Es tec 450 Nederlanders. Daarmee is het centrum een van de groot ste werkgevers in de regio. Jack Bosma, voorzitter van de per soneelsorganisatie van Estec, noemde de actie zeer geslaagd. Volgens hem heeft ongeveer ne gentig procent van de technische medewerkers de actie gesteund. Burgemeester èn raadslid WADDINXVEEN - Wethou der A.H. van Gent (PvdA) uit Waddinxveen wil voorlopig aanblijven als raadslid, hoe wel hij per 16 juli burgemees ter wordt in Zevenhuizen. Daarmee handelt hij in strijd met ongeschreven regel dat het burgemeesterschap on verenigbaar is met het lid maatschap van de gemeente raad in een andere plaats. De socialist heeft wel laten we ten per 16 juli op te stappen als wethouder in Waddinx veen. Hij Wil de Waddinx- veense politiek echter pas de finitief verlaten als op 7 sep tember de nieuwe gemeente raad wordt geïnstalleerd. Van Gent wil voorkomen dat zijn partij in de komende twee maanden met een man min der deel moet nemen aan be langrijke beslissingen, (kie zen van een nieuwe wethou der). Het ministerie van binnenland se zaken heeft grote bezwa ren. "Slechts in uitzonde ringsgevallen, na toestem ming van de minister, kan een raadslid of burgemeester in een andere gemeente wo- Volgcns Van Gent zelf, die wel naar Zevenhuizen zal verhui zen maar nog even in Wad dinxveen blijft wonen, is wet telijk echter niets tegen zijn besluit in te brengen. TEL AVIV (UPI/Reuter/ GPD) - Het Israëlische le ger heeft vandaag op nieuw slag geleverd met Syrische eenheden in Li banon. Daarmee werd het staakt-het-vuren dat gis teravond om zes uur in ging, verbroken.De ge vechten hadden plaats in het zuiden van de Bekaa- vallei. DEN HAAG (GPD) - Het voortbe staan van het bouwconcern van de Verenigde NBM Bedrijven is in gevaar. Bij de rechtbank is uit stel van betaling aangevraagd. Met vertegenwoordigers van de vakbeweging is de noodsituatie inmiddels besproken. Bij het he le concern zijn bijna 5000 men sen in dienst. Vanmiddag zou de raad van bestuur uiteenzetten hoe diep de onderneming in de problemen zit. Er wordt naar gestreefd zo veel mogelijk renderende onderdelen uit het concern te lichten, zodat ze zelfstandig of in een ander sa menwerkingsverband kunnen blijven bestaan. Een dergelijke operatie heeft zich ook afge speeld bij het Ogem-concern. Daardoor kon het verlies aan ar beidsplaatsen tot een paar hon derd beperkt blijven De NBM. waarvan het hoofdkan toor in Den Haag staat, leed in 1980 een verlies van 6.1 miljoen gulden na een winst van 5,5 mil joen over 1979. Voor 1981 werd een nog groter verlies verwacht, onder meer als gevolg van hoge re financieringslasten. Aangc kondigd werd toen al dat NBM een drastische reorganisatie zou gaan doorvoeren om de proble men te bestrijden. In hoofdzaak dacht men het te zullen zoeken in het afstoten van onrendabele werkmaatschappijen. De Israëlische vice-premier Ehr- lich, die de afwezige Begin ver vangt, zei echter dat de Israëli sche grondstrijdkrachten geen nieuw gebied hebben veroverd. De bombardementen bleven niet tot Syrische posities beperkt. De luchtmacht bombardeerde ook vluchtelingenkampen in Beiroet De Israëlische regering heeft nog eens herhaald dat Israel niet van plan is West Beiroet binnen te trekken. Maar de bombardemen ten door de Israëlische artillerie en marine gaan dag en nacht door. 11 WERELD, 'fl LAND. 71 STREEK Nieuws van verre en nieuws van nabij. Twee in één Twee goede redenen voor één abonnement.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 1