■c 3 /\chtergr°nd Hoe maakt u geld over van uw postrekening naar een bankrekening? Strategie het struikelblok model De gezamenlijke banken en spaarbanken zorgen er graag voordat 't goed gebeurt. WOENSDAG 23 JUNI 1982 Varia Eigenlijk zijn de niet-beroemde grafmonumenten op de Parijse begraafplaatsen Père Lachaise een stuk interessanter dan die van de beroemdheden - althans sommige. Bijvoorbeeld dat fami liegraf van de familie Waha, waarin vijf mensen begraven lig gen maar waar op een zeer grote steen met gigantische letters al leen maar JACQUES gebeiteld staat. Wat maakte Jacques zo bij zonder, vergeleken met de rest van zijn familie? Een paar gra ven naast dat van de schrijfsters Gertrude Stein en Alice B. To- kias, met hun saaie grafsteen, staat een complex familiegraf van de familie Geoffroy-Mathieu. Links tegen de steen een geëmail leerde foto van een heer met daarbij muzieknoten, in de steen gebeiteld, en de woorden „A Mon Grand Amour". Rechts een geë mailleerde foto van een jongere man, met een stervorm eromheen, en de woorden: „A Notre Petit Jean-Jean Chéri". In het midden een foto van een artistiek ogende jonge vrouw met de woorden: „A Notre Petit Sussu Chérie". En rechtsboven, waardoor de sym metrie wat verstoord wordt, een geëmailleerde foto van drie el kaar omhelzende oude vrouwen (zusters?), zonder verdere op- of aanmerking. Het perk voor deze grafsteen was volgestouwd met plastic bloemwerken. Pompeus, dat is waar, maar je krijgt onwillekeurig toch ook de indruk dat die mensen van el kaar hielden. Elders staat een ho ge versierde grafsteen met daar voor, op een sokkel, het stand beeld van een heer met een snor, horlogeketting op het vest, gekle de jas aan, met onder de rechter- pand van de jas een hondekop, die ons aanstaart. In zijn rech terhand houdt hij, zo te zien, beeldhouwgereedschappen; zou hij het grafmonument zelf, bij le ven en welzijn, al gemaakt heb ben? Misschien in twee etappes: eerst de „wand" achter het beeld, waarna het beeld op de sokkel vóór de wand werd geplaatst na zijn dood. Op die wand is boven in een vrouwenkop gebeeld houwd, en onderin een vrouw met een kruis in haar hand. Daartussen, op omkrullend per kamentpapier (zo lijkt het al thans) zijn de volgende woorden gebeiteld: „Aan Agathe Moris. Ik ben geboren in 1808. Mijn Lieve Tante, die doodarm was, heeft mij liefderijk opgenomen en opgevoed tot aan haar dood in 1825. Dierbare Geest, vanuit de hoogte van het eeuwige licht ben ik uw dankba re neef. 1884 Moris Senior". Deze Louis Marie Moris leefde, zo blijkt, van 1808 tot 1900, inder daad zal hij dus eerst die wand van dankbaarheid hebben opge richt, en daarna hebben bedon gen dat hijzelf er na zijn dood vóór gezet werd. Maar het mooist vond ik toch het graf met dat levensgrote witste- nen beeld van een jonge vrouw, die op een soort met rozen afge zette rotssteen op een antraciet- grijze grafsteen zit. Ze heeft een jurk aan met bloemmotieven, blo te armen, een open kraagje, een parelsnoer om haar hals, een ket tinkje om-haar linkerpols en een ring aan haar linkerwijsvinger. Ze heeft haar rechterbeen losjes over haar linker geslagen, en kijkt de toeschouwer met een glimlach recht in de ogen. In haar handen houdt ze een open geslagen boek vast, waarin, als je er een onbescheiden blik in werpt, de beroemde dichtregels „Et Rose elle a vécu ce que vivent les roses l'espace d'un matin" blijken te staan. Ze zijn van Franóois de Malherbe (1555-1628) en betekenen onge veer het volgende: „En omdat zij een roos was, heeft zij geleefd zo lang als rozen leven, een ochtend lang". Tussen de rozen op de rots waarop het meisje zit zijn de woorden „A Notre Suzy Bien Aimée" gevloch ten. Er is sprake van het graf van de Familie Magne, waarin vier personen begraven liggen: Suzy Latron née Gozard 1904-1932 (dat is dus het lezende meisje, dat 28 jaar oud werd), Ferdinand Gozard 1873-1923, Marthe Magne 1863 - née Moreau) - 1948, en Ber ths Bucas Gozard 1883 - néé Mag ne - 1957. Wat kunnen we hieruit opmaken? Suzy was getrouwd met mijnheer Latron, die misschien nog leeft, of elders ligt begraven. Ferdinand was waarschijnlijk Suzy's vader. Hij was getrouwd met de tien jaar jongere Berthe, die Suzy kreeg toen ze 21 was. Berthe heeft Suzy 25 jaar overleefd. Berthe heette van haar meisjesnaam Magne, dus was de 20 jaar oude re Marthe Magne (geboren Mo reau) waarschijnlijk haar moe der, en Suzy's oma. Vraag: waar ligt Suzy's opa begraven? Niet in het familiegraf van de Magnes, waarin wel zijn vrouw, zijn dochter, zijn schoonzoon en zijn kleindochter begraven liggen. Het beeld van Suzy is gemaakt door P. Vandrey in 1934, twee jaar na haar dLood, dus in op dracht van haar moeder of groot moeder. Er was nog iets vreemds. Onder Suzy's voeten lag een ket tinkje met steentjes en een kruis je. Niet gebeeldhouwd maar los. Ik heb het opgeraapt, bekeken, en uiteraardweer teruggelegd. voldoen. En als klap op de vuurpijl voegde Jan T. daar aan toe dat hij zal opstappen, als hij zijn zin niet zou krijgen op het D'66-congres. Terlouw? Misschien bedoeld als start punt voor de discussie, is het interview hem allerminst in dank afgenomen. De Demo craten zijn sinds hun oprich ting trots op hun democrati sche principes en de partij is niet gewend aan politieke lei ders die vooruitlopend op een congres eisen stellen. Voor zijn beurt gesproken, is de algemene reactie van D'66-ers op de uitspraken van Terlouw. Sommigen gaan zelfs veel verder. „Het is maar zeer de vraag of het goed is voor de partij als hij blijft. Hij zal in ieder geval zijn lijsttrekkerschap in her overweging moeten nemen" zegt een partij medewerker. Het congres zal een 'wijs' be sluit nemen, en daar moet Terlouw zijn consequenties maar uit trekken, zegt een an der milder. Een groep actieve partijleden heeft de koppen bijeen gesto ken om te bezien hoe tegen gas te geven aan de voorbari ge uitspraken van Terlouw Dat is uitgelopen op en ad vertentie in een landelijk krant, waarin de leden wer den opgeroepen naar een 'be zinningsdag' in Amsterdam te komen om zich te beraden over de toekomst van de par tij. De bijeenkomst vindt plaats op 26 juni op voor D'66 historische grond: hotel Krasnapolsky, waar D'66 eens werd opgericht. Het initiatief sloeg aan. In korte tijd stroomden de aanmeldin gen binnen. Zoals het er nu uitziet komen ongeveer 800 Gijs Korevaar Na twee verkiezingsnederlagen en niet veel betere vooruitzichten voor de komen de kamerverkiezingen, zijn de anders zo rustige Democraten '66 in grote verwar ring geraakt. Talloze kiezers, die plachten op D'66 te stemmen, voelen zich poli tiek ontredderd. Velen hebben het zicht op de koers van de partij verloren en zijn massaal overgelopen naar PvdA en vvp De discussies binnen de partij gaan niet meer in de eerste plaats over de oorzaak van de verminderde aanhang. De schuld voor de besluiteloosheid van het gevallen kabinet is vooral in de schoenen van PvdA en D'66 geschoven, terwijl het CDA min of mppr huifpn srhot is crphlpvon Terlouw deed het in de opposi tie tegen het eerste kabinet Van Agt bij het publiek erg goed, maar als minister van economische zaken is hij dat vertrouwen kwijt geraakt. Tenslotte hebben ongetwij feld veel kiezers D'66 verla ten vanwege het - tijdelijk? - loslaten van de PvdA in het interimkabinet. De teleurstelling bij het par tijkader in de provincies en gemeenten is door de opge lopen klappen groot. Een ka merlid zegt daarover: „Ve len hebben jaren hard voor de partij gewerkt en hadden gehoopt in de Provinciale Staten of gemeenteraad te komen. Dat is nu mislukt". De plaatselijke partijleden steken daarom een beschul digende vinger uit in de richting van Den Haag. Zij vergeten dan wel de schan daaltjes, die D'66 in op spraak brachten en stem men gekost kunnen hebben. Zoals het Haarlemse raads lid Bregman, die zijn huis in brand stak, de Zuidholland se lijsttrekker Pieters, die om zijn verleden uit de par tij werd gezet en penning meester Klaver die zijn functie neerlegde in ver band met die affaire-Pieters. Wat zich wreekt is de kwets baarheid van de partij. Jan T., zoals hij in D'66-kring wordt genoemd, bepaalt in grote mate het gezicht van de par tij. Bovendien hebben de twee nederlagen tijdens Sta ten- en gemeenteraadsverkie zingen de partij geen goed ge daan en heeft D'66 als een jonge partij weinig aanspre kende regionale leiders bin nen de gelederen. Daardoor kijken de kiezers meer naar de Haagse Heren bij het be palen van hun stemgedrag. Toen het Terlouw als minister niet meer zo goed ging, raak te ook D'66 een deel van het gezicht kwijt. Daarnaast zijn de Democraten afhankelijk van de stemmen van veel zwevende kiezers, die dan weer eens op de ene en dan weer eens op de andere partij stemmen. Deze vrijblijvende groep kie zers lijkt D'66 de rug te heb ben toegekeerd. De grote vraag voor het partijkader is hoe deze mensen weer te be wegen op D'66 te stemmen. De discussie zal nauwelijks gaan over de inhoud van het verkiezingsprogramma. Dat zal slechts een aangevulde en aangepaste versie zijn van het programma van vorig jaar, op basis waarvan juist een eclatante verkiezings overwinning werd behaald. Struikelblok Het grote struikelblok voor D'66 - waarover in de partij de grootste verwarring is ont staan - wordt gevormd door de discussie over de strategie die de partij tijdens de ko mende verkiezingscampagne zal voeren. Moet er weer een strategie-resolutie komen en hoe moet die er uitzien? Tijdens de campagne van werd een kabinet van CDA, WD en D'66 uitgesloten. Die con gresuitspraak vormde voor toenmalig WD-leider Hans Wiegel een uitstekend hand vat om de Democraten ervan langs te geven en kiezers weg te trekken. Op die strategie heeft het kie zersvolk geen invloed. „Het zijn de leden die de strategie bepalen en dat moet ook zo blijven", zegt het kamerlid Ernst Bakker. Ook zijn colle ga Gerrit Mik vindt dat de partij geen rekening hoeft te houden met de kiezers, maar moet kijken naar wat de ei gen leden willen. Hoewel de discussie over de strategie al in de afdelingen startte na de val van het kabi net-Van Agt II, was het Jan Terlouw die de openbare dis cussie een nieuwe dimensie gaf. Weg blokkade tegen re geringssamenwerking van D'66 met CDA en WD. zei hij in een interview met Else- viers Weekblad. Veranderde omstandigheden en een gera dicaliseerde PvdA brachten hem daartoe. Hij houdt voorkeur voor de PvdA als regeringspartner maar dan moeten de socialis ten aan heel wat D'66-eisen verontruste Democraten naar Amsterdam. Een teken van de ongerustheid die Terlouw met zijn uitspraak heeft ge zaaid. De oorsprong van het initiatief is volgens Chiel Martens, kamerlid en een van de ondertekenaars van de ad vertentie, "het signaal van een koerswijziging, waarvan we niets willen weten". Tegengas „De partijleden behoren een gelijkwaardige kans te krij gen. Ze moeten niet voor vol dongen feiten geplaatst wor den. We wilden niet wachten op het congres van 17 juli, omdat dan veel mensen al op vakantie en de congressen van het CDA en de PvdA al gehouden zijn. Wij zouden dan alleen de andere partijen kunnen volgen", zegt Mer- tens. De meerderheid in de Tweede- Kamerfractie staat achter de ideeen van de 'Krasnapolsky- groep'. Jacob Kohnstamm is het geheel eens met de initia tiefnemers, maar heeft toch van alles geprobeerd om de advertentie uit de krant te houden. Volgens hem is het beter de geijkte kanalen in de partij te gebruiken voor zo'n discussie. Hij had daarvoor al zijn Amsterdamse afdeling aangespoord na te gaan den ken over een concept-resolu tie voor het congres van 17 ju li. Ook Ernst Bakker, die het ge heel met de doelstellingen van de 'Krasnapolsky-groep' eens is, heeft zijn achterban in Overijssel en Amsterdam proberen te doordringen van de noodzaak Terlouw tegen gas te geven. Roel Heskamp tenslotte, leider van de ge meenteraadscampagne, is be zig om met de Utrechtse af- D'66 kan Jan Terlouw niet missen nu het erop aankomt zoveel mogelijk jan het verloren terrein terug te winnen. blijkt vreest een toenemend aantal D'66-ers dat uitspraak over de onwaarschijnlijkheid onvoldoende is om dit te voorkomen. Al deze groepen komen uit op een hernieuwde weigering om samen met CDA en WD in een kabinet te gaan zitten. Niemand denkt eraan de PvdA als partner los te laten. Volgens Mertens moet er dit keer geen resolutie komen, waarin individuele partijen worden genoemd, maar moet het zoiets worden als „niet aanschuiven bij een rechts kabinet". Brugfunctie Daarmee zeggen de Democra ten wat ze willen en kan hen tevens niet worden verweten dat zij een bepaalde partij uit sluiten. „Alles wat we aan identiteit hebben opge bouwd zou anders verloren gaan", vreest Mertens. Anderen willen wel echte voor keuren noemen, zoals Jan Goeijenbier. voorlichter van de kamerfractie. Hij wil dat de partij uitspreekt dat na de verkiezingen gestreefd moet worden naar een kabinet met PvdA en WD. Dan kan D'66 opnieuw de brugfunctie ver vullen, die tussen CDA en PvdA is mislukt. Partijbestuur en fractie spra ken afgelopen week beide een duidelijke voorkeur uit voor - weer - een coalitie van CDA, PvdA en D'66, of een coalitie van PvdA, WD en D'66, met andere woor den: de zeilde twee eerste keuzen van 1981. Pas wanneer die combinaties niet mogelijk zijn, omt een coalitie van D'66 met CDA en WD om de hoek kijken. Fractieleider Brinkhorst riep zaterdag wel dat dit „hoogst onwaarschijnlijk" is. maar zoals al uit bovenstaande De Democraten zijn bij dit al zeker niet gerust op de afloop van het PvdA-congres. Wan neer de socialisten opnieuw met een in de ogen van D'66 'radicaal' programma komen, wordt het voor D'66 wel erg moeilijk een voorkeur voor de PvdA uit te spreken. Dan zouden de sociaal-economi sche paragrafen van de twee partijen weer erg ver uit el kaar komen te liggen met alle bekende gevolgen vandien. Anarcho-liberaal Naast deze partij perikelen heeft onlangs de D'66-actie- groep (R)appel haar eerste manifest gepubliceerd. Deze groep, die al een jaar bestaat, bepleit voornamelijk verbe teringen van de partijstruc tuur. Daarnaast doet zij ech ter uitspraken over de politie ke richting, die D'66 moet uit gaan: anarcho-liberaal radi caal, voorui tstrevenden tole rant. „Wat krampachtig naar etiketten voor D'66 zoeken karakteriseert een kamerlid de actiegroep. In de strategiediscussie, waar naar de aandacht van de De mocraten de komende weken vooral zal uitgaan, speelt (R)appel slechts zijdelings een rol De groep kondigt echter een tweede pubiikatie aan. waarin de politieke uit gangspunten („vuistregels" zegt (R)appel) zullen worden uitgewerkt. Als dat snel gaat kan de groep ook als zodanig aan de discussie deelnemen. Het is niet ae eerste keer dat D'66 een moeizame interne discussie voert. Het is ook niet de eerste keer dat er lob by's en clubs binnen de party zijn. Bijna twee jaar geleden moest de kernwapenpara graaf van het verkiezingspro gramma voor orden opge steld. Het partijbestuur en de Haagse politici wilden een achterdeur openhouden voor plaatsing van moderne kern- raketten in Nederland. Een deel van de leden, waarvan het huidige kamerlid Dick Tommei de woordvoerder was, wilde echter een soort PvdA-standpunt: onder geen voorwaarde plaatsen van de nieuwe wapensystemdh. Na lange discussies, waarbij de huidige fractieleider Laurens Jan Brinkhorst en Dick Tom mei recht tegenover elkaar stonden, werd een compro mis tussen de twee groepen bereikt. In de steek Het verschil met de kernwa pendiscussie en de huidige strategiedisc ussie is dat de groep-Terlouw dit keer wel heel weinig aanhang lijkt te hebben. Ook Brinkhorst heeft al tijdens een vergade ring van de Adviesraad over de breuk in het kabinet ge zegd, dat hij niet inziet dat D'66 ooit deel zal nemen aan een overwegend rechts kabi net. Brinkhorst heeft zich wel ach ter de kandidatuur van Ter louw als lijsttrekker gesteld. Tijdens het debat over de re geringsverklaring van het minderheidskabinet van CDA en D'66 noemde hij Jan T. de „aanstaande lijsttrekker van D'66". Wanneer een zo open formule wordt gekozen als vele De mocraten wensen, kan Ter louw gerust blijven, omdat geen partij met zoveel woor den wordt uitgesloten. Ter- louw zal zich hier ook wel bij neerleggen, meent men in D'66. En al is het goede beeld van Terlouw, dat ooit voor zo veel stemmen zorgde, aange tast, de Democraten zullen hem niet kunnen missen nu het erop aankomt zoveel mo gelijk van het verloren ter rein terug te winnen. Een partij in grote verwarring, zo kan D'66 momenteel het best worden aangeduid. De kiezers laten de partij mas saal in de steek. Terlouw doet uitspraken, die niet door een meerderheid van de leden worden gedragen. Er is te leurstelling bij het kader. De Democraten reageren voorlo pig vrij rustig: discussies in alle geledingen in de partij. Brief Laurens Jan Brinkhorst en par tijvoorzitter Jan van Berkom zien de bui hangen. In een ex tra uitgave van het partijblad doen zij in een gezamelijke brief een poging leden en vooral het kader te motiveren voor een nieuwe inspanning om de landelijke verkiezin gen een succes te laten wor den. „Vallen is noch gevaar lijk, noch een schande; bly- ven liggen is beide", menen de twee partijtoppers. ADVERTENTIE adres j.tkiaandijk beethovenstfaa' 34 ,3851 av amstelveen de ruimte h« onder Naam en adres van de bank waar jan Jansen z'n rekening heeft. Als u geld wilt overmaken van uw postreke ning naar een bankrekening, denk er dan vooral aan dat u twee nummers invult Eén: het postrekeningnummer van de be treffende bank. Twee: het bankrekeningnummer van degene voor wie het geld bestemd is. Ontbreekt in de omschrijving het bank rekeningnummer (de 9 cijfers dus), dan komt uw postgiro-overschrijving bij u terug. En dat kost tijd. Let daarom altijd op die twee nummers. Dan is uw geld op tijd waar "t zijn moet. Let wel: als u zelf ook een bankrekening hebt, is het raadzaam om het bedrag van uw bankreke ning te laten overboeken. Dan gaat 't nog sneller. girokaart m.etvouwenauc Postrekeningnummer van de bank van Jan Jansen b Naam en bankreke von Jan Jansen b.v.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 19