Straks verbod legbatterijen Mitterrand in slag met de vakbonden Ongewoon scherpe kritiek voor Begin in Senaat VS in trek Volgend Een Poggenpohl is z\i geld meer dan waard poggenpohl Gokken minder jaar hele bijbel in omgangstaal Kamerleden komen met wetsvoorstel De Boer houdt vast aan bezuiniging vormingswerk WOENSDAG 23 JUNI 1982 Varia PAGINA 17 evenmin voor een aantal voe dingsmiddelen. Bovendien wordt een nieuwe regeling voor de btw van kracht, die in sommi ge gevallen een verhoging bete kent. met name in de sector van de zogenaamde luxe artikelen. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De Franse regering en president Mitterrand staan voor de eerste ernstige krachtmeting met de vakbonden en hun ach terban in de socialistische partij nu zij besloten hebben een wets voorstel in te dienen dat voorlo pig een einde maakt aan de vrij heid van loononderhandelingen. Het principe van de vrije loonon derhandelingen was vastgelegd in een wet van 1950 en voor het eerst in dertig jaar zou deze vrij heid worden beknot als onder deel van de strijd om het behoud van de Franse franc, die vorige week voor de tweede maal bin nen een halfjaar moest worden gedevalueerd. De Franse communisten hebben bij monde van partijleider Mar- chais laten weten dat zij het door de regering genomen besluit om prijzen en lonen voor een bepaal de periode te binden 'nutteloos en gevaarlijk' vinden. De com munisten zijn met vier ministers in de regering-Mauroy vertegen woordigd. Partijleider Marchais heeft inmiddels laten weten in het parlement niet tegen te zul len stemmen als Mauroy de ver trouwenskwestie stelt Toch is de verklaring van Marchais als drukwerk in alle Franse fa brieken verspreid waar de com munistische vakbond CGT ver tegenwoordigd is en staat op de eerste pagina van het partijblad L'Humanité. Hieruit wordt alge meen geconcludeerd dat com munistenleider Marchais zijn uit spraak over de regeringsmaatre gelen eventueel denkt te gebrui ken als uitgangsbasis voor ver dere kritiek, die zelfs tot het ver laten van de regering kan leiden. De Franse regering staat met de nieuwe maatregel aan het begin van zijn eerste grote crisis. Ze vindt alle vakbonden tegen zich en ze wordt nog slechts morrend door de partij gevolgd. De com munistische vakbond heeft laten weten geen enkel middel te zul len schuwen om zijn protest te gen de bevriezing van de lonen en het opheffen van de onder handelingsvrijheid te laten mer ken. Ook Edmond Maire, de in vloedrijke leider van de socialis tische vakbond CFDT heeft - dit maal op dezelfde golflengte als de gematigde vakbond Force Ouvriere - felle kritiek op de re gering geuit. De werkgevers van hun kant zijn het niet eens met de prijsbevrie zingen. Deze bevriezing geldt ook maar ten dele. Ze gaat name lijk niet op voor energie, zoals benzine en huisbrandolie, en Met de nieuwe regeringsmaatrege len is het oorspronkelijk socialis tisch, economisch programma op en bankroet uitgelopen Ople ving in de bestedingen, verbete ring van de inkomens, nieuwe in vesteringen in de industrie zijn allemaal tot staan gekomen. Ge ruchten over ophanden zijnde veranderingen binnen het kabi net nemen elke dag in kracht toe. Voordat premier Begin door de Amerikaanse Senaat werd ondervraagd ontmoette hij de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Haig. Omwille van de fotografen werd er hartelijk gelachen, maar nadien volgde een "koel gesprek". DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamerleden Ta- zelaar (PvdA) en Van Noord (CDA) hebben een initiatief-wetsvoorstel in gediend dat beoogt over een aantal jaren de batte rijen voor legkippen te verbieden. Tot dat tijd- RIJSWIJK (GPD) Een delegatie van vormingswerkers heeft van daag te vergeefs aan minister De Boer gevraagd zijn besluit, om 11 miljoen op het vormingswerk te bezuinigen, in te trekken. Dat be sluit, door de minister aangekon digd in een brief, betekent vol gens het vormingswerk sluiting van tien internaten en verlies van enkele honderden arbeidsplaat- De Boer zegde in een gesprek van daag toe alternatieve bezuini gingsvoorstellen met het vor mingswerk door te willen spre ken, maar „het bedrag van 11 miljoen staat vast". De delegatie werd gesteund door enkele honderden demonstran ten, die op de stoep van het de partement van Rijswijk leuzen riepen. De demonstranten trok- GRONINGEN (GPD) - Nederlan ders gaan selectief gokken. Het casino en de speelautomaten zijn duidelijk minder in trek, de om zet bij de lotto en de toto is fors gestegen. De verkoop van loten bij de bank- en giroloterij en de Staatsloterij is het laatste jaar stabiel gebleven. De casino's in Zandvoort, Scheve- ningen èn Valkenburg hebben vorig jaar samen 87.000 minder bezoekers gehad dan in 1980. Overigens waagden vorig jaar nog 983.600 mensen een gokje in een van de genoemde drie casi no's. Dit jaar is het aantal bezoe kers ongeveer gelijk aan de hoe veelheid in de vergelijkbare pe riode vorig jaar. Speelautomaten hebben de afgelopen drie maan den een omzetderving van 20 tot 30 procent. Vooral in het Noorden en het Wes- stip, gepland op 1 juli 1993, zouden vanaf 1 ja nuari 1984 strenge regels moeten gelden voor ge bruik van de huidige leg batterijen. Deze regels zijn vooral bedoeld om exces sen in deze intensieve pluimveehouderij uit te ken later op de dag naar het Bin nenhof in Den Haag, waar ge sproken werd met mevrouw Dien Cornelissen, de voorzitter van de vaste kamercommissie CRM, om haar te bewegen een kamerdebat aan de zaak te wij den. AMSTERDAM (ANP) - Bij een treinbotsing op het centraal sta tion in Amsterdam zijn gisteren omstreeks 12.00 uur vijf reizigers licht gewond. Bij het binnenrij den van het station schoot een uit de richting Utrecht-Hilver- sum afkomstige trein te ver door en botste achterop een trein die stilstond langs het perron en die Enkhuizen als bestemming had. Volgens een NS-woordvoerder is de botsing met geringe snelheid gebeurd. ten worden gokhallen minder bezocht. In het Zuiden is na een daling hier en daar weer sprake van een opleving. „Ik denk dat de omzetdaling te maken heeft met de economische recessie. Mensen hebben minder te beste den, dat is wel duidelijk", zegt de vice-voorzitter van de VAN (Ver eniging Automatenhandel Ne derland), de heer D. Linden- bergh uit Groningen. Linden- bergh ziet een mogelijke oplos sing onder andere in de aanstel ling van acquisiteurs. „Je hebt dan wel per gulden investering minder omzet, maar als de totale omzet goed is, speelt dat niet zo'n rol". Dat het aantal deelnemers aan de toto en lotto behoorlijk is geste gen, is volgens directeur J. Zwar tjes van de Stichting Natonale Sporttotalisator te danken aan bannen aldus beide indie ners. Volgens hen bieden de huidige (Europese) richtlijnen en regels onvoldoende mogelijkheden voor ingrijpen als situaties wor den ontdekt die "strijdig zijn met het welzijn van dieren". Tazelaar en Van Noord verwijzen naar twee vervolgingen in ons land, waarbij pluimveehouders, on danks dat zij hun kippen in be narde omstandigheden hadden gehuisvest, toch niet strafbaar werden geacht op grond van de bestaande regels, die verbieden dat "zonder redelijk doel", of "nodeloos" dieren opzettelijk pijn of letsel wordt toegebracht. In deze lacune moet worden voor zien, aldus de kamerleden, die via een overgangsperiode vervol gens willen bereiken dat in 1993 houden van kippen voor de pro- duktie van concumptie-eieren tot stand komen, die in feite het gebruik van de tegenwoordige legbatterijen onmogelijk zullen maken. De plannen van Tazelaar en Van Noord behelzen onder meer re gels voor de oppervlakte per kip in een legbatterij, de hoogte van de kooi, en de voederbaklengte per kip. Bovendien wordt de mo gelijkheid aanvullende voor schriften uit te vaardigen inzake vormgeving en afmetingen van kooien, aard van wanden en het nieuwe cijferspel waarmee vorig jaar november is begonnen en met de verhoging van het aan tal prijzen. Het inleggeld is wel wat verhoogd (per kolom moet een kwartje meer worden be taald en deelname aan het cijfer spel kost een gulden en vijftig cent), maar een grotere kans op een prijs is kennelijk zo aantrek kelijk dat hoger inleggeld daar graag voor wordt betaald. Verwacht mag worden, dai de vertaling van de hele bijbel in de omgangstaal in maart volgend jaar zal verschijnen. Tien jaar geleden kwam 'Groot Nieuws voor u' - alleen het nieu we testament in de omgangstaal - gereed. Eind 1981 werd - na twaalf en een halfjaar - de basis vertaling van het oude testament voltooid. Wat toen nog restte was het controleren van een aantal bijbelboeken door theologen en taalkundigen en het zetklaar ma ken van de tekst. Ook is de tekst van 'Groot Nieuws voor u', waar nodig, herzien. In het nieuwe testament worden op verscheidene plaatsen oudtesta mentische passages geciteerd. Die verwantschap tussen oud en nieuw moet ook in deze bijbel tot uitdrukking komen. Bovendien maakten zwakke plekken in de vertaling of onjuistheden herzie ning van 'Groot Nieuws voor u' wenselijk. Alle voorstellen van deskundigen tot revisie zijn of worden nauwkeurig bestudeerd. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Vreeswijk T. van 't Veld Ede, te 's Gravenzande E. J. Bos Hat- tem; benoemd tot ziekenhuispre dikant te Harderwijk-Ermelo (Boerhaave- en Salem-zieken- huis) B. M. Meijndert Voorthui zen; benoemd door het bestuur van de Gereformeerde Zendings- bond in de Nederlandse Her vormde Kerk (met ingang van 1 september) tot secretaris buiten land (voor het werk in Indonesië en Latijns-Amerika) J. D. van Roest Rouveen; aangenomen naar Zeist (voor vrijzinnige her vormden) kandidaat A. van Lun- teren aldaar; bedankt voor Bode graven H. Veldhuizen Alblasser- dam. Gereformeerde Kerken: beroepen te Oosterhout Ij. Hamstra Pesse (Dr.). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Dokkum J. van de Wetering Harkstede- Overschild (Gr.). De Stichting Grote Kerk (Ja- cobskerk) in Den Haag - die het beheer van deze kerk van de her vormde kerkvoogdij heeft over genomen - zal zich op vrijdag avond 2 juli (7 uur) officieel pre senteren met een bijeenkomst grondoppervlak, licht in de ruimte waar de kooien staan, temperatuur en de aanwezigheid van zitstokken en legnesten, etc. De overgangsregeling betekent on der meer dat kooien die nog geen tien jaar oud zijn, en dus econo misch nog niet afgeschreven, niet onder het verbod van 1993 vallen, als zij tenminste aan be paalde andere miniumeisen vol doen. De minister van landbouw en visserij moet hieromtrent la ter richtlijnen opstellen. Staat leent tegen 11 pet DEN HAAG (ANP) - Op 29 juni kan worden ingeschreven op een 11 procent tienjarige staatslening 1982 per 1988-1992. Bedrag en uitgiftekoers worden na de in schrijving vastgesteld. De lening zal worden afgelost in vijf jaar lijkse termijnen, voor het eerst op 1 augustus 1988. Vervroegde gedeeltelijke of algehele aflos sing is niet toegestaan. De stor ting is op 2 augustus, aldus het ministerie van financiën. Kamer vóór snelweg door Amelisweerd DEN HAAG (ANP) - De aan leg van Rijksweg 27 door het Utrechtse recreatiebos Ame lisweerd gaat door. Gisteren heeft de Tweede Kamer na melijk met 68 stemmen voor en 74 tegen een motie Walt- mans (PPR) verworpen om een pauze bij de aanleg van de rijksweg in acht te nemen, in afwachting van een onder zoek naar de mogelijkheid van een alternatief, namelijk verbetering van Rijksweg 222. die voor iedereen vrij toeganke lijk is. Het bekende koor 'Die Haghe Sanghers' en de organist Wim van Beek verlenen mede werking. Minister H. de Boer van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zal in de kerk een tentoon stelling van Haagse stadsgezich ten openen. Deze bestaat uit veertig aquarellen, tekeningen en lino's van hedendaagse kun stenaars en duurt tot 21 augus tus. Van 5 juli af wordt hier ook een fototentoonstelling gehou den, die de instandhouding en het gebruik van monumentale kerkgebouwen als onderwerp heeft. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft deze ten toonstelling opgezet. Het Haags Orgel-Kontakt organi seert tot eind september eens per maand een concert in deze kerk. De Grote Kerk is dit jaar ook op genomen in het Kerkepad-pro- gramma van de NCRV. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Israëls premier Begin heeft gisteren van de Ame rikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen on gewoon scherpe kritiek te horen gekregen over de inval in Liba non. Commissievoorzitter Char les Percy veroordeelde in harde termen het gebruik van bommen die vooral bestemd zijn om men sen om te brengen, hoewel Begin De Stichting Grote Kerk - met een breed samengesteld bestuur - heeft ten doel, de kerk in stand te houden en een breder gebruik ervan te bevorderen. De activi teiten in deze zomer zijn nog maar een bescheiden begin van een veel intensiever gebruik. Op het ogenblik wordt onderzocht, wat er moet gebeuren om de kerk voor deze nieuwe bestem ming geschikt te maken. Onderweg Ook dit jaar zullen in een aantal plaatsen 'onderweg-kerkdien sten' speciaal voor mensen-op- vakantie worden gehouden. Hier volgt een kort overzicht. Blauwkapel elke zondag van 10 tot half 11 en van 11 tot half 12. Heerenveen (Rotondekerk) half 10 tot 10 en half 11 tot 11 uur. Appelscha (Trefkerk bij afslag van provinciale weg Drachten-Em- men) 10 uur, van 11 juli tot 8 au gustus ook 9 uur. Sneek (recreatiecentrum 'De Pot ten') 10 uur. zei niet te weten of zulke wapens waren gebruikt. Begin was volgens de senatoren soms openlijk agressief. Zij zei den na afloop nog nimmer zo'n scherpe ondervraging te hebben meegemaakt van een bezoeken de regeringsleider. Desondanks gingen de discussies vooral over de toekomst van Li banon en Begin heeft nu ook van de volksvertegenwoordigers moeten horen dat 'onder geen Staverden (kapel) half 12. Hoog-Soeren (kapel) 9 tot half 10 en half 12 tot 12 uur, op 7 en 21 juli en 4 augustus om half 8 's avonds ook zangdienst. Nulde (motel) 10 uur Huis ter Heide ('Witte kerkje') 9 tot half 10. Onderdijk (kapel aan IJsselmeer- route Medemblik-Enkhuizen) 10 tot half 11 en 11 tot half 12. Spaarndam (St. Adelbcrtuskerkje aan ringweg) 9 uur. Zwijndrecht (Pieterman-kerkje, bezijden rijksweg 16 Rotterdam- Dordt) 9 uur en kwart voor 10. Kats (Noord-Beveland, in Nieuw- Zeelandhuis) half 10. Valkenburg-Meerssen: hervormde Kloosterkerk Valkenburg half 10, kwart voor 11 en half 5; Meerssen (Gansbaan 7) half 10. Gulpen-Vaals: Toeristenkerk Gul pen half 11, van 18 juli tot 22 au gustus 9 uur en half 1129 augus tus weer half 11, 's avonds 8 uur zangdienst; Vaals (Kerkstraat 47) tot 11 juli kwart over 9, 18 juli tot 22 augustus 10 uur, 29 augustus tot 31 oktober kwart over 9 enkele omstandigheid' kan wor den gedacht aan het inzetten van Amerikaanse strijdkrachten voor de vredesmacht die Begin in Libanon wil opstellen. De senatoren hebben gepoogd de Israëlische premier te doordrin gen van de Amerikaanse woede over het optreden van het Israëli sche leger en van een politiek die uit de hand is gelopen. Begin zelf noemde het goedgemutst na af loop 'een levendige discussie'. Geen visum Professor dr. A. Geense, hoogle raar in Groningen namens de Nederlandse Hervormde Kerk. en dominee A. C. Hofland, voor zitter van de synode van de Ge reformeerde Kerken in Neder land, krijgen van de Zuidafri- kaan.se regering geen visum om de jaarlijkse conferentie van de Zuidafrikaanse Raad van Ker ken bij te wonen. Ztj zouden dat doen als vertegenwoordigers van de Raad van Kerken in Ne derland. Rooms-katholieke basisgroepen en andere vernieuwingsbewe gingen in West-Duitsland, ver enigd in de beweging 'Kerk van onderop', hebben voor zaterdag 4 september een grote vredesde monstratie in Düsseldorf aange kondigd, die samenvalt met de 'Katholiekendag' in West-Duits- land. Het thema van de 'KfthO liekendag' is 'Bekeer u en geloof, vernieuw de wereld', de leuze van de vredesdemonstratie: 'Be keer en ontwapen u' SCHIPHOL De bekende Amerikaanse journalist-schrijver I.F. Stone is gisteren met zijn vrouw op Schiphol aangekomen. De 75-jarige Stone, die in de VS gedurende lange tijd een veelomstreden figuur is geweest wegens zijn linkse sympathieën, zal morgen in het kader van het Holland Festival een lezing houden in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Een eigentijds voorbeeld uit het Poggenpohl- programma de HR 52 met massieve ronde hoeken en ambachtelijke hoekverbindingen. Ook van deze Poggenpohl- keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgea Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. Samen met de robuuste kwaliteit en de doordachte vormgeving is het uw garantie dat een Poggenpohl z'n geld meer dan waard is. Ga maar kijken bij de Poggenpohl- dealer b.v. Gebr. RollTs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zocterwoudc-Rijndijk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag. Tel. 070-851308

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 17