De Rooy wint op superdag 5 DT r Mafia kleine jongens vergeleken bij FIFA She ik Fahd al-Jaber verdenkt organisatie WK-voetbal van corruptie Saronni in sprint geklopt M Hooper verrast Lotto WOENSDAG 23 JUNI 1982 Sport 99 VALLADOLID (ANP) - Sjeik Fahd al-Ahmed al-Jaber, chef d 'equipe van Koeweit en broer van de emir van Koeweit, heeft na afloop van de tumultueuze en tien minuten onderbroken WK- wedstrijd Frankrijk - Koeweit voor de Spaanse radio verklaard "de mafia kleine jongens te vin den in vergelijking met de FI FA". De sjeik, die in Valladolid op het veld verscheen en daarom giste ren door de FIFA officieel berispt werd wegens onsportief gedrag, was na afloop van de door Frankrijk gewonnen wedstrijd zeer cynisch over de handelwijze van de wereldvoetbalfederatie. "Voordat de eindronde van het wereldkampioenschap begon wisten wij al, dat we de tweede ronde niet zouden halen. Als u er behoefte aan heeft, dan kan ik u de lijst overhandigen van lan den, die per se naar de tweede ronde moesten. Hier bij dit we reldkampioenschap heerst toch een mafia van organisatoren en scheidsrechters". "Wij werden ingedeeld bij drie Eu ropese landen en kregen in een belangrijke wedstrijd, welke die tegen Frankrijk toch was, een, u raadt het al, Europese scheids rechter. En dan zullen we het over de leiding bij de wedstrij den van het Spaanse elftal nog maar niet hebben. Die gaat alle perken te buiten. De FIFA spot met alle sportieve waarden. Voor het begin van het WK-toemooi was alles hier al geregeld. Kleine oninteressante landen moesten vanwege de financiële achter gronden niet in de tweede ronde belanden. Dat is duidelijk", al dus Fand al-Ahmed al-Jaber, die volgens zeggen getracht had zijn spelers te kalmeren toen die voor tijdig van het veld wilden. Volgens de sjeik, in zijn vrije tijd voorzitter van de voetbalbond van Koeweit, is hij onverschillig voor welke FIF A-sanctie ook. "Ik zeg wat ik wil. Wij zijn hier geko men om de voetbalsport te dienen en niet de FI F A-heren. Ik ben be reid deze voetbalbestuurders de rug toe te keren en mijn voorzit- terspost beschikbaar te stellen. Ik heb het druk genoeg met andere zaken. Door dit wereldkampioen schap heb ik mijn gezin drie maanden niet kunnen zien. Met plezier stel ik mijn plaats be schikbaar, als dat moet" Boete De internationale voetbalfederatie (FIFA) heeft gisteren met harde maatregelen gereageerd op de tu multueuze gebeurtenissen tijdens de W K-voetbalwedstrijd van maandag tussen Frankrijk en Koeweit. Wegens onsportief ge drag van het nationale elftal werd de voetbalbond van Koe weit beboet met een bedrag van 25.000 Zwitserse franken (32.500 gulden). De beste voetballers uit het oliestaatje stapten in Valla dolid tien minuten voor tijd op aanwijzing van hun bondsvoor zitter sjeik Fahd al-Ahmed al-Ja- ber van het speelveld en speelden pas, na een onderbreking van tien minuten, hun wedstrijd uit. Sheik Fahd al Jaber. doelpunt van de Franse midden velder Giresse goedkeurde, maar die beslissing na de protesten van Koeweit over een fluitsig- naal uit hel publiek toch weer in trok, werd door de FIFA voorlo pig geschorst. Volgens de FIFA- woordvoerders was de Rus mede veroorzaker van het tumult. De scheidsrechtercommissie zal op 8 juli beslissen wat er verder met Stupar gebeurt tijdens dit we reldbekertoernooi. Op 8 juli staat de halve-eindstrijd op het pro gramma. Na die datum volgen nog slechts de wedstrijd om de derde en vierde plaats en de fina le. Het mag na maandag on waarschijnlijk geacht worden, dat de arbiter uit de Sowjet-Unie tijdens dit WK-toernooi nog in actie komt. De plaatselijke organisatie in Val ladolid kreeg tenslotte nog een berisping, omdat het tumult niet op tijd ingedamd werd. Misstanden De Joegoslavische ploegleiding heeft de FIFA in een uitvoerig schrijven gewezen op vele mis standen in Valencia en Zarago- za, waar de landen in groep 5 van de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioen schap voetbal uitkomen. Op één punt heeft de FIFA inmiddels al maatregelen genomen. Omdat de kwaliteit van het trainingsveld van het stadion in Zaragoza zo slecht is mogen de Joegoslaven hun trainingen voor de laatste wedstrijd tegen Honduras in het stadion, waar de wedstrijd wordt gespeeld, afwerken. Al voor het begin van het toernooi hadden de spelers geklaagd over de slechte kwaliteit van het trai ningsveld. Het was de laatste vijf dagen niet meer mogelijk het ter reini te sproeien omdat de water leiding defect is. Verder hebben de Joegoslaven zich beklaagd over het feit, dat zon dagavond in de rust van de wed strijd tegen Spanje gas vrij kwam in de Joegoslavische kleed kamer waardoor de spelers hun rust moesten nemen op één van de trappen in de gangen onder het stadion. Verder hebben de Joegoslaven zich opgewonden over het feit dat zowel in Valen cia als Zaragoza het Joegoslavi sche volkslied niet volledig is ge speeld. Bovendien ontbrak in de wedstrijd tegen Spanje van afge lopen zondag op de Joegoslavi sche vlag de karakteristieke rode ster. De FIFA heeft toegezegd maatregelen te zullen nemen Keegan Engeland zal het vrijdag in zijn laatste groepswedstrijd tegen Koeweit opnieuw zonder aan voerder Kevin Keegan moeten doen. Keegan heeft last van een oude rugblessure. Met acupun- tuur zal getracht worden Keegan in elk geval voor de tweede ron de. waarvoor Engeland zich reeds heeft geplaatst, fit te krij gen. Wanneer dat ook met helpt, ga ik naar huis", aldus Keegan. Ook Brian Robson zal wegens een blessure in het duel tegen Koe weit in de Engelse ploeg ontbre ken. Robson heeft reeds tien da gen niet kunnen trainen wegens een onwillige bilspier. Een jaar geleden, toen hij voor een bedrag van bijna tien miljoen gulden van West Bromwich Albion naar Manchester United overging, kon Robson wegens dezelfde blessure ook enkele weken niet spelen. Roem Roem is vergankelijk. Dat hebben ook de twee ontwerpers van de WK-mascotte Naranjito (sinaas appeltje), José Maria Martin en Maria Dolores Salto, aan den lij ve ondervonden. Drie jaar gele den werd hun ontwerp uitverko ren als het beste van meer dan 600 inzendingen. Voor hun win nende idee streken ze 30.000 gul den op, dat ze evenwei moesten delen met hun agentschap. De vercommercialisering van de WK-mascotte bracht miljoenen op, maar de twee ontwerpers kre gen echter geen peseta te zien. Het copyright berust namelijk bij het organisatiecomité van het WK. De geestelijke vader en moe der van Naranjito zijn intussen totaal in de vergetelheid geraakt. Zelfs een kaartje voor een WK- wedstrijd kon er niet meer af De ontwerpster van Naranjito zit momenteel zelfs zonder werk, zonder dat ze recht heeft op een WW-uitkenng. Wondermiddel Iedere WK-equipe heeft zo zijn ei gen ideeën over "stimulerende" middelen De Joegoslaven zweren bij het slikken van honing, waar van ze 50 kg. uit Joegoslavië heb- 0en meegenomen. De Duitsers ge loven heilig m de kracht van "ginseng", dat door de FIFA niet op de lijst ran verboden stimule rende middelen is geplaatst. De Duitse ploeg beschikt ook nog over een tweede middel, dat won deren blijkt te verrichten bij bles sures Een substantie, bestaande uit cellen van de lever van een koe. Dank zij dit medicijn pero- xynorm) waren de twee vedetten Rummenigge en Stielicke snel van hun blessures genezen en »n staat tegen Chili te spelen. Slimmerik Voor sommigen is het WK in Span je een soort Mekka. Een Brazi liaanse supporter legde maar liefst 26.000 km. per fiets af om zijn nationale team in Spanje te kunnen aanmoedigen. Ook een Tsjech ondernam fietsend de bar re tocht vanaf Brno naar Spanje. De bejaarde Tsjechische wielren ner bazuinde naar alle kanten rond. dat hij de vader was ran de Tsjechische international Ja- necke. Voorzon belangrijke gast gingen natuurlijk alle deuren open. zeker na zo'n huzarenstuk je. Maar eenmaal in Spanje kwam de aap uit de mouu\ De Tsjechische coach Venglos hielp de goedgelovigen snel uit de droom. In plaats ran een naaste bloedverwant blijkt de wielren ner uit Tsechoslowakije slechts een slimmerik te zijn die door zich voor de oude heer van Janec- ke uit te geven wat gemakkelij ker toegang dacht te krijgen tot de wedstrijden van Tsjechoslo- wakije. TASCH (ANP) - Theo de Rooy heeft gisteren in de koninginnerit van de Ronde van Zwitserland zichzelf en de wielersport in Nederland een uit stekende dienst bewezen. Op magnifieke wijze sloeg de in Belgische dienst rijdende coureur toe in de 256 kilometer lange rit van Locarno naar Tasch. Een etappe die alleszins vergelijkbaar was met de Alpenetap pes in de Ronde van Frankrijk. De Rooy leidde de beslissende ont snapping zelf in en had op de eindstreep slechts de Italiaan Guiseppe Saronni aan zijn wiel. Saronni veroverde de leiderstrui op de Zwitser Beat Breu, die evenals een groot aantal renners werd vernederd door de kracht toer van het duo. Saronni deed het meeste werk onderweg en De Rooy had op de eindstreep de meeste krachten over.. Zodoende wist hij de eindsprint te winnen van Saronni, die normaal gespro ken sneller is. Van een afspraak was volgens De Rooy geen sprake. Maar Saronni zei na afloop: "Ik ben in de lei derstrui gekomen mede door toedoen van De Rooy. Er bestaan nu eenmaal bepaalde regels in de profwielersport". De Rooy, nuchter, ontkende dat. "Saronni heeft meer kopwerk gedaan. Ik was frisser aan de eindstreep. Daarom heb ik gewonnen", ver klaarde de gelukkige Utrechter. Een Italiaan en een Nederlander bepaalden in het tweede gedeel te van de moordende etappe het wedstrijdbeeld. Drie cols van de eerste categorie, met als "hoogte punt" de Furka, een Alpenrots van 2500 meter hoogte, waren in het parkoers opgenomen. Bo vendien was de laatste klim, naar finishplaats Tasch, bepaald niet gemakkelijk. Na dertig kilome- Gerd Meier op dreef in Aken AKEN (ANP) - Popelend na een schorsing van een half jaar is Gerd Meier in het openingsnum mer van het internationale con cours hippique van Aken als tweede geëindigd. Hij bleef met Piraat in een springconcours, dat direkt op tijd werd gereden, fout loos in 58,4 seconden. De 38-jari- ge ruiter uit Bruchem hoefde al leen de sterke Amerikaanse ama zone Melanie Smith met Grand Siecle te laten voor gaan. Zij 3,2 seconden sneller. Henk Noo- ren eindigde met Opstalan als vijfde. Meier heeft er net zes maanden schorsing opzitten omdat hij vo rig jaar tijdens het CHIO in Rot terdam te veel butazolidine aan zijn paard Casimir toegediend had. Ook wereldkampioen Norbert Koof begon het CHIO van Aken, waar 9.000 toeschouwers op af waren gekomen, goed. Met zijn toppaard Fire zegevierde hij in de eerste kwalificatiewedstrijd. ter ontsnapten reeds vier ren ners, Bortolotto, Rinklin, Peve- nage en Freuler. Zij zwoegden voort en kwamen tot een maxi male voorsprong van twaalf mi nuten. Bortolotto was de gang maker. De ploeggenoot van Sa ronni kwam op de Lukmanier (1950 meter), de Oberalp (2000 meter) en de Furka (2500 meter) als eerste boven. Op de laatste col had hij zijn medevluchters al ver achter zich gelaten. Bijna tweehonderd kilometer lang reed hij aan de leiding alvorens hij in Naters werd achterhaald. Spel Belangrijker voor de gang van za ken in het klassement van de Ronde van Zwitserland was het spel achter de helden van het eerste uur. Breu, de Noor Wil- mann en Van der Velde hadden een aanval geplaatst in de be klimming van de Furka. In de steile omgang omzoomd door meters hoge sneeuwmuren wis ten zij een voorsprong op te bou wen op de groep met favorieten van een minuut. Dat was te wei nig. Bovendien kwam Van der Velde in de afdaling ten val en hadden de andere twee geen zin door te gaan. De beslissende ac ties hadden pas plaats zo'n tach tig kilometer voor de finishlijn. Geen steun De ploeg van Walter Godefroot was met drie man vooraan verte genwoordigd. De ploeg van Post had alleen Van der Velde voorin. Post zelf had vantevoren aange kondigd dat hij blij zou zijn als één van zijn renners zich bij de elite kon voegen. Van der Velde was daar, maar had geen enkele ten. Op een vlak gedeelte demarreerde De Rooy. Later kreeg hij Guido van Calster en Saronni bij zich. In de groep met favorieten was geen reactie merkbaar. De Zwit sers wilden wel, maar konden niet meer. De voorgaande etap pes had de knechten van Breu dermate vermoeid, dat zij blij waren even rust te krijgen. Zo gebeurde het, dat het drietal, dat zich inmiddels had gevoegd bij Freuler, Pevenage en Bortolotto, een steeds grotere voorsprong opbouwde toen de laatste klim opdoemde. Op het moment dat de klim begon, bepaalden Saronni en De Rooy het tempo. Eén voor één moes ten de anderen lossen. Zij aan zij volbracht het duo een explosie, die vele slachtoffers zou maken. In schitterende kadans ging De Rooy op weg naar zijn mooiste overwinning in zijn profloop baan. Het betekende de tweede seizoen zege voor De Rooy. In het begin van dit jaar zegevierde hij in de Grote Prijs van Laegeglia in Ita- liè. In de Catalaanse week bezet- Theo de Rooy kende gisteren in de Ronde van Zwitserland e Saronni, die overigens wel de leiderstrui veroverde. i "superdag". In de sprint versloeg hij Giuseppe Vormverlies Bruinenberg MIJDRECHT (ANP) - Met nog twee ronden te spelen is de strijd om het Nederlands kampioen schap schaken voor dames weer volledig open. De vier op papier sterkste speelsters hebben allen nog een kans op de eerste plaats. Carla Bruinenberg moest haar comfortabele voorsprong prijs geven door verlies tegen Ada van der Giessen, zodat Corrie Vree ken naast haar kon komen na een overwinning op Mieke van Eist. Ook Hanneke van Parreren, die een half punt liet liggen tegen de verrassende Pernette Cameron, en Enka Belle hebben nog een kansje op de titel, als beide kop- loopsters hun laatste partijen niet in winst weten om te zetten. De stand: 1. Bruinenberg en Vreeken 8 pun ten. 3. Van Parreren 7Vfc, 4. Belle 7, 5 P. Cameron. Muld< r an Pluymert 6, 8. A. Cameron en Van Eist 5, 10. De Greef en Nagel 4l/z, 12. Van der Giessen en Vogel 4, 14. Willemse VA. Wereldkampioen Anatoli Karpov en de Zweed Ulf Andersson de len de eerste prijs in het interna tionale schaaktoernooi van Tu rijn. te hij in net eindklassement de tweede plaats achter zijn ploeg genoot Wilmann. Zijn overwin ning in de zwaarste en langste etappe van de Ronde van Zwit serland 1982 dankte hij voor een groot deel aan de hoogtekuur, die de ploeg heeft gedaan in de Pyreneeën. De Rooy: "Ik denk dat het intensieve trainen steeds positief heeft gewerkt. Maandag reed ik slecht. Dat was evenwel allemaal voorzien. Vanaf van daag moet het steeds beter gaan. Maar beter kan het niet, want ik had een superdag". De uitslag van de zevende etappe: 1. Theo de Rooy (Ned) de 256 km in 7 uur, 34 minuten en 3 seconden, 2. Gui seppe Saronni (Ita) z.t., 3. Guido van Calster (Bel) op 4,10, 4. Rudi Pevenage (Bel) op 6,17, 5. Urs Freuler (Zwi) z.t., 12. Bert Pronk (Ned) op 9,28, 13. Johan van de Velde (Ned) op 9,52, 17. Peter Winnen (Ned) z.t. Uitgevallen 19 renners, onder wie de Nederlanders Jan Raas, Hennie Kui per, Bert Oosterbosch en Adrie van der 1. Saronni den, 2. De Rooy op 1,22, 3. Van Calster op 5,34, 4. Breu op 6,33, 5. Wilmann op 7,37, 6. Muller op 9,02, 7. Mutter op 9,03, 14. Winnen op 10,48, 15. Van der Velde op 10,52, 17. Pronk op 12,03. Kelly De Ier Sean Kelly heeft gisteren de eerste etappe in de Ronde van de Aude gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint de Italiaan Fran cesco Moser en de Fransman Francis Castaing. De tijd van Kelly over de 178 kilometer tus sen Corbires en Carcassonne was vier uur en 38 minuten. De Belg Jean-Luc Van den Broucke be hield de leiding in het algemeen klassement. Geldschieter voor AZ'67 ALKMAAR (ANP) - Dc Alk maarse eredivisieclub AZ'67 is er in geslaagd een sponsor voor shirtreclame te vinden. Met ingang van het komen de seizoen zal AZ'67 met re clame voor Sony op het shirt zijn wedstrijden afwerken. De overeenkomst geldt voor drie jaar. KT? Bijl LONDEN (GPD/ANP) - De Ame rikaan Chip Hooper heeft op Wimbledon voor een verrassing gezorgd door de Australiër Peter McNamara uit te schakelen. McNamara die vorig jaar beslag legde op de open Australische ti tel in Melbourne, was in Londen als achtste geplaatst. Hooper won met 3-6, 7-6, 6-2 en 6-4 De overvloedige regenval bedierf Lady's day. Drie speelsters slaag den er in zich te kwalificeren voor de volgende ronde. De Amerikaanse Chris Lloyd-Even door een overwinning met 6-D 6-4 op haar 17-jarige landgenote Bar bara Sue Gerken. Een andere Amerikaanse, Sharon Walsh, via winst op de Britse Sue Barker (6- 0 6-4) en de Roemeense Lucia Romanov, die de Britse Anne Croft met 1-6 6-3 6-1 versloeg. Terug naar de heren, waar Ilie Na- stase aan enkele games voldoen de had om te constateren dat het spelen op de door de regen verra derlijke baan twee levensgevaar lijk was. Hij stapte kwiek de baan af en liet scheidsrechter, lijnrechters en tegenstander in opperste verbazing achter De wedstrijdleiding gaf Nastase gelijk, maar verordende wel dat de ontmoeting tussen de Roe meen en de Amerikaan Lloyd Bourne twintig minuten later zou worden hervat. De partij Lucia Romanov (Roe)-Anne Croft (Gbr) 1-6 6-3 6-1, Sharon Walsh (Vst)-Sue Bar ker (Gbr) 6-0 6-4, Duk Hee Lee (Z-Kor>- Glynis Coles (Gbr) 4-6 6-4 6-1. Virginia Wade (Gbr)-Jo Durie (Gbr) 3-6 7-6 6-2; Kathy Rinaidi (Vstl-Stacey Margolin (Vst) 6-2 7-6; Wendy White (Vst)-Brenda Remilton (Aus) 6-3 6-4. Tanya Harford (Zaf)-Lea Antonopolis (Vst) 6-2 6-4 Herenenkelspel, eerste ronde (Vst)-Petcr McNamara (Aus) 7-6 3-6 6-2 6-4. Dick Stockton (Vst)-Bruce Manson (Vst) 6-3 6-4 7-6, Gene Mayer (Vst>-Tim Gullikson (Vst) 5-7 6-4 6-1 7-5, Tom as Smid (Tsj)-Richard Lewis (Gbr) 6-3 2-2 wegens duisternis afgebroken. Bourne (Vst)-Ilie Nastase (Roe) 6-1 6-3 3-6 afge broken, Birner (Tsj>-Evett (Vst) 6-4 6-4 2-4 afgebroken. 7T DEN HAAG Lotto 24 van het af gelopen weekeinde leverde geen winnaar van de eerste prijs op Dc tweede pnjs ging naar zes winnaars, die ieder bruto een halve ton ontvangen. De midlot- to 23a was voor één deelnemer imienUjk iuoilkwi Dan m lukkigr. die dc /i s gi t.illi-n juist voorspelde, incasseert bruto f 263 049.90 Eerste prijs geen winnaar, tweede prij zes winnaars, bruto f50.000.-. derde prijs 282 winnaars, bruto f 1 268.60, vierde pnjs 8921 winnaars, netto f40,10. vijfde pnjs 112.527 winnaars, netto f5,-. Midlotto 23a Eerste pnjs een winnaar, bruto f263 049.90 tweede prijs zes winnaars, bruto f25.000.-, derde prijs 81 win naars, bruto f 1.623.70. vierde pnjs 4.674 winnaars, netto f28.10. vijfde pnjs 65 850 winnaars, netto f5. fers goed een winnaar, bruto f 10 000, vier cijfers goed 17 winnaars, netto f 1 (XX).-. dne cijfers goed 174 winnaars. MttO I 166,twee cijfers goed 1688 winnaars, netto f 10, Eerste pnjs geen winnaar, tweede pnjs 49 winnaars, netto f688.50 derde pnjs 1 155 winnaars netto f55.50 Cijferspel lotto 23 cn toto 23a: Z«-s cijfers goed oen winnaar, bruto t 1 HI (HM) vijf i iifrr r l gifti naar. vier cijfers goed 23 winnaars, net to f 1 000.-, dne cijfers goed 202 win netto f 100. twee cyfcrs goed 2 288 v f 10.-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 15