Jock Stein: "Ik kan dit accepteren maar mo Polen zorgt tegen Peru voor dè 'doorbraak' -c Het gaat spannen in het Casino! Schotten voor derde keer in eerste ronde gewipt WK-standen De WK in Casino Scheyeningen "Brazilië speelt voetbal van een andere planeet WOENSDAG 23 JUNI 1982 Sport MALAGA - Voor de derde achtereenvolgende maal werden de Schotten gis teravond in het La Rosale- da-stadion van Malaga in de eerste ronde van een WK-toernooi uitgescha keld. Ze werden net als in West-Duitsland (1974) en Argentinië (1978) op doel saldo naar de derde plaats in de poule verwezen. Het 2-2 gelijkspel tegen de Russen was niet eens een troostprijs voor de duide lijk ontgoochelde Schot ten. Manager Jock Stein: „Ik vreesde het collectief van de Russen, maar ons collectief was min stens evengoed. Daarom vind ik onze uitschakeling zo moeilijk te accepteren". Jock Stein had. zo zei hij, de hoop nog lang niet opgeven toen de Russen een kwartier na rust die voor de Schotten dodelijke 1-1 aantekenden. De Schotse bonds coach: „Dat was voor ons alleen maar het sein om er nog een schepje bovenop te doen. Jam mer dat de scheidsrechter kort daarop die handsbal van één van de Russische spelers niet zag, an ders zou er toch een andere uit slag dan 2-2 op het scorebord hebben gestaan" De uitgangspositie voor beide teams was bekend: Rusland had aan een gelijkspel voldoende, terwijl de Schotten per sé moes ten winnen om zich voor de tweede ronde te plaatsen omdat hun doelsaldo minder goed was: 6-6 tegen 4-2. Dientengevolge hadden zowel Jock Stein als Bes- kov hun team aangepakt. De Russen speelden met een extra verdediger (Borowski, in de ploeg gekomen voor Dareselia) op het middenveld, terwijl de Schotten hun aanvalslinie van een tweede spitsspeler hadden voorzien: AC Milaan-speler Jor dan, tot nu toe in het Schotse WK-hoofdstuk nog niet voorge komen. Hij liep naast Archibald van de Spurs in de eerste lijn die nog eens extra werd gevoed door de opkomende Robertson en Wark langs de vleugels. Ondanks het feit dat Jordan de laatste drie jaar geen enkele tref fer meer produceerde voor het Schotse team noemde Jock Stein de wissel Jordan-Dalglish, van wie iedereen aangenomen had dat hij tegen de Russen weer zou spelen, niet zo opmerkelijk. Stein: „Dalglish heeft met Liver pool een erg zwaar seizoen ach ter de rug en kon tegen de Nieuwzëelanders al niet tot zijn clubniveau reiken. De gretigheid die Jordan de laatste dagen weer demonstreerde kwam mij bijzon der uit omdat ik daardoor toch mijn aanvalslinie op peil kon houden, nu Brazil door de hitte last heeft gekregen'van astma- aanvallen en geen hele wedstrijd op honderd procent meer kon spelen" Overigens ontkende Jock Stein dat het niet opstellen van de Schotse record-international Kenney Dalglish iets te maken had met een onenigheid die tussen hen beiden zou zijn ontstaan tijdens hun verblijf in Spanje. Stein: Pure nonsens, Dalglish kampt op dit moment met een vormcri sis; is hard aan rust toe en dat is werkelijk het enige echte ver haal". Het andere verhaal dat hij Dalglish tegen de Brazilianen buiten de ploeg had gehouden om hem te sparen voor de belangrijke con frontatie met de Russen was dus pure bluf geweest om de Oosteu ropeanen tot aan het allerlaatste Souness (rechts 4) haalt hier wel uit voor 2-2 moment in onzekerheid te laten. Het leek te werken, want de Schotten kwamen na een kwar tier op 1-0 door Joe Jordan, die in zijn 51 voorgaande interlands zelden zo'n belangrijke doelpunt zal hebben gemaakt. Aanvankelijk verrichtte hij nog meer belangrijk werk. Jordan hield zich goed aan zijn opdracht om achter de Russische captain en laatste man Alexander Tsji- wadse te kruipen om in die posi tie aangespeeld te worden. Het leidde direct tot die eerste tref fer. Een dieptepass van Narey kon niet door Chivadze worden onderschept en Jordan passeer de doelman Dasaev. Jordan: „Toch werd ik te weinig in de diepte aangespeeld en later ge beurde dat helemaal niet meer en moest ik me terug laten zak ken waardoor de Russen achter in steeds een man overhielden". Voorin lagen de zaken anders. Daar bleven Blochin, Bessonov en Tsjengelia zich in deze snelle en aantrekkelijke wedstrijd stuk lopen op de verdedigingsmuur. Pas na een uur hadden de Rus sen succes. Gavrilov liet zich de bal nog wel op een knullige ma nier van de voet halen, maar Chi vadze klaarde in tweede instan tie alsnog het karwei: 1-1. Die tegenvaller kwam behoorlijk hard aan bij de Schotten, zodat Jock Stein vanaf de zijlijn blik semsnel moest ingrijpen en met McGrain en Brazil voor Strachan en Jordan, die beiden vastzaten, een dubbele wissel uitvoerde. Succes leverde die echter pas op nadat Tsjengelia geprofiteerd had van een botsing tussen Han sen en Miller. Via Souness werd het snel daarna 2-2, waarmee wél de bewonderenswaardige voet balmentaliteit van de Schotten werd onderstreept, maar ook de eliminatie... tslag benadrukte alleen maar de Schotse voetbjalmev taliteit. De Russen gaan verder. LA CORUNA (ANP) - Met de dubieuze reputatie dat doelpunten in groep 1 van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal schaars zijn. is gisteren afgerekend. In de voorlaatste wed strijd nam Polen de laatste hindernis naar de tweede ronde door Peru met 5-1 uit te schakelen. Vier treffers in twaalf minuten bepaalden het lot van de Zuidamerikanen, die vier jaar geleden nog tot de laatste acht doordrongen. De vier in het noordwesten van Spanje voetballende vertegen woordigingen van Italië, Kameroen, Peru en Polen hadden niet alleen in vier wedstrijden slechts twee keer gescoord, ook wer den in alle ontmoetingen de punten gedeeld. Doelpunten van Smolarek, Lato, Boniek, Buncol en Ciolek zorgden na rust van de in La Coruna gespeelde wedstrijd voor een doorbraak van de litanie aan remises. In de slotminuten mocht La Rosa een tegen treffer maken. Of Italiè dan wel Kameroen Polen naar de tweede schiftingsronde vergezelt, zal de onderlinge confrontatie tussen beide landen vandaag in Vigo moeten uitmaken. Omdat de Italianen "al" één keer raak hebben geschoten, is een gelijkspel tegen de verras sende Afrikanen voldoende om het toernooi te kunnen voortzet ten. De eerste twee wedstrijden hadden al duidelijk gemaakt dat Peru op voetbalgebied in ernstig verval is geraakt Hoewel de forma tie van de bejaarde trainer Tim zich voor het toernooi plaatste door de winnaar van het Mundioalito 1981. Uruguay, te elimine ren, was er geen schijn van de aanvalskracht die de ploeg vier jaar geleden kenmerkte. Ook in Argentinië kwam Peru Polen tegen. Szarmach zorgde in die tweede ronde-wedstrijd voor het enige, beslissende doelpunt. Wellicht kan Polen zijn zwakke toernooistart wijten aan de voor- bereidingsmoeilijkheden. Door de politieke omstandigheden van het afgelopen halfjaar heeft trainer Piechnickzek zijn voor genomen tnamngsprogramma niet kunnen uitvoeren. Wat Po:-' len werkelijk kan zal de tweede ronde in Barcelona uitwijzen. Groep 1 Polen Italië Kameroen Peru Groep 3: België Hongarije Argentinië El Salvador Groep 6: Brazilië Sowjet-Unie 3 1 2 0 4 5-1 2 0 2 0 2 1-1 2 0 2 0 2 0-0 3 0 2 1 2 2-6 3 2 1 0 5 3-1 3 1 1 1 3 12-6 2 10 12 4-2 2 0 0 2 0 1-11 2 2 0 0 4 6-2 3 1113 6-4 2 0 0 2 0 2-8 ELCHE (GPD) Belgisch bondscoach Guy Thijs is geboren met een ko- nijnepoot in de hand, zeggen ze in Vlaanderen. Een zondagskind zouden wij in het Nederlands zeggen. Met een bevlieging van Europese klasse hield Jan Ceulemans midden België in Spanje. Doelpuntenmaker C zemiatinsky (21) en Ludo Coeck bejubelen hem erom. Overal waar de technisch leider zijn diensten aanbiedt lacht het geluk hem toe. Bij de clubs die hij onder zijn hoede had en ook bij het nationale voetbalteam. Het konijnepootje leek de coach gisteravond in het warme (30 gra den) Elche in de steek gelaten te hebben. Een opsomming van de ellende: na tien minuten raakte Ludo Coeck geblesseerd, kort daarna wandel de verdediger Varga door de de fensie van de Belgen en schoot het leer als een raket achter Pfaff, de hinkende Coeck raakte de paal, in de rust moest Van- dersmissen in de kleedkamer achterblijven met een blessure aan het dijbeen, twee minuten waren de mouwen opgestroopt in de tweede helft of doelman Pfaff kwam in botsing met ver dediger Gerets. De veldspeler hield daar een hersenschudding aan over, de doelman een ge kwetste schouder. Op het moment dat Gerets werd in gewisseld wilde ook Ludo Coeck het veld uit en meldde ook de met pijnstillende injecties voet ballende Alex Czerniatynski zich bij de dug-out waar verzorgers en doktoren overuren maakten. Wat een leed, de ploeg die tien dagen eerder de wereldkam pioen van de troon stootte, dreig de naar huis te worden gestuurd door Hongarije, waarover de Bel- ELCHE (GPD) - Als Eric Ge rets vandaag fit genoeg is, reist hij voor één dag af uit Spanje om in Keulen de on derhandelingen over een contract bij de FC Kóln af te ronden. De vleugelverdedi ger van Standard Luik en het Belgische elftal heeft daartoe van bondscoach Guy Thijs verlof gekregen. De transfer naar de Bundesli- ga zou al rond zijn, alleen over de financien zou nog tot een akkoord gekomen moe ten worden. Kóln wil ander half miljoen neertellen voor de Belg. Het uitstapje van Gerets kwam gisteravond echter op de tocht te staan. In het duel met Hongarije liep de voetballer vermoede lijk een hersenschudding op. de cabine is niet te beschrijven, iedereen zat te trillen. Hoe dat komt, vraag het me niet. Veijongd laatdunkend had- Moeten die oudjes ADVERTENTIE Nu de kaarten geschud zijn wordt het elke dag spannender wat de WK voetbal betreft Je zou alles wel nog groter willen zien. Dat kan bij ons. Dankzij AKA1 volgt u de wedstrijden op Yh meter televisie! Overigens, bij Black Jack zijn de kaarten ook geschud, en Roulette is ook spannend. Elke dag van 2 tot 2. Legitimatie en korrekte kleding graag. En veel plezier. SEVILLA (ANP) Brazilië wil de eerste finaleronde van het wereldkampioenschap voet bal met een doelpuntenregen tegen Nieuw-Zeeland afslui ten. Coach Tele Santana wenst met zijn ploeg, die on getwijfeld als ongeslagen groepswinnaar naar de twee de ronde overgaat, het Brazi- lianse WK-dooelpuntenre- cord van 1958 (7—1 zege op Zweden) te verbeteren. Met Socrates in het centrum van de aanval (in plaats van de teleurstellende Sergmho) en op de flanken de briljante Eder en Dribbelaar Paulos Isidoro rekent Santana op minstens acht doelpunten. De Braziliaanse coach beti- telde een dergelijke verrich ting als gepast afscheidsge schenk voor het fantastische publiek van Sevilla. "Sevilla is uitstekend bevallen. Het klimaat hier is net als thuis. We zijn op geen enkele manier uit ons evenwicht ge bracht", aldus Tele Santana, die temperaturen van 40 gra den in de schaduw als dood normaal ervaart Nieuw-Zeeland heeft het daar moeilijker mee gehad, kon team-manager John Adshead verklaren. Voor de afsluiten de wedstrijd uit groep 6 tegen Brazilië is de angst het Kiwi kamp bmengeslopen. Ads head vertelde geen manier te weten de schade tegen Brazi lië binnen de perken te hou den. "Die ploeg speelt voetbal van een andere planeet. We zullen vernederd worden en dat is geen leuk vooruitzicht met een 33 uur durende retour- - de boeg", aldus vlucht vo Adshead. Échec Wat betreft de toeschouwers aantallen is de eindronde van het WK in Spanje tot nu toe een échec geweest Naar de eerste 24 wedstrijden kwa men in totaal 681.034 toe schouwers. Vier jaar geleden in Argentinië trokken de eer ste 16 wedstrijden (er waren toen in totaal maar 16 equi pes) meer bezoekers 703 500 Het gemiddelde daalde van 43.969 toeschouwers per duel m Argentinië tot 28.376 nu. By vijf wedstrijden moesten de hekken dicht omdat het sta dion vol was. Dat gold voor de beide keren dat Spanje in actie kwam. El Savador trok tegen Hongarije en Belgie slechts 6.000 toeschouwers gen vooraf den gedaan ons wippen Het konijnepootje van Thijs, het werkte toch nog. „Plotseling had Jan Ceulemans weer een Euro pese bui", verzuchtte een opge luchte Luc Millecamps en zo was het. Twee jaar terug werd de aan valler van Brugge de ontdekking van het Europees kampioen schap. Zijn rushes werden be faamd. Maar de Europese film werd voor de Belg niet meer ge draaid. Tot hy een kwartier voor Belgisch definitieve uitschake ling langs de lyn trok, in het pe- naltygebied een duel om de bal won en voorzette. Czerniatynski tikte de bal in de linkerhoek, de traag reagerende doelman Mes- zaros was geslagen: 1-1. Wanke lend over de streep, de tweede ronde wacht. België moet dan maar eens duide lijk maken dat het daar ook iets te zoeken heeft. Argentinië werd in de openingswedstrijd dank zy zeer gedisciplineerd voetbal neergehaald. El Salvador bracht de slechtste party van de Duivels sinds jaren en gisteren was het opnieuw huilen met de pet op. Superspannend dat wel. maar slecht Geen behoorlyke aanval leverden de Duivels af, een on zichtbaar aanvalsduo waarin Vandenbergh na zijn treffer te gen Argentinië nog op zyn twee de goede moment wacht Een middenveld waar niemand de ly- nen uitzette, een rommelige de fensie. normaal het sterkste deel van de ploeg De drukkende temperatuur, de technische perfectie van de Hon garen en de nervositeit werden aangevoerd als excuses. Mille camps: „De stemming vooraf in Het verjonge Hongarije - de defen sie was 18 jaar jonger dan de laat ste lijn tegen El Salvador en Ar gentinië - bleef zonder proble men overeind in de eerste helft en had in de tweede penode alle kans de score op te voeren tegen de wankelende defensie waarin de dokter Pfaff en Gerets voort durend moest bystaan. Had het aan de Belgische bondsarts gele gen. dan had hy Gerets allang vervangen, maar de aanvoerder wilde zijn ploeg in deze zwarte penode niet vaarwel zeggen. Het sein voor de wissel moest ge geven worden door laatste man Walter Meeuws Gerets kwam vertellen dat het steeds schemer de voor zijn ogen, hy zag zwarte vlekken, verder spelen was on verantwoord, aldus Meeuws. Ge rets ging uiteindelyk en ver dween na afloop met vrouw Ria naar het ziekenhuis. Wie meldde zich in zyn kielzog, juist, Jean Marie Pfaff En daar werd rond hut nationale team hartelijk OOI gelachen, de doelman zag weer een kans op publiciteit. Die kreeg hij toch na een door braak van nnkai HU had de tweede treffer gescoord, ware het niet dat Pfaff hem buiten het penaltygebied neerhaalde Geen doelpunt, slechts een gele kaart, een zeer lichte straf, want met die overtreding schopte Pfaff Hongarye uit het toernooi en hield hij België in de race Thys probeerde in de rust zyn han gende bloemen weer omhoog te laten kijken, het water dat hy toediende heette Wilfried van Moer Plesscrs kwam later voor Gerets en het werkte Meer dan karakter en discipline heeft België op dit toernooi ech ter nog niet getoond „We heb ben de fysieke kant boven ge haald en toen konden de Honga ren niet meer mee", zei Jan Ceu lemans Geluk Ja. als je nooit aanvalt, leer je het aanvallen af. een ervaring die België ryker werd op deze avond. Twintig minuten konden ze hun geliefde defensieve spel opvoeren, maar toen Varga zyn formidabele goal aantekende, kon de ploeg niet omschakelen naar een offensiever systeem Dat het doel toch nog bereikt werd. dankte men niet aan goed voetbal. Een kwestie van geluk, dus toch het konynepooVje van coach Guy Thus

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 13