Kurt Welzl gaat Oostenrijk voor Vrij-uit Tumult na Franse treffer Geen nieuwe stunt Algerije Merkwaardige rol van Russische arbiter Stupar WK-standen Vlucht voor vrouwtje DINSDAG 22 JUNI 1982 door Ruud Paauw "Mens sana in corpore sano". De schone, klassieke stelling: Een gezonde geest hoort in een gezond lichaam". We ken- nen haar allemaal. Eentje met eeuwigheidswaarde heb I ik altijd gemeend. Maar na de WK-duels Brazi lië—Sowjet-Unie en Brazi lië—Schotland denk ik toch dat de spreuk aan modernise ring toe is. De meest ideale combinatie lijkt me nu: "Een gezonde geest hoort in een Braziliaans lichaam". Duitsers Voor veel Duitsers is het (sport leven een rekensom met een uitkomst waaraan niet te tor nen valt. Hun hele hebben en houwen hadden ze in Bonn in de computer gegooid en die had als resultaat uitgespuwd dat West-Duitsland zonder kleerscheuren de halve fina les van het WK in Spanje zou halen. Dan moet dat ook ge beuren: het is zoiets als een plicht. Anders weten de top functionaris en de modale Duitser zich geen róód meer. Daarom heb ik na de 1-2 tegen het hupse Algerije langdurig afgestemd op Duitsland één. twee en drie om te kijken hoe de natie zich hield onder deze rechtstreeks door de hemel verzonden verrassing. Eerst stuitte ik op een serie weg- en straatinterviews om de stem des volks over de nederlaag te Nou dat was me wat. Iemand heeft eens gezegd sommige mensen geven hun bloed voor hun landanderen hun gól. En de laatste categorie was nu zeer nadrukkelijk aan de beurt. Een politieman die om zijn oordeel werd gevraagd sprak nog vrij ambtelijke taal, maar aan zijn ogen kon je al zien dat hij liever met zijn pistool dwars door het beeld had geschoten. Daarna werd het een stuk venijniger. Iemand riep dat het Duitse zootje maar uit Spanje terug moest komen lópen. Iets doen zónder je mercedes is in dat land nu eenmaal het ergste dat je kan overkomen. De tv- verslaggever hield zich wijse lijk buiten alles, geheel over eenkomstig Shakespeares wijze advies: kom niet tussen de draak en zijn toorn. Uit al die gespierde opmerkin gen bleek dat er sinds het ou de Rome maar heel weinig is veranderd: potentaten en hel den moeten doen wat er van hen wordt verwacht anders rolt hun kop snel in het zand. Dramatisch Bepaald dramatisch was het interview later met bonds coach Jupp Derwall. Nor maal een vent met een pens vol gestaalde zekerheden, maar nu drukten zijn vetla gen slechts hulpeloosheid uit. Hij zat er bij of hem zojuist een rits dierbare bloedver wanten was ontnomen. Te genover hem zat een verslag gever in de rol van officier van justitie, want die neder laag - zo kreeg je de indruk was bij de wet verboden en dan is het natuurlijk een zaak van het strafrecht. Der wall zweette peentjes, had on getwijfeld dolgraag onder al le ruïnes van Madrid willen verdwijnen, maar moest wel doorgaan met zijn geblaat. Zijn spelers had hij immers zwijgplicht opgelegd. Ach, ach, wat een treurigheid. Zelfs al wordt West-Duitsland wereldkampioen (met de 4-1 tegen Chili heeft de computer zich gerehabiliteerd) dan nog zullen die beelden vol armza JUPP DERWALL ligheid, terneergedruktheid en afschuw me bijblijven. Het was erschütternd. Advies Wat is de ware betekenis van een voetbaltrainer voor een elftal nu eigenlijk Ik sukkel al een tijdje met die vraag. Vermoedelijk komt een gedreven wetenschapper in het jaar 2082 er achter dat het niet meer dan peperdure, uiterst dubieuze toverkollen zijn, maar aal duurt dus nog wel even. Die vraag kwam weer in me op toen de befaamde coach Hen nes Weisweiler een dag voor West-Duitsland—Chili op het tv-scherm verscheen. Weis weiler ziet er een beetje uit of hij ooit het voetbalspel heeft verwékt. De verslaggever vroeg naar het gewenste "tactisch concept" voor dat potje. Weisweiler maakte bij die woorden een wegwerpgebaar. Niks tac tiek, "er moet hard tegenaan gegaan worden om die schan delijke nederlaag tegen Alge rije uit te wissen". Punt uit. Hij keek even of hij op ap plaus wachtte. Er hard tegenaan - het advies dat Jan Pieterse uit de Ge hakt buurt ook altijd geeft. Maar ja, uit Weisweilers mond is het iets bijzonders, nietwaar. Vriendin Hongarije heeft in Spanje ge protesteerd tegen het feit dat twee van zijn spelers een gele kaart kregen omdat ze tij dens de wedstrijd Hongarije - El Salvador zich buiten de lijnen begaven om water te drinken. De Wereldvoetbalbond (FIFA) heeft dat protest afgewezen. Secretaris Blatter zei: "Als de scheidsrechters niet optreden tegen dit soort dingen, wordt er straks cola gedronken, een pauze ingelegd om een siga retje te roken of misschien wel om hun vriendin te gaan kus- Nou vraag ik u. Een aantal maanden terug heeft de FIFA (of zijn broertje de UEFA, daar wil ik vanaf zijn) zijn afkeer uitgesproken over die innige omhelzingen van kerels door kerels na een doelpunt. Aiakki-bah. zei toen 'n hoge official, het is zo onmanlijk. Er mocht, als ik het goed begrepen heb. alleen maar behéérst geknuffeld worden door de maker van het doelpunt en de verzender van de beslissende pass/voor zet Nou goed, denk je dan, als de officials zo bezorgd zijn over het puur manlijke van de voetballerij. Maar nou mag je ook al niks met een méid. Terwijl je bij de prestaties van sommige spelers juist meteen denkt: het enige dat ze tvèl goed zullen kunnen is het zoe nen van hun vriendin Strijdkreet Je kunt in deze dagen geen pe riodiek openslaan of er staat wel een uitgebreide reportage in over voetbal. Zelfs de Strijdkreet, orgaan van het Leger des Heils, laat de bal door zijn gewijde kolommen rollen. En van die mensen denk je nou toch echt dat ze zich met betere dingen dan de voetballerij bezighouden. Maar nee. hoor. in het laatste nummer gaat redacteur Jan F ill us er eens breed voor zit ten. In de twee pagina's die er voor zijn uitgetrokken vindt hij dat "een voetbalwedstrijd wat anders is dan een kerk dienst" en constateert vervol gens dat: a) in de kerk niemand als een gek op de banken gaat staan dansen. b) de voorganger niet met spreekkoren wordt aange moedigd. c) er geen scheidsrechter is. d) er geen kerkzang is die ver geleken kan worden met 68.000 fans die het clublied aanheffen. e) er geen punten gescoord wor den. f) bij kerkgangers met altijd een brandend verlangen is naar de volgende zondag. Tot zover het blad. Het lijstje is verre van volledig Ik wijs al leen maar op de collecte zak. die in de kerk rondgaat en bij de voetballerij (nog) ont breekt Maar daar gaat het me niet om Nee, uxif ik wil zeggen is dit: Strijdkreet, als u nu ook al niet de kop bij het werk houdt, wie dan nog wel7 OVIEDO (GPD) - De weg naar succes in voetbal is eigenlijk zo oud als de weg naar Rome. Want wie in het hedendaagse voetbal de moed en de durf bezit om de moderne theo rieën naast zich neer te leggen en terugkeert naar het orthodoxe vleugelspel heeft duidelijk een streepje voor. Maar welke trainer kan tegenwoordig nog beschikken over twee specifieke vleugelspitsen en is bereid het aloude systeem te hanteren van aanval len via de flanken. De sjeik in hoogsteigen persoon kwam zich ook nog even met de zaak bemoeien. De verwarring rond de Franse treffer werd er alleen maar groter door. Zo'n trainer bezat het Oostenrijkse elftal gisteravond tegen Algerije (2-0) in Georg Schmidt, die hal verwege inzag dat de nationale ploeg op de verkeerde weg was. Bovendien beschikt Oostenrijk over twee spelers (Kurt Welzl en Walter Schachner) die als zoda nig prima kunnen functioneren. En waartoe een dergelijke speel wijze kan leiden, toonden Welzl en Schachner overduidelijk aan. De ruimschoots verdiende over winning op de krachteloze Alge rijnen zou zonder die overscha keling op een driemansaanval vermoedelijk ook nooit tot stand zijn gekomen. Getweeën moch ten de twee in buitenlandse dienst spelende Oostenrijkers (bij respectievelijk Valencia en Cesena) ook terecht dè eer van de overwinning voor zich opei- Beide keren stond Kurt Welzl aan de basis van de treffers, in beide gevallen ging het voorbereidend werk op de vleugels eraan voor af. Net tien minuten in het veld schoot de voormalige AZ-speler op aangeven van verdediger De- georgi de boomlange Guendouz aan van wiens lichaam het speel tuig voor de voeten sprong van Schachner. De koele kansenbe- nutter, die ook al tegen Chili de enige en winnende treffer voor zijn rekening nam, bedacht zich geen moment en passeerde doel man Cerbah kansloos. Kiezen Twaalf minuten later was het an dermaal raak. En opnieuw was het Welzl die de veel te egoistisch ingestelde Krankl in de gelegen heid stelde de hoek uit te kiezen. De geblokte Oostenrijker profi teerde dankbaar, maar verzuim de nadien het doelsaldo van de Oostenrijkers een nog florissan- ter aanzien te geven. Hoe belang rijk die door een te zelfzuchtig optreden verprutste kansen zijn, zal pas vrijdagavond blijken, wanneer West-Duitsland de te genstander is en het resultaat van Algerije-Chili dan al bekend is. Alleen al de wetenschap dat Oos tenrijk en West-Duitsland zich kunnen richten op de uitslag van de avond daarvoor en het des noods op een akkoordje kunnen gooien, geeft een wrange bij smaak aan deze tot dusver zo tur bulent verlopen eerste finaleron de. Alles zou er daarom ook voor pleiten in de diverse groepen de wedstrijden in de derde ronde gelijktijdig te laten verspelen. Want door het vermaledijde plaatsingssysteem zijn de toplan- den al genoeg in het voordeel en mogen zij uit een soort mis plaatst eerbetoon nu ook nog eens als laatste in actie komen. Mede daarom lijkt de rol van Alge rije in dit wereldtoernooi ook uit gespeeld. Op het gevaar af dat de technisch begaafde maar fysiek en tactisch nog onvolwassen Noordafrikanen alsnog tot een tweede stunt in staat zijn, is het nauwelijks aan te nemen dat zij de eerste ronde zullen overleven. Op basis van de tweede helft maandagavond tegen Oostenrijk lijkt dat ook terecht, want in die periode was de ploeg van aan voerder Obermayer veruit supe rieur. Maar nadat de Oostenrijkers een maal afstand hadden genomen, zakte de Algerijnse ploeg als een plumpudding in elkaar en ver loor het ook goeddeels zijn hoop. Zeker nadat Assad een unieke mogelijkheid had verprutst om Algerije alsnog uitzicht te geven op een remise. Vanaf dat mo ment bleken de Algerijnen ook niet meer die vriendelijke voet ballers van een paar dagen eer der tegen West-Duitsland en Oostenrijk-Algerije 2-0 Stand in groep twee: 1. Oostenrijk 2 2 0 0 4 3-0 2. West-Duitsl 2 10 12 5-3 3. Algerije 2 10 12 2-3 4. Chili 2 0 0 2 0 1-5 Frankrijk-Koeweit 4-1 Stand groep vier: 1. Engeland 2 2 0 0 4 5-1 2. Frankrijk 2 10 12 5-4 3. Koeweit 2 1 1 0 1 2-5 4. Tsjechoslowakije 2 0 1111-3 Noord-Ierland-Honduras 1-1 De stand in groep 5 is: 1. Spanje 2 1 1 0 3 3-2 2. Honduras 2 0 2 0 2 2-2 3. Noord-Ierl 2 0 2 0 2 1-1 4. Joegoslavië 2 0 1111-2 hanteerden zij methoden die ten minste met geel bestraft hadden moeten worden. Doch slechts één keer haalde de even tolerante als merkwaardig arbitrerende Australiër Boskovic die prent te voorschijn. Dat was een kwartier voor afloop, toen de licht ontvlambare Dahleb zich niet langer kon beheersen en trapte naar Schachner. Het pleit voor het voetbalfatsoen van trai ner Khalef dat hij hem onmiddel lijk naar de kant haalde en ver ving voor Flemcani. Een zelfde straf ontliep Guendouz, die Krankl zonder pardon torpedeer de. Zinloos Het waren de zinloze reacties van de moreel kwetsbare en volledig gedemoraliseerde Algerijnen op de niet ingecalculeerde teleur stelling. En daar zag het in de eerste helft geenszins naar uit. In die periode leverden zij ook nog maals het bewijs waarom de bui tenwereld na het eerste optreden zo in de ban is geraakt van het Algerijnse voetbal. Individueel lieten de Noordafrikanen ander maal knappe staaltjes voetbal zien. Zij misten echter de kracht om het Oostenrijk werkelijk las tig te maken. Dat Oostenrijk in die periode des ondanks niet op achterstand kwam, dankte de ploeg aan twee schitterende reflexen van Konci- lia bij venijnige schoten van Zi- dane en Madjer. Eén maal moest de lat de doelman van Austria Wien te hulp komen bij een kop bal van Zidane. Die mogelijkhe den waren voor Schmidt uitein delijk de directe aanleiding om het duel wat meer naar de andere helft te verplaatsen. Toen wreek te zich ook het gebrek aan orga nisatie in de defensie die Algerije uiteindelijk noodlottig werd. De moed van een trainer werd daarmee toch nog beloond, zij het op het nippertje. VALLADOLID (ANP) - Het toer nooi om het wereldkampioen schap voetbal heeft zijn eerste schandaal. Tien minuten voor het einde dreigde in Valladolid een staking, toen de spelers van Koeweit aanstalten maakten het veld te verlaten na het toekennen van een Frans (vierde) doelpunt. Nadat de Russische scheidsrech ter Stupar de treffer van Giresse in eerste instantie had toege kend, maar na een discussie van bijna tien minuten had geannu leerd, wilden de Fransen voortij dig de kleedkamers gaan opzoe ken. Onder groot tumult kon de ont moeting tenslotte nog normaal worden uitgespeeld. Vijf minu ten voor het slotsignaal scoorde Koeweit, maar ook nu kende de Russische fluitist het doelpunt niet toe. Drie minuten later rukte Bossis de defensie van Koeweit open en trof voor de vierde maal doel. Toch 4-1. Michel Hidalgo had op dat mo ment reeds zijn bank in de dug out verlaten. In grote woede ver liet hij het stadion en werkte een fotograaf, die de tumultueuze scènes op de gevoelige plaat wil de vastleggen, tegen de grond. De heetgebakerde Fransman verscheen later ook niet op de persconferentie. De 18.000 toe schouwers die het duel bijwoon den uitten hun misnoegen over het optreden van de spelers met een snerpend fluitconcert. De Russische scheidsrechter Stupar moest zich later onder politiebe scherming stellen. Voordat deze gebeurtenissen plaatsvonden had Michel Platini, die zijn 27ste verjaardag vierde, een formidabele partij voetbal gedemonstreerd. Letterlijk alles gelukte hem op deze dag. Na Ma- radona, Karl-Heinz Rummenig- ge en Oleg Blochin trad hij als vierde speler aan in de rijen van de supersterren. Ofschoon Hidal go zijn team, na de nederlaag te gen Engeland (13) op vijf plaat sen gewyzigd had hadden de Fransen bijna een half uur nodig het juiste ritme te vinden. Bij de eerste drie Franse doelpun ten was Platini betrokken Na een half uur werd hij hard gepakt en Genghini kon de vrije schop in de eerste treffer omzetten (1- 0). De tweede treffer nam hyzelf voor zijn rekening na schitterend voorbereidend werk van Giresse en bij de derde treffer van Didier Six (48 minuten) leverde hij de voorzet op maat af. De trainer van Koeweit. Alberto Perreira, verklaarde na afloop "Mijn spelers waren helemaal niet van plan het veld te verlaten. Er was misverstand ontstaan omdat mijn spelers, voordat Gi resse scoorde, een fluitsignaal meenden gehoord te hebben Zij wilden dat de scheidsrechter contact zou nemen met d. gn rechter en hebben gevraagd of hij het doelpunt wilde annule- Ook de voorzitter van de voetbal bond van Koeweit bleef achter zijn ploeg, die hy op het hart had gedrukt vooral verder te spelen, staan. Hy betreurde de neder laag, maar meende dat zyn ploeg desondanks een sieraad was ge weest voor dit toernooi. VIGO (ANP) - Jazek Jarecki was aanvankelijk aangewezen om als een van de doelmannen van Polen naar het wereldkampioen schap in Spanje te gaan Na een trainingskamp bleef Jarecki ech ter in West-Duitsland achter en besloot hij op 3 juni politiek asiel aan te vragen Jarecki schreef een drie vellen lange brief aan de Poolse voetbalbondsvoorzitter met een i>erklaring voor zijn "vlucht": hij zou verkommeren van liefdesverdriet om een Duits vrouwtje "Zonder Gisela kan ik het niet uithouden". De spelers van Kameroen kunnen alleen in het Frans met elkaar converseren In hun eigen taaltje zouden ze elkaar totaal niet ver staan In Kameroen bestaan na melijk zo'n tweehonderd dialec ten en daarvan zijn er in de voet balploeg Dan Kameroen heel uwt vertegen woord igd. Vijf personen i n Brazil ie vonden de dood tijdens de uitbarstingen van nationale trots die in Belem plaatsvonden nadat Brazilië op superieure wijze Schotland hun wil had opgelegd (4-1). Er waren bovendien vele zwaar- en lichtge wonden aan het einde Dan de fes tiviteiten. A'4 /O /V/A/ Z'tA/ T/£> /W S&eSTl&OZÏM Oa£/T£AA A2S7W A//£T Azz/sse C£AZ4*r Af/we A)AA/£ //APP/£ „///*?-

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9