D'66 in kamp van oppositie OIC/1V7 HtögewkwtöCPN: oorlogsrapport intrekken Van Agt: tussentijds aftreden is denkbaar Beatrix kritiseert VS 225/2S0& -C Democraten willen, met PvdA, meer bescherming minima "Wet ncxxJzakelijk op politieke partijen Deze week bij de melkman: "Oost en West meer eens dan het lijkt" Na scherpe controle minder zwartrijders Overval op Amro-bank DINSDAG 22 JUNI 1982 DEN HAAG (GPD) Premier Van Agt is opnieuw „en met volle toe wijding'' bereid lijsttrekker van het CDA voor de komende ver kiezingen te worden. Hij heeft van het CDA-bestuur wel geëist dat hij, als er een kabinet-Van Agt IV komt, tijdens de rit van dat kabinet de landspolitiek tus sentijds mag verlaten wanneer hij dat wil. Het CDA-bestuur heeft dat ingewilligd. Van Agt zal nu door de CDA-partij- raad op 3 juli officieel tot lijst trekker worden benoemd. Hij zei gisteravond na een vergadering van het CDA-bestuur in Utrecht lang geaarzeld te hebben of hij zich weer kandidaat zou stellen. En dat had er volgens hem niets 1 mee te maaken „dat de ijdeltuit weer van de Olympus gesleurd moest worden". Volgens de premier liggen aan die aarzelingen slechts redenen van strikt persoonlijke aard, „en ab soluut geen politieke", ten grondslag. „Ik ben nu bijna elf jaar minister en vooral de laatste vijf jaar daarvan zijn bijzonder zwaar geweest". „Er komt een tijdstip waarop een 51-jarige, al is die in goede ge- Aarzelingen vanwege gezin Binnenland zondheid, toch de lasten van dat ambt begint te merken. Daarbij komt dat de komende periode opnieuw heel moeilijk zal wor den", aldus Van Agt. Hij gaat er daarbij van uit dat hij in het nieuwe kabinet na de verkie zingen - indien het CDA daar aan meedoet - weer minister-presi dent wordt. De kans dat hij een andere ministerspost zal gaan bekleden, noemde de premier ui terst klein. Volgens Van Agt heeft vooral zijn gezin een belangrijke rol in zijn aarzelingen gespeeld. „Ik moet er ook aan denken hoe het thuis is. We hebben nu elf jaar geleefd in een situatie van vader die in Den Haag woont en vrouw en kinderen in Nijmegen. Je moet niet willen overvragen, dat is te genover hen niet humaan". Van Agt bleef gisteravond bena drukken dat allerminst zeker is dat hy tijdens de rit het komende kabinet zal verlaten. Hij wil slechts de mogelijkheid daartoe hebben. „Iedereen weet nu dat die kans er is. Dan hoeft ook nie mand verrast te zijn, laat staan zich genomen te voelen". Hij zal het ook slechts doen wan neer aan twee voorwaarden is voldaan: het beleid van het kabi net moet stevig in de rails staan en zijn opvolging moet tevoren goed zijn geregeld. Van Agt vindt dat op hem na elf jaar „in redelijkheid" niet van toepassing hoeft te zijn, dat een kandidaat zich dient te binden voor de volle periode van vier jaar. Als hij tussentijds weggaat is dat wel meteen definitief. Van Agt zei bijvoorbeeld een ruil naar een andere ministerspost op dat mo ment uit te sluiten. Hij verzeker de dat geen „geheime plannen" in die richting bestaan. Van Agt - geen geheime plannen. Recentelijk is gesuggereerd dat Van Agt tussentijds zou willen overstappen naar het ministerie van buitenlandse zaken. „Als ik wegga betreft dat een vertrek uit de landspolitiek tout court". Maar dat sluit volgens hem een overstap naar een burgemeester spost of een commissariaat van de koningin met uit DEN HAAG (GPD) Tijdens het Kamerdebat over bezui nigingen in de sociale sector zijn de twee regeringspar tijen, CDA en D'66, aanzienlijke uit elkaar gedreven. WD en CDA vonden elkaar wel. Het bleek onmogelijk om, zoals de Democraten hadden gewild, een gezamenlijk voorstel van CDA, PvdA en D'66 te ontwikkelen. Dat bleek toen de CDA-fractie zich, samen met 'klein rechts', zich opstelde achter het WD- plan om alle uitkeringen met een gelijk percentage bij te stellen en niet alleen de hogere uitkeringen aan te pakken. D'66-woordvoer- ster mevrouw Groenman diende daarop een eigen wijzigingsvoor stel in, dat betere effecten voor de laagste inkomens tot gevolg zou hebben. Het D'66-voorstel werd door minis ter De Graaf van de hand gewe zen, omdat het moeilijk uitvoer baar zou zijn. Tevens zou het lei den tot een te grote nivellering rond het modale niveau. Het voorstel komt neer op een verho ging van de minimumuitkerin gen met 3,5 procent, met 2,5 voor uitkeringen tussen minimum en modaal en met 1,5 procent daar boven. Ook wil D'66 de kinder bijslag op het huidige peil be- Overleg tussen de Kamerleden De Vries (CDA, links) Rietkerk en De Korte (beiden WD). Koningin wijst op ongelijkheid van kansen LOS ANGELES (ANP) - Konin gin Beatrix heeft gisteren in Los Angeles in haar rede voor de World Affairs Council kritisch gesproken over de ongelijkheid van kansen in de Verenigde Sta ten. "In Nederland wordt het ide aal van gelijkwaardige kansen met iets meer scepsis benaderd. Er wordt bij ons wel getwijfeld aan de haalbaarheid van deze doelstelling die door een van uw gerechtsgeleerden eens is om schreven als een fictie die tot doel heeft datgene wat onaange naam is voor hen die lijden, mooi te doen schijnen". De koningin benadrukte in haar re de, waarnaar door ieder adem loos werd geluisterd, dat men van gelijkheid van toegankelijk heid van de arbeidsmarkt niet kan spreken zonder dat corrige rende mechanismen die mate van gelijkheid trachten te her- WEERRAPPORTEN stellen tussen de velen die onge lijk van start zijn gegaan. "In de economische sfeer ligt bij u het accent meer resoluut op de vrijheid van handelen van het in dividu. Hiermee is deze visie niet gediskwalificeerd, integendeel, maar wij zullen het steeds zeer kritisch moeten blijven bezien en in de praktijk verfijnen en corrigeren". Koningin Beatrix meende dat haar opmerkingen over deze verschil len in visie tussen Nederland en de VS slechts een momentopna me zijn. "In uw land noch in het mijne kan de verhouding tussen vrijheid en gelijkheid statisch zijn. Verschuivingen zullen altijd blijven optreden, maar zo lang zij de grenzen van een brede demo cratische consensus niet over schrijden kan het dilemma tus sen vrijheid en gelijkheid telkens weer geweldloos worden opge lost". PvdA-vertegenwoordigster me vrouw Ter Veld wees, net als me vrouw Groenman, de wijziging van CDA en WD van de hand. Wel is zij bereid grote delen van de kabinetsvoorstellen te steu nen. Zij vindt echter dat de wijzi gingen in de oorspronkelijke voorstellen teruggedraaid moe ten worden. Dat zou betekenen dat de bevrie zing van de uitkeringen op een wat hoger niveau gebeurt dan in de voorstellen van het kabinet. Ook wil de PvdA de kinderbij slag voor 25- en 26-jarigen, stude rende kinderen afschaffen. Per 1 oktober moeten studiekosten voor 25- 26-jarigen dan als bijzon dere kosten aftrekbaar voor de belastingen worden gemaakt CDA en PvdA namen tegen het einde van het debat nog fel stel ling tegen een poging van de WD'er De Korte om het totale bedrag aan bezuinigingen met nog eens bijna f 100 miljoen te verhogen. De WD heeft voorge steld om ondanks de verlaging van de uitkeringen de kinderbij slag alsnog te bevriezen. Dit plan zal het echter niet halen. Minister De Graaf, die het voorstel van CDA en WD 'ontraadde' en daarmee aangaf geen consequen ties te zullen verbinden aan eventuele aanneming, wees erop dat het plan geen bezuiniging voor volgend jaar inhield. De ka binetsvoorstellen met betrek king tot de kinderbijslag bete kende al een bezuiniging van f 300 miljoen volgend jaar. Meisje (12) beschoten LEIDEN - Een 12-jarig meisje uit Leiden is gisteravond om half ze ven beschoten met een luchtdru kwapen. Het meisje voer met een rubber bootje op de Oude Singel toen een onbekende dader op haar schoot. Het meisje raakte gewond aan haar voet. Het bootje raakte lek. Smaadproces tegen Boersma? DEN HAAG (ANP) - De Haagse officier van justitie, mr. J. Couzijn, heeft besloten in principe drs. J. Boersma, voormalig topfunctionaris van het Ogem-concern, wegens smaad te vervolgen. De Haagse officier van justitie Holthuis heeft dit gisteren meegedeeld. Drs. Boersma zou eerder dit jaar smadelijke uitlatingen in verschillende kranten hebben gedaan over dr. J. Bartels. Tot medio 1980 lid van de raad van bestuur van Ogem. Volgens Boersma zou Bartels zich hebben verrijkt door middel van onkostendeclaraties. Mr. Holthuis verklaarde, dat de advocaten van beide partijen op het ogen blik druk bezig de affaire alsnog in der minne te schikken. ADVERTENTIE Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven ar bew. - bew. 19 1 bew. 19 bew. 17 bew. 20 1 Den Helder geheel bew 16 Rotterdam half bew. -- Twente zwaar bew. 19 Vlissingen geheel bew. 20 Zd. Limburg half bew. 21 Aberdeen zwaar bew 12 Athene onbewolkt 29 Barcelona zwaar bew. 26 onbewolkt 19 zwaar bew. 25 zwaar bew. 22 zwaar bew. 23 geheel bew. 20 geheel bew. 16 regen 20 DEN HAAG (GPD) - Het is niet juist dat in de Nederlandse Grondwet en Kieswet niets staat op politieke partijen. Daarom moet er een „wet op de politieke partijen" komen. Daarin kunnen dan regels gesteld worden ten aanzien van het democratisch karakter van de kandidaatstel ling. de verenigingsvorm en kan subsidiëring door de overheid mogelijk worden gemaakt. Dat zei prof. mr. H. van den Brink gisteren in Amsterdam in zijn re de bij de aanvaarding van zijn ambt als gewoon hoogleraar in het Nederlands en vergelijkend staats- en administratief recht aan de Universiteit van Amster dam. De sleutelrol die politieke partijen in ons staatsbestel spelen, rechtvaardigt volgens prof. Van den Brink ook aandacht van de wetgever. In de Grondwet, ook de nieuwe, komen politieke par tijen helemaal niet voor. De Kies- wet spreekt slechts van naamsre- gistratie van kandidaten en in de Omroepwet wordt de zendtijd voor politieke partijen geregeld, en dat is alles. Deze situatie belemmert volgens de Amsterdamse hoogleraar bij voorbeeld ook het optreden te gen racistische partijen. Voorts leidt de wetgeving tot schijnhei lige situaties, bijvoorbeeld waar het de financiële steun aan poli tieke partijen betreft, die indirect via andere organisaties wordt ge geven. Van den Brink bepleit openlijke, directe subsidiëring van partijen. Daardoor worden deze toegankelijker voor de men sen omdat de contributies om laag kunnen. Den Uyl (Palme-cominissie): DEN HAAG (GPD) - Russen en Amerikanen zijn het over veel meer eens dan uit de vaak bombastische verklaringen van NA VO en Warschaupact kan worden opgemaakt Dat geldt vooral de noodzaak van vermindering van de bewapening. Tot dat be sef is ex-minister en PvdA-leider Den Uyl gekomen als lid van de Palme-commissie voor ontwapenings- en veiligheidsvraag stukken. Gisteren presenteerde Den Uyl het eerste exemplaar van de Nederlandse vertaling van een recent rapport van die commissie aan minister van defensie Van Mierlo. Tot de 16 leden die de Palme-commissie telt behoren behalve de Zweedse oud-premier Olaf Palme (tevens voorzitter), de Russi sche Amerika-deskundige Georgi Arbatov, de Duitse ontwape ningsexpert Egon Bahr (SPD), en de voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance. Ook de Derde Wereld is vertegenwoordigd, onder anderen in de persoon van de Tanzaniaanse minister van buitenlandse zaken Salim Salim In zijn toelichting zette Den Uyl zich af tegen „de minachting voor onderhandelingen tussen staten, zoals in de vredesbeweging soms 'goede toon' lykt te zyn". Hij wees erop dat 95 procent van alle kernwapens in handen is van de twee supermachten, en dat er „geen andere weg naar vermindering en uitbanning van kern wapens is dan door onderhandelingen en verdragen tussen de VS en de Sowjet-Unie". De grondgedachte van het rapport, getiteld „bondgenoten in vei ligheid". is het streven naar gedeelde veiligheid in plaats van het evenwicht van afschrikking. Het rapport wijst het idee van de hand om verband te leggen tussen ontwapeningsonderhande lingen en het internationale gedrag van de tegenstander. Het gaat niet om cadeaus voor een tegenstander, aldus Den Uyl in zijn toeliching. maar om het belang een kernoorlog te voorko men, een belang dat al het andere ver te boven gaat. Kernwapenvrije zone De Palme-commissie bepleit het tot stand brengen van een kern wapenvrije zone van 150 kilometer aan weerszijden van de grens tussen Oost en West (voorlopig de grens tussen de Bondsrepu bliek, de DDR en Tsjechoslowakije) Binnen die zone mogen dan geen kernwapens staan opgesteld, en mag er ook met mee geoefend worden. Dit zou de atoomdrempel verhogen en de kans op een kernoorlog verkleinen. Den Uyl loverhandigt het eerste exemplaar rapport aan minister Van Mierlo (defensie). DEN HAAG (ANP) - Een ver sterkte voorlichting en een inten sievere en opvallende controle doet veel zwartrijders besluiten toch maar de verschuldigde mo torrijtuigenbelasting te betalen. Dit is de conclusie van een on derzoek van de interdepartemen tale stuurgroep misbruik en on eigenlijk gebruik (de ministeries van financiën en justitie). Bij een experiment met versterkte voorlichting en scherper contro les, dat in november 1980 in twaalf gemeenten werd gehou den, bleek dat het aantal betalers van motorrijtuigenbelasting in het onderzochte gebied met der tig a veertig procent steeg. Versterkte voorlichting blijkt vol gens het onderzoek vooral in vloed te hebben op automobilis ten die (nog) niet lang "zwart" rij den. Intensieve en opvallende controle heeft vooral invloed op personen die al lange tijd geen belasting voor hun voertuig beta len. Kennelijk is deze groep ge voelig voor het zien dat er wordt gecontroleerd, aldus een conclu sie in het rapport. Volgens het ministerie van justitie hebben de resultaten van het on derzoek ook aangetoond dat pre ventieve maatregelen van de on zekerheid zeker kunnen bijdra gen aan het terugdringen van het ontduiken van belasting. Die maatregelen moeten dan wel ge richt zijn op groepen die daar "gevoelig" voor zijn. Uit het ondrzoek blijkt bijvoor beeld dat er een zogenoemde harde kern van zwartrijders is die welbewust of door slordig heid niet betaalt. ASSEN (ANP) - Bij een gewapen de overval op een geldtransport auto van van Gend en Loos bu de Amro-bank in de Bnnkstraat in Assen is gisterochtend naar voorlopige schattingen ongeveer 100.000 gulden buitgemaakt De overval gebeurde op het mo ment dat een man een .ste« kk.ir- retje met geld uit de transportau to de bank wilde binnenbrengen. De overvaller kwam uit de kof ferbak van een voor de bank ge parkeerde auto tevoorschijn. PvdA blijft lijstverbinding afwijzen Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt geheel bew. Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Maliorca München Oslo Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis licht bew. 17 zwaar bew. 24 licht bew. 25 regen 19 zwaar bew. -- licht bew. 31 onbewolkt 24 licht bew. 27 zwaar bew. 19 onbewolkt 26 onbewolkt 16 geheel bew. 25 licht bew. 28 zwaar bew.28 onbewolkt 13 onbewolkt 26 regen 21 zwaar bew. 23 onbewolkt 27 half bew. 24 onbewolkt 27 onbewolkt 37 8 04 12 06 10 06 DEN HAAG - Het partijbestuur van de Communistische Partij van Nederland wil het rapport intrekken over „De CPN in de oorlog", dat in 1959 door het CPN-congres werd aangenomen. Het partijbestuur heeft een voor stel daartoe gedaan aan het 28e CPN-congres, dat dit najaar wordt gehouden. Het 23 jaar ou de rapport ademt volgens de CPN-top te veel de sfeer van het stalinisme. Volgens het CPN-bestuur zijn de inzichten over de geschiedenis en over het verleden van de com munistische partij in de loop der jaren nogal veranderd- Boven dien is het niet meer zo dat in de CPN slechts éën mening als al lesbepalend wordt gezien Hand having van het oude rapport be tekent uniformering van opvat tingen en ideeën en dat kan rem mend werken op de ontplooung van de CPN politiek, aldus het bestuur Barrières Onderzoek naar en voortgezet de bat over de geschiedenis van de partij, wordt door het bestuur van groot belang geacht. Juist het intrekken van het rapport „De CPN in de oorlog" kan de barrières daarvoor wegnemen. Het partijbestuur zegt dat het rapport te veel is gaan functione ren als symbool van het stahnis me, „opvattingen die geweld doen aan bepaalde beginselen van menselijkheid". Intrekking van het rapport noemt het bestuur een onderstreping van de vernieuwing in de CPN van de laatste tijd „Dit vernu-u wingsproces is van belang voor de bijdrage die de CPN wfl lev«- ren aan het helen van de breuken uit het verleden die te lang ver deeldheid in de Nederlandse progressieve beweging in stand helpen houden" Lijstverbinding Het partijbestuur van de PvdA wil geen lijstverbinding met de CPN Dat is de reactie van het bestuur naar aanleiding van de bnef die de dne kleine linkse partijen CPN. PPR en PSP zon den aan de PvdA. met daann de wens bu de komende Tweede- Kamerverkiezingen een lijstver binding met hen aan te gaan Het partijbestuur van de PvdA is wel bereid voor de verkiezingen van 8 september een lijstverbin ding aan te gaan met dc PSP en de PPR en eventueel ook met de Evangelische Volks Partg (EVP). Hoe deze partijen daarop zullen reageren is nog niet bekend. Over de lijstverbinding met de CPN heeft het partubestuur zich op het standpunt gesteld, dat dis cussies binnen de CPN mogeluk kunnen leiden tot het slechten van vanouds principiële tegen stellingen tussen democratisch socialisme en het communisme Dit blukt ook uit de nota over de verhouding tussen PvdA en CPN die het PvdA-bestuur enige Ujd geleden heeft uitgebracht

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7