Universiteit zet verlangens op rij YS handhaven boycot SER: geen hogere premie wao Universiteiten? Gewoon J 99 De bank vlak in de buurt "Madrigalesco": hecht ensemble Twee avonden stunten Rjperanuseum komt in regentenworring hofje IWfëfcN0H. Tijdelijke Auto Cascoverzekering Reis- en Eurocheques Leiden DINSDAG 22 JUNI 1982 LEIDEN - Het bezoeken van een vergadering van de Leid se universiteitsraad is goed voor de lachspieren. Want wees nou eerlijk: wie houdt zijn gezicht in de plooi bij het aanhoren van krompraat als: "Je kunt zo iemand niet na twee maanden op het onder wijsveld loslaten". Gister middag konden de fijnproe vers helemaal aan hun trek ken komen. Onderwerp van discussie: een artikel in het maandblad Avenue, geschre ven door R. Coops, buitenu niversitair raadslid. Refererend aan Age Bijkaart (W.F. Hermans) constateert Coops in dat paginagrote ver haal dat er nog steeds heel wat afgezwoegd wordt aan de Nederlandse universiteiten en dat de resultaten nog steeds erg minimaal zijn. Om Coops te citeren: "Er is im- mers altijd wel ergens gedon der over. De aanwezigheid - of beter gezegd afwezigheid - van wetenschappelijk me dewerkers bijvoorbeeld. De protesten tegen het verhogen van het, toch al zwaar gesub sidieerde. universitaire kopie koffie. Of over het niet func tioneren van het college van bestuur, zoals in Utrecht. Je vraagt je dan ook af waar al die duur betaalde medewer kers mee bezig zijn. Komt de wetenschap zelf nog wel aan de bak of is er sprake van een uit de hand gelopen hobby?" Op het einde van het artikel vraagt Coops zich af of het nou echt zo erg zou zijn om die dertien universiteiten ge woon op te doeken. Wie wil studeren kan volgens hem ook terecht bij "zichzelf te rugverdienende onderwijsin stellingen of in het buiten land". En al die wetenschappelijk me dewerkers die dan opeens zonder werk komen te zitten? Een leuke baan heeft Coops voor hen gevonden. "Mis schien kunnen die dan einde lijk eens een einde maken aan die geweldige informatie overkill door het kaf van het koren te scheiden en in hand zame en begrijpelijke publi caties eens uit te leggen waar de 'wetenschap' tot nu toe mee bezig is geweest. Moet je eens kijken hoe mooi ons land is zonder al die weten schappelijke instellingen om je heen!" Tsja - wat valt hier nou van te zeggen? Leuk bedachte on zin? Zoiets. Hoewel daarbij de kanttekening moet wor den gemaakt dat Coops wat een aantal punten bereft na tuurlijk wel degelijk gelijk heeft. Lang niet alle weten schappers zijn inderdaad in staat om Nederlands te schrijven en dat er heel wat tijd wordt verspild aan zinlo ze vergaderingen - ook dat is bekend. Hoe dan ook. een aantal leden van de Leidse universiteits raad zag de humor van Coops' escapade niet in. Met name UFD—lid Van der Meer trok van leer. Welbeschouwd deed hij nog het meest den ken aan een schoolmeester die een lastig knaapje be strafte. Alleen bestaande vooroordelen weer eens be vestigd: en dat in een gla- mour—blad. Foei! Het ont brak er nog maar aan dat Van der Meer de schrijver van het Avenue-artikel gelastte in de hoek te gaan staan. Coops reageerde even later met de woorden: "Ja kijk, ik zou hier nou wel op in kunnen gaan, maar dat lijkt me nu toch weinig zinvol. Er staan toch nog wel punten op de agenda die belangrijker zijn. Had ik zo gedacht". Juist Was dit zinloze geharrewar wel licht illustratief voor het rei len en zeilen van de Leidse universiteitsraad? WIM BRANDS Nieuwe studierichtingen invoeren ADVERTENTIE LEIDEN - De Leidse universiteit wil de komende jaren een aantal nieuwe studierichtingen invoe ren; bovendien wordt er met in gang van de tweede fase (over vier jaar) een begin gemaakt met leraren- en beroepsopleidingen. Deze wensen, verlangens en voornemens staan in het con cept-ontwikkelingsplan 1983-1987 dat gisteravond werd behandeld door de Leidse uni versiteitsraad. Het is een belangrijk plan volgens Van der Meer, lid van het dage lijks bestuur van de universiteit. "Hoe te bezuinigen - daar draait alles om. Nu smeren we het uit over alle instellingen. Het rijk vindt echter dat dit niet meer moet gebeuren en dat sommige universitaire eenheden gewoon moeten worden opgeheven. Dus bijvoorbeeld van vier subfacul teiten farmacie er twee maken". In totaal zijn er echter in verband met de twee-fasen-structuur ook 38 nieuwe studierichtingen aangevraagd door de universitei ten. De universiteit van Maas tricht neemt er zestien voor haar rekening. Van der Meer verbaast zich daar over. "Stel je voor dat Maastricht scheikunde aan vraagt, terwijl je dat elders al kunt studeren. Dat is toch onzin. Wij hebben vooral experimente le richtingen aangevraagd. Ge zondheidswetenschappen, expe rimentele archeologie, en een medisch—biologische studie richting. Verder willen we politi cologie aanpassen, zodat je dat vak ook vanaf het eerste jaar kunt studeren in Leiden". Aan opheffen doet de Leidse uni versiteit in dit stadium nog niet veel. Alleen de Friese taal en let terkunde wordt gedegradeerd tot keuzevak. Van der Meer: "We zijn nog niet zover. Kijk, de fa culteiten zijn nog bezig zich te profileren. Is dat achter de rug, dan is de kans groot dat er het een en ander wordt opgeheven- Bepaald rooskleurig is de toe komst niet voor de Leidse uni versiteit. Van der Meer: "Dat we in '86 twintig miljoen moeten be zuinigen is geen fraai vooruit zicht. We zijn nu al aan het eind van ons Latijn. Aan de andere kant: hoe meer hoogwaardig on derzoek je doet, hoe minder geld je hoeft in te leveren. En wat dit punt betreft hebben wij een gro te voorsprong op de andere uni versiteiten". een rustig vakantie-gevoel. Van Texel tot Vaals, van Scheveningen tot Winterswijk: er is altijd een Rabobank dicht in de buurt. Waar u ook met vakantie bent. Rustig gevoel. Want stel dat u Dghnhonlf ^*1 zonder geld zit, dan stapt u zo naar binnen en wordt 't snel geregeld. nuDODfllln LflB LEIDEN - Zowel begeleidend als zelfstandig spelend heeft het ka merorkest "Madrigalesco" onder leiding van dirigent Henk Brièr gisteravond bewezen te groeien tot een hecht muzikaal ensem ble. Na een opgewekte Sinfonia voor strijkorkest van Albinoni was Rien de Reede solist in het door hem ontdekte fluitconcert in G gr. t. van Antonio Mahaut, een Nederlands-Franse compo nist uit de 18de eeuw. Volgens de aankondiging maakten wij de wereldpremière van dit werk De virtuoze fluitsolo werd door Rien de Reede uitmuntend ge speeld; het orkest vormde dyna misch de juiste achtergrond, ter wijl ritme en sfeer goed volge houden en getroffen werden. De "Fünf Stücke für Streichor- chester" van P. Hindemith wer den weliswaar raak neergezet, maar zouden wat meer contrast kunnen gebruiken. Hier en daar waren er wat intonatie^roble- men; met name de celli waren het niet altijd eens. Illustratief en soepel klonken de "Variaties op een thema van Couperin" van H. Andriessen. Harpiste Helga van der Louw, fluitist Rien de Reede en het orkest vormden hier een organisch muzikaal geheel. Tenslotte speelde "Madrigalesco" Symphonie nr. 75 van J. Haydn, ondanks de onverbiddelijke akoestiek van de tot in alle hoe ken gevulde Taffeh-zaal van het Museum van Oudheden, alles zins aanvaardbaar. ELLEN LOOYESTIJN LEIDEN - Samen met de Franse koorddans-groep Les Lemoines verzorgen de Hell Drivers woensdag en donderdag op het terrein bij de Groenoordhallen een stuntfestival. De stunts van de Hell Drivers (bestaande uit Karola Kaas, Bobby Brown, Gar- rie Bonelli en Clown Cocco) be staan uit halsbrekende toeren die met auto's en motoren wor den uitgehaald. De Lemoine-familie begeeft zich op haar beurt op stalen kabels en masten om daar op een hoogte die varieert van drie tot veertig meter acrobatiek te vertonen. Volgens de organisatoren zal daarbij geen gebruik worden ge maakt van vangnetten. Helmen meenemen dus. De aanvang op beide dagen is acht uur 's avonds. Het hof Meermansburg aan de Oude Vest, met boven de regentenkamer. LEIDEN - Het ptfpenkabinet, een museum voor de tabakspijp van klei, kan eind september de deu ren openen. Eigenaar Don Duco heeft in de regentenwoning van het Meermansburghofje name lijk huisvesting gevonden voor zijn verzameling kleipijpen. Daarmee komt goed een jaar w< bij gebrek aan uitstalruimte op geborgen bleven. Het pijpenkabinet bevat 7500 klei pijpen waarvan er enkele hon derden zullen worden uitgestald. Bij het museumpje horen ook een bibliotheek en een 'pijpma- kerij' waar bezoekers een beeld kunnen krijgen van de manier waarop pijpen gemaakt werden. Voor zijn komst naar Leiden was het pijpenkabinet in Amsterdam gevestigd. Varia Zuiveringen in Turkije ANKARA (AFP) - In Turkije is af gelopen weekeinde een groot scheepse zuivering uitgevoerd in het militair gerechtelijk appa raat. Volgens de nationale veilig heidsraad zijn in totaal 99 func tionarissen overgeplaatst. Onder die 99 zijn de militaire aankla gers van Ankara en Istanbul, ko lonel Suleyman Takkeci en kolo nel Nurettin Soyer. Kolonel Takkaci heeft als open baar aanklager gefungeerd tij dens het eind vorig jaar begon nen proces tegen 52 leiders van het inmiddels verboden vakver bond Disk. Hij eiste tegen allen de doodstraf.Verder ^iste en ver kreeg hij de arrestatie van 44 lei dende figuren van het Turkse vooruitstrevende 'vredescomité, onder wie de deken van de orde van advocaten in Istanbul, Or- han Apapydin. Apapydin is hoofdverdediger in het Disk-pro- Kolonel Soyer stelde als militair aanklager in Ankara de beschul diging op tegen de leiders van de extreemrechtse nationalistische actiepartij. Het besluit van de militairen om enerzijds de "havik" Takkaci aan de dijk te zetten, en aan de ande re kant de flink tegen rechts op tredende Soyer van zijn functie te ontheffen, wordt door waarne mers in Ankara gezien als een nieuwe poging van de militairen een evenwichtig beleid te voe ren. De genoemde geruchtmakende processen zullen overigens ge woon doorgaan. LONDEN/WASHINGTON/BUE NOS AIRES/LUXEMBURG Reuter/U PI/AFP/G PD) - De Verenigde Staten zullen de sanc ties tegen Argentinië pas ophef fen, wanneer de regering in Bue nos Aires verklaart alle vijande lijkheden tegen Groot-Brittannië om de Falkland-eilanden te sta ken. In Luxemburg besloot de EG gisteren het importembargo op Argentijnse goederen met in gang van vandaag in te trekken. In Londen is met teleurstelling ge reageerd op het EG-besluit de sancties tegen Argentinië op te heffen. Engeland had graag ge- DEN HAAG (GPD) - In hel Haagse perscentrum Nieuwspoort is gisteren namens de vormingscentra en ^po^mbareo^dde'^eehan? volkshogescholen in Nederland fel protest aangetekend tegen nieuwe bezuinigingen door het ministerie van tn»Hat Aramis CRM. Minister De Boer heeft aangekondigd dat op een begrotingspost van in totaal 45 miljoen een bedrag van 11 gestend a^ondiS °"1Cieel miljoen moet worden ingeleverd. Daardoor worden 300 banen in het vormingswerk-in-intemaatsverband op de Argentinië wijst de voorwaarden af waaronder de EG heeft besloten 1/0OP l/OmUGM/EZK V "ï'wiïês tocht gesteld. DEN HAAG (GPD) - De Sociaal- Economische Raad is tegen een verhoging van de wao-premie per 1 juli om de tekorten in de overheidsfinanciën te dekken en om een inkomensbeleid te voe ren. „Daarvoor moet de overheid andere instrumenten gebruiken zoals die van de belastingen", zo zegt de SER in een ontwerp-ad- Als het huidige kabinet toch vies over het plan van ex-staats secretaris Dales Ex-staatssecretaris mevr. Dales (sociale zaken) had de SER ge vraagd haar te willen adviseren hoe de premieverhoging moest worden verdeeld over werkge vers en werknemers. Niets daar van, zegt de SER nu, daarover behoeven we niet te praten. In het verleden is al een goede ver deling van de wao-premie over eengekomen en dat moet zo blq- plan blijkt te zijn om de wao-pre mie te verhogen, dan vallen de werkgevers uit de boot, omdat zij de verdeling voorstaan die het vorige kabinet heeft voorgesteld: ADVERTENTIE een rustig vakantie-gevoel. Verkeersregels zijn in elk land anders. Soms kan dat minder prettige gevolgen hebben. Sluit daarom een tijdelijke Auto Cascoverzekering af. Uw auto is verzekerd tegen de dagwaarde. De Rabobank maakt 't voor u in orde. Ook uw Reisverzekering, Reis- of Eurocheques, Buitenlands geld, Internationale Reis- en Kredietbrief of Europeesche Automobilistenhui p P**|if|||Qfil' Verzekering, Safe-loket. Vraag ook eens naar het handige Koerskaartn nuUUUdlItt Lflf 6,75 procent voor de werkgevers en 13,05 voor de werknemers. De vakbeweging wil hierover zelfs niet eens praten. Volgens de drie vakcentrales moet het kabinet de eerder vastgestelde premie blij ven hanteren volgens de toen overeengekomen verdeelsleutel. Ook wil de SER geen blijvende wijziging in de verdeling tussen werkgevers en werknemers van de ww-premie. De SER verwerpt hiermee het plan van de vorige minister van sociale zaken en werkgelegenheid, Den Uyl, om de rijksbijdrage aan het ww- fonds geheel terug te trekken en de verdeling van de premie bij al gemene maatregel van bestuur vast te stellen. De SER meent, dat door allerlei tussentijdse maatregelen de ww- premie sinds 1 juli 1981 ver- WD: geld voor veiliger taxi's DEN HAAG (ANP) - De WD-ka- merleden mevrouw Smit-Kroes en Koning hebben minister Van der Stee (financiën) gevraagd geld beschikbaar te stellen voor de beveiliging van taxibestuur ders. In schriftelijke vragen wij zen zij erop, dat bijvoorbeeld ge hele of gedeeltelijke reductie zou kunnen worden verleend op de invoerrechten op personenau to's, die in de fabriek reeds zijn voorzien van bijzondere voorzie ningen op het gebied van de be veiliging van de bestuurder. hoogd is van 1,5 naar 3,5 procent. Via een tijdelijke maatregel heeft het rijk de bijdrage aan het fonds al stopgezet, waardoor de premie al met 1,4 procent steeg ten laste van de werkgever en met 2,1 pro cent ten laste van de werknemer. De SER is bezig een advies over de ineenvoeging van de werkloos heidsvoorzieningen voor te be reiden. Binnen afzienbare tijd zal dit advies worden aangeboden aan de minister van sociale za ken. Vóór die tijd wil de SER geen wijziging in de premiever houding zien doorgevoerd. het importembargo op Argen tijnse goederen op te heffen. Beunos Aires zal zijn eigen sanc ties op goederen uit EG-landen niet intrekken. De Britse premier mevrouw That cher zal morgen in Washington met de Amerikaanse president Reagan besprekingen voeren over de toekomst van de Falk land-eilanden. Iran stelt forse eisen aan Irak TEHERAN (AFP/Reuter) - De te rugtrekking van de Iraakse strijdkrachten uit het bezette ge bied van Iran is op zichzelf niet voldoende om een eind te maken aan de oorlog tussen beide lan den. Dit heeft de Iraanse leider ayatollah Chomeiny gisteren in een rede voor radio-Teheran ver klaard. Iran verlangt ook herstelbetalin gen van ruim 400 miljard gulden, bestraffing van de 'agressor' Hoessein, de terugkeer van de verbannen Iraakse dissidenten en het recht om via Iraaks grond gebied Iraanse militairen naar Libanon te sturen. "Zolang niet aan al onze voorwaarden is vol daan, zullen wij de oorlog voort zetten", aldus de ayatollah. Gisteravond maakte president Hoessein van Irak bekend dat een begin was gemaakt met de onvoorwaardelijke terugtrek king van de Iraakse troepen uit het bezette deel van Iran. Vol gens hem zou de ontruiming bin nen tien dagen worden voltooid. Mevrouw Thatcher moest toch al in de VS zijn, omdat zij een rede zal houden voor de bijzondere vergadering van de Verenigde Naties over ontwapening. Het gesprek met Reagan zal wor den gehouden op initiatief van de Amerikaanse president. Meer dan 2000 Argentijnse krijgs gevangenen zijn gisteren met de door de Britse marine gevorder de veerboot Norland naar hun vaderland overgebracht. Zij kwamen aan in de havenplaats Puerto Madryn, waar familiele den en journalisten werden ge weerd. Meer dan 9000 Argentij nen zijn inmiddels door Enge land gerepatrieerd. Meisje terug na ontvoering NIJMEGEN (ANP) - Het zondag avond door haar 35-jarige vader uit Renkum ontvoerde vijfjarige meisje uit Nijmegen is sinds gis terochtend terecht. De man meldde zich die ochtend met het kind bij de politie in Nijmegen. Het kind is weliswaar overstuur doch ongedeerd terug naar de moeder. De politie heeft dit mee gedeeld. Uit het eerste onderzoek blijkt dat de man met het kind in de auto naar een sloopterrein aan de rand van Nijmegen is gereden. Daar werd later de vluchtauto aangetroffen. Vervolgens zijn de twee op nog onbekende wijze naar Arnhem gereisd waar werd ondergedoken. ADVERTENTIE een rustig vakantie-gevoel. 't Kan gebeuren dat vlugge vingers uw portemonnee kapen. Dan is hotel of tent te klein. Steek Reis- of Eurocheques bij u. Verzekerd tegen verlies of diefstal. De Rabobank regelt 't. Ook uw Reisverzekering, Buitenlands geld, Europeesche Automobilistenhulp Verzekering of Internationale Reis- en Kredietbrief.tijdelijke Auto Casco- Do||C|||«ifl|f FQ verzekering of Safe-loket. Vraag ook eens naar het handige Koerskaartjc ndUUUdlln Lmm

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 4