Trekvliet open: "bezuiniging 'Aquarium van intellectuelen" Links college in strijd met politieke logica v* Tesselaar: woningtekort kan niet kleiner worden -C Wethouder Waal: schrappen weg levert geld op ACHTERGROND! D'66: parkeergarages moeten komende vier jaar gebouwd worden Vrouw (43) gewond op rijksweg 4 1 w* _fc_ DINSDAG 22 JUNI 1982 PSP'ster Ponsen over werken in raad: Leiden LEIDEN - Het PSP-raadslid me vrouw Ponsen heeft gisteravond, in de voorlaatste vergadering van de Leidse gemeenteraad, fel uitgehaald naar het college van burgemeester en wethouders, collega-raadsleden en naar het ambtenarenapparaat. Ponsen noemde de leden van de raad "opportunisten" en "te schijterig om beslissingen te nemen". Zij hekelde de wijze waarop in de raad gediscussieerd wordt en be titelde een en ander als "gebazel, gezeik en gereutel". Het geheel is volgens het PSP-raadslid "een soort aquarium met mislukte in tellectuelen die veel met hun mond bewegen maar weinig zeg gen". De kritiek van het raadslid op het ambtenarenapparaat schoot met name wethouder Tesselaar in het verkeerde keelgat. Ponsen zei dat er eindelijk een college zou moeten opstaan dat het eigen ambtenarenapparaat te lijf gaat en een eind maakt aan de be scherming van aannemers en ar chitecten die op het stadsbouw- huis welig tiert. Er zijn vast wel andere manier te bedenken om daar vanaf te komen dan de ver meende aanstichter ervan steeds maar omhoog te blijven promo veren", aldus Ponsen. "Ik hoop dat we ooit verder komen dan het pogen bepaalde aannemers opdrachten te onthouden omdat ze in het verleden de boel beso demieterd hebben, en dat er ooit nog eens openbare aanbestedin gen zullen komen, dus niet van die semi-onderhandse deals via hockey- of tennisclubs". Laf Tesselaar beschuldigde het PSP- raadslid van lafheid door van haar parlementaire onschend baarheid gebruik te maken om dergelijke beschuldigingen te kunnen uiten aan het adres van ambtenaren. Hij daagde het raadslid uit het lef te hebben haar beschuldigingen buiten de raad te herhalen. Ponsen liet we ten dat niet te zullen doen. Het PSP-raadslid veegde min of meer de vloer aan met het PvdA/ WD-college en met name het volkshuisvestingsbeleid van Tesselaar moest het ontgelden. Ze noemde het beleid "zo libe raal als een aal. Maar het zou niet terecht zijn de schuld alleen bij het college te leggen. Het ont breekt de gehele raad aan politie ke durf', aldus Ponsen die veel ergenis wekte met haar uitvallen. WD-wethouder mevrouw Fase verliet tijdens het vlammende betoog de raadszaal. Ponsen verweet het college dat naar de met-collegepartijen niet meer geluisterd wordt. "Dat is een uitholling van de democra tie. In de raad zit iets meer dan de helft veilig, en lacht dus in z'n vuistje. De 'kleinste helft' heeft het opgegeven en brengt z'n ver plichte nummertjes wat lacheng. Ik ben dan ook blij dat ik er uit kan en terug kan naar de buiten parlementaire actie", aldus het PSP-raadslid. Mevrouw Ponsen keert niet terug in de Leidse raad omdat zij door haar partij op een onverkiesbare plaats in gezet. Wethouder Tesselaar zei lang ge aarzeld te hebben hoe hij op de uitlatingen van mevrouw Pon sen zou reageren. "Of ik maak haar betoog met de grond gelijk of ik reageer niet", zei hij. Tesse laar besloot niet te reageren. "Dat vind ik teveel eer". scheidend raadslid Ponsen dis cussie in raad is "gebazel, gezeik en gereutel". De Socialistiese Partij vindt de kernpunten van PSP. PPR en CPN een waardevol uit gangspunt voor de verdere discussie over het collegepro gramma Dat heeft de SP schriftelijk laten weten aan de progressieve partijen in de Leidse raad. De SP herhaalt de twee voor waarden die zij eerder al stel de aan een links college: geen lastenverhoging voor de Leidse bevolking en het weg werken van al het achterstal lig onderhoud van huurwo ningen zonder huurverho ging. De SP schrijft verder op enkele (kern)punten behoefte te hebben aan meer informatie en overleg, wanneer een pro gressief college in zicht komt. Met deze brief legt de SP op nieuw op een strategisch mo ment een opvallende bereid heid tot linkse samenwer king aan de dag. De 'droom' van Klein Links (PSP. PPR en CPN) om voor de tweede maal in de Leidse geschiedenis te komen tot de vorming van een links colle ge lijkt weer meer kans te maken om werkelijkheid te worden. Lijkt, want - zoals de dichter Elsschot schreef tussen droom en daad staan wetten in de weg en praktische be zwaren. De wet van de poli tieke logica zegt dat de stabi liteit van een college van B en W omgekeerd evenredig is aan het aantal partgen waar op het steunt. Een links college zou in Leiden moeten steunen op maar liefst zes partijen D'66, PvdA. PPR. CPN. PSP en SP. Deze coalitie zou de kleinst mogelijke meerder heid in de raad bezitten. De PvdA met dertien raadsleden en de partijen met één verte genwoordiger (PPR. CPN en SP) zouden evenveel macht hebben om die meerderheid teniet te doen. Een Engelsman sprak eens de gedenkwaardige woorden: "Power tends to corrupt, ab solute power tends to corrupt absolutely (Macht neigt naar misbruik, absolute macht neigt absoluut naar mis bruik). De macht van de klei ne linkse partijen zou one venredig groot zijn, om niet te zeggen absoluut. Tribune Puur getalsmatig is een links college mogelijk, maar in elk ander opzicht is het fictie. De stabiliteit van het college zou constant in gevaar zijn door de (gerechtvaardigde) be hoefte van de verschillende partijen om zich te profileren, om eigen afwijkende stand punten in te nemen. Het is niet alleen het aantal par tijen dat voor de vorming van een links college een struikel blok is. Ook de aard van de partijen verschilt onderling zeer sterk. De SP speelt hier in een bijzondere rol. De SP is weliswaar een nieuw komer in de Leidse raad, maar niet in de Leidse poli tiek. Bij de verkiezingen van vier en acht jaar geleden klonk het geluid van de SP ook. In interviews in deze krant verklaarden SP-woord- voerders, dat de gemeente raad alleen maar een middel is om je mening kenbaar te maken, een sprekerstribune. De PSP verklaarde in het verle den al tot groot ongenoegen van de sociaal-democraten dat de party met in de eerste plaats in de raad zat om de stad goed te besturen. In de eerste plaats! De SP heeft het veel bonter ge maakt met de uitspraak dat de gemeenteraad niet meer dan een tribune is. De be stuurlijke verantwoordelijk heid kwam in het SP-verhaal helemaal niet voor. Daarbij heeft ook de ontstaans geschiedenis van de SP en de werkwijze van de partij veel linkse broeders argwanend gemaakt. Uit een warboel van ultra-linkse splinters, de Internationale Kommumsten Bond. de Socialistiese Partij, de Kommunistische Een heidsbeweging Nederland (trotzskisten, maoïsten, mar xisten-leninisten) trad de par tij als sterkste naar voren. De partij werkte ook veel met wat men noemt mantel-orga nisaties: door de party gelei de instellingen die met onder de partijpolitieke vlag werken De SP verschool zich achter het Milieu Actie centrum Nederland (MAN), de Bond van- Huurders en Woningzoekenden en de Ver eniging Voorkomen is Beter. Het CPN-raadslid Brands kan zich de verholen rol van de SP en met name van lystaan- voerder Vergeer tydens de huurdersacties in De Kooi van jaren geleden nog goed herinneren. Dat is nou met wat men noemt een dierbare herinnering. Scheiden Tijdens de eerste ronde van in formatieve gesprekken, die op initiatief van de PvdA ter voorbereiding van een nieuw college zijn gevoerd en ty- dens de discussie in de PvdA-fractie stond de positie van de SP dan ook centraal Zelfs de eenheid by Klein Links is ver te zoeken als het om de SP gaat. De PPR con cludeerde al meteen dat een links college met de SP met mogelijk is. De PSP dacht daar anders over en floot de PPR terug Terug op het ou de standpunt dat er een links college moet komen. De PPR was al een station ver der en verklaarde dat er een zo links mogelijk college moet komen. En hier zullen de wegen van Klein Links zich ook scheiden: als de PvdA aankoerst op een colle ge met hetzg CDA, hetzg WD, dan wil de PPR blgven meepraten over het college programma. Ook de CPN zit op deze lgn, terwgl de PSP - gebonden aan een landelgke congre- suitspraak - wars is van elke samenwerking met rechtse partgen. De PPR wil daaren tegen zo lang mogelyk in vloed uitoefenen en heeft alle progressieve partgen uitge nodigd voor overleg. Deze partgen zouden samen het college programma moe ten schrgven, vindt de PPR, en dat moet niet in eerste in stantie zoals voorgesteld door WD en CDA - uitslui tend door de PvdA gebeuren. Links kan hoog en laag sprin gen. maar veel eer is er bg de ze college-vorming niet te be halen. Wetten van politieke logica en praktische bezwa- r. n staan een links college in de weg D'66 acht een links college ook ongewenst De party sprak voor de verkiezingen al uit dat het college moet steunen op een homogene en werkba re meerderheid Daaraan vol doet een links college met. De weg van de PPR lijkt daar om nog de minst vruchteloze: proberen om het college-pro gramma zoveel mogelijk MM links te buigen. Het instand houden van de linkse droom had daarbg een aardig druk middel kunnen zijn, als niet de ledenvergaderingen van D'66 en onlangs ook de PvdA deze weg praktisch hadden afgesneden LEO MAAT acht tol half negen gaat ge woon door. In de winkel kun nen de mensen met vragen te recht over hun gezondheid. Hengelsport (l) VDGV viste zijn tweede wed strijd in het Noordhollands Kanaal Uitslag l H Klui vers 4100 gram, 2 W Kluivers 2800, 3 J. Kluivers jr. 1800. 4 F. Landwaard 1300, 5 J Hel- fensteijn 1200, 6 J. Kluivers sr 700. 7 K. Rustige 100. 8 W. Blom 50 Hengelsport (2) De traditwnele jeugdhengel- wedstrxjd van de Hengelaars- bond ixxrr Leiden en Omstre ken in de Witte Singel telde 61 deelnemers die 229 rissen wisten te verschalken. Uitslag m de groep 10-12 jaar: 1 Jo- han Doesburg. 2 Joyce Era dus. 3 Sachia Sc h reuder Groep 13-15 jaar: 1 Hans v d. Hulst, 2 Koos Ment, 3 Ronald Doesburg. Vakantie In de speeltuin aan de Borneo- straal wordt morgenmiddag voorlichting gegeixm u>at er mogelijk u aan oakanfie-ac- tiviteiten voor kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar Dat ivord: gedaan door medewerkers van het onder wijs informatiecentrum De middag duurt van drie tot ze- LEIDEN "Het opengra ven van de Trekvliet is de goedkoopste oplossing. Men zal het toch met mij eens zijn, dat de toestand niet zo kan blijven. Het aanleggen van een weg zou veel duurder zijn ge weest. Dat geld sparen we nu uit". Wethouder Waal (PvdA) van ruim telijke ordening wist het gisteren mooi te vertellen: eigenlijk is het opengraven een bezuiniging. Dit jaar moet de wethouder bijna ze ven miljoen gulden inleveren bij de bezuinigingen op zijn begro ting. Door het schrappen van de plan nen voor de aanleg van een weg levert Waal ruim drie miljoen gulden in. Het geld voor de weg aanleg was in het begin van de jaren zeventiger immers al door de gemeenteraad beschikbaar gesteld, maar nooit uitgegeven. Lelylaan Het opengraven van de Trekvliet wordt in twee fasen uitgevoerd. Eerst gaat het gedeelte van de Groenhovenstraat naar de Jan van Goyenkade open. Dat werk zal snel geklaard zijn, naar schat ting in dertien weken. De Trek vliet zal hier net een talud lijken op een singel. Het tweede gedeelte zal lijken op een gracht. De aanleg van kade muren maakt het opengraven van het gedeelte tussen Groen- hovenstraat en Haagweg een duurdere en tijdrovender zaak. Naar verwachting zal eind vol gend jaar de Trekvliet in zijn ge heel weer bevaarbaar zijn. Daar komt nog eens bij dat het werk volgens de gemeente gun stig is aanbesteed. Het bedrijf Boskalis Oosterwijk bv, dat het karwei zal uitvoeren, had het werk scherp geprijsd. Bovendien wordt het afgegraven zand nuttig gebruikt voor de aanleg van de Lelylaan in het Morskwartier. Voor de ontwikkeling van het Morskwartier had de gemeente nog geld beschikbaar. Verder krijgt de gemeente subsidie van het rijk voor het opengraven van de Trekvliet. Kortom: een bezui niging en zeker geen geldverspil ling, zoals veel Leidenaren ge neigd zijn te geloven. De wegen van de gemeente-financiën blij ven ondoorgrondelijk. Waal gaf gistermiddag het startsein voor het opengraven van de Trekvliet. Onder belangstelling van buurtbewoners groef de wet houder een kuil en stortte het af gegraven zand in een vrachtwa gen. Daarop spoot hij met een slang wat water in de kuil. De symboliek was duidelijk. Nog geen kwartiertje later werd de kuil weer dichtgegooid. Niet uit gevoel voor misplaatste symbo liek, maar uit veiligheidsoverwe gingen. Er zou vannacht eens ie mand in de kuil kunnen vallen. LEIDEN - De komende vier jaar worden in elk geval de parkeer garages bij Digros en Sanders ge bouwd. Parkeren moet aan de rand van het centrum gebeuren, bij voorkeur in parkeergarages. Een goede bereikbaarheid van de binnenstad en van bedrijfster reinen blijft van belang. LEIDEN - Een 43-jarige vrouw uit Vlaardingen is gistermorgen om streeks half tien gewond geraakt bij een aanrijding op de rijksweg 4 Den Haag-Amsterdam. De* vrouw bestuurde een personen auto en remde ter hoogte van de afslag Haagsche Schouw voor een andere personenauto. Zij werd hierop van achter aangere den door een vrachtauto. De auto van de Vlaardingse kwam honderd meter verder tot stil stand tegen een boom. De vrouw werd met rug- en heupletsel ver voerd naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Dit zijn enkele zaken die D'6 het programma van het nie college van B en W geregeld wil zien. De onderwerpen zijn vol gens D'66 globaal aangegeven en verdienen nadere uitwerking: Uitgangspunt voor de democra ten is dat genomen raadsbeslui ten worden gerespecteerd. D'66 wil dat de bereidheid van het bedrijfsleven om deel te nemen in de bouw en exploitatie van parkeergarages actief wordt on derzocht. Na een aanloopfase dienen parkeergarages kosten dekkend te zijn. Op het gebied van volkshuisves ting wil D'66 onder meer de vol gende afspraken: nieuwbouw in de buitengebieden mag niet lei den tot stagnering van het proces van stadsvernieuwing. De wo ningtoewijzing moet zoveel mo gelijk in gemeentelijke handen zijn. Verder noemt D'66 de realisering van een gezondheidscentrum in de Stevenshof met voorkeur voor personeel in loondienst. Voorrang in het welzijnsbeleid voor kinderopvang, educatie en emancipatie. In het onderwijs voorrang voor volwassenenon derwijs, Ouders op Herhaling en alfabetiseringscursussen. Rozekruizers Het Rozekruizers-genootschap houdt vanavond in de Viking zaal van hotel Nieuw Mi nerva een openbare lezing met als onderwerp 'Het dra ma der verankering in de materie'. Aanvang is acht Informatie—avond Voor bewoners van de Morska- de en de Bothastraat belegt de gemeente vanavond een informatiebijeenkomst in het gebouw van speeltuinvereni ging Morskwartier' aan de Lage Morsweg Onderwerp li- de presentatie van de nieuwe straatindeling. Aanvarn achl uur Marokko De Leidse werkgroep van Am nesty International houdt donderdag weer een schrijf- avond, ditmaal onder meer voor 'verdwenen' of ten on rechte veroordeelde Marokka nen. Amnesty is namelijk vanaf vorige maand een ac tie aan het voeren onder het motto 'Met het oog op Marok ko: oppositie geblinddoekt' De schnjfavond is aan Ra penburg 100. aaneang acht uur. Gezondheidswinkel In de zomermaanden zal de Ge zondheidswinkel Leiden- Noord op woensdagochtend gesloten zijn. Het spreekuur op dinsdagavond van half LEIDEN - Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting is somber over de kans dat het woningte kort in Leiden de komende jaren kan worden verminderd als de gemeente van het rijk een klei ner aantal woningen mag bou wen dan is gevraagd. De wethouder sprak die vrees gis teravond uit tijdens de voortge zette behandeling in de gemeen teraad van het volkshuisves tingsplan voor de komende ja ren. De Leidse raad bleek een stemmig van mening dat door het rijksbeleid de hoeksteen is ontvallen aan de doelstelling van het volkshuisvestingplan om jaarlijks ongeveer 1000 woning wetwoningen neer te zetten. Dit jaar mag Leiden slechts 660 nieu we huizen bouwen. Om het te kort in te lopen moeten minstens 700 woningen per jaar gebouwd worden. Tesselaar liet echter blij ken niet bij de pakken neer te willen zitten en zei het niet nuttig te vinden om mee te huilen in het koor van Nederlandse gemeen ten die vinden dat ze te weinig mogen bouwen. De wethouder van volkshuisves ting sprak het CDA-raadslid Ham tegen die meent dat het weinige aantal woningen dat Lei den mag bouwen te wijten zou zijn aan de lage bouwproduktie van de afgelopen jaren. Volgens Tesselaar mag Leiden om die re den dit jaar juist iets meer bou wen. Verscheidene raadsleden hekelden het decentralisatiebe leid van het rijk waardoor de ge meente wel meer bevoegdheden op het gebied van de woning bouw heeft gekregen maar niet meer geld om het beleid uit te voeren. Het raadslid Van Oosten (PPR) noemde het merkwaardig dat de raad om een uitspraak wordt ge vraagd over een plan waarvan bij voorbaat vast staat dat het niet uitgevoerd kan worden door de drastische bezuinigingen bij de rijksoverheid. Tesselaar zei te menen dat de doelstelling van het volkshuisvestingsplan over eind moet blijven. Hij wilde niet weten van een aanpassing van de gemeentelijke plannen. Van Oosten zei een ramp voor Lei den te voorzien als ook bezui nigd gaat worden op de indivi duele huursubsidie. Eén van de uitgangspunten van het volks huisvestingsplan is dat veel be woners van goedkopere flats zul len doorstromen naar duurdere eengezinswoningen zoals by- voorbeeld in de Stevenshof ge bouwd gaan worden. De door stromers moeten dan wel ge bruik kunnen maken van de re geling voor de individuele huur subsidie Als daarop bezuinigd gaat worden zou de doorstro ming niet van de grond komen en daarmee een tweede hoek steen aan het gemeentelijk ont vallen. vreest Van Oosten. Het D'66-raadslid Hoekema vroeg zich af of het bebouwen van de Stevenshofjespolder niet ten koste gaat van het bebouwen van 'gaten' in de stadsvernieuwings- wijken. In het volkshuisvestings plan wordt uitgegaan van de bouw per jaar van zeventig pro cent in de Stevenshof en dertig procent in de bestaande stad. Hoekema wilde een minimum grens vaststellen voor het bou wen in de stad. Tesselaar betoog de dat het bouwen in de stads- vernieuwingswijken met kracht moet worden voortgezet en zei zelf voorkeur te hebben om het bouwen in de stad en in de pol der gelijk op te laten gaan. Over twee weken zal de behande ling van het volkshuisvestings plan worden voortgezet, maar gisteravond werd al duidelijk dat een ruime meerderheid in de Leidse raad kan instemmen met de hoofdlijnnen van het plan. ij M, ~f. A Met een niet al te sterke straal vult wethouder Waal e weer dichtgegooid. i zelf gegraven gat meTüvater. Uit veiligheidsoverwegingen werd de kuil later

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 3