"Eén en h< et was een bloec Ibad geworden" c Reportage l schot van ons Vastenmaand moslims gezelligste van het jaar D- Nederlandse Unifil-militairen lieten Israël zijn gang gaan... DINSDAG 22 JUNI 1982 Varia Ik ben geen balletomaan, maar eens in de zoveel jaar komt er een moment waarop ik door een be paald ballet geëlektriseerd word. De allereerste keer dat mij dat overkwam herinner ik mij nog donders goed: een ballet van Roland Petit, waarvan de titel me ontschoten is, maar waar een wolf een grote rol in speelde. En de laatste keer herinner ik mij ook nog goed: „Café Muller" van het Wuppertaler Tanztheater van Pina Bausch, met al die stoe len die werden omgegooid, u weet wel. „Het toneel is ingericht als een kale, vuil-grauwe ruimte, waarin klei ne, ronde cafétafeltjes en tiental len verschillende soorten stoelen, variërend van keukenstoel totJu- gendstilmeubel, staan. Ze duiden op de leegte, op de onmo gelijkheid om contact te leggen. Slechts een acteur is zich bewust van de stoelen. Wanneer een van de danseressen begint te bewe gen, springt hij op en trekt de stoelen weg, die haar in haar be wegingen zouden kunnen hinde ren..." Dat déé me wat, dat ballet (we heb ben thuis ook nogal wat stoelen dus toen ik twee kaartjes kon krijgen voor de wereldpremière van „Walzer" van Pina Bausch in Carré, heb ik meteen toegesla gen, en mijn moeder gevraagd of ze mee wilde. „Wat is het?", vroeg ze.Modern ballet", zei ik, „maar wel het beste dat er is. Bovendien de wereldpremière, dus dan bent u morgen op een wereldbevolking van zo'n 4 miljard zielen een van de zeldzame uitverkorenen die dat ballet gezien hebben!". „Dan ga ik graag mee", zei ze. Op de galerij zaten we in een soort uitgestelde vrije val tegen de steilwand van Carré aange drukt, waar veel mensen over een toneelkijker bleken te beschikken, die zij hadden kunnen overspa ren door jarenlang genoegen te nemen met de goedkoopste plaat sen. Naast ons zaten Marga Min- co, Bert Voeten en hun oudste dochter die over het antieke to neelkijkertje van de schilder Wil lem Witsen beschikten (die in 1923 zonder zijn toneelkijker be graven was), waardoor ik de be perkingen van zo'n ding heb le ren kennen: je ziet er niets méér mee, je ziet ook niets groter, je ziet hetzelfde alleen een beetje dichterbij! De circuspiste was het toneel. Tien dansers en tien danseressen be gonnen rustig heen en weer te lo pen, met op hun hand een papie ren vouw boot je terwijl uit de luidsprekers scheepsberichten van Hamburg kwamen. O jé, dacht ik, want als gastheer van mijn moeder voelde ik mij na tuurlijk persoonlijk verantwoor delijk voor het gebodene, temeer omdat zij als 77-jarige nog maar pas hersteld is van een hartin farct. „Het lijkt me makkelijker om te doen dan klassiek ballet", zei ze. Na een uurtje begon een deel van het publiek te morren. De een werd weggekucht, de an der weggeklapt, her en dier ston den toeschouwers op en schuifel den naar de uitgang, één meisje begaf zich zelfs plompverloren tussen de acteurs door via het to neel naar buiten, en een vrouw riep: „Dansen, dansen!" Dat werd de meest geciteerde kreet in de recensies. Het kwam er, met enige overdrijving, op neer dat er onder de toeschouwers méér beweging, méér ballet ontstond dan op het toneel. Een echt onver valst ouwerwets theaterschan daal dus! Tweehonderd jaar ge leden ergerde Betje Wolff zich er al aan „dat lachen, praten, badi neren onder het spel van de ziels- roerendste treurspelen thans du ton is", en een criticus uit 1808 (lees ik in „Duizend jaar toneel in Nederland" van Ben Albach) beschreef hoe de bezoekers op de galerijen schreeuwden, vochten, naar beneden spuwden en schil len gooiden. Nog in 1862 kon men blijkbaar alleen maar vechtende, of door een „beroepsdringer" te huren, een plaats bereiken èn be houden op de bovenrangen. Maar ook al twee eeuwen daar vóór in Vondels tijd heerste er voortdurend onrust in de zaal, waar een deel van het publiek stond en heen en weer liep, en waar gerookt, gedronken en ge geten werd. Men voelde zich toen even goed thuis in de schouwburg als in een rumoerige herberg, dus zeg in Café Muller, met zijn om vallende stoelen. Toen na twee uur de pauze aanbrak vond mijn moeder het welletjes. „Stel je voor dat ik plotseling iets krijg", zei ze, „hoe zouden ze me hier dan vandaan moeten slepen?" Dat zijn dus de associaties die je bij Pina Bausch wat Pof of Kus sentje betekent) krijgt, althans op latere leeftijd. We gingen naar buiten, waar het al een gezellige drukte was... Door Taco Slagter HARIS - Het codewoord was 'Rubicon'. Met deze aanduiding wilde het Unifil-hoofdkwartier voorko men dat de VN-vredesmacht in Libanon bij een eventuele invasie van Israël naar de wapens zou grijpen. Maar toen de honderden Israëlische tanks op 6 juni langs de westelijke kust over de Israë- lisch-Libanese grens denderden, had de Neder landse sergeant Stef Czernaiwzk (21) 'Rubicon' nog niet in de koptelefoon van de eerste controlepost gehoord. Dat gebeurde pas vijftien minuten later. Nog kwaad over de door Israël begonnen oorlog zegt hij op de plaats waar hij een cruciale beslissing heeft genomen: „AIs ik één schot had gelost, had de ze post niet meer bestaan. Vijftien lopen van Israë lische M60-tanks waren op ons gericht. 'Einde oefe ning' was het dan geweest. En misschien wel voor heel Unifil. Want het Israëlische leger was doorge gaan". Enkele uren ervoor heeft de Nederlandse Unifil-commandant, lui tenant-kolonel Bert van Tol (46) uit Harderwijk met veel bewon dering gesproken over de „zelfbeheersing" en „discipline" van het bataljon. Want hoewel er geen schot is gevallen, hebben de Nederlandse Unifil-posten het er niet zomaar bij laten zitten. Met inderhaast aangebrachte tankversperringen (stalen kruisen) en prikkeldraad schakelden de Nederlanders drie Israëlische tanks uit. Van twee braken de schakels van de rupsbanden; de derde raakte door een stuurfout van de tankchauffeur verward in het prikkeldraad en liep onherstelbare averij op aan een aan drijfas. „Ik ben blij dat we nu eens ein delijk met de pers kunnen praten", zegt overste Van Tol opgelucht. „Er circuleren al lerlei indianenverhalen in Nederland. Zo zouden wij bij de invasie de andere kant hebben uitgekeken en een paar kasten als barricade voor de tanks hebben opge worpen. Zonder geweld te gebruiken hebben we de Is raëli's laten zien, dat we niet zonder slag of stoot over ons heen laten lopen. Het is heel verstandig wat die jongens op die belangrijke post heb ben gedaan. Anders was het een bloedbad geworden. Overigens hadden we de drie tankbrigades enkele uren met ons anti-tankgeschut kunnen ophouden. Maar dat zou zeer veel slachtoffers hebben gekost onder onze mensen en de burgerbevol king. Want veel burgers had den onder onze paraplu dek king gezocht. Ondanks dat veel soldaten woedend waren over het Israëlische optreden - sommigen wilden er gewa penderhand tegenaan gaan - is de zelfbeheersing van de Nederlanders toch iets posi tiefs in deze zaak." Perspectieven Overste Van Tol ziet ondanks de beschamende wijze waar op Israël de vredesmacht ne geerde, nog wel perspectie ven voor het functioneren van het bataljon. „Kijk, de taak de gewapende PLO de doorgang naar het zuiden te beletten, bestaat niet meer. Maar het accent zal meer en meer komen te liggen op de functie die we als politie heb ben. In Libanon ontbreekt het gezag. Wat wij nu bijvoor beeld doen, is de misdadige activiteiten van de christelij ke militie van Haddad tegen gaan. Zijn soldaten persen mensen geld af, gijzelen ze of gedragen zich als strui krovers. Hiertegen treden we krachtig op. En gemotiveerd, want de bevolking gelooft in De Unifil-commandant houdt me voor, dat de Israëlische invasie natuurlijk geen ver rassingsaanval voor Unifil is Israëlische bommen verande ren de Libanese stad Tyrus in een puinhoop. Huilend zoekt deze vrouw tussen verbrokkelde muren naar de resten van haar huis. Tijdens de felle gevechten tus sen Israëli's en Palestijnen in Tyrus bleek een Nederlandse Unifïlpost zich midden in de frontlinies te bevinden. geweest. Het feit dat de code bij de belangrijkste post niet op tijd is doorgekomen, lag aan verbindingsmoeilijkhe den. Wel was door Unifil al een waarschuwing uitgegaan dat uit waarnemingen van Unifil-posten was gebleken, dat Israël tanks en artillerie voor de grens en later in de Libanese enclave van de christelijke militieleider ma joor Haddad had samenge trokken. Uit voorzorg had de bataljonscommandant al een instructie uitgevaardigd dat alle militairen die niet nood zakelijkerwijs op de posten nodig waren, in de schuilkel ders moesten gaan. Gevreesd werd dat dicht bij de posten vuurgevechten zouden voor komen, en de militairen voor al door de granaten van de te genstanders van Israël zou den worden geraakt. En zo zat een groot deel van het ba taljon met korte tussenpozen twee dagen in de bunkers. Levensgevaar Zonder meer in levensgevaar hebben kapitein Boudewyn Barendrecht (37) uit Heeze en de militairen van zijn post vlak bij Tyrus hebben in le vensgevaar verkeerd. Op de ze door de VN vooruitgescho ven post in een voormalige Libanese kazerne, Tyr-bar- racs genoemd, vielen mor tier- en artilleriegranaten van beide partijen. Op een gege ven moment maakte de ka zerne deel uit van de Israëli sche linies. Tanks stonden te gen de muren van de kazerne aangedrukt. De mortiergra naten sloegen in binnen de omheining van deze leger plaats. Met het zweet in de handen wachtten Barendrecht en de anderen de bombardemen ten en beschietingen met gra naten in een kleine stinkende schuilkelder af. Vlak in de buurt stond een trein met honderd ton munitiecontai- ners, die kort voor het uitbre ken van de oorlog voor het Franse Unifil-onderdeel was aangekomen. Op nog geen tien meter sloeg een mortier granaat in de grond. Kogels doorboorden de container, maar de grote 'bom' bleef wonder boven wonder uit Op de rand van een bmnenvy- ver in de gehavende kazerne doet kapitein Barendrecht zijn verhaal. Eerst nog rustig. Later, wanneer hij in afschu- welijke details vervalt, kan hij zijn emoties niet verber gen. „Had een voltreffer een van de containers geraakt, dan waren we als Van Speyk de lucht in gevlogen. Dan wa- Gestuntel „De Palestijnen stonden de dag voordat de oorlog uitbrak (5 juni) met hun Russisch af weergeschut en 160-mm- mortieren rondom de kazer ne op de Israëli's te vuren. Ook gebruikten ze de beruch te Katjoesja-raketten Maar de Israëlische vliegtuigen za ten veel te hoog om ze te kun nen raken. We hebben om dat gestuntel van die Palestijnen nog gelachen. Een dag later was het menens. Voor onze deur was het een ware veld slag. Vier zware bombarde menten op Tyrus en Sidon maakten je angstig. Ik dacht dat je aan die dreunen zou wennen, maar nu weet ik dat je daar nooit gewoon aan raakt De volgende dag wa ren we frontlijn van de Israë li's. Verschrikkelijke gevech ten. Aanvankelijk moesten de Israeli's zich terugtrek ken. Vier tanks van hen wa ren afgeschoten". „Op een gegeven moment ont dekten we dat een tankgra naat een gigantisch gat in de omringende muur van de ka zerne had geslagen. Iedereen kon erdoor kruipen. Met ge vaar voor eigen leven hebben de korporaals Peter Egberts (18) uit Bathmen en Milken van der Velden (21) uit En schede tijdens de gevechten onze eigen pantserwagens in het gat gereden en de rest hebben ze met zandzakken en andere troep afgedicht". Lijken Twee etmalen maakten deze Nederlandse militairen de verwoestende bombarde menten op Tyrus en Sidon mee. Op de derde dag van de oorlog verschenen op een open veld voor de uitkijkto ren van de Nederlandse Uni- fil-troepen honderden tanks. Barendrecht „Zij stelden zich pal naast elkaar in slagorde op. En toen kwam er uit een van die lopen een rode rook- granaat ten teken dat de op mars bij Tyrus kon beginnen. Een onvoorstelbaar gebulder volgde. De bewoners van de steden zaten toen al op het strand, gewaarschuwd voor de aanval door middel van drie soorten pamfletten Wat je toen zag. laat zich moeilijk beschrijven. Voltreffers op hotels en fiatgebouwen. Af schuwelijk. Naar dat laatste ben ik gaan kijken. Wat een puinhoop. Overal lagen lij ken. Ik zag een kindervoetje. Ik hoorde een vrouw gillen. Haar beide benen waren eraf. We hebben waar we konden eerste hulp verleend. Want dat kon toen nog. De Israëli's waren nog te veel in beslag genomen door de gevechten om het ons te kunnen belet ten Die vrouw hebben we door de Zweden van Unifil laten afvoeren. Zij heeft het overleefd". Hij zwijgt even om iets weg te slikken. Vervolgt heftig "Die duizenden mensen die in de steden onder het puin zijn ge komen. Dat vergeet je nooit meer Op de dag van de bom bardementen was de zon niet meer te zien Stof, rook, stank... Het had een mooie blauwe dag moeten zijn". Deze week begint voor de 250.000 tot 300.000 moslims in Nederland de Ramadan, de grote vastentijd, die zo'n 29 dagen duurt. Het Moslim- informatiecentrum in Den Haag heeft een beroep op de Nederlandse bevolking ge daan om begrip te tonen voor vastende moslims en met hen mee te leven. Tijdens de Ramadan onthou den de moslims zich tussen zonsopgang en zonsonder gang van alles wat het leven veraangenaamt. Zij moeten in die periode ook extra hun best doen om niet betrokken te raken bij conflicten. Omdat deze vastenmaand ook in de vakantietijd valt, probe ren veel moslims een deel in hun vaderland door te bren gen. Een functionaris van het Moslim-informatiecentrum vertelde, dat juist de vasten maand in de Arabische lan den de gezelligste van het jaar is, vooral 's nachts, om dat dan wél gegeten en ge dronken mag worden. Ontwikkeling De ontwikkelingsbank van de Wereldraad van Kerken in Amersfoort heeft een teleur stellend jaar gehad wat be treft de toeneming van het aantal leden. Maar het aande lenkapitaal is verheugend ge stegen. De 'oecumenische ontwikkelingscoöperatie' zag dit kapitaal stijgen van bijna 10 naar ruim 13 miljoen gul den. Het aantal deelnemers ging van 142 naar 147. De bank van de Wereldraad van Kerken werd in 1975 op gericht om onder aantrekke lijke voorwaarden geld te le nen aan ontwikkelingspro- jekten die niet door anderen worden gesteund. Vaak gaat het om gemeenschappen die zo arm zijn, dat ook de We reldbank er geen geld in wil steken. Behalve kerken kun nen ook particulieren aan deelhouder worden, via een lidmaatschap van de Neder landse vereniging tot steun aan de Oecumenische Ont wikkelingscoöperatie in Leeuwarden. De bank heeft op dit ogenblik 75 procent van het kapitaal belegd in projekten in 9 lan den, waaronder India en Chi- Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Bennebroek H. C. van It- terzon Gouda, te Ermelo P. Vroegindewey Workum; aan genomen naar Lemele (Ov A. Terlouw Ballum-Hollum (Ameland), naar Ingen (Bet.) L. F. W. Sterk Kerkdriel, be dankt voor Almelo G C. Vij- zelaar Rijswijk (ZH), voor Oosterwolde-Fochteloo (Fr.) D. Penninkhof Well-Ammer- zoden. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Haarlem J P. Bos (le- gerpredikant) Hoevelaken; aangenomen naar Noordwijk J. J. Kuiper Sneek. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Er melo E. Woudt Den Helder Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Kam pen J. C. L Starreveld Delft, aangenomen naar Noorde loos B. de Romph Vlaardin- gen. Volgende maand zal ds. A. Juffer te Oegstgeest in dienst van de Gereformeerde Zen- dingsbond in de Nederlandse Hervormde Kerk als zen dingspredikant naar Kenia (Afrika) vertrekken. Mede na mens de Hervormde Kerk van Oost-Afrika gaat hij les geven aan een theologische school in Limuru. De hervormde gemeente van Nieuw-Beijerland, waar ds. Juffer predikant is geweest, heeft zich bereid verklaard als 'zendende gemeente' op te treden. Daar heeft op 14 ju li dan ook de uitzending plaats. Ds. Sjouke Vooistra, docent in de christelijke geloofs- en zedeleer aan het doopsgezind seminarie te Amsterdam, hoopt op vrijdag 2 juli aan de Universiteit van Amsterdam te promoveren tot doctor in de godgeleerdheid De titel van zijn proefschrift is; 'Het Woord is vlees geworden, de melchioritisch-menniste ïn- carnatieleer' Afscheid Met een college over Johann Sebastiaan Bach heeft profes sor dr H. van der Linde af scheid genomen van de theo logische faculteit van de ka tholieke universiteit van Nij megen. Van der Linde was hoogleraar in de geschiedenis en problematiek van de oecu menische beweging Ruim 20 jaar geleden ging hij als her- vormd predikant over naar de Rooms-Katholieke Kerk. In zijn afscheidscollege gaf pro fessor Van der Linde er blijk van, geen spijt van deze stap te hebben. Hij krijgt in Nij megen geen opvolger. Van der Linde toonde daarvoor begrip. Volgens hem is de oe cumene nu 'geïntegreerd' "Geen zinnig mens, of hij denkt oecumenisch", zei hij Soms gaat professor Van der Linde voor ut hervormde diensten Hij vindt dat 'groots "Het bewijst, dat wij de tijd begrijpen en elkaar vertrouwen" Teleurgesteld was de scheiden de hoogleraar over de reactie van 'Rome' op vooruitstre vende theologen als Kung en Schillebeecki Zelf welt Van der Linde zich thuis in de kri tische sfeer van 'De Bazuin', Concilium'. "Voorlopigen 'Hervormd Nederland' In Grand Rapids (Verenigde Staten) zijn ruim veertig lei ders uit de 'evangelische be weging' (evangelicals) in de wereld bijeen gekomen voor een conferentie van een week over de 'relatie tussen evan gelisatie en sociale verant woordelijkheid' De confe rentie wil zaterdag met een slotverklaring komen. Amnesty International is een handtekeningenactie begon nen voor de vrijlating van een aantal evangelische christe nen in Roemenie. Zy worden ervan beschuldigd, zonder toestemming van de staat by- bels te hebben gedistri bueerd

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 11