c Grotere rol voor Wie de beste elektronica heeft, wint Spaanse legertop in beroering na veroordeling Amerika blij met coalitie voor Cambodja Stel, ik heb wat extra geld nodig... Rabobank Q Conflict dreigt tussen regering en militairen Les Falkland-crisis: HM1 In Argentinië Nederland wil stop op sancties Argentinië Onderminister El Salvador verongelukt "Fassbinder overleed aan overdosis" ZATERDAG 19 JUNI 1982 Buitenland (Van onze correspondent Gerrit-Jan Hoek) MADRID - De Spaanse legertop schudt op zijn grondvesten. Het besluit van de inte rim-president van de Hoge Raad van Mili taire Justitie om twee leden van het tribu naal, admiraal Carrero Ramos en gene raal Barcina Rodriguez, respectievelijk veertien en acht dagen huisarrest op te leggen, vormt het ernstigste incident tot dusver in de top van het leger en bewijst bovendien de groeiende verdeeldheid tussen de diverse sectoren in de hoogste legerkringen. Aanleiding voor de straf vormde een con flict binnen het tribunaal over het al dan niet in behandeling nemen van het ver zoek van een aantal advocaten om de ge vangenisstraf van minder dan drie jaar, waartoe een deel van de beklaagden in het proces tegen de plegers van de mis lukte coup was veroordeeld, om te zetten in huisarrest. De stemmen staakten, waarna de negatieve beslissing van de in terim-president van het tribunaal, luite nant-generaal Gomez de Salazar, de door slag gaf en het voorstel werd afgewezen. Dit had plaats in een sfeer die op het mo ment van de stemming toch al uiterst ge spannen was, omdat aan de vooravond twee reserveleden van het tribunaal via een decreet in het staatsblad officieel van hun functie waren ontheven. Bovendien eiste op hetzelfde moment de president van het tribunaal, luitenant-generaal Al varez Rodriguez, sinds eind april met ziekteverlof wegens een maagzweer, zijn functie weer op, hetgeen door de interim- president Gomez de Salazar werd afge wezen. Ht incident leidde bijna tot een handge meen tussen de interim-president en ad miraal Carrero, terwijl de gestrafte gene raal Barcina schande sprak, dat "ETA moordenaars op vrije voeten rondlopen, terwijl patriottische militairen achter slot en grendel zitten". Het conflict binnen de legertop is een regel rechte nasleep van het proces tegen de leiders van de coup, van wie slechts de hoofddaders, overste Tejero en luitenant- generaal Milans del Bosch, tot 30 jaar werden veroordeeld, maar de andere 31 verdachten er met lichte straffen of vrij spraak afkwamen. De meest reactionaire kringen in het leger hebben zich nimmer met die veroorde ling, van met name Milans del Bosch (binnen de strijdkrachten algemeen ge zien als een generaal met prestige) kun nen verenigen. Deze kringen hebben ook het felst gereageerd op de kritiek die uit politieke sectoren, met name van premier Calvo Sotelo, op de uitspraak van het tri bunaal is geleverd. Voor deze uiterst con servatieve sectoren betekent die kritiek niets anders dan een onrechtmatige in menging van de burgerlijke macht in de competentiesfeer van de militaire recht spraak. Dat laatste verwijt delen overi gens ook meer gematigde kringen binnen de strijdkrachten. Een vijftal advocaten van de veroordeelden richtten donderdagavond een petitie aan de koning om in te grijpen en de autono mie en onafhankelijkheid van het leger en de legerinstellingen te waarborgen, en de systematische inmenging van de rege ring in interne militaire zaken te voorko men. Het conflict in de legertop dreigt daarom een staartje te krijgen in de ver scherping van de spanning tussen rege ring en de hoogste instanties van de Spaanse strijdkrachten. De oorlog tussen Engeland en Argentinië van 2 april tot 14 juni op en rond de Falkland- eilanden, is in belangrijke mate het gevolg geweest van een onjuiste analyse door bei de partijen van de politieke en militaire factoren die in het conflict over de soeverei niteit over deze eilanden een rol speelden. Engeland heeft het beleid van de Argentijnse regering ver keerd beoordeeld: de verde diging van de eilanden ver waarloosd en de deur wagen wijd open gezet voor een Ar gentijnse invasie. Argentinië heeft de slagvaardigheid van de Britse regering en strijd krachten zwaar onderschat. Voor deze fouten is door beide partijen een hoge prys be taald. Aan Britse zijde vielen ongeveer 250 militairen en burgers. Bovendien gingen zes marineschepen. één koopvaardijschip, acht Har- rier-gevechtsvliegtuigen en elf helikopters verloren. De Argentijnse verliezen bedroe gen rond 750 militairen, twee marineschepen en bijna 100 gevechtsvliegtuigen. Over het aantal gewonden aan bei de zijden is weinig bekend De Britse marine is uit de Falk- land-oorlog als overwinnaar te voorschijn gekomen. In een betrekkelijk korte tijd werd een doelmatige strijd macht georganiseerd, die op grote afstand van het moe derland en onder ongunstige weersomstandigheden een perfecte landingsoperatie uit voerde en de Argentijnse be zetting van de eilanden tot overgave dwong. Een voor deel was ongetwijfeld dat de zeeverbindingen niet werden gestoord. De Argentijnse vloot heeft zich niet laten zien. Mede daardoor was een geregelde aanvoer van perso neel en materieel verzekerd. Door generaal b.d. M.H.von Meijenfeldt De grootste tegenstand onder vonden de Britten van de Ar gentijnse luchtstrijdkrachten die - weliswaar ten koste van grote offers - de Britse vloot nogal wat verliezen hebben toegebracht. Een zwak punt was, dat de Britse vloot niet beschikte over middelen (zo als langeafstandsradars) om op grote afstand naderende vliegtuigen te kunnen waar nemen. De Falkland-oorlog is door mi litaire en andere deskundi gen nauwlettend gevolgd. Hoe functioneren militaire eenheden en moderne wa pensystemen in een tijd van „chip en computer"? De uit schakeling van de Britse tor- pedobootjager Sheffield (rond 180 mihoen gulden) door een Franse Exocet-raket (rond 520.000 gulden) heeft velen in verwarring gebracht. Wanneer in een conflict met een tweederangs militaire macht al dergelijke verliezen worden geleden, wat moeten wy dan verwachten van een eventuele confrontatie met de moderne vloot van de Sowjet-Unie? Zijn grote op pervlakteschepen en beman de vliegtuigen in deze moder ne tijd nog wel bruikbaar? Over deze en andere vragen zal in de komende tijd heel wat worden geschreven en ge sproken. Enkele dingen ly- ken mij nu reeds duidelijk. Een eerste is, dat schepen vanuit de ruimte voortdu rend kunnen worden gevolgd en daardoor 24 uur van de dag kwetsbaar zijn voor aan vallen. Een tweede is, dat de reactie op deze aanvallen in toenemende mate moet wor den overgelaten aan compu ters en andere elektronische middelen. De mens kan niet snel genoeg meer reageren Dat betekent onder meer dat de strijd ten slotte wordt ge wonnen door de party die be schikt over de beste elektro- Uit berichten over de gevech ten bij de Falkland-eilanden valt af te leiden dat de lucht verdediging van sommige Britse schepen niet op een verantwoord niveau was ge bracht. Ooorzaken daarvoor zijn onder andere: de bezuini gingen van de laatste jaren, vooral bij de marine, en een m aterieel-aanschaffings be leid waarin aan Britse pro- dukten de voorkeur wordt gegeven boven produkten uit andere landen (zoals Neder land), die soms beter zijn. Natuurlijk mogen wij niet al leen aandacht hebben voor technische middelen. De Falkland-oorlog was ook de strijd van de Britse beroeps militair tegen de Argentijnse dienstplichtige. Die strijd is in het voordeel van de be roepsmilitair beslist Hij wist beter dan zijn tegenstander gebruik te maken van onder andere zijn wapen, het ter rein en de duisternis. En zelfs een overmacht van twee op één vormde geen belemme ring om de gestelde doelen te bereiken. Op de Falkland-eilanden bewe zen een goede opleiding en individuele gehardheid hun waarde. Ik wil hiermee niet zeggen dat er in een modern leger geen plaats meer is voor de dienstplichtige. Maar hij moet wel goed worden opge leid. Ik denk dat wij in Ne derland met onze dienst plichtigen vaak te zacht om gaan; het hen te gemakkelijk maken. Tenslotte bewijzen wij hen daarmee geen dienst. De Argentijnse nederlaag mag zeker niet aan de dienstplich tigen worden verweten. Mijns inziens heeft met name de Argentijnse militaire lei ding gefaald. Op het Britse bruggehoofd by Port San Carlos is geen aanval uitge voerd. De strategische hoog ten rond Port Stanley zyn zonder veel verzet opgegeven en de Argentijnen hebben zich teruggetrokken op vrij wel onhoudbare posities in en rond de hoofdstad. Een gebrek aan bereidheid om te vechten of aan deskundig heid? De gevolgen van het Falkland- conflict op politiek en mili tair gebied (relatie Amenka- Argentinié en de mogelijk toenemende invloed van de Sowjet-Unie in het zuidelijk deel van de Atlantische Oce aan) zijn, mede omdat nu nog weinig kan worden gezegd over de interne ontwikkelin gen in Argentinië, moeilyk te Zeker lykt my wel dat Enge land zijn defensiebeleid, waarvan vooral de marine het slachtoffer is geworden, zal wyzigen. De vloot heeft haar waarde weer eens bewezen. En een van de eerste maatre gelen zal ongetwyfeld zyn: het aanvullen van de verhe zen en de modernisering van de verdediging tegen raket- aanvallen. Zolang er geen echte vrede is met Argentinië, moet Enge land ook een deel van zijn strijdkrachten reserveren voor de verdediging van de Falkland-eilanden. Boven dien zal de NAVO aandrin gen op een volledige hervat ting van de taken ter zee in Atlantisch verband. Met an dere woorden: meer verplich tingen en meer aandacht voor de marine. De vraag die zich opdringt, is: hoe moet dat worden betaald? Moeten de defensie-uitgaven om hoog, of moet er op andere onderdelen van de defensie huishouding worden bezui nigd? By discussies over deze vraag zullen zeker ook de kostbare plannen van de regering met betrekking tot de modernise ring van de strategische kern- wapcnvloot (vier onderzee boten) aan de orde komen t< §m tante ian dan plan nen zullen pleiten voor de op heffing van dit onderdeel van de vloot of voor het vervan gen van de kostbare onder zeeboten en raketsystemen door meer eenvoudige wa pensystemen. Problemen ge noeg dus. Wat de Falkland- oorlog in elk geval ook heeft geleerd, is dat de Engelse re gering in staat is moeilyke problemen slagvaardig op te lossen. BUENOS AIRES, LONDEN - De Argentijnse politieke partijen, verenigd in het Demo cratische Front Multipartidaria, hebben een uitermate belangrijke rol gespeeld tijdens de crisis rond de Falkland-eilanden. Zij waren het die vlak na de invasie van 2 april het licht op groen zetten, daarmee de weg vrij makend voor een nationale eenheid in het land. De Multipartidaria besloot direct het nationale belang prioriteit te geven boven de partijpolitieke problemen. De Argentijnse mili taire leiders stelden dit allemaal erg op prijs. Immers, voor de eer ste keer sinds de revolutie van maart 1976 stond de bevolking massaal achter hen. De Argen tijnse politieke leiders hebben achter de schermen een belang rijke rol gespeeld tijdens de hele episode. Vandaar dat er zo fel werd gerea geerd op het gewelddadig ingrij pen van de politie bij de manifes tatie van afgelopen dinsdag avond op de Plaza de Mayo. Door dit ingrijpen te tolereren, verloor de toenmalige president Leopol- do Qaltieri direct de steun van de Multipartidaria, die vanaf toen geweigerd heeft contact te heb ben met de militaire machtheb bers. Er werd zelfs geweigerd te spreken met de minister van bin nenlandse zaken, een uniek feit in de geschiedenis van het De mocratische Front. Statuut De Argentijnse politici voelden zich verraden en beledigd, maar nu Galtieri van het toneel is ver dwenen, zal de relatie tussen de politieke partijen en de militaire machthebbers wel weer verbete ren. De partijen wachten nu al leen nog op het al lang beloofde nieuwe statuut voor hen. Dit sta tuut zou op 30 juni van kracht worden, maar deze datum kan door de gebeurtenissen in de Zuidatlantische Oceaan niet meer worden gehaald. Het sta tuut moet namelijk nog door de junta worden goedgekeurd. Ver wacht wordt, dat de kwestie ech ter binnen anderhalve maand wordt afgehandeld. DEN HAAG (GPD) - De EG dient de economische sancties tegen Argen tinië, die werden ingesteld na de invasie van de Falkland-eilanden, stop te zetten. Voordat de sancties beëindigd worden, met wel de stellige verwachting bestaan dat Argentinië de vijandelijkheden niet zal her vatten. Dat zei minister-president en minister van buitenlandse zaken Van Agt gisteren op zijn wekelijkse persconferentie na het kabinetsberaad. Bij een schending van het vertrouwen zullen de sancties onmiddellijk weer moeten worden hervat, aldus Van Agt. Met dat standpunt gaat hij volgende week naar de vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de EG. De sancties waren voor onbepaalde tijd afgekondigd, en daarom zal de EG-raad zich volgende week over verlenging of stopzetting moeten uitspreken. "De sancties werdea getroffen omdat Argentinië zich in strijd met de VN-resolutie bleef gedragen als heer en meester op de Falklands", al dus Van Agt. Hij zei overigens zelf geen voorstel voor opheffing van de sancties te zullen indienen. "Ik zit er voor het eerst. Ik ga eerst maar eens rustig kijken". Repatriëring De Argentijnse krijgsgevangenen op de Falkland-eilanden kunnen zo spoedig mogelijk naar hun va derland terugkeren. De Argen tijnse autoriteiten hebben vrij dag Britse schepen toestemming gegeven de gevangenen in Ar gentijnse havensteden af te leve ren. Twee Britse schepen zijn al onder weg. Het troepentransportschip de Canberra is met 4500 krijgsge vangenen onderweg naar de zuidelijke havenplaats Puerto Madryn. Een tweede Brits schip is met nog eens duizend gevan genen aan boord opgestoomd naar Santa Cruz, nog zuidelijker in Argentinië. Argentinië heeft de twee schepen een veilige doortocht beloofd. Tegelijkertijd hebben Argentijn se schepen toestemming gekre gen naar de Falkland-eilanden te varen om daar nog meer gevan genen op te halen. Maandag zou den de operaties voltooid kun nen zijn. Maar het is niet gezegd dat dan ook alle, meer dan 11.000 Argentijnse krijgsgevangenen in hun vader land terug zullen zijn. De Britse regering is van plan enkele hon derden officieren in gevangen schap te houden zolang Argenti nië niet heeft beloofd de vijande lijkheden te staken. BUENOS AIRES - De Argentijnse generaal Nicolaides (achter de mi crofoon) sprak gisteren de troepen toe nadat hij als de nieuwe legeropper- bevelhebber was beëdigd. Achter hem Galtieri die deze functie moest opge- Ook dan kunt u op ons rekenen, mevrouw, zeiden wij bij ons op de bank. Soms is het sparen, soms is het lenen, maar ons advies blijft zo dat ermee uit de voeten kunt. Oók goed om geld te lenen. SINGAPORE (Reuter) De Ver enigde Staten hebben gisteren de vorming van een driedelige coalitieregering van verzetsbe wegingen in Cambodja verwel komd, maar militaire hulp van enige aard aan haar strijdkrach ten uitgesloten. De verwelkoming werd in Singa pore onder woorden gebracht door de Amerikaanse ondermi nister van buitenlandse zaken Stoessel, nadat Asean, de asso ciatie van Zuidoost-Aziatische naties, had bekendgemaakt dat de guerrillagroeperingen hun coalitie zouden vormen op een bijeenkomst van drie dagen in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur. Australië, Nieuw-Zeeland, Canada, Japan en de EG, die in de afgelo pen twee dagen afzonderlijke be sprekingen met de ministers van buitenlandse zaken van Asean hebben gevoerd, noemden de vorming van de coalitie een stap van betekenis op de weg naar een politieke oplossing van de vier jaar oude Cambodjaanse cri sis. Maar allen beperkten hun bijval tot politieke en morele en zij legden zich niet vast op wapenleveran tie aan de coalitiepartners. De drie verzetsbewegingen heb ben om Cambodja gevochten sinds Vietnam in 1979 de rege ring van de Rode Khmer verjoeg. In de nieuwe coalitie zitten twee niet-communistische groeperin gen: die van oud-premier Son Sann en die van oud-staatshoofd prins Norodom Sihanoek. De derde zijn de Rode Khmer, die door de Verenigde Naties wor- SAN SALVADOR (AFP) - De re gering van El Salvador heeft gis teren de dood van onderminister van defensie kolonel Francisco Adolfo Castillo bevestigd. Vol gens de radio van het verzet "na tionaal bevrijdingsfront Fara- bundo Marti" kwam hij om, doordat verzetsstryders zijn heli kopter neerschoten. Volgens de officiële lezing stortte het toestel echter neer als gevolg van een "technisch falen", toen het over een gebied vloog in Morazan in het oosten van het land waar "fel werd gevochten" den erkend als wettige regering van Cambodja. De feitelijke macht in Phnom Penh berust bij het regime van Heng Samrin en zijn Vietnamese broodheren. De nieuwe coalitie zal komen te staan onder Sihanoek als presi dent, Khieu Samphan als vice- president, Son Sann als premier en leng Sary als vice-premier. De portefeuille van buitenlandse za ken zal waarschijnlijk naar de Rode Khmer gaan. Samphan en Sary zijn Rode Khmer. Gevraagd of de Verenigde Staten bereid zijn met de Rode Khmer samen te werken, antwoordde Stoessel: "Wij zijn bereid ge weest samen te werken met de niet-communistische elementen. Wij hebben niet rechtstreeks sa mengewerkt met de Rode Khmer. Wij voorzien geen veran dering in de situatie". MÜNCHEN (AFP/DPA) - De Duitse filmmaker Rainer Werner Fassbinder is overleden aan een combinatie van overdoses slaap middelen en cocaine. Dit heeft de openbare aanklager in Mün- chen gisteren bekend gemaakt na voltooiing van een "voorlo pig" toxicologisch onderzoek, verricht door het gerechtelijk medisch instituut van de univer siteit van München. De combinatie van barbituraten en cocaine ingenomen in de hoe veelheid waarmee Fassbinder het deed vlak voor zijn overlij den. kan volgens de aanklager de dood tot gevolg hebben. Het de finitieve onderzoeksresultaat zal pas over enkele weken bekend worden en dan blijft het nog de vraag of de exacte doodsoorzaak kan worden vastgesteld, aldus het parket. De 36-jarige Fassbinder werd op de ochtend van de 10de juni dood gevonden in zijn appartement in Swabing, de uitgaanswyk van München. Een eerste autopsie le verde geen resultaat op. Afgelo pen woensdag namen honder den mensen, onder wie veel vrienden uit de filmwereld, af scheid van Fassbinder. Zyn lyk wordt binnenkort gecremeerd. De urn met as wordt bijgezet op een kunstenaarsbegraafplaats in München

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 9