PvdA kiest loonmatiging Eind financiële lijdensweg nog niet in zicht Alle inkomens boven ƒ50.000 gaan omlaag C Van Veen vanuit VS: Geen dik pak orders OPROEP Herman Emmink naar de TROS Veel klachten over "geld-advertenties" "Eerlijk delen: geen programma zonder pijn" Van Agt denkt nog na over leiderschap FNV IN VERZET TEGEN DE BEVRIEZING UITKERINGEN Eerste nummer gezagsgetrouw R.K.-weekblad Sombere voorjaarsnota Rechter moet kinderen horen bij echtscheiding ZATERDAG 19 JUNI 1982 HILVERSUM (GPD) - Herman Emmink gaat de AVRO na 15 jaar verlaten. Hij heeft gistermid dag een contract getekend waar in hij zich voor vijf jaar exclusief verbindt aan de TROS. Emmink zal met ingang van oktober een aantal radioprogramma's gaan presenteren. Hij verrichtte al enige tijd werk zaamheden voor de TROS-radio. Overigens blijft Emmink nog één jaar het televisieprogramma 'Wie van de drie' presenteren. Binnenland AMSTERDAM - Het aantal klach ten over advertenties waarin geldleningen en hypotheken worden aangeboden is sinds 1 augustus vorig jaar' fors geste gen. De toename hangt samen met de invoering op die datum van speciale regels ten aanzien van dit soort reclame. Deze re gels zijn opgenomen in de Ne derlandse Code voor het Recla mewezen. Volgens de nieuwe regels mag het publiek niet misleid worden bij het in de advertenties opnemen van de voorwaarden waaronder de kredieten en hypotheken wor den verstrekt. Dat wil zeggen dat er duidelijk vermeld moet wor den om wat voor soort krediet, terugbetalingswijze of looptijd het gaat. Nog steeds worden er volgens een woordvoerdster van de Reclame Code Commissie consumenten geworven door middel van „aan- trekkelyke" tarieven en andere lokkertjes, die by daadwerkelij ke afsluiting van de overeen komst plotseling niet meer gel den. De nieuwe regels maken het nu mogelijk tegen deze vorm van adverteren in kranten, tijdschrif ten, folders en op verpakkingen op te treden. Dat verklaart de aanzienlijke stijging van het aan tal klachten van consumenten en concurrerende financieringsin stellingen (in de laatste 5 maan den van 1981 meer dan 40). Zonder deze toename zou het to taal aantal klachten dat by de Re clame Code Commissie vong jaar binnenkwam (jaarverslag- 1981) vermoedelijk minder zijn geweest dan het jaar daarvoor. Nu echter kwamen 480 klachten in aanmerking voor behande ling, tegen 445 in 1980. DEN HAAG (GPD) - Volgens het programma waar de PvdA de verkiezingen mee in wil, zullen de werkende Nederlanders jaarlijks 2 procent van hun netto-loon moe ten inleveren. Ook de mensen met een minimum-inko men blijven niet buiten schot. „Dit is geen programma zonder pijn", zei politiek leider Joop den Uyl gistermiddag bij de presen tatie van „Eerlijk delen". Eerder op de dag had ook het CDA zijn voorlopige verkiezingsprogram ma uitgebracht en daarin even eens gekozen voor een loonmati ging van twee procent. De PvdA sluit samenwerking in een kabinet met geen enkele par tij uit. "Als de coalitie maar pro gressief beleid voert", aldus de toelichting. "Voorkomen moet worden", aldus partijvoorzitter Van den Berg, dat in de Twee de Kamer een meerderheid van rechts ontstaat". Drastische herverdeling van ar beid door middel van invoering van een zevenurige werkdag en herstel van de winstgevendheid van de bedrijven zijn punten die in het programma van de sociaal democraten voorop staan. Daar door kan de werkloosheid om laag en de economische groei te rugkeren. Zodra die meer dan 1 procent bedraagt, wil de PvdA pas denken aan het extra terug dringen van het tekort van de overheid. „Zonder een rigoureuze herverde ling van arbeid en inkomen is het werkloosheidsprobleem niet op te lossen", zei Den Uyl. Daar naast zal ook de overheid zelf niet aan bezuinigen kunnen ont komen: de komende vier jaar ze ker 25 tot 30 miljoen gulden al leen al om te voorkomen dat het DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt zal „rond dit weekeinde" be slissen of hij opnieuw lijsttrek ker van het CDA wordt. CDA- voorzitter Bukman zei gisteren dat hij nog geen definitief uit sluitsel van Van Agt heeft gekre gen. Bukman wil dit weekeinde ook duidelijke afspraken maken met Van Agt over diens aanwezig heid tijdens de komende verkie zingscampagne. Zo wil Van Agt eigenlijk over twee weken naar Egypte (als minister van buiten landse zaken), maar vindt de CDA-top dat hij op het CDA-con- gres op 3 juli, dat hem tot Lijst trekker moet aanwijzen, aanwe zig moet zijn. Van Agt heeft als minister ook en kele buitenlandse reizen voor au gustus op het programma staan. Binnen het CDA vindt men het niet leuk wanneer Van Agt tij dens het hoogtepunt van de cam pagne voor de verkiezingen van 8 september afwezig is. Het CDA zal voor die verkiezingen dezelfde kandidatenlijst handha ven als die welke vorig jaar mei werd gebruikt. De op die lijst opengevallen plaatsen - doordat mensen zich bijvoorbeeld niet meer kandidaat willen stellen - worden uit de „moederlijsten" van begin vorig jaar opgevuld. Vrijwel alle CDA-bewindslieden uit het zittende kabinet hebben zich weer bereid verklaard een plaats op de kandidatenlijst in te nemen. Alleen minister Van der Stee (financiën) heeft reeds laten weten geen kamerkandidaat te willen zyn. Het jaarlijkse loonoffer van 2 pro cent dat de PvdA nodig acht, is voor ongeveer de helft nodig voor de bepleite arbeidstijdver korting (waarbij meer mensen aan het werk kunnen), voor de andere helft om de bedrijven aan geld te helpen (investerings- loon). Deze zaken moeten vol gens de PvdA tussen overheid, werkgevers en werknemers wor den afgesproken in een meeija- rig sociaal akkoord, een soort tweede fase van Den Uyl's werk gelegenheidsplan. Van de zes strijdpunten waarmee de PvdA vorig jaar de verkiezin gen inging, is er slechts één over in het nieuwe programma: met de PvdA in de regering komen er geen nieuwe kernwapens in ons land, moet Nederland twee atoomtaken behouden en moe ten de kerncentrales in Borssele en Dodewaard zo snel als tech nisch mogelijk is worden geslo ten. Over alle andere zaken valt te praten. „Als de uitkomst maar progressief is", voegde partij voorzitter Van den Berg daar wel aan toe. „Eerlijk delen" noemt geen aantal len banen die de komende vier jaar zouden moeten worden ge schapen. Evenmin wordt een koopkrachtgarantie voor de mi nima gegeven, al moet die wel „zo goed mogelijk" worden be schermd. In het nieuwe pro gramma wordt gepleit voor vast stelling van een „individueel so ciaal minimum" dat beduidend beneden het minimum-gezins- loon kan liggen. Voor de „echte" minima, huishou dens die van één minimum-uit kering moeten rondkomen, wil de PvdA een aanvullende voor ziening. Alleen in deze categorie blijft daardoor de zogenaamde koppeling van netto-minimum loon aan netto-minimumuitke ring bestaan. De hogere uitkerin gen mogen wat de PvdA betreft omlaag, evenals de langdurige W AO-uitkeringen De PvdA blijft streven naar verder gaande verkleining van inko mensverschillen, maar geeft toe dat daarvoor beneden de 50.000 gulden niet veel mogelijkheden meer zijn. Als het om inleveren gaat, zal iemand met een hoog in komen percentueel zeker vier maal zoveel moeten opbrengen als iemand met een minimum-in komen. De inkomensmatiging en de daar aan gepaarde beperking van de consumptie, moeten volgens de PvdA leiden tot een verhoging van de investeringen, om de eco- nomieUit een oogpunt van las tenverdeling vindt de PvdA een verhoging van de grenzen voor de sociale premies aanvaardbaar. Tevens moet de aftrekbaarheid van de premies beperkt worden en zullen over alle uitkeringen sociale premies worden geheven. DEN HAAG (ANP) - Een aantal organisaties van Turkse jongeren heeft gisteren op het Haagse Binnenhof gedemonstreerd tegen het generaalsregime in Turkije. Onder hen ook de hongerstakers uit de Amsterdamse Vincentiuskerk die hun actie al 26 dagen volhouden. DEN HAAG (GPD) - Werknemers die meer verdienen dan f 50.000,- bruto per jaar gaan er op 1 juli netto op achteruit. Ambtenaren zullen zelfs netto minder krijgen wanneer hun inkomen hoger is dan het modale loon (ongeveer f34.000,-). Dat is het gevolg van de diverse be lasting- en premiemaatregelen die op 1 juli van kracht worden. Op die datum wordt de solidari- teitsheffing ingevoerd, worden WW- en WAO-premies verhoogd en gaat de kinderbijslag met 4 procent omlaag. Minister De Graaf (sociale zaken) geeft deze cijfers in zijn schrifte lijk antwoord op de vragen uit de TVeede Kamer over zijn voorstel om alle bovenmodale sociale uit keringen (alle uitkeringen boven f 139,- per dag) te bevriezen. Een gehuwde werknemer met twee kinderen levert op 1 juli tussen 1,7 procent (minimum loon) en 3,2 procent (vier maal modaal, f 135.000,-) in. Voor on gehuwde of kinderloze werkne mers is de koopkrachtdaling iets minder, omdat deze geen last hebben van de verlaagde kinder bijslag. Dat ambtenaren al vanaf het moda le loon gaan inleveren komt om dat alle ambtenaren per 1 juli 1 procent extra van hun inkomen moeten afstaan. Het besluit daar toe is genomen door het kabinet in het kader van de Voorjaarsno ta. Door het vorige - gevallen - kabinet waren ook al premie- en belas tingmaatregelen voorbereid. Het nieuwe kabinet heeft deze nog veranderd. Het koopkrachtbeeld is daardoor nog eens 0,5 tot 1,5 procent slechter geworden, af hankelijk van het inkomen. De CDA-minister geeft toe dat ook voor uitkeringstrekkers door de ze maatregelen de koopkracht gevolgen „niet gering zijn". Hij zegt dat met de bevriezing van de bovenmodale uitkeringen „voor deze groepen de uiterste grens is bereikt". Bij de uitkering-ineens, die de „echte minima" aan het einde van dit jaar krijgen, zullen de be trokkenen een apart bedrag per kind krijgen. Waarschijnlijk wordt dat 100 gulden. De Graaf zegt bij het vaststellen van de hoogte van deze uitkering - be doeld om de echte minima voor extra koopkrachtverlies te be hoeden - niet te willen uitgaan van een gezin met twee kinde ren. In elk geval zal deze uitke ring de verlaging van de kinder bijslag ongedaan maken. ADVERTENTIE POOOQOOOOOQQQQQOQOOOeOOPOOQOOOOOC Kom a.s. maandag 21 Juni om 18.30 uur naar het Circus theater In Schevenlngen. Sprekers: Wim Kok en Herman Bode De gratis FNV bus vertrekt om 17.45 uur van Moten de Valk, (Beestenmarkt) te Leiden. Om 16.45 uur van Hlllegom 't Hof", Om 17.00 uur van 't Trefpunt (Schoolstraat) te Lisse, Om 17.15 uur van het Gemeentehuls te Sassenheim. HOUSTON (ANP) - De voorzitter van het VNO (Vereniging van Nederlandse Ondernemers) Chris van Veen, die met minister Jan Terlouw de economische missie leidt die samen met het koninklijk paar een rondreis maakt door de VS, acht de kans zeer gering dat het Nederlandse bedrijfsleven met een dik pak or ders teruggaat. "Je moet alle gesprekken die we de afgelopen dagen met onze Ame rikaanse collega's hebben ge voerd natuurlijk op zijn waarde taxeren. Het is gewoon ondenk baar dat uit deze eerste informele contacten met het Amerikaanse bedrijfsleven de orders als broodjes over de toonbank gaan. Ons doel is de bestaande contac ten te verbeteren. Uit de eerste besprekingen die we in Atlanta en Houston hebben gevoerd is me gebleken dat de kans zeer groot is dat in de nabije toekomst het handelsverkeer met de VS verder uitgediept wordt". Gedurende dit staatsbezoek wil men het Amerikaanse bedrijfsle ven er nog eens op wijzen dat Ne derland een unieke plaats in Eu ropa inneemt. Met Rotterdam als Europoort vinden de Amerika nen een groot achterland waar vandaan de produkten uit de Verenigde Staten eenvoudig over de andere EG-landen getransporteerd kunnen worden. "Ik acht het volstrekt correct dat we de Amerikanen ervan mogen doordringen dat Nederland als klein land hier veel meer inves teert dan zij bij ons. Het ligt in de verhouding van een op twee. En als dat dan bedragen zijn die in de miljarden dollars lopen be grijpt u dat we dit signaal best mogen geven". De economische missie, die tijdens het staatsbe zoek van koningin Beatrix en prins Claus slechts een klein ge deelte van de trip meemaakt, gaat nog naar Los Angeles en Chicago. De Graaf kondigt aan op zo kort mogelijke termijn met een wets ontwerp te komen om de kinder bijslag afhankelijk te maken van de leeftijd. Een dergelijk sys teem wil de minister al op 1 ja nuari 1983 laten ingaan. Invoe ring van een kinderbijslag-naar- draagkracht, zoals de PvdA wil, is volgens De Graaf technisch ui terst moeilijk uitvoerbaar. De minister zegt dat de korting op de kinderbijslag noodzakelijk was omdat dit jaar nog 150 mil joen gulden op de kinderbijslag bezuinigd moest worden. Deze maatregel leidt tot een blijvende jaarlijkse bezuiniging van 300 miljoen gulden. Bij een bevrie zing zou dat niet gehaald zyn. Volgens De Graaf is sinds 1981 op de kinderbijslag al 1445 mil joen gulden bezuinigd. UTRECHT (GPD) - Er is en proef nummer verschenen van en nieuw katholiek weekblad. De uitgever hoopt hiermee te vol doen aan de behoefte die zou be staan aan een conservatief rooms-kathoiiek tijdschrift. Als in de laatste fase van het onder zoek wordt vastgesteld dat ver schijning „wenselyk en haal baar" is, gaat het weekblad theo logische onderwerpen in een voor leken begrijpelijke taal be handelen. Het reeds in 1979 begonnen onder zoek wordt nu afgerond met het versturen van een zogenaamd „nul-nummer", gemaakt door free-lancejoumalisten, aan 700 katholieke gezinnen. Het markt onderzoek is geleid door het Bu reau Research en Marketing te Heerlen, dat ook de reacties op het proefnummer zal opvangen. Indien het bureau met een posi tief advies afkomt, zal de Utrechtse uitgever Europress een redactie samenstellen en een wekelijkse produktie voorberei den „Controversiële onderwerpen wil len we niet uit de weg gaan", al dus een woordvoerster van Euro press, die overigens het onder werp abortus noemde als voor beeld van „wat we nog maar niet in het nul-nummer gezet hebben. Anders vliegen zc elkaar meteen al in de haren" Betreffende de signatuur worden by Europress de indicaties „gezagsgetrouw" en „Rome" genoemd, met de toe voeging dat dat niet conservatief hoeft te zijn. Lang gewacht. Stil gezwegen. Nooit gedacht. Toch gekregen. Minister van financiën Pons van der Stee had dit rijmpje als een toepasselijke inlei ding boven zyn donderdag verschenen voorjaarsnota kunnen zetten. Gevraagd en beloofd vóór 1 maart, ligt het stuk nu - een crisis later - ein delijk op tafel. Een hele pres tatie! De Nederlandse burger zal nau- welyks verrast hebben opge keken dat het financierings tekort van de overheid nu al de 10 procent van ons aller nationale inkomen is gena derd. Sinds 1977 horen we ge middeld drie keer per jaar dat het tekort wéér eens is geste gen. Zelfs aan miljardente korten wen je. Het beeld dat uit deze voor jaarsnota oprijst begint ech ter catastrofale trekken te krijgen. Rijk en lagere over heden samen komen dit jaar maar liefst 30 miljard gulden tekort. En het einde van die financiële lijdensweg lijkt nog niet in zicht. Integendeel, voor de tweede helft van 1982 dienen de nieuwste tegenval lers zich nu al weer aan. Volgende week debatteert de Tweede Kamer over de Voor jaarsnota. Zonder twijfel zal dan over en weer de schuld vraag worden gesteld voor de belabberde financiële situa tie van ons land. Met verkie zingen voor de deur zullen de partijen niet nalaten anderen de schuld te geven voor het falende beleid van de laatste jaren. In dit geval heeft echter nie mand iemand in het bijzon der iets te verwijten. Alle vier grote partijen, CDA, PvdA, WD én D'66, hebben sinds 1973 in succesievelyke kabi netten hun steentje bijgedra gen aan het scheppen van de financiële chaos waarin wy nu verkeren. Minister Van der Stee gaf don derdag in een openhartige bui zonder blikken of blozen zelfs toe dat zijn beleid tot nog toe is mislukt. Voor dit jaar is er een verzachtende omstandigheid: door de grote tegenstellingen tussen CDA- D'66 en PvdA in het gevallen kabinet Van Agt-II, is sinds oktober vorig jaar feitelijk niets gedaan aan de bestrij ding van het financieringste kort en de werkloosheid. Maar van wie toegeeft getaald te hebben mag je verwachten dat hij nieuwe wegen in slaat om zijn fouten te herstellen. Het interimkabinet Van Agt valt echter blijkens de voor jaarsnota terug op het beleid dat eerdere kabinetten(-Van Agt) is opgebroken: bezuini gen hier, premie- en belas tingverhoging daar, knabbe len aan de sociale uitkerin gen zus, en aan de ambtena rensalarissen zo We hebben het allemaal al vaker ge hoord. Het is niet terecht nu tegen te werpen dat dit „maar" een in terim-kabinet is De beleids voornemens die in de voor jaarsnota staan, zijn dezelfde die CDA en D'66 in het twee de kabinet-Van Agt nog tot volwaardig kabinetsbeleid wilden maken. En die ertoe leidden dat de PvdA-minis- ters opstapten omdat zij niet wilden meewerken aan een beleid dat op bezuinigen-en- niets-anders is gericht. Feit is dat uit de voorjaarsnota blykt dat van het zogenaam de „tweesporenbeleid" - het PvdA-stokpaardje dat in ok tober vorig jaar via de infor mateurs De Galan en Halber- stadt tot kabinetsbeleid werd gemaakt - niets meer over is. Dat beleid ging uit van tegelijk bezuinigen en het treffen van direct werkgelegenheid bevorderende maatregelen Maar het parool is nu bezuini gen en nog MBS bezuinigen Slechts via een - ovengens nog volledig in het vage gela ten - lastenverlichting voor het bedrijfsleven, staat daar iets tegenover wat in de verte lykt op direct werkgelegen heidsbeleid. En zelfs daarover bestaat nog veel onzekerheid. Hooguit zal het er toe leiden dat er niet meer werklozen by komen. Maar dan blyven we toch nog zitten met een half miljoen mensen zonder werk. Van der Stee rekende donder dag zelf al genadeloos af met het tweesporenbeleid. Geld uit bezuinigingen gebruiken voor directe werkgelegen- heidsmaatregelen heeft geen zin, zei hy. Alleen fors bezui nigen kan op den duur leiden tot meer werkgelegenheid. In die filosofie rijdt de econo mische trein voorlopig een tijd lang op één spoor. Het tweede spoor is pas over een (groot?) aantal jaren klaar Als de trein onderweg met al verongelukt, zal zich pas dan het werkelijke tweesporen beleid aandienen. Van der Stee geeft in de voor jaarsnota zelfs geen schatting van de effecten, die een zo drastisch bezuinigingsbeleid zelf zal hebben op de werkge legenheid. Meer bezuinigin gen op de overheidsuitgaven kost ook werk. Lagere belas tinginkomsten door forse loonmatiging betekent weer meer overheidstekorten en dus weer meer bezuinigingen enz. Daarom wees Van der Stee ook het idee af om de prijscom pensatie af te schaffen in ruil voor belastingverlaging. Dat zou de inkomens misschien ten goede komen, maar de schatkist niet. Op de korte termijn leidt dat tot een ver groting van het financierings tekort. De schade die (fat weer aan richt zou wel eens zo groot kunnen zijn, dat het op den duur weer verwachte herstel te laat komt. Dat bewijzen de belastingtegenvallers wel, die nu al 3,5 müjard hoger uitvallen dat vorig jaar werd verwacht Het is trouwens opmerkelijk dat Van der Stee het idee van tafel veegde, terwijl premier Van Agt het vorige week om helsde en ook het aangepaste CD A-verkiezingsprogramma het als een medicijn voor ons zieke financieel-economische systeem ziet De voorjaarsnota bewyst dat na het CDA nu ook D'66 zich heeft bekeerd tot de Bestek filosofie, die sinds 1978 - toen ze werd bedacht - veel heeft gebracht, maar geen herstel van de economie. De voor jaarsnota biedt ook geen uit weg uit de vicieuze cirkel waarin onze staatshuishou ding terecht is gekomen. De politieke partijen, die ons vorig jaar nog byna de hemel op aarde beloofde, zyn nu - met nieuwe verkiezingen voor de deur - weer op aarde teruggekeerd. De gisteren ge presenteerde aangepaste ver kiezingsprogramma's van CDA en PvdA ademen in elk geval een aanzienlijk nuch- Uraflf toon dan vyftien maanden geleden. Maar zo veel is uit die programma's wel duidelijk, dat nog nie mand de steen der wyzen heeft gevonden. HANS DE BRUIJN DEN HAAG (GPD) - De rechter is vanaf 5 juli verplicht kinderen boven twaalf jaar te vragen wat zij zelf vinden van de regeling van het gezag bij echtscheidingen De rechter moet het kind vragen wat het vindt over byvoorbeeld de gekozen omgangsregeling. De rechter mag zeil bepalen hoe hy de kinderen naar hun mening vraagt. Dat kan byvoorbeeld in de rechtszaal gebeuren maar ook apart m de werkkamer van de rechter. De rechter mag ook zelf uitmaken of hy alleen met de kinderen praat of dat de ouders of anderen er by zyn.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 7