Economie Extra Steun voor stroomslurpers Beursweek Ravaluatie kreeg rente niet lager Wat is des keizers? Belastingen Leveranciers zakken met prijs Ë"r' ZATERDAG 19 JUNI 1982 PAGINA 25 De tijd is voorbij, dat belastingplichtigen zonder slag of stoot de lasten, die de fiscus hen oplegt, accepteren. Weinigen zyn nog door autoriteitenvrees bevangen. De echte houding blijkt uit de gigantische aantallen ingediende bezwaarschriften. De aanva ringen met de fiscus zijn legio. De rechter in belastingzaken is volkomen ondergesneeuwd door de groeiende stroom beroeps schriften. Er is sprake van een zorgwekkende situatie. De conflictsfeer tussen de rechtzoekende en het nieuwe type in specteur kristalliseert zich uit in droge jaarcijfers: zo n 10.000 ambtenaren behandelen vijf miljoen aangiften inkomstenbelas ting, zo'n 350.000 bezwaarschriften en 9.000 beroepschriften. Het gaat hier niet om de creatie van een vijand beeld, maar het zegt toch wel wat over de toegenomen mondigheid van het publiek. Bovendien zyn de creatieve consulenten actiever geworden en is. helaas, van een verharding tussen inspecteur enerzijds en belastingadviseur met belastingbetalers anderzijds sprake In de strijd groeien de irritaties en de onvrede aan weerszijden. Als de correcties op de aangifte binnenkomen, zyn de rapen meestal goed gaar. Vooral als die bytellingen van onzorgvuldigheid ge tuigen, leidt zo'n correctie-briefje tot emotionele reacties. De vraag wat "des Keizers is" wordt meer dan ooit gesteld. Ruzie kost altijd geld Als er geprocedeerd wordt, kost een ingewikkelde zaak al snel vele jaren. Allereerst is er de procedure van het bezwaarschrift, nè ontvangst van de defmitieve aanslag. De afwikkeling kan lang duren, aangezien de inspecteur naar buiten toe aan geen enkele termijn van afdoening gebonden is. Dan volgt een be roepschrift, de Inspecteur schrijft zijn vertoogschrift, het Hof moet een zittingsdatum vaststellen, dan volgt de mondelinge behandeling, eventueel nog repliek en dupliek, schriftelijke uit spraak van het Hof, wellicht nog cassatie bij de Hoge Raad. door J. Booij belastingadviseur Dat allemaal kan heel lang duren. De werkvoorraad van de belas tingkamers van de vijf gerechtshoven is opgelopen tot tussen 2 en 5 jaar. Een gemiddelde procedure voor het Gerechtshof kost vele duizenden guldens. Toch staan vertegenwoordigers van de belastingdienst en de belastingbetalers elke dag opnieuw te pleiten voor een financieel belang van minder dan duizend gul den. Het geluid van het geknisper van bankbiljetten klinkt voor iedere belastingbetaler nu eenmaal weer anders. Maar intussen wordt opmerkelijk veel conflictstof aan de Ge rechtshoven voorgelegd, die ter Inspectie door een practische instelling in redelijkheid hadden moeten zijn opgelost, in plaats van het gevecht op het scherp van de snede aan te gaan. De tijd of de wil om de zaak m een eerder stadium grondig dóór te praten, blijkt nogal eens te ontbreken. Dat is ook op te maken uit het grote aantal beroepschriften, dat wordt ingetrokken, om dat alsnog overeenstemming met de fiscus kon worden bereikt Ruzie kost altijd geld. Vereenvoudiging ;De opeenstapeling van werkzaamheden voor de Gerechtshoven heeft nu ook het Departement van Financiën in rep en roer ge bracht. Er zijn wetsontwerpen ingediend om de beroepsproce dures te vereenvoudigen en te versnellen. Voorgesteld is onder meer, dat de belastingkamers van de gerechtshoven kunnen vol staan met een mondelinge uitspraak, indien de behandelde zaak zich daartoe leent. Daarbij zal het veelal om beslissingen van eenvoudige aard gaan. De belastingkamer kan op de zitting ter stond (of uiterlijk na veertien dagen) mondeling uitspraak doen en daarvan wordt - in een hopelijk begrijpelijke taal - een proces verbaal opgemaakt. Op die wijze ontvangen de betrokkenen eer der uitsluitsel en kunnen de wachttijden door de werkbesparmg worden verminderd. Het instellen van beroep bij de belastingkamer vergt thans geen griffierecht, maar dat wordt volgens de wetsvoorstellen anders er wordt een bijdrage van 30.- verlangd en indien men na de mondelinge uitspraak nog een schnftelyk stuk wenst, wordt het griffierecht op 75,- bepaald. Op deze wijze hoopt men de ernstige achterstand weg te werken. Het verkrijgen van recht is een warm te koesteren goed, maar je moet er niet te lang op hoeven wachten In 1987 moet 40 procent van de Nederlandse elektriciteits- produktie tot stand komen op basis van (goedkope) ko len. Nu zijn de voornaamste brandstoffen nog aardgas en olie en die zijn, dat is bekend, ook „voornaam" in prijs. Veel 'elektriciteitsgevoelige' industrieën zitten daardoor danig in de problemen, om dat stroom in de ons omrin gende, concurrerende landen goedkoper is. Op dit moment betaald de Nederlandse in dustrie gemiddeld 18 cent voor een kilowattuur stroom. Een bedrijf als Akzo Zoutche- mie bijvoorbeeld, waar de stroomrekening ruwweg een derde van de jaaromzet uit maakt, becijfert het concur rentienadeel ten opzichte van de Bondsrepubliek Duits land op 50 miljoen gulden per jaar. Aan die onhoudbare situatie komt een einde voor naar schatting 55 door de minister van economische zaken aan te wijzen Nederlandse indus trieën, die als gevolg van hun hoge stroomrekening voort durend op de grens tussen zwarte en rode cijfers balan ceren. Tot 1987, het jaar van het nieuwe kolentijdperk, krijgen deze bedrijven elek triciteit die ongeveer een stuiver per Kilowattuur goedkoper is. Daarmee zou het concurrentienadeel met althans Duitsland nagenoeg zijn weggewerkt. Alhoewel een dergelijke, tus sentijdse, oplossing al onge veer een jaar in de lucht zat, is ze toch min of meer bij ver rassing publiek geworden. Dat hebben we naar verluid te danken aan minister-presi dent Dries van Agt, die uiter aard stond te trappelen van ongeduld om de industrie- vriendelijke gezindheid van zijn tussenkabinet te demon streren en zijn mond daarom voorbijpraatte. Akkoord Er is volgens ingewijden deze week een akkoord bereikt tussen Gasunie (leverancier van het Nederlandse aard gas), de samenwerkende elektriciteitsproducenten - (SEP) en economische zaken. Aan de basis van die overeen komst, waarvan de komende weken de details nog moeten worden geregeld, ligt een ex tra inzet van 20 miljard ku bieke meter aardgas, dat de komende vijf jaar tegen ver laagd tarief door de elektrici teitscentrales wordt gele verd. Deze op hun beurt ge ven dat prijsvoordeel weer door aan de daarvoor in aan merking komende grootver- bruikende industrieën. Dat laatste gebeurt overigens niet direct maar via een door eco nomische zaken te bestieren subsidiestelsel. De extra inzet van het aardgas begint volgende maand al. Het prijsvoordeel gaat de in dustrie met een vertraging van ongeveer een half jaar merken, dus zo tegen de jaar wisseling. Het regelrechte voordeel ten gevolge van de inzet van goedkoop aardgas zal ongeveer uitkomen op 3 tot 4 cent per Kilowattuur. Daar komt dan nog ongeveer een cent bij als gevolg van doelmatige maatregelen in de SEP-organisatie (computer gebruik). 14 cent Na 1 januari betaalt de indus trie dus pakweg 13 tot 14 cent, een bedrag dat ook de Duitse industriële grootver bruikers ongeveer kwijt zijn. Het Samenwerkingsverband Industriële Grootafnemers van Energie (SIGE) waarbij de 20 grootste stroomslur- pers van Nederland zijn aan gesloten, wist donderdag nog geen details over de regeling en wilde daarom ook nog geen commentaar geven. Wel plaatste een woordvoerder heel voorzichtig wat vraagte kens achter de suggestie dat De stroomslurpers onder de Nederlandse industrieën is het water zo langzamerhand tot aan de lippen gestegen. De energierekening van deze zogenaamde grootverbruikers is zo hoog, dat zij in vele gevallen een bijna onverantwoord deel van de kosten uitmaakt. Tal van bedrijven kunnen in de internationale concurrentiestrijd niet meer meekomen, louter en alleen omdat ze zitten opgescheept met een aanzienlijk hogere elektriciteitsrekening dan hun buiten landse collega's. Maar er lijken betere tijden te komen. Er zitten twee oplossingen in de pen om de nood van de grootver bruikers te verlichten. Eén is afkomstig van de stroomleveranciers. De ander van minister van economische zaken, Jan Ter- louw. Beiden streven naar een verlaging van de stroomtarieven voor de industrie. Deze plannen zijn echter tussenoplossingen. Want 1987 moet in Nederland "het nieuwe kolentijdperk" zijn intrede doen. Het gebruik van deze aanzienlijk goedkopere grondstof moet de uiteindelijke oplossing worden van de 'stroomkwestie'. Foto: Dijkstra. de maatregel voldoende zou zijn om in één klap het con currentienadeel met West- Duitsland weg te werken. „Een stap in de goede rich ting is het echter zeer zeker", aldus een geïmproviseerde reactie van die kant. Vooral het SIGE heeft het laat ste jaar voortdurend de trom geroerd over de te hoge stroomprijzen voor indus trieel Nederland. Begin dit jaar heeft deze club van su per-grootverbruikers de Ne derlandse samenleving het dreigend perspectief van massa-ontslagen voorgescho teld als er geen structurele, dus blijvende, oplossing voor het probleem wordt gevon den. Hoe hoog de nood is van som mige bedrijven, wordt duide lijk geïllustreerd door het 'ge val Elektroschmelzwerke'. Dit bedrijf uit Delfzijl heeft zijn toevlucht gezocht tot de aankoop van goedkopere stroom uit Duitsland. Boven dien zijn sinds '79 (het mo ment waarop de energieprij zen hals over kop opliepen) bij de SIGE-bedrijven in to taal zo'n drieduizend arbeids plaatsen verloren gegaan. Tweede Een tweede - om in termen van de vak bweging te spre ken - overlevingsplan werd begin deze week gelanceerd tijdens de presentatie van het jaarverslag van de Provincia le Noordbrabantse Elektrici teitsmaatschappij (PNEM). Directeur Van Rooij van de PNEM deelde mee, dat de ge zamenlijke stroomleveran ciers de kilowattuurprijs voor grootverbruikers willen verlagen. Dit idee sluit aan bij het plan van Terlouw om voor de grootverbruikers goedkoper gas beschikbaar te stellen. Hoewel het plan van de elektriciteitsprodu centen noog een nadere uit werking behoeft word vol gens Van Rooij gedacht aan een korting van enkele tien den van een cent per kilowat tuur. Die korting zou dan gel den voor bedrijven met een bedrijfstijd (hoeveelheid ge bruikte stroom) van meer dan vijfduizend uur per jaar. De prijsverlaging zal reeds op 1 juli kunnen ingaan. Ziedaar een dubbele tegemoetko ming voor de Holle Bolle Gij zen. Door Egbert Zijlema en Anneloes Timmerije Toch zijn dit slechts lapmidde len. Want feitelijk blijft de energieprijs in ons land ver boven die van onze buren. Waarom is Hollands stroom dan duurder? Voor een be langrijk deel ligt dat aan de mate waarin een land bij zijn stroomproduktie afhankelijk is van de brandstoffen olie en aardgas. In 1980 werd nog tachtig procent van de Ne derlandse stroom gemaakt met behulp van deze dure brandstoffen. West-Duits- land stopte olie en gas toen in slechts een kwart van zijn elektrieiteitsproduktie, net als Frankrijk. België was voor helft van zijn stroom produktie van olie en gas af hankelijk. Alternatieven als waterkracht, goekope steen- en bruinkolen en kernener gie drukken de stroomprijs in de buurlanden aanzienlijk. Vriendelijk Bovendien doet West-Duits- land nog iets wat Nederland niet doet: het bevoordeelt zijn industriële grootverbrui kers doelbewust. Daar zijn twee redenen voor: een nuch tere en een politieke. De nuchtere is, dat het per slot van rekening de industrieën zijn, die met hun grote afne- mes de centrales draaiende houden en daarom "kwan tumkorting" krijgen. De poli tieke luidt: dat industrieën verantwoordelijk zijn voor een groot deel van de werk gelegenheid, die zo goed mo gelijk in stand moet worden gehouden. De schaduwzijde van deze in- dustrievriendelijke energie- politiek van de Bondsrepu bliek is (uiteraard), dat de ge wone burger aanzienlijk meer voor zijn elektra betaalt dan de huishoudelijke gebui- ker in Nederland. Kolen Het nieuwe kolentijdperk staat er in Nederland dus ook aan te komen. In 1987 zou de stroomprijs dus 'vanzelf goedkooper moeten worden. Tussen nu en '87 hebben de in SIGE-verband opererende bedrijven de tijd om centra les voor kolenstook te bou wen (of om te bouwen). Het SIGE is nu dan ook duidelijk blij met het aanbod van goed koper gas. Anders zou het de aangesloten bedrijven dui zenden arbeidsplaatsen heb ben gekost. Huishoudens De maatregel die nu onder re gie van het derde kabinet Van Agt is gebakken, komt de bedreigde bedrijven op z'n minst een heel eind tege moet. Belangrijk aspect in het bereikte akkoord is dat Nederland niet heeft gekozen voor het Duitsland gehan teerde systeem dat de indus trie bewust bevoordeelt ten nadele van de huishoudelijke verbruikers. De SEP met na me heeft zich altijd verzet te gen een verlaging van de in dustriële tarieven ten laste van de stroomrekening in de Nederlandse gezinnen. Anderzijds heeft het goedkoper kopen van extra aardgas na tuurlijk wel grote psychologi sche nadelen, want dat gaat wel een beetje erg lijken op een grootscheepse uitver koop van een grondstof, waarvan ons de laatste jaren nu steeds is ingeprent dat we er toch vooral spaarzaam mee moesten omspringen. Per slot van rekening is 20 mil jard kubieke meter aardgas wel de helft van het normale binnenlandse jaarverbruik. Tegenover dat specifieke na deel staat echter het voordeel dat centrales die nu nog olie gebruiken, straks gas knjgen en daardoor wordt een deel van de Nederlandse elektrici teitsvoorziening in ieder ge val een klein beetje minde- OPEC-afhankeiijk. Koerstechnisch gesproken hield deze beursweek weer teleurstellingen in. Na het herstel van vorige week vrij dag in zowel Wall Street als op het Beursplein wilde onze beurs aanvankelijk deze ver betering doortrekken, gehol pen door de revaluatie van de gulden. Maar toen Wall Street de nieuwe week met een vrij forse reactie inzette, keerde ook bij ons het getij. De index van het algemeen beursgemiddelde liet daarbij anderhalve punt vallen. Door ingrijpende gebeurtenissen was deze week voor de be langrijkste beurzen wel van groot belang. Zo kon de ef fectenbeurs van Londen het feest van de overwinning en daarmee de beëindiging van de Falkland-crisis vieren. Amsterdam moest een forse wijziging binnen het Europe se Monetaire Stelsel verwer ken en Wall Street had ener zijds met de teleurstelling over duidelijker tekenen van rentestijging te maken maar anderzijds met het bericht dat de centrale banken af wil len van de wekelijkse publi- Het viel niet mee daar een posi tieve balans uit te trekken. Hoewel Londen tijdelijk vast was, trok het pessimisme van Wall Street toch vrijwel alle andere effectenbeurzen mee naar beneden. Daarbij moest Amsterdam nog een extra ontgoocheling verwerken want de revaluatie van onze gulden binnen het Europees Monetair Stelsel was door de Nederlandse monetaire auto riteiten als een nieuwe im puls voor de rentedaling uit gelegd. Veel kwam daar he laas deze week niet van te recht. De obligatiemarkt liep zelfs eerder terug, daarbij aange vend dat de in april gestopte rentedaling zich niet zo ge makkelijk laat hervatten. De koersdaling kreeg vooral vaart toen bekend werd dat het begrotingstekort in 1982 tot een nimmer bereikt re cord van circa 30 miljard gul den zal oplopen, of 9,75 pro cent van het nationale inko men. Bovendien zat het internationa le rentegetij tegen, want in Amerika traden nieuwe aan wijzingen aan het licht dat daar eerder sprake is van ren testijging. Ook de City Bank van New York, die kortgele den nog zo de aandacht trok met zijn renteverlaging van 16,5 procent op 16 procent, moest nu als laatste van alle banken het oude niveau van 16,5 procent weer aannemen. Eerder hadden de banken el kaar onderling al meer rente berekend en verhoogden zij ook de rente op effectenbele ningen. Een en ander hield verband met een nog steeds bestaand wantrouwen tegen de begro- tingspolitiek alsmede ongun stig publikaties over de geld- omloop. Zoals gemeld maakt de FED, het bestuur van de gezamenlijke Amerikaanse centrale banken, wekelijks deze cijfers bekend. Omdat een te grote stijging van de geldomloop aanleiding kan zijn voor een krap geldbeleid en daardoor rentestijgend werkt, zijn deze wekelijke publikaties altijd een bron van grote onrust voor de Newyorkse effectenbeurs ge weest in de nu bijna twee jaar dat deze methode gevolgd wordt. Vanuit Europa is er dan ook meerdere malen bij de FED op aangedrongen van deze publikaties af te stappen en eindelijk liet president Paul Volcker nu weten dat bin nenkort zal worden overge gaan tot een maandelijkse publikatie die bovendien uit sluitend een gemiddelde van vier weken zal omvatten. Toch is het kenmerkend voor de stemming op de Ameri kaanse beurzen dat een der gelijke zeer belangrijk posi tief bericht geen vaste reactie teweeg kon brengen. De no teringen liepen aanvankelijk wel op, maar konden geen stand houden tegen krachti ge verkoopgolven. Deze de den de Dow Jones-index door de 800 vallen en later in de week werd het laagste punt van dit jaar zelfs door broken. Een ontwikkeling die bijzonder ontmoedigend werkte op het beursmoreel in Amsterdam. door C. Wagenaar Want onze beurs bad het toch al moeilijk met het verteren van de hernieuwde opwaar dering van de gulden binnen het Europees Monetair Stel sel. Het feit dat de export een van de belangrijkste kurken waarop de zo vurig gewenste rentedaling zal moeten drij ven een paar procent zal te ruglopen, was al geen bemoe digende basis om daar een hausse op te bouwen. En toen bleek dat de obligatie- markt niet omhoog wilde, was de teleurstelling dubbel zo groot. Daarbij kwam dat ook de dollar in zijn koersbe loop eerder wat tegenviel. Verwacht was dat tegenover de gulden de waarde zou da len, maar door ingrijpen van de Amerikaanse autoriteiten werd een reactie op maan dag. de eerste dag na het be kend worden van de munt- wijzigingen in West-Euro pa. voorkomen. Al spoedig daarna namen bui tenlandse kapitaalkringen deze steun over. Aangelokt door de rentestijging in de Verenigde Staten, gevolgd door dollarskopende olie sjeiks vanwege de crisis in het Midden-Oosten De dollar liep in Amsterdam hierdoor op tot f 2,70. Het deflatoire ef fect van onze revaluatie dreigt hierdoor dus teniet te worden gedaan, omdat vele belangrijke produkten (olie enz.) nu met duurdere dollars betaald moeten worden. Allemaal tegenvallers, teleur stellingen en misrekeningen dus en deze beten niet na om het koers peil in Amsterdam yerder omlaag te drukken Toen maandag bleek dat Wall Street zijn baisse hervatte trokken de beleggers zich schielijk terug en in het ver dere beloop van de week lie ten de kopers het afweten. Bu totaal gebrek aan belang stelling brokkelde het koers peil af. Hierdoor res teerde er voor de aanvanke lijk grote koerswinsten van Ennia, Océ van der Grinten, Kluwer, Ahold en Wegener nog een paar gulden. Alleen Audet wist het dividend van f9.- vrywel geheel in te lo pen. Tot f5,- Uep per saldo het verbes op voor Ryn- Schelde-Verolme. Neder landse Middens tandsbank, Westland-Utrecht. Nutncia, Nedlloyd, Elsevier NDU en Koninklijke Petroleum.

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 25