c Dolf Verroen: veel koffie Vakantie: dagjes uit of naar Amerika irnrr? rm ITvvv". i*',! af? Gritzaag heeft geen tanden maar 'bijt' goed Rolluik weer in de mode ÏTj'}|r' "Schrijven is heel spannend" Grind- tegels Z-stop verjaagt muggen 1 4 k UTT l'flli Bloemen nog verser ZATERDAG 19 JUNI 1982 Extra Over een dikke maand is het zover! De "grote" vakantie begint dan. Twaalf kinderen van de openbare basisschool "De Ducdalf' (Merenwijk) vertellen wat hun vakantie plannen zijn. Bijna alle twaalf leerlingen merken dit jaar dat er minder geld is om vakantie te vieren. Vorig jaar kregen de meesten bijvoorbeeld wat extra zakgeld of nieuwe kle ren, een werphengel of een volleybal, maar dit jaar zit dat er niet meer in. Sylvia, Maaike en Cecil (alle drie 11 jaar) hebben er on danks de bezuinigingen erg veel zin in. Sylvia: "Wij blij ven in Nederland. Misschien dat we nog naar België gaan voor een dagje. Ja, we gaan alleen dagjes uit. Vorig jaar zijn we naar Spanje geweest. Daarvoor gingen we ook naar het buitenland. Dit is de eer ste keer dat we thuis blijven. Ik weet dus nog niet of dat leuk is. Ik ben wel aan 't spa ren om leuke dingen te ko pen!". Maaike: "Eerst ga ik één week naar een ponykamp in Duits land, samen met m'n nichtje. Daarna gaan we naar Frank rijk met de tent. Dat doen we elk jaar. Soms ben ik het wel beu steeds naar Frankrijk, maar nu heb ik het geluk dat ik ben uitgenodigd voor Duitsland. Mijn opa en oma hebben dat ponykamp geor ganiseerd voor ons tweeën, voor onze verjaardag. Ik denk dat ik dubbel zakgeld voor de vakantie krijg, of an ders neem ik wat uit m'n spaarpot." r Cecil MayMaaike Westerbeek de Ducdalf in gesprek met Monique Cecil: "Wij gaan twee weken in een huisje in Nederland, waar precies weet ik niet. M'n neef gaat mee, en we gaan bowlen of zo, en lol trappen". Alle drie krijgen ze minder nieuwe spullen dan vorig jaar. Cecil zegt daarover: "Vorig jaar kreeg ik een werphengel, maar nu moeten we bezuinigen. Iedereen trouwens!" Sabine, Liesbeth en Mylou (alle drie 10 jaar) merken ook dat er minder geld voor de vakantie is. Mylou vertelt: "Ik krijg een tientje extra, maar daar moet ik wel de he le vakantie mee doen. En we gaan drie weken naar Ter schelling met de tent. Lies beth: "Wij gaan ook kampe ren, in Frankrijk. Ik zelf krijg geen nieuwe dingen, want we hebben kampeerspullen ge kocht, omdat we dit jaar voor 't eerst gaan kamperen!" Sa bine: "Wij gaan niet naar het buitenland. Alleen dagjes uit. Ik heb er wel veel zin in, want dan hoef je niet naar school". Amerika Van de vijf kinderen van twaalf jaar gaan de meesten ook kamperen. Bas: "Ik ga met m'n vader anderhalve week kamperen in Duitsland in een heel klein tentje. Ik heb niet zoveel gemerkt van be zuinigen. Ik heb een nieuw luchtbed gekregen en ik krijg f20,- voor de hele vakantie". Arno gaat in Italië kamperen. Hij vertelt: "Ik ga een hengel kopen. Ik betaal de ene helft en mijn moeder de andere". Alexander gaat "dagjes uit" dit jaar. Hij legt uit: "Twee keer zijn we naar de Canari- sche eilanden geweest. Dat was nogal duur. En we heb ben dit jaar verbouwd, daar om blijven we nu thuis". Jacqueline (13 jaar) gaat een wel heel bijzondere reis ma ken. Heel trots vertelt ze: "Ik ga naar Amerika. Naar m'n buurvrouw!" "Zo, zo woont jouw buurvrouw zo ver dan?! vraagt één van de jongens. "Ja, het is echt waar", zegt Jacqueline, "mijn buur vrouw is naar Amerika ge gaan, naar haar man, want die is daar voetballer!" Tot slot vindt één van de kinde ren dat de vakantie wel wat langer mag duren. Een ander voegt daar snel aan toe: "We willen ook meer zon en meer zakgeld!" Wat hun vakantie plannen ook zijn, de twaalf kinderen van de Ducdalf hebben er in elk geval echt zin in. Dit is Dolf Verroen. Hij schrijft kinderboeken. "Kat in de gordijnen", "Met z'n allen de boom" en "Dank je lekker", zijn een paar titels van boeken die hij heeft geschreven. Dolf was deze week op bezoek bij de Willem de Zwijgerschool in Leiden. De scholen in "Leiden-Noord" hebben dit jaar heel hard ge werkt. Samen met de biblio theek ,,'t Spoortje" hebben zij boeken gelezen van verschillen de schrijvers. Na afloop vertel den de kinderen aan elkaar wat zij van de boeken vonden: de zo genaamde kinderjury. Nu het schooljaar bijna is afgelopen ko men er verschillende kinderboe kenschrijvers bij de scholen in Leiden-Noord op bezoek. De klassen drie tot en met zes van de Willem de Zwijgerschool had den veel werk gemaakt van het bezoek van Dolf Verroen. Zo voerden ze toneelstukjes op, droegen gedichten voor en had den werkstukken gemaakt. Ook mochten de kinderen vragen stellen aan Dolf Verroen. Bijna iedereen was er heel be nieuwd naar hoe een schrijver ei genlijk werkt en hoe hij op het idee komt om verhaaltjes te schrijven. Lui Dolf Verroen. "Eigenlijk ben ik een beetje lui. Ik sta 's morgens om half negen op. Dan drink ik een paar koppen koffie. Dan ga ik me wassen. Als ik schoon ben drink ik weer een paar koppen - koffie. Dan ga ik me aankleden. Eigenlijk moet ik dan aan het. werk, maar het is altijd moeilijk om te beginnen. Af en toe kijk ik op mijn horloge en neem nog wat koffie. Tsja, dan moet ik einde lijk beginnen". leuker om m te wonen dan een nieuw huis. Dolf vindt het moei lijk om te schrijven, omdat je vantevoren niet weet of de kin deren het wel leuk vinden. Maar hij vindt het ook heel leuk, om dat het zo spannend is. Beetje echt "Elk verhaal is een beetje echt en een beetje verzonnenvertelt Dolf. "Of er is een stukje van m'n eigen jeugd in verwerkt, of een grappige gebeurtenis die ik heb meegemaakt. Maar het is nooit helemaal echt gebeurd". "Ik was nooit zo goed op school. Maar ik kon wel verhaaltjes schrijven Dat doe ik al vanaf de tweede klas. Ik heb het altijd leuk gevonden om te schrijven. Dolf Verroen, kinderboeken schrijver Dolf Verrroen schrijft al zo'n twin tig jaar. Hij heeft ongeveer 35 boeken voor kinderen geschre ven. Het laatste boek van hem heet "Juf is gek". Eén van de ver haaltjes daarin gaat over een juf die verliefd is op een meester. Redactie: Anneloes Timme- rije. Hallo allemaal! Dit is alweer de laatste Klepper doos. Iedereen gaat zo'n beetje met vakantie in deze tijd Dus houden wij er even mee op On geveer half sep tember zijn we er weer. Tot dan, en.... een hele fijne vakantie Monique, Julia en Anneloes. De grauwheid van grindtegels valt op zo gauw de zon weer gaat schijnen. Er zit groene aanslag op, uit de voegen kruipt allerlei onkruid om hoog, ongelijke voegen zijn dichtgeslibd met mosjes. Van een flinke schrobbeurt knap pen ze echt op. Er zijn wel een paar dingen waar u op moet letten. Pas geen chemische middelen toe; die werken de aanslag wel mooi weg,.maar bij de noodzakelijke spoeling met schoon water komen onge wenste stoffen in het gazon of in de borders terecht. Met enige voorzichtigheid werkend kunnen de voegen tussen de tegels wel met een onkruiddodend preparaat be werkt worden; als de tuin grond verder maar onge moeid wordt gelaten. Borstel het oppervlak van grindtegels Stevig af met een staalborstel. Schrob daarna goed na met schoon water. Een terras met een goed „af schot" naar een afvoerputje kan ook worden geschrobd met warm water waaraan een alkalivrij reinigingsmiddel is toegevoegd. Direct naspoe len met schoon water en al het vocht naar de afvoer be- Een tip voor zelf-leggers van een pad of terras met tegels: strooi over het glad afgestre ken en iets vochtige zandbed een heel dun laagje droge ce ment; dit voorkomt onkruid woekering tussen de voegen! De zogeheten „gritzaag" is een nog betrekkelijk nieuwe ver schijning op gereedschap- pengebied. De mogelijkhe den van deze tandenloze zaag zijn ook voor de doe-het-zel- ver heel aantrekkelijk. In plaats van tanden heeft hij een reeks van heel kleine, zeer scherpe korreltjes („grits") van hardmetaal, die Rolluiken voor toepassing in woonhuizen komen weer sterk in de belangstelling. Vele jaren geleden waren ze een vrij normaal verschijnsel; ze werden van hout gemaakt en typerend voor hun uiter lijk waren de nogal forse „kasten" waarin zo'n luik in opgerolde toestand was ge borgen. Andere zonwerings systemen kregen de over hand, onder andere omdat die er „vriendelijker" uitza gen. Kamerplanten voor elke plek Een nieuw boek in de rij van boeken over kamerplanten is "Kamerplanten voor ieder een op elke plek" van Rob Herwig. Het zou voor iemand die geen specialist is en een goedkoop, duidelijk boek zoekt geen slechte keuze zijn om juist deze nieuwe te kie- die algemeen in Nederland bij de bloemist verkrijgbaar zijn. Hij bespreekt de planten per groep, geeft daarover al gemene informatie waarn^ uit die groep per plant wordt aangegeven hoe de behande ling moet zijn, welke pot grond nodig is en hoe te ver meerderen. De 145 kleurenfo to's zijn een geweldige hulp bij het herkennen van de planten en het snel zien Jot welke familie te behoren. Naast de indeling in groepen is ook een aparte indeling van gelijke groeivoorwaar- den. Welke planten kunnen bij elkaar op een zonnige ven sterbank, welke in de scha duw? Het boek is er een uit de serie Groenboekerij van uitgeverij Zomer en Keuning in Ede. Het kost f 19,90 Nu echter maakt het rolluik een opmerkelijke come-back. Het moderne rolluik hoeft een huis beslist geen „doods" uiterlijk meer te geven. Maar belangrijker is dat het niet al leen overmatig zonlicht weert (en het interieur heer lijk koel houdt), doch dat het tevens een uitstekende anti- inbraakvoorziening is, voor wat de ramen betreft eigen lijk wel de meest betrouwba re! Bovendien vormt het gesloten rolluik een ideale isolatie, dank zij de stilstaande lucht- kolom tussen het rolluik en het raam. Dit effect wordt nog versterkt door het polyu- rethaanschuim waarmee de lamellen van bepaalde rollui ken zijn gevuld. Ze dienen dus drie belangrijke doelen tegelijk en dat rechtvaardigt de extra uitga ve die men (in vergelijking met bijvoorbeeld zonne schermen) moet doen. Overi gens vallen de prijzen van de zogenaamde ..mini-rollui ken" die diverse fabrikanten tegenwoordig speciaal voor woonhuizen maken, nogal mee. Ze worden eenvoudig met de hand bediend. Ze zijn verkrijgbaar in uitvoe ringen van aluminium, kunststof (beide onderhouds vrij) en van hout. De lamellen daarvan kunnen in elke kleur geschilderd worden. De goedkoopste uitvoering is die van kunststof Wat de montage betreft: ze zijn geschikt voor de meeste ra men, al kunnen er soms pro blemen zijn. Een vakkundige leverancier kan daarover (te voren) alle nodige informatie geven. Zelf monteren is in het algemeen niet aan te ra den. op de snede van het zaagblad zijn gesoldeerd. Hardmetaal is zó hard dat het geen moeite heeft met mate rialen als keramiek (tegels), metalen, harde kunststoffen en zelfs glas. Een gritzaag is een echte „alleszager", die heel lang meegaat, geen slijp- problemen kent en toch be trekkelijk goedkoop is. Er zijn verschillende uitvoerin gen: een zaagblad voor de metaalbeugelzaag, een „draadzaag" (een met hard metaalgrit bezette ronde draad die het, in de zaagbeu gel gespannen, mogelijk maakt de meest ingewikkel de zaaglijnen te volgen), gritzaagblad voor de decou peerzaagmachine en ten slot te de gatzaag. In een goed gesorteerde ge- reedschappenwinkel kan men gewoonlijk wel een as sortiment gritzagen vinden Een elektronische muggenver- jager is een Zwitserse uitvin ding. Het vernuftige appa raatje, dat niet groter is dan een sigarettenaansteker is, een verbeterde versie van de muggenzoemer en heet nu Z- stop. Deze Z-stop brengt het geluid voort van een man netjesmug. Omdat de enige stekende mug het bevruchtje vrouwtje is en deze mug maar een keer in haar leven wenst te vrijen, slaat ze bij het horen van dit geluid op de vlucht. De Z-stop heeft een regelbare frequentie. Staat de Z-stop voluit dan verjaagt het apparaat mug gen over een afstand van 5 meter. Importeur van de Z- stop is Ticomex BV de Mee ten 82. Roosendaal Tel. 01650-41032 De verse snijbloemen die vanaf de veilingen hun lange weg naar de winkels moeten vinden, zullen er nog frisser en fleuriger bij staan, dank zij een knap bedachte transport- bak. Die is ontwikkeld door Curver In die bak bevindt zich een „bloemenkist" waarin bloemen staande worden geplaatst en die water bevat. Nadat de bloemen gedronkenhebben, wordt de bloemenkist in de uitlekstand geplaatst. Voor dit systeem, dat de populaire boeketjes in een ..veilingverse" staat bij de klant brengt. bestaat grote belangstelling. Tenslotte zal vooral de „bloe- menconsument" er baat bij hebben. Cr

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 23