Oegstgeestenaar strijdt tegen Ijlokverwarming c Ons Huis heropend Weidse agenda WD:PvdA moet voortouw nemen bij coUegeworming Nachtzwemmarathon in De Does: een festijn van allure 3- Stad en rand ZATERDAG 19 JUNI 1982 LEIDEN De PvdA moet het voortouw nemen bij de vorming van een nieuw college van B en W. De partij moet een (ontwerp programma schrijven voor dit college en de an dere partijen kunnen daarop dan wijzigingen of aanvullingen voorstellen. Dat schrijft de WD-frac- tie aan de PvdA-onder- handelaars. Het is volgens de WD minder ge- wenst dat meerdere partijen ge zamenlijk het programma schrij ven. Zoals vier jaar geleden het geval was, toen PvdA, D'66 en PPR bij de totstandkoming van het programma een rol speelden. Hoewel de WD nu in het college vertegenwoordigd is, heeft de partij geen behoefte aan geza menlijk schrijfwerk. De duide lijkheid wordt niet bevorderd door in een vroegtijdig stadium afspraken te maken en stand punten te vermengen, aldus de liberalen. De WD vindt ook dat de PvdA na de serie informatieve gesprek ken, die deze week gevoerd zijn, moet kiezen met welke partijen verder gepraat zal worden. Partijen zouden volgens de WD in deze tweede fase uitgesloten kunnen worden op grond van duidelijke inhoudelijke verschil len, verschillende meningen over de wijze waarop het college tot stand moet komen, gebrek aan bereidheid om een college daadwerkelijk te steunen en op verschillen van inzicht die geble ken zijn in de afgelopen vier jaar en in de verkiezingsstrijd. De WD zegt wethouders-kandida ten te willen leveren, wanneer de partij zich in voldoende mate kan herkennen in het program ma, de taakverdeling en het aan tal wethouders in het college. De liberalen verklaren voor alle por tefeuilles capabele kandidaten te kunnen leveren, maar vinden het noemen van namen op dit mo ment voorbarig. Verlanglijst De WD heeft bij haar antwoord aan de PvdA-onderhandelaars een uitgebreide 'verlanglijst' ge voegd. "Suggesties ten behoeve van het college-program '82-'86'\ aldus de liberalen. Een greep uit de WD-wensen: De in de afgelopen periode geno men beslissingen worden in be ginsel niet opnieuw ter discussie gesteld. Er dient een onderzoek te komen naar de mogelijkheden om gemeentelijke taken door particuliere bedrijven te laten uitvoeren. Naast de onroerend-goedbelasting (ogb) worden geen nieuwe belas tingen ingevoerd. De ogb wordt niet méér dan trendmatig ver hoogd. Een andere grondslag voor de ogb wordt onderzocht. De taken van de vreemdelingen dienst van de politie worden overgenomen door de burgerlij ke stand. De vestigingsmogelijk heden voor bedrijven in Room burg. de Stevenshof en het Schuttersveld worden zo spoe dig mogelijk tot ontwikkeling gebracht. Speciale aandacht wordt besteed aan het econo misch functioneren van de bin nenstad. Er worden twee parkeergarages gebouwd. Ten behoeve van de woonfunctie in de binnenstad worden stallingsgarages gereali seerd. Er komt een 'palennota', waarin het beleid met betrek king tot het plaatsen van paaltjes wordt geschetst. Leegstand wordt aktief bestreden met gebruikmaking van het vor deringsrecht. De Leidse Woning Stichting wordt omgezet in een gemeentelijk woningbedrijf. Het aantal ligplaatsen voor woonbo ten wordt op het huidige niveau gehandhaafd. In de welzijnssector wordt het par ticulier initiatief door de ge meente bevorderd, onder andere door het stimuleren van het vrij willigerswerk. De internationale uitwisselingen worden gecon centreerd op de initiatieven uit de burgerij. De Sociale Dienst wordt in staat gesteld haar cen trale maatschappelijke functie uit te oefenen. Bibliotheek-filialen in Leiden-Oost en de Stevenshof worden voor bereid. Het gemeentelijk onder wijsbeleid dient zich te richten op achterstandsituaties. Het in- standhoudingsbeleid wordt voortgezet. De WD-fractie wijst erop dat de' verlanglijst in vrij korte tijd is opgesteld. De formuleringen zouden daardoor nog niet exact zijn. De liberalen schrijven be reid te zijn om een nadere toe lichting te geven en verwijzen verder naar het verkiezingspro gramma. OEGSTGEEST - Bij de deur twijfelt hij nog steeds, maar dan, zichzelf bijna verontschuldigend: "Ik hoef eigenlijk niet zo nodig op de foto of in de krant, maar ik doe het voor het algemeen belang. Ik vind dat we moreel ver plicht zijn om zuinig te doen met energie". J. Ginsberg uit Oegstgeest werd J zich min of meer door toeval be wust van die plicht toen hij zo'n zes jaar geleden in de flats aan de Irislaan (boven het winkelcen trum) kwam wonen. "De vorige bewoner zei toen al tegen mij dat ik nooit de radiator van de ver warming hoefde aan te zetten, omdat het hier wel warm genoeg was, alleen door de hitte van de verwarmingsbuizen. De eerste tijd had ik er nog geen last van. Ik was toen zelfs blij dat het warm genoeg was. Maar de hitte in de zomer werd me toch te veel". Zo ging het in de daaropvolgende jaren door. Alleen bij streng vriesweer moest Ginsberg zijn radiator aanzetten. De rest van de winter en in het voor- en na jaar was de warmte-afgifte van de verwarmingsbuizen die door de kamers lopen voldoende om tot een goede temperatuur te ko men. Oververhitting ontstond volgens Ginsberg echter in de zo- Hij vond het begrijpelijk dat er in een flatgebouw met name voor de oudere mensen doorgestookt moet worden. "Dan vraag ik me nog wel af of de hitte die we hier vaak hebben wel nodig is. Het zou voor iedereen kunnen wor den opgelost als er een betere temperatuurregeling in de wo ningen zelf mogelijk zou zijn", al dus Ginsberg. Het flatgebouw is aangesloten op centrale verwar mingsketels die het gehele ge bouw van warmte voorzien. Indi vidueel is door de bewoners nau welijks, behalve het aan- en uit zetten van de radiatoren, iets te regelen. En het zijn juist de ra diatoren die veelal helemaal niet gebruikt worden. Dat laatste bleek ook uit een en- quete die Ginsberg al zo'n twee jaar geleden in de flat op poten zette, die samen met de huur dersbelangenvereniging van de flat werd uitgevoerd. Tachtig procent van de bewoners deed daaraan mee. Daarvan liet 27 procent weten zelfs in de winter de radiator niet te gebruiken. In het voor- en naseizoen steeg dit percentage tot 67 procent. Twee derde deel van de geenqueteer- den bleek hinder te hebben van warmte-overlast, zelfs bij geslo ten radiatoren. "Met name 's nachts is dat niet prettig. Om wat verkoeling te hebben moetje deuren of ramen openzetten, met het gevolg dat de warmte gewoon verspild wordt", aldus Ginsberg, die zelf in zijn slaapkamer de nu nog gloeiend hete buizen 'gesoleerd' heeft met lakens om de warmte tegen te gaan. Verspilling "Het hele blokverwarmingssys- teem is ontstaan in een tijd dat het begrip energiebesparing nog niet bestond. Men had toen ook nog weinig ervaring", zegt de Oegstgeestenaar die nu al een tijd actie voert om energiever spilling op die manier tegen te gaan. Hij beseft dat hij met name in 'zijn' flat (nog) bijna alleen staat. Zijn oproep in een plaatse lijk huis-aan-huisblad een paar weken geleden, om een werk groep te vormen die verbeterin gen op dit gebied kan bewerk stelligen, kreeg tot nu toe weinig respons. lij beseft dat de mensen niet zo snel tot actie bereid zijn zolang ze de nadelen niet direct in hun portemonnee bespeuren. En dat dat is nu allesbehalve het geval. "Hoe het komt weet ik niet, maar ik krijg bijna de helft van mijn stookkosten terug. Maar het pro bleem ligt niet bij de kosten, maar in de energieverspilling op zich. En daar bestaat toch nog een vrij grote onverschilligheid over. Er wordt vaak genoeg ge kankerd over van alles, maar voordat men tot actie komt duurt vaak heel lang". "Een eenzame vechter", zo voelt hij zich, maar hij blijft nog wel fanatiek doorgaan. Hij houdt nu bijna dagelijks een schema bij van de warmte in huis, waaruit blijkt dat de binnentemperatuur bijna nooit onder de 19 graden daalt, maar wel regelmatig rond de 25 graden zweeft, "en dat in het vooijaar". Weinig gebeurd Hij heeft de huurdersbelangenver eniging ingeschakeld, briefwis selingen gevoerd met ministe ries, stukken en onderzoeken doorgenomen die handelen over blokverwarming, contact ge zocht met een CDA-Tweede Ka merlid en zijn probleem via D'66 in de Oegstgeester gemeenteraad ter sprake gebracht. Behalve een brief van de gemeente die uitge gaan is naar de beheerders van flatwoningen en waarin wordt aangedrongen op energiebespa- Ginsberg beseft dat de centrale verwarmingsketels- en leidingen niet zomaar vervangen kunnen worden, gezien de kosten daar van. Hij meent echter dat het al een kleine verbetering zou zijn als elke flatwoning eigen ther- mostatische regelknoppen zou krijgen op de verwarming. Ver der hoopt hij erop dat deskundi gen eens de installatie onder de loep kunnen nemen. Dan is zijn verdere doel dat er uiteindelijk wettelijke regelingen komen om de blokverwarming te verbete ren. Energiecoördinator Dirkse van de gemeente Oegstgeest geeft toe dat blokverwarming ongunstig kan zijn voor de energiebespa ring. "Maar het gaat hier om par ticuliere woningen. De gemeente kan hier niets doen, alleen in haar eigen gebouwen". Hij denkt trouwens wel dat thermostaten op de radiatoren een oplossing kunnen zijn en ook energie be sparen. De thermostaatkranen kosten zo'n 150 gulden per stuk. De heer Voogd, van Kok Beheer zegt tot nu toe verder geen klach ten te hebben gehad. "Het is zelfs zo dat de afgelopen dagen met de temperatuurschommelingen mensen opbelden om te vragen of de verwarming iets hoger kon. We kunnen natuurlijk niet voor één huurder de verwarming om hoog of omlaag zetten. Als er klachten komen van een groep mensen dan houden wij daar re kening mee en nemen maatrege len. Maar echt klachten over te hoge temperaturen hebben wij nog niet gehad ook niet met de huurdersbelangenvereniging" J. Ginsberg bij de altijd hete verwarmingsbuizen: "Eigenlijk hoefik niet zo nodig maar ik doe het voor het algemeen belang". Thermostaat Hij vertelt dat met de verwarming wordt uitgegaan van een gemid delde temperatuur van 21 gra den. Automatisch wordt via een thermostaat de temperatuur, af hankelijk van de buitentempera tuur geregeld. Onafhankelijk kan men dan nog een lagere ge middelde temperatuur instellen of de verwarming zelfs helemaal uitschakelen. "Maar we probe ren het zo te regelen dat de mees te mensen het acceptabel vin den. Het probleem is dat je het bij blokverwarming voor 600 wo ningen niet allemaal zelfstandig kunt regelen. En de één heeft het nu eenmaal gauw koud, de ander snel te warm". Volgens hem zit er ook een nachtverlaging op de installatie. Ginsberg wil nog wel doorgaan, maar eerst wil hij even wat rustig aan doen. "Het moet geen obses sie worden. In het begin was het niet ideaal. Toen had ik het ge woon te warm, maar nu vind ik gewoon dat het nodig is dat we ons inzetten voor energiebespa ring". Prijzenslag rond nieuwe parkeerschijf REGIQ - De prijs van de nieuwe blauwe parkeerschijf voor de au to loopt in de regio Leiden bij de verschillende gemeente sterk uiteen. De kritische schijf-koper is het goedkoopste uit in het dorp Zoeterwoude, daar kost de schijf dertig cent. De gemeente Leiderdorp is de duurste. Bijna zeshonderd percent duurder dan Zoeterwoude, namelijk één gul den en 75 cent. Vanaf 1 juli is de oude vertrouwde geel zwarte schijf niet meer te gebruiken. Daarvoor in de plaats komt de blauwe. Bij een klein onderzoek in de regio bleek dat de gemeenten van te voren geen overleg hebben gepleegd om trent de prijs. Het gevolg 'enor me' prijsverschillen. Een woord voerder van de gemeente Zoeter woude zegt dat de prijs van der tig cent gebaseerd is op de kost prijs. "We hebben er een aantal gekocht, een prijs voor betaald en dit op elkaar gedeeld". Twee de in het prijsrijtje is de gemeen te Oegstgeest met 55 cent. "Ge woon een beslissing van de ge meenteraad", zegt de woordvoer der van deze gemeente. Dezelfde verkoopprijs wordt ge hanteerd in Leiden, Voorschoten en Warmond, te weten één gul den. Warmond: "Zelf betalen we er vijftig cent voor, en daarboven op administratie kosten". Lei den: "Een redelijk bedrag ten op zichte van de productiekosten. We hebben het zo laag mogelijk gehouden". Topscorer is de gemeente Leider dorp. met één gulden en 75 cent. "Maar bij de schijven bij ons gaat dan ook een plastic hoesje om heen. Zonder zo'n hoesje is de schijf erg kwetsbaar. Ons uit gangspunt is natuurlijk niet om er iets aan te verdienen. Op enke le centen na betalen wij zoveel voor de schijf'. De gemeente Wassenaar is de enige gemeente die geen parkeerschijven ver koopt. De woordvoerder van Wassenaar heeft daar een simpe le verklaring voor: "De Wasse naarder hoeft zo'n schijf in het dorp nergens te gebruiken. We hebben niet van die zones". Drukte in en rond het vijftig meterbad van de Leiderdorpse Does tijdens de nachtzwemmarathon die van gisteravond acht uur tot vanochtend acht uur duurde. LEIDERDORP - De nachtzwem marathon in het Leiderdorpse zwembad "De Does" ter ere van het 25-jarig bestaan is een groot succes geworden. De winnaar van de twaalf uur durende zwemwedstrijd werd uiteinde lijk het eerste team van De Zijl/ LGB. De acht zwemmers legden gezamenlijk 46,7 kilometer af. Op de tweede plaats eindigde het tweede team van De Zijl dat 41,9 kilometer aflegde terwijl DKD met 38,2 kilometer derde werd. In totaal deden 29 ploegen uit Lei derdorp en omgeving mee die to taal 884,4 kilometer aflegden, ge middeld 30,5 kilometer per ploeg. De nachtzwemmarathon werd op de voet gevolgd door vele toe schouwers. Toen burgemeester Van der Have gisteravond om acht uur het startschot loste was het "vol", aldus bedrijfsleider Timmermans. In de kleine uur tjes werd de belangstelling wat minder, maar toch bleven enkele honderden mensen het zwemge beuren volgen. Zeker na twee uur, toen het aantal toeschou wers duidelijk weer toenam, waarschijnlijk als gevolg van de sluiting van de kroegen. De zwemwedstrijd werd omlijst door een aantal activiteiten. Zo kon men aan een paraplu hangen boven het zwembad. Het record stond vannacht nog vier minu ten. Verder waren er twee men sen, die een poging deden een et maal lang op een paal zittend het zwemgebeuren te aanschouwen. Voor de één, Liek de Jong, was dat geen probleem: hij is een ge trainde paalzitter. Zijn record staat op 64 uur. De twee, de 15- jarige Jacqueline van Slinger land, zat voor het eerst op een paal. Ze deed het voor de gein. Volgens bedrijfsleider Timmer mans is het vrijwel zeker dat de nachtzwemmarathon een terug kerend jaarlijks festijn gaat wor den. Rijnsburgse (18) gewond LEIDEN - Bij een aanrijding gis teravond rond acht uur op het kruispunt Rijndijk-Haagse Schouwweg is een 18-jarig meis je uit Rijnsburg gewond geraakt. Zij werd bij het met de fiets over steken van de Rijndijk geschept door een auto, bestuurd door een 26-jarige inwoner van Den Haag. Met een dubbele beenbreuk, een gebroken vinger en snijwonden aan het gezicht en armen is de fietster overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leider dorp. ZATERDAG Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, jongerencafé, 14-17 uur; disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67. 14-17 uur LVC - open café, 14-17 uur. Kerkcentrum De Regenboog - open dag, 10-16 uur Buurthuis Op Eigen Wieken - soos- avond voor volwassenen, 20 uur. Kerkplein aan de Boshuizerlaan - start en finish foto-puzzelrit. Leiderdorp - Zwembad de Does, fami liehappening, 12 uur. Heelblaadjespad - rommelmarkt, 'De Vogelweid', 10 tot 14 uur. Wassenaar - sporthal Dr. Mansveltkade, regionaal volleybaltoernooi voor ge meente-ambtenaren, 9-17.30 uur. Voorschoten - Moeder Godskerk, Mes sias van Handel. 20 uur. ZONDAG Leiden - Leidse Werkgroep Homose- xualiteit, Caeciliastraat 18 'De Roze Sa lon', 14-18 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Vijfhovenhuis - Hoflaan, dansavond voor boven de 21 jaar, 19.30 uur. Zuiderkerk - Lammenschansweg, Go spelconcert met New Hope, 20 uur. MAANDAG Leiden - Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 14.30 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur. tel. 122000. Jongerencentrum Stats - Haarlemmer straat 73, klachtenspreekuur voor bui tenlandse jongeren, 19-21 uur. Ver. Ouders van Drugsverslaafden - Lange Mare 45, tel. 130547, 20 uur. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE. di 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stadhuis - gemeenteraad 19.30 uur. Leiderdorp - Zwembad de Does, begin nationale zwemvierdaagse. Muzenhof - postzegel/munten/prent briefkaarten ruilbeurs, 19 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820, spreekuur vlgs afspraak; zo 8 uur tot 24 uur: H.J. Klaassen, tel. 213546, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. van Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538, spreekuur vlgs afspraak; zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luijk, Was- straat 2a, tel. 122522, spreekuur vlgs af spraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- za 8 uur tot zo 8 uur: A.A. van Rijn, Me- lissetuin 5, tel. 210797, spreekuur vlgs afspraak; zo 8 uur tot 24 uur: W. Schellekens, Pa- ganinistraat 24, tel. 764035, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk van Groeneveld, v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage, Zwijnenburg: za, M. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Lei derdorp, tel. 412166, spreekuur van 11- 11.30 uur in Gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2; zo, Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, teL 133834, spreekuur van 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Merenwijk, Ros- t 5, tel. 894539, zo. J. v.d. Leden, 8, tel. 894539. Oegstgeest - E.J. Roelants, Frans Hals laan 10. tel. 153747. Voorschoten - za, C. Meijer, Rouwcoop- laan 11, tel. 2493; zo, S.M. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel. 5417. Wassenaar - noord: E. Op 't Landt, tel. 13056; zuid: J. Vonk, tel. 79676. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 18 juni tot 25 juni door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn én Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest wordt waargenomen door: A. v.d. Vorst, Warmonderweg 25, Lei den, tel. 150247. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13-13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDEN Bij een aanrijding op het kruispunt Levendaal-Oranje boomstraat werd gisterochtend om kwart voor acht een 19-jarige bestuurder van een motorfiets geschept door een personenauto die werd bestuurd door een 31- jarige Voorschotenaar. De mo torrijder, een Leidenaar, zou geen voorrang hebben verleend. Hij liep een gebroken voet en een gebroken wreef op. ZOETERWOUDE - Onder veel belangstelling is gistermiddag het uitge breide ontmoetingscentrum 'Ons Huis' heropend. Een aanzienlijke ver groting en verbetering van de (bar)ruimte zijn hiermee gerealiseerd. Zes maanden lang hebben vrijwilligers hun vrije tijd in de aanbouw van zo'n honderd vierkante meter zaalruimte gestoken. Er is een zaal van 56 vierkante meter en een van 35 vierkante meter bijgekomen. Verder is er een verbeterde toilcttengroep - inclusief invalidentoilet - gekomen en is de ontmoetingsruimte bij de bar vergroot en verbeterd. De Hervormde jeugdraad diende al in 1977 plannen voor de verbouwing in. Uiteindelijk is de verbouwing er door vrijwilligerswerk (39 mensen hebben meegeholpen) gekomen. Door deze zelfwerkzaamheid is hon derdduizend gulden bespaard op de totale bouwpsom van 2,5 ton. Eén ton kon de jeugdraad renteloos lenen van de gemeente Zoeterwoude en de resterende 50.000 gulden zal de raad zelf bijeen brengen. LEIDSCH èüL DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Uitgeversmaatschappij Letdsch Dagblad B V Hoofdkantoor Witte Sinqel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telatoon 071-144941 it ontvangen Geen k tel 07<-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabgzorging na 19 30 uur); zaterdag van 1&30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschnjving geen administratie- en abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v, Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 57.35 Per post 79,70 Per post 307.30 Losse nummers 0,80 Directie G Koopman Voor betaling v Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. £a?rg. Commentator W F J Wlrtz I 071-144941 tst 222

Leidsch Dagblad | 1982 | | pagina 2